שיחה:אריסטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש כאן טעות. אריסטו לא היה רק המורה של אלכנדסר הגדול אלא גם נכדו. עפ"י בריטניקה (באנגלית), ערך על אריסטוטלס - He was the son of the court physician to Amyntas III, grandfather of Alexander the Great.

יש לך טעות תרגום. כתוב פה: "אביו היה רופא החצר של אמינטס ה-3, שהיה סבו של אלכסנדר הגדול". הסבא של מוקדון היה המלך, לא הרופא. DGtal 22:16, 14 מאי 2006 (IDT)

אפשר לקבל מקורות על הקשר בין אלכסנדר לאריסטו? תודה מראש, אביב

ef35-at-walla.co.il

זה בקשר לאריסטו[עריכת קוד מקור]

היי אני תלמידת כיתה ו' ואני לומדת הסטוריה ואני רוצה לדעת בן כמה היה אריסטו כשנפטר אם מישהו יודע שירשום תגובה בישבילי

כתוב בערך. גילגמש שיחה 16:53, 1 בנובמבר 2006 (IST)

בן 62 בהצלחה! אסף

סתירה[עריכת קוד מקור]

נתקלתי בסתירה. בערך הזה כתוב שאריסטו ראה בדמוקרטיה כאחת משלוש שיטות השלטון הטובות. בערך דמוקרטיה כתוב שאריסטו ראה בדמוקרטיה כאחת משיטות השלטון הרעות. עד כמה שאני יודע, הערך דמוקרטיה צודק, אבל אין לי ידע רחב מספיק במדע המדינה כדי לערוך את זה. Darko 09:49, 7 בדצמבר 2007 (IST)

כדאי לקרוא כאן. ‏odedee שיחה 10:05, 7 בדצמבר 2007 (IST)
עברו שנתיים+, ועדיין יש סתירה בין הערכים. אם הסתירה נפתרת במקור שהביא odedee, כדאי להבהיר זאת פה ובדמוקרטיה. 89.139.58.50 16:44, 17 בפברואר 2010 (IST)

הסתייגות ממשפט שכתוב תחת סעיף: "אתיקה"[עריכת קוד מקור]

שלום, יש לי הסתייגות ממשפט שקראתי תחת סעיף "אתיקה":

ראוי לציין שחשיבתו הקרה והשכלתנית של אריסטו הובילה אותו גם לפילוסופיות אפלות: "חייב להיות חוק שאוסר לגדל ילדים חולים או בעלי מום. ובכדי למנוע את התרבות האוכלוסייה, כמה ילדים מוכרחים להינטש, משום שחייב להיקבע גבול לכמות האוכלוסייה במדינה". (Politics-VП.16)

איני מכיר את הציטוט, טיבו ומקורו, אך אין זה משנה לעובדה שהמשפט הקודם לו מביע דעה אישית של עורך הטקסט בהתייחסותו לחשיבתו של אריסטו "קרה" לפילוסופיה זו "אפלה". מדובר בדעה אישית של העורך ולכך אין מקום בערך אנציקלופדי שמתיימר ליהיות עובדתי לציין דעות כמו זו. בנוסף, מדובר בדעה שהיתה מקובלת בעת ההיא ואין בה כדי לשפוט את אריסטו ודעותיו, על פי אמות המידה המוסריות של ימינו.

ניתן גם לקיים דיון נפרד בעניין אם משפט זה מקומו תחת סעיף אתיקה...

אשמח אם משפט זה יתוקן ע"י אחד מהעורכים.

אם יש מראה מקום, אז כנראה שהציטוט נכון. אתה יכול לבדוק בספרו של אריסטו ולגלות אם הציטוט מדויק או לא. אני חושב שאתה צודק בנקודה אחרת והיא - הפילוסופיה הזאת אמנם קצת לא מתאימה לימנו, אך הייתה לא אחיזה במציאות בתקופה הנדונה. אולי כדאי להזכיר את זה. לגבי פילוסופיה קרה ואפלה, כנראה שבאמת עדיף למחוק את זה. אתה יכול גם לערוך את הטקסט, אם כי כדאי שתרשם. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 17:01, 22 בדצמבר 2009 (IST)

אי דיוקים בפסקה "פוליטיקה"[עריכת קוד מקור]

ישנם אי דיוקים בפסקה "פוליטיקה". למעשה אריסטו, ולא כמו שכתוב בערך מיין את הממשלים אשר היו מוכרים לו, על-פי שתי קריטריונים: הגוף ששולט במדינה, ולמען מי הוא שולט. לדעתו, ישנם שלושה ממשלים חיוביים (מונרכיה, אריסטוקרטיה ופוליטיאה), שהמכנה המשותף שלהם הוא שכולם ממשלים למען הכלל, ובנוסף לממשלים אלה, ישנם שלושה נוספים בעלי אופי שלילי (טירניה, אוליגרכיה ודמוקרטיה), שהם עיוות של השלושה הראשונים, שהמכנה המשותף שלהם הוא שכולם ממשלים למען השליט.

מיון שיטות הממשל על-פי אריסטו
שלטון למען הכלל (חיובי) שלטון למען השליט (שלילי)
שלטון יחיד מונרכיה טירניה
שלטון מיעוט אריסטוקרטיה אוליגרכיה
שלטון רבים פוליטיאה דמוקרטיה

לראיה עיינו בספר דמוקרטיות ודיקטטורות, כרך ראשון "דמוקרטיות", עמוד 16, האוניברסיטה הפתוחה: [1].

בברכה, Ariel196 - שיחה 13:41, 27 ביולי 2011 (IDT)

אינכם מבינים לא את אריסטו ולא את משנתו[עריכת קוד מקור]

מי כותב את הערכים, אפשר להבין? אריסטו לא ראה בממשות החמרית את הקיום היחידי. היתה לו תפיסה שונה של המהות או "הגדרת" הדבר, שהיא אמנם בד"כ דרך הפרטים החמריים, ובעיקר הביולוגיים. אך היא לא חמרית. תפיסתו את העצם היא שיש עצם חמרי, ויש לא-חמרי.

רואים שאתאיסטים או חוגים קרובים להם משתלטים על הערך הזה, ובכלל, חוג מאוד מסויים של אנשים משתלט על וויקיפדיה הישראלית. אני קורא את השטויות שלכם, אבל הפעם בגלל החומרה של העניין לא יכולתי לשתוק.

אני קורא לכל מי שמודע לזוועות של ויקיפדיה לעשות הכל כדי לעצור זאת, ולהתחיל בכתיבה אקדמית אמיתית.

אריסטו והיהודים[עריכת קוד מקור]

אני חושב שהערך בעברית חייב להתייחס גם להבלים הרבים שנכתבו על אריסטו בעברית, במקורות היהודיים. הנה דוגמה מהימים האחרונים, שגם מביאה מקור. ראוי להוסיף פסקה בנושא, שתאזכר את המקורות הללו בהקשר ראוי. מי יודע, אולי חוץ מלחסוך שחזורים, זה יצליח גם להשכיל מי מהקוראים התמימים שמאמינים לכתוב במקורות הללו. אז עד שאתפנה לכתוב פסקה כזו בעצמי, אני מניח כאן תזכורת ועידוד, לי או לאחרים. Ijon - שיחה 23:58, 10 במאי 2012 (IDT)

תחזקנה ידיך, אבל בינתיים, אי אפשר להשאיר קטעים שיציגו את ההבלים הללו כאמת המוחלטת. אביהושיחה 07:49, 11 במאי 2012 (IDT)
ערכתי עוד טענה מסוג זה בדבר הקשר ליהדות. היא הושמה בתחתיו תיאור "חייו" של אריסטו. העברתי אותו לתחתית העמוד תחת תת-ערך אותו כיניתי "טענות בדבר הקשר ליהדות", ועידנתי את הניסוח בהתאם למציאות. משתמש:jonathan.bluestein
אין בזה צורך מדובר בהבלים מוחלטים. החלק השני התווכח עם הטענות - דבר מיותר. זה סתם מנפח את הערך. ביקורת מסודרת ניתן לכתוב בערך אודות ספר דורות. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 17:58, 23 ביולי 2012 (IDT)
אף אחד לא יחפש הפרכה לשטות הזו בספר הדורות. לעומת זאת, יתעניין הקורא ללמוד מפי ויקיפדיה אם יש אמת בשמועה ששמע על אודות אריסטו והיהודים. מקום המידע הזה בערך, וצריך להמשיך ולשפרו. ההסטוריה של הערך הזה מעידה על נחיצות המידע הזה לקורא העברי. Ijon - שיחה 03:39, 27 ביולי 2012 (IDT)
ובהמשך לדברי אלה, הנה בחודשים האחרונים שבים ומעלים את הטענה האווילית מ"רחמי האב". ניסיתי לתת ייצוג לטענה ולציין את הסיבות העיקריות לכך שאינה מסתברת. Ijon - שיחה 01:15, 5 במרץ 2013 (IST)

יש לי שאלה[עריכת קוד מקור]

אני תלמידה בכיתה ו' ואני מכינה עבודת הגשה על אריסטו האם זה ערך טוב שאני יכולה להשתמש בו? תודה למי שיעזור לי -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

לצערי הערך לא טוב עדיין, אני ממליץ לך להעזר בקישור הזה. אבנר - שיחה 17:11, 12 בנובמבר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:06, 24 בספטמבר 2013 (IDT)

הפיסקה על המטפיסיקה דורשת תיקון והרחבה[עריכת קוד מקור]

כאן אעיר כי את הביטוי 'גורמים' צריך להחליף ל-'סיבות'

ארבע הסיבות הן: חומרית, צורנית, פועלת ותכליתית. ה'צורה' של הדבר אינה המראה החיצוני [מורפה], אלא המהות, או האידאה הבאה לידי ביטוי בעצם. פסל אדם ופסל סוס שונים במראה [מורפה] אבל זהים בצורה שהיא המהות, היותם פסלים. מוצע להעזר בספרו של דוד רוס 'אריסטוטל' (באנגלית). עודד Freiherr - שיחה 18:52, 23 במרץ 2016 (IST)

מורשתו - השפעתו על הפילוסופיה הערבית[עריכת קוד מקור]

דבר לא נאמר על השפעת הכתבים האריסטוטליים על פילוסופים ערביים, ראשון להם אבן רושד, שהשפעתו על הוגים אירופיים, אשר נודע להם בשם 'אברואס', היתה גדולה. הוגים יהודים, כמו הרמב'ם, לא קראו את אריסטו במקור אלא קיבלו אותו דרך ההוגים הערביים. עודד Freiherr - שיחה 19:11, 23 במרץ 2016 (IST)

הקישורים בפיסקה פוליטיקה לא מתאימים.[עריכת קוד מקור]

"דמוקרטיה" כשיטה רעה מקשר למושג המודרני של דמוקרטיה ופוליטיאה מקשר לחיבור של אפלטון. ניסיתי לשפר קצת אז למה לשחזר?

השיפור שלך היה שגוי. אריסטו לא רואה בדמוקרטיה שלטון ראוי. פוליטאה באמת מקשר למושג שגוי. צריך להסתכל איך קוראים לזה עברית. אבדוק את העניין הזה. גילגמש שיחה 13:35, 1 בנובמבר 2017 (IST)
לפי הערך אוכלוקרטיה זה סוג הממשל שאריסטו (ואפלטון) ראו כלא ראוי לעומת "דמוקרטיה" שהיא כן ראויה. כמובן הם לא התשמשו במושגים האלו אבל הם גם לא דיברו עברית ולא עשו קישורים בויקיפדיה. צריך למצוא את הערך הכי מתאים לזוג המושגים שהם דיברו עליהם. דמוקרטיה ואוכלוקרטיה הם הכי פחות לא מתאימים. 130.237.240.146 14:37, 1 בנובמבר 2017 (IST)
אני צריך לבדוק את זה בספרות. אחזור עם תשובה מסודרת. גילגמש שיחה 14:40, 1 בנובמבר 2017 (IST)
השחזור היה מהיר מאוד אבל מסתבר שהבדיקה לוקחת יותר זמן. אולי עדיף להחזיר את התיקון, אפילו אם הוא לא לטעמך, מאשר להשאיר טעות ברורה בערך? 90.228.231.187 16:14, 2 בנובמבר 2017 (IST)
אני סבור שהשינוי שלך שגוי. פניתי לוויקיפד אחר שהבטיח לסייע בנושא זה. גילגמש שיחה 16:43, 2 בנובמבר 2017 (IST)
הסתכלתי בערך אוכלוקרטיה וזה באמת מופיע כהפך מדמוקרטיה אצל אפלטון. אחזיר לגרסתך. אשתדל לבדוק אחר כך. אני עדיין לא בטוח שהגרסה שלך תקינה יותר. גילגמש שיחה 20:26, 2 בנובמבר 2017 (IST)

פוליטיקה אצל אריסטו[עריכת קוד מקור]

שלום. אני מהסס לערוך כי יתכן שאני טועה, אבל למיטב ידיעתי התיאוריה שהצגתם תחת "פוליטיקה" היא תיאוריית "גלגל המשטרים" של פוליביוס, ואין לה מקורות אצל אריסטו. לי יצא להתעסק רק באתיקה של אריסטו אז איני מכיר את תפיסותיו הפוליטיות, אבל אני משוכנע לחלוטין שהתיאוריה של פוליביוס על הדרך בה מתחלפים משטרים הייתה, כמו המילה "אוכלוקרטיה", המצאה שלו. כדאי להסיר.