שיחה:בודהיזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פה המקום לשוחח אודות ההגדרה לבודהיזם.[עריכת קוד מקור]

ראיתי שמישהו הוסיף פרשנות אישית (שאגב, אינה עולה בקנה אחד - ובאופן נחרץ - עם הסוטרות הבודהיסטיות) לגבי anata/anatman, אז הורדתי את זה. הוא כתב, שהעצמי, לפי הבודהא, גם קיים וגם לא קיים. ובכן, זה בפירוש לא נכון - בודהא בפירוש לא-אמר את זה: כשנשאר לגבי האפשרות הזו, הוא שתק - ראה anata sutra.

אתה יכול לתקן בעצמך. טרול רפאים 21:08, 17 אוגוסט 2005 (UTC)

נראה כאילו מישהו גם כתב על בודהיזם כאילו "בודהיזם טהור" וויפאסאנה הם היינו-הך, ולא כך הוא!

ערך זה נראה מצוין.....ואין בו כל פגם

אני מוצא שני דברים לתקן בחלק הראשון של הערך: ראשית השימוש במושג "בודהה דהרמה" הוא פשוט כתיבה עברית של מושג אנגלי. בעברית מוטב היה לכתוב "תורת הבודהה". אם בכל זאת מתעקשים על השימוש במושג דהרמה אזי מוטב היה לכתוב "דהרמת הבודהה". אבל אני באופן אישי חושב שמוטב להשתמש ב "תורת-הבודהה".

שגיאה מהותית אני מוצא במשפט "אדם החפץ באושר תמידי ימצא אותו במהלך התבוננות מודעת בעצמו ובמעשיו". הבודהיזם מלמד אותנו איך להפסיק את אי-הנחת לא איך להיות מאושרים. השימוש במושג אושר הוא מטעה ולא מדוייק. גם אם היינו רוצים לתאר את מה שמלמד הבודהה בצורה פוזיטיבית ולא שלילית המושג הנכון יהיה אחד מהבאים: "שלווה", "שחרור" או "גאולה". אבל בטח לא אושר.Bendowa - שיחה 16:54, 20 במרץ 2009 (IST)

שיניתי[עריכת קוד מקור]

הערך עדיין זקוק לתוספות ותיקונים. עשיתי מה שיכולתי כדי לסדר את הענינים ההסטורים בין תהרוואדה לבין מהאיאנה, ומחקתי דברים שאינם אלא פרשנות אישית אימפרסיוניסטית למדי. כדאי היה להוסיף משהו על הכתבים הבודהיסטים, השפות, ספרים נגישים בעברית, התורה, והבודהיזם במערב.

(Asaf Federman 19:38, 16 דצמבר 2005 (UTC))

טעות לגבי התראוודה?[עריכת קוד מקור]

(זו אינה דרך של נזירים בלבד) עד כמה שאני יודעת התרוואדה הוא זרם חשוב בבודהיזם. בארצות כמו סרי לנקה ומייאנמר, זוהי ה"דת" השלטת,(כמה מגוחך לקרוא לזה דת, זוהי דרך חיים ולא דת). כלומר גם האנשים הרגילים שאינם נזירים הולכים בדרך זו. המורשת מועברת להורים לילדים בכל מדינות התרוודה. גם בהודו רוב הבודהיסטים(שהם מיעוט) שייכים לתרוודה. כמו כן היה זה במייאנמר (אז בורמה) שחידשו את המסורת שמלמדת אנשים רגילים שאינם נזירים. משם הגיע סיאג'י או בה קין שלפי מסורתו מלומדת בכל העולם מדיטציית ויפאסנה כותרת הקישור לתצוגה

תבנית עריכה[עריכת קוד מקור]

האם באמת יש עוד צורך בתבנית העריכה? פכידרם 19:52, 8 דצמבר 2005 (UTC)

משפט לא ברור[עריכת קוד מקור]

בפסקה על שלוש אבני החן כתוב:

3. הסנגהא – מסדר החסידים הבודהיסטים – נזירים ומתרגלים שהם לא-נזירים.

הם נזירים או לא? טל שחר 19:57, 17 דצמבר 2005 (UTC)

תשובה : רוב הסנגהא אכן היו נזירים, אך גם אנשים רגילים שלקחו על עצמם את העקרונות והחוקים שהתווה הבודהא עבור אנשים רגילים (house holders) תירגלו בשקדנות וחוו הארה.כמה מהמפורסמים מביניהם הם "אנאטה פנדיקה"(=מזין היתומים, היה איש עשיר מאוד, אך בכל מקום שהיו לו בו עסקים הקים בית תמחוי ודאג שלא ישאר בעיר אף אדם רעב) והמלך ההודי הדגול "אשוקה" או "אסוקה" (הביא את הממלכה ההודית לשיא פריחתה)


צודק, מחקתי את זה. סנגהה היא "קהילה" ולאורך ההסטוריה הכוונה היתה לקהילת הנזירים. הבעיה היא שהיום משתמשים בעיקר במעבר במילה כדי לתאר כל קהילה בודהיסטית. אסף 13 ספטמבר 2006

איחוד כתיב במונח בודהה[עריכת קוד מקור]

המונח בודהא עודכן לבודהה.
סיבה: קיימת מגמה בספרות העברית וכן באינטרנט להשתמש במונח "בודהה".
בגוגל מילת החיפוש בודהה מופיעה ב-82,600 ערכים לעומת 17,200 שנמצאו תחת המילה בודהא
גלגל האש 21:51, 27 יוני 2006 (IDT)

פרט למקרה בו יש הפניה לערך אחר, שאז צריך להשתמש בשם הערך כפי שהוא motyka שיחה 20:13, 28 יוני 2006 (IDT)

laughing buddha[עריכת קוד מקור]

הורדתי משפט המתייחס לבודהה במהיאנה כמיוצג ע"י איש שמן וצוחק - למיטב ידיעתי זה איננו בודהה שאקימוני אלא דמות אחרת - הבודהה הצוחק - ראו en:Hotei. בכלל, נראה שיש מקום להגדרות יותר קולעות לזרמים. --חאקויאק 23:20, 4 יולי 2006 (IDT)

אכן, זוהי הגדרה אחרת של בודהה, אבל!! מאחר וכרגע עדיין אין הגדרות נפרדות לרעיונות הבודהה השונים, עדיף שהכתוב יישאר מאשר יימחק, היות וזהו ייצוג לבודהה motyka שיחה 23:55, 4 יולי 2006 (IDT)
אבל זה לא הבודהה. זה איננו ייצוג מהיאני של בודהה שאקיאמוני המוכר מהתרוודה, אלא דמות אחרת בעליל. לבודהה שאקימוני יש ייצוג משלו במהיאנה - חבל להטעות את הציבור. בפרט, אם תכנס למקדש מהיאני בנפאל או טיבט, לא תראה את הבודהה הצוחק. --חאקויאק 23:59, 4 יולי 2006 (IDT)
נכון, זה אינו הבודהה המקורי, אבל גם בערך האנגלי מתייחסים אליו כאל גרסה של בודהה, ובתיאלנד למשל אוכל למצוא אותו במקדש, מהי לדעתך דרך הניסוח הטובה ביותר להשאיר אזכור שלו - תוך הסתייגות, בלי לנפח את הערך ואת הראש של הקורא. motyka שיחה 00:14, 5 יולי 2006 (IDT)
אני מקווה שהגענו לעמק השווה. --חאקויאק 00:38, 5 יולי 2006 (IDT)
אכן, אבל האם בודהה מואר או מוער?motyka שיחה 00:57, 5 יולי 2006 (IDT)
מוער לפי הגרסא האנגלית. נתקלתי בזה אצל Thich Nath Hanh. הוא כותב ב"Old Path White Clouds":
'Awaken' in Magadhi is pronounced 'budh'. A preson who is awakened would be called 'Buddha'.
זה קצת קשה לתרגום. אין לנו את הזמן המתאים בעברית. --חאקויאק 01:39, 5 יולי 2006 (IDT)
מוער בעברית = Annotated באנגלית. עדיף פיתרון אחר (נגיד "שהתעורר", או "העֵר"). פכידרם 22:59, 5 יולי 2006 (IDT)

פירוש המילה הסנסקריט "בודהה" - "זה שהתעורר"! בהצלחה, גלגל האש 23:31, 5 יולי 2006 (IDT)

תבנית: בודהיזם[עריכת קוד מקור]

במטרה לעשות סדר קצר למי שאינו בקיא בתחום, אני מציע לתרגם את w:Template:Buddhism מוויקי האנגלית ולשלב את התבנית, שאני מניח שתקרא תבנית: בודהיזם, בכל ערכי הבודהיזם. pacmanשיחה 23:22, 4 יולי 2006 (IDT) אכן רצוי מאדmotyka שיחה 23:52, 4 יולי 2006 (IDT)

יש לשכתב[עריכת קוד מקור]

זו יותר הודעה לעצמי (אבל כרגע אין לי זמן) וכדי ליידע את מי שקורא בערך. צריך לעבור על התוספת הזו - לא התעמקתי אך על פניו לא אסון נוראי. עם זאת, שמתי לב שבשלב כלשהו נמחקו התייחסויות לגבי השינויים שעבר הבודהיזם בחברות מהגרים והוספו במקומן התייחסויות לשינויים שעבר הבודהיזם בארצות המערב (כשהכוונה לא למהגרים אלא למערביים שקלטו אותו). אני לא בקיא בשינויים אלו אבל ידוע וברור שחלק גדול מהם נוצר בחברות המהגרים עצמן ולא בחברות שבהן חיו. יש לדאוג ששני הנושאים (חברות מהגרים + חברות מערביות) יופיעו בערך. כמו כן יש לבדוק שלא הועתקו טעויות מכאן לכל מיני פיצולים של הערך. יש לבדוק גם שאר הנושאים שנוספו. נרקיסוס 20:04, 25 יולי 2006 (IDT)

"האמיתות" - עקרון מעקרונות הבודהיזם, מדוע הוסר?[עריכת קוד מקור]

למה הוסרה התוספת שלי לגבי "מה הבין הבודהא" - האמיתות. יש סבל, מהות הסבל, הדרך לשיחרור? אמנם אני לא מותיקי ויקיפידיה, אבל מעולם לא הוסרה לי פיסקה שיש בה רלונטיות מלאה לתוכן ולנושא.

יש ערך נפרד המתייחס לנושא, ארבע האמיתות האצילות, והסבל מוזכר גם בדהרמה. על מנת לא להעמיס על הערך המרכזי עדיף להפנות לערכים מורחבים בנושאים השונים, אשמח אם תרחיב בערך "ארבע האמיתות האצילות" או בכל ערך אחר.

motyka שיחה 20:31, 29 בינואר 2007 (IST)

שיחזור הקישור[עריכת קוד מקור]

שלום לך אסתר הנכבדה, מאחר והקישור מופנה לעמוד ספציפי המסביר בהרחבה מהו בודהיזם, ועוד באתר ללא מטרות רווח המייצג את הערך הנעלה "בודהיזם" בעברית ולא באנגלית, לא יהיה מועיל ביותר והגיוני להוריד את הקישור, מה גם שאין אתרים ישראליים רבים המסבירים מהו בודהיזם בצורה כה ברורה ונגישה. תודה--גלגל האש 23:44, 12 בפברואר 2007 (IST)

גלגל האש, מקובל לפתוח פתיל חדש בסופו של דף השיחה. גם אני לא מבין מדוע הורד הקישור, מדובר בעמותה ללא מטרת רווח, ואם כך מדוע יש טענה לאתר מסחרי? האזרח דרור 09:23, 13 בפברואר 2007 (IST)
העברתי את הדיון למקומו, מצטרף לתמיהה, גם לדעתי יש מקום להשאיר את הקישור motyka שיחה 20:24, 13 בפברואר 2007 (IST)

קישור פנימי לבודהה[עריכת קוד מקור]

שחזרתי הקישור. ראשית, הלא מדובר בקישור שבסופו של דבר יהיה לערך בודהה ולא לזה של הדמות ההיסטורית. שנית, אפילו אם לא כך היה הדבר, יש טעם בקישור פנימי בתוך רשימות - אם כל איבר ברשימה מכיל קישור לערך אותו הוא מציג בהרחבה, הגיוני לתת לקורא רשימה של קישורים אחידים במראה ובתפקוד, ולא להתחשב באם איבר אחד הוצג קודם או לא. תודה האזרח דרור 09:44, 7 במרץ 2007 (IST)

בעיה חמורה בערך[עריכת קוד מקור]

הערך לוקה בטעות נפוצה ונכתב כאילו יש רק בודהה אחד. דניאל ב. 20:25, 2 ביוני 2007 (IDT)

הכוונה כמובן ל גאוטמה בודהה. אתה מוזמן לכתוב את הערך החסר הבודהה. האזרח דרור 14:39, 3 ביוני 2007 (IDT)
כמובן שמדובר בגאוטמה אבל זה אינו הבודהה היחיד ולא רק הוא ראוי לאיזכור. את הערך בודהה אני כבר כותב. דניאל ב. 15:01, 3 ביוני 2007 (IDT)
זאת לא בעיה חמורה. אפשר לתקן אותה בשתי שורות. יש בעיה אחרת בערך, שמשום מה הוא טוען שהבודהיזם אינו רק דת. הבודהיזם הוא דת, כמו לכל הדתות גם לו יש השלכות פסיכולוגיות ופילוסופיות רבות. המקרה של הבודהיזם אפילו מורכב יותר כי יש בו כמה זרמים דתיים ולכל אחד הפילוסופיה שלו.--Drall * שיחה ו 11:43, 8 ביולי 2007 (IDT)
אם מתייחסים להגדרה של הויקיפדיה "דת - מערכת של אמונות רוחניות שעיקרן: אמונה בכוח עליון או כוחות עליונים אשר אחראים ליקום, ואשר שוכן בעולם רוחני נסתר (עולם הנשמות) או עולם גשמי במקום גאוגרפי ידוע כמו אלים יוונים. בנוסף, על המאמין באותה דת האדם לנהוג לפי ציוויו של אותם כוחות עליונים, ולעסוק בפולחן הדת." - ובכוח עליון הכוונה לאלוהים אז נראה לי ברור למה זה לא רק דת. בכל מקרה יש גם בודהיזם חילוני. האזרח דרור 13:02, 8 ביולי 2007 (IDT)
הבעיה שלנו היא שאנו מסתכלים על המונחים האלו מהפרספקטיבה התיאיסטית שאנו מכירים,והיא לא בדיוק פועלת בדתות המזרחיות. גואטמה עצמו האמין בקיומם של האלים ההינדיים, אלא שלא ראה בהם גורם מרכזי בפולחן שהוא הציע. לגבי הבודהיזם החילוני, הוא אינו משנה את ההגדרה של הבודהיזם כדת. זה דומה לאנשים שמקבלים השראה מוסרית מדת, בלי לקבל את הפולחן. זה קרה ביהדות בלי סוף , ראה מצע מפ"ם משנת 1988. עוד דבר שחסר לי בערך הוא עיקר עניין הבודהיזם ע"פ גואטמה שהיה המצאת "הבהיקאו" הוא הנזיר הפרוש, שעל פי הדהמפדה הוא למעשה היחיד שיכול לתרגל בודהיזם באמת.--Drall * שיחה ו 13:12, 8 ביולי 2007 (IDT)
מה בודהה עצמו עשה או האמין זה לא בדיוק רלבנטי, (ישו היה יהודי לא?). בוא לא ננסה לקבוע מה זה בודהיזם "באמת" אלא מה אנשים שמגדירים עצמם בודיהסטים חושבים על זה - מבינהם יש כאלה שהם חילונים גמורים. מפ"ם קיבלה השראה מהיהדות אולי אבל היא לא הגדירה עצמה כזרם בתוך היהדות. מבחינות רבות יש כאלה האוחזים בבודהיזם רק בפן החילוני שלו, בלי שום אמונה בכוחות עליונים, גלגול נשמות וכו'. ואחרים שמשלבים את האמונתם בבודהיזם בהיותם חברים בדתות שונות כמו נצרות או יהדות. האזרח דרור 13:33, 8 ביולי 2007 (IDT)
ראו גם , en:Buddhist philosophy ממליץ להחזיר להגדרה הקודמת. האזרח דרור 13:44, 8 ביולי 2007 (IDT)
מה שהבודהיסטים מאמינים בו זהה למה שהם האמינו בתקופת מהאקאשפה,טילופה, נארופה ואשוקה, קרי בבודהה , בשטן הבודהיסטי , בגהנום הבודהיסטי וכמובן בעיקר העיקרים הבודהיסטי, קרי גלגול הנשמות הקרמאטי. כל אלו מרכיבי יסוד בבודהיזם שראוי שיזכרו בערך. לגבי אותן קבוצות שוליים של בני עשירים משועממים, וידוענים במוסדות גמילה שטורחים לכנות את עצמם בשם "בודהיסטים" אך לא נאה להם להיות "דתיים" , הרי ייתכן שאזכור "אמונותיהם" אינו שייך לערך והייתי אומר שאינו שייך לויקיפדיה כלל ועיקר. בכל זאת, ייתכן שניתן היה לפתוח ערך נפרד לכבודם, בשם הגלובליזם , תחת השם בודהיזם אופנתי או סטיליזם בודהיסטי, לשיקולך. --Drall * שיחה ו 18:25, 8 ביולי 2007 (IDT)
הבודהיזם עונה על הגדרת דת בכך שלא יכול אדם להיות בודהיסט ולהחזיק גם בדת אחרת. אבל הבודהיזם לא עונה על ההגדרות המערביות לדת ומשהו נזה חייב להשתקף בפסקת הפתיחה. מוטי ק. שיחה 23:31, 8 ביולי 2007 (IDT)
  • אתם מתעלמים מזה שכאשר אומרים על מישהו שהוא בודהיסט, במיוחד במערב, הוא לא חייב להאמין בכל המרכיבים שדרל ציין. אפשר בהחלט לחיות לפי פילוסופיה בודיהסטית בלי להיות אדם דתי. אפשר לזלזל בבני עשירים משועממים, וידוענים, אבל מלבדם יש כנראה כמה מילוני אנשים - עשרות מילוני אנשים שחיים לפי הפילוסופיה הבודהיסטית והם לא דתיים האנשים האלה קוראים וכותבים ספרים, מקימים אתרים, מרכזי לימוד וכו'. (אגב, זה אולי גם המצב במזרח אבל אני לא יודע עד כמה החילוניות חזקה שם, מה שדי בטוח שהבודהיזם הדתי-נזירי נמצא בנסיגה).
  • גם בערך האנגלי חשבו כך והגדירו את הבודהיזם כדת (על זה אין ספק) וגם כפילוסופיה. אפשר להסכים עם דרל שלכל דת יש פילוסופיה אבל: 1. ברוב הדתות האחרות יש מרכיב של אמונה בכוח עליון ואם אינך מאמין בו, גם הפילוסופיה קטנה בחשיבותה. 2. מסיבה זו או מסיבות אחרות, כמעט ואין בנמצא מי שמאמין בפילוסופיה אך לא בכוח העליון או בחלק המיסטי - דבר שונה מאשר בבודהיזם. 3. זאת אולי הסיבה שבודהיזם, בעיקר כפילוסופיה (וגם כעיוות מערבי שלה) בניגוד לדתות אחרות זוכה להצלחה וליבוא למערב החילוני. האזרח דרור 09:22, 9 ביולי 2007 (IDT)

שבירה. אין כאן עניין של התעלמות. מדובר בדת עתיקה ומורכבת בת 2500 שנים ,שמיסודה נשענת על מסורת עתיקה יותר והנה קם עליה קומץ של טרמפסיסטים שקיימים בעיקר באינטרנט ובסדנאות ניו אייג'יות ומחליטים לעוות אותה כרצונם. אין לי בעיה איתם יותר משיש לי עם חסידי המאזוכיזם, אבל כשאנו מנסים לתאר את הדת הבודהיסטית העתיקה והמפוארת באנציקלופדיה, ראוי להציג את פניה האותנטיים ולא איזו גירסה פלסטית חולפת, באותה מידה אני לא אקח את זהות נוצרית כמייצגת את הנצרות. אני שמח לתקן אותך בעוד עניין, הבודהיזם בהחלט אינו הדת המזרחית היחידה שמצאה חסידים במערב. ההינדו קיים כאן דרך כת הרא קרישנא וחוגי היגה של שיבננדה והטאואיזם גם פורח תחת כל עץ רענן. Drall * שיחה ו 22:07, 9 ביולי 2007 (IDT)

חסר מידע לגבי טקסים, מנהגים, מסורת הנהוגים בבודהיזם- אם קיימים[עריכת קוד מקור]

חסרה התייחסות לנושא טקסים, מנהגים, מסורת והאם הם קיימים בבודהיזם, למשל מנהג עלייה לרגל?

את/ה מוזמן/נת להוסיף מוטי - שיחה 15:10, 24 ביולי 2010 (IDT)

משוב מ-13 בינואר 2012[עריכת קוד מקור]

אמצויין מספר הבודהיסטים בעולם 79.181.218.62 22:23, 13 בינואר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:54, 3 במאי 2013 (IDT)

סתירה בתוך הערך - דת או לא דת?[עריכת קוד מקור]

בתחילת הערך נכתב:

"בודהיזם (או "תורת הבודהה") היא אורח חיים ודת המושתתים על הדרכותיו של גאוטמה בודהה".

ואילו תחת כותרת המשנה "תורתו של בודהה" נכתב:

בניגוד לדתות אחרות הבודהיזם אינו דורש אמונה, אלא מבקש לבסס את השחרור מהסבל על הבנה שמקורה בהתנסות ישירה עם הדברים כפי שהם. מהסיבה הזו הבודהיזם אינו נופל תחת אחת הקטגוריות פילוסופיה או דת.

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

השם האמיתי של בודהה הוא סידהרתא גאוטמה

מקור:אתר יערית הלל דווח על ידי: עמיתש 94.159.240.25 14:39, 6 בספטמבר 2014 (IDT)

בערך גאוטמה בודהה מופיע השם סִידְּהָארְתַה גַאוּטַמַה. הכינוי בודהה ידוע יותר ולכן משתמשים בו כשם הערך ובאיזכורים בערכים אחרים. אם יוחלט לשנות את שם הערך יהיה מקום לשנות גם את האיזכורים בערכים אחרים. נראה לי שמקובל בוויקיפדיה להעדיף כינוי בשימוש רחב על שם רשמי. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 17:31, 6 בספטמבר 2014 (IDT)
יצרתי הפניה לגאוטמה בודהה, איקס איקס - שיחה 17:50, 6 בספטמבר 2014 (IDT)


פתיחה שכתב מישהו אנטי דת[עריכת קוד מקור]

כל הפתיח הוא בנימה אנטי דתית וסלידה מאמונה באל אחד. צריך שכתוב לנוסח יותר אובייקטיבי שיציג את עקרונות הבודהיזם בצורה ניטרלית ללא משוא פנים.