שיחה:ה'תשע"ד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ראו דיון חשיבות בשיחה:ה'תשע"ו. אסי אלקיים - שיחה 19:36, 7 בפברואר 2009 (IST)

חשוב מאין כמוהו. מישהו פה קם על צד שמאל הבוקר. חגי אדלרשיחהל-103 ערי מיליונים אין עדיין ערך. קחו אחת! • י"ח בשבט ה'תשס"ט • 16:10, 12 בפברואר 2009 (IST)

דיון חשיבות מחודש[עריכת קוד מקור]

ראו שיחה:ה'תשע"ו ושיחה:ה'תשע"ט. ‏Hyuna‏ • שיחהאפל, זה לא רק תפוח • חציל-צילון • 00:56, 28 במרץ 2013 (IST)

התייחסות לאירועים אסטרונומיים חריגים.[עריכת קוד מקור]

אחד הדברים הבסיסיים שמצויינים על בסיס קבוע בלוחות שנה עבריים היסטוריים/ או קבועים. אלו אירועים אסטרונומיים חריגים או תופעות אסטרונמיות מחזוריות. זו הסיבה מדוע מציינים בכל לוח עברי רציני מדי חודש חודש את סוף זמן קידוש לבנה. או מתי תיהיה ברכת חמה. מתי שקיעה ומתי זריחה ומתי עלות השחר. כידוע גם על הופעת שביט יש ברכה מיוחדת. לוח עברי ככל לוח שנה הוא גם ענין של תרבות ושל תחזיות. של אלו המפרשים דברים ע"פ מה שנחשב בעיניהם חכמת הנסתר או להבדיל אסטרולוגיה וכד'. לכן אירועים אסטרונומיים בתאריך מסוים הם ענין שיש לו חשיבות לציון. עובדה שגם לחובבי המדע וגם לאזרחים הפשוטים מספרים ומעודדים לעקוב אחרי תופעות אלה בעיתן. לכן אני מיצר על כך שמשתמש ברוקולי בחר להסיר את הקטע הבא מגוף הערך:

אסטרונומיה[עריכת קוד מקור]

כסלו-טבת: שביט ISON ייראה בעין בלתי מזוינת. על פי ההערכות הוא עשוי להיראות בבהירות הדומה לשל הירח המלא.

(עד כאן הקטע שהוסר)

אישית אין לי מידע על האירוע הזה מלבד מה שנכתב בויקיפדיה. לפי מה שנכתב כאמור מדובר באחד מהופעות השביטים החריגות ביותר (שביט בבהירות הדומה לירח מלא) כלומר מראה של כשני ירחים בלילה אחד כאילו אנו בכוכב אחר.

רמזתי לברוקולי בתקציר העריכה הערה שאמורה להספיק לכל מי שמבין בתחום לוחות השנה העבריים. על דמות הנחשבת למומחית בנושא לוחות השנה העבריים ואשר הלוח שהוא מוציא שנה בשנה כבר שנים רבות מקובל ומשמש במקור בסיסי לרבים שזמני הלוח העברי יקרים לליבם. (תיקנתי כעת את הכינוי ששיבשתי בטעות לברוקולי)

(גם בחיבורים כרונולוגיים יהודיים שנכתבו לפני מאות שנים, מקובל להתייחס לאירועים שכאלה). מי-נהר - שיחה 10:00, 28 במרץ 2013 (IST)

אני מבקש לא לשבש את שם המשתמש שלי. זה ברוקולי. לא ברוקלי, ובוודאי לא בורקולי.
לגופו של עניין - מעבר של שביט אינו נחשב כבר למאורע כל כך חריג. בעבר לא הבינו את התופעה הזאת, והתייחסו לכל דבר כזה כמאורע חריג עם משמעויות דתיות וכו'. היום, תודה לאל, התבגרנו קצת ואנחנו כבר לא מתרגשים מכל דבר כזה. לא מדובר פה עד כמה שהבנתי במעבר חריג במהותו, משהו בסגנון שביט האלי או אפופיס (אסטרואיד).
מפעלו של הרב גנוט ראוי לכבוד רב, אבל זה שהוא כתב משהו בלוח השנה שלו זה ראיה לזה שהוא כתב את זה שם. לא יותר ולא פחות. באנציקלופדיה יש שיקולי עריכה שאינם בהכרח זהים לשיקולי עריכה של קלנדריסט כמו הרב גנוט.
אירועים כאלה הם כלל עולמיים, ומקומם אם בכלל הוא בלוח שנה לועזי. אין להם שום משמעות מבחינת הלוח העברי. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 10:18, 28 במרץ 2013 (IST)
מה שנחשב כחריג או ככזה שכבר לא, או כענין של בגרות והתרגשות כל אלה הם תיאוריה אישית שלך בלבד ואינם משמשים כלל כאינדיקציה ועילה להתייחסות בתחום המדובר הזה של לוח השנה העיברי. כמו כן בפועל אי אפשר להתכחש לענין הרב שיש בזה על אותם אנשים כמו כל אלה שהיה להם בזה ענין גם בעבר, וכך גם על כלל הציבור הזוכה לסיקור חדשותי מיוחד בכל אירוע כזה גם כיום. מיותר להביא לעובדות מפורסמות אלה ראיה.
לגבי השאלה מה שייך או לא שייך ללוח העיברי. חבל שלא דנו בזה כראוי כשהכניסו שלל דברים לתבניות של "אירועים בלוח העיברי" מהם משמע שהרחיבו מאד מאד את מה שנכנס לשם.
כללו של דבר אין לך דבר יותר טריוויאלי מאשר התייחסות למאורעות אסטרונומיים בלוח שנה עברי עקבי ורציף. בוודאי כאשר מדובר באירועים בולטים כל כך. להזכירך קיימת סדרת הערכים של בהם אתה יכול לדרוש שלא יציינו אירועים אסטרונומיים. מי-נהר - שיחה 10:41, 28 במרץ 2013 (IST)
לא אמרתי לא לציין את זה בכלל. אבל זה לא שייך לכאן, אלא לערך על השנה הלועזית. המאורעות האלה הם מאורעות כלל-עולמיים, ובהחלט לא מוגבלים רק לישראל. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 14:17, 28 במרץ 2013 (IST)