שיחה:גיורא אבן אפשטיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 27 במרץ - סדרה 1

מישהו מבין למה הערך העברי נותן לגיורא אבן את התואר אלוף העולם הסילוני בהפלות, עבור 17 הפלות, ואילו הערך האנגלי מזכיר טייס רוסי בעל 21 הפלות?

לפי הכתוב בערך אודות הטייס, חלק ניכר מהפלותיו לא הוכרו על ידי האמריקאים (הוא נלחם נגדם). כך שיתכן שמדובר בשקר רוסי גס. גילגמש שיחה 01:11, 25 בספטמבר 2008 (IDT)
בדקתי את זה בזמנו כאשר כתבתי הידעת? בנושא. חבל שהקישור שהבאתי כסימוכין אינו עובד עתה. אני מסכים עם גילגמש. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • כ"ה באלול ה'תשס"ח • 02:05, 25 בספטמבר 2008 (IDT)
שירותו בשל"ג[עריכת קוד מקור]

כשפרצה מלחמת לבנון הראשונה שירת אבן כמפקד טייסת 254, טייסת מילואים של אחרוני מטוסי המיראז' והנשר. הטייסת ערכה גיחות מבצעיות בתקופת הלחימה. מן הסתם אפשטיין כמפקד הטייסת (ובכלל, כטייס מבצעי בח"א) שירת בשירות מילואים פעיל במלחמה וזכאי לאות של"ג. פעילות הטייסת במלחמה מוזכרת (בהתבסס על ספרות) בערך בויקיפדיה האנגלית של הטייסת וכן בעדות של הקצין הטכני אלכס רגב בה נתקלתי. בנוסף, בגיגול פשוט מצאתי את נוסח ‫בג"ץ 585/01 בנושא פיצויים לאלמנות צה"ל שבו מאוזכת תכתובת של גיורא אבן כמפקד הטייסת לפקודיו בעת מלחמת של"ג הנוגעת לנושא הבג"צ, עוד חיזוק לשירותו הפעיל כמפקד במלחמה ההיא.

שמו[עריכת קוד מקור]

בשנת 1962 כשיצא לחו"ל במשלחת נדרש לעברת את שם משפחתו כמקובל באותה העת ואז שינה את שמו לאבן. מאוחר יותר החליף בחזרה את שמו ל"אבן אפשטיין" וכך גם בני משפחתו. השם אפשטיין היה בשימוש גם בתקופה בה היה שמו אבן בת.ז אייל ההמ - שיחה 20:15, 26 ביולי 2016 (IDT)

אלוף האלופים[עריכת קוד מקור]

במשך כל המלחמה הקרה גיורא אבן הוכר כאלוף האלופים בהפלת מטוסי סילון, אבל עם נפילת מסך הברזל החלו מחקרים מעמיקים על המעורבות הסובייטית במלחמת קוריאה. שני טייסים סובייטים השיגו יותר הפלות של מטוסי סילון (ניקולאי סטויאגין - 22 ויבגני פפלאייב - בין 19 ל-23) שמקובלות בכללי גם במערב. אני מציע לציין עובדה זאת בערך ואולי לשנות את התואר שלו לאלוף האלופים בהפלת מטוסים על-קוליים. ‎Lirdon - שיחה - הצטרפו למלחמה האווירית 01:56, 3 ביולי 2020 (IDT)