שיחה:אלברט איינשטיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 14 בינואר - סדרה 2


Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 28 בדצמבר - סדרה 1


ארגוני טרור משורותינו[עריכת קוד מקור]

יקרא הדור הצעיר שלנו בהערות שוליים של הערך "איינשטיין" מס' 36 מה שכתב איינשטיין וקומפני על מנחם בגין ועל תנועת החירות (בניו יורק טיימס לקראת ביקורו של בגין בעיר ניו-יורק) ויבינו הצעירים שגם אדם עם IQ כה גבוה יכול להיות מושפע מהסתה. בראייה היסטורית הדברים שנכתבו בעיתון ונחתמו ע"י איינשטיין ואחרים - מזעזעים ביותר. ומי שהסית היה מי ש"זעק" בכל העולם על הטבח {שלא היה) בדיר יאסין מיכל מירושלים - שיחה 16:02, 11 באפריל 2015 (IDT)

אני מבין שאת חולקת על איינשטיין ומניחה שהדעה שלו בנושא זה אינה חלק מהחשיבה הרציונלית אלא תוצאה של הסתה.
האם זה בגלל שפציפיזם בו דגל איינשטיין הוא אידיאולוגיה מזעזעת לטעמך? ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 16:33, 11 באפריל 2015 (IDT)
עוד פצפיסט כזה ואבדנו כולנו. פצפיזם זה עניין אחד והמציאות בה חיינו בארץ היא היא הקובעת. לו החזקנו בדעה הפצפיסטית בזמן ההוא היינו כולנו בארץ נכחדים וכנראה שהפצפיסט מאמריקה היה בא לשים זר גיבורים על הריסות חיינו. מדכא לחשוב שבעל ה-IQ הגבוה לא הבין את מהות חיינו כאן בארץ ובעיקר לא אבה הוא ולא מזכירתו (אחותו של שמוליק מ"זהרה ושמוליק") לראות נכוחה מיהם שכנינו מיכל מירושלים - שיחה 19:26, 11 באפריל 2015 (IDT)
הפציפיזם של אינשטיין לא היה קיצוני - הוא יזם את פרויקט פצצת האטום עם מכתב לנשיא ארה"ב. מה שמאפיין אנשים חכמים באמת זו הספקנות, המודעות לכך שלאמת פנים רבות ולא הכל גלוי. אני מבין שלגברת מירושלים אין שום ספקות, לה הכל גלוי. בברכה. ליש - שיחה 20:33, 11 באפריל 2015 (IDT)

איינשטיין והציונות[עריכת קוד מקור]

זה ידוע שבאותה תקופה כל מה שהאנשים ידעו על דיר יאסין היה שקר "The Jordanian newspaper Al Urdun published a survivor's account in 1955, which said the Palestinians had deliberately exaggerated stories about atrocities in Deir Yassin to encourage others to fight, stories that had caused them to flee instead. " http://en.wikipedia.org/wiki/Deir_Yassin_massacre#Propaganda הנה לך אז מה הבעיה בזה? כל האנשים שגינו את הטבח באותה תקופה הושפעו משקרים של התעמולה הערבית ובהארץ אומרים "טבח בדיר יאסין גם לא יכול היה להיות. לוחמי הלח"י לא היו יודעי קרבות. הנשק שבידם כמעט לא פעל. התחמושת היתה מועטה. לעתים הושלך רימון פה ושם מבלי לשלוף נצרה. הכוח, בכוונה תחילה, לא נשא עמו מטעני חבלה, ואמצעי לחימה אחרים לא היו ברשותו. עלילה זו של טבח מאות גברים נשים וטף, היא הזיה מעוותת שנולדה מקרבנו, היתה לקונסנזוס לאומי והפכה קללה לישראל וחרפה ליהדות העולם. לאחר למעלה משישים שנה הגיע הזמן להשתחרר מן המועקות שקללה זו מטילה עלינו" https://www.youtube.com/watch?v=72Ata-hY9WQ בחיים לא היה טבח בדיר יאסין עצם העובדה שהוא האמין לזה מוכיח שהוא האמין לתעמולה הערבית. אין בזה סיבה הגיונית למחוק את זה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

אין זה המקום לשחרר אותנו ממועקות אלה. דוד שי - שיחה 23:41, 17 במאי 2015 (IDT)

אני רוצה לטעון עוד דבר מפלגת החירות היא היום הליכוד שהיא מממשלת ישראל הנוכחית והוא קרא לה נאצים ופשסיטים אז איך יכול להיות שהוא ציוני אם הוא שנה את מה שהיום ממשלת ישראל? מי משחרר ממועקות באתי לתת עובדות ואתם מוחקים אותם?

אתה לא נותן עובדות, אלא פרשנויות של אלמוני חסר שם וזה חסר ערך באנציקלופדיה. לא כל מי שתומך בממשלת ישראל הוא ציוני ולא כל מי שמתנגד לה הוא אנטי ציוני. בברכה. ליש - שיחה 00:05, 18 במאי 2015 (IDT)

אבל הוא לא סתם שנא אותה הוא קרא לה נאצים ופשיסטים ואמר שמנחם בגין הוא טרוריסט שלא צריך לבוא לארה"ב זה היו המילים המדויקות שלו. זה כמו שמישהו היום יקרא לממשלת ישראל רוצחת נאצית וישווה את נתניהו להיטלר. אני רוצה תשובה ותשובה ברורה לא הגיוני שאיינשטיין היה ציוני אך הוא קרא לתנועת החירות שהיא ממשלת ישראל כיום נאצית ופשיסטית יש בזב 0 הגיון. זה נושא שיש עליו הרבה ויכוח ואני רוצה שתענו עליו. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

אינשטיין כתב מה שכתב ב-1948, ונפטר ב-1955. במהלך חייו מנחם בגין וחרות היו תנועה שולית, שיא כוחה היה 14 מנדטים, והיא אפילו לא הייתה המפלגה הגדולה באופוזיציה, אם היום מישהו יקרא לליברמן "נאצי", היית אומר שהוא אנטי ציוני? להשליך מדעתו של איינשטיין על מנחם בגין ב-1948, לדעה היפותטית על ביבי ב-2015, זה דמיון פרוע ותו לא. בברכה, --איש המרק - שיחה 11:22, 18 במאי 2015 (IDT)

אוקיי אבל אתם בעצמכם טוענים שהתנועה שאותה איינשטיין גינה אז היא אותה התנועה שהתמזגה לתוך הליכוד ולא היו בה שום שינויים זה אומר שאם איינשטיין היה חי כיום הוא היה אנטי-ציוני.

באנציקלופדיה אין מקום לספקולציות. בברכה, --איש המרק - שיחה 11:36, 26 במאי 2015 (IDT)

לגבי איינשטיין וההתמתנות של תנועת החרות[עריכת קוד מקור]

"Herut Party has moderated considerably over the years, but it still represents the political right wing of Zionism. "https://books.google.com/books?id=pAkE0GkHCoEC&pg=PA395&lpg=PA395&dq=herut+party+moderated&source=bl&ots=bX5gpmGQTb&sig=sEEhV4iuP81wTjokW11ylXRmqIY&hl=iw&sa=X&ei=qUheVanPMsn7UobGgYAO&ved=0CEMQ6AEwBQ&authuser=3#v=onepage&q=herut%20party%20moderated&f=false הנה הספר הזה אומר שחרות התמתנה בצורה משמעותית והספר הזה זה מקור אמין " this comprehensive survey of Judaism has become a popular text in universities, religious colleges and seminaries, and adult education classes" http://www.amazon.com/Settings-Silver-An-Introduction-Judaism/dp/080913960X אז מה שערכתי הוא נכון.

לא נכון. הערך הזה עוסק באיינשטיין, אם אתה רוצה לעסוק בתנועת החירות או בבגין, פנה לערכים העוסקים בהם, לא כאן. בברכה. ליש - שיחה 05:17, 26 במאי 2015 (IDT)
באנציקלופדיה אין מקום לספקולציות. בברכה, --איש המרק - שיחה 11:36, 26 במאי 2015 (IDT)

ארכיון איינשטיין[עריכת קוד מקור]

ארכיון איינשטיין כבר לא נמצא בספרייה הלאומית. הוא עבר לבניין לוי בקמפוס ספרא ב-2008

קישור לא פעיל[עריכת קוד מקור]

[1] --‏Yoavd‏ • שיחה 14:44, 3 באוגוסט 2016 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בדף שנת הפלאות כתוב ארבעה מאמרים בלשון רבים ולאחר מכן מדברים אליהם בלשון יחיד. הנה החלק שתומך בדבריי: שנת הפלאות[עריכת קוד מקור | עריכה] בשנת 1905 (שנת הפלאות – Annus Mirabilis) פרסם איינשטיין ארבעה מאמרים בשנתון הפיזיקה (Annalen der Physik), שהיה כתב העת המדעי לפיזיקה החשוב של אותה תקופה. מאמרים אלה דווח על ידי: מעריץ איינשטיין 84.94.69.119 13:53, 17 בספטמבר 2016 (IDT)

שנתון הפיזיקה הוא היחיד המופיע בלשון יחיד.‏ Uziel302שיחה 03:02, 18 בספטמבר 2016 (IDT)


לגבי איינשטיין והאמירה שלו ב1938[עריכת קוד מקור]

אם הוא אמר שהוא רוצה מדינה יהודית בלי צבא ואתם טוענים שהוא לא שינה דעה זאת אחרי קום המדינה איך הוא יכול להיחשב לציוני? מילא להחזיק בדעה זו לפני שמישהו ידע שהיה פה מדינה והכול היו רעיונות תיאורטים אז עוד איך שהוא אפשר להחשיב אותו לציוני. אך להתנגד לצבא אחרי קום המדינה? אפילו מרצ שהיא המפלגה הציונית הכי פחות ציונית ומבין המפלגות הציוניות יש לה הכי הרבה ביקורות כלפי הצבא לא תומכת במדינה בלי צבא.

התפיסה שאדם שתומך במדינה בלא צבא אינו יכול להיחשב ציוני היא עמדתך האישית בלבד. גם האמירה "מרצ היא המפלגה הציונית הכי פחות ציונית" היא עמדתך האישית, ואיננו מכניסים דעות ועמדות לכתיבת אנציקלופדיה, שעליה להיות אמינה ואובייקטיבית ככל האפשר. שמזן#שיחהערכי בראבו • 11:00, 29 בדצמבר 2016 (IST)

סליחה? בלי צבא לא תהיה מדינה יהודית איך זה לא נחשב כאנטי-ציונות?

או שחשב שכן תהיה מדינה יהודית, או שמדובר בחלום שגם הוא הבין שעדיין אינו יכול להתגשם. ודאי לא התכוון שבגלל שאין צבא ימותו כל היהודים או משהו מעין זה. נרו יאירשיחה • כ"ט בכסלו ה'תשע"ז • 21:41, 29 בדצמבר 2016 (IST)

מקורות שאיינשטיין שינה את דעותו.[עריכת קוד מקור]

"Nevertheless, once circumstances and political forces dictated the creation of Israel as a Jewish state, Einstein gave it his support" The Free Mind Through the Ages עמוד 205 einstein a to z עמוד 297 "As the State of Israel was established in May 1948, Einstein was a supporter" only in the late 40s did Einstein advocate a Jewish state with all its elements Jewish Renaissance: Magazine of Jewish Culture כרך 5 עמוד 45


Still, after the Declaration of Israel Independence, Einstein accepted the decision of the majority and supported the young State the jewish spectator כרכים 50-52 עמוד 8
But once the State of Israel was formed in 1948, Einstein changed his mind http://jewishcurrents.org/einstein-for-president

ובמילים שלו הוא אמר " I never considered the idea of a state a good one, for economic, political and military reasons. But now there is no going back, and one has to fight it out. "

Einstein in America עמוד 239

איך אפשר להגדיר את איינשטיין ציוני אחרי שהוא קרה לממשלת ישראל הנוכחית טרוריסטית?[עריכת קוד מקור]

אם כל הכבוד אני יודע שאתה לא חייב לתמוך בליכוד ואפילו אתה יכול להתנגד לו כדי להיות ציוני אך לא במחנה הציוני ואפילו לא במרצ לא רואה בליכוד כממשלה של טרוריסטים. ואלה שבמרצ שכן רואים את הליכוד כממשלה טרוריסטית הם אלה שלא מחשיבים את עצמם כציונים. אני יכול להבין אם אדם משווה ישווה את הליכוד לפשיסטים ולנאצים אבל שום ציונות לא קוראת לציונות של ביבי טרוריסטית.

אין כל תועלת בניסוח מוקצן ומגוחך של עמדתך. כבר הגיבו לך בדף שיחה זה; לגיבוב הציטוטים הבלתי קריא שבחטיבת הדיון הקודמת אינני יודע כיצד להתייחס. אנא חדל לשנות את הערך ללא הסכמה. כבר הוזהרת בדף שיחתך, והמשך התנהגות זו יוביל לחסימתך. ראובן מ. - שיחה 00:59, 30 בדצמבר 2016 (IST)

לקות למידה[עריכת קוד מקור]

אני מאמין שכבר דנו בעניין אך בפסקת הפתיחה כתוב "אלברט איינשטיין היה לקוי למידה." אם זה נכון חובה להרחיב איזה לקויות למידה היו לו. NoyaRoyYacov - שיחה 14:15, 25 בפברואר 2017 (IST)

הסרתי את המשפט מהפתיח. אין לו סימוכין, והוא עומד בסתירה לתיאור הישגיו בלימודים המובא בהמשך. Noon - שיחה 18:59, 25 בפברואר 2017 (IST)

על יהדותו...[עריכת קוד מקור]

הוא לא היה יהודי, נולד למשפחה יהודית אכן הגדרה נכונה, אבל בפועל הוא לא היה יהודי אלא גרמני בלאומו, ממליץ בחום לשנות את ההגדרה אחרת אתם חוטאים למטרה האובייקטיבית של ויקיפדיה. 62.43.125.211 10:32, 25 ביוני 2017 (IDT)

לפי ההלכה ולפי המקובל הוא היה יהודי. נרו יאירשיחה • א' בתמוז ה'תשע"ז • 16:42, 25 ביוני 2017 (IDT)
וגם לפי הגדרתו העצמית. יותר מכך, היה ציוני פעיל למען הקמת האוניברסיטה העברית בירושלים ולמען הקמת מדינת ישראל. האוניברסיטה העברית ירשה את עזבונו המדעי ואת מוחו. בברכה. ליש - שיחה 21:11, 25 ביוני 2017 (IDT)

איינשטיין ותורת היחסות[עריכת קוד מקור]

יש וויכוח גדול אם איינשטיין הגה או לא הגה את תורת היחסות הרבה אומרים שזה לא היה רעיון שלו אלא של אנרי פואנקרה, הנדריק לורנץ ואברהם מייקלסון. לקבוע ישר שזה הוא זה לא קביעה טובה. מקורות על ויכוח תורת היחסות: https://en.wikipedia.org/wiki/Relativity_priority_dispute וגם פה https://www.theguardian.com/science/blog/2012/jul/17/henri-poincare-einstein-picasso "But Einstein found Poincaré's dependence on everyday experience and laboratory data too restricting. In spring 1905, he went one step further. The result was his theory of relativity." עוד ציטוט "Henri Poincaré had developed the theory of relativity by 1904. This was before Einstein's 1905 paper on relativity." מהמקור הזה http://ckraju.net/misc/Einstein.html

L’apport exact d’Einstein par rapport à Henri Poincaré et quelques autres physiciens est aujourd’hui assez disputé (voir Controverse sur la paternité de la relativité) ; כך הויקי בצרפתית. העניין דורש דיון. אתה מוזמן להתחיל אותו כאן. 2001:7C0:2041:1AA:0:0:0:DB 13:26, 1 בספטמבר 2017 (IDT)

תרגמתי את המשפט הזה זה תומך במה שאני אומר זה אומר שיש מחלוקת עם זה איינשטיין או פואנקרה.

עכשיו צריך ספר בהוצאה מכובדת שאומר אותו דבר. 2001:7C0:2041:1AA:0:0:0:DB 15:44, 1 בספטמבר 2017 (IDT)
הויקי בעברית מפנה למקור האומר- בשנת 1902 החלה להתכנס בברן שבשוויץ חבורה שכינתה את עצמה "אקדמיה אולימיפיה". החבורה התכנסה לרוב בביתו של אלברט איינשטיין ועסקה בסוגיות שונות לגמרי מן הפיזיקה, הפילוסופיה והמתמטיקה. בין השאר החבורה עסקה ברעיון של גאומטריות לא אוקלידיות כפי שנהגו על ידי אנרי פואנקרה, וברעיונותיו של הפילוסוף ארנסט מאך אודות הרציפות של המרחב. רעיונות אלו, בשעה שנהגו, לא יושמו הלכה למעשה כדי לבנות אלטרנטיבה לבעיות של הפיזיקה הניוטונית אף שבעיות אלו היו נהירות כמעט במלואן לפואנקרה ומאך.

שלוש שנים לאחר ראשיתה של קבוצה זו (ב-1905), התחולל אירוע שמכונה בהיסטוריה של המדע "שנת הפלאות".

אני מציע שתפסיק לנדנד, תפסיק לעשות מלחמות עריכה, ותפסיק להכניס ניסוחים בעיתיים.
במדע לא עובדים בואקום. אנשים משתמשים במה שאחרים גילו ופיתחו, וממשיכים הלאה. אף אחד לא טען שאיינשטיין המציא את הגאומטריות הלא אוקלידיות וכו'. אבל מי שהשתמש בכל הרעיונות האלה ועשה מזה משהו חדש לגמרי היה איינשטיין.
emanשיחה 16:07, 1 בספטמבר 2017 (IDT)
Like Thumbup.svg Mr.Shoval - שיחה 16:10, 1 בספטמבר 2017 (IDT)
עמנואל, מסייה שובל, זה לא כפי שאתם מציגים... וגם האיזכור לגיאומטריה הלא-אוקלידית אינו לעניין. מה שנקרא תורת היחסות הפרטית-מיוחדת, מקובל שלא לייחס בלעדית לאיינשטיין, בשל הנחת היסודות הפילוסופיים של מאך והנחת היסודות המתמטיים של לורנץ ופואנקרה. כאשר מדובר בתורת היחסות הכללית-או כבידה יחסותית, אז הגם שאיינשטיין לא הגה את הגיאומטריות הלא-אוקלידיות, והגם שאיינשטיין נעזר ברבים ובטובות כדי לנסח את הכבידה שלו, מקובל לייחס ההישג די בלעדית לאיינשטיין ובעיקר מפאת ניסיונותיו הכושלים של דויד הילברט לתיאור פיזקלי באמצעות גיאומטריה לא-אוקלידית. אבקש ממישהו להוסיף מקור יותר מוסמך...31.154.81.47 17:44, 1 בספטמבר 2017 (IDT)
  1. ^ Visit of Menachem Begin