שיחה:העלייה ממרוקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ההפליה והגזענות חייה במדינת היהודים[עריכת קוד מקור]

עד היום יש הפליה וגזענות כלפי יוצאי מרוקו מהממסד, ההפליה והגזענות קיבלו פנים ותחכום חדש תחת הסוואה, תפקידי מפתח בשלטון הועברו בירושה מאב לבן או בת ואותה גזענות חייה עד היום משאבים לאומיים, וחברות לאומיות, הקצאת קרקעות והמילה "הפרטה" הינה עוד משחק מילים לכסוי של גזענות ואפליה בתי המשפט נישלטים על ידי אליטות אשכנזיות שההפליה ואי השיוויון צועק לשמים 93.173.176.126 13:12, 29 בספטמבר 2012 (IST)

טענות חסרות ביסוס[עריכת קוד מקור]

המשפט "כיום, מצויים צאצאי העלייה המרוקאית בקדמת הבמה בישראל בתחומים רבים ומובילים הן בשדרת הניהול בחברות המובילות במשק, הן בשדרת הפיקוד בצה״ל והן בתחומי הפוליטיקה, הספורט והתרבות. צאצאי העדה המרוקאית מהווים כיום את אחד מעמודי התווך של התרבות בישראל בתחומים כגון טלוויזיה, תיאטרון, ספרות, זמרה, פיזמנאות, וקולנוע" מחוסר סימוכין ותמוה. בממשלת ישראל, למשל, יש כיום רק 2 שרים ממוצא מרוקני (אמיר פרץ ומאיר כהן) כך שהטענה להשתלבוה "בקדמת הבמה" בפוליטיקה מפוקפקת. אשר ל"נהול בחברות המובילות" צריך מקור (שאני מסופק אם ימצא) לייצוג מעל החלק היחסי באוכלוסיה בדירקטוריונים או בהנהלות. יורם שורק - שיחה 08:48, 30 בספטמבר 2013 (IDT)

מי שהוסיף את המשפט לערך גם הוסיף איתה רשימה של אישים, אבל הורידו את זה בצדק כי זה מיותר. מחקתי את המילה ״מובילים״ מהמשפט (למרות שנראה לי שהיא לא הייתה שם במשמעות שהבנת אותה). כעת כתוב ״ כיום, מצויים צאצאי העלייה המרוקאית בקדמת הבמה בישראל בתחומים רבים הן בשדרת הניהול בחברות המובילות במשק, הן בשדרת הפיקוד בצה״ל והן בתחומי הפוליטיקה, הספורט והתרבות...״
עכשיו לא נראה לי שמשהו במשפט יכול להיות שנוי במחלוקת. כל מה שכתוב זה שיש יצוג של ״צאצאי העלייה״ ב״קדמת הבמה״ - לא כתוב כמה למה ואיך. Ben tetuan - שיחה 09:17, 30 בספטמבר 2013 (IDT)
בישראל כחצי מיליון יוצאי מרוקו וצאצאיהם המהווים כ10% מהאוכלוסיה היהודית. כדי להצדיק משפט הממקם אותם "בקדמת הבמה" צריך להראות ייצוג לפחות תואם את חלקם היחסי באוכלוסיה באותו תחום פעילות. בממשלת ישראל מכהנים 2 שרים יוצאי מרוקו מתוך 23 כלומר שיעור הנמוך במעט לאחוזם בכלל האוכלוסיה היהודית ואין כלל ייצוג ליוצאי מרוקו בקבינט המדיני-ביטחוני לא ברור, לכן על מה מתבססת מליצת "קדמת הבמה" בתחום הפוליטי. צריך לברר את העובדות הנוגעות ל"שדרת הפיקוד בצה"ל". יורם שורק - שיחה 10:23, 30 בספטמבר 2013 (IDT)
אתה מסיק מהמשפט משהו שאין בו. להגיד שיש יצוג בקדמת הבמה ליוצאי מרוקו לא משליך על השאלה האם היצוג הזה תואם/קטן/גדול מחלקם היחסי באוכלוסיה. בכל אופן כל הערך בהליך עבודה. Ben tetuan - שיחה 10:41, 30 בספטמבר 2013 (IDT)
אם עדה מיוצגת פחות מחלקה היחסי באוכלוסיה בתחום מסוים קשה לראות מה הערך האנציקלופדי של משפט מעין זה. באופן מוזר בערך אשכנזים לא מוזכרת הימצאותם במרכז הבמה בתחומים שונים למרות שהם מיוצגים לא רע בפוליטיקה, בשדרת הפיקוד הצבאית ובכלכלה. אין משפט מקביל בערך על העליה מרומניה או בערכים על יהדות תימן ועיראק. יורם שורק - שיחה 11:10, 30 בספטמבר 2013 (IDT)
בערכים שציינת אין צורך במשפט כזה, שמבהיר שלא מעט מים עברו בירקון מאז קשיי הקליטה בימי קום המדינה, כי מלכתחילה באף אחד מהערכים האחרים מלבד זה לא מוזכרים קשיי הקליטה. Ben tetuan - שיחה 18:03, 30 בספטמבר 2013 (IDT)
אני מסכים עם בן טטואן גילגמש שיחה 09:29, 1 באוקטובר 2013 (IDT)