שיחה:אריאניות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לדעתי בזה שאנחנו קוראים לזרם הזה בנצרות "מינות" יש משום הבעת דעה בוטה שאינה במקום. לראיה, הוויקי האנגלית אינה משתמשת במונח הזה. אני אשנה את שם הערך ל"אריאניזם" תוך כמה ימים אם לא תהיה התנגדות. וולנד 17:55, 22 אוקטובר 2005 (UTC)

תבורך. רק אם אתה יוצא לדרך כדאי שתטפל בכל. כלומר גם בשאר ערכי המינות למיניהן המינות הפלאגיאנית, המינות הדונאטיסטית, המינות הנסטוריאנית והמינות המונופיזיסטית ובכל הקישורים אליהם. בהצלחה. אביהו - שיחה 19:26, 22 אוקטובר 2005 (UTC)
אינני מסכים שמדובר בהבעת דעה בוטה. הרי יש לנו את הערך בוגדים בעמם ואת הערך עריץ ובהם רשימה של אנשים אשר לדעת הכל משתייכים לקטגוריות אלה. הזרמים הנ"ל הם/היו, למיטב ידיעתי, כיתות קטנות בנצרות יחסית לגודלה. לכן מותר לנו ללכת לפי ההגדרה הנוצרית, הרואה בכיתות אלה כיתות של מינים וכופרים (אבל לא נכתוב על השיעה שהם מינים, כי הם מהווים אחוז נכבד מהמוסלמים). הרי יש מושג מקובל של מהו מין ומהו לא, וכאן ברור שמדובר במינויות. מארק ברלין 19:32, 22 אוקטובר 2005 (UTC)
לצערי, אני חייב לומר שרק עכשיו נכנסתי לעראך מינות והבנתי שמושג זה לא נרדף בהכרח לכפירה, אלא מציין כת מסוימת. ככזה, אני מבין שזוהי אכן הגדרה סטטיסטית ולא תיאולוגית. בכ"ז, כעת עלינו לקבוע מתי זרם דתי מפסיק להיות מין. האם היהדות הקראית היא מינות? נראה שבכל מקרה פשוט יותר להתייחס לכיתות ולזרמים משניים אלו פשוט על מי שמם, כגון "אריאניזם". וולנד 21:54, 22 אוקטובר 2005 (UTC)
המינות היא מושג שהוגדר כך על-ידי הכנסיה הקתולית ובעזרת המועצות האקונומיות הידועות. כיוון שעל-פי הנצרות הקדומה התקבלו דוׁגמות הנצרות בהצבעה בניקיאה (325) ובקונסטנטינופוליס (381), הוחלט שכל נוצרי שיסטה מהן יחשב למין (כופר). בהשוואה ליהדות, היהודים שהאמינו גם בנצרות בסוף ימי בית שני, נחשבו למינים. בעיניהם הם לא היו מינים, כמובן. כך גם העלווים והדרוזים נחשבים מינים באיסלאם (אולם השיעים אינם נחשבים למינים), כיוון שהם התרחקו מהעיקרים הבסיסיים של האיסלאם. הכלל הוא - בבחינת הזרם העיקרי של הדת, היכן נמצאות הכתות, האם הן קרובות למרכז, בשוליים או מחוץ למעגל. הכתות המוזכרות כאן נמצאות מחוץ למעגל של הנצרות ולכן נחשבות כתות מינות (כלומר, כופרות בעיקרי הנצרות). אין זו הגדרה של כמות, אלא של סטייה מהזרם המרכזי. מדוע בויקי האנגלית הן לא מוגדרות כך? ראוי לשאול את עורכי מינות שם, אנחנו התייחסנו אל כתות אלו כפי שהן מופיעות באנציקלופדיות (אולי צריך לתקן את האנציקלופדיות). ppesel
הסברך נשמע מניח את הדעת. וולנד 09:28, 24 אוקטובר 2005 (UTC)


חידוש הדיון על שם הערך[עריכת קוד מקור]

אומנם חלף זמן רב מאז שנפסק הדיון על שם הערך, אך הנושא נשאר אקטואלי. שימוש במונח "מינות" בשם הערך מהווה נקיטת עמדה לצד הרוב הנוצרי, אך אנחנו לא אמורים לצדד ברוב כזה או אחר, אנחנו אמורים להיות ניטרליים. אני מציע לשנות את שם הערך לאריאניות. בברכה. ליש - שיחה 18:21, 22 באפריל 2008 (IDT)

הזרם האריאני כיום[עריכת קוד מקור]

מישהו יכול להגיד אם הדבר הזה קיים גם כיום?

יש טעות!, כתוב בסוף:"כאשר יוסטיניאנוס הראשון (518-527) " האם הוא מת בגיל 9?

מדובר על שנות מלכותו ולא על שנות חייו מלכת אסתר 15:38, 4 בדצמבר 2007 (IST)

מדוע[עריכת קוד מקור]

שם הערך מיודע? ‏עדיאל‏ 11:53, 24 במאי 2009 (IDT)

ומכיוון שלא ענו לעדיאל, אשאל גם אני - מדוע שם הערך מיודע? ‏Karpada‏ 21:55, 18 ביוני 2010 (IDT)
אכן אין סיבה, ביקשתי העברה Zuriel - שיחה 10:55, 30 באוקטובר 2011 (IST)
- הועבר מהדף ויקיפדיה:בקשות ממפעילים
  • למרות שהשאלות של Karpada ועדיאל לא נענו (כלומר, למעשה לא היו מתנגדים), כדאי, לדעתי, להפנות מלוח המודעות ולהמתין עוד כמה ימים לפני ההעברה, ליתר ביטחון (אבל אולי מפעיל/ת מערכת אחר/ת ת/יחשוב אחרת). בכבוד רב, יניב שיחה 11:53, 30 באוקטובר 2011 (IST)
- סוף העברה

תיקון טעות[עריכת קוד מקור]

נראה לי שנפלה טעות בערך זה. נכתב כי "הבן ברא את העולם" אך צריך היה להיות כתוב-האב ברא את העולם. 93.172.35.117 16:27, 24 בדצמבר 2011 (IST)