שיחה:בנימין נתניהו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Ruzgar-deneme-yönetici4.png
ערך זה היה נתון במחלוקת בתאריך: 14 במרץ 2019.
תוצאות המחלוקת: הוחלט לא להוסיף את הפיסקה המוצעת.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12


"מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופתו נמוך בהשוואה לראשי הממשלה שקדמו לו"?[עריכת קוד מקור]

נרו יאיר קובע ש"מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופתו [הכוונה לנתניהו] נמוך בהשוואה לראשי הממשלה שקדמו לו". אז כך - קודם כל המשפט המצוטט בכותרת אינו תקין. צריך להיות "מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופתו נמוך בהשוואה לתקופות כהונתם של ראשי הממשלה שקדמו לו". שנית, וזה העיקר, זה פשוט לא נכון. יטרח נרו יאיר ויבדוק, למשל, את מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופת בן-גוריון (שנתניהו נוהג להשוות את עצמו ואת מעשיו - במישרין ובעקיפין - לב"ג ומעשיו) אחרי מבצע קדש, בין 1956 לבין 1963. וכרגיל - הפוסל - פוסל במומו. נרו יאיר פוסל הסתמכות על "פוליטיקאים", אבל מכשיר ומצטט כמקור מהימן לאמור לעיל את רן ברץ. ברץ נודע לא רק כמעריץ גדול של נתניהו אלא גם כמי שפרסם פוסטים דיבתיים בפייסבוק נגד אישים שונים ובהם ראובן ריבלין, ברק אובמה או ג'ון קרי. ברץ התנצל על דבריו, כדי שיתאפשר מינויו לממונה על ההסברה מטעם נתניהו. אלא שהמינוי נפסל על ידי נציבות שירות המדינה בשל אי עמידה בקריטריונים. נתניהו התעקש ומינה את ברץ לעובד בלשכת ראש הממשלה המוביל את תחום ההסברה בפועל. בעיני נרו יאיר, יו"ר ארגון הרופאים עובדי המדינה הוא "פוליטיקאי" פסול, אבל רן ברץ כמשרתו של נתניהו הוא מקור אובייקטיבי ראוי ומהימן, בייחוד בהתחשב ברקורד שלו בפרט ובמהימנותם של דוברי ראש הממשלה האחרונים בכלל... ועוד משהו - נרו יאיר משתמש בזכותו לחסום את מי שאינם מוצאים חן בעיניו ואינם יכולים לתקן עיוותים וסילופים85.64.60.11 12:18, 30 בינואר 2020 (IST)

ואחרי כל זאת, עובדתית מספר הנרצחים בפיגועי טרור בתקופתו של נתניהו נמוך ממספר הנרצחים בתקופתם של אולמרט, שרון, ברק ורבין, אלה שקדמו לו מאז תחילת האינתיפאדה הראשונה. אין צורך ללכת להשוות לתקופות קדומות יותר, אבל אם כבר הוזכר בן-גוריון, ייתכן שגם בתקופת כהונתו מספר הנרצחים בפיגועי טרור היה גבוה יותר, בוודאי אם נביא בחשבון את הנרצחים במהלך מלחמת העצמאות. את הניסוח אפשר ורצוי לתקן. דוד שי - שיחה 08:34, 31 בינואר 2020 (IST)
המבט ברמת המאקרו בתחום מסוים חשוב לא פחות (ואפילו יותר) מאירועים ספציפיים בתקופה שאדם נמצא בה בעמדת מנהיגות. עם כל הכבוד לגל טרור או מבצע זה או אחר, צריך לשים אותם בפרופורציות, במבט השוואתי. ייתכן שהיו בתקופתו של פלוני מאה פיגועים וחמישה גלים ועשרים מבצעים, ועדיין במבחן התוצאה היה פי עשר יותר ביטחון. לכן המבט ההשוואתי קריטי. נרו יאירשיחה • ה' בשבט ה'תש"ף • 10:15, 31 בינואר 2020 (IST)
לפי מיטב הבנתי המוגבלת בעברית, נכתב בערך "פיגועי טרור" ולא "קורבנות המלחמות", ולכן צריך לדייק, או להתייחס לכל קורבנות הסכסוך. אם ההשוואה היא רק לגבי 28 שנים לאחור - יש לציין זאת.
אני מסכים בהחלט שיש להתבונן ברמת המקרו, אבל גם המספר הכולל של פיגועי הטרור למיניהם איננו רלוונטי. הרי היום כל שריטה ששורט נער פלסטיני חייל במחסום נחשבת לפיגוע. מצד שני, מספר הקורבנות בנפש איננו מעיד על דבר מהותי. פיגוע טרור המוני אחד בלבנון או טרור האוטובוסים מעידים, שמספרי הנרצחים בהם ממש לא רלוונטיים לאפיון רמת הביטחון הכללית ולקשר של ראש ממשלה זה או אחר אליה. הרי, למשל, רמת השיתוף הביטחוני ואופיו השתכללו עם השנים, בייחוד הודות לאמריקנים ולאחרים, שאימנו וציידו את הפלסטינים. הן השב"כ, הן צה"ל והן המשטרה מקיימים סטטיסטיקה משלהם, והנתונים לא תמיד זהים. והאם מונים קורבנות בפיגועי טרור בחו"ל? למרבה צערי, הייתי עד למראה החרות בזיכרון של חברים ושל שאינם חברים, שנהרגו נגד עיניי, גם בפיגוע טרור וגם במלחמה. האם זה מעיד משהו על מצב הביטחון הלאומי או תחושת הביטחון של הציבור?
והעיקר, הטענה העיקרית שלי בנושא השיחה הנ"ל בדבר אמינותו של המקור (רן ברץ) בעינה נשארת. העובדה שנרו יאיר מכשיר מקור שאופייו ואמינותו בעייתיים ופוסל באופן קטגורי מי שהוא מכנה "פוליטיקאים" - והדבר עובר בהסכמה שבשתיקה - מטילה צל גדול על שיקול הדעת שבהסתמכות על מקורות מטעמו ומטעם המגינים עליו. 85.64.60.11 17:39, 31 בינואר 2020 (IST)
א. הכול ביחד, כל הנפגעים על רקע ביטחוני, מלחמות ופיגועים. חלק מהעניין הוא שנתניהו זהיר מאוד ביציאה למלחמות, אבל זו כבר פרשנות שלי. ב. כמובן שמספר הקורבנות בנפש הוא המדד האובייקטיבי הכי טוב. כמובן אף מדד אינו מושלם. ג. הפערים במספרים בין גופי הביטחון, אם ישנם, זניחים לחלוטין. ד. לא בחו"ל, זה כמובן לא רלוונטי. אינני מתווכח כלל על תחושת הביטחון שלך. ה. עשית עניין גדול מרן ברץ. אולי לא שמת לב, הוא המקור השני. לפניו מקור נוסף. גם ברץ עצמו בסך הכול שליח, הוא מביא נתונים. אם לא מספיק, תוכל לראות את אותו גרף ואותם נתונים בערך הסכסוך הישראלי-פלסטיני. גם לא זכור לי שפסלתי באופן גורף פוליטיקאים (פסלתי לצורך מה?). בקיצור, כדאי שתכין טענות חזקות יותר. ו. אוסיף עוד שבאופן מעניין אצל נתניהו ישנם פחות הרוגים, גם בכל קדנציה בנפרד, מכל ראש ממשלה אחר בכלל. מקום המדינה. נרו יאירשיחה • ו' בשבט ה'תש"ף • 19:54, 1 בפברואר 2020 (IST)
1. נכון שנתניהו לא יצא למלחמות מיותרות. למשל, הוא רק הבטיח לבוחריו לחסל את שלטון החמאס בבחירות 2009 ו-2012, וכמו במקרים רבים אחרים, כמובן, לא קיים את מה שהבטיח. זהירות? חשש? "אז מה אם הבטחתי"? או אפילו "לא אמרתי דבר כזה"? - לא ברור. 2. מספר הקורבנות הוא ממש לא מדד לשום דבר, אלא אם ישנם הבדלים דרמטיים במלחמות - למשל, ההבדל בין ששת הימים ליום הכיפורים. הפעלתה המלאה של כיפת ברזל (וקודם לכן - ההחלטה על בניית גדר הביטחון בעזה, יהודה ושומרון) השפיעה יותר מכל דבר אחר, כולל צעדי מדיניות ביטחון, על מספר הנפגעים ישירות מירי רקטות וטילים. על עמיר פרץ שמעת? 3. לא אני עשיתי עניין גדול מרן ברץ. אשר לאמינותו ולכשירותו - נציבות שירות המדינה היא שעשתה מזה עניין. ומשתמע מדבריך שברץ, שאמר (למשל) על הנשיא ריבלין ש"הוא דמות שולית כל כך עד שאין שום חשש לחייו" וכן ש"אפשר לשלוח אותו [את ריבלין] במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאעש" (ממש בזמן שנתניהו רצה למנותו למסביר הלאומי, הוא כתב דברי הסתה והטפה לשפיכת דמו של הנשיא), וכן שהנשיא ריבלין גורם ל"דמורליזציה גמורה" ולכך שה"ג'מעה" "מיואשים מהחיים" בגלל הנשיא - כמובן, גם זה מהגיגי אדון ברץ - הוא מקור כשר ואמין; לעומת זאת, יו"ר ארגון רופאי המדינה הוא מ"ארגון עובדים", ולכן אינו "מספיק" מהימן כדי להסתמך על הנתונים שהוא מביא. בתמצית, לגרסתך, מי שנפסל על ידי נציבות שירות המדינה, מסית ומדיח שהוא עורך של "עיתון" שולי ימני קיצוני, המלא "עובדות" המשרתות אידאולוגיה הזויה, הוא מקור מהימן שצריך להסתמך עליו. 4. "לא זכור לך שפסלת באופן גורף פוליטיקאים"??? נכון, פסלת באופן גורף "רק" "פוליטיקאים יריבים". כאשר "פוליטיקאי יריב" מצטט מתוך דו"ח של ארגון הבריאות העולמי נתונים על הידרדרותה של מערכת הבריאות לפי פרמטרים שונים תוך שנים ספורות, מאז שנתניהו נעשה לראש ממשלה - אז אלו "טענות" ש"אינן מספקות". אבל אחד, רן ברץ, חסיד נלהב מדיי (אסתפק בהגדרה מינימליסטית זו) של נתניהו, הוא מקור מהימן. 5. שוב אתה מסיח את הדעת מהעובדות בוויכוח: ה"תיקון" שלך (הנתון בוויכוח) בערך מתייחס למספר הנרצחים בפעולות טרור אבל פתאום אתה מדבר כאן על "הרוגים" בכלל. אלא שגם כך, אתה "לא מדייק". למשל, בשנים 1957-1967 נרצחו בממוצע 11 אזרחים מדי שנה בפעולות עוינות. לא היו הרוגים במלחמות. לעומת זאת, בפעולות טרור בלבד, נרצחו במהלך 2015-16 50 אשה ואיש, ב-2017 - נרצחו 18 וב-2018 - 14. כלומר - עשרים מדי שנה בממוצע. בקיצור, שוב אינך "מדייק".
והעיקר - שמך מופיע במדור "השיחה" הזה, של הערך "נתניהו", יותר ממאה פעמים, עד שעשוי להתעורר הרושם שאתה חלק מהמטה האישי או מטה הבחירות של נתניהו. 85.64.60.11 08:12, 2 בפברואר 2020 (IST)
אתייחס ברשותך לעיקר, זכותך להמשיך לחשוב שביבי רע ליהודים. 2. גם כשלא הייתה כיפת ברזל מספר הנפגעים מטילים לא היה גדול יחסית. זה לא העיקר. 3. כשמישהו מביא נתונים ממקורם והם נמצאים גם אצלנו עם מקור - זה אמין דיו, לא משנה מי הוא. ובפרט שהתעלמת מהטענה שברץ הוא רק אחד המקורות. תתעלם מברץ, קח את המקור השני ואת המידע אצלנו. גם לא זכור על מה אתה מדבר. 5. לא אמרתי שבכל שנה היו אצל נתניהו פחות. שמי מופיע בהרבה מאוד דפי שיחה, פוליטיים ולא פוליטיים, אבל כמובן מי שירצה יחשוד, במיוחד אם דעותיך שונות. מאוד נוח לחשוד רק במי שחולק עליך. נרו יאירשיחה • ז' בשבט ה'תש"ף • 10:37, 2 בפברואר 2020 (IST)
אתן לך רשימה של מי שדיעותיהם הפוליטיות שונות לחלוטין משלי - אבל אינני חושד בהם, שנתונים בדבריהם מוטים בגלל בעיות אמינות: בני בגין, מיקי איתן, דן מרידור. דוב חנין, תמר גוז'נסקי. לעומת זאת, בנימין נתניהו ולצורך הדיון רן ברץ הם חשודים מיידיים, כשמדובר באמינות ומהימנות "נתונים" ו"עובדות". והארץ מלאה מי שדיעותיהם הפוליטיות דומות לשלי - אבל אמינותם שואפת לאפס. כלומר - אמירתך ש"נוח מאוד לחשוד רק במי שחולק עליי" היא שטות גמורה, שאין לה אחיזה במציאות.
ולעניין - מספר הרוגי הטרור איננו מעיד תמיד על טיבם של ראשי הממשלות, ונהפוך הוא. אלמלא היה מדובר על נפשות, שכל אחת מהן עולם ומלואו, הייתי מתבטא בחריפות נגד הטענה הזאת. הראייה הטובה ביותר היא חיסול הטרור ברצועת עזה, החל ב-1970. אלוף הפיקוד אריק שרון - בעיקר בזכות הפעולות בפיקודו של מאיר דגן (שקיבל את עיטור העוז) - חיסל את הטרור בעזה כמעט לחלוטין והביא שם לשקט כמעט מוחלט. האמצעים והדרך היו שנויים במחלוקת. אבל אריק שרון, כדרכו במקרים רבים, יזם את התוכנית, הביא לביצועה, מבלי שקיבל הוראות או הנחיות מהדרג המדיני, ולעיתים אף ספג ביקורת קשה, אבל המשיך בשלו. כלומר, הורדת מספר הפיגועים בעזה למשך שנים ארוכות כמעט עד לאפס לא הייתה קשורה בשום אופן לראשי הממשלה שכיהנו בעת ההיא, וודאי שלא לגולדה מאיר. זה יהיה ממש לא נכון לשייך את הירידה הדרמטית בפעולות הטרור בעזה לגולדה או למשה דיין. באותו אופן, אי אפשר לגלגל לפתחה של גולדה את הטרור של ספטמבר השחור החל ב-1972. ראשי המודיעין בישראל לא שיערו ולא התריעו, שהארגון שפעל במשך כשנתיים כמעט רק בתוך ירדן ואך ורק נגד ירדן, ישנה את פעילותו בבת אחת נגד ישראל. לזכות גולדה יש לזקוף את הוראתה לחסל את כל ראשי ספטמבר השחור ברחבי העולם. לסיכום, מספר הרוגי הטרור בתקופתו של נתניהו (ביחס לתקופות אחרות) כמעט איננו מעיד על דבר. 85.64.60.11 16:52, 3 בפברואר 2020 (IST)
אנחנו מתחילים לחזור על עצמנו. א. תתעלם מברץ, תשווה למקורות האחרים שציינתי. ב. אין ספק, מספר הנפגעים תלוי בגורמים רבים; אבל הוא מלמד יותר ממספר המבצעים וגלי הטרו בתקופתו של מנהיג מסוים, שתלויים גם הם באותם גורמים. זה לא הפריע לך, אז גם ההשוואה ברמת המאקרו לא צריכה להפריע. נרו יאירשיחה • ח' בשבט ה'תש"ף • 17:23, 3 בפברואר 2020 (IST)
1. בהחלט התייחסתי לקביעה כקביעה, ללא קשר לברץ, ונתתי כדוגמה את הטרור מרצועת עזה שחוסל על ידי שרון ודגן (בדרכם ה"לא קונבנציונלית", שעליה החליטו בניתוק מהגורמים שמעליהם), ולא הרים ראש שנים רבות, ללא קשר לשאלה מי היה ראש הממשלה - גולדה, רבין או בגין. 2. לשם השוואה עקרונית, גם מספר הנפגעים במלחמה איננו אומר דבר על הישגיה ועל מי שהיה אחראי - מיניסטריאלית ו/או מעשית - על ניהולה האסטרטגי והמעשי ומשמעותה מבחינה מדינית וביטחונית - בין שמדובר במלחמת העצמאות ובין שמדובר במלחמת יום-כיפור. לא רלוונטי לציין, למשל, שבזמן שמיר לא נהרגו חיילים במלחמה...! 3. אתן לך דוגמה מתי המספרים הם רלוונטיים: נתניהו, למרות התנגדות ברק (שחיבל בהקמת הגדר בזמן אולמרט), האיץ את בניית גדר ההפרדה על גבול מצרים. אין עוררין על כך שזה וכמעט אך ורק זה צמצם באופן דרמטי את מעבר האזרחים הזרים באופן בלתי חוקי לשטח ישראל דרך מצרים. כאן הקשר הוא לא רק סטטיסטי אלא בעיקר קשר ברור בין סיבה ומסובב. כל חוקר מדעי אמור לדעת, שקשר סטטיסטי איננו מוכיח בהכרח דבר על הקשר המהותי בין שני הצדדים הקשורים סטטיסטית.
בזה סיימתי את העיסוק בנושא. ממילא אין סיכוי שהערך הסופר-פוליטי הזה יקבל בעתיד הנראה לעין ציביון יותר אובייקטיבי. 85.64.60.11 12:10, 4 בפברואר 2020 (IST)
אם הספירה מתיחסת לפיגועי טרור, האם הספירה כלל רקטות(שכמותן וטווחן גדלו מאוד בעשור האחרון) או מבצעים? הטיפול ברקטות שונה מטיפול בפיגועי התאבדות או דקירה. תהליך הירידה בכמות הנרצחים החל אחרי חומת מגן. בימי אולמרט ובימי נתניהו היא המשיך. פה יש מקור [[1]] אני מניח שהוא לא כולל מבצעים, מלחמות ורקטות. שם יש השפעה של מלחמת לבנון וכיפת ברזל שהחלו בממשלת אולמרט. הקרדיט לנתניהו( ולצהל ולשאר הועסקים במלאכה) הוא על שימור ו\או שיפור המצב. לפי המקור, הקדנציה השניה של בן גוריון (מנובמבר 58 עד דצבמבר 64 ) כללה פחות נרצחים (תופעת הפדיאיון פסקה). גם לא היו מלחמות גדולות (מבצעים?) ורקטות, בקדנציה הראשונה, זה לא היה המצב במדינתנו הצעירה.--2020ITBN - שיחה 12:39, 5 במאי 2020 (IDT)
לדעתי, עקב הדיון,הנתון הזה צריך להופיע בהמשך הערך, אולי בהקשר לגל הטרור. בעיקר כי נתון המאקרו הזה כולל מגוון גורמים, חלקם נובעים מקודמיו. האפ בפתיח על שמיר נשים "שבזמן שמיר לא נהרגו חיילים במלחמה..." ?--2020ITBN - שיחה 12:52, 5 במאי 2020 (IDT)

הכהונה הארוכה ביותר כראש ממשלה וכממשלת מעבר[עריכת קוד מקור]

הכהונה הארוכה ביותר ברצף ושלא ברצף מכל ראשי ממשלות ישראל. יש להוסיף לערך.

  1. כהונה ברצף של יותר מ-10 שנים.
  2. כהונה במצטבר של קרוב ל-14 שנים.
  3. ממשלת המעבר לזמן הארוך ביותר בתולדות ישראל מאז דצמבר 2018 .

84.108.190.17 20:59, 7 בפברואר 2020 (IST)

השני מצוין כבר בפתיח. האחרים הם טריוויה מיותרת. נרו יאירשיחה • י"ג בשבט ה'תש"ף • 23:02, 8 בפברואר 2020 (IST)

תפוס[עריכת קוד מקור]

https://twitter.com/yudash/status/1232274901148557312, לא מסכים עם הכל

המשפט[עריכת קוד מקור]

צריך לציין שהמשפט יחל ב17 למרס 2020 אנונימי/ת לא חתמ/ה

סיכויים לא נמוכים שתאושר דחייה, נחכה ונראה. Ronam20 - שיחה 19:41, 25 בפברואר 2020 (IST)
יהיה מקום לציין שהמשפט החל לאחר שיחל. נרו יאירשיחה • ל' בשבט ה'תש"ף • 20:06, 25 בפברואר 2020 (IST)

נתניהו עשה היסטוריה[עריכת קוד מקור]

נתניהו עשה היסטוריה בכך שהוא היחיד אשר הואשם בעבירות פליליות בזמן כהונתו. לעניות דעתי יש לציין זאת בפתיח הערך. בר 👻 שיחה 02:42, 5 במרץ 2020 (IST)

זה פרט טריוויה. כתב האישום מוזכר בפתיח ודי בכך. Ronam20 - שיחה 02:45, 5 במרץ 2020 (IST)
אני מסכים עם רונאם. גילגמש שיחה 12:44, 6 במרץ 2020 (IST)

נתניהו עשה היסטוריה[עריכת קוד מקור]

נתניהו עשה היסטוריה בעסקת המאה ולדעתי ראוי לציין זאת.

כמו כן נתניהו עשה היסטוריה בכך שקיבל תמיכה מקרוב למחצית מהעם למרות כתבי האישום ונראה לי שראוי לציין גם את זה. 109.226.59.2 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

הוספתי משפט על "עסקת המאה". ההישג של רשימת הליכוד בבחירות מופיע בערך, אני לא רואה צורך להוסיף על תיאור זה. דוד שי - שיחה 06:53, 9 במרץ 2020 (IST)

הגרעון[עריכת קוד מקור]

כדרכו בקודש, משתמש: נרו יאיר מנסה להעלים אינפורמציה שהוא חושב שהיא לא נעימה לנתניהו. במקרה הזה הגירעון הגדול מהיעד של ממשלתו האחרונה של נתניהו (שהכניס משתמש:בר). הוא לא חולק על נכונותה או על חשיבותה של האינפורמציה (זה כמובן מידע חשוב ואובייקטיבי יחסית על פעילות הממשלה). נימוקיו לעריכה הם: "יהיה מקום להיכנס לזה כשיצוינו גם הצלחות כלכליות (יש פה ושם)" ו"נסה ללכלך על מי שאתה שונא בדרכים מוצלחות יותר". Haparsi - שיחה 17:22, 9 במרץ 2020 (IST)

כדרכו בקודש, הפרסי מנסה להתלכלך על נתניהו ועל הימין וכמובן גם לא יפספס אפשרות לניגוח אישי. לא אני, דוד שי כבר כתב שהמידע לא ברור וחסר סימוכין. כדרכו בקודש, הפרסי מסתפק בצד אחד של התמונה. הוא ציטט את התגובה שלי, אבל לא ציטט את מה שהגבתי אליו. כמה נוח. אפשר להתייחס לגרעון בערך שעוסק בממשלה הספציפית, וגם שם צריך להתייחס להצלחות הכלכליות של הממשלה (ויש הצלחות מרשימות מאוד, ובראשן צמיחה אדירה של התל"ג, עברנו את רוב מדינות אירופה). אני מבין ששמאלנים או סתם שונאי נתניהו מעדיפים להציג רק את הצדדים השליליים, אבל מה לעשות, המציאות סרבנית. נרו יאירשיחה • י"ג באדר ה'תש"ף • 19:57, 9 במרץ 2020 (IST)
אני כותב על עובדות ועובדות חשובות בלי קשר אם זה טוב או רע לימין ולנתניהו. הנימוק שלך לא היה בקשת ההבהרה של משתמש: דוד שי אלא כי זה רע לנתניהו. המשפט על הגירעון אכן לא היה כתוב טוב וגם המקור לא היה משהו. הנה המקורות הטובים ביותר שמדברים על מה שקרה ב-2019 [2] [3] ומראים את התפתחות הגרעונות לאורך שנותיו של נתניהו. האם יש התנגדות שאכניס משפט אודות זה? Haparsi - שיחה 20:14, 9 במרץ 2020 (IST)
אתה בוחר את העובדות שלך באופן מגמתי, וגם מתקיף מיד באופן אישי. הנימוק שלי כלל בהחלט את טענות דוד שי, שעסקו הן בחוסר בהירות והן בחוסר סימוכין. לצד זה הוספתי את הסלקטיביות, טענות בדבר מדד שלילי, תוך התעלמות ממדדים חיוביים רבים. לצד זה כתבתי גם טענה רביעית: זה לא אירוע כה חשוב כשמדובר במי שמשמש ראש ממשלה מעל 13 שנה. נרו יאירשיחה • י"ד באדר ה'תש"ף • 23:51, 10 במרץ 2020 (IST)
נימוק הזוי וחסר תוקף. אף אחד לא מונע ממך להרחיב בהצלחותיו, אין בכך מלהסיר את המידע החשוב הזה. בר 👻 שיחה 11:20, 13 במרץ 2020 (IST)

דיווח שאורכב ב-10 במרץ 2020[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

מצב טיפול: שגוי

שמואל בן ארצי אביה של שרה היה מורה בבית ספר יסודי בקרית טבעון. סופר ומשורר לעצמו ומשפחתו.

כתוב בערך בפרק "חיים אישיים".שלומית קדם - שיחה 15:40, 10 במרץ 2020 (IST)

בת זוגו השנייה פלוס קייטס[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב שנפרד ממנה ב-1989 אבל בתבנית שלו רשום 1984..

תודה, תיקנתי. נרו יאירשיחה • כ"ו באדר ה'תש"ף • 01:42, 22 במרץ 2020 (IST)

השיטה[עריכת קוד מקור]

אולי כדאי שנתיחס לשיטה של נתניהו: https://www.srugim.co.il/315332-השיטה-של-נתניהו-להבטיח-ולא-לקיים ולא נשכח את ההו מה פתאום המפורסם. היה גם חוק מופז למשל אנונימי/ת לא חתמ/ה

אפשר להתייחס לכך בויקיפדיה:כיכר העיר. Ronam20 - שיחה 13:55, 26 במרץ 2020 (IST)
אני מניח שמאמר של סגל ( על האסטרטגיה : עמית סגל, "ימי בנימין", פרק ראשון: 5 החוקים של נתניהו – והדרך להישאר בבלפור, פרק שני: מ"שלום בטוח" ל"אף שעל" - האסטרטגיה המדינית של נתניהו) היא טובה, אבל של יואלי אינה {{אלמ}
לא יודע על סגל, אבל המאמר של יואלי הוא כמו פוסט בפייסבוק. Ronam20 - שיחה 14:04, 26 במרץ 2020 (IST)

דיור והוצאות[עריכת קוד מקור]

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5719376,00.html#autoplay וזה https://www.maariv.co.il/news/politics/Article-651746 --2A00:A040:196:E146:1518:BDD3:F2CD:D37 12:50, 23 באפריל 2020 (IDT)

ביטול ועדה לענייני ביקורת המדינה[עריכת קוד מקור]

משתמש: נרו יאיר בחר לבטל את עריכתו של משתמש:Theshumai לגבי ביטול ועדת השרים. במאמר מפורט באתר שקוף מוסבר בפירוט כי עד לשינוי החוק, הוקמו מספר רב של ועדות ולאחר שינויו לא הוקמה אף לא אחת. בנוסף נסקרת התערבותו הבוטה של נתניהו במניעת הקמת ועדה לחקר השרפה בכרמל (2010). לאור השיחות הקודמות בדף זה, אני מבין שמדובר בערך פוליטי שדעת העורכים בו חלוקה. מכיוון שאין לי כוונה להיכנס למלחמת עריכה על רקע פוליטי, אשמח לשמוע את דעת הקהילה בנושא. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 00:03, 30 באפריל 2020 (IDT)

לא ממש הבנתי מה גרם שינוי החוק. גם קודם זה היה תלוי בממשלה, והממשלה ממש לא נוטה לעשות משהו בניגוד לדעת ראש הממשלה. אם היא מקימה ועדת חקירה זה בדרך כלל בעקבות לחץ ציבורי (והרושם שלי הוא שוועדות חקירה גם לא משנות הרבה, אבל אולי אני טועה). נתניהו הצליח לשכנע את הוועדה לביקורת המדינה בכנסת לא להקים ועדת חקירה בעניין השרפה, וזה לא צריך להפתיע כי יש שם רוב לקואליציה. מי שירצה תמיד יוכל לומר שניסיון שכנוע הוא "בוטה". נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 00:11, 30 באפריל 2020 (IDT)
בתקופתו שונה החוק ויו"ר הועדה כבר לא מהאופוזיציה אלא ממשרד רה"מ. ועדת חקירה גורמת לאי נוחות קלה למי שיש לו מה להסתיר ורבות מהן הובילו לשינויים, עד להתפטרות רמטכ"ל, ראש שב"כ וכו'. בתקופת אולמרט הוקמו 3 ועדות, ובתקופת נתניהו אף לא אחת. נסח את המידע באיזה אופן שתרצה אבל הוא חייב להופיע בערך. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 00:22, 30 באפריל 2020 (IDT)
דומני שהתבלבלת בין שני ועדות: ועדת השרים וועדת הכנסת. בכנסת היו"ר ממשיך להיות מהאופוזיציה. שרים הם תמיד בקואליציה.
אתה תופס את נושא ועדות החקירה באופן צר לטעמי. רבות מהן הוקמו כאינטרס של הממשלה (למשל ילדי תימן או רצח ארלוזרוב), חלקן הוקמו בעקבות זעזוע עצום שלא הותיר ברירה (מלחמת יום כיפור, רצח רבין), וחלקן היו בנושאים לא דרמטיים (למשל הוועדות של אולמרט). היו עוד ראשי ממשלה שלא הוקמו ועדות בתקופתם. למשל ממשלת רבין הראשונה ושרון. זה לא כה חשוב. נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 00:33, 30 באפריל 2020 (IDT)
הייתה כאן טעות בניסוח הקודם, ניסחתי באופן נייטרלי יותר את המשפט ומיקדתי אותו בהעברת האחריות למשרד רה"מ. מה דעתך? טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 00:40, 30 באפריל 2020 (IDT)
גם בערך התבלבלת בין שתי הוועדות. אנא קרא את תגובתי הקודמת. אני לא רואה חשיבות רבה בהחלטה של נתניהו, אבל מילא, מוכן להתפשר על זה. תיקנתי את הטעות העובדתית. כאמור, בוועדת שרים לא יכול להיות אף חבר מהאופוזיציה. זה בלתי אפשרי בהגדרה. נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 00:48, 30 באפריל 2020 (IDT)
הטעות הייתה בניסוח הראשון של משתמש Theshumai. לא מדובר בועדת שרים אלא ועדת ביקורת המדינה שכרגע גם הערך שלה לא מעודכן. העיקר שפתרנו את זה. לילה טוב, טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 00:53, 30 באפריל 2020 (IDT)
אני חושש שהטעות הייתה אצלך. אנא שים לב היטב: יש ועדה בכנסת, והיא לא השתנתה. נתניהו ביטל את ועדת השרים. נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 01:17, 30 באפריל 2020 (IDT)
תודה רונאלדיניו המלך על התיוג והניסיון לשיפור, שמח שמצאתם את עמק השווה. אני הייתי מתפתה להוסיף כמה מילים על המשמעות של המהלך (בכל זאת, כל עשור מאז תחילת העיסוק בועדות חקירה - הוקמו בין 3 ל-5, ואחרי 2011 המספר פשוט הפך ל-0. עשור שלם עם 0. זה סופר דרמטי), אבל אני מניח שאוכל לקבל את הניסוח של נרו שמתמקד במעשה של נתניהו עצמו. איש השום (Theshumai) - שיחה 22:41, 30 באפריל 2020 (IDT)
על הטעות המתודולוגית בהסקת מסקנות מספירה כזו הצבעתי לעיל. לדעתי כל העניין זניח, הסכמתי לזה כפשרה. נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 22:46, 30 באפריל 2020 (IDT)
נתניהו מתחמק מביקורת ויש כאן אישיו גדול שלא הוקמו ועדות חקירה במשך עשור, גם אם מסיבות אחרות, אבל לא הצלחתי למצוא ניסוח נייטרלי כי העניין הוא לא רק העברת האחריות. מצד שני, בשריפה בכרמל למשל היו הרבה בעיות, שחלקן לא רק באשמת נתניהו אלא גם בהזנחת ממשלות קודמות והוא נבדק לבסוף ע"י מבקר המדינה. בנוסף לא הבנתי מהניסוח במאמר למה הכוונה בועדת שרים, ומה ההבדל בינה לבין ועדת ביקורת המדינה. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 23:36, 30 באפריל 2020 (IDT)
זה נורא פשוט: שתי ועדות שונות. אחת של חברי כנסת, השנייה הייתה ועדת שרים. חבל שנחזור על עצמנו, אם תרצה תוכל להתמודד עם טענותיי שוועדת חקירה אינה בהכרח ביקורת, שלא תמיד יש בה צורך ושלעתים היא עוסקת בעניינים מינוריים. ואכן, לא תמיד ברור מדוע לא די בביקורת של מבקר המדינה (אלא אם מדובר באירוע חריג בעוצמתו, גם את זה הדגמתי). נרו יאירשיחה • ו' באייר ה'תש"ף • 23:42, 30 באפריל 2020 (IDT)
תזכורת היסטורית קטנה: מלחמת לבנון וועדת וינוגרד שהוקמה בעקבותיה היו מהגורמים הבולטים להחלשות ממשלת אולמרט. אם איני טועה, ועדה שעסקה בהתנתקות מצוטטת בבולטות בפתיח של אותו הערך --2020ITBN - שיחה 18:38, 1 במאי 2020 (IDT)
עוד תזכורת היסטורית קטנה: ועדת וינוגרד הייתה ועדת בדיקה, לא ועדת חקירה ממלכתית. הוועדה בעניין ההתנתקות הגישה את מסקנותיה כבר לממשלת נתניהו ולא הייתה לה השפעה פוליטית גדולה. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 17:24, 4 במאי 2020 (IDT)
ועדת בדיקה ממשלתית,תודה על התיקון. ציבורית הוגדרה כועדת חקירה. האם היו לה סמכויות דומות (מקור : https://www.idi.org.il/articles/8500) ? וההתנתקות, הופעתה בפתיח של הערך העוסק בהתנתקות היא השפעה הסטורית בעצם הזכרת המובאה.--2020ITBN - שיחה 18:28, 4 במאי 2020 (IDT)
אם בהשפעה היסטורית אתה מתכוון שמזכירים אותה באנציקלופדיה אז אתה צודק. אני מניח שזה גם עזר למפונים עצמם, אבל זו לא השפעה פוליטית עמוקה. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 18:33, 4 במאי 2020 (IDT)
ושוב הסרת את המשפט למרות שהוא מנוסח בצורה אובייקטיבית ככל האפשר ולמרות ההסכמות כאן. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 20:06, 4 במאי 2020 (IDT)
ציון מה שלא קרה (כרמיזה לקורא שזה לא בסדר) הוא עצמו אינו אובייקטיבי. ההסכמה כאן הייתה בדיוק להפך. נרו יאיר (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם
בדרך כלל אין צורך לציין מה שלא קרה, אבל כאן מדובר בשבח עצום לנתניהו, שבמשך עשר שנות כהונתו לא עלה שום צורך בוועדת חקירה (שהרי לו היה צורך, הוועדה הייתה מוקמת), וחבל שנסתיר שבח זה מהקורא. דוד שי - שיחה 20:48, 4 במאי 2020 (IDT)
אין ספק, אתה ידוע כמי שמעוניין רק לשבח את נתניהו. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 22:22, 4 במאי 2020 (IDT)
לא רואה טעם להוסיף את השורה הזו. בברכה, גיברס - שיחה 00:34, 5 במאי 2020 (IDT)
לגבי ההתנתקות,הדוח פורסם אחרי הארוע. אולי ממשלת נתניהו אימצה וממשה את ממצאיו
מובן מאליו שאני בעד הכנסת המשפט, ולדעתי אנחנו רוב לכך. זהו נתון מאוד מאוד יוצא דופן, ומאוד רלוונטי לטקסט שאליו הוא צמוד. תופעה ייחודית המבדילה את תקופת נתניהו. איש השום (Theshumai) - שיחה 23:53, 5 במאי 2020 (IDT)
מבדילה (מאוד מאוד) מתקופת שרון? או ממשלת רבין הראשונה? נו נו. נרו יאירשיחה • י"ב באייר ה'תש"ף • 00:01, 6 במאי 2020 (IDT)
צודק איש השום. בר 👻 שיחה 13:04, 6 במאי 2020 (IDT)
ההשוואה לרבין תמוהה, שבין בקדנציה השנייה שלו (והמקוצרת...) הוקמו 2 ועדות - כהן-קדמי שבחנה את תקופת העבודה ושמגר הראשונה (וכדאי לזכור שגם הקדנציה הראשונה הייתה מקוצרת). ההשוואה לשרון קרובה יותר, אבל לדעתי גם לא ממש רצינית - רצף של כמה שנים רצופות בלי ועדה זה דבר שקרה, היסטורית, פה ושם. משך זמן של 11 שנים בלי שהוקמה אף ועדה חדשה - זה מאוד יוצא דופן, חסר תקדים, וראוי לאזכור במיוחד כשהתקופה הזו החלה לאחר שינוי שנתניהו עשה שהשפיע על כך. איש השום (Theshumai) - שיחה 16:21, 6 במאי 2020 (IDT)

משרד החוץ[עריכת קוד מקור]

בתקופתו של נתניהו כשר חוץ וראש ממשלה, שונה תקציבו ומעמדו של משרד החוץ. דוח המבקר, https://13news.co.il/item/news/politics/state-policy/mevaker-hamedina-1054858/ והזהרת המל"ל https://m.ynet.co.il/Articles/5724572#autoplay

Symbol oppose vote.svg נגד ביקורת צריכה להיות מאוד בולטת כדי להיכנס לערך של ראש ממשלה שכיהן פרק זמן כה ארוך בתפקיד. הרבה יותר בולטת מזה. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 19:40, 4 במאי 2020 (IDT)
זה תהליך ארוך טווח (בן עשור), לא רק ביקורת.זה לא כנס עם ראשי מדינות. יש לו משקל רב בהיבטים השונים לכן אני מציע להוסיף, אולי בגרסה מקוצרת:
במהלך חלק מהקדנציה, נתניהו היה גם שר החוץ. בתקופה זו ולפניה, הועברו חלק מסמכויות משרד החוץ לגופים אחרים ותקציבו קוצץ בתמיכת נתניהו. לפי דוח מבקר המדינה מ-2020 , המשרד נכנס ל"משבר חריף ומרחיק לכת בהשפעותיו הפוטנציאליות על קשרי החוץ של מדינת ישראל". המל"ל הזהירה שצמצום ניכר בפעילויות המשרד עלול לפגוע ביכולת המשרד למלא את ייעודו המדיני והדיפלומטי כראוי, דבר שעלול לגרום פגיעה מצטברת ביחסי החוץ של ישראל.[1][2] אנונימי/ת לא חתמ/ה
Symbol support vote.svg בעד הוספת הפסקה המוצעת. דוד שי - שיחה 06:27, 5 במאי 2020 (IDT)
אני מציע שדוד שי ינסח מתי מכניסים ביקורת של מבקר המדינה לערכים של ראשי ממשלות, מימין ומשמאל, ואם אפשר שלא יהיה תפור על המילימטר לפי המידות של נתניהו. נרו יאירשיחה • י"א באייר ה'תש"ף • 19:11, 5 במאי 2020 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד הוספת הפסקה המוצעת. בברכה, גיברס - שיחה 19:32, 5 במאי 2020 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד מיותר בערך הנוכחי. Ronam20 - שיחה 19:36, 5 במאי 2020 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד זו עמדת המבקר והמלל. אם אתם רוצים נחסוך ונקצר: במהלך חלק מהקדנציה, נתניהו היה גם שר החוץ. בתקופה זו ולפניה, הועברו חלק מסמכויות משרד החוץ לגופים אחרים ותקציבו קוצץ בתמיכת נתניהו. [1][2] --2020ITBN - שיחה 20:10, 5 במאי 2020 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד מתומצת ומנוסח היטב. בר 👻 שיחה 20:01, 5 במאי 2020 (IDT)
נראה שהדעות התכנסו לתיקו: 3 בעד מחיקה. 3 בעד הוספה (2 חלק). לא נפתחה הצבעה רישמית ולא ברור מה אמור לקרות--2020ITBN - שיחה 18:24, 7 במאי 2020 (IDT)

נהריים ומובלעת צופר[עריכת קוד מקור]

בעריכה זו הוסרה הפסקה העוסקת בהעברת נהריים ומובלעת צופר לשליטת ירדן. לדעתי זהו מאורע משמעותי בתחום יחסי החוץ, שראוי לציינו בערך, אם כי בפחות אריכות. דוד שי - שיחה 20:51, 4 במאי 2020 (IDT)

רבין אפשר להם בהסכם לקבל חזרה את המקום כעבור 25 שנה, והירדנים יישמו. גם זה חסר משמעות לחלוטין בערך של מי שכיהן כראש ממשלה במשך למעלה מעשור. איש לא יחשיב את זה בעתיד כציון דרך כלשהו בשנות שלטונו של נתניהו וספק אם אתה תזכור את זה בעוד עשור. נרו יאירשיחה • י' באייר ה'תש"ף • 22:23, 4 במאי 2020 (IDT)
האם נתניהו עשה משהו אקטיבי בנידון, או נמנע מלעשות משהו שהיה אמור לעשות? אם לא, לא נראה לי רלוונטי להזכיר. מספיק להזכיר בערך על היחסים בין המדינות ובערך על ההסכם שהגדיר את ההחכרה. בריאן - שיחה 22:33, 4 במאי 2020 (IDT)
אני מניח שהתושבים חושבים אחרת. גבולות המדינה שונו. היתה אפשרות להשיג דחיה שלא הושגה. דיפלומטיה כוללת שיח מאחורי הקלעים
אכן, ההסכם היה ל-25 שנה, ונתניהו נכשל להאריכו, במעשה ובמחדל. ראוי לציין תוצאה זו בפרק העוסק ביחסי חוץ. דוד שי - שיחה 06:25, 5 במאי 2020 (IDT)
אם זה מבוסס על הנחות שלנו זו בעיה. יש להראות שזה כישלון ולא ויתור מרצון. בריאן - שיחה 08:07, 5 במאי 2020 (IDT)
ברור שזה לא ויתור מרצון, כל המקורות מעידים על כך. נעשו צעדים למנוע תוצאה זו, שבצופר הניבו דחייה של חצי שנה. דוד שי - שיחה 08:46, 5 במאי 2020 (IDT)
היה ניסיון ותיווך בין לאומי מצד נתניהו להשאיר את השטחים בידי ישראל. זאת הייתה ההבנה הכללית לאורך השנים. העובדה שהירדנים לקחו את השטחים בכל זאת נובעת מהידרדרות היחסים בין המדינות. ראש אג"ת, האמון על החטיבה לקשרי חוץ, מסביר זאת היטב: "מה שמעיב בשנה האחרונה זה תחושה שמשהו השתנה בעקבות סיפור המובלעות בצופר ובנהריים. זה נתן תחושה של נסיגה לאחור. מראש ידענו שהשטחים האלה יהיו בשימוש חקלאי ישראלי למשך 25 שנים, אבל היו מאמצים, בעיקר בתיווכים אזרחיים בינלאומיים, שזה יימשך. ניסו לגשר, אבל זה לא קרה"[1] כמו כן אירועים לציון 25 שנים להסכם השלום לא התקיימו כלל. בבר 👻 שיחה 08:57, 5 במאי 2020 (IDT)
עד שנתניהו מכבד הסכם כלשהו, גם זה לא בסדר??? מציע להוסיף את הפסקה בערך של יצחק רבין. Eladti - שיחה 09:07, 5 במאי 2020 (IDT)
רבין נרצח לפני 25 שנה, ההצעה שלך מעליבה, גם אם נאמרה בציניות. דוד שי - שיחה 09:33, 5 במאי 2020 (IDT)
אוקי, עכשיו מובהר טוב יותר מה חלקו של נתניהו בפרשה. עם ניסוח ומיקוד נכון, אין לי התנגדות לאזכור בערך. בריאן - שיחה 09:57, 5 במאי 2020 (IDT)
היחסים עם ירדן נמצאים בהדרדרות מתמדת מאז ניסיון ההתנקשות בחאלד משעל ב-1997 דרך האינתיפדה השנייה, מלחמת לבנון השנייה ועד התקרית עם מאבטח השגרירות לפני כשלוש שנים. הפגיעה ביחסים היא תהליך ארוך לו היו שותפות כל הממשלות שבדרך. העובדה שההסכם הסתיים במשמרת של נתניהו היא מקרית. Eladti - שיחה 10:13, 5 במאי 2020 (IDT)
תזכיר, מי הצטלם עם המאבטח בזמנו? הירדנים לא אהבו. בכל מקרה, אלעדטי, אשמח להוכחה(אולי בתקופת אנפוליס היה שיפור למשל). בהקשר הרחב, היה כעשור לשפר את אותם יחסים. בהקשר הספציפי, בישראל רוצה משהו, היא מנהלת מגעים בשביל להשיג אותו.
זה עובד להפך, מי שרוצה להכניס את הפרט הזה לערך צריך להוכיח את החשיבות שלו. חלקו של נתניהו בפרשה הוא שהוא ניסה לשכנע את הירדנים לוותר על זכותם בהסכם? זניח, גם אם לא הצליח בזה. נרו יאירשיחה • י"א באייר ה'תש"ף • 19:09, 5 במאי 2020 (IDT)
הכותב ניסה להפריך את החשיבות בלי הוכחה.
וכישלון- מוחקים, הצלחה שמים? ומה הסיבה שזה מופיע: "ב-8 באפריל 2019 הכריזה ארצות הברית שמשמרות המהפכה האיראנים הם ארגון טרור[109]"? --2020ITBN - שיחה 20:05, 5 במאי 2020 (IDT)
באותה מידה הייתי יכול לשאול אותך "הצלחה - מוחקים, כישלון שמים?". זה לא רציני, נסה להתמקד בטענות הענייניות. גם אני לא מוצא צורך מיוחד בעניין משמרות המהפכה, אלא אם מישהו יסביר למה זה חשוב כאן. אין לי בעיה שתמחק, אבל תשמור על אותו קנה מידה ואותן פרופורציות גם ביחס לכשלונות וכשלונות לכאורה. נרו יאירשיחה • י"א באייר ה'תש"ף • 20:23, 5 במאי 2020 (IDT)
איני נוהג למחוק פסקות של אחרים. אלה אירועים היסטוריים (אחד על השפיע על גבולות המדינה, השני במאבק בטרור או במאבק באיראן) שלא בהכרח קשורים ישירות לפוליטיקאי אבל אולי נובעים מיחסי החוץ שהוא ניהל בתקופתו והעבודה דיפלומטית (האם זו יוזמה עצמאית של טראמפ? ).--2020ITBN - שיחה 20:49, 5 במאי 2020 (IDT)
לארצות הברית חשבון פתוח עם משמרות המהפכה עוד מהיום הראשון לשליטתם באיראן. אני לא רואה בהכרזה קשר לישראל או לנתניהו. מחקתי משפט זה. לעומת זאת, לעניין נהריים וצופר קשר הדוק לנתניהו מתוקף תפקידיו כראש הממשלה ושר החוץ. דוד שי - שיחה 20:59, 5 במאי 2020 (IDT)

העתירה בענינו[עריכת קוד מקור]

מציע לציין אותה בערך--2A00:A040:196:E146:FCC7:5068:41F6:4C86 12:29, 7 במאי 2020 (IDT)

הפגנות[עריכת קוד מקור]

האם צריך להציג את המחאה נגדו וסביב ענינו המשפטי? אולי אפילו במשפט. פ"ת, הדגלים השחורים. זו דוגמה אקטואלית וזו [[4]]. מספרי, הן רבות יותר מאלה שהביעו תמיכה בו. ויש תמונה של אחת בערך. 2020ITBN (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

שלטון מחליפים בקלפי, לא בהפגנות. ההפגנות בעד ונגד נתניהו הן אירוע זניח (לא משתתפים בהן המונים), אין צורך לציינן בערך. דוד שי - שיחה 07:12, 9 במאי 2020 (IDT)
נכון. בערכים אחרים צוינו הפגנות,בעיקר גדולות. פה יש תמונה מהפגנה קטנה יחסית אם איני טועה ( אולי כמו וזו ה[[5]] )--2020ITBN - שיחה 01:57, 10 במאי 2020 (IDT)
2020ITBN, ויקיפדיה איננה עיתון. לא כל מה שראוי לפירסום בחדשות - ראוי לפירסום גם באנציקלופדיה. יש לבחון כל מקרה לגופו. למשל, על ההפגנות בפ"ת יש ערך: המחאה נגד היועץ המשפטי לממשלה. לגבי מחאת הדגלים השחורים - בעבר נוצר ערך, שלא שרד הצבעת מחיקה. בנוגע למחאה שבכיכר רבין נגד ר"מ נאשם בפלילים - אינני סבור שקיימים מקורות המעידים על כך שלהפגנה עצמה יש חשיבות אנציקלופדית כלשהי. במידה ואכן תוקם בשבועיים הקרובים ממשלת ישראל השלושים וחמש, ובמידה וההפגנות ימשיכו, ניתן יהיה לשקול האם לציין זאת בויקיפדיה. אבל גם אז - לא בטוח שהערך בנימין נתניהו הוא המקום המתאים ביותר לכך. יוניון ג'ק - שיחה 03:08, 10 במאי 2020 (IDT)
אני משוה לתמונה שבערך. איני מתכוון לפרט כל הפגנה והפגנה. זה מיותר. --2020ITBN - שיחה 12:25, 10 במאי 2020 (IDT)
נגד כל ראשי הממשלות היו הפגנות רבות. נרו יאירשיחה • ט"ז באייר ה'תש"ף • 12:28, 10 במאי 2020 (IDT)
דוד שי, הן לא זניחות. הסיקור שלהן מקטין, בשיתוף מלא של ערוצי החדשות ואני מדבר על המחאה שהתנדנדו בה לגבי איימן עודה. זו ספציפית הייתה בסדר גודל של עשרות אלפים. מחאת העצמאים לא גדולה בהרבה וזכתה לסיקור רב יותר. כשהחיים יחזרו לשגרה, ניתן יהיה לראות את הפוטנציאל המלא של המחאות, וזה בלי להתייחס למחאת הרשת שכללה 500 אלף צופים. העליות לירושלים לכשעצמן ראויות לציון, ובין היתר השתתפות של מטכ"ליסטים רבי דרג. מוטי אשכנזי מוזכר בערך על משה דיין. המחאה הרלוונטית מוזכרת בערך על אביחי מנדלבליט. מחאת הדגלים השחורים מסוקרת תקשורתית בהרחבה כבר חודשיים וזכתה להשתתפות בפרופיל גבוה, היא החלה עוד מהרגע שאדלשטיין ביזה את בית המשפט-המחאה בכיכר רבין היא חלק מאותו גל מחאה. מצער שיש בינינו אנשים שמאפשרים מצב שבו מוזכרות מחאות קטנות בהרבה נגד נתניהו ומנסים למחוק מהתודעה את הדברים שהתרחשו ב3 השנים האחרונות. ‏Hummingbird° כולי אוזן ° יש לך הודעה 02:42, 12 במאי 2020 (IDT)
מחאת העצמאים לא מוזכרת בערך ומוזכרת בערך התפרצות נגיף הקורונה בישראל עם מחאות אחרות שהיו באותה תקופה, רובן כלכליות. אני חושב שמחאת ה500 אלף צופים יכולה להופיע פה בגלל גודלה, אולי כשיא של (אם נשכלל את התקופה שצמצמה את הרצון של רבים לצאת ולהסתכן בהדבקות) של גל מחאות על אותו נושא, ענינו המשפטי. איני זוכר שמחו נגד הקמת ממשלותיו הקודמות--2020ITBN - שיחה 12:31, 13 במאי 2020 (IDT)
הועלו ספקות כמה צופים היו שם, ובכל מקרה לא כל סקרן שרצה לראות במה מדובר הוא מוחה. אין שום דמיון למחאה של מוטי אשכנזי שזכורה עד היום. המחאה נגד מנדלבליט הייתה חריגה, כי נדיר שיש דבר כזה מול יועץ משפטי. מול ראשי ממשלה תמיד היה. נרו יאירשיחה • י"ט באייר ה'תש"ף • 12:46, 13 במאי 2020 (IDT)
אפשר לערער על כל הפגנה כך (ואשמח להוכחה לגבי הספקות. מציין שקל יותר לצפות בהפגה מאשר לכתת רגליים.). גם אם מדובר בחמישית, זו הפגנה גדולה. רהמ שמואשם בשוחד שממשיך לכהן הוא מצב נדיר. במקרה הישראלי, זה מצב תקדימי. לכן, נושא המחאה נדיר וגודלה גבוה. המאחה של מוטי אשכנזי היא מחאה של אדם אחד שהשפיעה בטווח רחוק. זו לא--2020ITBN - שיחה 13:19, 13 במאי 2020 (IDT)
מסכים עם דוד שי, יוניון ונ"י. עיקר וטפל. Ronam20 - שיחה 13:23, 13 במאי 2020 (IDT)
Ronam20 האם המחאות בערך על אולמרט הן עניין טפל? ‏Hummingbird° כולי אוזן ° יש לך הודעה 12:24, 15 במאי 2020 (IDT)
אם בעבקות ההפגנות ביבי יקים ועדות חקירה ושרים בממשלתו יתפטרו, יהיה מקום להזכירן כאן כפי שמווזכרות בערך על אולמרט. Ronam20 - שיחה 12:55, 15 במאי 2020 (IDT)
Ronam20 נראה שליצמן ובר סימנטוב הקדימו את התפטרותם. האם יש להזכיר את ההפגנות נגד פינוי סיני בערך על יצחק רבין? סיני פונה בכל מקרה, ההפגנות עדיין שם. האם יש להזכיר את המחאות נגד הסכם השילומים עם גרמניה? הכסף הגיע. הייתה מחאה חברתית. משהו השתנה? האזכור של ההפגנות אינו תלוי רק בתוצאה אלא גם במשמעותיות (notability) שלהן. היו הפגנות נגד שרון בעקבות סברה ושתילה, הייתה ועדת חקירה ושרון סירב להתפטר ולכן הודח. ועדת אגרנט הטילה את האשמה על דוד אלעזר וכולנו יודעים מה קרה באמת. ועדת חקירה זה לא בהכרח פונקציה. גם התפטרות היא לא בהכרח מדד לערך, למשל במקרה של המחאה נגד היועץ המשפטי לממשלה. גם כישלון המחאה אינו מונע את אזכורה כמו במקרה של המחאה נגד תוכנית ההתנתקות.
ביבי זה לא אולמרט ולא רבין. הוא לא יתפטר עד שהמחנה שלו יסיר את ידיו ממנו. הוא תוקף את כל השרשרת-את המפכ"ל שהוא מינה, את היועמ"ש שהוא מינה, את הפרקליטות. הוא ימצא דרך גם לתקוף את "מבקר" המדינה, אולי בזכות הסיבה שאנגלמן בעצמו התחיל להתנגד לביקורת-הביקורת שהוטלה עליו בטכניון. עוד לא קרה שראש ממשלה לא התפטר לאחר הגשת כתב אישום. הוא גרר את ישראל שוב ושוב לבחירות וגם בסבב השלישי תמונת המנדטים הייתה לרעתו ואלמלא הקורונה היינו כבר בסבב רביעי.
איזו ועדת חקירה הוא יקים כששליחיו, כולל הילד, תוקפים את מערכת המשפט? זה האיש שהביא לנו את "לחקור את החוקרים". זה מר "אתם רואים פקקים ואני רואה מחלפים". ועדת חקירה לא תהיה וגם אם תהיה, כנראה שילך בעקבות שרון ולא יתפטר. לסיכום-ועדת חקירה היא לא טיעון. ‏Hummingbird° כולי אוזן ° יש לך הודעה 15:08, 15 במאי 2020 (IDT)
כאמור, הפגנות סתם אין טעם לאזכר (היו נגד כל ראש ממשלה בעשורים האחרונים). כשלהפגנות היו פירות מבוהקים, ששינו את ההיסטוריה או שבלטו במיוחד בהיסטוריה, אז הן הופכות לחשובות. Ronam20 - שיחה 15:12, 15 במאי 2020 (IDT)

תוסיפו שהוא התגייס זמן קצר אחרי מלחמת ששת הימים[עריכת קוד מקור]

כדי להצטרף לצבא ההגנה לישראל זמן קצר לאחר מלחמת ששת הימים.(מתוך הוויקיפדיה באנגלית) https://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Netanyahu

כתוב אצלנו "ב-1967, עם סיום לימודיו בתיכון, שב נתניהו לישראל כדי להתגייס לצה"ל". סביר שזה היה לאחר מלחמת ששת הימים ולא לפניה, אבל כדאי למצוא אסמכתא לכך. דוד שי - שיחה 19:23, 11 במאי 2020 (IDT)

קובץ השמע[עריכת קוד מקור]

אני מדמיין או שבהקלטה שבראש הערך הוא הוגה "בנימין" בצירי תחת הבי"ת? Ronam20 - שיחה 21:21, 14 במאי 2020 (IDT)

אכן ראוי לתקן. נרו יאירשיחה • כ' באייר ה'תש"ף • 21:42, 14 במאי 2020 (IDT)

האיי קיו של בנימין נתניהו[עריכת קוד מקור]

הוספתי ב'חיים אישיים' פסקה העוסקת במיתוס האיי-קיו של בנימין נתניהו. בפסקה נאמר כך: "בשנת 2011 דירג מגזין הכלכלה המוערך ביזנס-אינסיידר (Business Insider) את בנימין נתניהו במקום ה-11 ברשימת האנשים החכמים בעולם, כשהוא מעריך את מנת המשכל שלו ב180 איי קיו (הפניה לאתר). את הידיעה ציטט בארץ האתר גלובס (הפנייה לאתר) . שנתיים מאוחר יותר נטען גם באתר מאקו כי לנתניהו 180 איי קיו, "על פי מספר דיווחים" (הפנייה לאתר). ההערכה זו כי לנתניהו מנת משכל מן הגבוהות בעולם הפכה למיתוס מפורסם במיוחד, בעוד רבים לועגים לה כיוון שהיא מעמידה את נתניהו כחכם יותר מגאונים מפורסמים. כך לדוגמה טען האתר n12 כי הביזנס-אינסיידר לא הביא מקור לדבריו, והעריך שמקורו של המיתוס בכלל במשפט שפורסם באתר ניוזוויק בשנת 1999 על אהוד ברק(הפניה לאתר). על פי האתר, גם לגבי מנת המשכל של אהוד ברק אין כל אסמכתא, וטענת הניוזוויק נשענת להערכתו על משפט שאמרה בעבר ראש ממשלה גולדה מאיר (הפניה לאתר)"

שערתי שהפסקה תימחק, אך לצערי לא הערכתי את מהירות המחיקה. תוך דקות בודדות היא הוסרה, כך שלא ניתן זמן מספיק לעמיתים העורכים להיחשף אליה ולשפוט.

לדעתי מדובר בפסקה הוגנת ומאוזנת, המציגה את המקורות השונים, מסייגת אך מותירה את העניין כפי שהוא, מעורפל.

‏Ronam20 שהסיר את הפסקה כתב: "מיותר. פסקה שלמה על השערה פורחת".

אני רוצה להציג שתי סיבות מדוע לדעתי הפיסקה אינה מיותרת:

ראשית כל, קשה להגדיר את הנושא כ'השערה פורחת'. ה'ביזנס אינסיידר' ו'מאקו' הינם מקורות מהימנים שמשתמשים בהם כמקור בוויקיפדיה חדשים לבקרים. לעולם איננו תוהים "מה מקורו של מאקו?" אי-אפשר להתעלם מן האפשרות כי מדובר בדיווח נכון ולסווג אותו בהינף יד כעורבא פרח.

שנית, והחשוב יותר בעיניי - המיתוס עצמו הוא מידע חשוב במיוחד לערך בנימין נתניהו. מדובר במיתוס שהוא אחד המפורסמים במדינה, ומופיע בתקשורת חדשים לבקרים. מבלי לקחת בחשבון את העובדה שיש לחשוף את קוראי ויקיפדיה לנתונים אודות המיתוס כמו שהם, אי-אפשר להתעלם מכך שלמעשה, בין אם נכון הדבר ובין אם לא, הפכה מנת המשכל האפשרית של בנימין נתניהו לנושא חשוב ומדובר (שמן הסתם גם משפיע על בחירותיהם ודעותיהם של כלל הציבור). זה לכשעצמו סיבה להכניס את הפסקה לערך.

אנא חוו את דעתכם המווקפד - שיחה 02:29, 21 במאי 2020 (IDT)

כל דירוגי "האנשים החכמים בעולם" הם תמיד השערות מצוצות מהאצבע הנכתבות לצורכי הרייטינג, ולא משנה באיזו במה הם פורסמו. אין שום מבחן שיכול להעריך IQ (מלבד מבחן IQ עצמו). בערכים אנציקלופדיים יש צורך לסנן את רוב הפרטים הטפלים ולהשאיר את העיקר. פסקה ארוכה שדנה בשטות שנכתבה בביזנס אינסיידר ובטענות נגדה, פשוט לא יכולה להיכנס לערך שאמור להיות תמציתי ומזוקק (גם בערך אלברט איינשטיין לא הצגנו מיתוסים מפוקפקים וסברות כרס על ה-IQ שלו, ולא חסרים כאלה). Ronam20 - שיחה 03:05, 21 במאי 2020 (IDT)
אבל האם אתה לא מסכים שלמעשה לתיאוריה המצוצה מהאצבע הזו יש השפעה עצומה על החיים האמתיים, כאשר היא יוצרת סביבו הילה אדירה בקרב אלו שאינם יורדים לדקויות? אני כיוונתי בעיקר לעניין הזה, כלומר הבאתי את הפולמוס לא כדי לדון האם לנתניהו יש אכן 180 iq (ספויילר - אין לו), אלא לציין את המצב בו התקשורת חוזרת על העניין הזה שוב ושוב ומחצית מהעם גם מאמין לזה. אם נניח שנתניהו היה מנצח בבחירות באמצעות שקר גס, האם לא היו מזכירים אותו בוויקיפדיה? (אני לא משווה, רק מנסה להבהיר שלמעשה העניין הוא גורם גדול בצורה שמתייחסים אליו) המווקפד - שיחה 03:11, 21 במאי 2020 (IDT)
אני מסכים עם Ronam20. דוד שי - שיחה 05:48, 21 במאי 2020 (IDT)
גם אני. בברכה. ליש - שיחה 07:36, 21 במאי 2020 (IDT)
אין ספק שרבים מתומכיו (וגם ממתנגדיו) חושבים שנתניהו חכם מאוד, אבל לדעתי רובם לא שמעו על מיתוס ה-180 דווקא. נרו יאירשיחה • כ"ז באייר ה'תש"ף • 19:03, 21 במאי 2020 (IDT)
אולי תסבירו לי איך אדם "חכם מאוד" מסתבך בצורה קשה עם החוק עד להאשמתו בלקיחת שוחד? אולי תסבירו לי איך אדם "חכם מאוד" נכשל בצורה קשה כל כך בבחירת הסובבים אותו? דוד שי - שיחה 04:01, 22 במאי 2020 (IDT)
מאמין שגם אתה שמעת על אנשים חכמים (לפחות במובנים מסוימים) שהואשמו, ואפילו הורשעו, גם ביותר משוחד. אמנם נראה שאתה שוב גורר אותנו לדיונים שמקומם בכיכר העיר. נרו יאירשיחה • כ"ח באייר ה'תש"ף • 10:41, 22 במאי 2020 (IDT)
אני גורר? וכי אני התחלתי דיון זה בחוכמתו של נתניהו? וההערה שלך על חוכמתו, כלום אין מקומה בכיכר העיר? טול קורה מבין עיניך.
לגופו של עניין: חכם להרע הוא סוג של טיפש (לפחות במובנים מסוימים) ואוי לנו מהערצה של חכמים להרע. דוד שי - שיחה 11:03, 22 במאי 2020 (IDT)
הדיון עסק בתוכן הערך, לא בחוכמתו כשלעצמה. שוב לא התאפקת, אתה מתקשה לשלוט בעצמך כשמדובר בנתניהו. נרו יאירשיחה • א' בסיוון ה'תש"ף • 01:51, 24 במאי 2020 (IDT)

בעניין מה שכתב נרו יאיר, אני עצמי נתקלתי פעמים רבות בתקשורת באמירה ש'לנתניהו 180 איי קיו' (ואני מתכוון שכתבים ושדרנים עצמם אומרים את המשפט, ובבטחון מוחלט).

ולגופו של עניין - משתמש עוזי ו. קישר לדף השיחה שלי כתבה שמוכיחה מעל לכל ספק שאין כל מקור לדברי ה'ביזנס אינסיידר' ומדובר בקשקוש מוחלט. השאלה שנותרה היא האם יש בוויקיפדיה להפרכת מיתוסים מסוג זה, בדמות פסקה קצרה שתזכיר את האזכורים בתקשורת ואת העובדה שמדובר בבלוף. המווקפד - שיחה 10:24, 24 במאי 2020 (IDT)

לא נראה לי. השמועה/מיתוס לא השתרשו מספיק בכדי שנצטרך להוסיף משפט על כך, ובוודאי לא פסקה. Ronam20 - שיחה 10:44, 24 במאי 2020 (IDT)
ראו כאן כתבה. מגזין יַהֲלֹם - שיחה 22:21, 26 במאי 2020 (IDT)

שאלה עקרונית[עריכת קוד מקור]

אם אנחנו בקטע של כתיבת נתונים בפתיח(כמו מספר ההרוגים),גם כאלה הנובעים ממה שקדם לקדנציה או אינם באשמתו/תרומתו באופן חלקי, האם צריך לציין שבתקופתו פסק המומ בפועל עם הפלסטינים? או גידול בטווח הטילים למרכז ("אפיל את שלטון החמאס")? נב: בערך על אולמרט צוין בתוכו : "שנת 2007 הייתה השנה עם מספר ההרוגים הנמוך ביותר בפיגועי טרור וקרבות צבאיים (לרבות בדרום לבנון), מאז שנת 1999. בשנה זו נהרגו 13 אזרחים וחיילים ונערך פיגוע התאבדות אחד. בשנת 2008 עלה מספר ההרוגים ל-36 אזרחים וחיילים." אחרי מלחמת לבנון 2 נוצר שקט יחסי והרתעה או הרתעה הדדית, דבר שלא הוזכר(דבר שאנו יודעים מבדיעבד).

כבר דנו בזה בעבר. גם דברים אחרים בפתיח ובערך מושפעים ממה שקדם לקדנציה וכו', ובפרט המבצעים בעזה. המו"מ עם הפלסטינים הפך לזניח. נרו יאירשיחה • ג' בסיוון ה'תש"ף • 22:36, 26 במאי 2020 (IDT)
מלחמות ומבצעים גדולים מזכירים בפתיח, פחות נתונים מספריים או תהליך היסטורי(ניתנה הדוגמה מאולמרט). והמו"מ הפך לזניח בין היתר בזכותו ( או לחובתו, כמובן שהוא אינו הגורף היחיד).--2A00:A040:196:E146:9100:C2C7:3D3:AFB2 01:14, 27 במאי 2020 (IDT)
לא היה דיון על מיקום המידע, לא על נחיצותו. --2020ITBN - שיחה 12:47, 28 במאי 2020 (IDT)

מחיקה[עריכת קוד מקור]

לפי דיווח, רשות המיסים דרשה כ-600 אלף שקלים תשלום מס על הוצאות הוילה בשנים 2013-2018. נתניהו מצידו לא רצה לשלם והנחה את אנשי משרד רה"מ למצוא פתרון יצירתי כך שהמדינה תשלם על ההוצאות.[1] למה נמחק??נ אפשר גם לקצר--2020ITBN - שיחה 23:22, 3 ביוני 2020 (IDT)

ויקיפדיה אינה עיתון, לא כל דבר שמתפרסם בתקשורת ישר צריך לכתוב אותו בויקיפדיה. שיקול דעת הכרחי על מנת לסנן את העיקר. עשרות אלפי אזרחים נמצאים בדיון עם רשות המיסים, כמו הסוגיה הזו הנמצאת בדיון ולא הסתיימה ומחפשים פתרונות יצירתיים להמנע מתשלום או מהפחתה שלו שזה תהליך לגיטמי לחלוטין. לכן, באמת שאין מה לכתוב אותה. BAswim - שיחה 00:37, 4 ביוני 2020 (IDT)
האזרח הסביר לא אוגר חובות מס במשך שנים אנונימי/ת לא חתמ/ה
זה יכול לקרות גם לאזרח סביר, אבל מה שחשוב לענייננו שעצם החוב הזה לא רלוונטי בערך אנציקלופדי. לא באנציקלופדיה מאוזנת. נרו יאירשיחה • י"ב בסיוון ה'תש"ף • 22:15, 4 ביוני 2020 (IDT)
יש לנו עכשיו שר לענייני השכלה גבוהה ומים. יתכן שבנסיון לאחד את אגפי החשבונאות יוחלט שמתוקף תפקידי כפרופסור למתמטיקה אני זכאי לכך שהמזרקה הגדולה שבכניסה לעיר אשדוד תהיה מעתה תחת חסותי הטקסית. לתלוש המשכורת שלי יתווספו אז הסעיפים "זיכוי בגין אחזקת מזרקה" (182,476 ש"ח לחודש) ו"עלות אחזקת מזרקה" (מינוס 182,476). אם בשנת 2027 תקבע רשות המיסים שעלי לשלם מס עבור דמי החזקת המזרקה הגבוהים שמהם אני נהנה, ותוציא שומה רטרואקטיבית לשנים 2021-2025, אני מבקש מראש שתי בקשות: (1) שלא יכתבו על כך בוויקיפדיה, (2) שלא יאמרו עלי בדפי השיחה שאני אוגר חובות מס. עוזי ו. - שיחה 23:27, 4 ביוני 2020 (IDT)
האם החוב הנוכחי הוא רטרו אקטיבי והאם שינו במיוחד בשבילו את החוק? כמו במקרה של ליצמן לתפקיד השר אנונימי/ת לא חתמ/ה
אחרי שהתברר לנו שהמשטרה והפרקליטות והיועמ"ש ובתי המשפט רודפים את נתניהו על לא עוול בכפו, כעת מתברר שגם רשות המסים הצטרפה לרודפים. מה יש בו בנתניהו שהפך אותו לילד הכאפות של עובדי המדינה?
בתיקון לפקודת מס הכנסה,[2] שיזם ח"כ מיקי מכלוף זוהר, נקבע שראש הממשלה ושאיריו ייזכו לפטור ממס הכנסה לתשלומים והטבות מהמדינה, שאינם משכורת או קצבה, בדומה לפטור הניתן לנשיא המדינה. סעיף 9(1א) לפקודת מס הכנסה קובע: "תשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה או לראש הממשלה לשעבר או לשאיריו בקשר למילוי תפקידו כראש הממשלה, למעט משכורת וקצבה". התיקון חל על ראש הממשלה נתניהו החל מ-1 בינואר 2018 ועל ראשי הממשלה שיבואו אחריו. בהתאם לכך, לא השומה שהוצאה לנתניהו היא רטרואקטיבית, אלא דווקא הפתרון היצירתי שהוא מחפש הוא רטרואקטיבי: יתקנו חברי הכנסת את תחילתו של התיקון הנ"ל ליום תחילת כהונתו של נתניהו, ונפתרה הבעיה. מיקי, לטיפולך (גנץ לא צפוי לסרב). דוד שי - שיחה 05:45, 5 ביוני 2020 (IDT)
בתי המשפט לא כי הם החליטו החלטה שהוא אוהב (קבלת המנדט). בכל מקרה הסרקסטיות הזו היא סטיה מהנושא. אני חושב שהכוונה ברטרואקטיביות היא האם החוב צץ אחרי שנים. להבנתי, החוב נוצר אחרי שגילו שהחוק לא עסק בהוצאות על חיים פרטיים(שיפוצים) עקב עתירה וועדה שהתכנסה. לכן המידע מיותר. דרך אגב, החוק פוטר 5 שנים[[6]] אחרי הכהונה (בדומה לנשיא ובשונה[7]). תמוה ומיותר לטעמי. --2020ITBN - שיחה 16:51, 5 ביוני 2020 (IDT)
משתמש:בריאן, 2020ITBN מנהל מלחמת עריכה בעניין זה (ובניגוד לרוב בדף השיחה), ולא בפעם הראשונה. נרו יאירשיחה • י"ג בסיוון ה'תש"ף • 17:36, 5 ביוני 2020 (IDT)
לא נכון, בפסקה מ16:51 ציינתי שאני מקבל את עמדתך שהמלל מיותר (" לכן המידע מיותר") --2020ITBN - שיחה 19:17, 5 ביוני 2020 (IDT)
חבר שואל. האם בעקבות האירועים האחרונים, צריך להתיחס לעניין או נגזרותיו? תבנית:דוד שי תבנית:2020ITBN תבנית:נרו יאיר [ https://mobile.twitter.com/amsterdamski2/status/1275075362100113408] [ https://mobile.twitter.com/amsterdamski2/status/1274818549001990147] [ https://mobile.twitter.com/amsterdamski2/status/1275080551444082688] [8], אולי בניסוח או אחר. הייתי שמח לקרוא שווה לקודמיו.
גם לי יש חבר ששואל אם אתה יכול לפרט מה השתנה באופן מהותי בעניין הזה. אגב, אתה לא מתייג נכון. נרו יאירשיחה • ל' בסיוון ה'תש"ף • 18:59, 22 ביוני 2020 (IDT)
מתגבש פתרון רטרואקטיבי שונה מזה שהצעתי [9], [10], אם יאושר, ראוי יהיה לציינו בערך. דוד שי - שיחה 22:23, 22 ביוני 2020 (IDT)
בעקרון, הוא ביקש ערימות של הטבות ופטורים שאינם קשורים לסוגית המס הזו. בנוסף אליה [11]. אפילו החזר כספי [[12]] אולי זה מה שיקרה בסוף [[13]] --2A00:A040:196:E146:7CE9:BF67:ABC4:D13C 23:42, 22 ביוני 2020 (IDT)
אז ביקש. זניח. נרו יאירשיחה • א' בתמוז ה'תש"ף • 12:19, 23 ביוני 2020 (IDT)
[14]. קיבל משהו.
ראו: בתום דיון סוער: ועדת הכספים אישרה פטור ממס לראש הממשלה • צפו, באתר בחדרי חרדים, 23 ביוני 2020. למדתי משם כמה דברים שלא בטוח שכל כלי התקשורת טרחו לציין: רשות המיסים לא דרשה בעבר תשלום מס מראשי ממשלה בגין הוצאות אלה, נוכח כך שלא נדרשה לסוגיה, ורק לאחר חקיקת החוק הקובע פטור לראשי ממשלה ממס זה החל משנת 2018, עלתה דרישת התשלום מרה"מ רטרואקטיבית. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת משה גפני אמר בדיון: "כאשר חוקקנו את החוק הפוטר רה"מ ממיסוי על הוצאות הנוגעות לתפקידו ברשות המיסים ציינו כי לא יהיה חיוב רטרואקטיבי, אילו היינו יודעים שיבקשו למסות לאחור, היינו כוללים זאת בחוק כבר אז". בקיצור, החוק החדש בא לעגן את המצב הקיים לגבי כל ראשי הממשלות שקדמו לנתניהו. האם כלי התקשורת שקראתם בעניין טרחו לגלות לכם את זה? נרו יאירשיחה • א' בתמוז ה'תש"ף • 18:57, 23 ביוני 2020 (IDT)
כלי התקשורת שאני קראתי סיפרו לי שראשי ממשלה קודמים לא נדרשו לשלם מס משום שלא קיבלו מהמדינה מימון להוצאות הבית הפרטי שלהם. הנחמה היחידה שלי בחוצפה של נתניהו ותומכיו זה התקווה שמתקיים בנו כעת מה שנאמר במשנה "בעקבות משיחא חוצפא יסגא". דוד שי - שיחה 19:21, 23 ביוני 2020 (IDT)
רגע, במקור שהבאתי כתוב שהם לא נדרשו לשלם מס כי לפי החוק לא היו חייבים בזה, החיוב נוצר מחוק שחוקק ב-2018 בעקבות בג"ץ. ייתכן בהחלט שראשי ממשלה קודמים לא ביקשו הוצאות כאלה, אבל הם היו יכולים. זה קצת מזכיר את התשלומים ששי ניצן היה הראשון לקבל, מניח שאתה זוכר את העניין הזה. נרו יאירשיחה • א' בתמוז ה'תש"ף • 23:26, 23 ביוני 2020 (IDT)
הדיווחים בנושא זה נכתבים על ידי בורים שאינם מבינים דבר בדיני מסים, וחבל. החוק שחוקק ב-2018 העניק לנתניהו פטור ממס ולא חיוב במס. החובה לשלם מס על הטבות קיימת כבר שנים רבות, וחלה על ראשי הממשלה כמו על כל יתר תושבי ישראל. ב-2018 ניתן לנתניהו (ולראשי הממשלה הבאים אחריו) פטור מחובה זו. דוד שי - שיחה 08:46, 24 ביוני 2020 (IDT)
אני יודע שאתה איש מקצוע, אבל לדעתי אתה טועה. לא ראיתי עדיין כלי תקשורת שאומר שראשי ממשלות שילמו בעבר מס על הוצאות ששילמה המדינה במסגרת תפקידם. סמוטריץ' עושה כאן סדר: השאלה שעמדה לדיון אינה אילו הוצאות קשורות למילוי התפקיד, זה כבר הוחלט, רק האם ראש הממשלה צריך לשלם מס על הוצאות שכבר הוחלט שהן קשורות לתפקיד. ראו שם עוד. הוא גם מציג לדעתי עמדה משכנעת למה בכל זאת יש בעיה, בעיתוי של הדיון. נרו יאירשיחה • ב' בתמוז ה'תש"ף • 10:16, 24 ביוני 2020 (IDT)
הוצאות במסגרת התפקיד, של כל אדם, הן הוצאה מוכרת, ואינן נכללות בהכנסה החייבת. פקידי השומה יודעים זאת, ואני משער שהשומה שהגישו לנתניהו היא על הוצאות ששולמו לו שלא במסגרת תפקידו. סמוטריץ' סבור אחרת, אבל בדיון אתמול לא שללו את גישת פקיד השומה, אלא החליטו שהמדינה תשלם את המס במקום נתניהו (כלומר תגלם את המס). זה המקום להעיר שכאשר אדם חולק על שומה שהוצאה לו, הכתובת לבירור היא בית המשפט המחוזי, ולא ועדת הכספים. דוד שי - שיחה 10:36, 24 ביוני 2020 (IDT)
אני לא הייתי בדיון, אבל סמוטריץ' היה ואני חושב שתצטרך יותר מהשערה כדי לחלוק על מה שכתב באופן חד משמעי. זה מצטרף לידיעה שהבאתי למעלה. אכן, המדינה תגלם את המס, אבל לא על המשכורת, רק על הוצאות במסגרת התפקיד. וזה היה בוועדה ולא אצל פקיד השומה, כי זו תופעת לוואי שבאה לסגור פינה בחוק מ-2018. גפני אמר שהיה עבורם מובן מאליו שהחוק חל גם רטרואקטיבי, אבל פקיד השומה החליט אחרת. נרו יאירשיחה • ב' בתמוז ה'תש"ף • 11:12, 24 ביוני 2020 (IDT)
סמוטריץ' אמר, גפני אמר - קשקשנים. הנה ההצעה שנדונה בוועדה, ראה את סעיף 9ו קרוב לסוף ההצעה, המילים "במסגרת התפקיד" לא מופיעות בה. ושוב: ויכוח עם פקיד השומה יש להביא לבית המשפט המחוזי, אבל ההצעה משלימה עם החלטת פקיד השומה, וקובעת שהמדינה תגלם את המס הנדרש, כך שנתניהו לא ירגיש בנטו שלו את החיוב במס. מדובר בשחיתות לשמה, ששותף לה כל מי שהצביע בעד ההצעה או ברח מלהצביע נגדה. לא שמתי לב האם הדיון הציבורי בהצעה כלל התייחסות לכך שנוסף בה שראש הממשלה וראש הממשלה החלופי זכאים להוצאות נוספות על חשבון אוצר המדינה בעבור "הוצאות כלכלה עבור בני המשפחה הגרים עימם". שכחו לכלול הוצאות ביקור במועדוני חשפנות, אבל ייתכן שסמוטריץ' וגפני עוד יסבירו שכשמעו "קלקלה" היה ברור להם שזה כולל מועדוני חשפנות. דוד שי - שיחה 16:55, 24 ביוני 2020 (IDT)
הבאת נוסח של הצעה. היכן הנוסח שאושר? גם אני נגד הוצאות כלכלה לראש ממשלה חלופי, גם אם זו אינה שחיתות יותר מאשר הרבה מאוד בעיות בשירות המדינה. נרו יאירשיחה • ב' בתמוז ה'תש"ף • 17:55, 24 ביוני 2020 (IDT)
עד כה פורסם רק נוסח ההצעה. סביר שבימים הקרובים יפורסם בקובץ התקנות הנוסח שאושר. דוד שי - שיחה 20:28, 24 ביוני 2020 (IDT).

[[15]] golda

הנה הנוסח שאושר, ובו, הפלא ופלא, נוספו המילים "בקשר למילוי תפקידו כראש הממשלה", כך שאי-אפשר להאשים את ועדת הכספים שהיא חותמת גומי המאשרת אוטומטית את משאלותיו של ראש הממשלה. עולה כאן השאלה: מה הועילו חכמים בתקנתם? הרי אם אלה טובות הנאה שניתנו לנתניהו בקשר למילוי תפקידו כראש הממשלה, אין לחייבן במס, וממילא אין צורך שהמדינה תגלם מס זה, ואם טובות ההנאה ניתנו שלא בקשר למילוי תפקידו, החלטת ועדת הכספים אינה חלה עליהן - הן חייבות במס והמדינה אינה רשאית לגלמן. למקמבני הקומבינות פתרונים. דוד שי - שיחה 04:53, 2 ביולי 2020 (IDT)
זו לכאורה שאלה לפקיד השומה שרצה לחייב במס הוצאות בקשר למילוי תפקידו, לא לוועדת הכספים. נרו יאירשיחה • י' בתמוז ה'תש"ף • 13:46, 2 ביולי 2020 (IDT)
פקיד השומה רצה לחייב במס, הנישום סבור שאין לחייב במס. מי צודק? זו מחלוקת שמקום המקובל לדון בה הוא בית המשפט המחוזי. כאן משרד ראש הממשלה וועדת הכספים קימבנו קומבינה פרטית לנתניהו, שאומרת: במקום להתווכח עם פקיד השומה, נגדיל את התקציב של משרד חראש הממשלה בעוד מיליון שקל ונסגור עניין. כך לא מתנהלים. דוד שי - שיחה 19:19, 2 ביולי 2020 (IDT)
סליחה שאני חוזר על מה שכמדומני כבר ציינתי ועוד בזכות נתניהו. גפני אמר בדיון שהחיוב הזה הגיע לאחר חוק קודם שניסחה הוועדה בראשותו, והיה ברור להם שזה כולל גם רטרואקטיבי. לאחר שפקיד השומה הבין אחרת - הם סגרו את הפינה. נרו יאירשיחה • י' בתמוז ה'תש"ף • 20:27, 2 ביולי 2020 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── גפני צריך להתבייש במה שאמר (אם אמר זאת). הוא מחוקק ותיק ומנוסה, איך לא הבין משפט פשוט בלשון החוק "תחילתו של סעיף 9(1א) לפקודה, כנוסחו בחוק זה - לגבי ראש ממשלה מכהן - ביום י"ד בטבת התשע"ח (1 בינואר 2018)"? באמת יפה שהוא מוכן לעשות מעצמו אידיוט למען נתניהו. ואם הבין שטעה, מדוע לא תיקן את החוק, כך שבמקום 2018 יאמר בו 2010, או 1948, אלא הלך בדרך עקומה של תוספת מיליון שקל לשכרו של נתניהו? דוד שי - שיחה 21:08, 2 ביולי 2020 (IDT)

אני חולק עליך. ההסכמה שגובשה בין המשיב 1, ראש הממשלה, למשיבה 4, רשות המיסים, בבג"ץ 8451/16 עו"ד שחר בן מאיר נ' ראש הממשלה, ניתן ב-27 בדצמבר 2017 – הסכמה שקיבלה מעמד של פסק דין – היא ששומת מס על הוצאות מעונו הפרטי של ראש הממשלה, "לפי הצהרת בא-כוח המשיבים בדיון היום – תיושם החל מתאריך 01.01.2018". תיעוד עיתונאי של ההסכמות שהושגו ניתן למצוא גם בכתבתה של אלה לוי-וינריב, ‏העליון אישר: נתניהו ישלם מס על מימון הוצאות מעונו הפרטי, באתר גלובס, 27 בדצמבר 2017. עלמה/יאירשיחה 00:38, 3 ביולי 2020 (IDT)
לא הבנתי על מה אתה חולק. האם כוונתך שפקיד השומה הפר התחייבות שנתן בבית המשפט? אם זה המצב שיאשימו אותו בביזיון בית המשפט במקום לשלם לו מיליון שקל מתקציב המדינה. דוד שי - שיחה 06:47, 3 ביולי 2020 (IDT)
לא משלמים כלום לפקיד, המדינה משלמת למדינה, כלומר משאירה את הכסף אצלה. נרו יאירשיחה • י"א בתמוז ה'תש"ף • 10:48, 3 ביולי 2020 (IDT)
אני חולק על כך שקיים מצב משפטי ברור וחד משמעי שחבר הכנסת גפני לא מבין. המצב המשפטי נתון לפרשנות על ההסכמות אליהן הגיעו הצדדים בבג"ץ 8451/16, אשר עומדות ברקע של תיקון 248 לפקודת מס הכנסה. הפרשנות המשפטית שמציעים חסידי נתניהו, לפיה נתניהו קיבל פטור ממס לכל התקופה עד 01.01.2018 בהסכמת רשות המיסים ובאישור בית המשפט, סבירה בהחלט. עלמה/יאירשיחה 10:51, 3 ביולי 2020 (IDT)
אם קיבל פטור ממס, מדוע החליטה ועדת הכספים לגלם את המס? מדוע הוועדה לא שלחה את נתניהו ומעסיקתו (מדינת ישראל) לבית המשפט המחוזי, שם יתבעו את פקיד השומה? גם לי יש ויכוח עם פקיד השומה על שווי (חוסר) השימוש ברכב הצמוד בחודשים האחרונים, אפשר שגפני יגלם גם את המס שלי? דוד שי - שיחה 13:05, 3 ביולי 2020 (IDT)

ארהב[עריכת קוד מקור]

  • אולי בכל זאת צריך להתיחס לערעור התמיכה הדו מפלגתית בישראל. ההחלטה על סיפוח (צעד שממשלים קודמים התנגדו לו) מובילה גם לקיטוב או ממחישה אותו. בנוסף לכך שבימי טראמפ המערכת הפוליטית מקוטבת יותר באופן כללי. [16]
  • הספר של בולטון עוסק בעניין האיראני טחלקו של נתניהו

[17] [www.haaretz.co.il/amp/news/world/america/MAGAZINE-1.8937126] [18]

מחאה[עריכת קוד מקור]

הפעם מדובר במחאה גדולה יחסית. תתווסף? https://mobile.mako.co.il/news-lifestyle/2020_q2/Article-b9edb0e9166f271027.htm?sCh=31750a2610f26110&pId=173113802 https://m.ynet.co.il/category/8

ההערכה של נוסבאום היא שבהפגנה מול המעון יש 2500,נכון לרבע לתשע, כשבמקביל יש מוחים בצמתים שונים בארץ. אנונימי/ת לא חתמ/ה
לא רלוונטי לערך הנוכחי (שלא אמור לשמש כארכיון הפגנות). Ronam20 - שיחה 22:13, 27 ביוני 2020 (IDT)
היו בעבר מחאות גדולות שהוזכרו בהקשר של פוליטיקאי
[[19]] נראה שהם אינם מפסיקים --2020ITBN - שיחה 23:47, 4 ביולי 2020 (IDT)
10אלף [20]

מאמר כתוספת[עריכת קוד מקור]

https://theliberal.co.il/האם-משבר-הקורונה-ישנה-את-הפוליטיקה-היש/

החלטה פרסונלית לטובת נתניהו[עריכת קוד מקור]

בעיצומו של משבר הקורונה, כאשר כמיליון מתושבי הצדינה מובטלים, התכנסה ועדת הכספים לדון בבעיה כספית של אדם יחיד, בנימין נתניהו. החלטת הוועדה מנוסחת בשפה כללית "מס הכנסה שהוטל על ראש הממשלה עד יום י"ג בטבת התשע"ח (31 בדצמבר 2017) בשל הכנסה הנובעת מתשלומים, שירותים וטובות הנאה המשתלמים או הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה בקשר למילוי תפקידו כראש הממשלה, למעט משכורת וקצבה, יהיה על חשבון אוצר המדינה". חרף הניסוח הכללי, כאילו החלטה זו חלה על כל ראש ממשלה, היחיד בעולם שיהנה ממנה הוא בנימין נתניהו. ראוי לציין בערך שזו החלטה פרסונלית, ולכן ציינתי בערך "ראש הממשלה היחיד שנהנה מהחלטה זו הוא נתניהו", אך נרו יאיר סבור שזהו פרט מיותר, והסיר אותו מהערך. מה דעתכם? דוד שי - שיחה 20:11, 13 ביולי 2020 (IDT)

תקציר העריכה היה "במקרה של שי ניצן דקדקת הרבה פחות". דעתי היא שזהו נימוק לא ענייני. יומה דין - שיחה 20:14, 13 ביולי 2020 (IDT)
מה קרה בסוף שנת 2017? עוזי ו. - שיחה 20:19, 13 ביולי 2020 (IDT)
תיקון לפקודת מס הכנסה שנחקק למען נתניהו (אך יהנו ממנו גם ראשי ממשלה שיבואו אחריו) קובע פטור ממס החל מתחילת 2018. דוד שי - שיחה 20:36, 13 ביולי 2020 (IDT)
אכן אני סבור שדוד שי נקט משום מה בעמדה שונה בתכלית כאשר מדובר היה בדרישה של שי ניצן לקבל תוספת פנסיה. שם הוא נלחם לא להכניס, והצליח. נכון שנתניהו הוא היחיד שנהנה מן ההחלטה, משום ששאר ראשי הממשלה פשוט לא חויבו במס במקרים דומים. נרו יאירשיחה • כ"א בתמוז ה'תש"ף • 22:05, 13 ביולי 2020 (IDT)
המקרה של שי ניצן הוא עניין מנהלי שגרתי למדי במגזר הממשלתי, אין שום קשר בינו ובין המקרה שלפנינו.
אין חשיבות לטענה לגבי ראשי ממשלה קודמים (שכנראה גם אינה נכונה, אבל אין צורך לעסוק בכך), העובדה היא שוועדת הכספים תפרה פתרון (עקום) במיוחד בשביל נתניהו, וחשוב שהקורא ידע זאת. מדוע חשוב לך להסתיר זאת? דוד שי - שיחה 22:16, 13 ביולי 2020 (IDT)
ניצן הוא זה שביקש שישונה הנוהל, המיטיב עמו. אני מסופק עד כמה זה שגרתי. כמדומני הבאתי למעלה סימוכין לכך שראשי ממשלה קודמים פשוט לא חויבו במס כזה. מאחר שאתה אינך מנסה להסתיר את יחסך לנתניהו (להפך, אתה דואג להביע אותו שוב ושוב, כשקשור וכשלא קשור), תמוה שאתה שואל אחרים מדוע חשוב להם. נרו יאירשיחה • כ"א בתמוז ה'תש"ף • 22:21, 13 ביולי 2020 (IDT)
הנושא כאן הוא נתניהו, לא ניצן, לא אאריך בוויכוח אתך על סטייה זו מהנושא. ובכל זאת, מדוע חשוב לך להסתיר מהקורא מידע על נתניהו שהביא את ועדת הכספים להחלטה מיוחדת בעניינו? דוד שי - שיחה 22:28, 13 ביולי 2020 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד Nirvadel - שיחה 22:36, 13 ביולי 2020 (IDT)
דוד, אני שואל מדוע חשוב לך להבליט את זה, בניגוד למקרה של ניצן, והאם אתה בטוח שזה לא קשור לעמדותיך האמורות. נרו יאירשיחה • כ"ב בתמוז ה'תש"ף • 14:36, 14 ביולי 2020 (IDT)
התשובה שלי פשוטה, וכבר נתתי אותה: המקרה של ניצן בנאלי ולכן אין טעם לציינו, המקרה של נתניהו וגפני חריג בצורה קיצונית ולכן חשוב לציינו. עדיין לא קיבלתי תשובה מדוע לך חשוב להסתיר זאת. דוד שי - שיחה 15:35, 14 ביולי 2020 (IDT)
בנאלי שפקיד בכיר מבקש ומצליח לשנות נוהל שמיטיב עמו במאות אלפי שקלים? באיזו תדירות קורה המהלך הבנאלי הזה? כל יום? פעמיים בשבוע? אתה הרי בתחום, תוכל להיזכר בעוד דוגמה או שתיים של התופעה הבנאלית והנפוצה הזאת? נרו יאירשיחה • כ"ד בתמוז ה'תש"ף • 11:03, 16 ביולי 2020 (IDT)
אני חושב שראוי לציין זאת. ביבי גם ספג המון ביקורת בגלל המהלך הזה. גילגמש שיחה 11:06, 16 ביולי 2020 (IDT)
הוויכוח כבר אינו אם לציין, הוויכוח הוא כיצד לציין ועד כמה לרמוז לקורא מה דעתנו. נרו יאירשיחה • כ"ד בתמוז ה'תש"ף • 15:35, 16 ביולי 2020 (IDT)
בנאלי, נרו יאיר, הנה דוגמה, כלומר מאות דוגמאות.
אזכיר לך שהנושא בדיון זה אינו שי ניצן. נסה להתמקד בנושא, ולנמק את הצעד שלך. דוד שי - שיחה 18:43, 16 ביולי 2020 (IDT)
לא הבנתי, מי הפקיד הבכיר שדאג לעצמו שם? כשמדובר במאות מקרים בבת אחת זה ממילא לא רלוונטי. הנושא, בעיניי, הוא יחס שוויוני, הקפדה לא ליצור סטנדרטים כפולים הנובעים מהעמדות הפוליטיות שלנו. בזה אני סבור שעלינו להתמקד. נרו יאירשיחה • כ"ד בתמוז ה'תש"ף • 22:30, 16 ביולי 2020 (IDT)
הניסוח "ראש הממשלה היחיד שנהנה מהחלטה זו הוא נתניהו" מדיף ריח רע של התנכלות מכוונת, ומכיוון שמי שהוסיף את הדברים ידוע באהדתו לראש ממשלתנו היה ראוי שיימנע מכך. בברכה, גיברס - שיחה 01:08, 17 ביולי 2020 (IDT)
האם תוכל לנמק מדוע ציון עובדה זו "מדיף ריח רע של התנכלות מכוונת"? זו עובדה, ועובדה משמעותית שאינה מובנת מאליה מקריאת ההחלטה. האם תוכל להסביר איזה עובדות מותר להציג ואיזה הן "התנכלות מכוונת"?
בנוסף, במעבר מדיון ענייני להתקפה אישית יש כיעור רב, וכבר אמרו חז"ל "הרחק מן הכיעור ומן הדומה לו". דוד שי - שיחה 08:04, 17 ביולי 2020 (IDT)
אתה לא נוטה להתקיף את נתניהו? נרו יאירשיחה • כ"ה בתמוז ה'תש"ף • 18:51, 17 ביולי 2020 (IDT)
יש לי ביקורת על כך שבראש ממשלת ישראל עומד נאשם בשוחד. אין זה רלוונטי לדיון כאן, שראוי שיתמקד בתוכן הערך - לא בי, לא בשי ניצן, רק בתוכן הערך. דוד שי - שיחה 19:06, 17 ביולי 2020 (IDT)
איך אפשר להשוות באותה נשימה את פרקליט המדינה לראש הממשלה? זה כמו להגיד אם זה לא נכתב בנחמיה ארגוב אז לא נציין את זה באריה דרעי או חיים רמון. נתניהו חוטף מ[מאנשי ימין, ואנשי שמאל עכשיו מפגינים בבלפור. התקפה אישית? למה ישר להיות פרנואיד - אסור לנו לציין דברי ביקורת על ראש הממשלה המכהן שבמקרה גם מנהל בימים אלו משפט? TheDesertboy - יום טוב - שיחה 19:13, 17 ביולי 2020 (IDT)
אין להשוות מעשים, בקשות או אמירות של אנשים כמו נתניהו וגנץ (אם אתם ממש מתעקשים אז גבי אשכנזי וגדעון סער) לאמירות של מיכל קוטלר-וונש (שהיא אדם מכובד אבל אמירה שלי לא נותנת משמעות או הלם ציבורי כמו של ישראל כ"ץ (הליכוד) או קטי שטרית למירי רגב. לדעתי הנוסח של דוד הוא יותר מבסדר, שה ברכה TheDesertboy - יום טוב - שיחה 19:17, 17 ביולי 2020 (IDT)
קראתי את השיחה ואני תומך בהוספת המשפט. הנימוקים נגד הוספת העובדה שאין עליה חולק התמקדו בדעות האישיות של מוסיף העובדה (שיטה פסולה) או בטענה שבמקרה דומה (שממש אינו דומה) משפט כזה לא הוסף. לא ניתנו הסברים מדוע אין להוסיף עובדה זו פרט לטענה על יחס שוויוני שאינו רלוונטי כאן (אי אפשר להשוות פקיד ציבורי לראש ממשלה). אביהו - שיחה 19:38, 17 ביולי 2020 (IDT)
אינני בטוח שהמשפט הכרחי, אך אני מסכים עם אביהו שלא הוצגו כאן נימוקים ענייניים להסרתו אלא רק whataboutism והאשמות אישיות. אני פתוח לשמוע טיעונים ענייניים ולשקול מחדש, בינתיים אני Symbol support vote.svg בעד הכנסת המשפט לערך. בברכה, איתמראשפר - שיחה 18:21, 18 ביולי 2020 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

מדובר בהחלטה פרסונלית וראוי לציין עובדה זו בנוסח שהציע דוד שי, או בנוסח דומה. לדעתי, אף ראוי לקשר את הפסוקית "היחיד שנהנה מהחלטה" לערך חקיקה פרסונלית. עלמה/יאירשיחה 02:04, 19 ביולי 2020 (IDT)

העברת שורה בכותרת "נעוריו ושירותו הצבאי"[עריכת קוד מקור]

השורה האחרונה, המתייחסת למותו של יוני נתניהו, נראית כאילו היא חלק מתת הכותרת "לימודים אקדמיים". יש להוסיף שורת רווח בינה ובין השורה הקודמת או להעבירה אל מעל לתת הכותרת האמורה.

גם מלחמת יו"כ אינה חלק מלימודיו. תת הפרק עוסק בתקופה שבה למד, לא רק בלימודים נטו. נרו יאירשיחה • כ"ד בתמוז ה'תש"ף • 11:05, 16 ביולי 2020 (IDT)

צמיחה לנפש[עריכת קוד מקור]

נתוהי צמיחה לנפש ונתונים נוספים בעדות האחרון. ביחס לoced וביחס לקודמיו.מכון טאוב. http://taubcenter.org.il/wp-content/files_mf/theisraelieconomyanoverview2019 .pdf&ved=2ahUKEwjyq8uN09fqAhXN0KQKHRP9CooQFjAFegQIBhAB&usg=AOvVaw3egBVjUwaT2pCXrd1zRW2T&cshid=1595104538904

העלמת שנותיו של נתניהו כשר הבריאות[עריכת קוד מקור]

"משום מה", שנותיו של בנימין נתניהו כשר הבריאות לא מופיעות בערך המוגן. לכל התקופה הזאת מוקדשת בערך זה שורה אחת. לפי הערך הוויקיפדי משרד הבריאות, נתניהו היה שר הבריאות בשנים 2009 עד 2013, 2014-2015, 2017-2019, כלומר רוב התקופה שבין 2009 לבין 2020. כמובן - כל התקופה הזאת הוא היה ראש הממשלה. אין ויכוח על כך שהאחריות העיקרית והראשונית הייתה עליו, וכמובן - האחריות המיניסטריאלית. על תפקודו - או יותר נכון על אי-תפקודו לא מופיעה מלה. יש להניח שעורכים "מורשים" בעלי נטיות ליכודיות/ימניות ינהלו מלחמת חורמה כדי למנוע את מה שצריך להיכתב על שנותיו של נתניהו בתחום הבריאות הן כראש הממשלה והן כשר הבריאות באחת עשרה השנים האחרונות, ובייחוד על דו"ח מבקר המדינה על תחום הבריאות, שהונח על שולחנו של שר הבריאות דאז (וראש הממשלה, כמובן) ב-2010 ועל ההמלצות הברורות שנכללו בדוח זה.85.64.60.11 13:56, 22 ביולי 2020 (IDT)

הבה לא נסתיר שכהונתו של נתניהו כשר הבריאות הייתה פורמלית בלבד, כשלמעשה כל תפקידי השר היו בידי סגן שר הבריאות ליצמן. זו אנומליה שנכפתה על נתניהו על ידי מפלגתו של ליצמן, ובוודאי לא הייתה יוזמה של נתניהו. דוד שי - שיחה 14:02, 22 ביולי 2020 (IDT)

דיווח שאורכב ב-23 ביולי 2020[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

ראש הממשלה גם קיבל את העיטור הגבוה בברזיל בזמן ביקורו במדינה מנשיא ברזיל זאיר בולסנרו

אכן, במרץ 2019, בולסנארו העניק לנתניהו את עיטור הצלב האימפריאלי של הדרום (אנ')[21]. לא יודע היכן לציין זאת בערך שכן הביקור של נשיא ברזיל לא מוזכר בערך. טל (רונאלדיניו המלךשיחה) 18:37, 23 ביולי 2020 (IDT)

קורבנות[עריכת קוד מקור]

ht+tps://www.google.com/amp/s/www.themarker.com/amp/markerweek/.premium-1.7440256

צמיחה[עריכת קוד מקור]

השוואה https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3843402

התעלמו מהיותו שר אוצר מרץ 2003-אוגוסט 2005[עריכת קוד מקור]

היסטורי משתנה בהתאם לכותבים. בנימין נתניהו היה שר אוצר בשנים מרץ 2003 עד אוגוסט 2005. בתקופה של מיתון קשה ואינפלציה גבוהה (15%) בנימין נתניהו התמודד עם המצב בצורה מדהימה והוריד את האינפלציה ל 4%. הערה: קשה להבין מדוע הערך של הויקפידיה מתעלם מתקופה זו וכותב אותה כאילו בנימין נתניהו הועסק על ידי משרד ממשלתי אחר. 93.172.2.249 09:58, 9 באוגוסט 2020 (IDT)

נסה לקרוא את הפרק "קדנציה כשר אוצר (2003–2005)". דוד שי - שיחה 10:18, 9 באוגוסט 2020 (IDT)

רה"מ ששקוע בחקירות[עריכת קוד מקור]

האם דינן של אחת מהאמירות העקרוניות [22] ו-[23] להופיע בערך כמו שהאמירה "דין נצרים כדין תל אביב" הופיעה אצל אריאל שרון? סיפוח, הסכם אברהם , קורונה, תוכנית המאה ....

שאלה מענינת --2020ITBN - שיחה 23:37, 18 באוגוסט 2020 (IDT)
לכך בדיוק נועד מיזם ויקישיתוף. דוד שי - שיחה 06:59, 19 באוגוסט 2020 (IDT)
ויקיציטוט? Lonparis - שיחה 07:08, 19 באוגוסט 2020 (IDT)
ויקיציטוט, כמובן. לא טוב להתחיל לערוך לפני שמסיימים להתעורר. דוד שי - שיחה 07:20, 19 באוגוסט 2020 (IDT)
האמת שבהחלט יש מקום לאזכר את זה כחלק מפעילותו כראש האופוזיציה באותה תקופה. כרגע כל הפעילות הזו מוזכרת בשני משפטים בנושא איראן. רוב הפרק ההוא מדבר על דבר זניח לחלוטין של הפריימריז בליכוד, שצריך לפיחות לצמצם משמעותית. לעומת זאת להרחיב על המאבקים השונים נגד אולמרט (גם אחרי מלחמת לבנון, וגם בנושא השחיתות. וגם על כריתת הברית עם החרדים שמנעה מלבני להקים ממשחלה, וסללה את דרכו חזרה לתפקיד. emanשיחה 12:17, 19 באוגוסט 2020 (IDT)
בהחלט, כדאי שתרחיב. דוד שי - שיחה 16:50, 19 באוגוסט 2020 (IDT)

פרשיות נוספות הקשורות לבנימין נתניהו[עריכת קוד מקור]

נכון לרגע זה, חסרות בערך פרשיות נוספות הקשורות לבנימין נתניהו, שהן משמעותיות בעיניי:

  • דירת השגרירים במנהטן ששייכת למדינת ישראל אך הוא רשם אותה על שמו ומונע מאחרים להשתמש בה.
  • סירובו למסור הצהרת הון.
  • סירובו לחתום על הסכם ניגוד עניינים. [24]

בכוונתי להוסיף נושאים אלה לערך בימים הקרובים. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 09:52, 18 בספטמבר 2020 (IDT)

הסעיף הראשון שלך אינו נכון. לגבי שני הבאים אינני יודע עד כמה הם נכונים. דוד שי - שיחה 10:01, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
לגבי הסעיף הראשון: [25], [26]. השני ידוע (ואפשר לגגל), ובשלישי יש קישור. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 10:41, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
לגבי הסעיף הראשון, קרא את המקור שהבאת: "נתניהו היה הראשון לגור בה וכיום גר בה השגריר דני דנון". אם דנון גר שם (וגם שגרירים שקדמו לו גרו בה), זהו סימן שנתניהו לא מנע זאת. ראה כאן מידע מפורט יותר. דוד שי - שיחה 15:00, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
קראתי, זה מאד מעניין, ואכן טעיתי בסוף הסעיף הראשון. צריך להיות: דירת השגרירים במנהטן שנרשמה על שם נתניהו בשנת 1986 ומאז לא נרשמה על שם מדינת ישראל. זה נושא בעל חשיבות, מכיוון שלא ברור מתי יסתיימו תהליכי השינוי של בעלי המניות בבניין. זה צריך להיות כתוב כל עוד התהליכים לא הסתיימו והדירה רשומה על שמו. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 16:22, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
לא ראיתי שהעיכוב בשינוי הבעלות תלוי בנתניהו, ולכן אני לא רואה שום סיבה לעסוק בעניין ביורוקרטי זה בערך העוסק בו. דוד שי - שיחה 16:50, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
גם אני כמעט נפלתי במלכודת הזו, עד ששמתי לב למשפט הבא שמופיע בכתבה: " רק בתום דין ודברים עם הקונסוליה הישראלית שנמשך כמה ימים, וחתימתו של נתניהו על מסמך המאשר זאת, נכנסה משפחת ארדן לדירה." הדירה רשומה על שמו במשך יותר משלושים שנה, ובלי החתימה שלו היא לא תחזור לידי המדינה. לי זה נראה כמו רכוש בעל שווי משמעותי שהוא ניכס לעצמו תוך הצגת העיסוק בזה כעניין ביורוקרטי גרידא. אם זה לא יהיה כתוב, אף אחד לא יידע מזה. -- ‏גבי(שיחה | תרומות) 17:44, 18 בספטמבר 2020 (IDT)
"לי זה נראה כמו" זו אמירה שמתאימה לפייסבוק, לא כנימוק לעריכה בוויקיפדיה. דוד שי - שיחה 04:47, 19 בספטמבר 2020 (IDT)