שיחה:אנורקסיה נרבוזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ערך זה צוטט בפסק דינו של בית משפט הרבני האזורי בבאר שבע בתיק (ב"ש) 8183/15 ‏פלונית נ' פלוני, שניתן על ידי כבוד השופט/ת הרב אליעזר איגרא – אב"ד, הרב אהרון דרשביץ, הרב משה בצרי ביום

לא כל אנורקסיה (תאבון ירוד) היא אנורקסיה נרבוזה (מחלה פסיכיאטרית המתוארת בגוף המאמר). לכן השם הנכון של הערך הינו אנורקסיה נרבוזה.
שם הערך ישונה. דף משתמש שיחה 13:13, 9 בספטמבר 2006 (IDT)

הפניה מאנורקסיה[עריכת קוד מקור]

לא צריכה להיות הפניה מאנורקסיה, אנורקסיה הוא מצב של איבוד תיאבון שלא בהכרח קשור לאורקסיה נרבוזה. צריך להיות באנורקסיה ערך על אנורקסיה. Cheshire Cat 16:03, 18 בפברואר 2007 (IST)

אוקסימורון-פדיה.[עריכת קוד מקור]

"תסמונת השונה מהאנורקסיה אך דומה לה היא הבולימיה." מה אני אמור להבין מזה? 1Reebok

שלום.. אני הכנסתי את התוכן לערך זה ואין לי מושג וזמן לערוך אותו[עריכת קוד מקור]

כמו שצריך. אבל אולי חשוב שתדעו שהתוכן הוא נכון ומדוייק ונכתב על ידי במסגרת לימודי פסיכולוגיה.

תודה על התרומה, נראה שהתוכן אכן רציני ומשפר את הערך לעין ערוך (יצא לי משחק מילים). אבל כדאי, כשכותבים משפט כמו "טיפול זה נחשב ליעיל ביותר בו צוות מומחים מטפל גם במשקל ודפוס האכילה וגם בבעיות הפסיכולוגיות שהובילו לאנורקסיה (דנה ולורנס, 1999)." לכתוב בהערת שוליים או בתוך המשפט מהו המחקר של דנה ולורנס והיכן פורסם. אשר לנתון של 0.2% אצל מתגייסות : כנראה הכוונה ל

Scheinberg Z, Bleich A, Koslovsky M, Apter A, Mark M, Babur Y, Kotler M, Danon YL. Prevalence of eating disorders among female Israel defense force recruits. Harefuah 1992;123:73-78. אם זה המקור כדאי לציין שמדובר במחקר משנת 1992 בו נבדקו 1112 מתגייסות ונמצאו 2חולות באנורקסיה נרבוזה (מובן שהאחוז באוכלוסיה כולה כולל את מי שלא התגייסה בשל האנורקסיה) גדול יותר ואולי יש להסתיג מהדיוק במחקר בו אותרו 2 חולות בלבד.

שלום[עריכת קוד מקור]

הוספתי עדות אישית אמיתית של חולת אנורקסיה שאושפזה בתל השומר, האם זה מתאים לערך?

לא מתאים לערך, אבל בהחלט מתאים לדף השיחה מוטי ק. שיחה 21:12, 21 ביולי 2007 (IDT)

עדות של חולה מיום אשפוז במחלקת הפרעות אכילה בתל השומר[עריכת קוד מקור]

  • 7:00 – השכמה. מתחיל במתן שתן בנוכחות האחות התורנית, רחצה והלבשה. סידור החדר וכיבוס הבגדים באופן עצמי.
  • 8:00 – ארוחת בוקר. זמן הארוחה הוא 30 דקות וכל אחד מקבל אוכל לפי תפריט שנקבע לו מראש על ידי דיאטנית. מתבצעת תחת שמירה קפדנית של 2 אחיות על כל שולחן של 6 חולים.
  • 12:00 – ארוחת צהריים. זמן הארוחה הוא 40 דקות. כאן גם מתבצעת חלוקת ויטמינים.
  • 16:00 – ארוחת ארבע. זמן הארוחה הוא 30 דקות.
  • 20:00 – ארוחת ערב. זמן הארוחה הוא 30 דקות. חלוקת שמן פרפין לכל חולה.
  • 22:00 – ארוחת לילה. זמן הארוחה הוא 20 דקות. בארוחה זאת אוכלים רק אלו שמגיע להם תוספת בתפריט, מעל 3000 קלוריות.
  • 24:00 – כיבוי אורות. האחיות עוברות בכל החדרים ובודקות שכולם במיטה.

בזמן הארוחות אסור לשבת עם הידיים על הברכיים, אסור לחתוך את הלחמנייה ליותר מ2 חתיכות, אסור לערבב בין המאכלים, המלח מוקצה ואסור לקום מהכיסא אפילו לקחת מפית. יש התאמה קפדנית בין התפריט לבין מה שמגישים לחולה. כל חולה חייב למלא יומן אכילה מפורט ולהשאירו על השולחן. בתום הארוחה האחיות מרשות לעמוד ואז עוברות על כל מגש לביקורת ובודקות שלא נשאר אפילו פירור אוכל. במידה ונימצא שחולה לא סיים את כל הארוחה בזמן המוקצה או עבר על איזשהו חוק אחר, מכריחים אותו לשתות משקה עתיר קלוריות שנקרא אוסמוליט ומי שמסרב נשלח לזונדה. לאחר כל ארוחה החולים נשלחים לחדר מבודד, שם אסור לעמוד במשך שעתיים וחצי. צרכים עושים רק בנוכחות אחות תורנית ובתום הזמן מקבלים 2 חציי כוסות מים (הנוזלים הם מוקצבים). כל סטייה מהחוקים הנוקשים של המחלקה תוביל לעונש. החולה איתה דיברנו מעידה שהחוקים הנוקשים גרמו לה להיכנס לדיכאון עמוק ביותר. היחס של האחיות והרופאים היה מחפיר הם התייחסו אליהם כאל שקרנים. הנחת היסוד שלהם בטיפול הייתה שהחולים משקרים ואי אפשר להאמין להם לשום דבר. החולה ברחה מהטיפול אחרי חודשיים כאשר הייתה על סף התאבדות עקב הזנחה מוחלטת של הצד הנפשי של המחלה. כיום החולה מקבלת טיפול פסיכותרפיה, מצבה הנפשי השתפר ואילו מצבה הגופני ירוד אך יציב.

אנורקסיה נרבוזה בנוער[עריכת קוד מקור]

כתבתם את כל הסיבות לאנורקסיה אצל אנשים מבוגרים, אבל שכחתם שלפחות חצי מהאנורקסיות פה בארץ הן צעירות. צריך לכתוב על כל הסיבות שגורמות לנערות לחלות גם באנורקסיה נרבוזה. חומר לכתיבה אפשר למצוא בכיף בישראבלוג, יש שם מאתיים אלף אנורקסיות

קארן קרפנטר[עריכת קוד מקור]

במה קשור המשפט "אחת מקרבנות המחלה הידועות ביותר הייתה קארן קרפנטר, סולנית "הקרפנטרס", שנפטרה ב-4 בפברואר 1983" לפסקה "מניעה"? יש אולי מקום לפרק על מקרים מפורסמים שנקשרו במחלה או בתגובת החברה אליה (בהנחה שמקרה זה יצר עניין ציבורי), אבל "סתם כך" משפט זה מנותק מהקשר. שמעון ~ שיחה ~ העם דורש פיזיקה! 18:32, 30 בספטמבר 2010 (IST)

באמת מוזר, הוספתי כותרת "מקרים ידועים", תודה לך. Ravit - שיחה 19:55, 30 בספטמבר 2010 (IST)
אין בעד מה. נותרנו עם שני פרקים קצרצרים במקום, כך שנראה לי שתבנית הרחבה נחוצה. חוץ מזה, הפרק "דרכי טיפול" הוא קצת "מדריכי" מדי. שמעון ~ שיחה ~ העם דורש פיזיקה! 22:53, 30 בספטמבר 2010 (IST)
לגבי דרכי טיפול - ערכתי במקצת, איך זה עכשיו? אתה מוזמן להוסיף ולתקן מה שנראה לך. Ravit - שיחה 23:26, 30 בספטמבר 2010 (IST)

מקור המילה[עריכת קוד מקור]

לפי מה שידוע לי, ובדקתי במילון כדי לוודא, אנורקסיה באה מ"אורקסי" (όρεξη) שפרושו תאבון ביוונית, ו-אן (αν) היא פרפיקס שלילה. אבל אני לא רוצה לשנות את הערך כי אני לא בטוחה ב 100%. יש מישהו שיכול לעזור?

זה גם מה שידוע לי - "חוסר תיאבון", וכך נכתב גם במילונים ובוויקי האנגלית. המידע על "לא להושיט יד (לאוכל)" הוסף ב-2004 ע"י משתמש שאינו פעיל יותר ולכן לא נוכל לשאול אותו מהם מקורות המידע עליהם הסתמך, וחבל. אני מציעה שנמתין מספר ימים לתגובות נוספות ואח"כ נשנה בהתאם. תודה, Ravit - שיחה 12:12, 6 בפברואר 2011 (IST)

עזר לי להבין[עריכת קוד מקור]

אני למדתי המון על אנורקסיה ועכשיו כנראה אני יבין כמה אנשים סובלים כך... 46.120.29.10 14:30, 13 במרץ 2012 (IST)

שאלה..[עריכת קוד מקור]

אחותי סובלת מהפרעות אכילה האם יתכן שהיא סובלת מבולימיה..? 79.182.233.110 00:57, 25 במאי 2012 (IDT)

ראה את הערך הפרעת אכילה הכולל בתוכו התייחסות גם לאנורקסיה נרבוזה, גם לבולימיה נרבוזה וגם לאכילה כפייתית. • רוליג שיחה • אמצו חתול 11:14, 25 במאי 2012 (IDT)

עריכת ה"גורמים"[עריכת קוד מקור]

מחקתי את החלק שבו נכתב שישנה השערה "רווחת" ו"סטטיסטיקה" לגבי הקשר בין אנורקסיה וצמחונות. לא היה ולא נברא. נכנסתי לשתי הערות השוליים שצורפו לפסקה זו - שתיהן כתבות בעיתון ולא מאמרים אקדמים או מחקרים מבוססים ובאחד מהם נאמר במפורש שאין קשר בין צמחונות ואנורקסיה והשני רק מציע שאם הילד\ה מתנזרים מבשר יש לודא שזו לא מסיבות של הרעבה. מפה ועד ליצור קשר זה פשוט מופרך. בכלל, החלק של הסיבות הוא דל בידע בצורה משוועת - לעומת האנגלית למשל. אם למישהו יש זמן - יהיה חכם ויעיל לתרגם חלקים מהערך האנגלי.


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 02:36, 14 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 02:36, 14 במאי 2013 (IDT)

חסר קריטריון לאבחון[עריכת קוד מקור]

כתוב שיש ארבעה קריטריונים לאבחון אך מופיעים רק שלושה.. 84.228.151.175 22:40, 19 בדצמבר 2015 (IST)

אתייג את משתמש:Ewan2 גילגמש שיחה 23:25, 19 בדצמבר 2015 (IST)