שיחה:הסכם ריבנטרופ–מולוטוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

"בקבוק מולוטוב"[עריכת קוד מקור]

אני יודע שזה לא כל כך קשור, אבל ידעתם שבקבוק מולטוב קרו על שמו של מולטב, בגגל ההשפעה ההרסנית שהיהב לשר החוץ הרוסי כול פעם שהוא נכנס לחדר, במקביל לההשפעה ההרסנית של בקבוק מולטוב.

אם כבר, אז הוא קרוי בגלל השימוש הנרחב בו במלחמה הפינית בשנת 1940. אלמוג 19:03, 12 אפר' 2005 (UTC)
עיין בערך: בקבוק תבערה, המזכיר את השיום. -- דבורה ג'יי שיחה 08:53, 24 במרץ 2007 (IST)

סדר השמות[עריכת קוד מקור]

לפי בירור שערכתי, שם ההסכם נזכר באנגלית, בגרמנית, וברוסית כ-"מולוטוב-ריבנטרופ". מסתבר ובהיעדר הסבר אחר, שהסדר נקבע על פי הא"ב. מדוע הסדר בעברית הוא "הפוך"? -- תודה, דבורה ג'יי שיחה 09:25, 24 במרץ 2007 (IST)

לא בטוח שיש פה נכון מול שגוי. כשלמדתי את זה בבי"ס השם היה ריבנטרופ-מולוטוב, כך שזו לא קפריזה ויקיפדית גרידא. אגב, הניסוח הנוכחי של הערך באנגלית הוא "Molotov-Ribbentrop Pact, also known as the Hitler-Stalin Pact or German-Soviet Non-aggression Pact", והוא מאוד גרוע: אפשר להבין ממנו שמולוטוב ייצג את היטלר וריבנטרופ את סטלין. אם הם מתעקשים להשאיר את סדר השמות כפי שהוא, מן הראוי שלפחות יהפכו את הסדר בין הנאצים והסובייטים, כדי שתהיה התאמה. ‏odedee שיחה 09:37, 24 במרץ 2007 (IST)

שמות[עריכת קוד מקור]

מעניין אותי לדעת, למה בערך לסובייטים קוראים רוסים?

לדוגמה סטאלין היה גרוזיני. טרוצקי יהודי.

אתה צודק. אין סיבה וזה תוקן. דוד א. - שיחה 11:31, 10 באוגוסט 2009 (IDT)

בעיקבות המאמר של אבינרי[עריכת קוד מקור]

שלמה אבינרי כותב ב"הארץ" מאמר, ומזכיר שהמגעים להסכם החלו אחרי שנכשלה יוזמה אחרת של תיאום בין בריטניה וצרפת לבין בריה"מ להגנת פולין, בגלל שהפולנים סירבו לאפשר לצבא האדום להיכנס לשטחם כדי להגן עליהם מפלישה גרמנית (ובסוף הם קיבלו את הצבא האדום בשטחם שמשלים את הפלישה הגרמנית...).

נראה לי שכדאי להוסיף את זה לערך. emanשיחה 05:00, 14 בספטמבר 2009 (IDT)

אבינרי צודק, היו שיחות כאלה, אך היו סיבות רבות לכשלונן ולא רק הסירוב הפולני. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 06:54, 14 בספטמבר 2009 (IDT)
קודם כל השיחות לא היו על הגנת פולין. השיחות היו על כלל המדינות במזרח אירופה. מדינות מזרח אירופה לא ידעו ממה הם מפחדים יותר - מפלישה גרמנית או מ"עזרה" רוסית תוך השתלטות הקומוניסטים על המדינות. יש גם לזכור שמדינות קיבלו את עצמאותם רק לאחר מלחמת העולם הראשונה/מהפכת אוקטובר ולפני זה היו חלק של האימפריה הרוסית. דוד א. - שיחה 07:59, 14 בספטמבר 2009 (IDT)

מניעים להסכם[עריכת קוד מקור]

הוספתי מניעים לחתימת ההסכם מצד גרמניה וברית המועצות Elmogo - שיחה 14:25, 7 בינואר 2012 (IST)