שיחה:אלבניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש יחסים עם ישראל.

ממתי?(כי ידוע לי שבשנת 2000 עוד לא היו)אדם אדום 01:42, 23 יוני 2006 (IDT)
מדוע? pacmanשיחה 01:44, 23 יוני 2006 (IDT)
אם יש שגרירות, יש יחסים דיפלומטיים. odedee שיחה‏ 01:58, 23 יוני 2006 (IDT)

אלבניה בשואה[עריכת קוד מקור]

הערך באנגלית והערך על יהדות אלבניה אומרים שיהודי אלבניה לא נשלחו להשמדה. כאן כתוב ש400 (בערך כל היהודים שהיו באתה תקופה באלבניה) כן נשלחו. משהו כאן לא נכון.

רצו לגרש אך רובם אם לא כולם הצליחו להסתתר. ד.ט 20:30, 3 ביולי 2007 (IDT)
הנאצים ניסו, אך איכרי אלבניה הסתירו את כל היהודים בבתיהם, כאיש אחד הגנו עליהם (תוך סיכון עצמי עצום, כמובן) ואיש מהם לא נתגלה ע"י הגרמנים. Balkanic citrus 17:54, 27 בספטמבר 2007 (IST)
יהודים אלבנים נשלחו למחנות של קרואטיה הפשיסטית וגם נרצחו לפני ובזמן המשלוח על ידי חיילים אלבניים, בוסניים וקרואטיה שהיו חלק מחטיבות אס אס שנועדו לכך. בברכה. ליש 17:59, 27 בספטמבר 2007 (IST)

מפה[עריכת קוד מקור]

המפה כבר ממש איננה מעודכנת. הישות "סרביה ומונטה-נגרו" פסקה מלהתקיים בשנה שעברה, עם שהיתה מונטה-נגרו למדינה עצמאית וכך או כך, קוסובה איננה חלק מסרביה, אלא באופן רשמי בלבד. Balkanic citrus 17:56, 27 בספטמבר 2007 (IST)

הדבר היחיד שחשוב לצורך העניין הוא השייכות הרשמית. גילגמש שיחה 17:37, 28 בספטמבר 2007 (IST)

מתי התחיל משחק הפרמידה[עריכת קוד מקור]

שלום, לדעתי המשחק התחיל יותר מוקדם ממה שנאמר בערך. ידוע לי שכבר בשנת 1994 דוד שלי התקשר מאלבניה וסיפר לי על השקעות של חברים שלו. ברור לי שכבר אז התחילה המגמה של בזבוז כספים רב במשחק הזה. 132.68.98.61 09:25, 31 במאי 2009 (IDT)

השם של אלבניה[עריכת קוד מקור]

אמורים לבטא אותו שקפיריה או שפיריה? כי יש שיר שהם קוראים לעצמם "שיפטאר", כנראה "אלבנים" באלבנית אז אמורים לבטא את זה שיפריה 89.138.34.83 10:30, 13 ביוני 2009 (IDT) אמורים לבטא את השם שיפריה שמשמעותו ארץ הנשרים אנשי אלבניה קוראים לעצמם שיפטאר שפרושו נשר

מה הדת של אלבניה?[עריכת קוד מקור]

אפשר בבקשה לקבל מידע? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

יש התייחסות בפיסקה "דמוגרפיה" דרך - שיחה 06:00, 31 בינואר 2011 (IST)

אלבניה בעבר היתה רובה בנויה ממוסלמים אך לאחר שילטון הקומונסטי נמחק האיסלם (רוב האלבנים אוכלים חזיר ושותים בירות)

והיום רוב המסגדים נהפכו למוזאונים או לאתרי תיירות 

כיום רוב האנשים באלבניה בעלי אמונה בכוח עליון אך לא מגדירים את עצמם בשיוך לשום דת כמו כן בשל קירבתה לאירופה מתחזקת הנצרות ונבנות כנסיות .(ישנו אחוז קטן של כמין גזע (בשל היותם שונים גם בחזות רובם בעלי עניים בהירות ובהירי עור(בדומה ל"צארקסים"))שנקרא בשם "צאמים" שהם עדין אדוקים במצוות האיסלם ושומרים ראמדאן אינם אוכלים חזיר ואינם שותים אלכוהול.

בעייה[עריכת קוד מקור]

המאכלים באלבניה די משותפים ליוון המאכל הלאומי הלא מוצהר הוא "סופלצי" כמין שוארמה בלפה קטנה (יש סוגי סופלצי מעוף.בקר או חזיר) כמו כן בערים והעיירות הקטנות נפוץ הקבב. כמו כן קיימים בהרבה מסעדות מאכלי ים למינהם (תמנון .חלזונות ים ואף צלופח וכ) כמו כלל המדינות נכנס סיגנון המזון המהיר בסיגנון בורגר ראנצ וכ אלבניה עשירה במבחר הגבינות המיוצרות בכפרים .

רוב המוצרים הבסיסים כגון לחם וחלב נעשים בצורה בתית ולא בצורה תעשיתית

חטיפים למנהם לא נפוצים באלבניה וגם רוב המעדנים מיובאים בעיקר ממדינות שכנות תעשית הבירות פורחת באלבניה וקימות מבחר רב של סוגים 77.127.142.82 19:07, 1 באוקטובר 2011 (IDT)

יחסים עם ישראל[עריכת קוד מקור]

פרק זה לוקה בחסר לגבי ההיסטוריה של יחסי אלבניה עם ישראל. ביקור ראשון של ראש ממשלת אלבניה בישראל ודבריו בנוגע לסכסוך הישראלי-ערבי ראויים לציון בדף הערך, בהיבט היחסים הבינלאומיים. ALC • ד' בכסלו ה'תשע"ב • 06:40, 30 בנובמבר 2011 (IST)

תוכן הפרק לא עוסק ביחסי אלבניה עם ישראל, אלא בביקור של ראש ממשלת אלבניה בישראל, ולביקור זה אין די חשיבות כדי להופיע בערך (למרות שהוא הניח פתק בכותל). כמעט ואי אפשר ללמוד מהביקור על אופי היחסים. ערן - שיחה 16:50, 30 בנובמבר 2011 (IST)
מחיקת הפרק היא פסולה. אין מחלוקת כי בכל ערך על מדינה צריך שיהיה פרק על יחסיה עם ישראל. יש להותיר את הפרק עם תבנית ההשלמה. מחיקת המידע על ביקור ראש ממשלת אלבניה בישראל, פגישותיו עם ראש הממשלה ויושב ראש הכנסת ודבריו האוהדים את עמדת ישראל בנוגע לסכסוך הישראלי-ערבי אשר מגיעים ממנהיג מדינה שרוב אוכלוסייתה משתייך לדת האסלאם - אף הוא פסול ותמוה. העלמת המידע עלולה להטעות את הקורא למחשבה כאילו אין כלל יחסים בין המדינות. ביקור של מנהיג מדינה במדינה אחרת היא אירוע חשוב ביחסים הבינלאומיים שבין המדינות והעלמתו מהפרק - ויתירה מזו - העלמת הפרק עצמו - היא פסולה ותמוהה ביותר. ALC • ה' בכסלו ה'תשע"ב • 20:37, 30 בנובמבר 2011 (IST)
ראוי שיהיה פרק על יחסי חוץ, וגם אפשר לציין ביקור של ראש הממשלה במסגרת קונטקסט יותר כללי שיתאר את יחסי החוץ, אבל כמובן בתמציתיות (ביקר בכותל+ציטוט זה כבר מוגזם) - זה ראוי לציון כטענה תומכת ולא בפני עצמו. אבל כשזה התיאור היחיד של יחסי החוץ, ללא קונטקסט, עדיף ללא זה. תבנית השלמה לא יכולה לפצות על ציון הביקור שמפורט באופן מוגזם ומנותק מהקשר. ערן - שיחה 08:22, 1 בדצמבר 2011 (IST)
אני מסכים עם ערן. זה אכן הערת שוליים ביחסים בין ישראל לאלבניה. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 08:54, 1 בדצמבר 2011 (IST)

ביקור ראש ממשלת אלבניה בישראל - הקטע שהוסר מדף הערך (בפרק יחסים עם ישראל)[עריכת קוד מקור]

"בנובמבר 2011 ביקר ראש ממשלת אלבניה בישראל, למטרת קידום היחסים בין שתי המדינות. במהלך ביקורו בירושלים הטמין פתק בכותל המערבי, ביקר בכנסת ונפגש עם יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין ועם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. בהתייחסו לסכסוך הישראלי-ערבי אמר כי "המהלך הפלסטיני החד צדדי, אינו מקדם פתרון מדיני אלא מחבל בתהליך השלום. על הפלסטינים להבין שזו אינה הדרך. הניסיון לעקוף את ישראל ואת ארה"ב הוא טעות. שלום בין ישראל לפלסטינים צריך לעבור דרך מו"מ ישיר, ודרך הבטחת הביטחון של שתי המדינות" כמו כן נאמר בנאום שהציג ראש ממשלת אלבניה כי בשנה הקרובה תיפתח שגרירות ישראלית בטיראנה (לא כמו היום שקיים שגריר לא תושב ) כמו כן יש שאיפה לחזק את המישור העיסקי בן שני המדינות[1]."

  1. ^ חזקי עזרא, נגד הפנייה לאו"ם, ערוץ 7, 21 בנובמבר 2011

רק לשם ההשוואה - אעתיק את פרק היחסים עם ישראל בדף הערך של מדינה מוסלמית אחרת - פקיסטן - שם נכתב רבות על לחיצת יד:

"כמדינה מוסלמית, השנייה בגודלה בין מדינות האסלאם, לא התקיימו קשרים דיפלומטיים בינה לבין מדינת ישראל. אולם, בחודש ספטמבר 2005 חלה התקרבות בין שתי המדינות. שר החוץ הישראלי סילבן שלום נועד ב-1 בספטמבר 2005, בטורקיה, לפגישה רשמית וגלויה עם שר החוץ הפקיסטני והוחלפו הצהרות ידידות והבעות תקווה להידוק הקשרים. ב-14 בספטמבר נפגש ראש ממשלת ישראל אריאל שרון עם נשיא פקיסטן פרבז מושארף במסדרונות עצרת האו"ם ושני האישים החליפו לחיצת יד. ב-18 בספטמבר נפגש הנשיא מושארף עם מנהיגי הקהילות היהודיות בארצות הברית וכינה את המפגש "אירוע היסטורי". פגישות אלה טרם הבשילו ליחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות.

בהקשר לפגישות אלה הוזכר בעיתונות הישראלית כי בשנות החמישים היו מגעים בלתי רשמיים בין נציגי ישראל באו"ם לבין מוחמד אסד סגן ראש משלחת פקיסטן באו"ם, יהודי שהמיר את דתו לאסלאם ויצא בגלוי בהכרזות אנטי-ישראליות ובסתר ניהל דיאלוג בלתי רשמי עם המשלחת הישראלית."

מחיקת הקטע המתאר ביקור ראשון של ראש ממשלת אלבניה בישראל בטענה כי איננו רלוונטי ליחסים היא תמוהה ביותר. אין פה תיאורי חשיבות מוגזמים כמו במקומות רבים אחרים בוויקיפדיה אלא תיאור העובדות היבשות וציטוט מדויק של דבריו החשובים בהקשר היחסים שבין המדינות ומצבה של ישראל בהיבט יחסיה הבינלאומיים עם העולם והסכסוך הישראלי-ערבי. אם זה איננו חשוב בנושא היחסים עם ישראל אז מה כן חשוב? ALC • ה' בכסלו ה'תשע"ב • 12:43, 1 בדצמבר 2011 (IST)

לדעתי יש מקום לאזכור קצר של הביקור ושל ההתנגדות למהלך החד צדדי של הפלסטינים. נרו יאירשיחה • ה' בכסלו ה'תשע"ב • 13:39, 1 בדצמבר 2011 (IST)

משוב מ-29 במרץ 2013[עריכת קוד מקור]

אין פה את הדתות באלבניה ואת הדת השולטת 79.182.133.18 13:31, 29 במרץ 2013 (IDT)

קובץ מוויקישיתוף שנמצא בשימוש בדף מועמד למחיקה[עריכת קוד מקור]

קובץ מוויקישיתוף שבשימוש בדף זה הועמד למחיקה:

להשתתפות בדיון המחיקה יש לעיין בדף הצעת המחיקה. —Community Tech bot - שיחה 17:51, 19 בדצמבר 2019 (IST)