שיחה:ג' בתמוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מיזם תאריכים עבריים[עריכת קוד מקור]

ערך זה השתתף כבר במיזם תאריכים עבריים.
ראו דף ההסבר
ג' בתמוז

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פירוט מיזם תאריכים עבריים וטבלת עבודה

אירועים[עריכת קוד מקור]

נולדו[עריכת קוד מקור]

נפטרו[עריכת קוד מקור]

בהצלחה לכל העוסקים במלאכה! דףהצטרפו למיזם התאריכים העברייםשיחה 13:41, 20 באוקטובר 2007 (IST)

למה לא מאשרים את ג' תמוז? חג הגאולה של החסידות????[עריכת קוד מקור]

ג' תמוז הינו יום היסטורי רם מעלה, שבו הרבי, משה רבינו, של מאות אלפי יהודים היה אמור לצאת להורג והתבטל גזר דינו. הערך הזה מופיע בכחל האינציקלפדיות, והופיע כאן בויקפדיה -ראו ערך של ה23 ליוני, רק שיניתי פרט קטן בכך שתיקנתי את הערך מכך שהוא שוחרר בתאריך ג' בתמוז לכך שהתבטל גזר דינו. קראתי את המדריכים, הערך נשמע בסדר גמור, אני מבקש אנא אל תכנסו לקרבות אגו, תעזרו לתקן אם צריך, סך הכל כל הערך הזה מתבסס על ערך שהיה כבר קיים כאן! רק שיניתי כמה מילים למען ההיסטוריה.אבל לא להסיר לבטח. אני מביא כאן את התשובה שהבאתי לדרור, לאור בקשת איתי - שאשים את התגובה בשיחה של הערך. אני עומד בתוקף שזהו ערך אולי החשוב ביותר בכל האינציקלופדיה, זהו הערך היסטורי בו היהודים מסמלים את ניצחון היהודי על הטבע, כפי שזה התבטא בניצחון היהדות את רוסיה הקומוניסטית. על שם היום הזה כל החודש תמוז נקרא בחסידות חג הגאולה, והארוע נחגג במסיבוץ בכל רחבי תבל. אם אתם סבורים שארוע זה צריך להיות אנונימי..אני לא יודע מה לא. בקשה תעזרו ואל תהרסו.- שוב הערך היה קיים ואין קשר לנגיעה האישית שלי אליו, לפרסומו. לא יתכן שאני אפנה אנשים בפייסבוק לחפש את הערך ופתאום הוא ימחק. הנני סטודנט מצטיין, ןולא איזה ילד שכותב לכם.

רצ"ב התשובה מדרור:

לא יתכן ש מאות אלפי יהודים יחגגו את היום הזה, ואתה תמחק את המאורע שבגינו חוגגים שמע, אף אחד לא שמך לשופט, והותק כאן לא מאפשר לך לשנות את ההיסטוריה. סיפור המאסר של נשיא ישראל, נשיא הדור, הרב המקובל של ישראל בתחילת עד אמצע המאה, הרב יוסף יצחק שניאורסהן, שנתן את חייו למען ישראל, נאסר על ידי הקומוניסטים ובאורח פילאי, גזר דינו התהפך ממיתה לחים, ולאחר מכם בוטל לגמרי :

אם יש בעיה בניסוח, תעזור, לנסח, אך פתאום למחוק את הערך - ששכב, כאן כמה שנים, עד ששיניתי את העובדות, כי הוא לא שוחרר ב ג' בתמוז, אלא ביב' יג' בתמוז, כאן ארע הנס שהתפך הגזר דין. הרבי מילובאוויטש שיש הטוענים שהוא סוג של משיח בעם - הפך את היום הזה ליום ענק של שמחה, שלא אומרים בו תחנון שיום המסמל את עליונותו של היהודי על הטבע, ובצדק, נוא היהודי היחידי שניתח את האימפריה הסוביטית בזמן שזאת היתה משמידה אנשים במצומוץ או שולחת אותם לגלויות שימיתותו הם את עצמם במקום לבזבז עליהם את הכדור.

אני מבקש ממך, לעזור ולא למנוע מאמת ברורה עובדתית שכתובה אפילו באינציקלופדיה אביב ולא להימנע, כי בנושא רם מעלה כזה אין בכוונתי לוותר.

הסיפור המלא הוא כאןן לפניך, אך אין בכוונתי לתאר בג בתמוז אלא רק בקצרה כמו שתיקנתי בערך.

המאסר השביעי המאסר השביעי היה הקשה מכולם, בעקבות פעולותיו להחזקת הדת נאלץ אדמו"ר הריי"צ לעזוב בתחילת תרפ"ד את רוסטוב לעיר לנינגרד (פטרבורג) על מנת שלא ייאסר. למרות זאת, בחצות ליל רביעי י"ד סיון תרפ"ז הובל הרבי הריי"צ לבית הסוהר "שפעלערנע". נחקר שעות רבות ובסיום החקירה אמר אחד החוקרים: "בתוך 24 שעות תומת בירייה!". בעקבות לחץ בינלאומי ומאמצי ההצלה שריכזו הרב מרדכי דובין (חבר פרלמנט מלטבייה), ד"ר אוסקר קוהן (חבר הבונדסטאג הגרמני) וגב' פישקובה (יו"ר הצלב האדום הרוסי) הומר גזר דין המוות לגלות של 10 שנים באיי סלובקי. לאחר השתדלות הגב' פישקובה שוב הומר העונש לגלות של 3 שנים בעיר קסטרמה, שהחלה ב-ג' תמוז תרפ"ז.

הגב' פישקובה שוב השתדלה אצל ראשי השלטון הסובייטי וביום שלישי י"ב תמוז תרפ"ז כאשר אדמו"ר הריי"צ הגיע להתייצבותו השבועית, בישר לו הפקיד כי אינו צריך להתייצב עוד היות והגיע פקודה לשחרור מלא, אך כיון שזהו יום חג בקסטרמה המשרד לא הנפיק את תעודת השחרור עד ליום המחרת.

אדמו"ר הריי"צ שהה ימים אחדים בלנינגרד ועבר לכפר מלחובקה כיון שהיבסקציה והג.פ.או. איימו שוב לאסור אותו. לאחר מאמצים רבים הרבי קיבל אישור יציאה לריגא (לטביה) ולמחרת שמחת תורה ה'תרפ"ח יצא מרוסיה עם משפחתו.

מלחמת העריכה כאן לא מובנת לי, אכן אירוע חשוב ובגרסה הנתונה הוא גם מנוסח היטב לענ"ד. • קוני למלג' בתמוז ה'תשס"ט • 16:13, 25 ביוני 2009 (IDT)
בדף זה יש לתת תיאור קצר, בן משפט אחד, ולא לספר סיפורים ארוכים. עקב אריכותו, כמו גם אריכות הדיון כאן, קשה לעמוד על חשיבותו. בוודאי ידוע לשניכם שחג הגאולה אינו בג' בתמוז. דוד שי - שיחה 00:02, 27 ביוני 2009 (IDT)
  • ויכוח מיותר, הערך שכב פה כמה שנים, רק מפני ששיניתי בו מילה, לא אומר שצריך לריב על מהימנותו או חשיבותו. הוא ערך שאנשים מחפשים ומעונינים למצוא עליו מידע. ג' בתמוז כן חג הגאולה שנחגג ביתר שאת ביב יג , אך עדין הוא סיבה לחגיגה לזרם מהותי ביהדות, וסיבה לזיכרון היסטורי שרב גדול נשיא ישראל ניצל ממוות ביום הזה. אני מבקש בואו נתעסק בכתיבה חדשה במקום בויכוח מיותר, בפרויקט אדיר שכזה עדיף שערך ישכב מאשר לא ישכב ויחפשוהו.
טוב, למרות שערכת, ללא הסבר בדף השיחה כאן,

הקיצוץ שהוצע מן הערך מתקבל על הדעת, אך ניתן את הקיצוץ לציין במועדי היום, ג' תמוז, שכן מאות אלפי יהודים כן מצינים אותו. ובכך כולי תקווה, שהדיון על הערך הזה יסתיים, ונוכל להשקיע את כוחנו בערכים חדשים.

לא. קודם כל, לא כל אירוע צריך להיות מצויין בימים. רק כאלה בעלי חשיבות רבה ביותר ולא רק לקבוצה מצומצמת. שנית - הערך חג הגאולה מדבר על תאריך אחר. דרור - שיחה 11:58, 30 ביוני 2009 (IDT)

קרה כאן דבר מצחיק[עריכת קוד מקור]

נכנסתי לויקיפדיה העברית כדי לקרוא מעט על ג' תמוז (אני ממשפחה חב"דית והיה אצלנו שמייח בשבוע שעבר), והנה גיליתי שהערך עוסק באופן סתמי בתאריך ובכמה דברים שקרו בו. נכנסתי לערך חסידות חב"ד וגם שם גיליתי שתיקה גדולה. מאחר שג' תמוז נחשב לאירוע מרגש וחשוב מאין כמוהו, נכנסתי כאן לדף השיחה ומצאתי את הוויכוח שלעיל...
תראו, לא ראיתי מה היה כתוב קודם, ואני מניחה שהצעקות והאיומים של אלמוני גרמו רק נזק, אבל תרשו לי רגע להעיר כאן מהצד בשקט שצריך להכניס איפשהו בויקיפדיה מידע על היום הזה, חשיבותו לחב"ד, משמעותו הקבלית (יש כזאת) וכו'. אם יש הסוברים שלא כאן המקום, אז אדרבא, כתבו מהו המקום, ואני מאד אשמח אם אלמוני יירגע ויכתוב את עיקרי הדברים החשובים בבמה ההיא, היכן שתהיה. תמרה שיחה 22:01, 30 ביוני 2009 (IDT)

ומי מתאים יותר ממך לכתוב על זה? ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 22:05, 30 ביוני 2009 (IDT)
אני גם הופתעתי שהאחד באפריל קישר ליום הכזבים הבינלאומי כמו שהוא היה מקשר לקרב שקרה באיזו מלחמה בימי הביניים (עד ששיניתי זאת). Aghnonפורטל ספרד • הצטרפו למטרה! 22:28, 30 ביוני 2009 (IDT)
אז מהי חשיבותו? פטירתו של הרבי האחרון? או חלק מחג הגאולה שהיה לאחר עשרה ימים? ‏עמיחי 23:42, 30 ביוני 2009 (IDT)

(ולפי גרסה אחרת: תבנית:לינק לשנה עברית)[עריכת קוד מקור]

השנה המיוחסת לכניסת בנ"י לארץ ישראל הוא תפ"ט לבריאת אדם הראשון, אמנם ישנם המחשבים עוד שנה לפני בריאת האדם, אך לפי זה יהיה צריך להוסיף את הגירסא הזאת בכל הערכים. לכן מחקתי סוגריים אלו. --תולדות אדםשיחהג' בתמוז ה'תש"ע 17:53, 15 ביוני 2010 (IDT)

צריך גם לציין כי......[עריכת קוד מקור]

צריך גם לציין כי הרבי מלובביץ' גם נפטר בתאריך זה. תודה 84.228.116.78 19:06, 25 ביולי 2013 (IDT)'

זה מופיע, בשמו מנחם מנדל שניאורסון. דוד שי - שיחה 19:57, 25 ביולי 2013 (IDT)