שיחה:הסתברות מותנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הדוגמא לא טובה . למשל : כתוב למשל ש אדם אכפתי לא יעזור לאלי אם הוא לא מבחין במכונית (הסתברות 1/4) " אבל זה לא נכון אנחנו לא יודעים שחוק המכפלה חל פה אולי המאורע שאדם אכפתי תלוי במאורע שאדם לא מבחין במכונית) . למשל אולי כל האנשים האכפתיים לא מבחינים במכונית ואז ההסתברות היא 1 ולא רבע .

הדוגמא לא מדוייקת.[עריכת קוד מקור]

נטען שאדם אכפתי לא יחלץ את המכונית אם הוא לא מבחין במכונית (הסתברות 1/4). אבל, בדוגמא עצמה לא מצויין איך מתפלגים האנשים שאינם מבחינים במכונית. לחילופין, לא מצויין גם מהו אחוז האנשים האכפתיים מאלו שלא מבחינים במכונית.אנונימי/ת לא חתם/ה

ההנחה - המתבקשת - היא שמי שלא הבחין במכונית לא יחלץ אותה, ואחת היא כמה הוא אכפתי ואילו כישורי חילוץ יש לו. ‏odedee שיחה 21:48, 9 במרץ 2010 (IST)

כשל לוגי[עריכת קוד מקור]

"כשל לוגי נפוץ הוא לחשוב שהסדר לא משנה וכי הסתברות בהינתן שווה להסתברות בהינתן ." לא נראה לי סביר שזהו כשל לוגי נפוץ. על מה הקביעה מבוססת? תומר 15:21, 6 במאי 2011 (IDT)

קו אנכי, לא נטוי[עריכת קוד מקור]

בערך הזה, וגם בלפחות מקום אחד נוסף בוויקיפדיה, הקו שמפריד בין ה-A ל-B (בנוטציה של ההסתברות המותנית של A בהינתן B) מופיע כקו נטוי, ולא כקו אנכי. זה בניגוד לנוטציה בכל מאות המאמרים והספרים בהסתברות/סטטיסטיקה שקראתי, וגם בניגוד לנוטציה בערך המקביל בויקיפדיה האנגלית. אם לא תעלה התנגדות בימים הקרובים, אתקן את העניין. Huckbuc - שיחה 08:29, 8 בספטמבר 2011 (IDT)

טעות בהסבר פתרון הדוגמא (בכל זאת)?[עריכת קוד מקור]

"ההסתברות שאדם אכפתי לא יעזור היא 3/8" - משפט זה כפשוטו שגוי: ההסתברות היא 3/4, כי ההסתברות שאדם אכפתי יעזור היא 1/4 (בהינתן שהוא אכפתי, אין לכפול שוב בהסתברות שהוא אכפתי).

אבל המונה אינו מייצג את "ההסתברות שאדם אכפתי לא יעזור", אלא את ההסתברות של המאורע "האדם שעבר הוא אכפתי, והמכונית לא חולצה". זו הסתברות משותפת (Joint probability) ולא מותנית, ולכן דווקא צריך לכפול בהסתברות שהאדם שעבר הוא אכפתי.

לסיכום, התוצאה הסופית נכונה, אבל ההסבר שגוי ומפריע למי שמנסה להבין.

הערות לפני תיקון?

לאף טוף - שיחה 16:30, 19 באפריל 2013 (IDT)

החישובים אכן נכונים והניסוח קצת מבלבל. שיניתי בהתאם. תומר - שיחה 16:46, 19 באפריל 2013 (IDT)

בעיה בשלמות הערך[עריכת קוד מקור]

חסר עוד מידע ,דוגמאות ו-REF 37.142.120.17 14:59, 7 בינואר 2015 (IST)