שיחה:בג"ץ גבריסלאסי נגד ממשלת ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "דיני זכויות אדם במשפט הבין לאומי והישראלי" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות במרכז האקדמי שערי משפט - בית הספר למשפטים

בעיות[עריכת קוד מקור]

  • ערך זה, על פי שמו, עסק בבג"ץ 7385/13. אולם, מכיוון שפסק הדין בבג"ץ זה ניתן ביחד עם פסק הדין בבג"ץ 8425/13, הכותב ערבב בין השניים ויצר בלגן.
  • על פי כל תבחין שבכלל ניתן להעלות על הדעת, לבג"ץ 7385/13 לא מגיע ערך. העתירה נדחתה, וחוץ ממילות ניחומים מכמה שופטים העתירה לא השיגה דבר. אלא אם אנו קובעים שכל עתירה לבג"ץ זכאי לערך, לעתירה זאת לא מגיע ערך.
  • לבג"ץ 8425/13 כנראה מגיע ערך, למרות שאולי היה עדיף לכתוב ערך אחד על סדרת העתירות. שיניתי על כן את שם הערך.
  • איני מסוגל להבין כיצד ערך זה הגיע למרחב הערכים של ויקיפדיה במצבו הנוכחי. אני רואה שהמרצה הוסיפה בו תבנית להשלים והעבירה אותו למרחב הערכים. לא ברור לי אם היא טרחה לקרוא את הכתוב לפני שעשתה זאת, אבל חזקה עליה שלא קראה את הכתוב. לא ניתן להסביר אחרת את אישור הערך למרחב הערכים.
  • כחודש אחרי כתיבת הערך זיהה משתמש:Rotemliss את הבעיתיות בערך והוסיף תבנית שכתוב. למרבה הצער, ההערות על הבעיות נכתבו בתקציר עריכה ולכן כשמשתמש:דוד שי הגיהה את הערך הוא הוריד את תבנית השכתוב. ראוי שמניחי תבניות שכתוב ישימו לבם לכך ויתנו הסבר מפורט לבעיות. עדירל - שיחה 12:00, 9 בפברואר 2017 (IST)
יש להחזיר את שם הערך לבג"ץ איתן. זה השם המקובל בקהילה המשפטית לפסק הדין הזה, וככה שופטי ביהמ"ש העליון מכנים אותו בעצמם, כפי שכתבה הנשיאה מרים נאור בבג"ץ דסטה: "בית משפט זה קבע בשני פסקי-דין כי הוראות מסויימות שנוספו לחוק במסגרת תיקוניו הקודמים אינן חוקתיות (בג"ץ 12/7146 אדם נ' הכנסת (2013.9.16) (להלן: עניין אדם); בג"ץ 13/7385 איתן – מדיניות הגירה ישראלית נ' ממשלת ישראל (2014.9.22) (להלן: עניין איתן))."[1]
הסיבה לכך היא שמרגע שביהמ"ש החליט לאחד את הדיון בשתי העתירות, אז הן בעצם נחשבות לעתירה אחת, ואז משתמשים בשם של העתירה המוקדמת מביניהן, שזו איתן ולא גבריסלאסי. העובדה שהתוצאה הסופית הייתה דחייה של הטענות של איתן וקבלת הטענות של גבריסלאסי לא משנה את זה. אלברטורי - שיחה 19:09, 15 במאי 2018 (IDT)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:בקשות ממפעילים#בקשות העברת דף תוך כדי מחיקת דף אחר / העברת קובץ

נא להעביר את הדף בג"ץ גבריסלאסי נגד ממשלת ישראל (גרסאות קודמות | שיחה | דפים מקשרים) לדף בג"ץ איתן (גרסאות קודמות | שיחה | דפים מקשרים) כפי שהסברתי בדף השיחה, זה השם המקובל בעולם המשפט וככה גם מקובל אצלנו לכנות פסקי דין נודעים. אלברטורי - שיחה 19:50, 5 ביוני 2018 (IDT)

אלברטורי, בינתיים אתה דעת יחיד שם, ובכלל לא הצבת בדף השיחה תבנית {{שינוי שם}} כנדרש. נא הצב את התבנית הייעודית, ופנה לקהילה לקבלת דעות נוספות. תוכל לעשות זאת דרך לוח המודעות או תיוג {{בעלי ידע}}. אתייג כאן גם את יוניון ג'ק שוודאי יוכל לסייע לך בכך. בהצלחה. קובץ על ידשיחה ♦ 11:45, 6 ביוני 2018 (IDT)
- סוף העברה
הועבר. מתייג את אלי גודין, בן נחום, Lostam, deror_avi, YR on wiki (משפט בינלאומי, משפט ציבורי, זכויות אדם) דגש חזק, Amirosanבעלי הידע במשפטים. יוניון ג'ק - שיחה 23:02, 6 ביוני 2018 (IDT)
מתייג את אלי גודין, בן נחום, Lostam, deror_avi, YR on wiki (משפט בינלאומי, משפט ציבורי, זכויות אדם) דגש חזק, Amirosanבעלי הידע במשפטים. יוניון ג'ק - שיחה 23:08, 12 ביוני 2018 (IDT)
היו כמה עתירות שהדיון בהן אוחד. העתירה של איתן נדחתה ללא קביעות משפטיות חדשניות או מהפכניות. העתירה של גבריסלאסי התקבלה תוך פסילה בפעם השנייה (ולא אחרונה) של תיקון של החוק למניעת הסתננות. הערך הוא על ההחלטה בעתירה של גבריסלאסי. אלו עתירות נפרדות, רק הדיון אוחד. YR on wiki - שיחה 23:22, 12 ביוני 2018 (IDT)
YR on wiki, לא הבנתי מההודעה שלך אם את בעד או נגד ההצעה הנ"ל לשינוי שם הערך. יוניון ג'ק - שיחה 23:23, 12 ביוני 2018 (IDT)
סליחה שלא הייתי ברורה: השם צריך להישאר כפי שהוא. הוא משקף את הערך (אגב, השם היה פעם איתן ובצדק הוחלף לפני למעלה משנה לגבריסלאסי). באותה הזדמנות: בקישורים החיצוניים יש קישור לפסק דין, אך מספרו כתוב שגוי - כתוב המספר של העתירה של איתן. אני חושבת שזה בגלל שימוש בתבנית ששואבת נתונים באופן אוטומטי. זה לא טוב... המספר הנכון הוא זה שמופיע בראש הערך. האם אפשר לתקן זאת? YR on wiki - שיחה 23:27, 12 ביוני 2018 (IDT)
תודה. יוניון ג'ק - שיחה 23:37, 12 ביוני 2018 (IDT)
העניין חד משמעי. נשיאת ביהמ"ש העליון בדימוס מרים נאור מכנה את פסק הדין הזה שבו בוטל החוק למניעת הסתננות בפעם השנייה בשם "עניין איתן", כפי שציטטתי אותה למעלה[2]. גם הנשיאה הנוכחית אסתר חיות מכנה אותו "עניין איתן". כך גם המשנה לנשיא ג'ובראן, השופטים פוגלמן, הנדל, מלצר ועמית. השופט זילברטל מכנה את פסק הדין "פרשת איתן"[3]. פרופ' ברק מדינה מכנה את פסק הדין "עניין איתן"[4]. עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח מכנה את פסק הדין "עניין איתן"[5] וכך הוא גם מכונה בעתירה מטעם המוקד לפליטים ומהגרים, עמותת אס"ף, רופאים לזכויות אדם, קו לעובד והתוכנית לזכויות פליטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב[6]. עו"ד באנה שגרי-בדארנה מהקליניקה לזכויות אדם בינלאומיות גם כן מכנה אותו "עניין איתן"[7]. גם בדברי ההסבר להצעת החוק הממשלתית לתיקון החוק למניעת הסתננות בעקבות ביטולו פסק הדין מכונה "פרשת איתן"[8].
לסיכום, "ענייין/פרשת איתן" הוא השם המקובל לפסק הדין הזה בקרב הקהילה המשפטית בישראל. בוויקיפדיה אנחנו מחליפים את המילה "עניין" ב-"בג"ץ" כדי שיהיה ברור כבר משם הערך שמדובר בפסק דין שניתן ע"י בית המשפט הגבוה לצדק. אלברטורי - שיחה 08:05, 13 ביוני 2018 (IDT)
אין לי התנגדות לשינוי השם. אם כך זה מכונה בעאגה המשפטית, כך זה יכול להיות אצלינו. עדירל - שיחה 08:42, 13 ביוני 2018 (IDT)
לי יש התנגדות לשינוי השם לעניין איתן או לפרשת איתן. זה שם כוללני מדי. אולי בקהילה המשפטית ברור לכל במה מדובר, אבל ויקיפדיה מיועד לציבור כולו, ולא רק ליודעי דבר. יוניון ג'ק - שיחה 23:48, 13 ביוני 2018 (IDT)
כפי שאפשר לראות בקטגוריה:פסקי דין של בג"ץ, בוויקיפדיה אנחנו נוהגים להחליף את המילה "עניין" או "פרשת" ב-"בג"ץ", ולכן לעניין קול העם אנחנו קוראים בג"ץ קול העם, לעניין קעדאן אנחנו קוראים בג"ץ קעדאן ולעניין אליס מילר אנחנו קוראים בג"ץ אליס מילר. אלברטורי - שיחה 10:34, 14 ביוני 2018 (IDT)
נראה לי שאלו הם דווקא היוצאים מן הכלל, שלא מעידים על הכלל. יוניון ג'ק - שיחה 04:12, 15 ביוני 2018 (IDT)
כפי שאפשר לראות בקטגוריה:פסקי דין של בג"ץ, מתוך 80 הערכים בקטגוריה, כמעט כל הערכים שעוסקים בפסקי דין של בג"ץ (יש כמה ערכים שעוסקים בנושאים שפסק דין של בג"ץ הוא רק חלק מהנושא, כמו שמואל אוסוואלד רופאייזן) מכונים לפי הכינוי המשפטי המקובל שמבוסס על שמו של העותר הראשון בתיק, כלומר במקרה שלנו, בג"ץ איתן או בג"ץ איתן נגד ממשלת ישראל. יש כמה יוצאים מן הכלל במקרים שבהם פסק הדין זכה לכינוי מיוחד, כמו בג"ץ הקרקעות, אבל זה לא רלוונטי לענייננו. אלברטורי - שיחה 17:37, 16 ביוני 2018 (IDT)
יוניון ג'ק, לא ראיתי שהבעת דעה בנוגע לשינוי השם לבג"ץ איתן או בג"ץ איתן נגד ממשלת ישראל (הבעת התנגדות לשמות עניין איתן ופרשת איתן שאיש לא הציע אותם). אם אתה מתנגד, אז נראה שאין ברירה וניאלץ ללכת להצבעת מחלוקת. אלברטורי - שיחה 05:23, 27 ביוני 2018 (IDT)
אני מתנגד לשינוי, מהנימוקים שהציגה YR on wiki לעיל. לגבי פתיחת הצבעת מחלוקת - אלברטורי, שים נא לב שרק בעלי זכות הצבעה רשאים לפתוח בהצבעת מחלוקת, ונכון לעכשיו אינך בעל זכות הצבעה. יוניון ג'ק - שיחה 08:06, 27 ביוני 2018 (IDT)