שיחה:גזרה (דקדוק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערכתי את הערך (במידה רבה הייתי צריך לכתוב אותו מחדש). אני לא חושב שהוא מושלם, ואני אשמח אם אחרים יוסיפו עליו. Dror_K 12:00, 25 פברואר 2006 (UTC)

הוספתי, אני מקווה שלא קלקלתי כלום. נתנאל 12:58, 26 פברואר 2006 (UTC)

העברה לגזרה (דקדוק)[עריכת קוד מקור]

לדעתי כדאי להעביר לצורת היחיד, כנהוג. דוד 12:31, 23 מאי 2006 (IDT)

העברתי, וגיליתי שכוונתי לדעתך. דוד שי 03:59, 22 במרץ 2007 (IST)

חפ"נ, חפי"ץ[עריכת קוד מקור]

אלו אינן גזרות? בילבו 21:20, 25 באוקטובר 2006 (IST)

מדוע לא? גזרת פ"נ מפורטת בסעיף הראשון ברשימה, ועניין פי"צ מוזכר שם במשפט אחד. אפשר להרחיב. נתנאל 22:22, 25 באוקטובר 2006 (IST)

למלות??[עריכת קוד מקור]

מחקתי את ה"מילה" "למלות" מהערך - זאת פשוט אינה מילה בשום עברית. גם כיום, בפי אלו הדוברים עברית, שם הפועל בבניין פיעל, שורש מל"א הוא "למלא."

אנחנו מתארים עובדות בשטח, לא מצב רצוי. העובדה היא שהצורה הזאת קיימת בשפה המדוברת (אם כי לא בשפה הכתובה). האם זו צורה טובה או לא? זה כבר עניין שיפוטי, ומי שאמון על שיפוטים כאלה היא האקדמיה ללשון העברית ולא ויקיפדיה. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 10:07, 27 בינואר 2009 (IST)

העתקה מויקיפדיה:ייעוץ לשוני

תיקון(?)נימוקו). מה דעתכם? אביעדוסשיחה 23:05, 26 בינואר 2009 (IST)

אם כבר, לא "למלות" אלא "למלאות". אבל אני מסכים עם האלמוני שהצורה הזאת ("למלות", במקרה הזה) נחשבת לשגויה, ומי שאומר כך - נחשב לדובר עברית עילגת, לפחות במקרה הזה. "למלאות" נכונה, דווקא, לפחות על פי שפת המקרא. ראו כאן. אבל, כאמור, היא איננה נחשבת למילה תקנית, ולכן טוב עשה האלמוני שמחק את המשפט מהערך. אלדדשיחה 23:54, 26 בינואר 2009 (IST)
my point exactly: אם בשפת המקרא או בלשון חכמים אין זו (או הווריאנט שלה) שגיאה (או לכל הפחות: הצורה קיימת בהן) – יש מקום לציין זאת בערך. אביעדוסשיחה 01:22, 27 בינואר 2009 (IST)
(א) אבל "למלאות", לא "למלות", כפי שהיה כתוב בערך; (ב) לא בעברית המודרנית, כפי שהיה כתוב במשפט המקורי, שנמחק. בעברית המודרנית זו שגיאה, ונחשבת לעברית עילגת. אם אתה משכתב את המשפט למשהו אחר, אז צריך לשפוט את המשפט החדש. המשפט הישן, כפי שנמחק - טוב שנמחק. אלדדשיחה 01:35, 27 בינואר 2009 (IST)
אני בעד לכתוב את העובדה הזאת בערך. גם "מצינו" במקום "מצאנו" של חז"ל הם טעויות שאינן נחשבות תקינות היום. אם כי אני מסכים שראוי לשכתב את המשפט כך שיציג בבירור שמדובר בטעויות. טעויות או לא - אלה תופעות שוקורות בדיבור, והערך בעצם מנסה להסביר את המניע שלהן, כך שאין סיבה שלא ידגים (שוב: כשהוא אומר במפורש שמדובר בטעויות). אלירן d שיחה 16:24, 27 בינואר 2009 (IST)

התמקדות בעברית[עריכת קוד מקור]

מטבע הדברים (או שלא), ההתמקדות בערך היא בגזרות בעברית וכיצד הצורות בעברית מושפעות מהן. אפשר להרחיב עוד על הערבית (ואולי גם שפות שמיות אחרות), למשל בהשפעות שיש בערבית ואין בעברית ולהיפך או אפילו בגזרות שלא קיימות בעברית. אנסה להרחיב לגבי הערבית. Kulystabשיחהלורד קיצ'נר רוצה אתכם. התגייסו למיזם המלחמה הגדולה! • י"ב באייר ה'תש"ע • 01:14, 26 באפריל 2010 (IDT)

גְּזָרוֹת אוֹ גִזְרוֹת[עריכת קוד מקור]

איך ההגיה הנכונה גְּזָרוֹת אוֹ גִזְרוֹת? ומה הדרך שבה בודקים את זה? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

ברבים: "גְּזָרוֹת", ובסמיכות "גִּזְרוֹת-". יש לזה כללים, אבל אם רוצים פשוט לבדוק לגבי מקרה ספציפי - צורות הרבים והסמיכות מופיעות במילון (אבן שושן למשל). אביעדוס • כ"ח באייר ה'תש"ע, 01:07, 12 במאי 2010 (IDT)

אשמח אם תשאיר קישור למקום שנזכרים בו כללים אלו (כגון בויקיפדיה וכדו').

הניקוד התקני הוא:
  • בצורת נפרד: "לבגרות בלשון צריך ללמוד את כל הגְּזָרוֹת" (צורת נפרד)
  • בצורת נסמך: "גִּזְרוֹת השורשים השונות זה החומר הכי קשה בלימודי לשון" (צורת נסמך)
מה שאביעדוס אמר נכון, גם על הצורה הזאת וגם על מילון אבן־שושן. מקור טוב יותר לא תמצאו, לא על נייר ולא ברשת.
מה שכן, מכיוון שהרבה אנשים לא בטוחים לגבי הנטייה התקנית של מילים במשקל המסוים הזה, האקדמיה כתבה עליו כמה מילים באתר שלה: http://hebrew-academy.huji.ac.il/decision3.html#Names . גלגלו קצת למטה ותמצאו שם דוגמה עם המילה "לשכה" שנוטה באותה צורה. ––אמיר א׳ אהרוני - שיחה 02:07, 12 במאי 2010 (IDT)

תודה, אבל עדיין לא הבנתי, האם יש כללים מוסכמים לכך כיצד לגלות את ההגייה הנכונה, וכללים אלו רשומים במילון אבן שושן?

הכללים התקניים המלאים פחות או יותר רשומים בחוברת בשם "החלטות האקדמיה בדקדוק" שאפשר – וכדאי! – לרכוש מהאקדמיה ללשון בפחות מ־30 ₪. הבעיה אִתה היא שהיא כתובה בלשון כה טכנית ומסובכת שגם מי שיש לו תואר ראשון צריך לקרוא כל משפט פעמיים כדי להבין. אני עובד בימים אלה ממש על כתיבת ערכים בוויקיפדיה שיסבירו את מה שאומרת החוברת הזאת בשפה ברורה ועם דוגמאות מעשיות.
באתר האקדמיה יש דף בשם "החלטות האקדמיה" – זה קיצור של מה שיש בחוברת. מכיוון שהשאלה על גְּזָרוֹת/גִזְרוֹת נפוצה מאוד, עורכי האתר מצאו לנכון לשים את הסעיף הזה באתר, אבל זה רק קצה הקרחון.
במילון אבן־שושן, לעומת זאת, אין כללים מלאים, אבל יש דוגמת נטייה מנוקדת בכל מילה ומילה. בדוגמאות האלה יכול להשתמש גם מי שאינו מתמצא בכללים. רצוי, כמובן, לדעת את הכללים, אבל אבן־שושן הוא הכתובת למי שלא יודע אותם, וגם למי שכן יודע, אבל אין לו כוח לאמץ את הראש.
אציין גם שמילון אבן־שושן אינו מילון רשמי של האקדמיה, אבל בפועל מהדורתו האחרונה סוטה מהחלטות האקדמיה רק במקרים חריגים מאוד. מכיוון שהנושא הזה מעניין אותי, הקמתי אתר שעוסק בו – השגות שושן. "מילון ההווה" הוא כמעט מילון רשמי של האקדמיה, אבל מצומצם מאוד בהשוואה לאבן־שושן. מילון ספיר ורב־מילים התרחקו מאוד מהחלטות האקדמיה, כל אחד בדרך שונה ובלתי עקיבה. (את מילון אריאל עוד לא בחנתי לעומק.) ––אמיר א׳ אהרוני - שיחה 00:35, 13 במאי 2010 (IDT)

ולאחר מכן- מה זאת אומרת לאחר מה?[עריכת קוד מקור]

קודם כל תודה לכל מי שכתב- יפה מאוד וכל הכבוד לכם!! בחלק שמדבר על גזרות חסרות דרוש הסבר יותר ברור למשפט "ולאחר מכן אחת מהאותיות "בקעת גר", וכן הפועל "יזע"." מה זאת אומרת ולאחר מכן? זה לא ממש ברור.

132.66.100.110 17:41, 17 במרץ 2013 (IST)

המלצה להכניס את גזרת הגרוניים[עריכת קוד מקור]

שלום רב, הערך כתוב בצורה תמציתית מאוד וברורה. ישר כוח! אפשר היה להכניס בגזרות השלמות כמה מילים על גזרת הגרוניים, ועל השינויים שאותיות גרוניות מבצעות בפועל כמו לדוגמה: בבניין הפעיל - שורש א-כ-ל: האכיל. יש שלומדים את גזרת הגרוניים כגזרה בפני עצמה, ויש שמכניסים אותה תחת גזרת השלמים. יוסי שמא - שיחה 19:13, 22 בנובמבר 2017 (IST) יוסי שמא - שיחה 19:12, 22 בנובמבר 2017 (IST)

גזרת הגרוניים[עריכת קוד מקור]

שלום רב, הערך כתוב מצוין וברור. הייתי שמח אם הייתה אפשרות להכניס כמה מילים על גזרת הגרוניים. יש שמלמדים אותה כגזרה בפני עצמה, ויש שמלמדים אותה כחלק מגזרת השלמים. עיקר המידע שחסר לי הוא על הדרך שבה עיצור גרוני משנה מעט את הפועל או את שם העצם. לדוגמה: בניין הפעיל+ שורש א-כ-ל= האכיליוסי שמא - שיחה 19:40, 25 בנובמבר 2017 (IST). יוסי שמא - שיחה 19:39, 25 בנובמבר 2017 (IST)

חסרות גזרות רבות[עריכת קוד מקור]

הערך כתוב בצורה רשלנית , והחוסרים שבו גורמים לו להיות שגוי ! לפני כשבועיים , פירטתי חלק מרשימת החוסרים . לא נעשה כלום לתיקון העמוד , עד אשר בתאריך 17 בינואר 2019‏ , בשעה 21:10 , ההערות שלי נמחקו . האם דרכתי למישהו על היבלת , האם חובה להשאיר הטקסט השגוי ? אני אעתיק לכאן ההערות מגירסת הדף הקודמת :

- חסרות בדף מספר גזרות דקדוקיות . כבר העירו לפניי על האותיות הגרוניות , וכן יש להוסיף את גזרת ע"א , את הגזרות של בנין התפעל בהן פה"פ היא שורקת (זין , סמך , צדיק , שין ימנית ושמאלית) , ואת הגזרות של בנין התפעל בהן פה"פ היא דלת או טית . 2- קיימת תופעה בה חלק מהשורשים בגיזרה נוהגים על פי כללי הגיזרה , וחלק אינם נוהגים כך . התופעה הזו חוצה גזרות ובניינים , והיא מוזכרת רק בחטף בתיאור הנוכחי . לדעתי , יש להדגיש עובדה זו , ועדיף כבר בפיסקת הפתיחה . משהו כמו : "ישנם שורשים לא מעטים שאינם נוטים על פי כללי הגיזרה הרשמיים , ועדיין , הטייתם נחשבת תקינה ולגיטימית" . 3 - קיימים שורשים יחידאיים , שהם היחידים בגיזרתם , ואינם דומים בהטייתם לגזרות אחרות . 4 - קיימות לבניין פעל (קל) שתי גזרות שנקראות "שלמים" . בגיזרה אחת העתיד הוא יקטול (יסגור , יזרוק) , ובגיזרה השנייה העתיד הוא יקטל (ילבש , ירחץ) . 5 - מקווה שתוכלו לתקן הערך . 6 - תוספת מאוחרת שלי : משום מה , דיווח הטעות שלי לא נרשם בדף הנכון , אלא , בדף שכלל אינו קיים , דף שהמערכת "המציאה" באותו רגע רק לצורך הוספת הדיווח שלי אליו . אני חושב שמדובר בבאג מוזר . 7- תוספת נוספת : האם מישהו מהעורכים המנוסים יותר יוכל להעביר הערות אלו לעמוד הנכון ? שם העמוד המקורי הינו : "גזרה (דקדוק)" , וכאמור בהערה הקודמת , הדף שכרגע מכיל ההערות שלי הינו פיקטיבי . דווח על ידי: 89.138.133.151 20:15, 20 בינואר 2019 (IST)

החוסרים שבו גורמים לו להיות שגוי -צריך להפריד בין שגיאה לחוסר. ציין בבקשה את השגיאות. 129.69.140.138 14:23, 21 בינואר 2019 (IST)


כפי שהסברתי, החוסרים הרבים יוצרים ערך שגוי, ערך שמי שקורא אותו מקבל תמונת מציאות שגויה. 1- כאשר כותבים "את מערכת הנטייה הרגילה של הפועל מכנים גזרת השלמים", מתבססים על ההנחה שיש רק מערכת נטייה אחת שנקראת גזרת השלמים, וזהו שקר! 2- הערך הזה מנסה ליצור הלחם של שלושה ערכים שונים : של התופעה גזרה, של גזרות בשפה העברית ושל גזרות בשפה הערבית. זה מתאים לצד הפוליטי הבזוי שלאורו נכתב הערך הזה, אבל זה עיוות עלוב של המציאות. 3- מי שטוען שכל השורשים אשר עה"פ שלהם היא ו' יש להם כללי נטייה אחידים - משקר במצח נחושה! חובה להוסיף את האזהרות וההערות שפירטתי כאן למעלה. וישנן עוד הערות רבות ותיקונים רבים נוספים שיש להעיר ולתקן. 4- האם יש איזשהו מקור אמין לאמירה "תיאור הגזרות בכל השפות השמיות מתבסס על הבלשנות הערבית של ימי הביניים"??! אשמח להפניה, או למחיקת האמירה.
6- יש לנו בעיה חייבים להוסיף את כל הגזרות שכותבי הערך צנזרו בכוונה, אבל, ברגע שנוסיף הגזרות והן מתנגשות עם ההסברים השגויים, נצטרך למחוק את ההסברים השגויים שבכותרת הערך.
7- אותי לימדו שבפני עיוור לא תשים מכשול, אז דבר ראשון צריך להוסיף פיסקת אזהרה בראש הערך, שתזהיר הגולשים מלסמוך על הערך השגוי הנ"ל.
משה 01:30, 22 בינואר 2019