שיחה:הבדלי מין במבנה המוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
WikiDemia.PNG
Wikimediaisrael-logo.png

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "פסיכולוגיה וחקר המוח" של בית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה, במסגרת מיזם ויקיקמפוס במרכז הבינתחומי הרצליה.


הבדלי קישוריות בצרבלום[עריכת קוד מקור]

צהוריים טובים, מדוע נמחק הפירוט על טיב הקשרים בין הצרבלום לאונות המוח, ובתוך הצרבלום? הרי המינוח 'אפקטים הפוכים' אינו מתאר במדוייק את ממצאי המחקר. Shaishyy - שיחה 13:08, 7 בינואר 2020 (IST)

הי Shaishyy, בעריכה שלך היה פירוט יתר עם הרבה ז'רגון שאינו נהיר לקורא הממוצע, ובנוסף הסרת את המידע לגבי אונות המוח השונות והשארת רק מידע על ההמיספרות והצרבלום. בניגוד למה שכתבת בתקציר העריכה שלך ("מי שכתב לפני את הפסקה לא היה בקיא באנטומיה של הרשתות העולות והיורדות בין המוח לצרבלום מה שהוביל למצג שווא של ממצאים סותרים"), תוכן הערך נבדק על ידי מרצות ממרכז סגול לחקר המוח במסגרת מיזם כתיבה באקדמיה. כמו כן לא היה מצג שווא של ממצאים סותרים אלא נאמר שנמצאו דפוסים הפוכים בצרבלום ובשאר המוח. המינוח 'אפקטים הפוכים' מבוסס על המשפט:
In all supratentorial regions, males had greater within-hemispheric connectivity, as well as enhanced modularity and transitivity, whereas between-hemispheric connectivity and cross-module participation predominated in females. However, this effect was reversed in the cerebellar connections.
מקווה שהניסוח הנוכחי מקובל עליך. יהיה נהדר אם תוכל לציין מספרי עמוד לספר שהוספת כמקור, כי בלעדיהם זה לא באמת מקור בר-אימות. Keren - WMIL - שיחה 12:43, 14 בינואר 2020 (IST)
היי קרן, אכן שגיתי בניסוח תיעוד העריכה ואני מצר על כך. כמו כן הסרת הקישוריות של האונות הייתה בטעות, ותודה רבה שתיקנת זאת! בנושא הממצאים ההפוכים - כשקראתי את המילים "דפוסים הפוכים בצרבלום" היה נשמע לי הדבר כמייצג סתירה, והרחבתי על המסילות כדי להראות למה זה לא סותר. אכן כותבי המאמר השתמשו במינוח זה, אך אם הדבר יכול לגרום להבנה שגויה אני הייתי מעדיף להימנע מכך. בקשר לכך שהכתוב אינו נהיר לקורא הממוצע, זו כבר שאלה כללית של מדיניות ויקיפדיה. ישנם ערכים רבים שאינם נהירים לקורא הממוצע, אך אדם שכן מצוי בשפה אך לא מתמחה בנושא הספצפי יכול למצוא בה ערך רב. ערכים רבים העוסקים במדעי הטבע נכנסים לקטגוריה זו, ואיני רואה סיבה שתהיה חריגה מכך בנושא זה. אולי צריך לעשות הפרדה יותר ברורה כאשר נכנסים לעובי הקורה של ההבדלים הצרבליים, אך כל עוד המידע נכון ורלוונטי לנושא לע"ד הוא צריך להיות שם, אשמח לשמוע את דעתך ואת דעת Kulystab, tsabarn, שני אבנשטיין, Ewan2, חסר תקנה, BAswim, Darsheni, מגזין יהלוםבעלי הידע ברפואה יחד עם Ravit, Chenspec, Tshuva, Ewan2, האלקושי, גלייכער, shaishyy, Alon112בעלי הידע בפסיכולוגיה. בקשר לספר, אני די עמוס במטלות אקדמיות של סוף סמסטר, מקווה שאמצא זמן להוסיף עמודים, לעת עתה כיוון שיש מקורות נוספים שתומכים באמירה אני אוריד את המקור ולכשאמצע את הזמן אחזיר אותו. בברכה, Shaishyy - שיחה 14:15, 14 בינואר 2020 (IST)