שיחה:אליעזר ברלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אני מפקפק במה שאומרת תבנית העריכה בערך - "זהו ערך שראוי להופיע בוויקיפדיה". מי שיכול מוזמן להוסיף קצת ערך לערך הזה, כרגע לא ברור מהתוכן שיש לו מקום אצלנו. odedeeשיחה‏ 03:26, 6 ינואר 2006 (UTC)

לדעתי כיוון שחסידות ברסלב כיום נהיית יותר ויותר נפוצה וכיוון שהרב ברלנד ידוע גם בחוגים לא ברסלברים מובהקים על אחת כמה וכמה שבתוך חוגי ברסלב אז יש מקום לערך. מתיישר 00:29, 17 יולי 2006 (IDT)

על רב כזה צדיק, שיש שמתייחסים אליו כאל נביא וכאל צדיק שבדור, ושמו ושם ישיבתו הולכים לפניהם, מן הראוי הי-ה לכתוב יותר מחמש שורות.

בנוגע למקום לימודי של הרב[עריכת קוד מקור]

בס"ד

לפי מה שידוע לי הרב למד בכפר הרוא"ה, ככה אמרו לי אנשים מישיבת תורת החיים שמבינים קצת בעסק.

לפיכך ראוי להוסיף את זה מייד לויקיפדיה עם מראה המקום המתאים (אנשים שמבינים קצת בעסק), ויפה שעה אחת קודם! 74.100.161.64 01:46, 6 באפריל 2007 (IDT)

הוא אכן למד בכפר הרואה. וזה ממקורות מוסמכים במשפחת ברלנד-צוקר

הסרת פסקה מהערך[עריכת קוד מקור]

הפסקה שהוסרה מהערך ושהשבתי לערך מגובה במקורות ומובאת בשם אומרם. הסרתה דורשת קצת יותר ממחיקה לא מנומקת או טענה שהדברים אינם נעימים לאוזן או לעין ("הערות לא אובייקטיביות, פוגעניות, דעתניות "). הדיון היחיד נוגע לנכונות העובדות וסימוכין שלהן. שומשום1 16:20, 13 בפברואר 2008 (IST)

לא רק..[עריכת קוד מקור]

הדיון הוא גם במה שאינו רלוונטי או אינו אובייקטיבי. לרשום דעות, זה כמו שאני אוסיף בדף על הנביא מוחמד שיש היסטוריונים שכותבים שהוא היה אידיוט. או שאכתוב על ביבי נתניהו שיש אומרים שהוא בגד באישתו. זה לא רלוונטי, לא מקצועי, לא אובייקטיבי, ולא בעל סימוכין מספיק נכבדים. זוהי סתם תוספת פוגענית ומיותרת, ואם הדעה האישית שלך על המקום תואמת את זה, זה לא הופך את זה לאמת. מחקתי, ומקווה שהמסר הובן. אני אעקוב בכל מקרה. (משתמש:לביאא)

הראיות שלך חלשות מאוד. עובדתית, לא ידוע על היסטוריונים שכותבים שמוחמד היה אידיוט (ועדיף שלא תתבטא כך להבא בשיחות בוויקיפדיה), ולעומת זאת בערך על בנימין נתניהו מצוין במפורש שהוא בגד באשתו, על פי דבריו שלו, ואף מוקדש ערך מיוחד לפרשה זו. נתנאל 09:56, 14 בפברואר 2008 (IST)

בהר סיני ניקבע הנהגה לדורות כל דור יש רב ותלמיד משה רבינו ויהושוע רבי שימעון ואליעזר בנו האריז'ל ורבי חיים ויטאל רבי נחמן האחרון ולא יהיה כמו רבי נחמן הוא היחידה דיחידה ורבי נתן בדור שלנו יש את הרב אליעזר ברלנד שהוא כל מה שהוא זה רבי נחמן מברסלב וכל הניסים שהוא עשה וכל מה שהוא עושה למען עם ישראל כולם לא ידעים הוא משה רבינו שבדור ומי ישידבק וירוץ ויאמין אחריו יזכה לישועה וחיים טובים ואין אף אחד בדור שיכול להציל נפשות ישראל חוץ מרב גדול ודבוק בה' ידברך חוץ מהרב אליעזר ברלנד שיהיה לו הרבה בריאות וגם לרבנית תהילה בת לאה אז בלי לדבר וליכתוב שיש ברסלבים שחולקים עליו מי שבאמת קצת יאיר לו אורו של הרב ירוץ אחריו לתוך האשש

ספריו[עריכת קוד מקור]

צריך להוסיף את ספריו, שמותיו ומה תוכנם Ofirozlive (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום

בכבוד.. דרך - שיחה 03:15, 14 באוקטובר 2010 (I

ישנו ספר שנקרא באור פני מלך חיים.הספר כתוב בעילום שם,ומיוחס לרב או לאשתו.הספר הוא פירוש לכמה תוררות מליקוטי מוהרן

נחמת ציון - שובו בנים[עריכת קוד מקור]

בפתיח נכתב שעשור לאחר היווסדה נוסף לישיבה השם "נחמת ציון", ובגוף הערך נכתב שבתחילה נקראה הישיבה "נחמת ציון" ורק בהמשך הוחל לקרוא לה "שובו בנים". מה נכון? גרש - שיחה 03:38, 14 באוקטובר 2010 (IST)

הועבר מהערך[עריכת קוד מקור]

הרב ברלנד בולט בפעילותו למניעת שנאת אחים ולקירוב לבבות בין אזרחי ישראל, גם באמצעות סיסמאות בסגנון "יוסי שריד יהיה צדיק יותר מכולנו"[1] שהוא משמיע לעתים מזומנות.

השקפת עולמו משלבת סגפנות, חרדיות אדוקה, ואהבת ארץ ישראל [2]. הרב ברלנד הוא מגדולי המעודדים את ההסתננות לקבר יוסף בשכם ללא אישור גורמי הצבא, וכך הורה בעבר לחסידיו.[דרוש מקור]

רבים רואים בו צדיק ודמות למופת ואף נוהרים לשמוע את דרשותיו, ובין תלמידיו נמנה הרב שלום ארוש. עם זאת, ישנם רבים מתוך חסידי ברסלב המתנגדים לדרכו, משום שלטענתם הוא חורג ממסורת חסידות ברסלב, בין היתר בנימוק שהוא נוהג בגינוני מנהיגות של אדמו"ר, דבר שאינו מקובל בחסידות זו, שרואה את ר' נחמן מברסלב כאדמו"רה.[דרוש מקור]

בנוסף, ישנה ביקורת כלפיו גם מחוץ לחסידות, בין היתר בטענה שאינו סולד משימוש באלימות במקרים מסוימים. לפי טענות בעיתונות ושל עמותת "קשב"[2][3] הישיבה משמשת מחסה לפעילות עבריינית.

  1. ^ הרב ברלנד "אין רשעים בישראל", אפריל 2009
  2. ^ 2.0 2.1 אמיר זוהר וגידי וייץ, נרקומנים של הדולר, באתר הארץ, יוני 2006
  3. ^ יזהר באר, "שובו בנים" - דיוקן של משיחיות מסוכנת, באתר של "קשב"


המשפט הראשון אינו מנוסח היטב (בולט?), לא מדויק וגם המקור לא ברור. המשפט השני כנ"ל. מתבסס על ניתוחו של יזהר באר וחלקו השני ללא מקור מתאים (למרות שנראה שהדברים נכונים). המשפט השלישי ללא מקור וחוזר על מה שכבר נכתב (הרב ארוש ודרשותיו). המשפט הרביעי הוא על סמך יזהר באר וטענותיו המצוטטות מילה במילה בכתבה (כולל קרדיט). סופו של המשפט לא רלוונטי לרב אלא לישיבה ושם הוא מוזכר.

הפרק על עמדותיו מעניין וחשוב וראוי שייכתב בצורה נכונה מאשר בצורה מוזרה ולא מדויקת כמו שהוא עכשיו. בנוסף, לגבי ביקורת, ישנם כללים ידועים מתי ואיך מזכירים אותה. גם הפרק על הביוגרפיה ראוי להרחבה.
דרך - שיחה 14:42, 8 בדצמבר 2010 (IST)

הגזמת לגמרי. יש ביוטיוב הרצאה שלו שמעודדת כניסה למתחם "יוסף הצדיק" וגם את ההרצאה "אין רשעם בישראל. אין שום סיבה לא לציין את שני העיניינים בערך.דרול * שיחה ו 01:46, 12 בדצמבר 2010 (IST)

אקטואליה[עריכת קוד מקור]

יש עכשיו הרבה בלגן לגבי התנהגות עבריינים מסביבתו של הרב. כדאי לעקוב.

אכן, כשיבהר מעט נוכל לעדכן גם את הערך. דרך - שיחה 21:20, 8 בדצמבר 2010 (IST)
יש בבחדרי חרדים ובכיכר השבת כתבות בנושא. כדרכן של כתבות מאין אלו, מי שלא מכיר את השיח הפנים-חסידי לא לגמרי מבין מה כתוב שם, ואודה למי שיתרגם. ‏DGtal‏ 16:05, 12 בדצמבר 2010 (IST)
הדברים ברורים למדי. הוא טוען שבנו ונכדו הקיפו אותו בשומרים והרחיקו אותו מהציבור בעל כורחו, וכשניסה לשנות זאת איימו לאשפזו. עכשיו הוא דורש להחליף את הנהלת המוסדות. נרו יאירשיחה • ה' בטבת ה'תשע"א • 16:27, 12 בדצמבר 2010 (IST)
מקריאת הכתבה בערוץ 7 נראה שדייקת לחלוטין. אגב, רק לי זה מזכיר את פרשת ניר בן-ארצי? ‏DGtal‏ 16:28, 12 בדצמבר 2010 (IST)
כמובן, אבל מתוחכם יותר. למה להגלות לצפון? אפשר לשלוט על הרב בביתו, ואם הוא רוצה שיברח לבד לצפון. נרו יאירשיחה • ה' בטבת ה'תשע"א • 21:33, 12 בדצמבר 2010 (IST)
הרב ברלנד נמלט ומסתתר כרגע בצפון הארץ מהבן שלו והנכד שלו. הוא מסר שבשבת הוא היה במושב אמירים כנראה אצל משה גניש . בינתיים הבן שלו הסכים להתפטר מניהול הישיבה, מה שסולל את חזרת הרב לישיבה.דרול * שיחה ו 18:12, 13 בדצמבר 2010 (IST)
אחרי הוספת עיקרי המידע - ערכתי אותם מחדש. המקור היחיד לכך שכל הדבר היה בעל כרחו - זו השיחה הזו. עד שלא תתבצע בדיקה מסודרת של משטרה, בתי משפט או אפילו עיתונאים חוקרים רציניים, אין מקום לחרוץ דין נגד מישהו. ‏DGtal‏ 16:41, 14 בדצמבר 2010 (IST)
ממתי ציטוט דבר הרב הם חריצת דין? אני תמהה Hanay שיחה 16:44, 14 בדצמבר 2010 (IST)
הציטוט הוא כמובן לא חריצת דין. תבדקי את הגרסא הקודמת ותראי שהנוסח קיבל את דברי הרב כהלכה למשה מסיני. ‏DGtal‏ 16:45, 14 בדצמבר 2010 (IST)
אם זה לא חריצת דין, לא ברור לי למה סילקת את הציטוט. לא תהיה במקרה זה כל חקירת משטרה. לפי הכתבה בידיעות אחרונות, הבן והנכד חתמו על מסמך ועזבו את ניהול הקהילה, הם גם לא הסכימו להגיב על הכתבה. אז זה מה שיש. והנוסח עכשיו לא מביא לידי ביטוי את הסיפור האמיתי Hanay שיחה 16:52, 14 בדצמבר 2010 (IST)
הרגע דיגיטל , אני עושה עכשיו עבודת מחקר על חסידות ברסלב לטובת המיזם ואין כמעט יום שאני לא מדבר עם חסידי ברסלב וכשאני מדבר , אני מדבר בעיקר עם אנשי שובו בנים , שהם הפלג הגדול , החזק והעיקרי בין הפלגים של החוזרים בתשובה ואין אף אחד בין חסידי ברסלב האלו , או בין חסידי ברסלב האחרים שמכחיש או רוצה להכחיש את שלטון הטרור של נחמן ונתן ברלנד. מכנים אותם "הקוצים". לך לכל חסיד מרקד בכבישים ותשאל אותו , והוא יאשר לך שהרב ברלנד היה כלוא במשך שנים. אני דיברתי אתמול עם אדם שאני לא אנקוב בשמו , אבל הוא נכנס אל הרב ברלנד פעם או פעמיים בחודש והוא אישר את כל סיפור הכליאה. מדובר במידע מהימן שמתאים לאנציקלופדיה והוא לא אמור לעמוד בקריטריונים של דיני ראיות.דרול * שיחה ו 18:55, 14 בדצמבר 2010 (IST)
היתה עכשיו גם כתבה בערוץ 10 בתכנית של לונדון וקירשנבאום, בתכנית הראו קטעים מהדיסק שהופץ בין אנשי הקהילה . אני מחזירה את הציטוט Hanay שיחה 19:05, 14 בדצמבר 2010 (IST)
הניסוח כרגע נוטה באופן ברור לצד אחד במחלוקת. אין זה ראוי. איננו שופטים. דרך - שיחה 22:59, 16 בדצמבר 2010 (IST)
עכשיו אני חוזר מהכינוס הגדול של שובו בנים בירושלים לרגל ההילולה של נתן מברסלב בירושלים ואני מתקשה להבין על איזו מחלוקת אתה מדבר. הנסיבות כפי שהן מובאות בערך מקובלות הן על התקשורת הכללית והן על התקשורת החרדית. נחמן ונתן ברלנד סרבו להגיב לכל ההשתלשלות. "הדעה השניה" אם בכלל קיימת , מקורה ברכילות מעורפלת ובטוקבקים אלמוניים. מה לדעתך צריך לכתוב במקרה הזה? דרול * שיחה ו 01:51, 17 בדצמבר 2010 (IST)

הרב אליעזר ברלנד נולד בכ"ג טבת,

עריכה עבריינית ואלימה של הערך[עריכת קוד מקור]

הרב ברלנד מקובל בעיני רוב הציבור החרדי כאדם מורם מעם צדיק וכו'

לכאו' לא יתכן להפוך את דף הערך שלו למקום התנצחות והוקעה של בנו ונכדו אלא להתייחס לפעליו הרבים ולמפעליו הברוכים, אפשר תמיד לציין זאת בהערת אגב, אבל משום מה נדמה תמיד שיש מי שלא רואה את הרב ברלנד בעניים יפות וחפץ להשפילו ולבזותו לעין כל ובכל פעם מוצא דרך אחרת לעשות זאת, פעם על ידי כתיבה על ימניות קיצונית ופעם על אלימות ועבריינות

לא כאן המקום

יפה שסוף כל סוף אתה שם לב, שיש עוד כאלו שעורכים בויקיפדיה חוץ ממך. שינוי ערכים נעשה כאן באופן מסודר ורצוי שיעשה בהסכמת כלל התורמים. אין שום סיבה לצנזר בויקיפדיה את מלחמות הירושה בשובו בנים, כאשר ניתן להן פירסום באמצעי התקשורת השונים.דרול * שיחה ו 13:54, 3 בפברואר 2011 (IST)

בנושא השאלים, וההקלטות הסותרות[עריכת קוד מקור]

בנושא השאלים, הרב ברלנד מדבר תמיד בעד שמירת העיינים של הגברים, אך אין דרכו להטיף בעד הנהגות צניעות מוחצנות. וההקלטה שבה דיבר בעד השאלים, זה באופן שכך לכתחילה היה צריך להיות, והמטרה היא שתהיה כמה שיותר צניעות קדושה וטהרה. אך כהוראה למעשה אמר (וכמו שנשמע בהקלטה השניה) שלא ראוי לעשות מזה עניין ועיקר, לחשוב שבזה האשה כבר נקראת צדיקה כשלובשת שאל, כי העיקר במידת הצניעות וההצטנעות ובעבודת השם בכלל תלוי בעבודה עצמית פנימית, ולא בהנהגות קיצוניות שהנוהגים בהם מתכוונים לעשות רושם על חבריהם. ואת זה כינה בשם "מקדש של שקר". ותמצית העניין היא: הכל תלוי בכוונה. 95.35.63.119 01:56, 23 במאי 2012 (IDT)

בשיעור שבו דיבר על "מקדש של שקר" לא משמע שהביקורת החדה היא רק על מי שחושבת שבזה היא כבר נקראת צדיקה, אלא על כל מי שלובשת שאל. נרו יאירשיחה • ב' בסיוון ה'תשע"ב • 02:03, 23 במאי 2012 (IDT)

ראיון נדיר עם הרב ברלנד[עריכת קוד מקור]

עלה היום לרשת ראיון נדיר ומקיף שהרב ברלנד העניק לעיתונאי אריה ארליך מהשבועון החרדי "משפחה". כמי שעוקב, אני לא זוכר ראיון כה מקיף שפורסם עם האיש, שבו הוא מתייחס לנערותו בציונות הדתית, לצעירותו בישיבות ליטאיות ולהשקפת עולמו במגוון נושאים פוליטיים - כולל התייחסות להסתננויות לשכם וללבנון. הנה הקישור, במידה ותרצו להוסיף זאת בקישורים החיצוניים: http://www.kikarhashabat.co.il/הרב-ברלנד-בראיון-נדיר-כך-חדרתי.html 207.232.7.135 23:23, 1 ביולי 2012 (IDT)

שלום רב, כפי שאתה רואה הסבלנות משתלמת. בפעם הבאה אתה יכול להוסיף גם בעצמך. נרו יאירשיחה • י"ג בתמוז ה'תשע"ב • 16:10, 3 ביולי 2012 (IDT)
אני לא יודע כיצד עושים זאת. אשמח לקבל הדרכה...
ראה ויקיפדיה:ברוכים הבאים. נרו יאירשיחה • ט"ז בתמוז ה'תשע"ב • 01:51, 6 ביולי 2012 (IDT)

תיקון-התלמיד הוא לא הרב שאול גול[עריכת קוד מקור]

אלא הרב מיכאל גול --Maccabi34 - שיחה 09:58, 13 באוגוסט 2013 (IDT)

משוב מ-15 בינואר 2013[עריכת קוד מקור]

שלום,אני אחותו של הרב ברלנד והתפלאתי שאינני מופיעה בקטע "משפחתו"אני חושבת שצריך גם לציין את הורי זכרונם לברכה שרק בזכותם ובסיעתא דשמיא הגיע לאן שהגיע,הורנו הם חיים ועטיה (לבית סטרולוביץ')ברלנד זכר צדיקים לברכה,אני חושבת שאין גדול ללא היסטוריה בכלל והסטוריה משפחתית בפרט,שמי ,לאה צביה גל,אני אחותו הקטנה ,היחידה,לתשומת לבכם ואני חושבת שיש לציין את המשפחולוגיה שלנו ואי אפשר להתעלם ,תודה. כמו כן יש לציין שאחי, הרב אליעזר ברלנד לא למד בכפר הרואה, הוא למד בבית ספר "יבנה "בחיפה, היום זאת ישיבת יבנה. 95.86.98.227 12:43, 15 בינואר 2013 (IST)

תודה רבה. שמחתי מאוד לגלות שהרב שליט"א למד בישיבת יבנה כמוני.דרול * שיחה ו 20:48, 19 בינואר 2013 (IST)
יש מקום לציין את ההורים, לא מקובל באנציקלופדיות לציין אחים בלתי ידועים. נרו יאירשיחה • ט' בשבט ה'תשע"ג • 11:02, 20 בינואר 2013 (IST)
כשלמד בבית הספר יבנה זו לא הייתה ישיבה, אלא בית ספר תיכון דתי. אז לכתוב בערך שלמד בישיבת יבנה זה לא נכון. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 14:01, 15 באפריל 2013 (IDT)
המוסד הוא אותו מוסד.גם בזמני ובזמנו של נפתלי בנט, הוא לא הוגדר כישיבה אלא כתיכון ישיבתי, יהא זה אשר יהא.דרול * שיחה ו 12:09, 7 במאי 2013 (IDT)

תיאור דעות "שנויות במחלוקת"[עריכת קוד מקור]

לערך נוסף לאחרונה המשפט הבא: "בהתבטאויותיו הפומביות, שתועדו גם בכלי התקשורת, הציג הרב ברלנד גם דעות גורפות ושנויות במחלוקת. מתוכן ניתן להזכיר את קביעתו כי "אין רשעים בישראל" (אצטדיון יד אליהו בשנת 2000) את הצהרתו כי "גוי ויהודי הם זהים" (אצטדיון וינטר אוגוסט 2012) ואת טענתו כי ז'אן דארק הייתה נביאה (תוכנית פנים אמיתיות עם אמנון לוי, ינואר 2013).

מלבד הניסוח הבלתי אנציקלופדי, הדוגמאות לא מתאימות. יש מקום לציין דעות מיוחדות שבעל הערך מציג באופן עקבי, או דעות שהתפרסמו באופן חריג; אבל ערך אנציקלופדי אינו המקום הראוי לאיסוף וולונטרי מצד אחד המשתמשים של התבטאויות חריגות ואנקדוטליות. האמירה "אין רשעים בישראל" (אלא תינוקות שנשבו וכדומה) אינה חריגה בברסלב, וגם לא בחוגים חרדים ודתיים אחרים. זה עניין של הקשר. יהודי וגוי הם זהים - אני בטוח שאם אמר לא התכוון לזה (וגם אין מקור שניתן לבדוק). ביחס לז'אן דארק - ראיתי את הפרק, הוא אומר את זה לגמרי בדרך אגב וברור לי שאינו מתכוון שהיא נביאה לפי גדרי היהדות. בכל מקרה, ערך אנציקלופדי אינו המקום "לתפוס במילה" ולהנציח פליטות פה וכדומה. לא של מי שאנחנו אוהבים ולא של מי שאיננו אוהבים, בין אם הוא במחנה שלנו ובין אם בפלג היריב. נרו יאירשיחה • י"א באייר ה'תשע"ג • 21:11, 21 באפריל 2013 (IDT)

איני סבור שזה "לתפוס" אותו במילה. הדברים האלו הם חריגים מכל זוית שלא נתבונן בהם, או שהדברים כפשוטם ואז הם חריגים בהחלט, או שהם הזיות ואז יש מקום לציין הזיות שכאלו. טרם ירדתי לעומק דעתך מדוע להסיר זאת. א"כ לדעתי אכן יש למתן את הניסוח (כפי שהתחלתי לעשות) • חיים 7 • (שיחה) • י"ב באייר ה'תשע"ג • 02:01, 22 באפריל 2013 (IDT)
מסכים עם נרו. האמירות לא מבטאות את עיקרי משנתו של הרב ברלנד ולכן אינן בעלות ערך אנציקלופדי. מה גם שאין לאמירות מקור Guy.al - שיחה 09:57, 22 באפריל 2013 (IDT)
מה מביא אותך לחשוב, שיש לך מושג, מה הם עיקרי משנתו של הרב ברלנד, או שיש לו בכלל משנה ושיש לה עיקרים?דרול * שיחה ו 18:22, 7 במאי 2013 (IDT)
ההסכמות שנשמעו כאן לא נכונות. אני בעצמי שמעתי את הרב ברלנד אומר את זה, ולא רק שאמר את זה, הוא הוכיח את זה מהגמרא. כמו כן, יש ויש מקור לכך, כיוון שהדבר נאמר בהרצאה שצולמה על ידי מספר אנשים והצילומים האלו מצויים בyoutube וכל דיכפין יכול לשמוע ולהיווכח בעצמו. אז כדי לסכם את הדיון הזה, נבהיר שוב כי הרב ברלנד, בהחלט טען שיהודי שווה לגוי והוא עשה זאת בפומבי לנוכח אלפי עדים.דרול * שיחה ו 12:07, 7 במאי 2013 (IDT)
זכותו של כל אדם להביע דעתו, גם אם נניח שאתה מבין יותר. אפשר לקבל קישור ליוטיוב? נרו יאירשיחה • כ"ז באייר ה'תשע"ג • 18:28, 7 במאי 2013 (IDT)
דרול. גסות הרוח שלך מונעת ממני לענות לך בצורה עניינית Guy.al - שיחה 16:09, 9 במאי 2013 (IDT)
כשהמניפולציות והסילופים שאתה מכניס נחשפים, מיד החושף הופך להיות "גס רוח".דרול * שיחה ו 10:51, 2 ביוני 2013 (IDT)
נ"י, אני מציע שאני אכניס את הדברים למקומם הראוי בערך ולכל טענה, אני אוסיף את המקור יוטיוב, או אחר, כפי שצריך לנהוג כאשר מכניסים קטע כזה לאנציקלופדיה. אני חוזר על העיקרון שעודדי בזמנו התווה, לפיו בכל ערך יכולות להיות כתובות אלפי טענות ולא לכל אחת חייבים להציג מקור, אבל במקרה הזה, כיוון שמדובר במידע מהותי, ניתן להחמיר.דרול * שיחה ו 10:54, 2 ביוני 2013 (IDT)
אני מציע ומבקש שלא תכניס ללא הסכמה. המקור הוא רק בעיה אחת, ולא המרכזית שנדונה כאן. נרו יאירשיחה • כ"ד בסיוון ה'תשע"ג • 12:14, 2 ביוני 2013 (IDT)
כיוון שישנן מקורות לא יכולה להיות סיבה שלא להכניס.דרול * שיחה ו 23:33, 2 ביוני 2013 (IDT)
לא כל מה שיש לו מקור נכנס לאנציקלופדיה, ואתה יודע את זה היטב. צריך ליישם את זה גם ביחס לאנשים שאתה אוהב ומעריך וגם ביחס לכאלה שלא. נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ג • 10:13, 3 ביוני 2013 (IDT)
אילו הרב ברלנד היה קונה אוטו באלדן, לא היינו צריכים להכניס את המידע, כי למרות שהוא נכון, הוא לא רלונטי. אין נפקא מינה אם ברלנד קנה או ברנר או ברגר. ההתבטאויות הללו של הרב ברלנד, שנאמרו בפומבי והוצגו בפני עשרות אלפי אנשים, גם באותן נסיבות וגם בתקשורת, בהקשר של דמותו הדתית והציבורית של הרב ברלנד, הן בהחלט רלונטיות ולכן מקומן בערך. זו משמעותה של רלונטיות. כיון שלא הבאת שום סיבה למחיקה הברוטאלית של הפרטים המוסמכים והרלונטים מהערך, אני יכול להניח , שאתה בסך הכל מנסה לצנזר את הערך ולמנוע מהציבור מידע אנציקלופדי, מוסמך ואותנטי.דרול * שיחה ו 02:36, 5 ביוני 2013 (IDT)
אני חושש שמי שחולק עליך הופך במהירות לברוטאלי ולצנזור. לדעתי נימקתי את המחיקה וגם גיא הצטרף לדעתי. אני לא מצפה שתשתכנע, אבל כן מצפה שתכבד את כללי ההתנהגות. 09:21, 5 ביוני 2013 (IDT)
אם אני אסכם את הנימוקים שלך ושל גיא, הרי אתה "בטוח שאם אמר לא התכוון" לכך שיהודי שווה לגוי ואילו גיא טוען ש"האמירות לא מבטאות את עיקרי משנתו של הרב ברלנד ולכן אינן בעלות ערך אנציקלופדי.". שני הנימוקים חסרי כל בסיס ולכן ה"הסכמה" שלכם לא רלוונטית לדיון על תוכן הערך. יכולות להיות לכם דעות שונות ומשונות לגבי הרב ברלנד, או דרכו, אבל הדעות האישיות שלכם מתבטלות לאין, מול הצגת מקורות אותנטיים, שסותרים אותן. אם הטענה הזו לא מקובלת עליך, נפתח מיד הצבעת מחלוקת ונסיים את העניין.דרול * שיחה ו 14:44, 6 ביוני 2013 (IDT)
אל תסכם במקומי את הנימוקים באופן מגוחך. הנימוק שלי הוא כך: "יש מקום לציין דעות מיוחדות שבעל הערך מציג באופן עקבי, או דעות שהתפרסמו באופן חריג; אבל ערך אנציקלופדי אינו המקום הראוי לאיסוף וולונטרי מצד אחד המשתמשים של התבטאויות חריגות ואנקדוטליות. האמירה "אין רשעים בישראל" (אלא תינוקות שנשבו וכדומה) אינה חריגה בברסלב, וגם לא בחוגים חרדים ודתיים אחרים. זה עניין של הקשר. יהודי וגוי הם זהים - אני בטוח שאם אמר לא התכוון לזה (וגם אין מקור שניתן לבדוק). ביחס לז'אן דארק - ראיתי את הפרק, הוא אומר את זה לגמרי בדרך אגב וברור לי שאינו מתכוון שהיא נביאה לפי גדרי היהדות. בכל מקרה, ערך אנציקלופדי אינו המקום "לתפוס במילה" ולהנציח פליטות פה וכדומה. לא של מי שאנחנו אוהבים ולא של מי שאיננו אוהבים, בין אם הוא במחנה שלנו ובין אם בפלג היריב". אני מסכים גם עם הנימוק של גיא. אין פה שום קשר לדעות שלנו על הרב ברלנד. בדיון בהמשך הדף דווקא סברתי שיש לכתוב שהוא נמלט מהארץ בעקבות החשדות, בניגוד לדעת אחרים. עד שאתה ממהר לפתוח הצבעה (הזמנת בכלל דעות נוספות בלוח המודעות קודם?), כמדומני שבעניין היהודי והגוי עדיין לא הבאת מקור. נרו יאירשיחה • כ"ח בסיוון ה'תשע"ג • 15:54, 6 ביוני 2013 (IDT)
גם אם אתה חוזר על אותן טענות חסרות בסיס, זה לא הופך אותן לנכונות וזה לא הופך את הדעות האישיות שלך לעדיפות על מקורות אותנטיים. לך ברור שהרב ברלנד לא סבור שז'אן דארק אינה נביאה ולי ברור שאם הוא אמר את זה הוא התכון לזה ואני לא מחשיב אותך כמקור אותנטי שיכול לשפוט את רצינותו של הרבברלנד. אותו דבר לגבי טענתו החוזרת והמנומקת של הרב ברלנד, לגבי הזהות בין יהודי לגוי. נכון שזה לא נראה לך ונכון שלא מתחשק שזה יכתב בערך, אבל מדובר בהתבטאות פומבית ומתועדת. אם שוב תחזור על דעותיך, זה לא יהפוך אותן לנכונות יותר. אם צריך להפנות גולשים לדיון הזה, לפני הצבעת מחלוקת , זה מה שאני אעשה וזו לא בעיה.דרול * שיחה ו 19:24, 7 ביוני 2013 (IDT)

ברח/נמלט/עזב[עריכת קוד מקור]

קל מאוד להיסחף בזרם הכותרות הפופוליסטיות והדרמטיות, אולם עלינו להיות הוגנים ולהיצמד לעובדות היבשות. מושא הערך לא "נמלט", אלא עזב את ישראל זמן קצר לאחר שהועלו החשדות נגדו. ייתכן שהוא "מבוקש לחקירה", אבל זו הגדרה רלוונטית לכל מי שעולים נגדו חשדות (עמנואל רוזן כבר אמרנו?). די בתיאור עצם החשדות כדי שנבין שהוא "מבוקש לחקירה". גרש - שיחה 07:47, 7 במאי 2013 (IDT)

לדעתי מי שעזב את ביתו בחפזה לפרק זמן בלתי מוגבל בשל חששות ממערכת המשפט הוא נמלט. אם גם עמנואל רוזן יעשה זאת - גם הוא יהיה נמלט. עם זאת, לדעתי בשלב זה אין מקום לציין את הדברים בפתיח. אולי אם יישאר בחו"ל עוד שנה. נרו יאירשיחה • כ"ז באייר ה'תשע"ג • 11:03, 7 במאי 2013 (IDT)
מסכים עם גרש. אנחנו כותבים אנציקלופדיה ולא כותרות בYnet.דרול * שיחה ו 12:10, 7 במאי 2013 (IDT)
אם עמנואל רוזן היה נוסע לחו"ל בימים הראשונים לאחר שהתפוצצה הפרשה שלו (לפני שהמשטרה נכנסה לעסק) - היינו כותבים שרוזן "עזב את ישראל" ולא "נמלט", ומשאירים לקורא להבין בעצמו את הנסיבות. כך היה מצבו של הרב ברלנד בעת שנעלם מהאזור. ברח/נמלט היא טרמינולוגיה של התקשורת, לא של אנציקלופדיה. גרש - שיחה 12:41, 7 במאי 2013 (IDT)
כאמור, אם היה נוסע לחו"ל בחפזה לפרק זמן בלתי מוגבל - בהחלט הייתי כותב שהוא נמלט. בלי חקירת משטרה רשמית אי אפשר להימלט? נרו יאירשיחה • כ"ז באייר ה'תשע"ג • 12:43, 7 במאי 2013 (IDT)
ל"נמלט" יש מקום רק כאשר זו הגדרה אובייקטיבית. לא זה המקרה שלפנינו, כי כשאין "רודף" רשמי - אין "נמלט" רשמי. עם זאת, למרות היותה הגדרה פרשנית, יש מקום להשתמש בה כאשר היא נחוצה וחיונית להעברת הקונוטציה הנכונה לקורא. גם בנקודה זו - לא זה המקרה. "עזב את הארץ" הוא תיאור אובייקטיבי, וכשהוא נכתב בצמוד לתיאור החשדות שפורסמו נגדו - הקונטוציה ברורה, ודי בכך. גרש - שיחה 15:05, 7 במאי 2013 (IDT)
הרודף הרשמי הוא החשש מפני החוק. נרו יאירשיחה • כ"ז באייר ה'תשע"ג • 15:08, 7 במאי 2013 (IDT)
נרו אני מתפלא עליך, בד"כ אתה מנסה לשמור על אובייקטיביות. הרב ברלנד מבוקש לחקירה. אדם יכול להיות מבוקש לחקירה ולא יבואו לחקור אותו במשך שנים, גם אם הוא בארץ. "נמלט" משמע ברח ממעצר וכו', ולכן אין מקום להגדרה כזו Guy.al - שיחה 17:05, 7 במאי 2013 (IDT)
אני לא אומר שנמלט ממעצר, אלא נמלט מהחוק ומהחקירה. ייתכן שאין לו סיבה להימלט, אבל הוא נמלט. זה נראה לי פשוט. נרו יאירשיחה • כ"ז באייר ה'תשע"ג • 17:09, 7 במאי 2013 (IDT)
לי זה לא ניראה פשוט בכלל, אלא קביעת עמדה סובייקטיבית ולא מייצגת Guy.al - שיחה 16:10, 9 במאי 2013 (IDT)
באמצעי התקשורת העיקריים כמו ערוץ 2 ומעריב משתמשים בביטוי נמלט ולכן אין מניעה להשתמש בו בויקיפדיה.דרול * שיחה ו 13:31, 16 ביוני 2013 (IDT)

קישור לא תקף[עריכת קוד מקור]

הסרתי את ההפניה לאתר שטיבל מכתב הרבנים המגנים את פרסום פרשת האונס, שכן היא מפנה לדף ריק.

משוב מ-22 במאי 2014[עריכת קוד מקור]

חסר בערך את ההיסטוריה של הרב אליעזר ברלנד בפריצת הדרך לאומן שבאוקראינה בעידן מסך הברזל 213.151.40.45 11:54, 22 במאי 2014 (IDT)

פרט ביוגרפי חשוב - הרב ניצול שואה[עריכת קוד מקור]

בראיון לרשת הולנדית סיפר הרב שליט"א שהוא ניצול שואה. תמהני איך ויקיפדיה פיספסה פרט ביוגרפי כל כך חשוב... הוספתי --78.192.53.118 20:30, 12 בפברואר 2015 (IST)

לאחר 70 שנים שבהן לא הזכיר פרט זה, ולפתע הזכיר אותו כאשר הוא זקוק לרחמי בית המשפט, המידע אינו מעורר אמון. לא ברור איך התאפשרה בכלל נסיעה כזו. חמור מכך: לאחר שכבר היה ידוע על השואה, נסיעה לגרמניה הנאצית הייתה מעשה של טירוף הדעת. האם היו אלה הוריו שלקחו אותו, או שנסע לבדו? דוד שי - שיחה 20:43, 12 בפברואר 2015 (IST)
נסע לבד בטרמפים, עשה סיבוב בברלין וחזר. נרו יאירשיחה • כ"ג בשבט ה'תשע"ה • 21:21, 12 בפברואר 2015 (IST)
אז מה עושים בכזה מקרה? האם הפתרון הוא למחוק? לא עדיף להוסיף את המילה "לטענתו"? --92.90.26.81 00:25, 13 בפברואר 2015 (IST)
הסיפור מוזר כי לפי הערך הוא נולד וגדל בחיפה, ורק אם הוריו לקחו אותו לאירופה בתקופת מלחמת העולם השנייה (שהחלה כשהיה בן שנתיים) יש סבירות שהטענה נכונה. לגופו של עניין, צריך קודם כל לראות את הראיון (יש קישור?) ולראות אם הוא מציג פרטים שאפשר לנסות לאמת. במקרה הגרוע, אם באמת יש לו טענה כזו והיא לא מופרכת לחלוטין צריך לציין בהסתייגויות הנדרשות. ‏DGtal‏ - שיחה 00:33, 13 בפברואר 2015 (IST)

כיתוב בתמונה שגוי[עריכת קוד מקור]

כתוב "הרב אליעזר ברלנד (משמאל, מחזיק כוס יין), מימינו הרב עופר ארז".

לא צריך להיות גאון כדי לראות שהרב עופר ארז נמצא משמאלו, ולא מימינו של הרב.

תיקנתי את הטעות, אבל באופן מזעזע משתמש:Shannen החזיר את הטעות.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

תוקן. דוד שי - שיחה 14:09, 25 ביולי 2015 (IDT)
דוד, דומני שהגיע הזמן לקבל החלטה כללית מה נקרא ימין ומה שמאל, שמאל התמונה לעיני הצופה או שמאלו של האיש בתמונה. כדי שלא ניתקל שוב באנשים מזועזעים. ביקורת - שיחה 23:56, 25 ביולי 2015 (IDT)
נדמה לי שהמצב די ברור - אפשר לכתוב "הרב אליעזר ברלנד (משמאל, מחזיק כוס יין), משמאלו הרב עופר ארז" - זה תיאור מנקודת מבטו של הרב ברלנד, ואפשר לכתוב "בתמונה (משמאל לימין) הרב אליעזר ברלנד והרב עופר ארז - זה תיאור מנקודת מבטו של הצופה.
ז'בוטינסקי, בשירו "שמאל הירדן" התייחס לצד כפי שרואה אותו מי ששט בירדן במורד הזרם, אבל מי שמביט במפת ישראל רואה שז'בוטינסקי התייחס לחלק הימני של המפה. דוד שי - שיחה 00:06, 26 ביולי 2015 (IDT)

טעות טכנית שאני לא מצליח לתקן: גיל הרב[עריכת קוד מקור]

הוא בן 79 גם על פי מקורות זרים וגם על פי המידע פה...

למה כתוב שהוא בן 78 ואני לא מצליח לשנות?

גם אם זה אמור להשתנה לבד אנחנו בינואר!

וזה ממש רגש אותי שבתשע התאריך העברי כבר התשנה

אלוןאלון • ב' בשבט ה'תשע"ו • 20:58, 11 בינואר 2016 (IST)

לפי הכתוב בערך הוא חגג לפני שבועיים את יום הולדתו ה-78. נרו יאירשיחה • ט' בשבט ה'תשע"ו • 23:36, 19 בינואר 2016 (IST)

משוב מ-22 בפברואר 2016[עריכת קוד מקור]

הערך כתוב מכובד ומתאים,חסר לו פרט מאד חשוב,לרב יש אחות האהובה עליו מאד,שמה לאה גל,גרה בחיפה.מן הראוי שפרט זה יהיה כתוב בויקיפדיה,תודה. 46.120.243.149 12:03, 22 בפברואר 2016 (IST)

מכתב רבני ברסלב.[עריכת קוד מקור]

לא הוזכר מודעת אזהרה מרבני ברסלב נגד הרב ברלנד. זה חשוב ביותר.ראה צילום באתר כיכר השבת http://www.kikar.co.il/204101.html. 212.76.125.39 02:00, 25 ביולי 2016 (IDT)

חברותא עם הסטייפלר[עריכת קוד מקור]

משום מה אני נתקל בהתנגדות לעדכון עובדת היותו החברותא של הסטייפלר זאת על אף שאני מוסיף מקור לדבר מתוך אתר חדשות שהביא את עדותו של המקובל רבי דוד חיים שטרן שראה אותם לומדים יחד.

אם אפשר אבקש נימוק לכך. תודה.

הוא לא אומר שראה אותם לומדים, וגם אם היה אומר זה היה יכול להיות מקרי. מצד שני הרב חיים קניבסקי מכחיש. חפש באינטרנט את קונטרס "דעת לנבון". נרו יאירשיחה • כ"ז באלול ה'תשע"ו • 01:27, 30 בספטמבר 2016 (IDT)
1. מדברי הרב שטרן נשמע בבירור שראה אותם הרבה לומדים בחברותא וזה מה שהביא אותו לשאול את הסטייפלר על טיבו של האברך (שאז טרם הכיר). 2. הזוי שלהוכחה אתה מפנה אותי לחוברת עלומה ואנונימית ומגמתית של מתנגדיו המבוססת על הכפשות וזילזול ללא בדל הוכחה או סימוכין לדברים (שם/לינק/הקלטה/תמונה) כשהם אפילו לא מכנים אותו "הרב" על אף שכמנהיג של מאמינים רבים (לפי עצרות התפילה שארגן) הוא זכאי לתואר והם אף מתעלמים מפעולות דתיות רבות והחזרה בתשובה שע"ז אין מפקפק (לדוג' הרב מרדכי אלון עדיין מכונה בכל הכתבות בכנוי הרב על אף שהודה והורשע, לעומתו הרב ברלנד מכחיש וטרם הורשע). וכן החוברת חוברה ע"י אלמונים שמסתירים את שמם (מעניין מדוע?) ומופצת ברשת בצורה פחדנית באתרי הורדות בצורה אנונימית ללא עקבות כשנראה שאין מי שמוכן לתת עליה חסות כאילו מדובר בחומר האסור לשיווק, ולא זכתה לסיקור של אף אתר חדשות רשמי (אני משער שמחשש לתביעת דיבה). הטענה ש"אחד מבני החבורה שאל את רב חיים קנייבסקי" אינו מגובה בהוכחה כלשהי לאמיתות הסיפור וכאמור אין אצל מי לברר, הרי ברור שהאדם שעפ"י החוברת שאל את רב קניבסקי עשה זאת משום שלא האמין לזה וברור שהיה דואג להקליט כדי להוכיח ההיפך (כפי שראינו הם יודעים להקליט). על כן יש לפקפק מאד באמינות החוברת. 3. ראיתי שהוספת: לדברי "תומכיו", האם בגלל שהרב שטרן נותר בצד המאמין בחפותו משום שמאמין לשבחים שאמר לו הסטייפלר אזי הוא נחשב לתומכיו? כמו"כ האם הרב שטרן פסול לעדות בעיניך כשאתה לא מוכן לסמוך על עדותו לפחות כמו שאתה מסתמך על כתבה שערך כתב על סמך חצאי נתונים שרק שמע מאנשים ולא ראה בעיניו? הרי די בעובדה שדבריו יצרו כתבות בכל אתרי החדשות החרדיים כדי להוות הוכחה שדבריו אינם של תומך גרידא אלא של אדם נאמן שאין לפקפק בדבריו.
1. אתה כותב "נשמע בבירור", כי אתה מבין שהוא לא אומר את זה בפירוש. והוא מקורב של הרב ברלנד והרב ארוש, ואני מניח שאתה יודע את זה היטב. 2. כמובן שמי שמאמין שעשה מה שמיוחס לפי עדויות רבות לא יקרא לו הרב. אני איני חסיד לא של זה ולא של זה, אבל החוברת נשמעת לי אמינה. הרב אלון מואשם במעשים פחות חמורים. הם מסתירים את שמם כי מי שיצא נגד הרב ברלנד סובל מאלימות ומאיומים. 3. על כל פנים, מה שכתוב כרגע בערך מדויק. אשמח לשמוע גם את דעתו של משתמש:ביקורת. נרו יאירשיחה • כ"ח באלול ה'תשע"ו • 21:48, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
לא התעמקתי, דברים כאלה הם שוליים ואינם חשובים אנציקלופדית למרות שהם נחמדים, במקרי מחלוקת אין סיבה להתאמץ להזכירם. המקרה היחיד שבו אמורים להזכיר מחלוקת כזו, כאשר חוקר שמצוי בתחום מסיק משהו מן המחלוקת, למשל: מסביר למה פלוני אומר כך ולמה אלמוני אחרת. ביקורת - שיחה 22:04, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
נניח שהיה לומד חברותא עם הסטייפלר, סדר בוקר במשך עשר שנים. לא היה מקום להזכיר את זה? בערכים רבים טורחים לכתוב (באופן מופרז לטעמי) שרב א' היה "מקורב" לרב ב', שזה בפשטות הרבה פחות מחברותא. נרו יאירשיחה • כ"ח באלול ה'תשע"ו • 22:08, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
במשך עשר שנים זה אכן משמעותי, יש מקום להזכיר חברותות באופן כללי זה נותן קצת תמונה, אבל אם זה שנוי במחלוקת זה לא מספיק מהותי כדי להתאמץ בשביל זה ו/או להשחית שורות שלמות רק על הוויכוח סביב זה. בפרט אם מדובר בהיסטוריה לא רחוקה. ביקורת - שיחה 22:54, 1 באוקטובר 2016 (IDT)
זה נושא פרובלומטי, יש מקורות רבים וזה אחד מהם שטוענים בתוקף כי לא דובים ולא יער. ייתכן שיש מקום לציין זאת • חיים 7שיחה • 02:38, 7 בדצמבר 2016 (IST)
מתנגדיו טוענים, שהרב חיים קנייבסקי הכחיש, יש לדייק. זו חוברת שבנויה כולה מהתנגדות אליו. יש נוהג פסול במגזר, שכשאחד נתפס במערומיו מנסים להכחיש את מעמדו. הרב ברלנד, סתם תמהוני. המשגיח המתעלל, סתם איזה מקק. וכן על זו הדרך. אני זוכרת היטב שמעמדו של ברלנד היה עליון על כל רבני ברסלב, הוא היה חותם על מודעות של המועצת וכדומה. יעלי - שיחה 08:02, 7 בדצמבר 2016 (IST)
יעלי, את טועה. הסיפור עם הסטייפלר הוכנס לכאן רק אחרי שהרב ברלנד הועמד לדין. אז לא מדובר בהסרה רטרואקטיבית אלא בדיון מושכל על המציאות. ביקורת - שיחה 10:17, 7 בדצמבר 2016 (IST)
ביקורת אתה טועה. הנושא הוא לא כאן, לא טענתי שפה יש מי שמנסה לייפות את המציאות. אנחנו ניזונים מדיווחים שעולים בתקשורת וברחוב החרדי אודותיו ושם לאחר שנתפס ניסו להמעיט בערכו מטעמים מובנים. לעצם העניין ביררתי אצל איש שחי בזמן הזה בקרבת מקום, והוא סיפר לי שברלנד ורעייתו התגוררו ברחוב רשבם פינת נחמיה, קרוב מאוד לביתו של הסטייפלר ברחוב רשבם. הוא לא ידע להגיד האם היה חברותא קבועה, הוא הניח שלא, מאחר ולסטייפלר לא היה חברותות קבועות מלבד אחד הרב יוסף גריינמן בנו של הרב חיים גריינמן. אבל הוא אמר שבהחלט מסתבר שהוא היה מקורב אליו ולמד ממנו כי הסטייפלר אהב טיפוסים חסידיים מקוריים כאלה. יעלי - שיחה 12:06, 7 בדצמבר 2016 (IST)
הגדרה מקורית למושג "מקורי". • צִבְיָהשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ז 15:05, 7 בדצמבר 2016 (IST)
יעלי, דברייך הם לחלוטין מחקר מקורי, יש רבים שמעידים (עוד הרבה לפני שכולם ידעו שהוא סרח (לא יודע אם זה מושג נכון, מכיוון שסרח הכוונה לאחד שהיה שווה פעם משהו)) שהוא לא למד מעולם עם הסטייפלער (לא שאם הוא כן למד זה עושה אותו למשהו). דומני שדי במקור יחידי בכדי לכתוב טענה זו, אם תרצי ניתן לחפש מקורות נוספים • חיים 7שיחה • 15:40, 7 בדצמבר 2016 (IST)
חיים, זה לא מחקר ולא מקורי. להזכירך, לא אני הוספתי את המידע לערך. אני אישרתי באמצעות בירור, שהמידע שנמצא בערך, סביר. כמובן שעדיף מקור חיצוני בלתי תלוי, ולא את הבירורים שלי, ובטח שעדיף לא את החוברות של הצדדים הניצים בפרשה (חיים,זה גם הסיבה שהעדפתי את המקור מ׳כיכר השבת׳ שהבאתי, שם אדם בלתי תלוי בשם ה׳ שטרן המקובל, שניהל את קופת הצדקה חזון איש משך שנים רבות, אומר בקולו, ולא באיזה חוברת אנונימית שמופצת במחשכים, שהוא למד בחברותא עם הסטייפלר, והוא גם דיבר איתו עליו. אולי כדאי להחזיר את המקור הזה) יעלי - שיחה 20:40, 7 בדצמבר 2016 (IST)
האיכות של כל סוגי המקורות הללו בינונית ומטה-מטה. ככל שזה נוגע לסיקור רבנים ופוליטיקה באתרים החרדים - יש שם עירוב נהדר של אינטרסים, כסף ושלמונים. והחוברת המופצת - נובמת. העובדה הזו לא כל כך חשובה כדי ללכלך איתה את ויקיפדיה במקורות מפוקפקים. • צִבְיָהשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ז 20:51, 7 בדצמבר 2016 (IST)
צביה, פעם חשבתי שזה רק באתרים החרדיים. לאחרונה כשאני שומעת את "מחקריו" "פורצי הדרך" של רביב דרוקר על יאיר נתניהו, כבר לא כל כך בטוחה. יעלי - שיחה 20:56, 7 בדצמבר 2016 (IST)
יש הבדל בין נושאים שלדעתך אין או לא ראוי לחקור, לבין ערעור על אמינות התחקירים עצמם. לדעת נתניהו דרוקר ורעיו הם אולי "שמאלנים קיצוניים", אבל לא שמעתי אותו טוען שהם שקרנים. • צִבְיָהשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ז 21:08, 7 בדצמבר 2016 (IST)
הבעיה היא לא עם שמאלנותו אלא עם קטנוניותו ואובססיביותו. אבל די לדבר על נושא זה כאן. יעלי - שיחה 21:29, 7 בדצמבר 2016 (IST)
אני דיברתי על אתרים החרדים ביחס לאמינות שלהם. לכן ההשוואה לדרוקר אינה נכונה, כי לא זכור לי על ערעור האמינות שלו (גם אם לאחרונה נשמעו טענות על שיטות תחקיר מפוקפקות). • צִבְיָהשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ז 21:31, 7 בדצמבר 2016 (IST)
יעלי, גם לגבי המקובל ה"בלתי תלוי" שהזכרת, "תלוי את מי שואלים"... בשנים האחרונות מדברר אותו איש יח"צ שהחזיק גם בתיק היח"צ של לימור לבנת ושל שאול מופז למגזר, ועוד כמה גם היום. אין לי מושג אם הסיפורים האלה לא כלולים בחבילת היח"צ שמכר אותו אחד לאנשי שובו בנים. הרב ברלנד (שבעיני הוא רב גם אם השתגע לחלוטין בסוף דרכו, הוא הלך תמיד על הקצה ולא מפתיע אם קרה משהו, כפי שאמרו חזלינו: כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו, הם לא אמרו זאת כדי להשתעשע אלא כדי להזהיר) היה נחשב תמיד לא-ממוסד (וזה בלשון המעטה) וודאי לא מעל רבני ברסלב כמו ר' יעקב מאיר שכטר ולפניו זקני ברסלב המבוגרים ממנו. ביקורת - שיחה 21:27, 7 בדצמבר 2016 (IST)
הערה לציון: אנשים שעברו עבירות מין הם לא "משוגעים", אלא אנשים שעברו עבירות מין. • צִבְיָהשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ז 21:31, 7 בדצמבר 2016 (IST)
ביקורת, דבריך דברי טעם. מי זה איש היח"צ? יעלי - שיחה 21:34, 7 בדצמבר 2016 (IST)

לצביה, את צודקת לגמרי. ניסיתי לחסוך מילים קשות יותר. ליעלי, מוטי ביכלר. ביקורת - שיחה 21:36, 7 בדצמבר 2016 (IST)

ההסטוריה בהקשר לחברותא מגובה בעדות מצולמת מכלי ראשון וזו הוכחשה ע"י מתנגדי ברלנד בחוברת פשקויל אנונימי שלא אומת והפך למקור בויקיפדיה. חבורת ליצנים חובבנית השתלטה על הערך ומתבססת על הפשקויל הנל ועל טוקבקים ממומנים כהוכחה למשהו, וזה הופך לעובדה יצוקה יותר מעדות אישית. ומתרצים זאת בצורה עלובה כאילו הרב שטרן משקר בגלל שמישהו שילם לו עפרא לפומיהו, ומוסיפים כי הסיפור הופץ אחרי התפוצצות הפרשה. לך תגיד את זה על כל מה שמספידים אדם אחרי מותו למה לא סיפרו קודם.37.142.174.170 01:49, 4 באפריל 2017 (IDT)
להגיד חבורת ליצנים זה לא מכובד. בכל מקרה אתייחס לגוף ההערה. אמת שהחוברת אנונימית וחוברה על ידי מתנגדיו, אך כמו שהבאנו את חוברת תומכיו הבאנו את הצד השני. דבר אחד לכאורה טעון תיקון בערך, וזה דעת ר חיים קנייבסקי, דעתו הובאה בחוברת המתנגדים והם אינם ברי סמכא בדעתו. עדיף לכתוב בערך טענה שהוכחשה על ידי מתנגדיו וזהו. יעלי - שיחה 02:14, 4 באפריל 2017 (IDT)
ולהביא פשקויל כמקור זה לא ליצנות?! חוברת תומכיו מיותרת ומשמשת עלה תאנה וכתירוץ עלוב מדוע אפשר כעת להביא גם פשקויל של מתנגד מלא שקרים. הרב חיים קנייבסקי מעולם לא אמר את מה שכתוב בפשקוויל. נקודה!!! ומבחינתי עדות מצולמת של עד ראייה בפנים גלויות חזק יותר מכל הוכחה אחרת. ולבוא ולומר שהוא מתומכיו ולכן לא לקבל את העדות, זו טענת סרק שאיתה ניתן לבטל כמעט כל עדות בעולם. אך טבעי שאדם שראה אותו לומד עם הסטייפלר ושמע מהסטייפלר אומר עליו דברים כאלה יתמוך בו מכאן ואילך ללא עוררין. וזאת הבינו מתנגדיו והפיצו שקר בשמו של הרב קנייבסקי שכביכול הוא מכחיש, לא דובים ולא יער וכל עוד הפשקויל המקושקש הזה יהיה מקור בויקיפדיה וחבורת ליצנים חובבנים עושים בו כבשלהם הוא איבד את ערכו האינציקלופדי ואת אמינותו.
לדעתי מה שכתוב בערך סביר, ואין טעם להשיב לאלמוני כל עוד זהו סגנונו. אם ימשיך לחרף ולגדף כדאי גם להגן על הדף. נרו יאירשיחה • ח' בניסן ה'תשע"ז • 10:19, 4 באפריל 2017 (IDT)
לכל הטענות שהעליתי כאן לא קיבלתי תשובה עניינית אחת! דעתך לא מעניינית את אף אחד. זה אינציקלופדיה! ואף אחד לא ישכתב את ההסטוריה לפי שיקול דעתו ויביא פשקויל אנונימי כמקור (מי יודע אם אתה לא אותו אדם שכתב את הפשקויל השקרי) וכל עוד זה יקרה אפסיק להתייחס לויקיפדיה כאינציקלופדיה אמינה. מבחינתי תגן על הדף חסר הערך הזה כמה שתרצה.

קטגוריה:מורשעים בעבירות מין בישראל[עריכת קוד מקור]

כוללת גם עסקאות טיעון? • צִבְיָהשיחה • ט"ז בחשוון ה'תשע"ז 18:46, 17 בנובמבר 2016 (IST)

מורשע זה מורשע. נרו יאירשיחה • ט"ז בחשוון ה'תשע"ז • 20:26, 17 בנובמבר 2016 (IST)
אנא מחל לי אך לא הבנתי את התשובה. אני לא מבינה כלום במשפטים, אך הבנתי שבמסגרת עסקת טיעון האדם מורשע. האם לכך התכוונת? • צִבְיָהשיחה • ט"ז בחשוון ה'תשע"ז 20:43, 17 בנובמבר 2016 (IST)
כן. הורשע בהסכמתו. נרו יאירשיחה • ט"ז בחשוון ה'תשע"ז • 20:49, 17 בנובמבר 2016 (IST)
מצד ההלכה אין משמעות להודאה במסגרת עסקת טיעון. כל הפוסקים כבר החוו דעתם שאין בזה אפילו לא חילול השם. ומפורש בגמרא "אין אדם משים עצמו רשע" ולכן אדם לא נאמן להעיד על עצמו בדברים אלו. ויותר מכך אם אדם העיד על חבירו עדות מסוג זה כשאמר "אני ופלוני חטאנו בזה" אומרים פלגינן דיבורא ומקבלים את עדותו על חבירו ולא מקבלים מה שאמר על עצמו.
כל עוד הדין העברי לא החליף את דיני מדינת ישראל אין לזה משמעות גדולה לצורך הוספת הקטגוריה. גילגמש שיחה 06:28, 5 באפריל 2017 (IDT)
דיני מדינת ישראל לא החליפו דיני התורה. כפי שכולם יודעים שאסור להיות להט"ב למרות שזה מותר לפי דיני מדינת ישראל. עבור שומר תורה ומצוות הקובע הוא דין תורה ודין תורה קובע שהודאה במסגרת עסקת טיעון הוא חסר ערך. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
הוא בהחלט מורשע בעבירות מין בישראל • חיים 7שיחה • 22:39, 5 באפריל 2017 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

הוספתי שחידש בברסלב את עניין לימוד הגמרא והעורך מחק זאת דווח על ידי: יהודה 77.126.14.120 20:04, 5 במרץ 2017 (IST)

יש מקור לכך? עד אז בברסלב לא למדו גמרא? למיטב ידיעתי קיים זרם רציני מאד בברסלב עוד לפני שהחסידות צברה פופולריות בציבור הרחב. • צִבְיָהשיחה • ז' באדר ה'תשע"ז 20:05, 5 במרץ 2017 (IST)
מקור: ידוע בספרים ובכל הציבור יהודה 77.126.14.120 20:06, 5 במרץ 2017 (IST)
אם זה ידוע בספרים - תביא את הספרים. "ידוע בציבור" זה לא מקור. • צִבְיָהשיחה • ז' באדר ה'תשע"ז 20:08, 5 במרץ 2017 (IST)


כתיבה מגמתית לרעה[עריכת קוד מקור]

הכתבה היא מגמתית בצורה זוועתית, לטובת יריבו י. ט. ח. בתקווה לשינוי מהיר והוגן 213.151.42.56 03:56, 16 באפריל 2017 (IDT)

אני חושש שתלמידיו לעולם לא יהיו מרוצים מהאופן שבו הוא ייזכר ברובו של הציבור. נרו יאירשיחה • כ' בניסן ה'תשע"ז • 12:29, 16 באפריל 2017 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

אליעזר ברלנד מעולם לא הוציא תעודת רבנות מכל רב אחר, למרות שאתרים נוספים מציינים את שמו לאחר השימוש בתואר הרב. זה עדיין לא מצדיק, לאחר שכמו שמופיע בערך על שמו ניתן לראות כי הוא הורשע בבית המשפט על פי הודאתו במעשים מגונים חמורים.

מקור: אליעזר ברלנד בערך על שמו בויקיפדיה

דווח על ידי: חש"ב 79.181.35.79 01:30, 21 באפריל 2017 (IDT)

הוא הוכר כרב ומנהיג קהילה זה מספיק אצלנו. הרבה מן המכונים רבנים לא הוציאו תעודת רבנות. --יעלי - שיחה 02:31, 21 באפריל 2017 (IDT)
כדאי למצוא דרך, לא רק בערך זה, להבחין בין מי שקיבל סמיכה לרבנות ובין מי שאינו כזה. דוד שי - שיחה 07:00, 21 באפריל 2017 (IDT)
הדרך היא לפרט ביחס לאלו שנסמכו מי הסמיכם, וזה קיים בערכים רבים. זה לא מאוד חשוב, כי בדורות האחרונים הציבור הדתי עצמו לא מייחס לזה הרבה חשיבות. ראשי ישיבות ומנהיגים רוחניים, כולל "גדולי הדור" מכל הסוגים, אינם נזקקים לסמיכה הזאת, והם נחשבים יותר מהרבנים המקומיים. נרו יאירשיחה • כ"ה בניסן ה'תשע"ז • 16:44, 21 באפריל 2017 (IDT)
ומה עושים בויקיפדיה כדי להבדיל בין בוגרי בית ספר למשחק לבין שחקנים בפועל, כמו הריסון פורד, שמעולם לא לקחו שום שיעור בשום בית ספר למשחק? 77.127.27.96 17:49, 30 באפריל 2017 (IDT)
השאלה המתריסה לא קשורה לערך זה. גילגמש שיחה 18:06, 30 באפריל 2017 (IDT)
אני לא יודע אם השואל התכוון להתריס, אבל יש משהו בדוגמה הזאת. יש תפקידים שכאשר אדם ממלא בפועל - ממש לא משנה אילו תעודות יש לו בארון. נרו יאירשיחה • ד' באייר ה'תשע"ז • 19:50, 30 באפריל 2017 (IDT)
השואל לא התכוון להתריס, אבל הוא לא יפריע לאיש לפרש את דבריו בהתרסה. 77.127.27.96 20:46, 30 באפריל 2017 (IDT)


סרטן...[עריכת קוד מקור]

בפברואר 2018 פורסם סרטן" סרטון, לא סרטן...-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

תודה על התיקון המהיר-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

אזכור פרסום הסרטון[עריכת קוד מקור]

לאחרונה פורסמו שלושה סרטונים - באחד הוא מכה את תלמידו, ובשניים הוא נוגע בנשים, והספירה נמשכת. אני סבורה שאין סיבה לאזכר את הסרטונים וודאי אין להעדיף אחד מהם על השני. הגרסה היציבה היא הגרסה בלעדי האזכור הזה. • צִבְיָהשיחה • כ"ז בשבט ה'תשע"ח 15:59, 12 בפברואר 2018 (IST)

גרסה יציבה אינה סיבה להעניש את הקוראים. היא בסך הכל התנהלות ביניים עד שהנושא יוכרע. ברור שאין טעם להזכיר כל סרטון. אולם על הסרטון הזה היה באזז תקשורתי, עורר את עורכת דינו להגיב, והוא ראיה חותכת לקשריו עם נשים, הרבה יותר ממכתבים של רבנים שפורסמו נגדו (אנחנו זוכרים את מכתב ה-300 רבנים)... TZivyA, עשה באזז יותר גדול מאשר סילוקם של בחורי ישיבות בשבאבניקים... • בקרה וייעוץשיחה • כ"ז בשבט ה'תשע"ח • 16:03, 12 בפברואר 2018 (IST)
אני לא חושבת שזה עורר יותר רעש תקשורתי מהסרטון בו הוא הכה אחד מתלמידיו (הרי גם זה סותר את טענתו שהוא איש זקן וחלוש..). בדוחק אפשר להזכיר שפורסמו סרטונים בהם הוא נראה נוגע בנשים, אבל לא לאזכר אחד ספציפי. ולגבי "הענשת הקוראים" - ובכן, הגרסה המענישה היא בעיניי המתבונן. • צִבְיָהשיחה • כ"ז בשבט ה'תשע"ח 16:06, 12 בפברואר 2018 (IST)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

נרו יאיר (שיחה | תרומות | מונה)האתרים המופיעים כאתרים רשמיים הם אתרים המיועדים לפאר ולרומם את ברלנד בדיוק כמו שאר בלוגים ואתרי דעה למיניהם אם אלו מופיעים למען האיזון אין הגיון במחיקה לאתר המתנגד. אם אתר המתנגד נעדר יש להסיר גם את המפאר הלל יערישיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ח • 00:04, 19 ביוני 2018 (IDT)

רוב האתרים הרשמיים נועדו לפאר ולרומם את מי שהם מייצגים. יש מי שעושים זאת באופן מתוחכם, ויש מי שפחות מ"קדוש קדוש קדוש" בכלל לא בא אצלם בחשבון. לא בטוח שהסוג השני יותר אפקטיבי. לכן זה לא שונה מכל אתר רשמי. אתר של מתנגדים הוא עניין לא סימפטי, אבל אשאיר את ההכרעה לגביו לאחרים. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ח • 00:59, 19 ביוני 2018 (IDT)
אני סבור שיש מקום לשני סוגי האתרים. אם מאן דהו טרח והקים אתר שלם נגד מישהו, והוא מתחזק אותו ומעדכן אותו - יש לכך חשיבות אנציקלופדית, עם כל חוסר הסימפטיות. יזהר ברקשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ח • 01:02, 19 ביוני 2018 (IDT)
לדעתי כשתפגוש אתר השמצה הממוקד במישהו שאתה יותר מכבד תשנה את דעתך. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ח • 16:09, 19 ביוני 2018 (IDT)
אתם מפרסמים של שקר, מקשרים לחיצונים. איזו קליפה נפלה עליכם?
מה אתה שואל אותנו, עושה רושם שאתה מבין בקליפות טוב יותר מאיתנו. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ח • 16:17, 19 ביוני 2018 (IDT)
עם זאת, אני נוטה לומר שמאחר שרבנים בולטים בברסלב (לא "בולטים" כמו בדיוני חשיבות, בולטים ממש) ומחוץ לה יצאו נגדו - יש מקום להביא את אתר המתנגדים בהערת שוליים. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ח • 16:18, 19 ביוני 2018 (IDT)
אני חושב שאתה קצת סוטה מהדיון האם קישורים לאתרים ועמודי פייסבוק של אוהדי זמר מסויים ראויים לכל כך הרבה קישורים בערך ועוד כאתר רשמי? האתרים המקושרים במידה רבה הם מענה ותגובה פלוס תעמולה כנגד הצד המתנגד האם ויקיפדיה לא חוטאת כשהיא מציגה צד אחד בוויכוח מסויים, הלל יערישיחה • ז' בתמוז ה'תשע"ח • 21:11, 19 ביוני 2018 (IDT)
בקישורים חיצוניים של ערך העוסק באדם, אתר שלו (או של תלמידיו) ואתר של מתנגדיו אינם בעלי משקל זהה. אני מאמין שגם לך ייפול האסימון כשתראה אתר שמטרתו ללכלך על מישהו שאתה כן מעריך. אלא מה, במקרה הזה מתנגדי ברלנד צודקים? נכון, אבל זה לא תפקידנו להכריע ויכוחים כאלה. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ח • 23:34, 19 ביוני 2018 (IDT)
"אתר שלו (או של תלמידיו)" איך תלמידיו נכנסו לכאן מה יהיה במקרה שתלמידיו "שוטים", מה יהיה במקרה של רב שחסידיו מדמיינים עליו ספורי מופתים (ללא קשר רק לכאן אלא למדיניות כללית) או במקרה שתלמידיו פרשו את דברים בצורה מסויימת? אני מאמין כשאתה תפגע ממשהו ויהיה קבוצה שתהלל אותו גם אתה תחשוב שיהיה מין הרצוי שתהיה איזון בערך. מה שלא קורה כאן מבלי להכנס לגופם של דברים בנידון דידן אלא כדבר תאורטי. מה גם שהלכלוך עליה אתה מדבר מבוססת או מוכחת אלא אם כן אני טועה? הלל יערישיחה • ז' בתמוז ה'תשע"ח • 02:20, 20 ביוני 2018 (IDT)
אני חושב שברוב המקרים קשה להפריד, וכך גם כאן. התלמידים מייצגים אותו ואת רוחו היטב. אני לא מכיר אותך אישית, אבל ספק אם אתה מתנגד לברלנד יותר ממני, זה לא העניין. על שאלת הצדק של המתנגדים כבר עניתי בהודעתי הקודמת. ראית? נרו יאירשיחה • ז' בתמוז ה'תשע"ח • 10:37, 20 ביוני 2018 (IDT)
נרו, חשבתי על דבריך, ובאמת אני חוזר בי מההגדרה שנתתי קודם. עם זאת, אני מסכים עם ההגדרה שהבאת ואמרת שאתה נוטה לה, עם קצת הרחבה: אם האתר מייצג התנגדות משמעותית, הכוללת גורמים חשובים (במקרה זה: רבנים בולטים בברסלב. במקרה אחר שהתווכחנו עליו בעבר: רבנים בולטים בציבור הדתי לאומי) - יש מקום לקשר אליו. אני חושב שגם בקישורים חיצוניים ולא רק בהערות שוליים אבל לא קריטי בעיני. כן משמעותי בעיני שתהיה אחידות עם אתרי המעריצים. ובזה אני חולק על דעתך שזה דין אחר. יזהר ברקשיחה • ז' בתמוז ה'תשע"ח • 12:57, 20 ביוני 2018 (IDT)
אני מסכימה עם נרו עקרונית, בערך של אדם יש יותר מקום לאתריו\מעריציו בקישורים חיצוניים. עם זאת במקרה דנן ההתנגדות כלפיו היא כבר כל כך מרכזית ומושרשת, כך שיש מקום לאתר אחד של מתנגדים גם בק"ח מול חמישה או ארבעה שהם חיוביים כלפיו. יעלי - שיחה 00:36, 21 ביוני 2018 (IDT)

משוב מ-23 בדצמבר 2018[עריכת קוד מקור]

למה לא מציינים את אלפי חסידיו כפי הנראה מכנסיו בכל עיר שמגיע. וכן את תלמידו הרה"ח יעקב משה סלמנוביץ 141.226.232.76 21:25, 23 בדצמבר 2018 (IST)

הוא הרי בעל רוח הקודש, נביא, מלאך, אלוהים (לדבריו) - אז קצת "כבוד" יפריע לו? בחייך. לויוני-YL - שיחה 01:25, 24 בדצמבר 2018 (IST)
מניין לנו שאלה רק אלפים ולא מאות אלפים? נרו יאירשיחה • ט"ז בטבת ה'תשע"ט • 10:51, 24 בדצמבר 2018 (IST)
שאלנו את המיליונים של דודי אמסלם. דוד שי - שיחה 20:27, 24 בדצמבר 2018 (IST)
יפה, הצלחת להכניס גם לכאן את חביבך נתניהו. מי זה "שאלנו"? אתה ואבי גבאי שהכריז שהבחירות הן בינו ובין חביבך? נרו יאירשיחה • ט"ז בטבת ה'תשע"ט • 20:37, 24 בדצמבר 2018 (IST)
אוי, אתה כבד. ניסיתי להשתעשע אתך, לא הלך. לשאלתך מי זה "שאלנו", אלה אותם שבשמם כתבת "מניין לנו". דוד שי - שיחה 21:32, 24 בדצמבר 2018 (IST)
על מה אתה מדבר, בסך הכול זרמתי עם השעשוע שלך. נרו יאירשיחה • ט"ז בטבת ה'תשע"ט • 22:59, 24 בדצמבר 2018 (IST)

שובו בנים - כפל טרמינולוגיה[עריכת קוד מקור]

האם חתנו צבי צוקר היה בעל השפעה בפלג "שובו בנים" או בישיבת "שובו בנים"? אסף השני - שיחה 09:26, 10 בינואר 2019 (IST)

לכאורה זה היינו הך. יעלי - שיחה 09:38, 10 בינואר 2019 (IST)
היתה לו השפעה אך היום מסוכסך איתם עד כדי חטיפת מכות-- הלל יערישיחה • ה' בשבט ה'תשע"ט • 19:51, 10 בינואר 2019 (IST)

הרבה קישורים משמיטים[עריכת קוד מקור]

חוסרים במידע. יש כתבה במאקו בה נחשף סרטון של ברלנד נוגע ומלטף אישה. פה זה לא עלה למרות שהעליתי. https://www.mako.co.il/news-israel/local-q1_2018/Article-76fa73b45716161004.htm 2.55.164.137 16:40, 22 בינואר 2019 (IST)

סרטון של אמנון לוי מראיין את ברלנד לא אוזכר כלל

http://10tv.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1257571

הוספתי את התוכנית של לוי לקישורים החיצוניים. הכתבה במאקו - הרב והאישה אומרים שמרח משחה כדי לרפא אותה. זה ודאי לא בסטנדרטים המחמירים של צניעות בחברה החרדית, אבל אני מסופק עד כמה יש בזה חשיבות אנציקלופדית. הוא הרי הודה שעשה דברים חמורים הרבה יותר. נרו יאירשיחה • ט"ז בשבט ה'תשע"ט • 19:39, 22 בינואר 2019 (IST)
נרו זה קצת תמוה. בניגוד למה שהוא הודה שעל זה ניתן לומר שעשה זאת מתוך רצון להקלה בעונש. כאן יש סרטון ברור שמחזקת את התביעה הלל יערישיחה • י"ז בשבט ה'תשע"ט • 19:54, 22 בינואר 2019 (IST)
אני לא רואה איך מריחת משחה ששני הצדדים אומרים שמטרתה לרפא כביכול מחזקת תביעה בעניין מעשים מגונים. נרו יאירשיחה • ט"ז בשבט ה'תשע"ט • 21:57, 22 בינואר 2019 (IST)
יש חשיבות אנציקלופדיה למעשה קיצוני החורג מהכללים של אדם הנמצא בחברה מסוימת. אילו היה מתועד מנהיג מצרים אוכל ברמאדן האם הייתה לכך חשיבות אנציקלופדית לדעתי כן הלל יערישיחה • י"ח בשבט ה'תשע"ט • 11:35, 24 בינואר 2019 (IST)
אם מנהיג מצרים היה מודה בפירוש בכך שהוא בכלל לא מוסלמי - לא היה טעם לציין שתועד אוכל ברמדאן, ודאי אם לא היו לזה שום השלכות. ממה נפשך: חסידיו העיוורים חושבים שמותר לו, והשאר יודעים שהוא עשה דברים חמורים הרבה יותר. נרו יאירשיחה • י"ח בשבט ה'תשע"ט • 12:25, 24 בינואר 2019 (IST)

דיווח שאורכב ב-13 במרץ 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

מצב טיפול: לא טעות

הרב מפורסם בעיקר עקב סיפוריו הרבים על הקמת מתים לתחייה בבתי חולים , הצלחות עסקיות של מקורביו, ועוד ישועות וכל אלה ע״י פדיונות נפש שהם המתקת הדינים ע״פ תורה רבי נחמן. רבים אשר עברו מוות קליני מספרים כי הרב הגיע לבית הדין למעלה ונלחם לטובתם.

הרב מפורסם בעיקר בשל עבירות מעשים מגונים ותקיפה שבהם הודה, ונידון ל-18 חודשי מאסר. אביהו - שיחה 08:22, 1 במרץ 2019 (IST)
פרסום הוא משהו תלוי היקף. בתוך חסידיו הוא מפורסם כצדיק מחולל נפלאות, ומחוץ לחוג מצומצם זה הוא מפורסם בעוד דברים. הערך, שפונה לקהל רחב יותר מאשר לקהל חסידיו, מספר על הכול. קובץ על ידשיחה • 13:49, 14 במרץ 2019 (IST)

פרטים על ברלנד[עריכת קוד מקור]

הבאתי תחקיר מהארץ בו הוא מסקר את השקפתו של ברלנד כי הצדיק הוא אלוהים וכי חסידיו מצטטים בשמו שאפשר לדבר עם ברלנד בכל מקום. התחקיר מלווה בהקלטות של ברלנד וחסידיו. אך יש אחד מונע שיש לו אינטרס להשמיט את זה והוא מחק את זה. אבקש לבדוק את הדברים. תודה

לברלנד יש תפיסה כי הצדיק זה אין סוף, זה הקב"ה בכבודו ובעצמו שיורד בדמות הצדיק לעולם, הצדיק ואלוהים זה אותו דבר אין שום הפרש. חסידיו מאמינים כי ברלנד הוא מעל המקום ומצטטים בשמו כי אפשר לדבר איתו מכל מקום וכי הוא שומע הכל למרות שאינו נוכח פיזית במקום[1].

  1. ^ רבינוביץ, אהרן (10 באפריל 2018). "עשו להם רב: לחסידי הרב ברלנד יש אלוהים בשר ודם". הארץ (בעברית). בדיקה אחרונה ב-19 במרץ 2019. 
אם אתה חושב שהדרך להילחם על מה שהכנסת היא לתקוף באופן אישי את מי שהשמיט אתה טועה. יש סיבות טובות אחרות להוריד עריכות שלך, למשל כי אתה מנסח אותן באופן מופרז, וכי אינך יודע כיצד לקשר למקורות באופן תקני. אם אתה רוצה להשפיע אני מציע שתתאזר בהרבה סבלנות, תלמד כיצד עורכים אצלנו, ותביא בחשבון שמותר גם לחלוק עליך. אחר כל זה, בגדול אני סבור שיש מקום לתאר בקצרה את השקפת הרב ברלנד בתחום חשוב זה. נרו יאירשיחה • י"ב באדר ב' ה'תשע"ט • 16:18, 19 במרץ 2019 (IST)
נרו יאיר שמחתי על הערתך הבונה. על כל פנים אשמח אם תנסח את זה בלשון הזהב שלך.
נרו, לגבי הניסוח שהעלית. למרות שכל העסק קריפי אני מציעה לא לסכם את דרכו אלא להביא את הציטוטים המוזרים האלו כמות שהן. בערך כמו שעשה החדש -"נפשי בתוכך", רק עם פסיקים וגרשיים מותאמים. יעלי - שיחה 23:40, 23 במרץ 2019 (IST)
אני לא מוצא צורך בציטוטים עילגים, שהרי מדובר בהתבטאויות בעל פה. העיקר כאן הוא עצם העמדה. נרו יאירשיחה • י"ז באדר ב' ה'תשע"ט • 00:53, 24 במרץ 2019 (IST)
אכן. ועם זאת רצוי ציטוטים שהקורא יראה מהיכן העמדה נלקחה. בחרתי שניים מייצגים. יעלי - שיחה 01:47, 24 במרץ 2019 (IST)

העורך אחריי לא מבין את השפה של ברלנד ומשמיט פרטים חשובים[עריכת קוד מקור]

הבאתי קישור הקלטה שברלנד אומר במילים הללו: "הכל אסור בתכלית האיסור אין שום הבדל בין לפני החתונה לאחרי החתונה שום הבדל אין, צריך לדבר את זה יומם ולילה. על ההיתר יהיה עוד יותר גהינום מהאיסור כי על האיסור יש לו שברון לב על ההיתר יהיה לו יותר גהינום איסור אפשר להיכשל פעם פעמיים אבל בהיתר הוא נכשל כל רגע יהיה לו כזה גהינום הוא לא יצא מהגהינום לעולם..."

ברלנד אומר בעשרות שיחות בשיעורים שהוא נותן שקיום יחסי מין בהיתר גרועים מקיום יחסים באיסור לטענתו כשזה בהיתר אין לאדם שברון לב כי הוא חושב שזה מותר ויהיה לו גהינום מה שאין כן קיום יחסים באיסור אדם יודע שזה חטא וצפוי לתשובה.

תפיסה מעין זו היא אינה הטפה לקיצוניות בפרישות ומניעת יחסי מין זו עמדה חדשה שלא ראינו עד כה.

אם בחסידות גור מקצינים לפרישות ומבקשים כמה שפחות לקיים יחסים ולמעט בהנאה בזמן קיום היחסם ברלנד המציא משהו חריף יותר. קיום יחסי מין תמיד אסורים החושב שזה מותר לא יצא מהגהינום וגרוע ממי שמקיים באיסור ולפחות יודע שזה אסור.

בא העורך אחריי ומחק את כל מה שכתבתי כשהוא מחזיר שוב כאילו מדובר בהטפה לקצינות בקיום יחסים גרידא.

אם העורך אחריי הוא איש חילוני הוא לעולם לא יבין את השפה על מה ברלנד מדבר הוא יחשוב שרק מדובר בקיצוניות כנהוג בחסידויות אחרות. וזה כלל ראשון בויקיפדיה שצריך לידע את השפה של הנושא...

זה לא חכמה לקצר. מקום שאמרו להאריך אינו רשאי לקצר.[/http://breslevemet.net/2017/06/ברלנד-ההיתר-יותר-גרוע-מהאיסור/]

הגיע הזמן שתבין מה ההבדל בין אתר מתנגדיו של הרב ברלנד ובין הערך הזה. באתר של המתנגדים יעשו עניין גדול מכל מה שאפשר להציג אותו באופן שלילי, ואולי בצדק. כאן איננו שייכים לאף צד. אנו מתייחסים לרב ברלנד כמו לכל אדם אחר, ולא כל אמירה קיצונית שלו חייבת להיכנס לערך, כמו שלא כל פרט שמציג אותו באופן חיובי חייב להיכנס. אתה בטוח שאתה יודע מה הוא אומר בעשרות שיחות, אבל אתה אינך מדורשי טובתו, ולכן עלינו להסתפק במקורות אמינים. אם יש לך מקור אובייקטיבי שאפשר לסמוך עליו - אנא תביא אותו. לא הקלטה קצרה פה ועדות של חסיד שעזב שם. ואם רצונך בכללים - יש לי כלל עוד לפני זה שכתבת: שונאיו של אדם הם האחרונים המתאימים לכתוב עליו ערך מאוזן. כמו חסידיו, גם הם לא מתאימים. נרו יאירשיחה • י"ט באדר ב' ה'תשע"ט • 00:09, 26 במרץ 2019 (IST)

חשיפת הקלטה: וידוי של אונס באשת איש של ברלנד שלא הובאה בכתב האישום[עריכת קוד מקור]

ביולי 2016 חשף משה נוסבאום הקלטה בה נשמע ברלנד מודה על אונס של אישה נשואה "אני אנסתי אותה והיא מותרת לבעלה בלי שום ספק"[23] למרות זאת,

היה מי שהספיק להקליט את אמירותיו המפלילות לכאורה של הרב באמצעות נגן MP3. אתמול העביר אותו אדם את החומרים לידי חוקרי היאחב"ל. בהקלטה נשמע הרב ברלנד מתאר את המעשים שביצע לכאורה באחת המתלוננות.

"היא היתה אנוסה גמורה מתחילה ועד סוף", נשמע הרב בהקלטות. "אחרי זה היא חשבה שזה מותר, היא חשבה שזה... בפעם הראשונה אני אנסתי אותה והיא מותרת לבעלה בלי שום ספק. היא לא הבינה מה קורה אין לה שום צורך בשום גט. ואחרי זה היא כבר שאלה אותי: מה? מה קורה כאן? אמרתי לה: את כבר לא אשת איש!".

אחר כך נשמע הרב אומר שהמעשה לא בוצע מהסכמת האישה המדוברת. "אף פעם היא לא עושה את זה מרצונה הפרטי שלה", אמר. "היא מבינה את זה כשליחות אלוקית להיות אשתו של הרב".

https://www.mako.co.il/news-law/crime-q3_2016/Article-9afe424aa082651004.htm

פלא בדור שלנו ישנם עדיין אנשים שמאמינים בהקלטות, כנראה אתם לא מכירים את הכשרונות של השונאים של רב ברלנד.[[בנימין שפיטץ - שיחה 17:59, 31 בינואר 2020 (IST)]]

הוא ממש לא רב![עריכת קוד מקור]

האסיר המשוחרר, הסוטה ועבריין המין ברלנד לא רב, מעולם לא היה רב ולעולם לא יהיה רב. חבל שאתם לא בודקים וממלאים את הערך של ויקיפדיה במילים רב. מדובר במנהיג כת שגם לא ממש קשורה קשר ישיר ליהדות.

109.66.226.229 11:27, 21 במאי 2019 (IDT)

יש קהילה שמחשיבה אותו כרבה, ולכן הוא רב, גם אם הוא כל מה שכתבת. כך זה עובד אצלנו. נרו יאירשיחה • ט"ז באייר ה'תשע"ט • 11:43, 21 במאי 2019 (IDT)

מחאה תקשורתית רבה נגד ההדלקה של אליעזר ברלנד בלג בעומר במירון[עריכת קוד מקור]

במאי 2019 ההדלקה של ברלנד בלג בעומר בהר מירון עוררה סערה ומחאה תקשורתית רבה בשל הרשעתו בעבירות מין ואף הפגנה מול הקונסוליה הישראלית במנהטן לאחר פניות רבות משרד הדתות פרסם שמשנה הבאה יחלו קריטריונים וימנעו מברלנד ומעברייני מין להדליק. [42] [43][44][45] [46][47] [48] הרב הראשי הרב דוד לאו התייחס לביקורת ואמר "איני יודע עם ברלנד עשה תשובה, לא יכול לקבל פגיעות בנשים[49]"

א. בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: חתימה. הוספת החתימה נדרשת כדי שנבין בקלות מיהו הכותב של כל קטע בדף ולכן, חשוב להקפיד עליה. ב. שמת מספרים במקום קישורים. נרו יאירשיחה • י"ח באייר ה'תשע"ט • 14:32, 23 במאי 2019 (IDT)

דיווח שאורכב ב-05 באוגוסט 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

מצב טיפול: לא טעות

הוא לא הורשע על תקיפה מינית ולא הודה בזה הוא הודה בקשירת קשר לפשע על מישהו שקיבל מכות *למרות שלא היה מעורב בענין*

"הרב אליעזר ברלנד הוא מנהיג פלג "שובו בנים" בחסידות ברסלב. בנובמבר 2016 הורשע במעשים מגונים ובתקיפה, ונידון ל-18 חודשי מאסר. לבסוף ריצה בפועל עשרה חודשים, זאת בין היתר בשל בריאותו הלקויה.(ישראל היום, 2 בינואר 2019) שלומית קדם - שיחה 20:22, 4 באוגוסט 2019 (IDT)

התואר "רב"[עריכת קוד מקור]

כולם-קוראים-לו-הרב-ברלנד-אבל-האמת-היא-שאליעזר-ברלנד-מעולם-לא-הוסמך-לשמש-כרב כולם קוראים לו ״הרב ברלנד״ אבל האמת היא שאליעזר ברלנד מעולם לא הוסמך לשמש כרב ענת יורובסקי 11.02.20 / 15:50שיתוף בפייסבוק לשתף בטוויטר העתק כתובת כתבה לשתף במייל הדפסה

כך התגלה השבוע במהלך חקירתו במשטרה. בדיון הארכת מעצרו של החשוד בניצול ציני ואכזרי של נזקקים וחולים, אישרה סנגורו כי "ההכתרה לא נעשתה על בסיס איזו אקדמיה"

אליעזר ברלנד, מנהיג קהילת 'שובו בנים', מעולם לא הוסמך כרב: כך התגלה במהלך חקירתו במשטרה.

ברלנד, שנעצר השבוע בחשד לשורת עבירות חמורות במרכזן עושק חולים ונזקקים, מוכר ציבורית כרב. מיותר לציין כי מי שהסכימו לשלם אלפי ועשרות אלפי שקלים עבור קבלת ברכתו, או עבור קבלת "מרפא" מידיו – עשו זאת מתוך אמונתם הדתית והרוחנית.

אלא, שבמסגרת חקירת המשטרה שהתנהלה בעניינו בחודשים האחרונים, עלה בין היתר כי ברלנד מעולם לא הוסמך על ידי הרבנות לשמש כרב.

טענה זו עלתה גם בדיון הארכת מעצרו של ברלנד אתמול (ראשון), כאשר שופט השלום ביאלין אלעזר ציטט את ברלנד עצמו טוען בחקירתו כי הוא אינו רב. בחקירה, לאחר שנשאל האם הוא רב, ענה ברלנד: "לא, אני סתם אדם מבוגר".

עו"ד רותם טובול המייצגת את ברלנד התייחסה לדברים אלה בדיון ואמרה: "ידוע שמדובר ברב מוכר ומכובד בחקירה שלו. ההכתרה לא נעשתה על בסיס איזו אקדמיה. שמו במשך השנים מוכר לכולם כרב מכובד מאוד".

אין להתרגש יתר על המידה מן ה"חשיפה" הזאת. לרוב האדמורים וראשי הישיבות אין הסמכה רשמית. זה חסר משמעות אצלנו, כפי שהוכרע בין היתר לגבי הרב אמנון יצחק. נרו יאירשיחה • י"ט בשבט ה'תש"ף • 13:33, 14 בפברואר 2020 (IST)