שיחה:בית הכנסת החורבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הריסת החורבה[עריכת קוד מקור]

בערך נכתב: "ראוי להדגיש כי המבנה לא הוחרב בעת כיבוש העיר העתיקה (הלוחמים היהודים הקפידו לא להשתמש במבנה בית-הכנסת לשום צורך צבאי או צבאי-לכאורה, כדי שלא תהייה עילה לתקוף את בית-הכנסת). בית-הכנסת הוחרב שלשה ימים לאחר שהעיר נכבשה על ידי הירדנים - לכבודו של המלך עבדאללה שבא לבקר בעיר." למיטב ידיעתי אין הדבר כן. בית הכנסת נפגע מפגז ירדני במהלך המלחמה. ייתכן שההריסה בוצעה לאחר המלחמה. בנוסף, מרתף בית הכנסת שימש כמחסן נשק של ההגנה וכמטווח אימונים עוד בתקופת המנדט הבריטי. יעקב135 13:06, 24 במאי 2007 (IDT)

בדקתי את הנושא. במברק האחרון ששלחו לוחמי הרובע הנצור למפקדה לפני הנפילה, הם דיווחו "החורבה חרבה" (מוצג במוזיאון ברובע היהודי). אתקן בגוף הערך. יעקב135 08:04, 25 במאי 2007 (IDT)
על פי הספר ירושלים, ירושלים עמ' 404 פוצץ בית הכנסת על ידי פאוזי אל כותוב, שהיה האחראי גם לטבח ברחוב אלנבי ובמוסדות הלאומיים, יום לפני שנכנע הרובע היהודי. אביהושיחה 22:20, 1 ביוני 2008 (IDT)

מיזם קואורדינטות בישראל[עריכת קוד מקור]

מיזם קואורדינטות בישראל
Bouncywikilogo.gif   מיזם קואורדינטות בישראל     Rotating globe.gif
Israel map-DMSpositioning.svg

איתור קואורדינטות באמצעות "עמוד ענן"
Postscript-viewer-shaded.png הסבר מפורט על שיטת העבודה

בסיום הטיפול בערך לא לשכוח לעדכן:
|סטטוס = טופל
|משתמש = <שם משתמש>

אם הערך איננו מתאים למיזם זה מסיבות שונות, אין למחוק תבנית זו. צריך פשוט לרשום: |סטטוס = אין צורך

QA - למה אין את תשתית המפה? זו עבודה כפולה ומשולשת בדרך זו. הערנו לך בדף השיחה. שים לה כי הפרמטר "/הכנה" גורם למפה לא להיות מוצגת, אם אין צורך כרגע. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • א' באייר ה'תשס"ח • 13:03, 6 במאי 2008 (IDT)

בית יעקב - על שם מי ?[עריכת קוד מקור]

זאב וילנאי, חוקר ארץ ישראל, הביא ב"מדריך ירושלים" משנת 1946 תאור של בית הכנסת :

בית הכנסת נקרא גם בשם הסימלי "בית יעקב", על יסוד דברי ישעיהו הנביא: " בֵּית, יַעֲקֹב לְכוּ וְנֵלְכָה, בְּאוֹר ה' (ב',ה'). מעל שערי הברזל היה ציור של קבר רחל ובית הכנסת עצמו. מעל הכניסה של אולם בית הכנסת היה כתוב: " לזכר עולם יהי' צדיק...נדב לבנות משכן לאביר יעקב...ויזכו לראות בבנין אפיריון (בית המקדש) על מכון הר ציון ב'ב'א' (במהרה בימינו אמו) שנת הבית הזה יהי עליון לפ"ק" - דהיינו שנת תרכ"ה , שנת 1864, היא שנת חנוכת הבנין. (עמוד 48)

מתוך הערך "בית הכנסת החורבה ", באתר ויקישיבה. שבת שלום . בברכת שנה טובה, דניאל ונטורה - שיחה 07:17, 12 בספטמבר 2008 (IDT)

הברון רוטשילד ובית הכנסת החורבה[עריכת קוד מקור]

משה סמילנסקי, הסופר, שחי בארץ ישראל מסוף המאה ה-19, כותב בספרו פרקים בתולדות הישוב (עמוד 104) :" ביקורו הראשון של הברון בארץ היה בשנת תרמ"ז" (1887). הוא לא הגיע באניה פרטית כדי לא למשוך תשומת לב. הוא בקר במושבות וגם בירושלים. הוא ראה את מצבו של הכותל המערבי והחליט לקנות את השטח עליו עומד הכותל ואת הבתים סביבו. הווקף הסכימו לעיסקב תמורת 30,000 לירות שטרלינג. ההתנגדות הייתה דווקא מהיהודים. בקיצור הוא לא היה שותף להקמה - כנראה היה זה אחיו "אלפונסו" בברכת שנה טובה, דניאל ונטורה - שיחה 21:52, 13 בספטמבר 2008 (IDT)

הועבר מדף שיחת משתמש:תמרה[עריכת קוד מקור]

נא לעדכן את התוספת לפי ההערות בדף השיחה. בברכת שנה טובה, דניאל ונטורה - שיחה 21:59, 13 בספטמבר 2008 (IDT)

בדקתי ואתה כנראה צודק. תיקנתי בהתאם. תודה על ההערה! תמרה שיחה 00:38, 14 בספטמבר 2008 (IDT)
אם מותר להמר: גם הוא לא היה בטקס. שם בית הכנסת נקבע "בית יעקב". לא היה כל כוונה שבית הכנסת הגדול בירושלים ישא את שם הברון. אולי נאמר לו בחצי אוזן: "אתה רוצה להציג כך באירופה - בבקשה ? " אצלנו לא נזכיר את שמו של אביך. אלפונסו, בהנחה שהיה לו כבוד, לא בא לטקס אחד עם מונפיורי בברכת שנה טובה, דניאל ונטורה - שיחה 00:54, 14 בספטמבר 2008 (IDT)
טוב, פה הרשה לי לתהות ולפקפק - מדוע אתה מניח שהשניים לא חלקו טקס יחדיו? למה לא הסכימו לקרוא לבית הכנסת על שם אביו? אשמח לשמוע מהם מקורותיך בעניין הזה. תמרה שיחה 01:09, 14 בספטמבר 2008 (IDT)
אין לי מקורות. רק "הימור". אני מחפש עכשיו בעתונות העברית באותה תקופה מי בכלל היה בארץ באותה שנה ? ראשית, שני גבירים לא משתתפים בטקס אחד, שנית, בית כנסת לא יכול להיות על שמו - אגב, כך גם כתוב בכתובת מאבן. בברכת שנה טובה, דניאל ונטורה - שיחה 01:20, 14 בספטמבר 2008 (IDT)
נראה לך שהוא מצא זמן בשנת 1864 לנסוע למזרח התיכון בברכת שנה טובה, דניאל ונטורה - שיחה 01:40, 14 בספטמבר 2008 (IDT)
האמנם מתוך הלאו אתה לומד הן? אני רוצה עדות מוצקה לטענות המעניינות שהעלית כאן (: תמרה שיחה 01:45, 14 בספטמבר 2008 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: סבא רבא שלי נהג ללמוד במרתף בית כנסת החורבה (ליד הרב צבי פסח פרנק). הגיע לידי בשבוע שעבר ספר מספרייתו, שיצא לאור בשנת 1918, ובו העתקה של לוחות הזיכרון מכל בתי הכנסת בירושלים דאז, בינתיים עדיין לא מצאתי משהו שקשור לדיון הספציפי הזה. מצאתי התייחסות לעוזרו של מונטיפיורי וגם לקייזר פרידריך וילהלם הרביעי שהואיל להרשות את גיוס הכספים לבנייתו מחדש של בית הכנסת. אם אמצא משהו - אעדכן. ‏עמיחי 01:53, 14 בספטמבר 2008 (IDT)
טוב, אפילו מונטפיורי לא היה. הוא בקר בארץ בשנת תרכ"ו. לפי השלט בית הכנסת נחנך בשנת תרכ"ה. חבל שיומני מונטפיורי באתר שלו עולים לאט. אבל כבר השקעתי יותר מדי זמן בנושא. אגב, מה זה "עדות מוצקה" - יומן כרמל ? לילה טוב. בברכת שנה טובה, דניאל ונטורה - שיחה 01:50, 14 בספטמבר 2008 (IDT)

תיקון המידע על פיצוץ "החורבה"[עריכת קוד מקור]

כאחד מלוחמי הרובע היהודי הנצור בתש"ח הייתי עד לפיצוץ "החורבה" בל"ג בעומר תש"ח, 27 במאי 1948. יום אחרי כניעתנו, כשהייתי עם יתר הפצועים בבית הספר הארמני שוחח אתנו החבלן הערבי שפוצץ את החורבה וסיפר שהניח בבית הכנסת 500 קילוגרם חומר נפץ לפיצוצו. לכן, מי שכתב שפגז פוצץ את בית הכנסת כתב שטות. שום פגז לא יכול היה לפוצץ את בית הכנסת "החורבה".

בשבי ירדן תיעדתי את המצור והקרבות בעזרת כל לוחמי הרובע השבויים והתיעוד פורסם בספרי "ירושלים העתיקה במצור ובקרב". בבית הכנסת לא הייתה עמדה. בעמוד 439 בספרי מתואר הקרב בחצר "החורבה" שנועד לעכב את התקדמות הערבים בעת הנסיגה מצפון רחוב היהודים באותו יום. בעמודים 440 ו-441 ישנם פרטים נוספים, ובעמוד 442 מתואר פיצוץ "החורבה": "עברו שלוש שעות. הפצצה פתאומית החרידתנו. שוב נעשינו עצבניים ומתוחים. לפתע פתאום הרעידה את החלל התפוצצות אדירה. אבק אדום-אפור ועשן סמיך כיסו את כל נוף הסימטאות, החורבות והקמרונות ועד מהרה הלכו והתפשטו מזרחה. היינו תאבים לדעת מה מטרת התפוצצות בלתי רגילה זו. כשנמוגו העשן והאבק הרגשנו כי נתהווה חלל בנוף - ועד מהרה נתברר ש"החורבה" פוצצה."

אני אפילו זוכר שרגע לאחר שנתהווה חלל בנוף קלטתי מה קרה וצעקתי: "החורבה".

אהרון לירון

פורעים ערבים[עריכת קוד מקור]

קראתי שבבנין החורבה ע"י תלמידי הגר"א נפצעו כמה יהודים ע"י פורעים ערבים. למי יש מידע בענין?

הוספתי ע"פ הספרים "החורבה" ו "חזון ציון". ינון

שידלוב או שדליץ[עריכת קוד מקור]

נאמר בערך זה שרבי יהודה החסיד בא משדליץ, אך בערכו יהודה החסיד (ירושלים) נאמר שהגיע משידלוב. מה נכון? ביקורת - שיחה 23:11, 10 במאי 2014 (IDT)

שידלוב ושידליץ זה אותו הדבר[עריכת קוד מקור]

שידלוב זה באידיש ושידליץ זה בפולנית Yossi stambler - שיחה 14:46, 7 בדצמבר 2017 (IST)

אמטולוגיה[עריכת קוד מקור]

אפשר להוסיף פסקת אמטולוגיה בבקשה? אסף (Sokuya) - שיחה 16:37, 13 באוקטובר 2016 (IDT)

פרויקט שחזור[עריכת קוד מקור]

פרויקט השחזור נעשה ע"י אדריכל נחום מלצר והקונסטרוקטור יוסי גורדון

מעניין שהחליטו לשנות את ציור הקיר לשמאל ארון הקודש. מתמונה ישנה בערך נראה שקודם צוייר שם הכותל, ויאלו כעת זו מערת המכפלה.--ארינמל - שיחה 23:59, 20 בנובמבר 2017 (IST)

מה כ"כ מיוחד?[עריכת קוד מקור]

בזה שהפחה הצדיע בסוף הקריאה של הפירמאן? זה היה הנוהל הרגיל בקריאה של כל פירמאן Tamarnet - שיחה 12:48, 21 באוגוסט 2017 (IDT)

ובכל זאת הקונסול הבריטי טרח לציין זאת בספרו. אם את חושבת שזה פרט מיותר, תסירי אותו. Liad Malone - שיחה 16:29, 21 באוגוסט 2017 (IDT)

התמונה של החייל הירדני לא נראת נכונה[עריכת קוד מקור]

בתמונת החייל הירדני הוא נראה עומד מאחורי קיר חלק ללא חלונות , וציור קיר גדול של לוחות הברית. בבית הכנסת לכל אורך הקיר היו וישנם חלונות ואין לא עכשיו ולא בתמונות של לפני מלחמת העצמאות תמונות של הציור קיר זה הלכך אני מפקפק באמיתות התמונה Yossi stambler - שיחה 14:44, 7 בדצמבר 2017 (IST)