שיחה:אתר מורשת עולמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תיקונים והתאמה לשנת 2007[עריכת קוד מקור]

לאור זאת ש- משרד החינוך, התרבות והספורט פוצל בשנת 2006 לשני משרדים ממשלתיים שונים (משרד החינוך ו- משרד המדע, התרבות והספורט), אני ממליץ לתקן את הערך ולהתאימו בהתאם למצב הקיים.

offir.la 02:28, 18 באפריל 2007 (IDT)

הקריטריונים באנגלית[עריכת קוד מקור]

Selection criteria:

to represent a masterpiece of human creative genius;

to exhibit an important interchange of human values, over a span of time or within a cultural area of the world, on developments in architecture or technology, monumental arts, town-planning or landscape design; 3 to bear a unique or at least exceptional testimony to a cultural 3tradition or to a civilization which is living or which has disappeared; 4 to be an outstanding example of a type of building, architectural or technological ensemble or landscape which illustrates (a) significant stage(s) in human history; 5 to be an outstanding example of a traditional human settlement, land-use, or sea-use which is representative of a culture (or cultures), or human interaction with the environment especially when it has become vulnerable under the impact of irreversible change; 6

to be directly or tangibly associated with events or living traditions, with ideas, or with beliefs, with artistic and literary works of outstanding universal significance. (The Committee considers that this criterion should preferably be used in conjunction with other criteria);

to contain superlative natural phenomena or areas of exceptional natural beauty and aesthetic importance; to be outstanding examples representing major stages of earth's history, including the record of life, significant on-going geological processes in the development of landforms, or significant geomorphic or physiographic features;

to be outstanding examples representing significant on-going ecological and biological processes in the evolution and development of terrestrial, fresh water, coastal and marine ecosystems and communities of plants and animals;

to contain the most important and significant natural habitats for in-situ conservation of biological diversity, including those containing threatened species of outstanding universal value from the point of view of science or conservation.

The protection, management, authenticity and integrity of properties are also important considerations.

Since 1992 significant interactions between people and the natural environment have been recognized as cultural landscapes ‏Daniel Ventura‏ 21:29, 30 באפריל 2007 (IDT)

יש תבנית עריכה[עריכת קוד מקור]

אז שיתקן מי ששם אותה.

  • במקום על ה"דוגמא מהעולם, לשם המחשה" => רק "לדוגמא,".
  • להוריד את כל ההדגשות על בישראל כל שורה שניה. ובכלל אם אפשר לכתוב את זה פחות רובוטי.
  • אפשר לשים מיספור אמיתי של 1, 2 , 3 ולא רק ספרות רומיות במקום הכוכביות (*) על ידי שימוש ב-#.

תודה וכול טוב, נעה 11:16, 2 במאי 2007 (IDT)

אני מעריך את ההערות. לגופו של עניין:
  1. היות ויש דוגמאות מעולם ומישראל רציתי כי תהיה אבחנה בינהן. אם יש הצעה איך לבצע את האבחנה, בבקשה. נדמה לי שצריך לציין את ההבדל !
  2. הכתיבה "הרובוטית" היא תרגום מהמקור. אשר לישראל, את צודקת, אוריד את ההדגשה.
  3. ספרות רומאיות מופיעות במקור וכן בכל דף שעוסק בערך ספציפי. לכן, אם מבקשים לזהות סעיף מסויים עם קישור הקיים בערך מסויים כמו מצדה ניתן לעשות רק באיות הרומאי.
  4. הבעיה החשובה היא האם התרגום הוא 'זורם ושוטף. אשמח לקבל תשובה או הצעות לתיקונים. ‏Daniel Ventura‏ 11:51, 2 במאי 2007 (IDT)
תיקנתי. ראו האם המתכונת ניראת יותר סבירה. תודה על ההערות ‏Daniel Ventura‏ 11:58, 2 במאי 2007 (IDT)
ב"פחות רובוטי" אני מתכוונת אם אפשר קצת לנטוש את תבנית ה"בישראל: בלה בלה. בעולם: בלה בלה". תנסה לכתוב את זה קצת יותר...סיפורי...או איך שאתה רוצה לקרוא לזה - "זורם ושוטף". זה לא אומר שתשמיט מידע, רק תנסה לעשות את זה קצת יותר ידידותי לקורא. נעה 12:12, 2 במאי 2007 (IDT)

הערות לערך המחודש[עריכת קוד מקור]

הועתק מדף שיחה של Ori~ 09:55, 8 במאי 2007 (IDT)

הרעיון של התמונות מצויין. אבל מדוע ירושלים שבין החומות נעדרת. האם אין לך תמונה של הכותל המערבי.! נכון שזה לזכות הירדנים. מילא. אנחנו נכתוב מה שנכתוב.‏Daniel Ventura‏ 04:00, 8 במאי 2007 (IDT)

אני רוצה להרחיב את הערך, וזה גם יטופל Ori~ 09:55, 8 במאי 2007 (IDT)
אני מציע כי תשתמש במונח המקובל בין התושבים היהודים " ירושלים שבין החומות" במקום "ירושלים העתיקה". בהצלחה. ‏Daniel Ventura‏ 09:59, 8 במאי 2007 (IDT)
למה ירושלים בסוף הרשימה. מקדש מצרי במדבר יותר חשוב. כדאי לשנות את הסדר. נדמה לי שיש קצת הגזמה על תפקיד הוועדה. היא חשובה , הכל נכון ובכל זאת , יותר מדי מידע עליה.

אני חוזר על ההערה קודמת, ליד כל קריטריון יש לתת דוגמא אחת מוחשית. אחרת הקריטריון לא מובן. בהצלחה. ‏Daniel Ventura‏ 18:23, 8 במאי 2007 (IDT)

דני, תודה על ההערות. תיקנתי את שמה של ירושלים כהצעתך. מיקומה של תמונת העיר בערך נובע מכך שכל תמונות האתרים הישראלים נמצאים בסוף בסמוך לפרק העוסק בהם, ובמקרה של ירושלים, גם בסמוך ל"ערכים בסיכון" שעליהם היא נמנית. באשר למקדש אבו סימבל - הוא מופיע ראשון כי כאמור בפרק ההיסטוריה המקרה שלו הביא להיווצרות כל התהליך של אתרי מורשת. אחריו הגלפגוס שהיו האתר הראשון שהתקבל. לגבי הוועדה, נראה לי שהמידע דרוש, והוספתי אותו בגלל שיש קישור מהתבנית (מס' ישיבה). כך גם לגבי אזור (יש קישור מהתבנית). לגבי דוגמאות, אני אעשה את זה בהמשך. Ori~ 18:57, 8 במאי 2007 (IDT)
נכון שיש לי סימפטיה מיוחדת למצרים ומקשיה, הרי כל שנה בליל הסדר אני מעלה את זכרם, ובכל זאת אם " הגלפגוס שהיו האתר הראשון שהתקבל" אז כדאי לשים אותו ראשון: גם ראשון, גם מיוחס לצ'רלס דרווין, יש לו איזה כבוד. תודה. ‏Daniel Ventura‏ 19:01, 8 במאי 2007 (IDT)

קישור למיזם[עריכת קוד מקור]

האם ראוי לקשר מדף המיועד לקוראים לדף המיזם של הכותבים? עד כה נהגנו להסיר קישורים מאין אלה. דניאל ב. 02:55, 14 בדצמבר 2007 (IST)

לדעתי להשאיר את הקישור למיזם שיכול להזמין כותבים. סקרלטשיחה הפתיעו אותי 02:57, 14 בדצמבר 2007 (IST)
תארי לך שאת קורא ואין לך מושג איך ויקי עובדת. תכנסי לקישור ולא תדעי מה נחת עליך. אני מאמין שהתרומה של הקישור הזה למיזם שווה לאפס. דניאל ב. 02:59, 14 בדצמבר 2007 (IST)
עזוב אותי, אני לא דוגמא :) יהיו מי שכן ידעו כפי שעשינו במתקפות איכות והתוצאות היו משתלמות. סקרלטשיחה הפתיעו אותי 03:04, 14 בדצמבר 2007 (IST)
למעט מקרים מיוחדים, איני חושב שיש לערבב בין מרחב הערכים לבין מרחב ויקיפדיה, ערבוב שיבלבל את הקורא הממוצע, ולו לצורכי פרסום עבור מיזמינו והזמנת כותבים. הערכים הם פשוט לא המקום המתאים לכך. ניתן, למשל, לקשר מערך על ויקיפדיה העברית לדפי ויקיפדיה כאלו ואחרים בשביל העשרת המידע בנושא, אך אין סיבה במקרה זה לחרוג מהנהוג ולקשר לדפים קהילתיים מתוך המאמר - הם לא עוסקים בדיון על אתרי המורשת העולמית, ואם יעסקו ויהיה שם תוכן אנציקלופדי - אין סיבה שהוא לא יהיה כלול בערך אתר מורשת עולמית (בערך ויקיפדיה העברית, המצב של קישור לדפי ויקיפדיה במקום הרחבה בנושאים פנימיים שונים, הוא טבעי).
אני חושש גם כי הקישור יהווה תקדים, ויהווה עילה, למשל, לוויקיפדים אשר פתחו מתקפת איכות או מיזם, ואף בוסרי, לקשר מהערך הראשי של המיזם לדף המיזם - תופעה שאין לעודד. תומר 03:19, 14 בדצמבר 2007 (IST)
אכן, כל הקישורים בערכים בוויקי אמורים להיות מיועדים להרחיב את הדעת בנושא, ולא לגיוס כותבים. דניאל ב. 13:16, 14 בדצמבר 2007 (IST)
אני גם מסכים. הפיתרון האלגנטי ביותר יהיה תבנית פרסום-פנימי גדולה ויפה בראש דף השיחה. השמח בחלקו (-: 16:32, 14 בדצמבר 2007 (IST)
יאללה, יאללה, זה לא ממש חשוב. אני מוריד את זה. לכו לכתוב. ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 16:50, 14 בדצמבר 2007 (IST)
למי אומרת יאללה, יאללה? מה זה פה, שוקה כרמל? לך אתה כתבת! השמח בחלקו (-: 16:51, 14 בדצמבר 2007 (IST)

נוספו 19 אתרים[עריכת קוד מקור]

UNESCO adds 19 sites to World Heritage List.

תודה, אבל הנושא כבר טופל, והאתר של אונסק"ו עדיף במקרה זה על אתר ה-CNN. אביהושיחה 10:44, 27 ביוני 2013 (IDT)