שיחה:בנימין נתניהו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Ruzgar-deneme-yönetici4.png
ערך זה היה נתון במחלוקת בתאריך: 14 במרץ 2019.
תוצאות המחלוקת: הוחלט לא להוסיף את הפיסקה המוצעת.
ארכיון
ארכיונים
(תזכורת: כדאי לארכב עכשיו)

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12


"מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופתו נמוך בהשוואה לראשי הממשלה שקדמו לו"?[עריכת קוד מקור]

נרו יאיר קובע ש"מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופתו [הכוונה לנתניהו] נמוך בהשוואה לראשי הממשלה שקדמו לו". אז כך - קודם כל המשפט המצוטט בכותרת אינו תקין. צריך להיות "מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופתו נמוך בהשוואה לתקופות כהונתם של ראשי הממשלה שקדמו לו". שנית, וזה העיקר, זה פשוט לא נכון. יטרח נרו יאיר ויבדוק, למשל, את מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופת בן-גוריון (שנתניהו נוהג להשוות את עצמו ואת מעשיו - במישרין ובעקיפין - לב"ג ומעשיו) אחרי מבצע קדש, בין 1956 לבין 1963. וכרגיל - הפוסל - פוסל במומו. נרו יאיר פוסל הסתמכות על "פוליטיקאים", אבל מכשיר ומצטט כמקור מהימן לאמור לעיל את רן ברץ. ברץ נודע לא רק כמעריץ גדול של נתניהו אלא גם כמי שפרסם פוסטים דיבתיים בפייסבוק נגד אישים שונים ובהם ראובן ריבלין, ברק אובמה או ג'ון קרי. ברץ התנצל על דבריו, כדי שיתאפשר מינויו לממונה על ההסברה מטעם נתניהו. אלא שהמינוי נפסל על ידי נציבות שירות המדינה בשל אי עמידה בקריטריונים. נתניהו התעקש ומינה את ברץ לעובד בלשכת ראש הממשלה המוביל את תחום ההסברה בפועל. בעיני נרו יאיר, יו"ר ארגון הרופאים עובדי המדינה הוא "פוליטיקאי" פסול, אבל רן ברץ כמשרתו של נתניהו הוא מקור אובייקטיבי ראוי ומהימן, בייחוד בהתחשב ברקורד שלו בפרט ובמהימנותם של דוברי ראש הממשלה האחרונים בכלל... ועוד משהו - נרו יאיר משתמש בזכותו לחסום את מי שאינם מוצאים חן בעיניו ואינם יכולים לתקן עיוותים וסילופים85.64.60.11 12:18, 30 בינואר 2020 (IST)

ואחרי כל זאת, עובדתית מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופתו של נתניהו נמוך ממספר הנרצחים בתקופתם של אולמרט, שרון, ברק ורבין, אלה שקדמו לו מאז תחילת האינתיפאדה הראשונה. אין צורך ללכת להשוות לתקופות קדומות יותר, אבל אם כבר הוזכר בן-גוריון, ייתכן שגם בתקופת כהונתו מספר הנרצחים בפיגועי טרור היה גבוה יותר, בוודאי אם נביא בחשבון את הנרצחים במהלך מלחמת העצמאות. את הניסוח אפשר ורצוי לתקן. דוד שי - שיחה 08:34, 31 בינואר 2020 (IST)
המבט ברמת המאקרו בתחום מסוים חשוב לא פחות (ואפילו יותר) מאירועים ספציפיים בתקופה שאדם נמצא בה בעמדת מנהיגות. עם כל הכבוד לגל טרור או מבצע זה או אחר, צריך לשים אותם בפרופורציות, במבט השוואתי. ייתכן שהיו בתקופתו של פלוני מאה פיגועים וחמישה גלים ועשרים מבצעים, ועדיין במבחן התוצאה היה פי עשר יותר ביטחון. לכן המבט ההשוואתי קריטי. נרו יאירשיחה • ה' בשבט ה'תש"ף • 10:15, 31 בינואר 2020 (IST)
לפי מיטב הבנתי המוגבלת בעברית, נכתב בערך "פיגועי טרור" ולא "קורבנות המלחמות", ולכן צריך לדייק, או להתייחס לכל קורבנות הסכסוך. אם ההשוואה היא רק לגבי 28 שנים לאחור - יש לציין זאת.
אני מסכים בהחלט שיש להתבונן ברמת המקרו, אבל גם המספר הכולל של פיגועי הטרור למיניהם איננו רלוונטי. הרי היום כל שריטה ששורט נער פלסטיני חייל במחסום נחשבת לפיגוע. מצד שני, מספר הקורבנות בנפש איננו מעיד על דבר מהותי. פיגוע טרור המוני אחד בלבנון או טרור האוטובוסים מעידים, שמספרי הנרצחים בהם ממש לא רלוונטיים לאפיון רמת הביטחון הכללית ולקשר של ראש ממשלה זה או אחר אליה. הרי, למשל, רמת השיתוף הביטחוני ואופיו השתכללו עם השנים, בייחוד הודות לאמריקנים ולאחרים, שאימנו וציידו את הפלסטינים. הן השב"כ, הן צה"ל והן המשטרה מקיימים סטטיסטיקה משלהם, והנתונים לא תמיד זהים. והאם מונים קורבנות בפיגועי טרור בחו"ל? למרבה צערי, הייתי עד למראה החרות בזיכרון של חברים ושל שאינם חברים, שנהרגו נגד עיניי, גם בפיגוע טרור וגם במלחמה. האם זה מעיד משהו על מצב הביטחון הלאומי או תחושת הביטחון של הציבור?
והעיקר, הטענה העיקרית שלי בנושא השיחה הנ"ל בדבר אמינותו של המקור (רן ברץ) בעינה נשארת. העובדה שנרו יאיר מכשיר מקור שאופייו ואמינותו בעייתיים ופוסל באופן קטגורי מי שהוא מכנה "פוליטיקאים" - והדבר עובר בהסכמה שבשתיקה - מטילה צל גדול על שיקול הדעת שבהסתמכות על מקורות מטעמו ומטעם המגינים עליו. 85.64.60.11 17:39, 31 בינואר 2020 (IST)
א. הכול ביחד, כל הנפגעים על רקע ביטחוני, מלחמות ופיגועים. חלק מהעניין הוא שנתניהו זהיר מאוד ביציאה למלחמות, אבל זו כבר פרשנות שלי. ב. כמובן שמספר הקורבנות בנפש הוא המדד האובייקטיבי הכי טוב. כמובן אף מדד אינו מושלם. ג. הפערים במספרים בין גופי הביטחון, אם ישנם, זניחים לחלוטין. ד. לא בחו"ל, זה כמובן לא רלוונטי. אינני מתווכח כלל על תחושת הביטחון שלך. ה. עשית עניין גדול מרן ברץ. אולי לא שמת לב, הוא המקור השני. לפניו מקור נוסף. גם ברץ עצמו בסך הכול שליח, הוא מביא נתונים. אם לא מספיק, תוכל לראות את אותו גרף ואותם נתונים בערך הסכסוך הישראלי-פלסטיני. גם לא זכור לי שפסלתי באופן גורף פוליטיקאים (פסלתי לצורך מה?). בקיצור, כדאי שתכין טענות חזקות יותר. ו. אוסיף עוד שבאופן מעניין אצל נתניהו ישנם פחות הרוגים, גם בכל קדנציה בנפרד, מכל ראש ממשלה אחר בכלל. מקום המדינה. נרו יאירשיחה • ו' בשבט ה'תש"ף • 19:54, 1 בפברואר 2020 (IST)
1. נכון שנתניהו לא יצא למלחמות מיותרות. למשל, הוא רק הבטיח לבוחריו לחסל את שלטון החמאס בבחירות 2009 ו-2012, וכמו במקרים רבים אחרים, כמובן, לא קיים את מה שהבטיח. זהירות? חשש? "אז מה אם הבטחתי"? או אפילו "לא אמרתי דבר כזה"? - לא ברור. 2. מספר הקורבנות הוא ממש לא מדד לשום דבר, אלא אם ישנם הבדלים דרמטיים במלחמות - למשל, ההבדל בין ששת הימים ליום הכיפורים. הפעלתה המלאה של כיפת ברזל (וקודם לכן - ההחלטה על בניית גדר הביטחון בעזה, יהודה ושומרון) השפיעה יותר מכל דבר אחר, כולל צעדי מדיניות ביטחון, על מספר הנפגעים ישירות מירי רקטות וטילים. על עמיר פרץ שמעת? 3. לא אני עשיתי עניין גדול מרן ברץ. אשר לאמינותו ולכשירותו - נציבות שירות המדינה היא שעשתה מזה עניין. ומשתמע מדבריך שברץ, שאמר (למשל) על הנשיא ריבלין ש"הוא דמות שולית כל כך עד שאין שום חשש לחייו" וכן ש"אפשר לשלוח אותו [את ריבלין] במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאעש" (ממש בזמן שנתניהו רצה למנותו למסביר הלאומי, הוא כתב דברי הסתה והטפה לשפיכת דמו של הנשיא), וכן שהנשיא ריבלין גורם ל"דמורליזציה גמורה" ולכך שה"ג'מעה" "מיואשים מהחיים" בגלל הנשיא - כמובן, גם זה מהגיגי אדון ברץ - הוא מקור כשר ואמין; לעומת זאת, יו"ר ארגון רופאי המדינה הוא מ"ארגון עובדים", ולכן אינו "מספיק" מהימן כדי להסתמך על הנתונים שהוא מביא. בתמצית, לגרסתך, מי שנפסל על ידי נציבות שירות המדינה, מסית ומדיח שהוא עורך של "עיתון" שולי ימני קיצוני, המלא "עובדות" המשרתות אידאולוגיה הזויה, הוא מקור מהימן שצריך להסתמך עליו. 4. "לא זכור לך שפסלת באופן גורף פוליטיקאים"??? נכון, פסלת באופן גורף "רק" "פוליטיקאים יריבים". כאשר "פוליטיקאי יריב" מצטט מתוך דו"ח של ארגון הבריאות העולמי נתונים על הידרדרותה של מערכת הבריאות לפי פרמטרים שונים תוך שנים ספורות, מאז שנתניהו נעשה לראש ממשלה - אז אלו "טענות" ש"אינן מספקות". אבל אחד, רן ברץ, חסיד נלהב מדיי (אסתפק בהגדרה מינימליסטית זו) של נתניהו, הוא מקור מהימן. 5. שוב אתה מסיח את הדעת מהעובדות בוויכוח: ה"תיקון" שלך (הנתון בוויכוח) בערך מתייחס למספר הנרצחים בפעולות טרור אבל פתאום אתה מדבר כאן על "הרוגים" בכלל. אלא שגם כך, אתה "לא מדייק". למשל, בשנים 1957-1967 נרצחו בממוצע 11 אזרחים מדי שנה בפעולות עוינות. לא היו הרוגים במלחמות. לעומת זאת, בפעולות טרור בלבד, נרצחו במהלך 2015-16 50 אשה ואיש, ב-2017 - נרצחו 18 וב-2018 - 14. כלומר - עשרים מדי שנה בממוצע. בקיצור, שוב אינך "מדייק".
והעיקר - שמך מופיע במדור "השיחה" הזה, של הערך "נתניהו", יותר ממאה פעמים, עד שעשוי להתעורר הרושם שאתה חלק מהמטה האישי או מטה הבחירות של נתניהו. 85.64.60.11 08:12, 2 בפברואר 2020 (IST)
אתייחס ברשותך לעיקר, זכותך להמשיך לחשוב שביבי רע ליהודים. 2. גם כשלא הייתה כיפת ברזל מספר הנפגעים מטילים לא היה גדול יחסית. זה לא העיקר. 3. כשמישהו מביא נתונים ממקורם והם נמצאים גם אצלנו עם מקור - זה אמין דיו, לא משנה מי הוא. ובפרט שהתעלמת מהטענה שברץ הוא רק אחד המקורות. תתעלם מברץ, קח את המקור השני ואת המידע אצלנו. גם לא זכור על מה אתה מדבר. 5. לא אמרתי שבכל שנה היו אצל נתניהו פחות. שמי מופיע בהרבה מאוד דפי שיחה, פוליטיים ולא פוליטיים, אבל כמובן מי שירצה יחשוד, במיוחד אם דעותיך שונות. מאוד נוח לחשוד רק במי שחולק עליך. נרו יאירשיחה • ז' בשבט ה'תש"ף • 10:37, 2 בפברואר 2020 (IST)
אתן לך רשימה של מי שדיעותיהם הפוליטיות שונות לחלוטין משלי - אבל אינני חושד בהם, שנתונים בדבריהם מוטים בגלל בעיות אמינות: בני בגין, מיקי איתן, דן מרידור. דוב חנין, תמר גוז'נסקי. לעומת זאת, בנימין נתניהו ולצורך הדיון רן ברץ הם חשודים מיידיים, כשמדובר באמינות ומהימנות "נתונים" ו"עובדות". והארץ מלאה מי שדיעותיהם הפוליטיות דומות לשלי - אבל אמינותם שואפת לאפס. כלומר - אמירתך ש"נוח מאוד לחשוד רק במי שחולק עליי" היא שטות גמורה, שאין לה אחיזה במציאות.
ולעניין - מספר הרוגי הטרור איננו מעיד תמיד על טיבם של ראשי הממשלות, ונהפוך הוא. אלמלא היה מדובר על נפשות, שכל אחת מהן עולם ומלואו, הייתי מתבטא בחריפות נגד הטענה הזאת. הראייה הטובה ביותר היא חיסול הטרור ברצועת עזה, החל ב-1970. אלוף הפיקוד אריק שרון - בעיקר בזכות הפעולות בפיקודו של מאיר דגן (שקיבל את עיטור העוז) - חיסל את הטרור בעזה כמעט לחלוטין והביא שם לשקט כמעט מוחלט. האמצעים והדרך היו שנויים במחלוקת. אבל אריק שרון, כדרכו במקרים רבים, יזם את התוכנית, הביא לביצועה, מבלי שקיבל הוראות או הנחיות מהדרג המדיני, ולעיתים אף ספג ביקורת קשה, אבל המשיך בשלו. כלומר, הורדת מספר הפיגועים בעזה למשך שנים ארוכות כמעט עד לאפס לא הייתה קשורה בשום אופן לראשי הממשלה שכיהנו בעת ההיא, וודאי שלא לגולדה מאיר. זה יהיה ממש לא נכון לשייך את הירידה הדרמטית בפעולות הטרור בעזה לגולדה או למשה דיין. באותו אופן, אי אפשר לגלגל לפתחה של גולדה את הטרור של ספטמבר השחור החל ב-1972. ראשי המודיעין בישראל לא שיערו ולא התריעו, שהארגון שפעל במשך כשנתיים כמעט רק בתוך ירדן ואך ורק נגד ירדן, ישנה את פעילותו בבת אחת נגד ישראל. לזכות גולדה יש לזקוף את הוראתה לחסל את כל ראשי ספטמבר השחור ברחבי העולם. לסיכום, מספר הרוגי הטרור בתקופתו של נתניהו (ביחס לתקופות אחרות) כמעט איננו מעיד על דבר. 85.64.60.11 16:52, 3 בפברואר 2020 (IST)
אנחנו מתחילים לחזור על עצמנו. א. תתעלם מברץ, תשווה למקורות האחרים שציינתי. ב. אין ספק, מספר הנפגעים תלוי בגורמים רבים; אבל הוא מלמד יותר ממספר המבצעים וגלי הטרו בתקופתו של מנהיג מסוים, שתלויים גם הם באותם גורמים. זה לא הפריע לך, אז גם ההשוואה ברמת המאקרו לא צריכה להפריע. נרו יאירשיחה • ח' בשבט ה'תש"ף • 17:23, 3 בפברואר 2020 (IST)
1. בהחלט התייחסתי לקביעה כקביעה, ללא קשר לברץ, ונתתי כדוגמה את הטרור מרצועת עזה שחוסל על ידי שרון ודגן (בדרכם ה"לא קונבנציונלית", שעליה החליטו בניתוק מהגורמים שמעליהם), ולא הרים ראש שנים רבות, ללא קשר לשאלה מי היה ראש הממשלה - גולדה, רבין או בגין. 2. לשם השוואה עקרונית, גם מספר הנפגעים במלחמה איננו אומר דבר על הישגיה ועל מי שהיה אחראי - מיניסטריאלית ו/או מעשית - על ניהולה האסטרטגי והמעשי ומשמעותה מבחינה מדינית וביטחונית - בין שמדובר במלחמת העצמאות ובין שמדובר במלחמת יום-כיפור. לא רלוונטי לציין, למשל, שבזמן שמיר לא נהרגו חיילים במלחמה...! 3. אתן לך דוגמה מתי המספרים הם רלוונטיים: נתניהו, למרות התנגדות ברק (שחיבל בהקמת הגדר בזמן אולמרט), האיץ את בניית גדר ההפרדה על גבול מצרים. אין עוררין על כך שזה וכמעט אך ורק זה צמצם באופן דרמטי את מעבר האזרחים הזרים באופן בלתי חוקי לשטח ישראל דרך מצרים. כאן הקשר הוא לא רק סטטיסטי אלא בעיקר קשר ברור בין סיבה ומסובב. כל חוקר מדעי אמור לדעת, שקשר סטטיסטי איננו מוכיח בהכרח דבר על הקשר המהותי בין שני הצדדים הקשורים סטטיסטית.
בזה סיימתי את העיסוק בנושא. ממילא אין סיכוי שהערך הסופר-פוליטי הזה יקבל בעתיד הנראה לעין ציביון יותר אובייקטיבי. 85.64.60.11 12:10, 4 בפברואר 2020 (IST)
אם הספירה מתיחסת לפיגועי טרור, האם הספירה כלל רקטות(שכמותן וטווחן גדלו מאוד בעשור האחרון) או מבצעים? הטיפול ברקטות שונה מטיפול בפיגועי התאבדות או דקירה. תהליך הירידה בכמות הנרצחים החל אחרי חומת מגן. בימי אולמרט ובימי נתניהו היא המשיך. פה יש מקור [[1]] אני מניח שהוא לא כולל מבצעים, מלחמות ורקטות. שם יש השפעה של מלחמת לבנון וכיפת ברזל שהחלו בממשלת אולמרט. הקרדיט לנתניהו( ולצהל ולשאר הועסקים במלאכה) הוא על שימור ו\או שיפור המצב. לפי המקור, הקדנציה השניה של בן גוריון (מנובמבר 58 עד דצבמבר 64 ) כללה פחות נרצחים (תופעת הפדיאיון פסקה). גם לא היו מלחמות גדולות (מבצעים?) ורקטות, בקדנציה הראשונה, זה לא היה המצב במדינתנו הצעירה.--2020ITBN - שיחה 12:39, 5 במאי 2020 (IDT)
לדעתי, עקב הדיון,הנתון הזה צריך להופיע בהמשך הערך, אולי בהקשר לגל הטרור. בעיקר כי נתון המאקרו הזה כולל מגוון גורמים, חלקם נובעים מקודמיו. האפ בפתיח על שמיר נשים "שבזמן שמיר לא נהרגו חיילים במלחמה..." ?--2020ITBN - שיחה 12:52, 5 במאי 2020 (IDT)

הכהונה הארוכה ביותר כראש ממשלה וכממשלת מעבר[עריכת קוד מקור]

הכהונה הארוכה ביותר ברצף ושלא ברצף מכל ראשי ממשלות ישראל. יש להוסיף לערך.

 1. כהונה ברצף של יותר מ-10 שנים.
 2. כהונה במצטבר של קרוב ל-14 שנים.
 3. ממשלת המעבר לזמן הארוך ביותר בתולדות ישראל מאז דצמבר 2018 .

84.108.190.17 20:59, 7 בפברואר 2020 (IST)

השני מצוין כבר בפתיח. האחרים הם טריוויה מיותרת. נרו יאירשיחה • י"ג בשבט ה'תש"ף • 23:02, 8 בפברואר 2020 (IST)

טריוויה? מיותרת? לדעתי יש לצרף זאת איפשהו. ירמיהו סלייטר - שיחה 09:10, 2 בפברואר 2021 (IST)

תפוס[עריכת קוד מקור]

https://twitter.com/yudash/status/1232274901148557312, לא מסכים עם הכל

המשפט[עריכת קוד מקור]

צריך לציין שהמשפט יחל ב17 למרס 2020 אנונימי/ת לא חתם/ה

סיכויים לא נמוכים שתאושר דחייה, נחכה ונראה. Ronam20 - שיחה 19:41, 25 בפברואר 2020 (IST)
יהיה מקום לציין שהמשפט החל לאחר שיחל. נרו יאירשיחה • ל' בשבט ה'תש"ף • 20:06, 25 בפברואר 2020 (IST)

נתניהו עשה היסטוריה[עריכת קוד מקור]

נתניהו עשה היסטוריה בכך שהוא היחיד אשר הואשם בעבירות פליליות בזמן כהונתו. לעניות דעתי יש לציין זאת בפתיח הערך. בר 👻 שיחה 02:42, 5 במרץ 2020 (IST)

זה פרט טריוויה. כתב האישום מוזכר בפתיח ודי בכך. Ronam20 - שיחה 02:45, 5 במרץ 2020 (IST)
אני מסכים עם רונאם. גילגמש שיחה 12:44, 6 במרץ 2020 (IST)

הגרעון[עריכת קוד מקור]

כדרכו בקודש, משתמש: נרו יאיר מנסה להעלים אינפורמציה שהוא חושב שהיא לא נעימה לנתניהו. במקרה הזה הגירעון הגדול מהיעד של ממשלתו האחרונה של נתניהו (שהכניס משתמש:בר). הוא לא חולק על נכונותה או על חשיבותה של האינפורמציה (זה כמובן מידע חשוב ואובייקטיבי יחסית על פעילות הממשלה). נימוקיו לעריכה הם: "יהיה מקום להיכנס לזה כשיצוינו גם הצלחות כלכליות (יש פה ושם)" ו"נסה ללכלך על מי שאתה שונא בדרכים מוצלחות יותר". Haparsi - שיחה 17:22, 9 במרץ 2020 (IST)

כדרכו בקודש, הפרסי מנסה להתלכלך על נתניהו ועל הימין וכמובן גם לא יפספס אפשרות לניגוח אישי. לא אני, דוד שי כבר כתב שהמידע לא ברור וחסר סימוכין. כדרכו בקודש, הפרסי מסתפק בצד אחד של התמונה. הוא ציטט את התגובה שלי, אבל לא ציטט את מה שהגבתי אליו. כמה נוח. אפשר להתייחס לגרעון בערך שעוסק בממשלה הספציפית, וגם שם צריך להתייחס להצלחות הכלכליות של הממשלה (ויש הצלחות מרשימות מאוד, ובראשן צמיחה אדירה של התל"ג, עברנו את רוב מדינות אירופה). אני מבין ששמאלנים או סתם שונאי נתניהו מעדיפים להציג רק את הצדדים השליליים, אבל מה לעשות, המציאות סרבנית. נרו יאירשיחה • י"ג באדר ה'תש"ף • 19:57, 9 במרץ 2020 (IST)
אני כותב על עובדות ועובדות חשובות בלי קשר אם זה טוב או רע לימין ולנתניהו. הנימוק שלך לא היה בקשת ההבהרה של משתמש: דוד שי אלא כי זה רע לנתניהו. המשפט על הגירעון אכן לא היה כתוב טוב וגם המקור לא היה משהו. הנה המקורות הטובים ביותר שמדברים על מה שקרה ב-2019 [2] [3] ומראים את התפתחות הגרעונות לאורך שנותיו של נתניהו. האם יש התנגדות שאכניס משפט אודות זה? Haparsi - שיחה 20:14, 9 במרץ 2020 (IST)
אתה בוחר את העובדות שלך באופן מגמתי, וגם מתקיף מיד באופן אישי. הנימוק שלי כלל בהחלט את טענות דוד שי, שעסקו הן בחוסר בהירות והן בחוסר סימוכין. לצד זה הוספתי את הסלקטיביות, טענות בדבר מדד שלילי, תוך התעלמות ממדדים חיוביים רבים. לצד זה כתבתי גם טענה רביעית: זה לא אירוע כה חשוב כשמדובר במי שמשמש ראש ממשלה מעל 13 שנה. נרו יאירשיחה • י"ד באדר ה'תש"ף • 23:51, 10 במרץ 2020 (IST)
נימוק הזוי וחסר תוקף. אף אחד לא מונע ממך להרחיב בהצלחותיו, אין בכך מלהסיר את המידע החשוב הזה. בר 👻 שיחה 11:20, 13 במרץ 2020 (IST)

דיווח שאורכב ב-10 במרץ 2020[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

מצב טיפול: שגוי

שמואל בן ארצי אביה של שרה היה מורה בבית ספר יסודי בקרית טבעון. סופר ומשורר לעצמו ומשפחתו.

כתוב בערך בפרק "חיים אישיים".שלומית קדם - שיחה 15:40, 10 במרץ 2020 (IST)

בת זוגו השנייה פלוס קייטס[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב שנפרד ממנה ב-1989 אבל בתבנית שלו רשום 1984..

תודה, תיקנתי. נרו יאירשיחה • כ"ו באדר ה'תש"ף • 01:42, 22 במרץ 2020 (IST)

השיטה[עריכת קוד מקור]

אולי כדאי שנתיחס לשיטה של נתניהו: https://www.srugim.co.il/315332-השיטה-של-נתניהו-להבטיח-ולא-לקיים ולא נשכח את ההו מה פתאום המפורסם. היה גם חוק מופז למשל אנונימי/ת לא חתם/ה

אפשר להתייחס לכך בויקיפדיה:כיכר העיר. Ronam20 - שיחה 13:55, 26 במרץ 2020 (IST)
אני מניח שמאמר של סגל ( על האסטרטגיה : עמית סגל, "ימי בנימין", פרק ראשון: 5 החוקים של נתניהו – והדרך להישאר בבלפור, פרק שני: מ"שלום בטוח" ל"אף שעל" - האסטרטגיה המדינית של נתניהו) היא טובה, אבל של יואלי אינה {{אלמ}
לא יודע על סגל, אבל המאמר של יואלי הוא כמו פוסט בפייסבוק. Ronam20 - שיחה 14:04, 26 במרץ 2020 (IST)

דיור והוצאות[עריכת קוד מקור]

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5719376,00.html#autoplay וזה https://www.maariv.co.il/news/politics/Article-651746 --2A00:A040:196:E146:1518:BDD3:F2CD:D37 12:50, 23 באפריל 2020 (IDT)

ביטול ועדה לענייני ביקורת המדינה[עריכת קוד מקור]

משתמש: נרו יאיר בחר לבטל את עריכתו של משתמש:Theshumai לגבי ביטול ועדת השרים. במאמר מפורט באתר שקוף מוסבר בפירוט כי עד לשינוי החוק, הוקמו מספר רב של ועדות ולאחר שינויו לא הוקמה אף לא אחת. בנוסף נסקרת התערבותו הבוטה של נתניהו במניעת הקמת ועדה לחקר השרפה בכרמל (2010). לאור השיחות הקודמות בדף זה, אני מבין שמדובר בערך פוליטי שדעת העורכים בו חלוקה. מכיוון שאין לי כוונה להיכנס למלחמת עריכה על רקע פוליטי, אשמח לשמוע את דעת הקהילה בנושא. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 00:03, 30 באפריל 2020 (IDT)

לא ממש הבנתי מה גרם שינוי החוק. גם קודם זה היה תלוי בממשלה, והממשלה ממש לא נוטה לעשות משהו בניגוד לדעת ראש הממשלה. אם היא מקימה ועדת חקירה זה בדרך כלל בעקבות לחץ ציבורי (והרושם שלי הוא שוועדות חקירה גם לא משנות הרבה, אבל אולי אני טועה). נתניהו הצליח לשכנע את הוועדה לביקורת המדינה בכנסת לא להקים ועדת חקירה בעניין השרפה, וזה לא צריך להפתיע כי יש שם רוב לקואליציה. מי שירצה תמיד יוכל לומר שניסיון שכנוע הוא "בוטה". נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 00:11, 30 באפריל 2020 (IDT)
בתקופתו שונה החוק ויו"ר הועדה כבר לא מהאופוזיציה אלא ממשרד רה"מ. ועדת חקירה גורמת לאי נוחות קלה למי שיש לו מה להסתיר ורבות מהן הובילו לשינויים, עד להתפטרות רמטכ"ל, ראש שב"כ וכו'. בתקופת אולמרט הוקמו 3 ועדות, ובתקופת נתניהו אף לא אחת. נסח את המידע באיזה אופן שתרצה אבל הוא חייב להופיע בערך. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 00:22, 30 באפריל 2020 (IDT)
דומני שהתבלבלת בין שני ועדות: ועדת השרים וועדת הכנסת. בכנסת היו"ר ממשיך להיות מהאופוזיציה. שרים הם תמיד בקואליציה.
אתה תופס את נושא ועדות החקירה באופן צר לטעמי. רבות מהן הוקמו כאינטרס של הממשלה (למשל ילדי תימן או רצח ארלוזרוב), חלקן הוקמו בעקבות זעזוע עצום שלא הותיר ברירה (מלחמת יום כיפור, רצח רבין), וחלקן היו בנושאים לא דרמטיים (למשל הוועדות של אולמרט). היו עוד ראשי ממשלה שלא הוקמו ועדות בתקופתם. למשל ממשלת רבין הראשונה ושרון. זה לא כה חשוב. נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 00:33, 30 באפריל 2020 (IDT)
הייתה כאן טעות בניסוח הקודם, ניסחתי באופן נייטרלי יותר את המשפט ומיקדתי אותו בהעברת האחריות למשרד רה"מ. מה דעתך? טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 00:40, 30 באפריל 2020 (IDT)
גם בערך התבלבלת בין שתי הוועדות. אנא קרא את תגובתי הקודמת. אני לא רואה חשיבות רבה בהחלטה של נתניהו, אבל מילא, מוכן להתפשר על זה. תיקנתי את הטעות העובדתית. כאמור, בוועדת שרים לא יכול להיות אף חבר מהאופוזיציה. זה בלתי אפשרי בהגדרה. נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 00:48, 30 באפריל 2020 (IDT)
הטעות הייתה בניסוח הראשון של משתמש Theshumai. לא מדובר בועדת שרים אלא ועדת ביקורת המדינה שכרגע גם הערך שלה לא מעודכן. העיקר שפתרנו את זה. לילה טוב, טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 00:53, 30 באפריל 2020 (IDT)
אני חושש שהטעות הייתה אצלך. אנא שים לב היטב: יש ועדה בכנסת, והיא לא השתנתה. נתניהו ביטל את ועדת השרים. נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 01:17, 30 באפריל 2020 (IDT)
תודה רונאלדיניו המלך על התיוג והניסיון לשיפור, שמח שמצאתם את עמק השווה. אני הייתי מתפתה להוסיף כמה מילים על המשמעות של המהלך (בכל זאת, כל עשור מאז תחילת העיסוק בועדות חקירה - הוקמו בין 3 ל-5, ואחרי 2011 המספר פשוט הפך ל-0. עשור שלם עם 0. זה סופר דרמטי), אבל אני מניח שאוכל לקבל את הניסוח של נרו שמתמקד במעשה של נתניהו עצמו. איש השום (Theshumai) - שיחה 22:41, 30 באפריל 2020 (IDT)
על הטעות המתודולוגית בהסקת מסקנות מספירה כזו הצבעתי לעיל. לדעתי כל העניין זניח, הסכמתי לזה כפשרה. נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 22:46, 30 באפריל 2020 (IDT)
נתניהו מתחמק מביקורת ויש כאן אישיו גדול שלא הוקמו ועדות חקירה במשך עשור, גם אם מסיבות אחרות, אבל לא הצלחתי למצוא ניסוח נייטרלי כי העניין הוא לא רק העברת האחריות. מצד שני, בשריפה בכרמל למשל היו הרבה בעיות, שחלקן לא רק באשמת נתניהו אלא גם בהזנחת ממשלות קודמות והוא נבדק לבסוף ע"י מבקר המדינה. בנוסף לא הבנתי מהניסוח במאמר למה הכוונה בועדת שרים, ומה ההבדל בינה לבין ועדת ביקורת המדינה. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:36, 30 באפריל 2020 (IDT)
זה נורא פשוט: שתי ועדות שונות. אחת של חברי כנסת, השנייה הייתה ועדת שרים. חבל שנחזור על עצמנו, אם תרצה תוכל להתמודד עם טענותיי שוועדת חקירה אינה בהכרח ביקורת, שלא תמיד יש בה צורך ושלעתים היא עוסקת בעניינים מינוריים. ואכן, לא תמיד ברור מדוע לא די בביקורת של מבקר המדינה (אלא אם מדובר באירוע חריג בעוצמתו, גם את זה הדגמתי). נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 23:42, 30 באפריל 2020 (IDT)
תזכורת היסטורית קטנה: מלחמת לבנון וועדת וינוגרד שהוקמה בעקבותיה היו מהגורמים הבולטים להחלשות ממשלת אולמרט. אם איני טועה, ועדה שעסקה בהתנתקות מצוטטת בבולטות בפתיח של אותו הערך --2020ITBN - שיחה 18:38, 1 במאי 2020 (IDT)
עוד תזכורת היסטורית קטנה: ועדת וינוגרד הייתה ועדת בדיקה, לא ועדת חקירה ממלכתית. הוועדה בעניין ההתנתקות הגישה את מסקנותיה כבר לממשלת נתניהו ולא הייתה לה השפעה פוליטית גדולה. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 17:24, 4 במאי 2020 (IDT)
ועדת בדיקה ממשלתית,תודה על התיקון. ציבורית הוגדרה כועדת חקירה. האם היו לה סמכויות דומות (מקור : https://www.idi.org.il/articles/8500) ? וההתנתקות, הופעתה בפתיח של הערך העוסק בהתנתקות היא השפעה הסטורית בעצם הזכרת המובאה.--2020ITBN - שיחה 18:28, 4 במאי 2020 (IDT)
אם בהשפעה היסטורית אתה מתכוון שמזכירים אותה באנציקלופדיה אז אתה צודק. אני מניח שזה גם עזר למפונים עצמם, אבל זו לא השפעה פוליטית עמוקה. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 18:33, 4 במאי 2020 (IDT)
ושוב הסרת את המשפט למרות שהוא מנוסח בצורה אובייקטיבית ככל האפשר ולמרות ההסכמות כאן. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 20:06, 4 במאי 2020 (IDT)
ציון מה שלא קרה (כרמיזה לקורא שזה לא בסדר) הוא עצמו אינו אובייקטיבי. ההסכמה כאן הייתה בדיוק להפך. נרו יאיר (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם
בדרך כלל אין צורך לציין מה שלא קרה, אבל כאן מדובר בשבח עצום לנתניהו, שבמשך עשר שנות כהונתו לא עלה שום צורך בוועדת חקירה (שהרי לו היה צורך, הוועדה הייתה מוקמת), וחבל שנסתיר שבח זה מהקורא. דוד שי - שיחה 20:48, 4 במאי 2020 (IDT)
אין ספק, אתה ידוע כמי שמעוניין רק לשבח את נתניהו. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 22:22, 4 במאי 2020 (IDT)
לא רואה טעם להוסיף את השורה הזו. בברכה, גיברס - שיחה 00:34, 5 במאי 2020 (IDT)
לגבי ההתנתקות,הדוח פורסם אחרי הארוע. אולי ממשלת נתניהו אימצה וממשה את ממצאיו
מובן מאליו שאני בעד הכנסת המשפט, ולדעתי אנחנו רוב לכך. זהו נתון מאוד מאוד יוצא דופן, ומאוד רלוונטי לטקסט שאליו הוא צמוד. תופעה ייחודית המבדילה את תקופת נתניהו. איש השום (Theshumai) - שיחה 23:53, 5 במאי 2020 (IDT)
מבדילה (מאוד מאוד) מתקופת שרון? או ממשלת רבין הראשונה? נו נו. נרו יאירשיחה • י"ב באייר ה'תש"ף • 00:01, 6 במאי 2020 (IDT)
צודק איש השום. בר 👻 שיחה 13:04, 6 במאי 2020 (IDT)
ההשוואה לרבין תמוהה, שבין בקדנציה השנייה שלו (והמקוצרת...) הוקמו 2 ועדות - כהן-קדמי שבחנה את תקופת העבודה ושמגר הראשונה (וכדאי לזכור שגם הקדנציה הראשונה הייתה מקוצרת). ההשוואה לשרון קרובה יותר, אבל לדעתי גם לא ממש רצינית - רצף של כמה שנים רצופות בלי ועדה זה דבר שקרה, היסטורית, פה ושם. משך זמן של 11 שנים בלי שהוקמה אף ועדה חדשה - זה מאוד יוצא דופן, חסר תקדים, וראוי לאזכור במיוחד כשהתקופה הזו החלה לאחר שינוי שנתניהו עשה שהשפיע על כך. איש השום (Theshumai) - שיחה 16:21, 6 במאי 2020 (IDT)

משרד החוץ[עריכת קוד מקור]

בתקופתו של נתניהו כשר חוץ וראש ממשלה, שונה תקציבו ומעמדו של משרד החוץ. דוח המבקר, https://13news.co.il/item/news/politics/state-policy/mevaker-hamedina-1054858/ והזהרת המל"ל https://m.ynet.co.il/Articles/5724572#autoplay

Symbol oppose vote.svg נגד ביקורת צריכה להיות מאוד בולטת כדי להיכנס לערך של ראש ממשלה שכיהן פרק זמן כה ארוך בתפקיד. הרבה יותר בולטת מזה. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 19:40, 4 במאי 2020 (IDT)
זה תהליך ארוך טווח (בן עשור), לא רק ביקורת.זה לא כנס עם ראשי מדינות. יש לו משקל רב בהיבטים השונים לכן אני מציע להוסיף, אולי בגרסה מקוצרת:
במהלך חלק מהקדנציה, נתניהו היה גם שר החוץ. בתקופה זו ולפניה, הועברו חלק מסמכויות משרד החוץ לגופים אחרים ותקציבו קוצץ בתמיכת נתניהו. לפי דוח מבקר המדינה מ-2020 , המשרד נכנס ל"משבר חריף ומרחיק לכת בהשפעותיו הפוטנציאליות על קשרי החוץ של מדינת ישראל". המל"ל הזהירה שצמצום ניכר בפעילויות המשרד עלול לפגוע ביכולת המשרד למלא את ייעודו המדיני והדיפלומטי כראוי, דבר שעלול לגרום פגיעה מצטברת ביחסי החוץ של ישראל.[1][2] אנונימי/ת לא חתם/ה
Symbol support vote.svg בעד הוספת הפסקה המוצעת. דוד שי - שיחה 06:27, 5 במאי 2020 (IDT)
אני מציע שדוד שי ינסח מתי מכניסים ביקורת של מבקר המדינה לערכים של ראשי ממשלות, מימין ומשמאל, ואם אפשר שלא יהיה תפור על המילימטר לפי המידות של נתניהו. נרו יאירשיחה • י"א באייר ה'תש"ף • 19:11, 5 במאי 2020 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד הוספת הפסקה המוצעת. בברכה, גיברס - שיחה 19:32, 5 במאי 2020 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד מיותר בערך הנוכחי. Ronam20 - שיחה 19:36, 5 במאי 2020 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד זו עמדת המבקר והמלל. אם אתם רוצים נחסוך ונקצר: במהלך חלק מהקדנציה, נתניהו היה גם שר החוץ. בתקופה זו ולפניה, הועברו חלק מסמכויות משרד החוץ לגופים אחרים ותקציבו קוצץ בתמיכת נתניהו. [1][2] --2020ITBN - שיחה 20:10, 5 במאי 2020 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד מתומצת ומנוסח היטב. בר 👻 שיחה 20:01, 5 במאי 2020 (IDT)
נראה שהדעות התכנסו לתיקו: 3 בעד מחיקה. 3 בעד הוספה (2 חלק). לא נפתחה הצבעה רישמית ולא ברור מה אמור לקרות--2020ITBN - שיחה 18:24, 7 במאי 2020 (IDT)

נהריים ומובלעת צופר[עריכת קוד מקור]

בעריכה זו הוסרה הפסקה העוסקת בהעברת נהריים ומובלעת צופר לשליטת ירדן. לדעתי זהו מאורע משמעותי בתחום יחסי החוץ, שראוי לציינו בערך, אם כי בפחות אריכות. דוד שי - שיחה 20:51, 4 במאי 2020 (IDT)

רבין אפשר להם בהסכם לקבל חזרה את המקום כעבור 25 שנה, והירדנים יישמו. גם זה חסר משמעות לחלוטין בערך של מי שכיהן כראש ממשלה במשך למעלה מעשור. איש לא יחשיב את זה בעתיד כציון דרך כלשהו בשנות שלטונו של נתניהו וספק אם אתה תזכור את זה בעוד עשור. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 22:23, 4 במאי 2020 (IDT)
האם נתניהו עשה משהו אקטיבי בנידון, או נמנע מלעשות משהו שהיה אמור לעשות? אם לא, לא נראה לי רלוונטי להזכיר. מספיק להזכיר בערך על היחסים בין המדינות ובערך על ההסכם שהגדיר את ההחכרה. בריאן - שיחה 22:33, 4 במאי 2020 (IDT)
אני מניח שהתושבים חושבים אחרת. גבולות המדינה שונו. היתה אפשרות להשיג דחיה שלא הושגה. דיפלומטיה כוללת שיח מאחורי הקלעים
אכן, ההסכם היה ל-25 שנה, ונתניהו נכשל להאריכו, במעשה ובמחדל. ראוי לציין תוצאה זו בפרק העוסק ביחסי חוץ. דוד שי - שיחה 06:25, 5 במאי 2020 (IDT)
אם זה מבוסס על הנחות שלנו זו בעיה. יש להראות שזה כישלון ולא ויתור מרצון. בריאן - שיחה 08:07, 5 במאי 2020 (IDT)
ברור שזה לא ויתור מרצון, כל המקורות מעידים על כך. נעשו צעדים למנוע תוצאה זו, שבצופר הניבו דחייה של חצי שנה. דוד שי - שיחה 08:46, 5 במאי 2020 (IDT)
היה ניסיון ותיווך בין לאומי מצד נתניהו להשאיר את השטחים בידי ישראל. זאת הייתה ההבנה הכללית לאורך השנים. העובדה שהירדנים לקחו את השטחים בכל זאת נובעת מהידרדרות היחסים בין המדינות. ראש אג"ת, האמון על החטיבה לקשרי חוץ, מסביר זאת היטב: "מה שמעיב בשנה האחרונה זה תחושה שמשהו השתנה בעקבות סיפור המובלעות בצופר ובנהריים. זה נתן תחושה של נסיגה לאחור. מראש ידענו שהשטחים האלה יהיו בשימוש חקלאי ישראלי למשך 25 שנים, אבל היו מאמצים, בעיקר בתיווכים אזרחיים בינלאומיים, שזה יימשך. ניסו לגשר, אבל זה לא קרה"[1] כמו כן אירועים לציון 25 שנים להסכם השלום לא התקיימו כלל. בבר 👻 שיחה 08:57, 5 במאי 2020 (IDT)
עד שנתניהו מכבד הסכם כלשהו, גם זה לא בסדר??? מציע להוסיף את הפסקה בערך של יצחק רבין. Eladti - שיחה 09:07, 5 במאי 2020 (IDT)
רבין נרצח לפני 25 שנה, ההצעה שלך מעליבה, גם אם נאמרה בציניות. דוד שי - שיחה 09:33, 5 במאי 2020 (IDT)
אוקי, עכשיו מובהר טוב יותר מה חלקו של נתניהו בפרשה. עם ניסוח ומיקוד נכון, אין לי התנגדות לאזכור בערך. בריאן - שיחה 09:57, 5 במאי 2020 (IDT)
היחסים עם ירדן נמצאים בהדרדרות מתמדת מאז ניסיון ההתנקשות בחאלד משעל ב-1997 דרך האינתיפדה השנייה, מלחמת לבנון השנייה ועד התקרית עם מאבטח השגרירות לפני כשלוש שנים. הפגיעה ביחסים היא תהליך ארוך לו היו שותפות כל הממשלות שבדרך. העובדה שההסכם הסתיים במשמרת של נתניהו היא מקרית. Eladti - שיחה 10:13, 5 במאי 2020 (IDT)
תזכיר, מי הצטלם עם המאבטח בזמנו? הירדנים לא אהבו. בכל מקרה, אלעדטי, אשמח להוכחה(אולי בתקופת אנפוליס היה שיפור למשל). בהקשר הרחב, היה כעשור לשפר את אותם יחסים. בהקשר הספציפי, בישראל רוצה משהו, היא מנהלת מגעים בשביל להשיג אותו.
זה עובד להפך, מי שרוצה להכניס את הפרט הזה לערך צריך להוכיח את החשיבות שלו. חלקו של נתניהו בפרשה הוא שהוא ניסה לשכנע את הירדנים לוותר על זכותם בהסכם? זניח, גם אם לא הצליח בזה. נרו יאירשיחה • י"א באייר ה'תש"ף • 19:09, 5 במאי 2020 (IDT)
הכותב ניסה להפריך את החשיבות בלי הוכחה.
וכישלון- מוחקים, הצלחה שמים? ומה הסיבה שזה מופיע: "ב-8 באפריל 2019 הכריזה ארצות הברית שמשמרות המהפכה האיראנים הם ארגון טרור[109]"? --2020ITBN - שיחה 20:05, 5 במאי 2020 (IDT)
באותה מידה הייתי יכול לשאול אותך "הצלחה - מוחקים, כישלון שמים?". זה לא רציני, נסה להתמקד בטענות הענייניות. גם אני לא מוצא צורך מיוחד בעניין משמרות המהפכה, אלא אם מישהו יסביר למה זה חשוב כאן. אין לי בעיה שתמחק, אבל תשמור על אותו קנה מידה ואותן פרופורציות גם ביחס לכשלונות וכשלונות לכאורה. נרו יאירשיחה • י"א באייר ה'תש"ף • 20:23, 5 במאי 2020 (IDT)
איני נוהג למחוק פסקות של אחרים. אלה אירועים היסטוריים (אחד על השפיע על גבולות המדינה, השני במאבק בטרור או במאבק באיראן) שלא בהכרח קשורים ישירות לפוליטיקאי אבל אולי נובעים מיחסי החוץ שהוא ניהל בתקופתו והעבודה דיפלומטית (האם זו יוזמה עצמאית של טראמפ? ).--2020ITBN - שיחה 20:49, 5 במאי 2020 (IDT)
לארצות הברית חשבון פתוח עם משמרות המהפכה עוד מהיום הראשון לשליטתם באיראן. אני לא רואה בהכרזה קשר לישראל או לנתניהו. מחקתי משפט זה. לעומת זאת, לעניין נהריים וצופר קשר הדוק לנתניהו מתוקף תפקידיו כראש הממשלה ושר החוץ. דוד שי - שיחה 20:59, 5 במאי 2020 (IDT)

העתירה בענינו[עריכת קוד מקור]

מציע לציין אותה בערך--2A00:A040:196:E146:FCC7:5068:41F6:4C86 12:29, 7 במאי 2020 (IDT)

הפגנות[עריכת קוד מקור]

האם צריך להציג את המחאה נגדו וסביב ענינו המשפטי? אולי אפילו במשפט. פ"ת, הדגלים השחורים. זו דוגמה אקטואלית וזו [[4]]. מספרי, הן רבות יותר מאלה שהביעו תמיכה בו. ויש תמונה של אחת בערך. 2020ITBN (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

שלטון מחליפים בקלפי, לא בהפגנות. ההפגנות בעד ונגד נתניהו הן אירוע זניח (לא משתתפים בהן המונים), אין צורך לציינן בערך. דוד שי - שיחה 07:12, 9 במאי 2020 (IDT)
נכון. בערכים אחרים צוינו הפגנות,בעיקר גדולות. פה יש תמונה מהפגנה קטנה יחסית אם איני טועה ( אולי כמו וזו ה[[5]] )--2020ITBN - שיחה 01:57, 10 במאי 2020 (IDT)
2020ITBN, ויקיפדיה איננה עיתון. לא כל מה שראוי לפירסום בחדשות - ראוי לפירסום גם באנציקלופדיה. יש לבחון כל מקרה לגופו. למשל, על ההפגנות בפ"ת יש ערך: המחאה נגד היועץ המשפטי לממשלה. לגבי מחאת הדגלים השחורים - בעבר נוצר ערך, שלא שרד הצבעת מחיקה. בנוגע למחאה שבכיכר רבין נגד ר"מ נאשם בפלילים - אינני סבור שקיימים מקורות המעידים על כך שלהפגנה עצמה יש חשיבות אנציקלופדית כלשהי. במידה ואכן תוקם בשבועיים הקרובים ממשלת ישראל השלושים וחמש, ובמידה וההפגנות ימשיכו, ניתן יהיה לשקול האם לציין זאת בויקיפדיה. אבל גם אז - לא בטוח שהערך בנימין נתניהו הוא המקום המתאים ביותר לכך. יוניון ג'ק - שיחה 03:08, 10 במאי 2020 (IDT)
אני משוה לתמונה שבערך. איני מתכוון לפרט כל הפגנה והפגנה. זה מיותר. --2020ITBN - שיחה 12:25, 10 במאי 2020 (IDT)
נגד כל ראשי הממשלות היו הפגנות רבות. נרו יאירשיחה • ט"ז באייר ה'תש"ף • 12:28, 10 במאי 2020 (IDT)
דוד שי, הן לא זניחות. הסיקור שלהן מקטין, בשיתוף מלא של ערוצי החדשות ואני מדבר על המחאה שהתנדנדו בה לגבי איימן עודה. זו ספציפית הייתה בסדר גודל של עשרות אלפים. מחאת העצמאים לא גדולה בהרבה וזכתה לסיקור רב יותר. כשהחיים יחזרו לשגרה, ניתן יהיה לראות את הפוטנציאל המלא של המחאות, וזה בלי להתייחס למחאת הרשת שכללה 500 אלף צופים. העליות לירושלים לכשעצמן ראויות לציון, ובין היתר השתתפות של מטכ"ליסטים רבי דרג. מוטי אשכנזי מוזכר בערך על משה דיין. המחאה הרלוונטית מוזכרת בערך על אביחי מנדלבליט. מחאת הדגלים השחורים מסוקרת תקשורתית בהרחבה כבר חודשיים וזכתה להשתתפות בפרופיל גבוה, היא החלה עוד מהרגע שאדלשטיין ביזה את בית המשפט-המחאה בכיכר רבין היא חלק מאותו גל מחאה. מצער שיש בינינו אנשים שמאפשרים מצב שבו מוזכרות מחאות קטנות בהרבה נגד נתניהו ומנסים למחוק מהתודעה את הדברים שהתרחשו ב3 השנים האחרונות. ‏Hummingbird° כולי אוזן ° יש לך הודעה 02:42, 12 במאי 2020 (IDT)
מחאת העצמאים לא מוזכרת בערך ומוזכרת בערך התפרצות נגיף הקורונה בישראל עם מחאות אחרות שהיו באותה תקופה, רובן כלכליות. אני חושב שמחאת ה500 אלף צופים יכולה להופיע פה בגלל גודלה, אולי כשיא של (אם נשכלל את התקופה שצמצמה את הרצון של רבים לצאת ולהסתכן בהדבקות) של גל מחאות על אותו נושא, ענינו המשפטי. איני זוכר שמחו נגד הקמת ממשלותיו הקודמות--2020ITBN - שיחה 12:31, 13 במאי 2020 (IDT)
הועלו ספקות כמה צופים היו שם, ובכל מקרה לא כל סקרן שרצה לראות במה מדובר הוא מוחה. אין שום דמיון למחאה של מוטי אשכנזי שזכורה עד היום. המחאה נגד מנדלבליט הייתה חריגה, כי נדיר שיש דבר כזה מול יועץ משפטי. מול ראשי ממשלה תמיד היה. נרו יאירשיחה • י"ט באייר ה'תש"ף • 12:46, 13 במאי 2020 (IDT)
אפשר לערער על כל הפגנה כך (ואשמח להוכחה לגבי הספקות. מציין שקל יותר לצפות בהפגה מאשר לכתת רגליים.). גם אם מדובר בחמישית, זו הפגנה גדולה. רהמ שמואשם בשוחד שממשיך לכהן הוא מצב נדיר. במקרה הישראלי, זה מצב תקדימי. לכן, נושא המחאה נדיר וגודלה גבוה. המאחה של מוטי אשכנזי היא מחאה של אדם אחד שהשפיעה בטווח רחוק. זו לא--2020ITBN - שיחה 13:19, 13 במאי 2020 (IDT)
מסכים עם דוד שי, יוניון ונ"י. עיקר וטפל. Ronam20 - שיחה 13:23, 13 במאי 2020 (IDT)
Ronam20 האם המחאות בערך על אולמרט הן עניין טפל? ‏Hummingbird° כולי אוזן ° יש לך הודעה 12:24, 15 במאי 2020 (IDT)
אם בעבקות ההפגנות ביבי יקים ועדות חקירה ושרים בממשלתו יתפטרו, יהיה מקום להזכירן כאן כפי שמווזכרות בערך על אולמרט. Ronam20 - שיחה 12:55, 15 במאי 2020 (IDT)
Ronam20 נראה שליצמן ובר סימנטוב הקדימו את התפטרותם. האם יש להזכיר את ההפגנות נגד פינוי סיני בערך על יצחק רבין? סיני פונה בכל מקרה, ההפגנות עדיין שם. האם יש להזכיר את המחאות נגד הסכם השילומים עם גרמניה? הכסף הגיע. הייתה מחאה חברתית. משהו השתנה? האזכור של ההפגנות אינו תלוי רק בתוצאה אלא גם במשמעותיות (notability) שלהן. היו הפגנות נגד שרון בעקבות סברה ושתילה, הייתה ועדת חקירה ושרון סירב להתפטר ולכן הודח. ועדת אגרנט הטילה את האשמה על דוד אלעזר וכולנו יודעים מה קרה באמת. ועדת חקירה זה לא בהכרח פונקציה. גם התפטרות היא לא בהכרח מדד לערך, למשל במקרה של המחאה נגד היועץ המשפטי לממשלה. גם כישלון המחאה אינו מונע את אזכורה כמו במקרה של המחאה נגד תוכנית ההתנתקות.
ביבי זה לא אולמרט ולא רבין. הוא לא יתפטר עד שהמחנה שלו יסיר את ידיו ממנו. הוא תוקף את כל השרשרת-את המפכ"ל שהוא מינה, את היועמ"ש שהוא מינה, את הפרקליטות. הוא ימצא דרך גם לתקוף את "מבקר" המדינה, אולי בזכות הסיבה שאנגלמן בעצמו התחיל להתנגד לביקורת-הביקורת שהוטלה עליו בטכניון. עוד לא קרה שראש ממשלה לא התפטר לאחר הגשת כתב אישום. הוא גרר את ישראל שוב ושוב לבחירות וגם בסבב השלישי תמונת המנדטים הייתה לרעתו ואלמלא הקורונה היינו כבר בסבב רביעי.
איזו ועדת חקירה הוא יקים כששליחיו, כולל הילד, תוקפים את מערכת המשפט? זה האיש שהביא לנו את "לחקור את החוקרים". זה מר "אתם רואים פקקים ואני רואה מחלפים". ועדת חקירה לא תהיה וגם אם תהיה, כנראה שילך בעקבות שרון ולא יתפטר. לסיכום-ועדת חקירה היא לא טיעון. ‏Hummingbird° כולי אוזן ° יש לך הודעה 15:08, 15 במאי 2020 (IDT)
כאמור, הפגנות סתם אין טעם לאזכר (היו נגד כל ראש ממשלה בעשורים האחרונים). כשלהפגנות היו פירות מבוהקים, ששינו את ההיסטוריה או שבלטו במיוחד בהיסטוריה, אז הן הופכות לחשובות. Ronam20 - שיחה 15:12, 15 במאי 2020 (IDT)

תוסיפו שהוא התגייס זמן קצר אחרי מלחמת ששת הימים[עריכת קוד מקור]

כדי להצטרף לצבא ההגנה לישראל זמן קצר לאחר מלחמת ששת הימים.(מתוך הוויקיפדיה באנגלית) https://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Netanyahu

כתוב אצלנו "ב-1967, עם סיום לימודיו בתיכון, שב נתניהו לישראל כדי להתגייס לצה"ל". סביר שזה היה לאחר מלחמת ששת הימים ולא לפניה, אבל כדאי למצוא אסמכתא לכך. דוד שי - שיחה 19:23, 11 במאי 2020 (IDT)

קובץ השמע[עריכת קוד מקור]

אני מדמיין או שבהקלטה שבראש הערך הוא הוגה "בנימין" בצירי תחת הבי"ת? Ronam20 - שיחה 21:21, 14 במאי 2020 (IDT)

אכן ראוי לתקן. נרו יאירשיחה • כ' באייר ה'תש"ף • 21:42, 14 במאי 2020 (IDT)

האיי קיו של בנימין נתניהו[עריכת קוד מקור]

הוספתי ב'חיים אישיים' פסקה העוסקת במיתוס האיי-קיו של בנימין נתניהו. בפסקה נאמר כך: "בשנת 2011 דירג מגזין הכלכלה המוערך ביזנס-אינסיידר (Business Insider) את בנימין נתניהו במקום ה-11 ברשימת האנשים החכמים בעולם, כשהוא מעריך את מנת המשכל שלו ב180 איי קיו (הפניה לאתר). את הידיעה ציטט בארץ האתר גלובס (הפנייה לאתר) . שנתיים מאוחר יותר נטען גם באתר מאקו כי לנתניהו 180 איי קיו, "על פי מספר דיווחים" (הפנייה לאתר). ההערכה זו כי לנתניהו מנת משכל מן הגבוהות בעולם הפכה למיתוס מפורסם במיוחד, בעוד רבים לועגים לה כיוון שהיא מעמידה את נתניהו כחכם יותר מגאונים מפורסמים. כך לדוגמה טען האתר n12 כי הביזנס-אינסיידר לא הביא מקור לדבריו, והעריך שמקורו של המיתוס בכלל במשפט שפורסם באתר ניוזוויק בשנת 1999 על אהוד ברק(הפניה לאתר). על פי האתר, גם לגבי מנת המשכל של אהוד ברק אין כל אסמכתא, וטענת הניוזוויק נשענת להערכתו על משפט שאמרה בעבר ראש ממשלה גולדה מאיר (הפניה לאתר)"

שערתי שהפסקה תימחק, אך לצערי לא הערכתי את מהירות המחיקה. תוך דקות בודדות היא הוסרה, כך שלא ניתן זמן מספיק לעמיתים העורכים להיחשף אליה ולשפוט.

לדעתי מדובר בפסקה הוגנת ומאוזנת, המציגה את המקורות השונים, מסייגת אך מותירה את העניין כפי שהוא, מעורפל.

‏Ronam20 שהסיר את הפסקה כתב: "מיותר. פסקה שלמה על השערה פורחת".

אני רוצה להציג שתי סיבות מדוע לדעתי הפיסקה אינה מיותרת:

ראשית כל, קשה להגדיר את הנושא כ'השערה פורחת'. ה'ביזנס אינסיידר' ו'מאקו' הינם מקורות מהימנים שמשתמשים בהם כמקור בוויקיפדיה חדשים לבקרים. לעולם איננו תוהים "מה מקורו של מאקו?" אי-אפשר להתעלם מן האפשרות כי מדובר בדיווח נכון ולסווג אותו בהינף יד כעורבא פרח.

שנית, והחשוב יותר בעיניי - המיתוס עצמו הוא מידע חשוב במיוחד לערך בנימין נתניהו. מדובר במיתוס שהוא אחד המפורסמים במדינה, ומופיע בתקשורת חדשים לבקרים. מבלי לקחת בחשבון את העובדה שיש לחשוף את קוראי ויקיפדיה לנתונים אודות המיתוס כמו שהם, אי-אפשר להתעלם מכך שלמעשה, בין אם נכון הדבר ובין אם לא, הפכה מנת המשכל האפשרית של בנימין נתניהו לנושא חשוב ומדובר (שמן הסתם גם משפיע על בחירותיהם ודעותיהם של כלל הציבור). זה לכשעצמו סיבה להכניס את הפסקה לערך.

אנא חוו את דעתכם המווקפד - שיחה 02:29, 21 במאי 2020 (IDT)

כל דירוגי "האנשים החכמים בעולם" הם תמיד השערות מצוצות מהאצבע הנכתבות לצורכי הרייטינג, ולא משנה באיזו במה הם פורסמו. אין שום מבחן שיכול להעריך IQ (מלבד מבחן IQ עצמו). בערכים אנציקלופדיים יש צורך לסנן את רוב הפרטים הטפלים ולהשאיר את העיקר. פסקה ארוכה שדנה בשטות שנכתבה בביזנס אינסיידר ובטענות נגדה, פשוט לא יכולה להיכנס לערך שאמור להיות תמציתי ומזוקק (גם בערך אלברט איינשטיין לא הצגנו מיתוסים מפוקפקים וסברות כרס על ה-IQ שלו, ולא חסרים כאלה). Ronam20 - שיחה 03:05, 21 במאי 2020 (IDT)
אבל האם אתה לא מסכים שלמעשה לתיאוריה המצוצה מהאצבע הזו יש השפעה עצומה על החיים האמתיים, כאשר היא יוצרת סביבו הילה אדירה בקרב אלו שאינם יורדים לדקויות? אני כיוונתי בעיקר לעניין הזה, כלומר הבאתי את הפולמוס לא כדי לדון האם לנתניהו יש אכן 180 iq (ספויילר - אין לו), אלא לציין את המצב בו התקשורת חוזרת על העניין הזה שוב ושוב ומחצית מהעם גם מאמין לזה. אם נניח שנתניהו היה מנצח בבחירות באמצעות שקר גס, האם לא היו מזכירים אותו בוויקיפדיה? (אני לא משווה, רק מנסה להבהיר שלמעשה העניין הוא גורם גדול בצורה שמתייחסים אליו) המווקפד - שיחה 03:11, 21 במאי 2020 (IDT)
אני מסכים עם Ronam20. דוד שי - שיחה 05:48, 21 במאי 2020 (IDT)
גם אני. בברכה. ליש - שיחה 07:36, 21 במאי 2020 (IDT)
אין ספק שרבים מתומכיו (וגם ממתנגדיו) חושבים שנתניהו חכם מאוד, אבל לדעתי רובם לא שמעו על מיתוס ה-180 דווקא. נרו יאירשיחה • כ"ז באייר ה'תש"ף • 19:03, 21 במאי 2020 (IDT)
אולי תסבירו לי איך אדם "חכם מאוד" מסתבך בצורה קשה עם החוק עד להאשמתו בלקיחת שוחד? אולי תסבירו לי איך אדם "חכם מאוד" נכשל בצורה קשה כל כך בבחירת הסובבים אותו? דוד שי - שיחה 04:01, 22 במאי 2020 (IDT)
מאמין שגם אתה שמעת על אנשים חכמים (לפחות במובנים מסוימים) שהואשמו, ואפילו הורשעו, גם ביותר משוחד. אמנם נראה שאתה שוב גורר אותנו לדיונים שמקומם בכיכר העיר. נרו יאירשיחה • כ"ח באייר ה'תש"ף • 10:41, 22 במאי 2020 (IDT)
אני גורר? וכי אני התחלתי דיון זה בחוכמתו של נתניהו? וההערה שלך על חוכמתו, כלום אין מקומה בכיכר העיר? טול קורה מבין עיניך.
לגופו של עניין: חכם להרע הוא סוג של טיפש (לפחות במובנים מסוימים) ואוי לנו מהערצה של חכמים להרע. דוד שי - שיחה 11:03, 22 במאי 2020 (IDT)
הדיון עסק בתוכן הערך, לא בחוכמתו כשלעצמה. שוב לא התאפקת, אתה מתקשה לשלוט בעצמך כשמדובר בנתניהו. נרו יאירשיחה • א' בסיוון ה'תש"ף • 01:51, 24 במאי 2020 (IDT)

בעניין מה שכתב נרו יאיר, אני עצמי נתקלתי פעמים רבות בתקשורת באמירה ש'לנתניהו 180 איי קיו' (ואני מתכוון שכתבים ושדרנים עצמם אומרים את המשפט, ובבטחון מוחלט).

ולגופו של עניין - משתמש עוזי ו. קישר לדף השיחה שלי כתבה שמוכיחה מעל לכל ספק שאין כל מקור לדברי ה'ביזנס אינסיידר' ומדובר בקשקוש מוחלט. השאלה שנותרה היא האם יש בוויקיפדיה להפרכת מיתוסים מסוג זה, בדמות פסקה קצרה שתזכיר את האזכורים בתקשורת ואת העובדה שמדובר בבלוף. המווקפד - שיחה 10:24, 24 במאי 2020 (IDT)

לא נראה לי. השמועה/מיתוס לא השתרשו מספיק בכדי שנצטרך להוסיף משפט על כך, ובוודאי לא פסקה. Ronam20 - שיחה 10:44, 24 במאי 2020 (IDT)
ראו כאן כתבה. מגזין יַהֲלֹם - שיחה 22:21, 26 במאי 2020 (IDT)

שאלה עקרונית[עריכת קוד מקור]

אם אנחנו בקטע של כתיבת נתונים בפתיח(כמו מספר ההרוגים),גם כאלה הנובעים ממה שקדם לקדנציה או אינם באשמתו/תרומתו באופן חלקי, האם צריך לציין שבתקופתו פסק המומ בפועל עם הפלסטינים? או גידול בטווח הטילים למרכז ("אפיל את שלטון החמאס")? נב: בערך על אולמרט צוין בתוכו : "שנת 2007 הייתה השנה עם מספר ההרוגים הנמוך ביותר בפיגועי טרור וקרבות צבאיים (לרבות בדרום לבנון), מאז שנת 1999. בשנה זו נהרגו 13 אזרחים וחיילים ונערך פיגוע התאבדות אחד. בשנת 2008 עלה מספר ההרוגים ל-36 אזרחים וחיילים." אחרי מלחמת לבנון 2 נוצר שקט יחסי והרתעה או הרתעה הדדית, דבר שלא הוזכר(דבר שאנו יודעים מבדיעבד).

כבר דנו בזה בעבר. גם דברים אחרים בפתיח ובערך מושפעים ממה שקדם לקדנציה וכו', ובפרט המבצעים בעזה. המו"מ עם הפלסטינים הפך לזניח. נרו יאירשיחה • ג' בסיוון ה'תש"ף • 22:36, 26 במאי 2020 (IDT)
מלחמות ומבצעים גדולים מזכירים בפתיח, פחות נתונים מספריים או תהליך היסטורי(ניתנה הדוגמה מאולמרט). והמו"מ הפך לזניח בין היתר בזכותו ( או לחובתו, כמובן שהוא אינו הגורף היחיד).--2A00:A040:196:E146:9100:C2C7:3D3:AFB2 01:14, 27 במאי 2020 (IDT)
לא היה דיון על מיקום המידע, לא על נחיצותו. --2020ITBN - שיחה 12:47, 28 במאי 2020 (IDT)

מחיקה[עריכת קוד מקור]

לפי דיווח, רשות המיסים דרשה כ-600 אלף שקלים תשלום מס על הוצאות הוילה בשנים 2013-2018. נתניהו מצידו לא רצה לשלם והנחה את אנשי משרד רה"מ למצוא פתרון יצירתי כך שהמדינה תשלם על ההוצאות.[1] למה נמחק??נ אפשר גם לקצר--2020ITBN - שיחה 23:22, 3 ביוני 2020 (IDT)

ויקיפדיה אינה עיתון, לא כל דבר שמתפרסם בתקשורת ישר צריך לכתוב אותו בויקיפדיה. שיקול דעת הכרחי על מנת לסנן את העיקר. עשרות אלפי אזרחים נמצאים בדיון עם רשות המיסים, כמו הסוגיה הזו הנמצאת בדיון ולא הסתיימה ומחפשים פתרונות יצירתיים להמנע מתשלום או מהפחתה שלו שזה תהליך לגיטמי לחלוטין. לכן, באמת שאין מה לכתוב אותה. BAswim - שיחה 00:37, 4 ביוני 2020 (IDT)
האזרח הסביר לא אוגר חובות מס במשך שנים אנונימי/ת לא חתם/ה
זה יכול לקרות גם לאזרח סביר, אבל מה שחשוב לענייננו שעצם החוב הזה לא רלוונטי בערך אנציקלופדי. לא באנציקלופדיה מאוזנת. נרו יאירשיחה • י"ב בסיוון ה'תש"ף • 22:15, 4 ביוני 2020 (IDT)
יש לנו עכשיו שר לענייני השכלה גבוהה ומים. יתכן שבנסיון לאחד את אגפי החשבונאות יוחלט שמתוקף תפקידי כפרופסור למתמטיקה אני זכאי לכך שהמזרקה הגדולה שבכניסה לעיר אשדוד תהיה מעתה תחת חסותי הטקסית. לתלוש המשכורת שלי יתווספו אז הסעיפים "זיכוי בגין אחזקת מזרקה" (182,476 ש"ח לחודש) ו"עלות אחזקת מזרקה" (מינוס 182,476). אם בשנת 2027 תקבע רשות המיסים שעלי לשלם מס עבור דמי החזקת המזרקה הגבוהים שמהם אני נהנה, ותוציא שומה רטרואקטיבית לשנים 2021-2025, אני מבקש מראש שתי בקשות: (1) שלא יכתבו על כך בוויקיפדיה, (2) שלא יאמרו עלי בדפי השיחה שאני אוגר חובות מס. עוזי ו. - שיחה 23:27, 4 ביוני 2020 (IDT)
האם החוב הנוכחי הוא רטרו אקטיבי והאם שינו במיוחד בשבילו את החוק? כמו במקרה של ליצמן לתפקיד השר אנונימי/ת לא חתם/ה
אחרי שהתברר לנו שהמשטרה והפרקליטות והיועמ"ש ובתי המשפט רודפים את נתניהו על לא עוול בכפו, כעת מתברר שגם רשות המסים הצטרפה לרודפים. מה יש בו בנתניהו שהפך אותו לילד הכאפות של עובדי המדינה?
בתיקון לפקודת מס הכנסה,[2] שיזם ח"כ מיקי מכלוף זוהר, נקבע שראש הממשלה ושאיריו ייזכו לפטור ממס הכנסה לתשלומים והטבות מהמדינה, שאינם משכורת או קצבה, בדומה לפטור הניתן לנשיא המדינה. סעיף 9(1א) לפקודת מס הכנסה קובע: "תשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה או לראש הממשלה לשעבר או לשאיריו בקשר למילוי תפקידו כראש הממשלה, למעט משכורת וקצבה". התיקון חל על ראש הממשלה נתניהו החל מ-1 בינואר 2018 ועל ראשי הממשלה שיבואו אחריו. בהתאם לכך, לא השומה שהוצאה לנתניהו היא רטרואקטיבית, אלא דווקא הפתרון היצירתי שהוא מחפש הוא רטרואקטיבי: יתקנו חברי הכנסת את תחילתו של התיקון הנ"ל ליום תחילת כהונתו של נתניהו, ונפתרה הבעיה. מיקי, לטיפולך (גנץ לא צפוי לסרב). דוד שי - שיחה 05:45, 5 ביוני 2020 (IDT)
בתי המשפט לא כי הם החליטו החלטה שהוא אוהב (קבלת המנדט). בכל מקרה הסרקסטיות הזו היא סטיה מהנושא. אני חושב שהכוונה ברטרואקטיביות היא האם החוב צץ אחרי שנים. להבנתי, החוב נוצר אחרי שגילו שהחוק לא עסק בהוצאות על חיים פרטיים(שיפוצים) עקב עתירה וועדה שהתכנסה. לכן המידע מיותר. דרך אגב, החוק פוטר 5 שנים[[6]] אחרי הכהונה (בדומה לנשיא ובשונה[7]). תמוה ומיותר לטעמי. --2020ITBN - שיחה 16:51, 5 ביוני 2020 (IDT)
משתמש:בריאן, 2020ITBN מנהל מלחמת עריכה בעניין זה (ובניגוד לרוב בדף השיחה), ולא בפעם הראשונה. נרו יאירשיחה • י"ג בסיוון ה'תש"ף • 17:36, 5 ביוני 2020 (IDT)
לא נכון, בפסקה מ16:51 ציינתי שאני מקבל את עמדתך שהמלל מיותר (" לכן המידע מיותר") --2020ITBN - שיחה 19:17, 5 ביוני 2020 (IDT)
חבר שואל. האם בעקבות האירועים האחרונים, צריך להתיחס לעניין או נגזרותיו? תבנית:דוד שי תבנית:2020ITBN תבנית:נרו יאיר [ https://mobile.twitter.com/amsterdamski2/status/1275075362100113408] [ https://mobile.twitter.com/amsterdamski2/status/1274818549001990147] [ https://mobile.twitter.com/amsterdamski2/status/1275080551444082688] [8], אולי בניסוח או אחר. הייתי שמח לקרוא שווה לקודמיו.
גם לי יש חבר ששואל אם אתה יכול לפרט מה השתנה באופן מהותי בעניין הזה. אגב, אתה לא מתייג נכון. נרו יאירשיחה • ל' בסיוון ה'תש"ף • 18:59, 22 ביוני 2020 (IDT)
מתגבש פתרון רטרואקטיבי שונה מזה שהצעתי [9], [10], אם יאושר, ראוי יהיה לציינו בערך. דוד שי - שיחה 22:23, 22 ביוני 2020 (IDT)
בעקרון, הוא ביקש ערימות של הטבות ופטורים שאינם קשורים לסוגית המס הזו. בנוסף אליה [11]. אפילו החזר כספי [[12]] אולי זה מה שיקרה בסוף [[13]] --2A00:A040:196:E146:7CE9:BF67:ABC4:D13C 23:42, 22 ביוני 2020 (IDT)
אז ביקש. זניח. נרו יאירשיחה • א' בתמוז ה'תש"ף • 12:19, 23 ביוני 2020 (IDT)
[14]. קיבל משהו.
ראו: בתום דיון סוער: ועדת הכספים אישרה פטור ממס לראש הממשלה • צפו, באתר בחדרי חרדים, 23 ביוני 2020. למדתי משם כמה דברים שלא בטוח שכל כלי התקשורת טרחו לציין: רשות המיסים לא דרשה בעבר תשלום מס מראשי ממשלה בגין הוצאות אלה, נוכח כך שלא נדרשה לסוגיה, ורק לאחר חקיקת החוק הקובע פטור לראשי ממשלה ממס זה החל משנת 2018, עלתה דרישת התשלום מרה"מ רטרואקטיבית. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת משה גפני אמר בדיון: "כאשר חוקקנו את החוק הפוטר רה"מ ממיסוי על הוצאות הנוגעות לתפקידו ברשות המיסים ציינו כי לא יהיה חיוב רטרואקטיבי, אילו היינו יודעים שיבקשו למסות לאחור, היינו כוללים זאת בחוק כבר אז". בקיצור, החוק החדש בא לעגן את המצב הקיים לגבי כל ראשי הממשלות שקדמו לנתניהו. האם כלי התקשורת שקראתם בעניין טרחו לגלות לכם את זה? נרו יאירשיחה • א' בתמוז ה'תש"ף • 18:57, 23 ביוני 2020 (IDT)
כלי התקשורת שאני קראתי סיפרו לי שראשי ממשלה קודמים לא נדרשו לשלם מס משום שלא קיבלו מהמדינה מימון להוצאות הבית הפרטי שלהם. הנחמה היחידה שלי בחוצפה של נתניהו ותומכיו זה התקווה שמתקיים בנו כעת מה שנאמר במשנה "בעקבות משיחא חוצפא יסגא". דוד שי - שיחה 19:21, 23 ביוני 2020 (IDT)
רגע, במקור שהבאתי כתוב שהם לא נדרשו לשלם מס כי לפי החוק לא היו חייבים בזה, החיוב נוצר מחוק שחוקק ב-2018 בעקבות בג"ץ. ייתכן בהחלט שראשי ממשלה קודמים לא ביקשו הוצאות כאלה, אבל הם היו יכולים. זה קצת מזכיר את התשלומים ששי ניצן היה הראשון לקבל, מניח שאתה זוכר את העניין הזה. נרו יאירשיחה • א' בתמוז ה'תש"ף • 23:26, 23 ביוני 2020 (IDT)
הדיווחים בנושא זה נכתבים על ידי בורים שאינם מבינים דבר בדיני מסים, וחבל. החוק שחוקק ב-2018 העניק לנתניהו פטור ממס ולא חיוב במס. החובה לשלם מס על הטבות קיימת כבר שנים רבות, וחלה על ראשי הממשלה כמו על כל יתר תושבי ישראל. ב-2018 ניתן לנתניהו (ולראשי הממשלה הבאים אחריו) פטור מחובה זו. דוד שי - שיחה 08:46, 24 ביוני 2020 (IDT)
אני יודע שאתה איש מקצוע, אבל לדעתי אתה טועה. לא ראיתי עדיין כלי תקשורת שאומר שראשי ממשלות שילמו בעבר מס על הוצאות ששילמה המדינה במסגרת תפקידם. סמוטריץ' עושה כאן סדר: השאלה שעמדה לדיון אינה אילו הוצאות קשורות למילוי התפקיד, זה כבר הוחלט, רק האם ראש הממשלה צריך לשלם מס על הוצאות שכבר הוחלט שהן קשורות לתפקיד. ראו שם עוד. הוא גם מציג לדעתי עמדה משכנעת למה בכל זאת יש בעיה, בעיתוי של הדיון. נרו יאירשיחה • ב' בתמוז ה'תש"ף • 10:16, 24 ביוני 2020 (IDT)
הוצאות במסגרת התפקיד, של כל אדם, הן הוצאה מוכרת, ואינן נכללות בהכנסה החייבת. פקידי השומה יודעים זאת, ואני משער שהשומה שהגישו לנתניהו היא על הוצאות ששולמו לו שלא במסגרת תפקידו. סמוטריץ' סבור אחרת, אבל בדיון אתמול לא שללו את גישת פקיד השומה, אלא החליטו שהמדינה תשלם את המס במקום נתניהו (כלומר תגלם את המס). זה המקום להעיר שכאשר אדם חולק על שומה שהוצאה לו, הכתובת לבירור היא בית המשפט המחוזי, ולא ועדת הכספים. דוד שי - שיחה 10:36, 24 ביוני 2020 (IDT)
אני לא הייתי בדיון, אבל סמוטריץ' היה ואני חושב שתצטרך יותר מהשערה כדי לחלוק על מה שכתב באופן חד משמעי. זה מצטרף לידיעה שהבאתי למעלה. אכן, המדינה תגלם את המס, אבל לא על המשכורת, רק על הוצאות במסגרת התפקיד. וזה היה בוועדה ולא אצל פקיד השומה, כי זו תופעת לוואי שבאה לסגור פינה בחוק מ-2018. גפני אמר שהיה עבורם מובן מאליו שהחוק חל גם רטרואקטיבי, אבל פקיד השומה החליט אחרת. נרו יאירשיחה • ב' בתמוז ה'תש"ף • 11:12, 24 ביוני 2020 (IDT)
סמוטריץ' אמר, גפני אמר - קשקשנים. הנה ההצעה שנדונה בוועדה, ראה את סעיף 9ו קרוב לסוף ההצעה, המילים "במסגרת התפקיד" לא מופיעות בה. ושוב: ויכוח עם פקיד השומה יש להביא לבית המשפט המחוזי, אבל ההצעה משלימה עם החלטת פקיד השומה, וקובעת שהמדינה תגלם את המס הנדרש, כך שנתניהו לא ירגיש בנטו שלו את החיוב במס. מדובר בשחיתות לשמה, ששותף לה כל מי שהצביע בעד ההצעה או ברח מלהצביע נגדה. לא שמתי לב האם הדיון הציבורי בהצעה כלל התייחסות לכך שנוסף בה שראש הממשלה וראש הממשלה החלופי זכאים להוצאות נוספות על חשבון אוצר המדינה בעבור "הוצאות כלכלה עבור בני המשפחה הגרים עימם". שכחו לכלול הוצאות ביקור במועדוני חשפנות, אבל ייתכן שסמוטריץ' וגפני עוד יסבירו שכשמעו "קלקלה" היה ברור להם שזה כולל מועדוני חשפנות. דוד שי - שיחה 16:55, 24 ביוני 2020 (IDT)
הבאת נוסח של הצעה. היכן הנוסח שאושר? גם אני נגד הוצאות כלכלה לראש ממשלה חלופי, גם אם זו אינה שחיתות יותר מאשר הרבה מאוד בעיות בשירות המדינה. נרו יאירשיחה • ב' בתמוז ה'תש"ף • 17:55, 24 ביוני 2020 (IDT)
עד כה פורסם רק נוסח ההצעה. סביר שבימים הקרובים יפורסם בקובץ התקנות הנוסח שאושר. דוד שי - שיחה 20:28, 24 ביוני 2020 (IDT).

[[15]] golda

הנה הנוסח שאושר, ובו, הפלא ופלא, נוספו המילים "בקשר למילוי תפקידו כראש הממשלה", כך שאי-אפשר להאשים את ועדת הכספים שהיא חותמת גומי המאשרת אוטומטית את משאלותיו של ראש הממשלה. עולה כאן השאלה: מה הועילו חכמים בתקנתם? הרי אם אלה טובות הנאה שניתנו לנתניהו בקשר למילוי תפקידו כראש הממשלה, אין לחייבן במס, וממילא אין צורך שהמדינה תגלם מס זה, ואם טובות ההנאה ניתנו שלא בקשר למילוי תפקידו, החלטת ועדת הכספים אינה חלה עליהן - הן חייבות במס והמדינה אינה רשאית לגלמן. למקמבני הקומבינות פתרונים. דוד שי - שיחה 04:53, 2 ביולי 2020 (IDT)
זו לכאורה שאלה לפקיד השומה שרצה לחייב במס הוצאות בקשר למילוי תפקידו, לא לוועדת הכספים. נרו יאירשיחה • י' בתמוז ה'תש"ף • 13:46, 2 ביולי 2020 (IDT)
פקיד השומה רצה לחייב במס, הנישום סבור שאין לחייב במס. מי צודק? זו מחלוקת שמקום המקובל לדון בה הוא בית המשפט המחוזי. כאן משרד ראש הממשלה וועדת הכספים קימבנו קומבינה פרטית לנתניהו, שאומרת: במקום להתווכח עם פקיד השומה, נגדיל את התקציב של משרד חראש הממשלה בעוד מיליון שקל ונסגור עניין. כך לא מתנהלים. דוד שי - שיחה 19:19, 2 ביולי 2020 (IDT)
סליחה שאני חוזר על מה שכמדומני כבר ציינתי ועוד בזכות נתניהו. גפני אמר בדיון שהחיוב הזה הגיע לאחר חוק קודם שניסחה הוועדה בראשותו, והיה ברור להם שזה כולל גם רטרואקטיבי. לאחר שפקיד השומה הבין אחרת - הם סגרו את הפינה. נרו יאירשיחה • י' בתמוז ה'תש"ף • 20:27, 2 ביולי 2020 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── גפני צריך להתבייש במה שאמר (אם אמר זאת). הוא מחוקק ותיק ומנוסה, איך לא הבין משפט פשוט בלשון החוק "תחילתו של סעיף 9(1א) לפקודה, כנוסחו בחוק זה - לגבי ראש ממשלה מכהן - ביום י"ד בטבת התשע"ח (1 בינואר 2018)"? באמת יפה שהוא מוכן לעשות מעצמו אידיוט למען נתניהו. ואם הבין שטעה, מדוע לא תיקן את החוק, כך שבמקום 2018 יאמר בו 2010, או 1948, אלא הלך בדרך עקומה של תוספת מיליון שקל לשכרו של נתניהו? דוד שי - שיחה 21:08, 2 ביולי 2020 (IDT)

אני חולק עליך. ההסכמה שגובשה בין המשיב 1, ראש הממשלה, למשיבה 4, רשות המיסים, בבג"ץ 8451/16 עו"ד שחר בן מאיר נ' ראש הממשלה, ניתן ב-27 בדצמבר 2017 – הסכמה שקיבלה מעמד של פסק דין – היא ששומת מס על הוצאות מעונו הפרטי של ראש הממשלה, "לפי הצהרת בא-כוח המשיבים בדיון היום – תיושם החל מתאריך 01.01.2018". תיעוד עיתונאי של ההסכמות שהושגו ניתן למצוא גם בכתבתה של אלה לוי-וינריב, ‏העליון אישר: נתניהו ישלם מס על מימון הוצאות מעונו הפרטי, באתר גלובס, 27 בדצמבר 2017. עלמה/יאירשיחה 00:38, 3 ביולי 2020 (IDT)
לא הבנתי על מה אתה חולק. האם כוונתך שפקיד השומה הפר התחייבות שנתן בבית המשפט? אם זה המצב שיאשימו אותו בביזיון בית המשפט במקום לשלם לו מיליון שקל מתקציב המדינה. דוד שי - שיחה 06:47, 3 ביולי 2020 (IDT)
לא משלמים כלום לפקיד, המדינה משלמת למדינה, כלומר משאירה את הכסף אצלה. נרו יאירשיחה • י"א בתמוז ה'תש"ף • 10:48, 3 ביולי 2020 (IDT)
אני חולק על כך שקיים מצב משפטי ברור וחד משמעי שחבר הכנסת גפני לא מבין. המצב המשפטי נתון לפרשנות על ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים בבג"ץ 8451/16, אשר עומדות ברקע של תיקון 248 לפקודת מס הכנסה. הפרשנות המשפטית שמציעים חסידי נתניהו, לפיה נתניהו קיבל פטור ממס לכל התקופה עד 01.01.2018 בהסכמת רשות המיסים ובאישור בית המשפט, סבירה בהחלט. עלמה/יאירשיחה 10:51, 3 ביולי 2020 (IDT)
אם קיבל פטור ממס, מדוע החליטה ועדת הכספים לגלם את המס? מדוע הוועדה לא שלחה את נתניהו ומעסיקתו (מדינת ישראל) לבית המשפט המחוזי, שם יתבעו את פקיד השומה? גם לי יש ויכוח עם פקיד השומה על שווי (חוסר) השימוש ברכב הצמוד בחודשים האחרונים, אפשר שגפני יגלם גם את המס שלי? דוד שי - שיחה 13:05, 3 ביולי 2020 (IDT)

ארהב[עריכת קוד מקור]

 • אולי בכל זאת צריך להתיחס לערעור התמיכה הדו מפלגתית בישראל. ההחלטה על סיפוח (צעד שממשלים קודמים התנגדו לו) מובילה גם לקיטוב או ממחישה אותו. בנוסף לכך שבימי טראמפ המערכת הפוליטית מקוטבת יותר באופן כללי. [16]
 • הספר של בולטון עוסק בעניין האיראני טחלקו של נתניהו

[17] [www.haaretz.co.il/amp/news/world/america/MAGAZINE-1.8937126] [18]

מאמר כתוספת[עריכת קוד מקור]

https://theliberal.co.il/האם-משבר-הקורונה-ישנה-את-הפוליטיקה-היש/

החלטה פרסונלית לטובת נתניהו[עריכת קוד מקור]

בעיצומו של משבר הקורונה, כאשר כמיליון מתושבי הצדינה מובטלים, התכנסה ועדת הכספים לדון בבעיה כספית של אדם יחיד, בנימין נתניהו. החלטת הוועדה מנוסחת בשפה כללית "מס הכנסה שהוטל על ראש הממשלה עד יום י"ג בטבת התשע"ח (31 בדצמבר 2017) בשל הכנסה הנובעת מתשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה בקשר למילוי תפקידו כראש הממשלה, למעט משכורת וקצבה, יהיה על חשבון אוצר המדינה". חרף הניסוח הכללי, כאילו החלטה זו חלה על כל ראש ממשלה, היחיד בעולם שיהנה ממנה הוא בנימין נתניהו. ראוי לציין בערך שזו החלטה פרסונלית, ולכן ציינתי בערך "ראש הממשלה היחיד שנהנה מהחלטה זו הוא נתניהו", אך נרו יאיר סבור שזהו פרט מיותר, והסיר אותו מהערך. מה דעתכם? דוד שי - שיחה 20:11, 13 ביולי 2020 (IDT)

תקציר העריכה היה "במקרה של שי ניצן דקדקת הרבה פחות". דעתי היא שזהו נימוק לא ענייני. יומה דין - שיחה 20:14, 13 ביולי 2020 (IDT)
מה קרה בסוף שנת 2017? עוזי ו. - שיחה 20:19, 13 ביולי 2020 (IDT)
תיקון לפקודת מס הכנסה שנחקק למען נתניהו (אך יהנו ממנו גם ראשי ממשלה שיבואו אחריו) קובע פטור ממס החל מתחילת 2018. דוד שי - שיחה 20:36, 13 ביולי 2020 (IDT)
אכן אני סבור שדוד שי נקט משום מה בעמדה שונה בתכלית כאשר מדובר היה בדרישה של שי ניצן לקבל תוספת פנסיה. שם הוא נלחם לא להכניס, והצליח. נכון שנתניהו הוא היחיד שנהנה מן ההחלטה, משום ששאר ראשי הממשלה פשוט לא חויבו במס במקרים דומים. נרו יאירשיחה • כ"א בתמוז ה'תש"ף • 22:05, 13 ביולי 2020 (IDT)
המקרה של שי ניצן הוא עניין מנהלי שגרתי למדי במגזר הממשלתי, אין שום קשר בינו ובין המקרה שלפנינו.
אין חשיבות לטענה לגבי ראשי ממשלה קודמים (שכנראה גם אינה נכונה, אבל אין צורך לעסוק בכך), העובדה היא שוועדת הכספים תפרה פתרון (עקום) במיוחד בשביל נתניהו, וחשוב שהקורא ידע זאת. מדוע חשוב לך להסתיר זאת? דוד שי - שיחה 22:16, 13 ביולי 2020 (IDT)
ניצן הוא זה שביקש שישונה הנוהל, המיטיב עמו. אני מסופק עד כמה זה שגרתי. כמדומני הבאתי למעלה סימוכין לכך שראשי ממשלה קודמים פשוט לא חויבו במס כזה. מאחר שאתה אינך מנסה להסתיר את יחסך לנתניהו (להפך, אתה דואג להביע אותו שוב ושוב, כשקשור וכשלא קשור), תמוה שאתה שואל אחרים מדוע חשוב להם. נרו יאירשיחה • כ"א בתמוז ה'תש"ף • 22:21, 13 ביולי 2020 (IDT)
הנושא כאן הוא נתניהו, לא ניצן, לא אאריך בוויכוח אתך על סטייה זו מהנושא. ובכל זאת, מדוע חשוב לך להסתיר מהקורא מידע על נתניהו שהביא את ועדת הכספים להחלטה מיוחדת בעניינו? דוד שי - שיחה 22:28, 13 ביולי 2020 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד Nirvadel - שיחה 22:36, 13 ביולי 2020 (IDT)
דוד, אני שואל מדוע חשוב לך להבליט את זה, בניגוד למקרה של ניצן, והאם אתה בטוח שזה לא קשור לעמדותיך האמורות. נרו יאירשיחה • כ"ב בתמוז ה'תש"ף • 14:36, 14 ביולי 2020 (IDT)
התשובה שלי פשוטה, וכבר נתתי אותה: המקרה של ניצן בנאלי ולכן אין טעם לציינו, המקרה של נתניהו וגפני חריג בצורה קיצונית ולכן חשוב לציינו. עדיין לא קיבלתי תשובה מדוע לך חשוב להסתיר זאת. דוד שי - שיחה 15:35, 14 ביולי 2020 (IDT)
בנאלי שפקיד בכיר מבקש ומצליח לשנות נוהל שמיטיב עמו במאות אלפי שקלים? באיזו תדירות קורה המהלך הבנאלי הזה? כל יום? פעמיים בשבוע? אתה הרי בתחום, תוכל להיזכר בעוד דוגמה או שתיים של התופעה הבנאלית והנפוצה הזאת? נרו יאירשיחה • כ"ד בתמוז ה'תש"ף • 11:03, 16 ביולי 2020 (IDT)
אני חושב שראוי לציין זאת. ביבי גם ספג המון ביקורת בגלל המהלך הזה. גילגמש שיחה 11:06, 16 ביולי 2020 (IDT)
הוויכוח כבר אינו אם לציין, הוויכוח הוא כיצד לציין ועד כמה לרמוז לקורא מה דעתנו. נרו יאירשיחה • כ"ד בתמוז ה'תש"ף • 15:35, 16 ביולי 2020 (IDT)
בנאלי, נרו יאיר, הנה דוגמה, כלומר מאות דוגמאות.
אזכיר לך שהנושא בדיון זה אינו שי ניצן. נסה להתמקד בנושא, ולנמק את הצעד שלך. דוד שי - שיחה 18:43, 16 ביולי 2020 (IDT)
לא הבנתי, מי הפקיד הבכיר שדאג לעצמו שם? כשמדובר במאות מקרים בבת אחת זה ממילא לא רלוונטי. הנושא, בעיניי, הוא יחס שוויוני, הקפדה לא ליצור סטנדרטים כפולים הנובעים מהעמדות הפוליטיות שלנו. בזה אני סבור שעלינו להתמקד. נרו יאירשיחה • כ"ד בתמוז ה'תש"ף • 22:30, 16 ביולי 2020 (IDT)
הניסוח "ראש הממשלה היחיד שנהנה מהחלטה זו הוא נתניהו" מדיף ריח רע של התנכלות מכוונת, ומכיוון שמי שהוסיף את הדברים ידוע באהדתו לראש ממשלתנו היה ראוי שיימנע מכך. בברכה, גיברס - שיחה 01:08, 17 ביולי 2020 (IDT)
האם תוכל לנמק מדוע ציון עובדה זו "מדיף ריח רע של התנכלות מכוונת"? זו עובדה, ועובדה משמעותית שאינה מובנת מאליה מקריאת ההחלטה. האם תוכל להסביר איזה עובדות מותר להציג ואיזה הן "התנכלות מכוונת"?
בנוסף, במעבר מדיון ענייני להתקפה אישית יש כיעור רב, וכבר אמרו חז"ל "הרחק מן הכיעור ומן הדומה לו". דוד שי - שיחה 08:04, 17 ביולי 2020 (IDT)
אתה לא נוטה להתקיף את נתניהו? נרו יאירשיחה • כ"ה בתמוז ה'תש"ף • 18:51, 17 ביולי 2020 (IDT)
יש לי ביקורת על כך שבראש ממשלת ישראל עומד נאשם בשוחד. אין זה רלוונטי לדיון כאן, שראוי שיתמקד בתוכן הערך - לא בי, לא בשי ניצן, רק בתוכן הערך. דוד שי - שיחה 19:06, 17 ביולי 2020 (IDT)
איך אפשר להשוות באותה נשימה את פרקליט המדינה לראש הממשלה? זה כמו להגיד אם זה לא נכתב בנחמיה ארגוב אז לא נציין את זה באריה דרעי או חיים רמון. נתניהו חוטף מ[מאנשי ימין, ואנשי שמאל עכשיו מפגינים בבלפור. התקפה אישית? למה ישר להיות פרנואיד - אסור לנו לציין דברי ביקורת על ראש הממשלה המכהן שבמקרה גם מנהל בימים אלו משפט? TheDesertboy - יום טוב - שיחה 19:13, 17 ביולי 2020 (IDT)
אין להשוות מעשים, בקשות או אמירות של אנשים כמו נתניהו וגנץ (אם אתם ממש מתעקשים אז גבי אשכנזי וגדעון סער) לאמירות של מיכל קוטלר-וונש (שהיא אדם מכובד אבל אמירה שלי לא נותנת משמעות או הלם ציבורי כמו של ישראל כ"ץ (הליכוד) או קטי שטרית למירי רגב. לדעתי הנוסח של דוד הוא יותר מבסדר, שה ברכה TheDesertboy - יום טוב - שיחה 19:17, 17 ביולי 2020 (IDT)
קראתי את השיחה ואני תומך בהוספת המשפט. הנימוקים נגד הוספת העובדה שאין עליה חולק התמקדו בדעות האישיות של מוסיף העובדה (שיטה פסולה) או בטענה שבמקרה דומה (שממש אינו דומה) משפט כזה לא הוסף. לא ניתנו הסברים מדוע אין להוסיף עובדה זו פרט לטענה על יחס שוויוני שאינו רלוונטי כאן (אי אפשר להשוות פקיד ציבורי לראש ממשלה). אביהו - שיחה 19:38, 17 ביולי 2020 (IDT)
אינני בטוח שהמשפט הכרחי, אך אני מסכים עם אביהו שלא הוצגו כאן נימוקים ענייניים להסרתו אלא רק whataboutism והאשמות אישיות. אני פתוח לשמוע טיעונים ענייניים ולשקול מחדש, בינתיים אני Symbol support vote.svg בעד הכנסת המשפט לערך. בברכה, איתמראשפר - שיחה 18:21, 18 ביולי 2020 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

מדובר בהחלטה פרסונלית וראוי לציין עובדה זו בנוסח שהציע דוד שי, או בנוסח דומה. לדעתי, אף ראוי לקשר את הפסוקית "היחיד שנהנה מהחלטה" לערך חקיקה פרסונלית. עלמה/יאירשיחה 02:04, 19 ביולי 2020 (IDT)

העברת שורה בכותרת "נעוריו ושירותו הצבאי"[עריכת קוד מקור]

השורה האחרונה, המתייחסת למותו של יוני נתניהו, נראית כאילו היא חלק מתת הכותרת "לימודים אקדמיים". יש להוסיף שורת רווח בינה ובין השורה הקודמת או להעבירה אל מעל לתת הכותרת האמורה.

גם מלחמת יו"כ אינה חלק מלימודיו. תת הפרק עוסק בתקופה שבה למד, לא רק בלימודים נטו. נרו יאירשיחה • כ"ד בתמוז ה'תש"ף • 11:05, 16 ביולי 2020 (IDT)

צמיחה לנפש[עריכת קוד מקור]

נתוהי צמיחה לנפש ונתונים נוספים בעדות האחרון. ביחס לoced וביחס לקודמיו.מכון טאוב. http://taubcenter.org.il/wp-content/files_mf/theisraelieconomyanoverview2019 .pdf&ved=2ahUKEwjyq8uN09fqAhXN0KQKHRP9CooQFjAFegQIBhAB&usg=AOvVaw3egBVjUwaT2pCXrd1zRW2T&cshid=1595104538904

העלמת שנותיו של נתניהו כשר הבריאות[עריכת קוד מקור]

"משום מה", שנותיו של בנימין נתניהו כשר הבריאות לא מופיעות בערך המוגן. לכל התקופה הזאת מוקדשת בערך זה שורה אחת. לפי הערך הוויקיפדי משרד הבריאות, נתניהו היה שר הבריאות בשנים 2009 עד 2013, 2014-2015, 2017-2019, כלומר רוב התקופה שבין 2009 לבין 2020. כמובן - כל התקופה הזאת הוא היה ראש הממשלה. אין ויכוח על כך שהאחריות העיקרית והראשונית הייתה עליו, וכמובן - האחריות המיניסטריאלית. על תפקודו - או יותר נכון על אי-תפקודו לא מופיעה מלה. יש להניח שעורכים "מורשים" בעלי נטיות ליכודיות/ימניות ינהלו מלחמת חורמה כדי למנוע את מה שצריך להיכתב על שנותיו של נתניהו בתחום הבריאות הן כראש הממשלה והן כשר הבריאות באחת עשרה השנים האחרונות, ובייחוד על דו"ח מבקר המדינה על תחום הבריאות, שהונח על שולחנו של שר הבריאות דאז (וראש הממשלה, כמובן) ב-2010 ועל ההמלצות הברורות שנכללו בדוח זה.85.64.60.11 13:56, 22 ביולי 2020 (IDT)

הבה לא נסתיר שכהונתו של נתניהו כשר הבריאות הייתה פורמלית בלבד, כשלמעשה כל תפקידי השר היו בידי סגן שר הבריאות ליצמן. זו אנומליה שנכפתה על נתניהו על ידי מפלגתו של ליצמן, ובוודאי לא הייתה יוזמה של נתניהו. דוד שי - שיחה 14:02, 22 ביולי 2020 (IDT)

דיווח שאורכב ב-23 ביולי 2020[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

ראש הממשלה גם קיבל את העיטור הגבוה בברזיל בזמן ביקורו במדינה מנשיא ברזיל זאיר בולסנרו

אכן, במרץ 2019, בולסנארו העניק לנתניהו את עיטור הצלב האימפריאלי של הדרום (אנ')[19]. לא יודע היכן לציין זאת בערך שכן הביקור של נשיא ברזיל לא מוזכר בערך. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 18:37, 23 ביולי 2020 (IDT)

קורבנות[עריכת קוד מקור]

ht+tps://www.google.com/amp/s/www.themarker.com/amp/markerweek/.premium-1.7440256

צמיחה[עריכת קוד מקור]

השוואה https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3843402

התעלמו מהיותו שר אוצר מרץ 2003-אוגוסט 2005[עריכת קוד מקור]

היסטורי משתנה בהתאם לכותבים. בנימין נתניהו היה שר אוצר בשנים מרץ 2003 עד אוגוסט 2005. בתקופה של מיתון קשה ואינפלציה גבוהה (15%) בנימין נתניהו התמודד עם המצב בצורה מדהימה והוריד את האינפלציה ל 4%. הערה: קשה להבין מדוע הערך של הויקפידיה מתעלם מתקופה זו וכותב אותה כאילו בנימין נתניהו הועסק על ידי משרד ממשלתי אחר. 93.172.2.249 09:58, 9 באוגוסט 2020 (IDT)

נסה לקרוא את הפרק "קדנציה כשר אוצר (2003–2005)". דוד שי - שיחה 10:18, 9 באוגוסט 2020 (IDT)

רה"מ ששקוע בחקירות[עריכת קוד מקור]

האם דינן של אחת מהאמירות העקרוניות [20] ו-[21] להופיע בערך כמו שהאמירה "דין נצרים כדין תל אביב" הופיעה אצל אריאל שרון? סיפוח, הסכם אברהם , קורונה, תוכנית המאה ....

שאלה מענינת --2020ITBN - שיחה 23:37, 18 באוגוסט 2020 (IDT)
לכך בדיוק נועד מיזם ויקישיתוף. דוד שי - שיחה 06:59, 19 באוגוסט 2020 (IDT)
ויקיציטוט? Lonparis - שיחה 07:08, 19 באוגוסט 2020 (IDT)
ויקיציטוט, כמובן. לא טוב להתחיל לערוך לפני שמסיימים להתעורר. דוד שי - שיחה 07:20, 19 באוגוסט 2020 (IDT)
האמת שבהחלט יש מקום לאזכר את זה כחלק מפעילותו כראש האופוזיציה באותה תקופה. כרגע כל הפעילות הזו מוזכרת בשני משפטים בנושא איראן. רוב הפרק ההוא מדבר על דבר זניח לחלוטין של הפריימריז בליכוד, שצריך לפיחות לצמצם משמעותית. לעומת זאת להרחיב על המאבקים השונים נגד אולמרט (גם אחרי מלחמת לבנון, וגם בנושא השחיתות. וגם על כריתת הברית עם החרדים שמנעה מלבני להקים ממשחלה, וסללה את דרכו חזרה לתפקיד. emanשיחה 12:17, 19 באוגוסט 2020 (IDT)
בהחלט, כדאי שתרחיב. דוד שי - שיחה 16:50, 19 באוגוסט 2020 (IDT)
בסוף לא הורחב --2020ITBN - שיחה 10:52, 19 בספטמבר 2020 (IDT)

פרשיות נוספות הקשורות לבנימין נתניהו[עריכת קוד מקור]

נכון לרגע זה, חסרות בערך פרשיות נוספות הקשורות לבנימין נתניהו, שהן משמעותיות בעיניי:

 • דירת השגרירים במנהטן ששייכת למדינת ישראל אך הוא רשם אותה על שמו ומונע מאחרים להשתמש בה.
 • סירובו למסור הצהרת הון.
 • סירובו לחתום על הסכם ניגוד עניינים. [22]

בכוונתי להוסיף נושאים אלה לערך בימים הקרובים. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 09:52, 18 בספטמבר 2020 (IDT)

הסעיף הראשון שלך אינו נכון. לגבי שני הבאים אינני יודע עד כמה הם נכונים. דוד שי - שיחה 10:01, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
לגבי הסעיף הראשון: [23], [24]. השני ידוע (ואפשר לגגל), ובשלישי יש קישור. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 10:41, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
לגבי הסעיף הראשון, קרא את המקור שהבאת: "נתניהו היה הראשון לגור בה וכיום גר בה השגריר דני דנון". אם דנון גר שם (וגם שגרירים שקדמו לו גרו בה), זהו סימן שנתניהו לא מנע זאת. ראה כאן מידע מפורט יותר. דוד שי - שיחה 15:00, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
קראתי, זה מאד מעניין, ואכן טעיתי בסוף הסעיף הראשון. צריך להיות: דירת השגרירים במנהטן שנרשמה על שם נתניהו בשנת 1986 ומאז לא נרשמה על שם מדינת ישראל. זה נושא בעל חשיבות, מכיוון שלא ברור מתי יסתיימו תהליכי השינוי של בעלי המניות בבניין. זה צריך להיות כתוב כל עוד התהליכים לא הסתיימו והדירה רשומה על שמו. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 16:22, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
לא ראיתי שהעיכוב בשינוי הבעלות תלוי בנתניהו, ולכן אני לא רואה שום סיבה לעסוק בעניין ביורוקרטי זה בערך העוסק בו. דוד שי - שיחה 16:50, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
גם אני כמעט נפלתי במלכודת הזו, עד ששמתי לב למשפט הבא שמופיע בכתבה: " רק בתום דין ודברים עם הקונסוליה הישראלית שנמשך כמה ימים, וחתימתו של נתניהו על מסמך המאשר זאת, נכנסה משפחת ארדן לדירה." הדירה רשומה על שמו במשך יותר משלושים שנה, ובלי החתימה שלו היא לא תחזור לידי המדינה. לי זה נראה כמו רכוש בעל שווי משמעותי שהוא ניכס לעצמו תוך הצגת העיסוק בזה כעניין ביורוקרטי גרידא. אם זה לא יהיה כתוב, אף אחד לא יידע מזה. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 17:44, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
"לי זה נראה כמו" זו אמירה שמתאימה לפייסבוק, לא כנימוק לעריכה בוויקיפדיה. דוד שי - שיחה 04:47, 19 בספטמבר 2020 (IDT)
אתה צודק, זה ניסוח לא מוצלח. גם כל העניין הוא פרוצדורלי ואולי הוא נסחב שלושים שנה מסיבות ביורוקרטיות גרידא, ולכן לא ראוי לאזכור בערך. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 10:01, 19 בספטמבר 2020 (IDT)

ביזארי[עריכת קוד מקור]

האם הדבר אנציקלופדי? https://www.washingtonpost.com/national-security/benjamin-netanyahu-us-visits-dirty-laundry/2020/09/23/8407f52c-fdb3-11ea-830c-a160b331ca62_story.html

לא. זאת רכילות שמתאימה לצהובון, לא לויקיפדיה. ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 23:46, 23 בספטמבר 2020 (IDT)
תרגיל חשבונאי https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5638685,00.html --37.142.6.233 00:39, 24 בספטמבר 2020 (IDT)
כנל, רכילות זולה. ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 00:42, 24 בספטמבר 2020 (IDT)
וושינגטון פוסט הוא עיתון רציני ובעל השפעה, ממש לא צהובון. כיוון שכך, קשה לקבל ידיעה שהתפרסמה בו כרכילות. עם זאת, בביוגרפיה של נתניהו זהו פרט זניח, שאין לו מקום בערך שלפנינו, אולי בערך שריטות של מנהיגים. דוד שי - שיחה 07:36, 24 בספטמבר 2020 (IDT)
השמועה אומרת שגם עיתונים רציניים ובעלי השפעה אינם מושלמים, ולפעמים, למרבה התדהמה, אפילו יכולים לפרסם ידיעות צהובות. נרו יאירשיחה • י"א בתשרי ה'תשפ"א • 01:25, 29 בספטמבר 2020 (IDT)

הקובץ הבא מוויקישיתוף שמשמש בדף הזה או בפריט הוויקינתונים שלו הועמד למחיקה[עריכת קוד מקור]

הקובץ הבא מוויקישיתוף שמשמש בדף הזה או בפריט הוויקינתונים שלו הועמד למחיקה:

להשתתפות בדיון המחיקה יש לעיין בדף הצעת המחיקה. —Community Tech bot - שיחה 07:07, 24 בספטמבר 2020 (IDT)

"בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים " המחיקה[עריכת קוד מקור]

לעורכי ויקיפדיה לפני שנה הוכנס לדף השיחה בערך הזה פסקה מיוחדת על בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים .שבה הוכנס מידע רב שהישווה בין הכתוב על הספרים השונים על מר בנימין נתניהו בעברית ובאנגלית ופעילותו הבמלחמת יום הכיפורים.

ההשוואה הראתה שיש הבדלים בין ה ספרים השונים בנושא בין בן כספית למשל שטען שמר נתניהו שירש כשומר על טנקים במשלך כל ימותה לחימה ובין רונית ורדי שטיענה שהוא עזב באמצע הלחימה לשהות במלון בתל אביב כאורח חינם ואחר כך הסתלק לחו"ל.

לפני סיום המלחמה.

בדיקה מראה שהשיח הזה נמחק לחלוטין מעמודי השיחה של הערך הזה .עם כי לפי מיטב הבנתי הם אינם נמחקים עקרונית .

האם תוכלו לברר מי מחק את נושא הדיון הזה? ומתי עשה זאת ?ומדוע ?

האם תוכלו לשחזר את החומר המחוק?

ההערה הלא חתומה הקודמת היא של אלי אשד (מכתובת מיוחד:תרומות/77.124.73.14) לפי מה שעדכן לאחרונה בבלוג שלו. -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • כ"ה בתשרי ה'תשפ"א • 10:01, 13 באוקטובר 2020 (IDT)
בזמנו פיתחת תיאוריית קונספירציה ביחס לנתניהו, עכשיו תיאוריית קונספירציה ביחס לויקיפדיה העברית. תנוח דעתך, שום דבר לא נמחק, רק עבר לארכיון, כמו כל הדיונים הישנים. נרו יאירשיחה • י"א בתשרי ה'תשפ"א • 01:23, 29 בספטמבר 2020 (IDT)
אפשר לקבל קישור לארכיון ולמקום שבו נמצא החומר?
א. נראה שגם ההערה הלא חתומה הקודמת היא של אלי אשד מאותה כתובת בתאריך 7 באוקטובר 2020.
אלי, שים נא ארבעה טילדות (הסימן הזה ~) בסיום עריכותיך. גם אם אין לך חשבון רשום בויקיפדיה.
ב. עדכנתי את הכתוב בתוך הערך (אם לא מחקו לי את זה), עם הערכתו של אשד לגבי המבצע בצפון כטעות דיווח והבאתי את המקור בוואלה וכן את דבריו בתמצית בתוך ההערה.
ג. לפי הציטוט מתוך ספרה של ורדי על דברי נתניהו עצמו לגבי הירידה לסיני, מציאת נגמ"ש והגנה על חניוני טנקים שם, נראה שטעה אשד כשכתב שלדעת ורדי נתניהו שהה במלון שרתון בלבד. הספר לא לפני כרגע.
ד. לשאלתך, אלי, הקישורים לדפי השיחה שהועברו לארכיון נמצאים בראש הדף הזה בצד שמאל. נדמה לי שזה נמצא בשמירה מספר 12. -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • כ"ה בתשרי ה'תשפ"א • 10:01, 13 באוקטובר 2020 (IDT)

"הקודם עדיף"[עריכת קוד מקור]

אשמח להסבר איך הניסוח "באפריל 2013 אישרה ממשלת ישראל בהנהגתו של נתניהו" עדיף. מישהו לא שם לב שהוא ראש ממשלה? האין זה נכתב כבר בערך? כמו כן הוסר מידע חשוב לפרק הקורונה שהוסיף 2020ITBN כמו: הטלת סגר שני, מחאות נגד נתניהו והממשלה ועצירת ההפגנות שהוספתי אני. בר 👻 שיחה 20:35, 30 בספטמבר 2020 (IDT)

נגד החזרת הקישור החיצוני שנרו הסיר. בעד ציון עסקת הנשק שפורסמה בהסכמים עם מדינות ערב ובעד ציון המהלך להקפאת ההפגנות - מהלך מאוד חריג ולפיכך מאוד אנציקלופדי. איש השום (Theshumai) - שיחה - מחשבות על ייעול דיונים 21:25, 30 בספטמבר 2020 (IDT)
הממשלה החליטה מאות או אלפי החלטות רק בקשר לקורונה. ההחלטה בעניין ההפגנות מעצבנת את אלפי המפגינים, לא יותר ממה שההחלטה בעניין התפילות מעצבנת מיליוני מתפללים. יש גם בעלי עסקים, חדרי כושר, מלונות, בידור ועוד ועוד. כל אלה אינן החלטות חשובות בקנה מידה היסטורי. יש מקום לציין שהממשלה הטילה שני סגרים והגבלות נוספות. אין לנו ידיעה ודאית שעסקת הנשק קשורה ישירות להסכמים, היא ודאי לא מפורשת בהם. נרו יאירשיחה • י"ג בתשרי ה'תשפ"א • 13:52, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
לגבי הפגנות (שם הבעיות זה התקהלות וניקור עיניים , מה שפחות הפריע בסגר 1. גם החשש מתחמנוץ שהתפתח), תרשה לי לצטט כתבת: "כיצד אתם משווים מליונים של מתפללים, שלוש פעמים ביום, בראש השנה, יום כיפור וסוכות - אל מול 20 אלף איש[בפועל הכמות קטנה אחרי הטלת הסגר], פעם אחת בשבוע, באוויר הצח?". מבחינה היסטורית, מספיק שיש התיחסות בערך הרלונטי. מצד שני, רהמ ומקורביו חפרו על זה די הרבה. --2A00:A040:196:E146:1468:5F3B:54E8:32B5 16:57, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
לדעתי, הקישור החיצוני [25] חשוב כי הוא מדגים את הניהול והמדיניות הכלכלית בחלק מהזמן האחרון. יש קישורים המציים את המדיניות שלו בעבר, רפרומטור , מפריט לאומי שר על כלכלי. --2020ITBN - שיחה 12:04, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
2020ITBN, שם לב ש"קישור חיצוני יעסוק בהרחבה בנושא הערך כולו, או בנושא הקשור לחלק ניכר מהערך". אם היו משתמשים בדוגמה כדי לנתח מאפיינים כלליים של נתניהו-כפוליטיקאי, נניח, אבל זה מקרה מובהק של סקירה חדשותית שמנתחת את מהלכיו של נתניהו בזמן קצר מאוד בלבד ולא מתאימה לפרק קישורים חיצוניים אלא כהערת שוליים צמוד למידע הרלוונטי. אישית, בפרק כזה עמוס, אני לא בטוח כמה זה בכלל משנה להוסיף עוד קישור לערימה. איש השום (Theshumai) - שיחה - מחשבות על ייעול דיונים 14:04, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
ITBN, כמעט על כל קישור בעולם ניתן לטעון שהוא מדגים משהו. זה רחוק מלהספיק, ואחרי עשרות מקרים שבהם שוחזרת נראה שהגיע הזמן שתבין את זה. כמו כן, נא להגיב לפי הסדר, לא להיכנס לפני ההודעה האחרונה. נרו יאירשיחה • י"ג בתשרי ה'תשפ"א • 14:13, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
האם הקישור [26] מספיק "כדי לנתח מאפיינים כלליים של נתניהו-כפוליטיקאי"? --37.142.6.233 15:47, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
זה אכן קישור שלדעתי מצוין לפרק הקישורים החיצוניים (מבלי להתעמק בו, רק מבחינת הנושא עצמו זה די ברור לי), אבל אנחנו קצת גולשים לטפל. כדאי להביע דעות גם בשאר הנושאים שבמחלוקת בין גרסאות אלו. איש השום (Theshumai) - שיחה - מחשבות על ייעול דיונים 16:13, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
השומאי, מציע שתתעמק קצת יותר, מדובר בניתוח פסאודו פסיכולוגי מגמתי בעליל. נרו יאירשיחה • י"ג בתשרי ה'תשפ"א • 20:29, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
הגיוני שזה ניתוח פסיכולוגי בגישתו, צוות הכותבים מכיל פרופסור לפסיכולוגיה ודוקטור לפסיכולוגיה. מחקר ניתוח התנהגות רחב-תקופה של אנשי אקדמיה הוא קישור ראוי עוד לפני שקראתי מעבר לפסקאות הפתיחה. איש השום (Theshumai) - שיחה - מחשבות על ייעול מחלוקות 20:00, 3 באוקטובר 2020 (IDT)
ערך בויקיפדיה הוא לא פתק בקלפי (הליכוד בהנהגת נתניהו) Nirvadel - שיחה 14:23, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
Nirvadel, האם הסאבטקסט הוא שאתה בעד החזרת כל הטקסט שהוסר? איש השום (Theshumai) - שיחה - מחשבות על ייעול דיונים 16:14, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
חשוב להזכיר את העובדה שהאדם עשה שלום עם כ-2 מדינות ערב, חוקק חוק נגד ההפגנות (דבר חריג, חסר תקדים, שנוי במחלוקת) ואת עסקת הנשק ואת ההכחשתה. בברכה Desertboyשיחההצטרפו למיזם הפוליטי - חג סוכות שמח 17:02, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
שום חוק נגד הפגנות, זה אפילו מביך שאתה טוען דבר כזה. הטיל על ההפגנות אותם סייגים שהוטלו על התקהלויות אחרות, זה הכול. עדיין מי שרוצה יכול להפגין יום ולילה, עד שיימאס. וגם זה לא חוק "שלו", חוק של כנסת ישראל. נרו יאירשיחה • י"ג בתשרי ה'תשפ"א • 18:37, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
לא אסרו על הפגנות בכלל, איזה מביכים אתם. כל מי שרוצה להפגין מוזמן לעשות את זה אצלו בסלון. בר 👻 שיחה 19:08, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
או בויקיפדיה. נרו יאירשיחה • י"ג בתשרי ה'תשפ"א • 20:09, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
מה שמסביר כמה מעריכותיך. בר 👻 שיחה 22:21, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
אבל חבל, עד שהגעתי בהפגנה בזום עם ביבי בכבוד ובעצמו אני אצעק "הון, שלטון - עולם תחתון!" ולקנח ב"להפיל את הביביסטליה" ויסירו אותי? מה שבטוח שאף פעם לא אהיה שנון כמו בר (: Desertboyשיחההצטרפו למיזם הפוליטי - חג סוכות שמח 22:41, 1 באוקטובר 2020 (IDT)
החוק הגביל הפגנות[27] בניגוד לסגר הקודם וכחלק מהידוק הנוכחי. הממשלה (בדחיפתו ויחד עם סיעתו) אישרה זאת בהצבעה וקידמה את תיקון החוק שאושר בכנסת. --2A00:A040:196:E146:415F:39D2:E119:7D7C 23:55, 1 באוקטובר 2020 (IDT)

מה עשה בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים[עריכת קוד מקור]

סיכום של המעט הידוע והגירסאות השונות והסותרות לגבי מה עשה מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים . מהגירסה שהוא פיקד על מבצע סודי גירסה שאין לה תימוכין בשום מקום דרך הגירסה שהוא שמר על טנקים בצפון והדרום והגירסה שהוא שהה בבית מלון בתל אביב.

מה עשה מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים ?


https://no666.wordpress.com/2020/10/07/%d7%9e%d7%94-%d7%a2%d7%a9%d7%94-%d7%9e%d7%a8-%d7%91%d7%a0%d7%99%d7%9e%d7%99%d7%9f-%d7%a0%d7%aa%d7%a0%d7%99%d7%94%d7%95-%d7%91%d7%9e%d7%9c%d7%97%d7%9e%d7%aa-%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%9b%d7%99%d7%a4/

לא הבנתי מה אתה מבקש Omer abcd - שיחה 09:17, 7 באוקטובר 2020 (IDT)

מה ש/אני מבקש זה שתכניסו את המקור כזה כקישור לגוף הערך שלכם כדי שכל מי שמחפש מידע על פעילותו של מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים יוכל להיעזר בו. בקשה פשוטה.

זה דיון יסודי ובהחלט מתאים בהערת שוליים. הכנסתי. עם זאת, אלי, נראה לי שזה יצא מפרופורציות. "מבצע מיוחד" לא חייב להיות בסדר גודל של אנטבה, יכול להיות גם משהו הרבה יותר בנאלי, וכך נראה כאן. הורדתי את המילה "מיוחד" שלא תמיד ברור מה עומד מאחריה. נרו יאירשיחה • י"ט בתשרי ה'תשפ"א • 19:19, 7 באוקטובר 2020 (IDT)

פרטים[עריכת קוד מקור]

רלונטי :https://twitter.com/BarakRavid/status/1313818220936269824 ? --37.142.6.233 16:05, 7 באוקטובר 2020 (IDT)

פרשת הצוללות?[עריכת קוד מקור]

למה אין שום אזכור להתנהלות של נתניהו בקבלת ההחלטות השנויה במחלוקת ברכישה של צוללות ואישור מכירה שלהן למצרים? סנדמן המלך | דברו! | בואו לעשות קומיקס! 19:29, 9 באוקטובר 2020 (IDT)

גם לי יש שאלה. בדקת בערך (למשל על ידי חיפוש המילה צוללות) לפני שכתבת? אביהו - שיחה 07:26, 11 באוקטובר 2020 (IDT)

לא ידעתי שאפשר לחפש מילה מסוימת מתוך ערך (אשמח לדעת, זה יועיל!) קראתי את רוב הערך והתמקדתי בעיקר בחשדות לפלילים. לא ראיתי שום אזכור לפרשה. סנדמן המלך | דברו! | בואו לעשות קומיקס! 21:13, 14 באוקטובר 2020 (IDT)

Ctrl+F מאפשר חיפוש בכל דף אינטרנט. דוד שי - שיחה 06:27, 15 באוקטובר 2020 (IDT)

ביטול עריכה בדף בנימין נתניהו - מקור הכינוי ״ביבי״[עריכת קוד מקור]

שלום, ערב טוב, אני לא מסכים עם ביטול העריכה. אני נכנסתי לוויקיפדיה על מנת למצוא את הסיבה לכינוי (הנפוץ מאוד!) ביבי ולא מצאתי. —N100a - שיחה 22:25, 9 באוקטובר 2020 (IDT)

בעיני זה פרט זניח, ואין הצדקה להעמיס אותו על ערך זה, שעמוס בדי והותר פרטים חשובים יותר. דוד שי - שיחה 22:33, 9 באוקטובר 2020 (IDT)
משתמשים בכינוי יותר מאשר בשם. בעיני המידע המוצג לוקה בחסר. N100a - שיחה 22:39, 9 באוקטובר 2020 (IDT)
נראה לי מובן מאליו ש"ביבי" הוא שם חיבה לבנימין, אין שום צורך לציין זאת. דוד שי - שיחה 06:45, 10 באוקטובר 2020 (IDT)
אני חשבתי שזה שם שנטמע בצבא וגיליתי אחרת N100a - שיחה 17:19, 10 באוקטובר 2020 (IDT)
שם חיבה ניתן לפעמים כבר בינקות, על ידי המשפחה, או בבית הספר, על ידי חברים ללימודים, או בתנועת הנוער, או בצבא, ואולי אף מאוחר יותר. עד כמה המועד חשוב? בביוגרפיה בת מאות עמודים בוודאי ניתן לעסוק בכך. דוד שי - שיחה 18:24, 10 באוקטובר 2020 (IDT)
אפשר לתת לצד שלישי להכריע? N100a - שיחה 23:34, 10 באוקטובר 2020 (IDT)
בוודאי. בדיוק לשם כך אנחנו מקיימים את הדיון בדף שיחה זה, כדי לשמוע דעות של ויקיפדים נוספים. דוד שי - שיחה 06:30, 11 באוקטובר 2020 (IDT)
מסכים עם דוד, זה לא "גנדי" ולא "בוז'י", קיצור חיבה. נרו יאירשיחה • כ"ג בתשרי ה'תשפ"א • 15:48, 11 באוקטובר 2020 (IDT)
N100a - במקרים כאלה רואים מה דעת הויקיפדים בדף השיחה (ואם אין עמדה ברורה, לפעמים אפילו פותחים הצבעה). אני בכל אופן השתכנעתי שיש מקום להוסיף את המידע הזה. זה לא קיצור סטדנרטי, וזה כן מעניין ממתי הוא הגיע. emanשיחה 16:10, 11 באוקטובר 2020 (IDT)
דוד שי Eman - מה עושים אם אין תגובות חדשות? —N100a - שיחה 20:57, 4 בנובמבר 2020 (IST)
מבינים שהדיון הסתיים. דוד שי - שיחה 19:26, 5 בנובמבר 2020 (IST)
דוד ישי ומה בדבר הביטול? —N100a - שיחה 22:39, 5 בנובמבר 2020 (IST)
אותה תשובה. נרו יאירשיחה • י"ח בחשוון ה'תשפ"א • 22:56, 5 בנובמבר 2020 (IST)

המבצע המיוחד במלחמת יום כיפור[עריכת קוד מקור]

כפי שהראה אלי אשד, הטענה שנתניהו פיקד על מבצע מול הסורים נסמכת רק על עדותו, ואין לכך שום עדות חיצונית בהיסטוריה הרשמית של המלחמה או בביוגרפיות השונות שלו.

כיוון שמדובר באדם שכבר טעה בעבר בקשר לזכרונותיו, אין מקום למשפט הזה בערך, עד שיהיו עדויות אחרות. Shayshal2 - שיחה 21:14, 13 באוקטובר 2020 (IDT)

הגבתי על זה למעלה. נרו יאירשיחה • כ"ה בתשרי ה'תשפ"א • 21:21, 13 באוקטובר 2020

אני מציע ששאפשר לפתור את התעלומה : היה או לא היה מבצע בפיקודו של מר בנימין נתניהו במלחמת יום הכיפורים על ידי פנייה של כמה ויקיפדים שעוסקים בהיסטוריה צבאית שמייצגים את "ויקיפדיה" כולה לצה"ל בבקשה ךפתוח את ספרי המבצעים שלו ומסירה של פרטי המבצע שעליו פיקד מר נתניהו ( אם פיקד) 48 שנים לאחר המלחמה. דווקא לרגל הבחירות המתקרבות יש בכך עניין וזה יתרום לפרסומה של ויקיפדיה. אפשר וראוי יהיה למסור על כך לכלי התקשורת.

דיווח שאורכב ב-18 באוקטובר 2020[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

מצב טיפול: טופל

בתחילת העמוד בתיאור המדינה בה עומד נתניהו עומד בראשה כתבו בזדון "קזחסטן" במקום "ישראל".

דיווח שאורכב ב-08 בנובמבר 2020[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

בערך עבור נתניהו כתוב שבמקביל ללימודי התואר השני שלו במנהל עסקים הוא למד גם לימודי מדע המדינה.

מה שלא נכלל באף ביוגרפיה עליו ואף הינני מכיר את הערך הנ"ל והתוספת הזו היא רק לאחרונה ולדעתי לא נבדקה האם בנימין נתניהו אכן למד לימודי מדע המדינה.

OECD.org כותב שהוא למד מדעי מדינה. גגל Harvard netahnyahu
כנראה לקח קורס או שניים במדע המדינה, לא למד לתואר בתחום זה.
בוויקינתונים הפכו אותו, לפי ויקיפדיה ההולנדית, ל"חוקר מדע המדינה". הסרתי זאת. אני מחכה בקוצר רוח לכך שבאחת הוויקיפדיות יהפכו אותו לחוקר בפיזיקה גרעינית, בעקבות פעילותו בנושא הגרעין האיראני. דוד שי - שיחה 13:00, 7 בנובמבר 2020 (IST)
מודה שצחקתי דוד Im-yahoo.svg, גם לי לא זכור שהוא למד משהו חוץ מאדריכלות ומינהל עסקים (חלילה מזלזול וממיעוט מערכם של התארים האקדמיים של נתניהו). דיזרטשיחה - המשך יום נעים 10:29, 8 בנובמבר 2020 (IST)
אם כך אני מבין שהערך דווקא מדייק: "נתניהו קיבל תואר ראשון באדריכלות ותואר שני במינהל עסקים באוניברסיטת MIT שבמסצ'וסטס[12]. בנוסף, למד לימודי מדע המדינה באוניברסיטת הרווארד". יחיאל - שיחה 16:37, 8 בנובמבר 2020 (IST)
כן. ויקינתונים עיוותה את הדבר דיזרטשיחההצטרפו למיזם הפוליטי - המשך יום נעים 17:42, 8 בנובמבר 2020 (IST)

דיווח שאורכב ב-10 בנובמבר 2020[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

רשום בפרופיל ברשימת תפקידים מתחת לתמונה "גנב". ללא קשר לעמדה פוליטית.. צריך להוריד את זה ולהרחיק בעתיד מעריכת ויקיפדיה את מי שרשם את זה. תודה.

זו הייתה השחתה בויקינתונים ושלחתי אזהרה למשחית. מושך בשבטשיחה • כ"ג בחשוון ה'תשפ"א • 14:40, 10 בנובמבר 2020 (IST)

דיווח שאורכב ב-24 בנובמבר 2020 - הצעת תוכן ולא טעות[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

בין הבטחה למעשה https://www.haaretz.co.il/amp/news/education/.premium-1.9322553

לדעתי לא רלוונטי להכניס כי כל התכניות ל2020 צומצמו עם הקורונה. גם אם לנתניהו אחריות מסוימת לכך, מיותר להתחיל לפרט את הרשימה. איש השום (Theshumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 12:44, 24 בנובמבר 2020 (IST)
או התקציב שאין --2020ITBN - שיחה 14:26, 24 בנובמבר 2020 (IST)
בהחלט צריך לפרט לטעמי על ניהולו של נתניהו את המשבר לרבות הכשלים שהוא ואחרים אחראיים עליהם, אבל לרדת לרמת הפרת הבטחות להגדלת תקציב שלא קרו - לא רלוונטי ב2020 לדעתי. איש השום (Theshumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 15:09, 24 בנובמבר 2020 (IST)

אירועים בכהונתו[עריכת קוד מקור]

נתניהו הוא ראש הממשלה הישראלי היחיד שבו יש פרוט בתבנית על אירועים שקרו בכהונתו. לכן, לדעתי יש לפרט כך בכל הערכים של ראשי הממשלה הקודמים או למחוק פה. יש לציין שהאירועים הוזכרו כבר בערך עצמו.--2020ITBN - שיחה 12:31, 17 בדצמבר 2020 (IST)

ראשית, טוב שהגעת לדף השיחה, חבל שזה היה רק לאחר מלחמת עריכה. לעצם העניין: יש רובריקה כזאת בתבנית, ובצדק. יש חשיבות לאירועים מרכזיים בתקופת כהונתו של ראש ממשלה, יותר מכמה דברים אחרים שם (למשל: מי היה לפני ואחרי). אם זה לא נמצא אצל אחרים - צריך להוסיף אצלם, כמובן בפרופורציות. כדאי לזכור שנתניהו הוא ראש הממשלה הישראלי ששימש הכי הרבה זמן בתפקיד. נרו יאירשיחה • ב' בטבת ה'תשפ"א • 16:32, 17 בדצמבר 2020 (IST)
רק שאצל זה שהיה הראשון עד לא מזמן, בן גוריון, לא היה. משהו גילה את השדה והחליט להוסיף להעשרה, לא אתפלא שזזה היה לפני שיא הכהונה. בכל מקרה, הערך עצמו מזכיר את האירועים האלה אבל לא את מי שהיה לפניו ואחרי --2020ITBN - שיחה 11:26, 18 בדצמבר 2020 (IST)
אנחנו דנים בתבנית, לא בערך. זה קיים בתבנית, אז אין הצדקה למחוק. אם אתה חושב שזה לא צריך להיות בתבנית אתה צריך לעבור לדף השיחה של התבנית. אם אין אצל שאר ראשי הממשלה - חבל, כי צריך להיות. כאמור, בפרופורציות. נרו יאירשיחה • ג' בטבת ה'תשפ"א • 14:18, 18 בדצמבר 2020 (IST)
האירועים שבתבנית מתוארים בערך. מי שקדם לו לא מתוארים. --2020ITBN - שיחה 16:29, 18 בדצמבר 2020 (IST)
אני לא בטוח מה כוונתך, אבל בתבנית בערך כאן כן מצוינים מי היו ראשי ממשלה לפניו, באיזה תיכון למד, היותו "סופר פוליטי", מי היו הסגנים שלו בכל הקדנציות, מי היו שרי חוץ לפניו ולאחריו, ועוד ועוד פרטים הרבה פחות חשובים מאירועים מרכזיים בתקופת כהונתו. נרו יאירשיחה • ד' בטבת ה'תשפ"א • 21:39, 19 בדצמבר 2020 (IST)
האירועים בתקופת הכהונה מוזכרים כבר בערך עצמו. הרשימה שציינת לא (ברובה).--2020ITBN - שיחה 20:24, 20 בדצמבר 2020 (IST)
זו סיבה טובה להוריד דווקא את אלה מהתבנית, ולא את האירועים. התבנית אמורה להציג את התמצית החשובה, ומה שאין לו חשיבות בערך ודאי מיותר גם בתבנית. נרו יאירשיחה • ה' בטבת ה'תשפ"א • 23:56, 20 בדצמבר 2020 (IST)
לא מעניין אנשים מי היורש של בן גוריון? ומי קדם לנתניהו? זה רלוונטי. פשוט נוח וקצר לשים את זה בתבנית ולא לכתוב את זה בערך כחלק מתיאור חייו.--2020ITBN - שיחה 21:06, 22 בדצמבר 2020 (IST)
לא מעניין אנשים מה היה הגובה של בן גוריון ומה היה המאכל האהוב עליו? ייתכן שיש אנשים שמעניין אותם, אבל זה לא מספיק כדי להיכנס לתבנית. נרו יאירשיחה • ח' בטבת ה'תשפ"א • 00:18, 23 בדצמבר 2020 (IST)
מענין הסטורית כי זה מסיע לסדר הכרונולוגי, גובה או אוכל פחות נחשב הסטורי, יותר טריויה.--2020ITBN - שיחה 00:56, 23 בדצמבר 2020 (IST)
אתה העלית את קריטריון העניין, ואני חושב שהגובה יותר מעניין אנשים משמו של מי שהיה קודם באותו תפקיד. נרו יאירשיחה • ח' בטבת ה'תשפ"א • 01:27, 23 בדצמבר 2020 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

"ב-23 באוקטובר 2020 הוכרז נרמול יחסים עם סודן במסגרת הסכם ישראל–סודאן שצפוי להיחתם בהמשך .

ב-10 בדצמבר 2020 הוכרז נרמול יחסים עם מרוקו במסגרת הסכם ישראל–מרוקו שצפוי להיחתם בהמשך."

אין קשר בין המידע לערך כרגע. דווח על ידי: 2A00:A040:187:8762:3D8D:EC54:9F82:7E76 17:28, 19 בדצמבר 2020 (IST)


מחיקת עריכה[עריכת קוד מקור]

נמחק מהערך:" בנסיון למנוע את פיזור הכנסת בגלל התקציב, נוהלו מגעים בין הליכוד לכחול לבן. דנו על מועד התקציב, מינויים, סמכויות שר המשפטים, שינוי באורך הרוטציה וכו'. במקביל נתניהו הציע לסיעת ימינה: הקמת ממשלה צרה המורכבת מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה ועריקים מכחול לבן, הנסמכת על חברי כנסת מהרשימה המשותפת. בנט סירב[1]. "

בערך בני גנץ יש התייחסות למקרה דומה. אם כן, למה פה זה נמחק ושם לא? אם דוד שי שואף לסטנדרט אחיד, צריך לצרף זאת.2.55.44.203

אין בזה כל צורך. גילגמש שיחה 21:59, 22 בדצמבר 2020 (IST)
אז למה אצל גנץ יש צורך? 2.55.44.203
יש הבדלים ברורים. במקרה הזה מדובר לכל היותר בגישושים, שם הרשימה המשותפת כולל בלד המליצה לנשיא על גנץ, בעקבות הבטחותיו. גם יש הבדל בין ראש ממשלה שכיהן במשך התקופה הארוכה ביותר בתולדות ישראל ובין מי שלא הצליח אף פעם להקים ממשלה, ממש בגלל כשלון התוכנית שתיארת. נרו יאירשיחה • ח' בטבת ה'תשפ"א • 00:16, 23 בדצמבר 2020 (IST)
נראה שגם פה יש תכנית שנכשלה. אני מנחש שכנראה היו הבטחות לרעם(נעדרה מההצבעה אתמול,אם היתה נעדרת והסוררים תומכים, הממשלה היתה שורדת), אולי גם לזה. כל הקשרים עם המשותפת הם מאוחרי הקלעים. אולי ההבדל בין שיחות להמלצות (לא ברור מה הובטח באותו העת). בכל מקרה, אני מניח שאם היו מציינים את הנסיונות שלא צלחו, אולי הוא לא מכהן כל כך הרבה. אתה יודע, זכרון ציבורי.--2020ITBN - שיחה 00:28, 23 בדצמבר 2020 (IST)
לא כותבים אנציקלופדיה על פי מה שאחד המשתמשים מנחש שכנראה ואולי. נרו יאירשיחה • ח' בטבת ה'תשפ"א • 00:50, 23 בדצמבר 2020 (IST)
ההבטחות למשותפת מצד גנץ נתניהו הן בגדר באולי לדעתי. דברים אחרים בקשר בינהם לא --2020ITBN - שיחה 00:55, 23 בדצמבר 2020 (IST)
2020ITBN צודק. האסלמיסטים בכנסת חברו לנתניהו, כולל בהצבעה על פיזורה. בר 👻 שיחה 19:22, 30 בדצמבר 2020 (IST)

אבטחת בניו[עריכת קוד מקור]

האם באמת מדובר בראש הממשלה הראשון שבניו מאובטחים בקביעות? [[28]], [[29]] [[30]] , [[31]] [[32]] אם כן, האם יש לציין זאת בערך? --2A00:A040:196:E146:BC5F:CAC2:8AC2:8512 22:46, 22 בדצמבר 2020 (IST)

לא נראה בעל חשיבות. אצל ראשי ממשלה אחרים הילדים לא התגוררו אצל ההורים ולא משכו כל כך הרבה תשומת לב ציבורית. נרו יאירשיחה • ח' בטבת ה'תשפ"א • 00:12, 23 בדצמבר 2020 (IST)

גם אחרי סוף הקדנציה? [33]

תקדימיות[עריכת קוד מקור]

ראוי לציין שביטול הרוטציה הוא תקדימי כי היתה רוטציה בעבר בראשות הממשלה, בין שמיר ופרס. כך גנץ ונתניהו ירשמו בכתבי ההסטוריה מול אלה שצלחו 2.55.44.105

כל העניין של ראש ממשלה חליפי תקדימי, בין היה קורה בפועל ובין אם לא. זה לא דומה להסכם הרוטציה ההוא, מלבד מה שהיחסים שם היו הרבה יותר קונסטרוקטיביים. נרו יאירשיחה • ח' בטבת ה'תשפ"א • 14:59, 23 בדצמבר 2020 (IST)

הדומה הוא התחייבות לרוטציה. ההבדל הוא שנוסף חוק וחלוקת הסמכויות. התקדים הוא ביטולה כי בפעם הקודמת שהתחיבו היא מומשה.2.55.44.105

הצהרת הון[עריכת קוד מקור]

בפרק על חייו האישיים של נתניהו יש כמה משפטים על נכסיו והשקעותיו. בניגוד למקובל, נתניהו מסרב למסור הצהרת הון על נכסיו, ולכן נראה לי חשוב להוסיף את המשפט הבא, בצירוף שני מקורות למידע:

"על פי החוק מחויבים שרים וסגני שרים בדיווח הצהרת הון מפורטת מדי שנה, והדיווחים נבדקים על ידי מבקר המדינה, ומשמשים לעריכת הסדרי ניגודי עניינים. על אף זאת, נתניהו סירב למסור הצהרת הון לוועדת ההיתרים בטענה שהצהרה כזו פוגעת בזכותו להתגונן מכתבי האישום שהוגשו נגדו."

משתמש:נרו יאיר מחק את התוספת בטענה שזה "זניח". שפשפתי את העיניים - לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל ראש ממשלה מסרב לציית לחוק ולמסור הצהרת הון, ועוד מספק תירוצים שקשורים להיותו נאשם בשוחד - זה נראה לך "זניח"?! אני מבקש להחזיר את המשפט לערך. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 18:54, 30 בדצמבר 2020 (IST)

רחמנות על העיניים שלך, וסליחה שאני מפריע לדרמה המזעזעת, אבל נראה לי שלא הבנת בכלל מה קרה. לא מדובר בהצהרת ההון שבה עוסק החוק. ועדת ההיתרים דרשה ממנו שייתן לה הצהרת הון נפרדת כדי שתאשר לו לקבל מימון להגנתו במשפט, והוא סירב. אם היה עושה משהו בניגוד לחוק מזמן היו עותרים לבג"ץ על זה. נרו יאירשיחה • ט"ו בטבת ה'תשפ"א • 19:04, 30 בדצמבר 2020 (IST)
הוא לא מסר גם את הצהרת ההון ה"רגילה" שנדרשת על פי החוק (מקור: [34]). חוק זה נכנס לתוקף בשנת 2009, וראש הממשלה דאז הגיש הצהרת הון כמתבקש. הסירוב של נתניהו הוא חריג, וראוי לציון בערך. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 19:13, 30 בדצמבר 2020 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: גבי - אני חושש שהמקורות שהבאת לא מספיקים בשביל לתמוך במשפט שהבאת ומתיישבות עם מה שנרו יאיר כתב. יכול להיות שהוא באמת סירב לתת הצהרת הון (כאילו שאכפת לו לעבור על אינספור חוקית ונורמות). אלב אי אפשר להבין את זה מהמקורות שהבאת (שאחד מהם נראה די קיקיוני). emanשיחה 19:16, 30 בדצמבר 2020 (IST)
EMAN ההגיון של יאיר ברור לך? ועדת ההיתרים דרשה ממנו הצהרת הון כי הוא לא מסר הצהרת הון. איפה כתוב שזאת הצהרת הון אקסטרה בנוסף לקיים? נפתל ולא מבוסס. הוא לא מסר הצהרת הון כנדרש בעשר השנים האחרונות לפי גיגול, למשל כאן, ומן הסתם אף פעם. הוא ממש לא היחיד בפוליטיקה בת ימינו, אבל זה לא משנה. את תלוש המשכורת שלו הוא כן הראה, נבעך, על סף נכות כלכלית. 15,000 שקל? משהו כזה {Face-smile.svg La Nave Partirà - שיחה 11:49, 7 בינואר 2021 (IST)
גם את לא הבנת את מה שגם גבי הבין בסוף, שתי הצהרות שונות. את ההצהרה הכללית רבים לא מגישים, או לא מגישים בזמן. בקישור לעיל ניתן לראות שיחד עם נתניהו לא הגישו בזמן עוד שרים וסגנים רבים, למשל בני גנץ. נרו יאירשיחה • כ"ג בטבת ה'תשפ"א • 12:16, 7 בינואר 2021 (IST)
צפית את תגובתך ועניתי לך מראש "הוא ממש לא היחיד בפוליטיקה בת ימינו, אבל זה לא משנה". אם הוא היה מגיש הצהרת הון ועדת ההיתרים לא הייתה צריכה לבקש ממנו להגיש. La Nave Partirà - שיחה 14:14, 7 בינואר 2021 (IST)
אם הוא לא היחיד, אבל היחיד שמעניין אותך להכניס את זה לערך שלו, אז זה ממש משנה למה. מאוד מעניין למה, כי זה נראה כמו אפליה. אגב, לא חושב שלוועדת ההיתרים או לגופים אחרים יש אישור לקבל את הצהרת ההון הכללית. נרו יאירשיחה • כ"ג בטבת ה'תשפ"א • 23:01, 7 בינואר 2021 (IST)

מבצע לתת כתף[עריכת קוד מקור]

Shannen - שיחה מבצע לתת כתף הינו מבצע חיסונים שנועד להוציא אותנו מהקורנה ומיותר להפליא. אז מה כן רלוונטי לעשיתו של רוה"מ? כנראה לשיטתך עדיף להתרכז בתיקים פלילים ותו לא. למה מחקת? --מאגמה - שיחה 12:11, 3 בינואר 2021 (IST)

הוספת את הנתון (גם עם שגיאות - אך זה לא העיקר) לערכים נוספים. זה רלוונטי לערך על הקורונה. כל ראש ממשלה אחר בישראל ובכל ארץ אחרת בעלת משאבים היה רוכש את החיסונים. אין בזה שום דבר יחודי. לא נכנסתי לעניין התיקים הפליליים, אבל אם כבר העלית - אז כן - זה יותר רלוונטי רק לנתניהו (אני מקווה מאוד שיצא מהם חף מפשע). אין צורך להציף ערכים סתם בחומר לא אנציקלופדי ומתוך שאלתך ניכר שיש לך עניין לפארו. זה לא המקום. Shannen - שיחה 12:52, 3 בינואר 2021 (IST)
אם יש טעויות תתקן אל תמחק! זה קשור לערך על הקורונה אבל יותר מדויק כערך עצמאי וקשור מאוד לנתניהו כמו שאר הדברים שכתובים תחת הכותרת: קדנציה חמישית כראש הממשלה (2020 ואילך). אז למה מחקת את זה ולא את שאר הדברים? זה לא ישר אינטלקטואלית?--מאגמה - שיחה 13:04, 3 בינואר 2021 (IST)
קצת קשה לקבל את הטענה שכל מנהיג מדינה אחר היה עושה אותו דבר, כי ישראל מובילה בפער ניכר על כל שאר מדינות העולם בשיעור המתחסנים לנפש, וזה בעקבות התערבות אישית של נתניהו בשיחות עם מנכ"ל פייזר. נרו יאירשיחה • י"ט בטבת ה'תשפ"א • 21:34, 3 בינואר 2021 (IST)
ממש לא בגלל מדיניות הממשלה והארגון של משרד הבריאות, אלא בגלל הפרטאצ' והבלאגן הישראלי. אולי שליש (במקרה הטוב) מכל המתחסנים זה אנשים שהיו אמורים לקבל את החיסון לפי ההחלטה (ממתי החלטות בישראל מתנהלות כנדרש), כל היתר זה אנשים שהגיעו בעקבות קריאה/מידע לבוא להתחסן באמצעות הפייסבוק וקבוצות הוואטסאפ במהירות כדי שהמרפאות לא יזרקו לפח את החיסונים שכבר הופשרו. שום שיתופי פעולה בין מרפאות, שום שיתופי פעולה בין קופות, שום סדר ותוכנית, כל אחד לעצמו לגורלו, יחי הבלאגן. המזל שהציבור הישראלי הצליח להבין שהחיסון יעיל ויביא תועלת בריאותית וכלכלית ולכן הוא מגיע בהמוניו. גילוי נאות, ככה גם אני קיבלתי את החיסון, בעיירה שכוחת אל בדרום, במרחק של כחצי שעה מבאר שבע (היו לי כמה אופציות וזו הייתה בחירה שלי) שמתוך כאלף חיסונים ליום אולי 200 היו עבור הקשישים לפי פרסום/קריאה של ראש/ת המועצה. BAswim - שיחה 22:17, 3 בינואר 2021 (IST)
לא נכון, רק שלושים וחמש אחוז מהמתחסנים הם מתחת לגיל שישים, וגם בינהם רובם עובדי מדינה שמחייבים אותם לקחת חיסון וצה"ל. דרדקשיחה • כ' בטבת ה'תשפ"א • 23:16, 3 בינואר 2021 (IST)
גילוי נאות: קיבלתי כמוך את החיסון מעודפי סוף יום בארנה שבירושלים. דרדקשיחה • כ' בטבת ה'תשפ"א • 23:18, 3 בינואר 2021 (IST)
ברק, לא יאומן שזה מה שלקחת מכל האירוע, הקטע הזניח של מנות שניתנו לצעירים יותר כדי שלא ייזרקו. העיקר, אם פספסת, הוא הכמות האדירה של החיסונים שהגיעו לארץ, והעובדה שלמרות התנאים המסובכים והצורך להקפיא מינוס שבעים מעלות החיסונים ניתנו כמעט כולם, בקצב שיא, לפי הנהלים, עובדי רפואה, מבוגרים וסובלים ממחלות כרוניות. נרו יאירשיחה • י"ט בטבת ה'תשפ"א • 23:34, 3 בינואר 2021 (IST)

ענינו האישי משפטי וניהול[עריכת קוד מקור]

האם יש להתיחס בערך לסיטואוציה התקדימית שבה רהמ נאשם ממשיך לכהן. במקרה שלו, בניגוד לביקורת ותיקה שלו. https://www.themarker.com/amp/news/1.3193950 https://news.walla.co.il/item/3135122

אנקדוטה. גדעון סער ובנט ואחרים תמכו בנתניהו, ואז שינו את דעתם. יאיר לפיד הבטיח שבינואר יגיעו חמש מנות. בדרך הטבע פוליטיקאים משנים את דעתם לפי הנסיבות. נרו יאירשיחה • כ"ה בטבת ה'תשפ"א • 21:43, 9 בינואר 2021 (IST)
ראשית, זה עניין תקדימי כי לא היה בישראל רהמ נאשם שניהל משפט. שנית, מדובר בעניין אישי-ערכי, לא רק פוליטי וגם לא "תחזית" נוסח לפיד. לא היה שינוי בנסיבות פרט לכך שהוא הנחקר ולא אולמרט. הנימוק המוסרי שצוין שם לא השתנה. אם נתעלם מכך שהוא דן על נושאים רגישים כמו גורלם של שטחי מולדת בהקשר של השיחות עם האמירויות ותוכנית המאה. שינויים ערכיים מהסוג הזה מופיעים לפעמים בערכים של נבחרי ציבור --2A00:A040:196:E146:9C9C:8D94:87E4:CF06 23:01, 9 בינואר 2021 (IST)
בסדר, אז לפיד אמר ששר האוצר צריך להבין בכלכלה, ואז שינה את דעתו כשהתמנה לשר אוצר. תמיד אפשר למצוא חילוקים דקים. יש מקום לציין שינויים ערכיים של ממש, נניח מעבר מובהק מעמדות ימניות לשמאליות וכדומה. נרו יאירשיחה • כ"ה בטבת ה'תשפ"א • 23:08, 9 בינואר 2021 (IST)
אפשר לציין את העניין עם לפיד כי הוא מקצועי. לגבי בנט וסער, במקרה של סער השינוי מוצג. אצל בנט לא ברור מה הוא רוצה אבל כדאי להוסיף בערך שלו על הכוונה להפוך לרהמ בסבב הזה. כמו שצויין פה, יש הקשר מדיני. וערכית, יש לזה השלכות שנתניהו עצמו אמר אז. נב: אולי ראוי להזכיר בערך הזה (ובערכים כמו ליברמן) על עמדתם לגבי הפלת שלטון המאס[35]. לא יודע למה מעשיו שונים--2A00:A040:196:E146:9C9C:8D94:87E4:CF06 23:19, 9 בינואר 2021 (IST)

"בתרבות הישראלית"[עריכת קוד מקור]

לדעתי, יש ליצור פסקה מיוחדת העוסקת בנתניהו "בתרבות הישראלית", הכוללת אזכורים שלו בהקשרים שונים בתרבות הישראלית - בשירה, בספרות, בפזמונאות, בקולנוע ובתיאטרון. הנה כמה שירים שנכתבו אודותיו או בהקשר אליו:

(https://www.youtube.com/watch?v=zy3a6g9GD-g)

 • "תמונה משפחתית עם ראש הממשלה" - של שלומי שבן, עם מילות הפתיחה: "נדמה שהוא עשוי משעם, לפעמים אינך מבדיל, האם או אל או צל או רוח רפאים של איש רגיל"
 • "שלום ראש הממשלה" - זי קיי

(https://shironet.mako.co.il/artist?type=lyrics&lang=1&prfid=17605&wrkid=39989)

(https://e.walla.co.il/item/3408856)

וכן כמה שירים של קובי לוריא:

כמו כן, שירי מחאה בהקשר של המחאה בבלפור (שמקומה גם בערך על המחאה):

אני לא רואה פרק כזה אצל בן גוריון או רבין או פרס או אולמרט או ברק, וגם לא מוצא צורך בזה. נרו יאירשיחה • כ"ו בשבט ה'תשפ"א • 18:03, 8 בפברואר 2021 (IST)
אני מסכים עם נרו יאיר. דוד שי - שיחה 19:23, 8 בפברואר 2021 (IST)
מסכים עם נרו יאיר ודוד שי - אם היה פרק כזה אצל קודמיו הייתי יכול להתלבט האם יש בכך צורך (אפשר למעשה לעשות קטגוריה וזה יהיה יותר יעיל) - אבל אפילו את זה אין. דזרטשיחה 10:04, 9 בפברואר 2021 (IST)
אין צורך בפסקה בערך. במקום זאת אפשר לכתוב את הערך שירי המחאה נגד בנימין נתניהו. אני סמוך ובטוח שהערך יהפוך לערך מומלץ... Eladti - שיחה 10:08, 9 בפברואר 2021 (IST)
בערכים רבים בוויקיפדיה העברית יש פסקאות מיוחדות המוקדשות לאזכורים שונים של הערך בתרבות העברית. הנה, לדוגמא, שתי פסקאות כאלה שהייתה לי הזכות ליצור בעבר: בית אלפא#בתרבות העברית, הר הגלבוע#אזכורים בזמר העברי. אין סיבה שלא יעשו כן בערכים נוספים שהצטברו אודותיהם אזכורים שונים בתחומי התרבות הישראלית - בשירה, בספרות, בפזמונאות, בקולנוע ובתיאטרון. העובדה שאין פסקה כזו אצל ראשי ממשלה אחרים בישראל אינה הוכחה לאי-חשיבות, אדרבה, זו סיבה להוסיף פסקה כזו גם בערכיהם. לדוגמא: בן גוריון, הנה שלושה שירים עליו:

(https://shironet.mako.co.il/artist?type=lyrics&lang=1&prfid=585&wrkid=704) (https://shironet.mako.co.il/artist?type=lyrics&lang=1&prfid=688&wrkid=703) (https://shironet.mako.co.il/artist?type=lyrics&lang=1&prfid=10650&wrkid=29207)

אני חושב שאני מבין. נתניהו לא דומה לשאר ראשי הממשלה. לאחר העיון נמצאו שני ערכים בויקיפדיה העברית שהם הכי דומים למקרה דנן: בית אלפא והגלבוע. משם יש ללמוד. עם זאת, האם הובאו שם שירי מחאה? אם לא - לא תוכל להוכיח משם לגבי שירים שאינם מתייחסים בכבוד לנושא. נרו יאירשיחה • כ"ז בשבט ה'תשפ"א • 18:39, 9 בפברואר 2021 (IST)
לא היה פה ראש ממשלה ששלט כל כך הרבה זמן כמו נתניהו. emanשיחה 03:15, 25 בפברואר 2021 (IST)

ניהול ריכוזי[עריכת קוד מקור]

נטען/הופיע עם הזמן שנתניהו סיגל ניהול ריכוזי ואף ממדר:

 • עסקת הנשק עם האמירויות [[36]]
 • העברת חיסונים בלי התיעצות עם משרדי הבריאות חוץ וביטחון. [[37]]
 • בעסקת הצוללות [[38]] ,[[39]]
 • הצגת תכנית כלכלית בלי שיח עם שותפיו לממשלה [[40]]

לכן, אני מציע להתיחס לכך בערך.

מוסיף https://mobile.twitter.com/MoriahAsraf/status/1365919390357725187
לזכותך ייאמר שהתחלת את דבריך במילה "נטען", שבה גם מתחילה הבעיה בטיעון. נרו יאירשיחה • ט"ז באדר ה'תשפ"א • 10:02, 28 בפברואר 2021 (IST)
עוד דוגמה: https://m.ynet.co.il/articles/58925850 .
בפועל יש פה תפוס.
בפועל אתה מצטרף לטוענים. נרו יאירשיחה • ט"ז באדר ה'תשפ"א • 22:49, 28 בפברואר 2021 (IST)
מזכיר, בעניין הצטללות הוא הודה בכך ( ה"סוד").
לרוב מנהיגי המדינות יש נושאים שהם מטפלים בהם מקרוב בעצמם, ובמקרים רגישים מעל ראשיהם של חלק מהשרים. יכול לקרות גם אצל מנהיגים שאנחנו אוהבים. נרו יאירשיחה • י"ז באדר ה'תשפ"א • 10:19, 1 במרץ 2021 (IST)
ובכל זאת, הרושם הוא שבעיני נתניהו השרים הם בגדר להקת מעודדות והוא השחקן היחיד במגרש. מובן שיש למצוא אסמכתא לכך, ולא להסתפק בחוות דעתי. דוד שי - שיחה 10:54, 1 במרץ 2021 (IST)
רושם זה נחמד. אנחנו עוסקים בעובדות. סליחה, בעובדות בעלות חשיבות אנציקלופדית. Eladti - שיחה 10:58, 1 במרץ 2021 (IST)
הרושם שלי הוא שברוב התחומים הוא בכלל לא מתעסק ומשאיר את זה לגמרי לשרים. אפילו יותר מקודמיו. אכן יש מקרים שהוא לוקח אותם ברצינות רבה. כשיש לו אמון בשר הממונה (למשל לאחרונה: בריאות) הוא עושה את זה בתיאום איתו. אני מאמין שאם מישהו ממש ירצה הוא יצליח בדרך כלל למצוא אסמכתאות שכתבו בעלי רושם דומה לשלו, ולהציג אותן כאמת מוחלטת שאין להרהר אחריה ולו לשנייה. נרו יאירשיחה • י"ז באדר ה'תשפ"א • 15:27, 1 במרץ 2021 (IST)
הרושם שלי הוא שכאשר נתניהו אינו מסכים עם השר/גורם, הוא ממדר אותו. כמו פה [41]. אפשרות אחרת היא מלחמת על קרדיט: זריקה אשמה או אימוץ הצלחה פוטנציאלית. יש מקרים שזה הופך ללא תקין כי לשר ולמשרדו יש חלק מרכזי באותו התחום ואז מקבלים בעיות. לא מבסס את עצמי על רושם אלא על מקורות. קשה לי להגדיר את ההתנהלות הזו אבל זה תפוס מעניין.
הרושם שלי הוא ששאר המתדיינים כאן מבינים שהרשמים שלנו לא משנים. נרו יאירשיחה • י"ז באדר ה'תשפ"א • 16:49, 1 במרץ 2021 (IST)
והרושם שלי הוא שלא כדאי לדון בזה ששעון החול הולך ואוזל ואנחנו מתקרבים ל-23 במרץ, אני רחוק מלחבב את התחמן הזה אבל לכתוב דבר כזה בזמן כל כך סמוך לבחירות זה בעייתי, יזיק לנו בתדמית הציבורית והעיתונאית ויגרור פולמוס מיותר שיכול להיות עם פחות אמביציות אחרי הבחירות בברכה רבה דזרטשיחה 20:51, 1 במרץ 2021 (IST)

מידע שיש למחוק[עריכת קוד מקור]

כמו שדזרט כתב, אין סיבה להוסיף מידע חדש (החיסונים) כה קרוב לבחירות. בנוסף הניסוח אינו מדויק, כי למרות חלקו הנכבד של נתניהו כרהמ ברכש היו עוד גורמים: שר הבריאות, מינהל הרכש , בכירי משרדו ( הקופות עם התשתית). זאת על סמך כמה מקורות שקראתי כולל הראיון (מעניין שהשיחה שבורלה זכר היא דווקא חדשה יחסית כי מדברים על ילדים, משמע אחרי הגעת החיסונים. לא ברורה לי השפעת השיחות שיכולות להיות שיחות עדכון ונימוסין). היה מדובר במשא ומתן ארוך. ראוי לציין שיכל להיות מצב שבו יש חיסון אבל קצב החיסון אישי בגלל הציבור/הסברה/ תשתית בריאות ( ראה ארהב בהתחלה) אבל נשים בצד. לגבי סטטיסטיקה, מיותר לדעתי כשאין פרוט על סטטיסטיות אחרות ( תמותה, תחלואה, אבטלה, צמיחה וכו'). מציע לכתוב שהתרחש מבצע חיסונים מוצלח מאוד. משתמש:דוד שי, אשמח שתתקן כי איני יכול לערוך.

אני לא רואה בעיה בשני משפטים שנוספו לערך ועוסקים בחיסונים. דוד שי - שיחה 08:11, 15 במרץ 2021 (IST)
דוד שי, חושב שיש חוסר דיוק בתוכן. אז למה שלא נוסיף סטטיסטיקות אחרות? הערך גדול ומקום הסטטיסטיקה בערכים אחרים
אין ספק שהחיסונים הם הישג אישי ברור של נתניהו. כפי שנוספו מקרים פחות מחמיאים (למשל ביה"ד בהאג) כך צריך להוסיף גם הישגים. הוספתי את זה בעבר, והורידו את זה בטענה שרק ביבי אומר שהוא עשה עשרות שיחות בנושא. לדעתי הייתה בזה מעט הקטנת ראש, אבל מילא. עכשיו מנכ"ל פייזר בעצמו מייחס את זה לנתניהו. כמובן היו עוד גורמים, תמיד יש, גם בהצלחות וגם בכשלונות, אבל בורלא בפירוש מייחס את זה לנתניהו. נרו יאירשיחה • ב' בניסן ה'תשפ"א • 09:58, 15 במרץ 2021 (IST)
נתעלם מחלקם של אנשי משרד הבריאות שניהלו מומ ארוך לפני השיחות האלה לפי הדיווחים (https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001349335). מציע לצרף הראיון המלא בו נכתב: "בורלא מנה את הסיבות בגללן בחרה פייזר בישראל כמדינת הפיילוט לפרויקט החיסונים העולמי: האוכלוסייה הקטנה יחסית, מערכת הבריאות ואיסוף הנתונים באמצעות קופות החולים – "לא להרבה מדינות יש מערכת כזו", וציין גם את הניסיון הישראלי בניהול משברים בגלל המצב הביטחוני בו היא נמצאת." אני תוהה מה היו התוצאות והאם נתניהו היה משוחח עימו בלי תנאי הפתיחה.

מצד שני, הוא ראש הממשלה. httpss://mobile.mako.co.il/news-lifestyle/2021_q1/Article-1161ffd07622871026.htm

כמובן לנתניהו היו נימוקים משכנעים, ועדיין הוא זה ששכנע, ובורלא אמר זאת. אנשי משרד הבריאות לא היו מצליחים לדבר עם בורלא 30 פעם. כנראה אפילו לא פעם אחת, כי יש מספיק ראשי מדינות שמחפשים אותו. נרו יאירשיחה • ב' בניסן ה'תשפ"א • 10:49, 15 במרץ 2021 (IST)
טוב הוא ראש ממשלה ותנאי הפתיחה מספקים אינטרס לשוחח ( ולשכנע) ולא לנפנף. חלק מתוך השיחות היו אחרי שההסכם נחתם ( זאת עם חיסונים לילדים למשל להבנתי). בכל מקרה, מה שכתבת נכון ( מצד שני, אולי היו מקרים שבהם יאשי מדינה לא שוחחו). הייתי שמח לפרט יותר על הצלחות, כשלונות וסטטיסטיקה[המגפה,דיור, חינוך...] בערכי נבחרי ציבור אבל לרוב זה לא מוזכר שם אלא בערכים המתאימים.
הצלחות וכשלונות בסדרי גודל כאלה (מקום ראשון בעולם, בעניין כה קריטי, שהתקשורת העולמית עוסקת בו בלי הפסקה) ודאי צריכים להופיע ובדרך כלל גם מופיעים. כאמור, מופיעים בערך הנוכחי גם דברים פחות מחמיאים, למרות שהם גם פחות בולטים. נרו יאירשיחה • ב' בניסן ה'תשפ"א • 10:56, 15 במרץ 2021 (IST)
ואני כן רואה בזה תוספת מיותרת. גילגמש שיחה 21:13, 20 במרץ 2021 (IST)
גילגמש , הגזמת עם השחזור, למה לא מצרפים את הראיון המלא? והדרך שבה שר הבריאות תיאר חלקו של נתניהו אינה חשובה? Myn2021 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

תוצר לנפש[עריכת קוד מקור]

ב–2010, שנה אחרי שנבחר, נתניהו שירטט את חזונו לישראל: להפוך בתוך 15 שנה לאחת מ–15 המדינות הטובות בעולם מבחינת התוצר לנפש שלה בפועל, ישראל לא התקדמה כלל להשגת היעד של אחת מ–15 המדינות הטובות בעולם מבחינת התוצר לנפש. ישראל לא התקדמה בדירוג. לדעתי יש לצרף זאת. מקור https://www.themarker.com/opinion/.premium.HIGHLIGHT-1.9643554?v=08D07D0B1F965FDF97DD915DC74E07BB אפשר מקורות חלופיים.

מעניין, בגלובס טוענים להפך. הם נראים לי אמינים יותר. הכתבה של ארלוזרוב עושה רושם של תעמולה לרגל יום הבחירות. וכל זה למרות שבמדינת ישראל הילודה גבוהה הרבה יותר מהממוצע ב-OECD, מה שמקשה על התקדמות יחסית בתוצר לנפש. נרו יאירשיחה • י' בניסן ה'תשפ"א • 13:10, 23 במרץ 2021 (IST)
יש חומת תשלום. היתה פה ילודה גבוהה גם ב-2010. הטיעון שלה הוא שנתניהו לא הגיע ליעד שנקבע ואף היה קיפאון. היא לא טענה שיש בירידה בתוצר ( לנפש או שאינו לנפש). הדירוג שפורסם ב-2020 הוא 23 . (https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3833911) פה יש יש יעד מ-2017 https://www.israelhayom.co.il/interactive/amp/article/457617. Myn2021 - שיחה
האם יש כתבות נוספות לצד כזה או אחר?בכל מקרה, נוסיף מחר - לפרסם כתבות כלכליות בעיתוי שכזה הוא לא דבר מקרי ותמיד משרת את נתניהו או מתנגדיו. • צאו להצביע – לא חשוב למי! דזרטשיחה 13:14, 23 במרץ 2021 (IST)
יתווסף לאחר הבחירות. Myn2021 - שיחה
אין חשיבות לעמידה או אי עמידה ביעד הפורמלי השרירותי. אולי צריך לציין שבשורה התחתונה עלינו בדירוג, למרות שאני מסופק אם המידע הזה נמצא אצל ראשי ממשלות אחרים. נרו יאירשיחה • י' בניסן ה'תשפ"א • 19:09, 23 במרץ 2021 (IST)

אעשה קצת סדר בנתונים. ראשית, במקור הנ"ל בגלובס משנת 2019 כתוב: "ב-2009, השנה שבה נכנס נתניהו לתפקיד ראש הממשלה, התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) לנפש עמד בישראל על 27,512 דולר. ב-2017 - השנה האחרונה שיש לגביה נתונים השוואתיים - הוא עמד על 38,886 דולר. זה גידול של 41%. באותה תקופה, התמ"ג לנפש במדינות ה-OECD צמח בממוצע ב-30%: מ-33,984 דולר לנפש ב-2009 ל-44,291 דולר לנפש ב-2017. לפני עשור ישראל הייתה נמוכה ב-23.5% מהממוצע, והיום ב-13.9% בלבד. אם נסדר את מדינות ה-OECD לפי התמ"ג לנפש, נמצא שב-2009 היא ניצבה במקום ה-24 בארגון בין 36 מדינות הארגון; ב-2014 עלתה למקום ה-21; ועד 2017 ירדה שלב אחד, למקום ה-22. יתר על כן: אם משווים את ישראל למדינות המפותחות ביותר בארגון, קצב הצמיחה שלה בולט לטובה אפילו יותר. רק שמונה מדינות ב-OECD צמחו בין 2009 ל-2017, במונחי תמ"ג לנפש, בקצב גבוה מזה של ישראל: טורקיה, אירלנד, ליטא, לטביה, אסטוניה, פולין וצ'ילה. חוץ מאירלנד, התחילו בנקודה נמוכה יותר, וגם ב-2017 התמ"ג לנפש בהן נמוך מזה של ישראל. החזקים-באמת צמחו לאט יותר מאיתנו".

אבל בינתיים יש שיפור נוסף. ראו בטיימס אוף ישראל כאן: התמ"ג לנפש ב-2020 היה היה $43,689, מקום 19 בעולם. לראשונה נכנסה ל-20 הראשונות. אנחנו מעל קנדה, ניו זילנד ובריטניה. אין לי מושג על מה ארלוזרוב מסתמכת. אולי התבלבלה. נרו יאירשיחה • ט"ז באייר ה'תשפ"א • 02:05, 28 באפריל 2021 (IDT)

הורדת קטגוריה[עריכת קוד מקור]

הערך מוגן לכן אינני יכול לערוך אותו. מישהו יכול להוריד את הקטגוריה "סגני שרי החוץ" משום שהיא תתווסף אוטומטית. ספסףספספוני בספסופיכם 14:17, 14 באפריל 2021 (IDT)

ולשנות את הקטגוריה "שרי הקליטה" ל"שרי העלייה והקליטה". ספסףספספוני בספסופיכם 16:04, 14 באפריל 2021 (IDT)

עריכה לא ניטרלית[עריכת קוד מקור]

אני מרגיש שהעריכה הזאת לא ניטרלית, דיון נעים. https://he.wikipedia.org/w/index.php?diff=31280671&oldid=31279395&rcid=58806721&diffmode=visual Axinosinety - שיחה 12:00, 30 באפריל 2021 (IDT)

@נרו יאיר Axinosinety - שיחה 12:01, 30 באפריל 2021 (IDT)
אני מרגיש הפוך. אגב אני מרגיש גם שחם לי היום. דרדקשיחה • י"ח באייר ה'תשפ"א • 12:02, 30 באפריל 2021 (IDT)
אני גם לא בעד העריכה ששלחת, אבל צריך להתפשר על משהו באמצע.. Axinosinety - שיחה 12:05, 30 באפריל 2021 (IDT)
אם הדיון הוא לא על מה שהבאת אתה מוזמן להציע נוסח חליפי, אין עניין לקיים דיון כשאין נוסח ברור. דרדקשיחה • י"ח באייר ה'תשפ"א • 12:08, 30 באפריל 2021 (IDT)
אני פשוט חושב שהעריכה הזאת נראת כמו פולחן אישיות וצריך להחליף אותה במשהו ניטרלי, אז אני מציע לאנשים פה לעלות הצעות. Axinosinety - שיחה 12:16, 30 באפריל 2021 (IDT)
לא פחות מ"פולחן אישיות". דרדקשיחה • י"ח באייר ה'תשפ"א • 12:31, 30 באפריל 2021 (IDT)
אני חושב שהטענה כללית מדי מכדי לדון בה. נרו יאירשיחה • י"ח באייר ה'תשפ"א • 15:27, 30 באפריל 2021 (IDT)
מה זאת אומרת "כללית מדי"? Axinosinety - שיחה 15:30, 30 באפריל 2021 (IDT)

הוספת קישור חיצוני לערך[עריכת קוד מקור]

לקישורים החיצוניים בערך הוספתי את המאמר דרכו של בנימין נתניהו בדרך לקלקול המערכות הציבוריות בישראל (בדיוק שפי שהייתי מוסיף קישור למאמר המשבח את פועלו של נתניהו, בהנחה שוויקיפדיה אמורה לתת ביטוי לכל הדעות). משתמש:דרדק מיהר להסיר את הקישור בנימוק של "עמוס מדאי גם בלי אלו" (כך במקור). בדף השיחה שלו הבהרתי שלדעתי זאת השחתה, שהרי אין ומעולם לא הייתה מגבלה על כמות קישורים חיצונייים, וגם לו הייתה מגבלה כזאת (מאוד לא מומלץ), היה מקום לדון אילו קישורים להשמיט ואילו להשאיר. הוספתי שבכוונתי לבטל את העריכה המשמיטה כי אני רואה בה השחתה, מתוך אג'נדה ברורה ובלתי עניינית לחלוטין. נפתחה מלחמת עריכות שבסופה החזיר משתמש:דגש את השמטת הקישור שהוספתי בטענה של חזרה למה שמכונה "גרסה יציבה" והפעיל הגנה על הדף שאינה מאפשרת עריכות נוספות. לדעתי יש בתרחיש הזה כדי להצביע על סכנה ממשית לאמינות ולאובייקטיביות של ויקיפדיה, וכן להשתלטות של ויקיפדים ובעלי תפקידים בעלי אג'נדה מאוד מסוימת.
אשמח לתגובות של כל מי שוויקיפדיה ואמינותה יקרות לו, Amikamraz - שיחה 22:48, 1 במאי 2021 (IDT)

לא פחות מ: "מעשה שלא ייעשה!!"... אני מציע לעיין בויקיפדיה:קישורים חיצוניים, כפי שציין העיתונאי בדף שיחתי. יש צורך לצמצם כמה שאפשר, ומקריאת הקישור לא התרשמתי בחשיבותו. דרדקשיחה • כ' באייר ה'תשפ"א • 22:54, 1 במאי 2021 (IDT)
מי שמך שתחליט אם הוא חשוב או לא?! אם לא מוצא חן בעיניך, העלה זאת לדיון עם ויקיפדים נוספים ואל תעשה בוויקיפדיה כבתוך שלך! Amikamraz - שיחה 22:57, 1 במאי 2021 (IDT)
אני שמח שלאחר מלחמת העריכה אתה העלית זאת לדיון, כמו שצריך לעשות לפי וק:גרסה יציבה. אתה צריך לשכנע בקיום חשיבות, ולא להפך. סיסמאות כמו "ואל תעשה בוויקיפדיה כבתוך שלך!" אינן מועילות לדיון ואני מבקש שתחדול מהן. דרדקשיחה • כ' באייר ה'תשפ"א • 23:00, 1 במאי 2021 (IDT)
אין לי שום כוונה מלחדול מתגוחבה על ההתנהגות הבלתי נאותה שלך בוויקיפדיה. אני מאוד מקווה שהדיון יתרחב למגוון של דיעות. אני חושב שהמאמר שהעליתי לא פחות חשוב מהרבה קישורים אחרים אחרים שמופיעים שם, ואני חוזר ואומר שאין ולא הייתה אף פעם מגבלה על כמות הקישורים החיצוניים (ראה למשל דוד בן גוריון#קישורים חיצוניים). מגבלה כזאת שאתה כל כך מעוניין בה יש בה כדי לסתום פיות, ואני אאבק נגדה ככל יכולתי. Amikamraz - שיחה 23:14, 1 במאי 2021 (IDT)
בהתחלה חשבתי שלמאמר דיעה, גם אם דיעה מנומקת, אין מקום בפסקת הקישורים החיצוניים של הערך. אבל אז ראיתי את כמות הקישורים הקיימת, שרובם באיכות של ראיונות בפרוגי. כל עוד לא עושים קיצוץ מסיבי בפסקה, למאמר שצירף Amikamraz יש בהחלט מקום. Eladti - שיחה 01:21, 2 במאי 2021 (IDT)
משתמש:Amikamraz, אומר רק בקצרה: אפילו לא בחנתי את המאמר – זה פשוט לא מתפקידי. בערך התנהלה מלחמת עריכה לאחר שהוספת קישור ושוחזרת. הזכות שלך להוסיף תוכן אינה עדיפה על הזכות של מי שרואה אותו כלא רלבנטי להסיר אותו. אלו חילוקי דעות לגיטימיים וזכותו של מישהו להניח שיש יותר מדי קישורים חיצוניים ולדעתו יש להסיר. כללי ההתנהגות באתר קובעים כי כאשר שיש מחלוקת חוזרים לגרסה היציבה ומי שחשוב לו יכול לפתוח דיון. מה שלא לגיטימי: לחזור על עריכה שוב ושוב, להתייחס לעריכות לגיטימיות של עורכים אחרים כהשחתה (הן בהודעות בדפי שיחה, ועל־אחת־כמה בתקצירי עריכה), להאשים עורכים אחרים באג'נדות או לפתוח דיון עם פסקה מתלהמת שלא עוסקת בנושא התוכן.
הבונבון שבקצפת הוא כמובן ההאשמה שאני בעל אג'נדה ושהשתלטתי על תפקיד. דיברת איתי פעם על פוליטיקה שאתה מרשה לעצמך לתייג אותי פוליטית ועוד להאשים אותי ב"השתלטות"? אני מציע שתיצמד לשאלה האם יש מקום לקישור ולא לגופם של העורכים. דגש - שיחה 23:07, 1 במאי 2021 (IDT)
דגש, איפה בדבריי קראת האשמה אישית כלפיך?? אתה מאשים אותי בהאשמה חסרת שחר... לאור דבריך: "ומי שחשוב לו יכול לפתוח דיון", ומאחר שהנושא מאוד חשוב לי ברמה העקרונית, כי אני רואה בו נושא קיומי לאיכותה של ויקיפדיה, אני מעוניין לפתוח בדיון מחלוקת. האם אתה מוכן לסייע לי ולהנחות אותי איך עושים זאת? Amikamraz - שיחה 23:22, 1 במאי 2021 (IDT)
מאחר שמי שנעל את הערך הוא אני, ובעל התפקיד היחיד שהיה מעורב סביב הערך הוא אני, אני מתקשה לפרש את דבריך "לדעתי יש בתרחיש הזה כדי להצביע על [...] וכן להשתלטות של ויקיפדים ובעלי תפקידים בעלי אג'נדה מאוד מסוימת" באופן אחר. אתה אולי יכול לסייג את דבריך או לחזור בך מהם, אבל זו ממש לא "האשמה חסרת שחר".
לגוף העניין – מנסים לשכנע למה הקישור הזה חשוב יותר מהרבה קישורים שברשת (ובלי ירידה לפסים אישיים). מבקשים חוות דעת מעורכים נוספים באמצעות פנייה נטרלית בלוח המודעות. אם הדיון נתקע אז אפשר לנסות לפתוח הצבעה רשמית. דגש - שיחה 23:27, 1 במאי 2021 (IDT)
מדוע אתה קובע שהמנטרים אינם בעלי תפקידים ושאתה בעל התפקיד היחיד שהיה מעורב?? Amikamraz - שיחה 23:49, 1 במאי 2021 (IDT)
כי הרשאות המנטר אינן רלבנטיות. הפעולות המשמעותיות בעניין הן הגנה, חסימה ומחיקה. אבל אם לא התכוונת אליי אני מושך חלק מדבריי. דגש - שיחה 00:05, 2 במאי 2021 (IDT)
בניגוד למה שכתבת, מסתבר שלמנטרים יש סמכויות נרחבות למדי במה שנוגע למחיקות, וכשהם בעלי אג'נדה מסוימת, זהו כוח בלתי סביר שפועל נגד האמינות והאבייקטיביות של ויקיפדיה. Amikamraz - שיחה 00:45, 2 במאי 2021 (IDT)
אין שום משמעות. גם משתמש שאינו מנטר שיבטל עריכה חדשה של מנטר (או אפילו של מפעיל או בירוקרט) – תהיה ידו על העליונה עד לדיון בדף השיחה. אין כל קשר בין העריכה לבין קבוצות המשתמש של מי שמבצע אותה. דגש - שיחה 00:49, 2 במאי 2021 (IDT)
Amikamraz, אין טעם בעוד קישור חיצוני. להפך: צריך לקצץ כמה קישורים חיצוניים שלא תורמים לערך (יש עודף של ראיונות עם נתניהו שאינם כלליים וסוקרים את כל חייו). אם לדעתך הקישור הזה יכול לתרום משהו לערך, נסה להרחיב אותו בהתבסס על מידע מהקישור. Tzafrir - שיחה 07:10, 2 במאי 2021 (IDT)
אני מסכים. באופן כללי פרק קישורים חיצוניים אינו מקום מתאים למאמרי דעה - הוא נועד לקישורים המרחיבים מידע אנצקילופדי על כלל נושא הערך. אם יש עודף קישורים לא מתאימים זה לא יכול להוות הצדקה להוסיף עוד קישור לא מתאים. הפעולה התקינה היא להסיר עוד קישורים מיותרים ולא הוספת חדשים. Dovno - שיחה 10:54, 2 במאי 2021 (IDT)
גם אני מסכים. נרו יאירשיחה • כ' באייר ה'תשפ"א • 22:28, 2 במאי 2021 (IDT)
אני באופן אישי סבור שניתן להשאיר את הקישור; זאת, כיוון שצריך לתת ביטוי לכל הדעות, בין אם הן תומכות בנשוא הערך ובין אם לאו. ברם, אתם יכולים לחלוק עליי Face-smile.svg כובש המלפפוניםשיחה 23:31, 3 במאי 2021 (IDT)
Dovno, נרו יאיר, אם קראתם את המאמר בקישור שבו מדובר, בוודאי הבחנתם שהוא מכיל הרבה עובדות ולאו דווקא דעות, עובדות שאין להן ביטוי בערך. לעומת זאת לא מפריע לכם שבקישורים החיצוניים יש מספר גרסאות של הביוגרפיה של בנימין נתניהו, למרות שהערך מביא בפרוט ובהרחבה את הביוגרפיה שלו, כך שקישורים אלה אינם מחדשים דבר. Amikamraz - שיחה 00:20, 7 במאי 2021 (IDT)
כשמדובר בערך כה ארוך ובמאמר דעה לעומתי העובדות החסרות הן בדרך כלל קטנוניות או כאלה שמיועדות להציג את האדם באור שלילי. אם יש עובדות שחסרונן בולט צריך להוסיף אותן בלי קשר (וסביר להניח שאפשר למצוא להן מקור שאינו מאמר דעה שמטרתו ברורה). אם יש קישורים חיצוניים אחרים מיותרים אתה מוזמן לדון בעניין, לפני שאתה טורח להאשים מה "לא מפריע" לנו, כאילו שנינו אחראים על כל פסיק בערך הזה. נרו יאירשיחה • כ"ה באייר ה'תשפ"א • 00:26, 7 במאי 2021 (IDT)
לא נראה לי שדעתך על המאמר והאם העובדות החסרות הן קטנוניות רלוונטית. האם זהו לדעתך "מאמר הדעה" היחיד, או שאולי אתה שולל אותו בגלל דעה מסוימת מתוך אג'נדה מסוימת? אתה קורא לי לדון בהסרת קישורים נוספים, אבל מעניין שלא מפריעה לך הסרת הקישור הספציפי שבו מדובר ללא דיון כלשהו. אין לי גם עניין בהסרת קישורים אחרים, כי לדעתי ריבוי קישורים, בין אם למאמרים הכוללים עובדות בזכותו של נשוא הערך ובין אם בגנותו, רק משביחים את הערך כמקור מידע. Amikamraz - שיחה 01:00, 7 במאי 2021 (IDT)
חיוויתי את דעתי על מאמר שעלה לדיון. אני לא נותן חותמת כשרות לשאר המאמרים בערך או בערכים אחרים או בעולם. אני ממליץ שתימנע מהתקפות אישיות, כי באותה מידה שאתה חושד בי אני יכול להעלות את האפשרות שאתה מעוניין שטור הדעה הספציפי הזה ייכנס רק בגלל "דעה מסוימת" ו"אג'נדה מסוימת" שלך. נרו יאירשיחה • כ"ה באייר ה'תשפ"א • 01:18, 7 במאי 2021 (IDT)
לי נראה שקוף מאוד מתי יש לך עניין לחוות דעה ולשים חותמות ומתי להימנע מכך. אין לי כל בעיה שתבטא את דעתך על מה שאני כותב. Amikamraz - שיחה 01:29, 7 במאי 2021 (IDT)
אם כך לי נראה שקוף אפילו יותר שאתה מונע מאג'נדה פוליטית לא פחות ממני. נרו יאירשיחה • כ"ה באייר ה'תשפ"א • 16:00, 7 במאי 2021 (IDT)
נרו יאיר, נמנעתי עד כה מתגובה כדי לכבד את בקשתך לא להשאיר לך הודעה בשבת. מתגובתך אני מבין שאתה לא מתכחש לכך שאתה מונע מאג'נדה פוליטית אבל נראה לך שאני מונע מאג'נדה פוליטית לא פחות ממך. אני מודה שיש לי אג'נדות בנושאים שונים, אבל יחד עם זאת עמדות שנקטתי בדיונים ובהצבעות שהשתתפתי בהם מוכיחות שבפעילותי בוויקיפדיה אני מונע על ידי אג'נדה של שמירה על האמינות והאובייקטיביות של ויקיפדיה, גם כאשר זה מחייב אותי לנקוט עמדה מנוגדת לאג'נדה החברתית/פוליטית שלי. Amikamraz - שיחה 22:18, 8 במאי 2021 (IDT)
עיינתי במהלך הויכוח על "הוספת קישור חיצוני לערך" ונזכרתי בדברים שלמדנו בקורס העריכה האחרון. עסקנו בתפקידה של הויקיפדיה להביא מגוון רחב של דעות ויתרונה על פני האינציקלופדיה המודפסת שאין שיקול כזה "ארוך מדי, או גדול מדי". זה יתרון הויקיפדיה. ממליץ להאזין לשיחתו של @דוד שי בנושא. הקישור שבויכוח עונה בדיוק למטרה הזאת. כותב המאמר הוא ותיק מאד בתקשורת ומקושר היטב ותוכן מאמרו מרחיב את הנושא. אני מניח כי אם היה מדובר במאמר של אותו כותב על דב חנין למשל האמוציות לא היו כל כך גבוהות ונרגשות, אם בכלל היו כאלה. אני אישית, בתחום הויקיפדיה, מעדיף את "היותר" ולא את גישת "המיותר" והקורא, החוקר והמתעניין בערך זה או באחרים - יוכל להחליט בעצמו. Noamshapira - שיחה 09:05, 8 במאי 2021 (IDT)
עמיקם, מכחיש את דבריך. יש לי דעות, אבל אני עושה מאמץ לאזן. תתפלא, אני ממש לא רואה את ההוכחה שאתה כל כך בטוח בה, עמדותיך ניכרות בהצבעותיך ובדיונים שאתה משתתף בהם והן לא היו סוד עד היום. לגבי ארוך מדי - אני עצמי ראיתי פעמים רבות איך דוד שי מקצר, ובצדק. כמובן שיש דבר כזה ארוך מדי. אנציקלופדיה חייבת להיות תמציתית. נרו יאירשיחה • כ"ז באייר ה'תשפ"א • 19:17, 9 במאי 2021 (IDT)

הוא כבר לא ראש ממשלה[עריכת קוד מקור]

ברגע שניתן המנדט ללפיד הוא הפך ליו"ר האופוזיציה. איתי הלפרין 1234567893105 - שיחה 20:22, 5 במאי 2021 (IDT)

לא נכון. עוזי ו. - שיחה 20:50, 5 במאי 2021 (IDT)
זה מסוג המקרים שאני שואל את עצמי אם פותח הפרק מתכוון ברצינות. אם כן, זה גם לא תקדים אפילו בשנים האחרונות, לאחר הבחירות לכנסת ה-22 הוטל המנדט על גנץ, שלא הצליח להקים ממשלה. נרו יאירשיחה • כ"ג באייר ה'תשפ"א • 23:06, 5 במאי 2021 (IDT)