שיחה:אלוהים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יצירת ערך חדש - טיעונים לקיום אלוקים[עריכת קוד מקור]

יש ליצור ערך בשם הנ"ל שיאגד את הטיעונים המרכזיים ויספק להם מסגרת היסטורית ומקיפה. לעניות דעתי הנושא הזה משמעותי ומעניין אנשים רבים, וחבל להטריח אותם לעבור על כול הדפים של הטיעונים השונים, במיוחד כאשר חסרה הראיה הכוללת. אני די חדש בויקיפדיה אז אם מישהו יוכל ליצור את ערך זה במקומי או להנחות אותי/לעבוד אתי עליו אני ישמח.Uhbcrd451 - שיחה 10:42, 10 באוגוסט 2014 (IDT)

יש עשרות הוכחות לדוגמה אחת פשוטה קח כל רובוט מתוחכם ככל שיהיה האם אתה מוכן להודות שהוא איזה תא משוכפל או איזה גלגול של קוף וברור שיש לו בורא שזה יכול להיות גם נצרות וגם אסלם ועכשיו נצרות זה שקר טיפשי כי לא יתכן שאלוהים שנשבע לישראל שהם עמו מול 3 מיליון איש יבטל את שבועתו בחלום לילה של יהודי לשעבר להמשך ועוד הוכחות חפש באתר הידברות ישיביש - שיחה 22:54, 25 באפריל 2018 (IDT)

אין טעם לענות למי שכתב משהו לפני ארבע שנים, בפרט שמה שאתה כותב כבר כתוב בערך עצמו. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תשע"ח • 23:02, 25 באפריל 2018 (IDT)

תפיסת האלוקים בעיני האדם - הסברים פסיכולוגיים[עריכת קוד מקור]

נראה לי שנחוץ להוסיף לכל הפחות פסקה אם לא לפתוח ערך נפרד לסוגיית תפיסת האלוקים בהשפעתם של גורמים סביבתיים שונים. בספרו 'האדם מחפש משמעות' כותב ויקטור פרנקל שהאלוקים הנתפס בעיני האדם מבוסס על דמות האב שראה הבן בילדותו. בקיצור, נכנסתי לערך בנסיון להרחיב בעניין ויצאתי תמה על עניותו בנידון זה.

משוב מ-26 בפברואר 2018[עריכת קוד מקור]

יש בעיה נוספת בערך-תאריך הלידה של אברהם אבינו מצויין בתאריך שגוי (אברהם נולד בשנת1948 לבריאת העולם)

ערך חסר, חסרים טיעונים על קיומו של אלוהים[עריכת קוד מקור]

במקרה מבקר בערך הזה, בטיעונים על קיומו של אלוהים להפתעתי לא מצאתי ולו אחד מהטיעונים שגרמו לי להאמין אחרי שהתחבטתי בזה ארוכות. איני יודע איך להוסיף את זה ואין לי שום ניסיון בעריכה אנציקלופדית אמנה פה מספר טיעונים, אולי מי שכן יודיע יוסיף אותם עם מקורות. 1. חוסר הפשר. המחשבה שהאדם הוא חסר משמעות לחלוטין ואין הבדל בינו לבין אבן אלא בסידור אקראי של האטומים. כלומר הריגת אדם שווה ערך לשבירת מחשב. הדבר הזה אינו מתקבל על הדעת ואונס אותה להאמין במשהו מעבר למטריאל. 2. אפסות האדם. חייו הקצרים, מחלותיו, חוסר יכולתו להגשים את צרכיו, ובעיקר אפסית חייו מול הנצח. מדרבן את הדעת לתור ולחפש את הדבר שמעבר ומכריח אותה להיסמך על אלוהים. 3. החיפוש אחר משמעות, יש מעשים שחשובים באמת, שיש מישהו חשוב שמעריך אותם, בלעדי אותה משמעות אין מוטיבציה לעשות טוב לא אנוכי, וממילא אין מוטיבציה לחיות, החיים חסרי טעם. 4. התגלות פרטית, לא התגלות שנעשתה לאנשים אחרים, אלא התחושה שאני מתפלל ואלוהים מקשיב לי, שאלוהים משגיח ועושה לי דברים שאינם מקריים, קורים לי דברים שמתאימים ביותר וחורגים מהסטטיסטיקה. 5.האנטישמיות מחד והשרידות של היהודים מאידך. המוזרות והחריגות של היהודים בין העמים נותנים תחושה שיש פה משהו אלוהי העובדה שהיהודים חזרו לארצם אחרי גלות מטורפת בכל העולם מחזקת את הדבר בעוד יותר. והעובדה שכל זה כתוב שיקרה בכמה פרשות בתורה עוד יותר מחזקת את הטיעון(החוקתי, כי תבוא, האזינו בעיקר). 6. הצורך והכיף. האמונה באלוהים ממלאת צורך נפשי וקיום המצוות והתפילה והאמונה והחיבור לצדיקים ממלאים את אותו הצורך ומכיון שיש צורך אז זה מוכיח שהדבר אמיתי. הטיעון הזה קצת עדין, אתן דוגמה, נניח גבר גדל בלי חברת נשים עדיין יש לו צורך באישה וכשהוא פוגש אישה זה מתמלא, עצם הצורך מוכיח שאכן ישנה אישה. גם אם הוא עוד לא פגש אותה.

כמובן כל הדברים הללו לא המצאתי אלא שמעתי מאחרים ומכיון שאת הידע שלי השגתי על ידי דיבור עם אנשים ולא בקריאה, איני יודע היכן המקורות. בכל מקרה אולי מישהו יעשה משהו...עוקץ - שיחה 21:43, 6 בינואר 2019 (IST)

הטענות הפילוסופיות העיקריות שמצדדות בקיומו של אלוהים מופיעות בפרק חמש. לא מדובר באוסף אקראי של טענות שפלוני חשב עליהם, אלא טענות שהתבססו בכתבי תאולוגים חשובים. גילגמש שיחה 21:49, 6 בינואר 2019 (IST)
תודה שענית לי. קראתי את הטיעונים והרגשתי שזה פשוט חסר. איך יכול להיות שאין אף אחד מהטיעונים שאני בעצמי טוען אחרי ויכוחים רבים ודיונים אינסופיים בנושא. אני בטוח שגם הטיעונים הללו נאמרו על ידי תיאולוגים חשובים. כתובים שם כמה טיעונים דומים למה שכתבתי, כמו טיעון הנס, אלא שהנס הכתוב שם הוא נס בעבר והטיעון שאני הבאתי הוא לדעתי חזק יותר נס בהווה, בכל מקרה לצערי, וברגע זה אני ממש מצטער על זה, אני די בור בספרות הכתובה ולא יודע להביא מקורותעוקץ - שיחה 22:19, 6 בינואר 2019 (IST).