שיחה:גרורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
    ‏Wiki-Med Course Logo.png
ערך זה הורחב ושופר במסגרת הקורס "ויקי-רפואה" המתקיים בבית הספר לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א.

פורטל רפואהרשימת ערכים מבוקשים בתחום הרפואהפורטל גוף האדם

שאלות לגבי הקורס והערכים שהועלו במסגרתו יש להפנות אל שני אבנשטיין.
משימות לביצוע משימות לביצוע:
  • לעדכן על פי החידושים במחקר
  • להרחיב את פרק תהליך יצירת הגרורות
  • לפרט יותר על תהליך ההתנתקות מהגידול הראשוני ועל הגורמים המשפיעים על יצירת הגרורות

הערות[עריכת קוד מקור]

עבודה יפה מאוד. שתי הערות:

  • אין בלוטות לימפה יש קשרי לימפה - חובה לתקן בהתאם
  • במשפט:פולשנות מקומית - התאים הסרטניים ניתקים מהגידול הראשוני וחודרים לרקמה בריאה הקרובה אליהם. יש לכתוב: ונזרעים (seeding) על פני הרקמה הבריאה הקרובה אליהם

אילן המל. - שיחה 22:20, 9 בדצמבר 2013 (IST)

תודה רבה, פרופ' המל. בוצעו השינויים עליהם המלצת. שלי ממן. - שיחה 10:54, 20 בדצמבר 2013 (IST)

הצעת הוספה למומלצים[עריכת קוד מקור]

Article blue.svg ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

ערך נהדר שהחל כקצרמר והורחב משמעותית ע"י שלי ממן, דוקטורנטית למדעי החיים באוני' ת"א, במסגרת המחזור הראשון של קורס "ויקי-רפואה". הערך נבדק ע"י פרופ' אילן המל מהפקולטה לרפואה באוני' ת"א ואושר גם על ידו. מתאים לעניות דעתי להיות ערך מומלץ. Shani - שיחה 17:12, 28 בספטמבר 2014 (IDT)

הערך הזה לא מקיף מספיק כדי להיות מומלץ. גילגמש שיחה 17:26, 28 בספטמבר 2014 (IDT)
תודה על המשוב. מה לדעתך חסר? Shani - שיחה
הכל. עם כל קוד ויקי שיש פה הרבה ממנו יש פה רק 27K לנושא כבד ביותר. צריך להיות פי 5 לכל הפחות. אפשר להתרשם מערכים מקבילים בשפות אחרות. גילגמש שיחה 17:28, 28 בספטמבר 2014 (IDT)
ובכן, הערך בעברית מעט יותר מפורט וברור מאשר זה שבוויקיפדיה האנגלית. בטוחני שערך לא נמדד רק על פי כמות התווים, אלא איכותו. אשמח לשמוע הצעות קונקרטיות לדברים שהקהילה חושבת שחסרים. שלי תשמח להכניס תיקונים, אם יש, או לפרט במקומות שחסר בהם מידע. Shani - שיחה 17:32, 28 בספטמבר 2014 (IDT)
בסדר, אשתדל להעביר רשימת הערות מסודרת יותר בהמשך. גילגמש שיחה 17:33, 28 בספטמבר 2014 (IDT)
תודה רבה. זה יעזור מאוד! Shani - שיחה 17:35, 28 בספטמבר 2014 (IDT)
אורך הערך זה לא שיקול. תפרט אם יש מידע חסר. יואב נכטיילרשיחה 17:51, 28 בספטמבר 2014 (IDT)
ערך נחמד, קצר ותמציתי אבל רחוק מערך מומלץ כרחוק מזרח ממערב. הטיפול בגרורות והבנת דרך היווצרותן עבר מהפך כביר בשנים האחרונות. התגלה החומר VEGF (vascular endothelial growth factor) הגורם ליצירת כלי דם חדשים המזינים את הגרורה ופותחו תרופות נגד הפקטור הזה כמו אוואסטין וארביטוקס (זוכרים את הפגנות החולים בסרטן המעי הגס נגד ועדת הסל?). פותחו טיפולים ביולוגים נגד הגרורות כמו מבטרה ועוד. כל זה והתפתחויות נוספות לא מופיעים בערך. Avi1111 - שיחה 18:41, 28 בספטמבר 2014 (IDT)
הערך כתוב טוב, אך עדיין אינו בשל לטעמי כערך מומלץ. כדאי היה להרחיב את פרק תהליך יצירת הגרורות ולפרט יותר על תהליך ההתנתקות מהגידול הראשוני ועל הגורמים המשפיעים על יצירת הגרורות (כמו התנתקות מה-ECM ומידע נוסף שמופיע בוויקיפדיה באנגלית), אפשר גם להזכיר en:Tumor-associated macrophage כפרט מעניין. ערן - שיחה 20:00, 28 בספטמבר 2014 (IDT)
תודה רבה על המשובים הבונים. שלי תעבוד על זה ותודיע כשהיא סיימה לצורך בדיקות נוספות. חג שמח לכולם, Shani - שיחה 12:24, 13 באוקטובר 2014 (IDT)