שיחה:ארבע מיתות בית דין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 25 בדצמבר - סדרה 1

העונשים לפי תפיסת התנ"ך היוו כפרה לנשמה. אם הנידון היה מקבל את עונשו ומתוודה, היה מובטח לו שמקומו בגן עדן היה נשמר. - ככל הידוע לי, המקום היחיד שבו מוזכרת "נשמה" שנשארת אחרי המוות בתנ"ך הוא ספר קהלת, וגם שם מביע קהלת ספק בדבר האמונה הזאת. איפה כתוב בתנ"ך (בתנ"ך, לא בתלמוד או בספרות היהודית המאוחרת) שאם הנידון מתוודה מקומו בגן העדן מובטח? לדעתי יש כאן עירוב בין המקרא לתפיסות מאוחרות יותר, שזה ממש כמו לחרוש בשור ובחמור יחדיו. Dror_K 13:06, 12 יוני 2005 (UTC)

גם בתלמוד לא נראה לי שנכתב כזה דבר (כתוב ש"יש לו חלק לעולם הבא" ונראה שהכוונה לכל היותר שחזר למעמד שלפני החטא - כפי שלכל ישראל יש חלק לעולם הבא, לא שלמות מיתת בית דין זו אוטוסטרדה לגן עדן). גם אני לא בטוח שמהתלמוד ברור שמטרתם היחידה של העונשים הייתה כפרה. שש"ז

צודק דרור. בטעות עירבבתי בין הרמב"ם למקרא. במקרא דובר על כפרה לנפשו של האדם. (ספר שמות פרק ל' ט"ו) ובעוד הרבה מקומות. ונראה שמדובר על התנקות וחזרה למצב שלפני החטא. בנקמת דם כתוב שלארץ יכופר רק לאחר שישפך דם הרוצח.(ספר במדבר פרק ל"ה ל"ג) וכנראה מדובר על מושג אחר של כפרה לארץ שבה נשפך הדם. אכן נושא הכפרה לעולם הבא מוזכר ברמב"ם. (רמב"ם יד החזקה - הלכות סנהדרין פרק יג) ונראה לא כמו שמפרש שש"ז, אלא על עולם עתידי מסוג כזה או אחר, שאיבד אותו בעוונותיו. יתכן מאוד שמטרת העונש לא היתה רק כפרה כמובלט בחז"ל אלא גם תפיסתי: לבער את הרע, וחינוכי: למען יראו ויראו, כפי שכתוב בהרבה מקומות. --אפי ב.שיחה • 14:03, 12 יוני 2005 (UTC)

כמה הערות[עריכת קוד מקור]

1. חושב שכדאי להביא ולהרחיב את ההבדלים שבין תהליכי הדרישה והחקירה של דיני ממונות לדיני נפשות. תהליך הדיון מלא אינפורמציה והערך מתמקד בביצוע גזר הדין ולא בשלבים הקודמים לו. 2. לגבי הסעיף "משמעויות לארבע מיתות בית דין" מוזכר פירוש על ארבעת היסודות. חבל שאין הפנייה. 3. הציטוט הפותח לא נותן אינדיקציה להיקף הנהרגים או לתדירות ההריגות, אלא מה הקריטריון להגדיר סנהדרין כחובלנית. וכן אין צורך בכל הציטוט, די בחלק הראשון שלו. דברי רבי עקיבא ורשב"ג הם הסתעפות של הנ"ל.נווד - שיחה 01:35, 15 בפברואר 2017 (IST)

כרת[עריכת קוד מקור]

זה היה בערך כרת:

בימינו שאין סהנדרין ואין ארבעה מיתות בית דין העונש שישנו הוא רק כרת בידי שמים . על פי חז"ל יש לעונש זה שני פירושים או מיתה שלא בזמנה ע"י הקדוש ברוך הוא או איבוד החלק לעולם הבא ואיבוד הצאצאים . השורש לעונש זה מגיע מן הפסוק " ונפש אשר תחטא ונכרתה הנפש ההיא מעמיה..."

לדעתי ראוי לאחד לערך כאן. יות 07:26, 1 באוקטובר 2006 (IST)

כרת זקוק לערך נפרד. עם זאת, הפיסקה הזו לא קשורה לכלום וגם לא נכונה בלי הקשר (לגבי עריות למשל יש גם מיתה וגם כרת; לגבי רצח למשל יש רק מיתה, לגבי יוה"כ למשל יש רק כרת). לדעתי צריך למחוק את זה וזהו. בסג 07:46, 1 באוקטובר 2006 (IST)
יש ערך חדש. בסג 14:06, 3 באוקטובר 2006 (IST)

יש דברים שמיתת בית דין פוטרת מכרת מושון 2 - שיחה 21:14, 24 באוגוסט 2015 (IDT)

פרשנות העונשים[עריכת קוד מקור]

פרשנות העונשים היא לפי חז"ל, לעיתים נראה שפשוטו של מקרא קצת רחוק מהפרשנות. למשל ברגימה באבנים, בכל המקומות שהדבר מתואר במקרא הן בדיני העונש והן הלכה למעשה, לא מסופר כלל על כך שהשליכו את האדם מגובה רב, אלא שהעם זרקו עליו אבנים באופן כזה או אחר. ספק גדול הוא אם בתקופה הקדומה של המקרא דאגו להוציא להורג אדם שדינו היה חנק באמצעות משי כפרשנות חז"ל, בכדי לקיים בו ואהבת לרעך כמוך - ברור לו מיתה יפה. אפי ב. • התחברו לרגשותיכם • 01:12, 25 בדצמבר 2009 (IST)

נפילה מ3 מטר בדרך כלל לא הורגת ולכן כמעט תמיד היה צריך לסקול מושון 2 - שיחה 21:18, 24 באוגוסט 2015 (IDT)

משוב מ-04 בספטמבר 2011[עריכת קוד מקור]

נראה לי שיש בעייה בשלמות, וכך גם בערך שמוביל לערך זה, לגבי גישת היהדות לעונש מוות. הבעייה היא שבתנך כתוב "מות ימות" על מגוון נוסף של עבירות, ביניהן: משכב זכר, לבישת שמלת אשה. מה עוד ידוע על מיתות במקרה זה? איפה זה פה בערך? 85.250.186.134 23:20, 4 בספטמבר 2011 (IDT)

משכב זכר כן אבל לא לבישת בגדי אשה מושון 2 - שיחה 21:19, 24 באוגוסט 2015 (IDT)

משכב זכר כן אבל לא לבישת בגדי אשה מושון 2 - שיחה 21:19, 24 באוגוסט 2015 (IDT)

סקילה קיימת לא רק ביהדות[עריכת קוד מקור]

כרגע יש הפנייה מסקילה ל"ארבע מיתות בית דין". סקילה אינה ייחודית להלכה היהודית, וראוי שיהיה ערך נפרד עבורה. דב ט. - שיחה 18:00, 1 במאי 2014 (IDT)

בקשה מהמנטרים[עריכת קוד מקור]

אבקש שמנטרים שלא מכירים את הנושא וההלכה שלא ימחקו לפי ראות עיניהם מושון 2 - שיחה 21:23, 24 באוגוסט 2015 (IDT)