שיחה:הכרזת כורש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לשכתוב דחוף[עריכת קוד מקור]

יש פה ערבוב שגוי מאוד של שני מסמכים היסטוריים: הגליל של כורש (הצהרת כורש לבבלים) להצהרת כורש היהודית. כרגע הערך הוא לא נכון בכלל ומטעה מאוד! לטיפול דחוף A&D - עדי 11:10, 2 באוגוסט 2007 (IDT)

צודק מי שכתב מעליי הצהרת כורש וכתובת הגליל אלו שתיי מושגים שונים חבל להטעות את מי שקורא

או שאין ערבוב שגוי, או שאתה טועה. מסמך היסטורי אחד יש - והוא זה המופיע במוזיאון הבריטי. אם מדובר בהצהרה לכל האומות (וההצהרה בספר עזרא היא דוגמה) הרי שהערך נכון ומדוייק. אין הוכחה היסטורית ל"הצהרת כורש היהודית" ולכן אם אין מדובר באותו מסמך, יש אחד שהוא מסמך היסטורי, ואחד שהוא פרק בספר עזרא. דרור - שיחה 10:21, 10 בפברואר 2010 (IST)

מרדכי שלט בפרס אחרי נפילת המן והחשורוש[עריכת קוד מקור]

ובהצרה של כורש אומר כורש שהוא משחרר את חופש הדת על פי פקודת מרדוך, יכול להיות שאותו מרדוך הוא מרדכי? זה די מתאים בהתחשב במבטא הפרסי.

לא. מורדוך הוא אל בבלי. גילגמש שיחה 20:16, 16 באוגוסט 2010 (IDT)
מרדכי נקרא על שם האל מורדוך (כנראה שם פרסי נפוץ). הללשיחה • ז' באלול ה'תש"ע • 20:18, 16 באוגוסט 2010 (IDT)
כורש הוא דמות הסטורית. מרדכי היהודי מופיע במגילה. אין כל תמיכה במקורות אחרים לסיפור מגילת אסתר. Hanay שיחה 22:42, 16 באוגוסט 2010 (IDT)
אל תהיה כל כך בטוח, מורדוכי ואיסתהר אומר לך משהו? לא קובעים כזה דבר בלי לדעת.

טופלה הבעיה הדחופה מ2007 - הפרדת שני המסמכים, וכן דיון מקיף יותר בשניהם[עריכת קוד מקור]

שכתבתי לחלוטין את הערך מכיוון שהיה טועה ומטעה, ומבוסס על שמועות שנפוצו בציבור אך אינן אמיתיות - הקשר בין הצהרת כורש המקראית לגליל כורש. כמו כן, הוספתי דיון נרחב יותר בעדויות המקראיות, וכן הסבר מדוע אנשים טועים לחשוב שגליל כורש הוא הצהרת זכויות אדם, וצירפתי את הנוסח האיראני המזויף. מכיוון שזה הפעם הראשונה שכתבתי ערך בויקיפדיה, אני מבקש שעורך ותיק יעבור על הדברים ויתקן מה שצריך מבחינה עיצובית.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

אז אולי תפריד את הערך לשתיים (כמו בויקיאנגלית) - את הערך הזה תשאיר להצהרת כורש ותכתוב ערך נפרד על גליל כורש. אם זה יטופל יהיה קל להפריד בויקינתונים בין wikidata:Q405008 לבין wikidata:Q12770033. ‏DGtal‏ - שיחה 15:45, 14 בפברואר 2016 (IST)
יש לי בעיה עם חלק מהתוכן בעריכה הנוכחית, היא כוללת הצהרות פסקניות מסוג: "מתוך כך התפשטה בציבור הדעה המוטעית שגליל כורש הוא הגרסה הבבלית להצהרת כורש המקראית". אני לא יודעת לאיזה ציבור הדעה התפשטה. ומביאים כאן כמקור את אתר " United for Human Rights" לנו חושב לדעת מה המחקר האקדמי חושב על הגליל, ולא להקדיש קטעים שלמים מציטוטים של גופים שאינם אקדמאים. אפשר להזכיר זאת בפסקה קטנה אבל אין מקום לכל הציטוטים האלה. התוספת הזאת כוללת עוד טקסטים פסקניים כמו "כמובן שאין שום קשר בין גליל כורש לבין הטענות הללו. ההבנה השגויה הזו של תוכן גליל כורש נובעת מפרופוגנדה איראנית החל משנות השבעים". זו טקסט המתאים לכתבה, בלוג אבל לא לאנציקלופדיה. לא ניתן גם מקור לנוסח שנקרא עכשיו בערך "נוסחה של הכתובת האמתית:". ולגבי הזיוף, אין טעם לתת את כולו באנגלית, יש מקום לתת את המשפטים שהוספו. וחשוב לציין להם מקור. אני מתייגת גם את משתמש:Key maker, את ליעד ואת גילגמש. מה דעתכם על העריכה הנוכחית? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:28, 14 בפברואר 2016 (IST)
שמתי לב לבעיות בטקסט, אבל היות שמדובר בעורך חדש שגם ביקש ביקורת עמיתים, אני בטוח שניתן לשפר את המצב. גילגמש שיחה 18:30, 14 בפברואר 2016 (IST)
אני מסכים עם חנה בכל מה שכתבה. אני חושב שכדי לעשות סדר, כדאי להתחיל מהצעתו של משתמש:DGtal‏. Liad Malone - שיחה 18:44, 14 בפברואר 2016 (IST)
קודם כל, יפה שיש מי שמרים את הכפפה ומשפר ערך חשוב שלוקה בחסר. מסכים עם חנה Hanay. די ברור שקיים קשר בין שני הטקסטים והכרחי להשתמש באחד כדי להסביר את השני. עם זאת, הם אינם אותו הטקסט ובעוד שיש באמת דילמה אם שווה להציגם בערך אחד, אני בעד להפריד ולהתייחס בכל ערך לשני. יש לי גם כמה הערות תוכניות, לא בהכרח מתקנות:
 • להצהרת כורש התייחסות סמויה, אבל ברורה מאוד, לרפורמות הדתיות של נבונאיד בין השנים 555-539 לפנה"ס. הם ההקשר של ההצהרה ואף שיש בערך התייחסות למדיניות של כורש לגבי גיוס אלוהויות מקומיות ללגיטימציה שלטונית, אני חושב שזה דורש חידוד.
 • הצהרת כורש מהמקרא וגליל כורש שנמצא, למיטב ידיעתי במספר עותקים, משקפות אסטרטגיה פרסית לניהול אימפריה ששונה באופן מהותי מהאימפריות האשורית והבבלית לפניו. אני בעד התייחסות לנושא.
 • אני מרגיש שיש נתק בין אירוע ההצהרה למימוש של דריוש - יש פער של בערך 18 שנה וקרו דברים מאז. אם מתייחסים לאופן הטיפול של דריוש אולי שווה לומר מילה על מה קרה עם השבים בגל הראשון ומדוע בכלל דריוש נדרש לנושא כ"כ הרבה זמן אחר כך.
 • אישית, לא חושב שצריך להכניס ציטוטים ארוכים כאלה מאתר לא רלוונטי ועוד באנגלית.
 • פרק הניתוח חסר סימוכין. יש דברים בגו, אבל אני מנחש שסימוכין יעזרו גם לארגן אותו באופן ברור יותר וגם למנוע רושם שזוהי עמדת עורך הערך.
 • אם יש למישהו זמן או חשק - שווה להתייחס לסוגית הימצאות ההצהרה באחמתא ולא בפסרדנה (עודד ליפשיץ כתב והרצה על זה), ולסוגית תעודות "מיירב" בסוריה (שחקר ישראל אפעל) ומחזקות עוד יותר את הבנת האסטרטגיה הפרסית.
 • אולי גם יש מקום להתייחס לסוגיית כמות השבים. זה כמובן קשור לערך שיבת ציון, אבל טענות ששיבת ציון הייתה קטנת מימדים, אולי משפיעות על הערכת משמעותה של ההצהרה.

אם תרצו שאעזור בהרחבות לכותב, אני מוכן לנסות. Key maker - שיחה 20:18, 14 בפברואר 2016 (IST)

Key maker, כל עזרה תתקבל בברכה. נקווה שהאנונימי גם נכנס לכאן וקורא את מה שנכתב, יעשה מאמץ להתייחס להערות ולשפר את הערכים. כי תהיה בעיה להשאיר את הערך הזה כמו שהוא כתוב עכשיו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:25, 14 בפברואר 2016 (IST)
האנונימי התעלם מהדיון כאן. אי לכך ולאור הבעיות שבגירסתו, שחזרתי למצב הקודם. מי שרוצה לקרוא ולשפר, מוזמן להיכנס לגרסאות קודמות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:40, 19 בפברואר 2016 (IST)
כדאי לפחות לציין כאן את גרסתו [1], כך תהיה איזו אפשרות שימור לדבריו הנרחבים עבור מי שיירתם לעבד את דבריו ולהוציא מהם תוכן ראוי לערך. קובץ על ידשיחהוִיקִיפֶּד מְנַקֵּדכיצד חרבה ירושלים? 21:12, 26 בספטמבר 2016 (IDT)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

תיקנתי את שם הערך מ"הצהרת כורש" ל"הכרזת כורש" בגלל הסיבות הבאות:

 1. באקדמיה משתמשים רק ב"הכרזה" ולא ב"הצהרה". למשל, ראו את הספרים הבאים:
  1. בין הכרזת כורש להצהרת בלפור : [שיבת ציון הקדומה והמחודשת] / מנחם שטרן 1941
  2. תולדות ישראל, תקופת בית שני מהכרזת כרש עד ימי הורדוס. ישראל. משרד החינוך והתרבות. האגף לתרבות תורנית;(תשכ"ה)
  3. ד"ר שמואל אברמסקי, ‏הרקע ההיסטורי להכרזת כורש, באתר "דעת"
  4. באנציקלופדיה העברית
 2. מדובר בהכרזה - פרסום הצהרה לציבור. אבל הצהרה - אינה בהכרח פרסום לציבור. (ראו במילון רב מילים ועוד).

יוסי2 - שיחה 18:54, 31 באוקטובר 2016 (IST)

אמינות המסמך[עריכת קוד מקור]

פיסקה זו בערך כפולה וחוזרת על התוכן של הפיסקה 'הצהרת כורש בספר עזרא', בתחילתה, בשינויים מעטים. מן הראוי למחוק את הפיסקה השניה, כי טכנית זה יותר קל. אם כי ענינית למען הסדר הטוב הדיון על האמינות יותר מתאים בפיסקה בפני עצמה. פניקס - שיחה 11:46, 19 ביוני 2018 (IDT)