שיחה:התבגרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כתוב שהתבגרות היא חלק מתהליך של האדם, אבל זה רק כך אלא גם אצל בעלי חיים. אביעד-מים 13:58, 19 פברואר 2006 (UTC)

בעלי חיים מתבגרים? או סתם נהיים פעילים מינית? Yonidebest Ω Talk 19:56, 19 פברואר 2006 (UTC)
ככל הנראה שכן, לפחות חלקם. קח לדוגמא כלבים, לגורים יש התנהגות שונה משל הבוגרים (בד"כ), מה שמצביע על התבגרות לא רק בפּ‏ן המיני. בברכה , ‏Almighty ~ שיחה 21:09, 15 בינואר 2007 (IST)


Adolesence, puberty ומה שביניהם[עריכת קוד מקור]

הועבר משיחה:גיל ההתבגרות:

קישרנו את זה לAdolesence ונגזרותיו בשפות השונות. מה נעשה עם מושג הPuberty, דהיינו ההתבגרות הפיזית? המושג הראשון מתייחס לתופעה מבחינת סוציולוגית ופסיכולוגית יותר, והשני הוא מושג פיזיולוגי. אולי כדאי שיהיה לנו "גיל הנעורים" לראשון ו"גיל ההתבגרות" לשני או "גיל ההתבגרות" לראשון ו"התפתחות גופנית בגיל ההתבגרות" בשני? בכל מקרה שניהם דורשים הרחבה דחופה מאוד.

לא קראתי את הערך, אבל יש לשים לב שיש ערך דומה התבגרות (שצריך להיות מקושר ל-Adolesence). ו-Puberty זה בגרות מינית. גיל ההתבגרות ככל הנראה מיותר, כדאי ליצור הפניה ל"התבגרות". בקיצור, יש למזג את גיל ההתבגרות והתבגרות. Yonidebest Ω Talk 08:56, 19 פברואר 2006 (UTC)
מיזגתי. עכשיו צריך מישהו שיעבור על זה ויוודא מה שכתוב, ומישהו שיכתוב את בגרות מינית. Yonidebest Ω Talk 19:56, 19 פברואר 2006 (UTC)

התבגרות בעלי חיים[עריכת קוד מקור]

לפי דעתי שם הערך צריך להשתנות להתבגרות בני אדם, משום שתהליך התבדרות קיים גם אצל בעלי חיים. אביעד-מים 20:15, 22 פברואר 2006 (UTC)

מקור השינויים[עריכת קוד מקור]

הוספתי כמה פסקאות, מתוך דפי עבודה שהכנתי לתלמידים. כלומר, אני הוא מקור זכויות היוצרים על תוכן זה. Motyka 12:21, 30 אפריל 2006 (IDT)


שלום רב אני אור תלמיד כיתה י"א

אני צריך (מחקרים מאמרים וכתבי עת)- אקדמיים בנושא גיל ההתבגרות, לשם עבודת גמר בנושא ליקויי למידה של בניי נוער בגיל ההתבגרות

המייל שלי הוא oraloni1@hotmail.co.il

תודה רבה אור

מה לשכתב?[עריכת קוד מקור]

מי שסבור שהערך צריך להיות משוכתב יכול גם לתת פה דוגמאות לבעיות הרציניות שיש בו? --טוסטי 16:40, 21 באוקטובר 2006 (IST)

עובד על הערך[עריכת קוד מקור]

אני מתכוון להרחיב ולהעשיר את הערך בימים הקרובים, ולהוסיף, בין היתר, פירוט של שינויים קוגניטיביים, רגשיים וחברתיים המאפיינים את ההתבגרות. --גלגלונג 16:20, 11 באפריל 2007 (IDT)

מה בעניין מרד נעורים?[עריכת קוד מקור]

כל הסיפור שעובר על הנוער בגיל ההתבגרות, המרד בהורים, בלימודים, בחברים ובכל דבר כזה או אחר.

זהו האספקט הרגשי-חברתי של ההתבגרות. אשלים את כתיבת הערך עד סוף השבוע, ואדאג שיכלול גם התייחסות לתחומים אלה. כל טוב, גלגלונג 07:28, 26 באפריל 2007 (IDT)
לא נראה לי שיש מרד בחברים, אפילו להיפך. בברכה, נער ~ מתבגר 01:10, 30 באפריל 2007 (IDT)

מאחר וכבר נובמבר ואין חלק בערך על מרד הנעורים[עריכת קוד מקור]

הוספתי חלק על "משבר גיל ההתבגרות".

אילן שמעוני 02:33, 6 בנובמבר 2007 (IST)

ממתי הנסיך הקטן משמש מתבגרים?[עריכת קוד מקור]

אני לא חושבת שכמעט קוראים את הספר הזה, ובמיוחד לא מנסים להיעזר בו. מישהו מוכן להסביר למה הכוונה פה? Ruch 12:03, 29 בנובמבר 2007 (IST)

מדוע?[עריכת קוד מקור]

מדוע מחקתם את התוספת שלי? כתוב בספר השיאים של גינס, שילדה נכנסה להיריון בגיל 5?

ילדה אחת (לינה מדינה), וזה היה מקרה חריג מאוד. קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:00, 13 בספטמבר 2009 (IDT)

בעיות בערך[עריכת קוד מקור]

כתוב: קיימים הבדלים תרבותיים בהגדרת נקודות הכניסה להתבגרות והיציאה ממנה. כך, למשל, יש שבטים בהם נהוגים "טקסי מעבר" שמטרתם להביא בצורה חדה מילדות לבגרות, ואילו בחלק ממדינות ארצות הברית מותרות התנהגויות בוגרות, כגון שתיית אלכוהול, רק מגיל 21.


1. טעות כתיב: במקום: "להביא", צ"ל: "להבדיל" בצורה חדה מילדות לבגרות...

2. המסר העקיף המתבקש הוא ששתיית אלכוהול היא התנהגות בוגרת. עפ"י אותו הגיון תוכלו להוסיף גם עישון סיגריות. כמה נזק יכול לגרום אלכוהול למתבגר כמו למבוגר. הבעיה היא בעיוות של תפיסת המתבגר את עולם המבוגרים, ובנסיונותיו להראות מבוגר. ואח"כ תוהים איך למגר אלכוהוליזם אצל מתבגרים - איך להקטין תאונות דרכים שלהם ומעשי אלימות ורצח...

שלום רב. ראשית, גם אתה יכול לתקן את שגיאת הכתיב, על ידי לחיצה על הכפתור "עריכה". תיקנתי בכל מקרה, תודה על ההערה.
לגבי ההערה השנייה - אמנם המשפט הוא לא בדיוק פסגת הניסוח האנציקלופדי המובחר, אך הוא רחוק מלהגיד זאת. שתיית אלכוהול אכן נתפסת בתרבויות רבות כטקס התבגרות. אין ספק שצריכת משקאות אלכוהולים היא מנהג שקיים יותר אצל בני אדם בוגרים כחוק מאשר אצל קטינים או כאלו שמתחת לגיל המותר, ולו בגלל האיסור החוקי והמוסרי. אמנם נכון להגיד שאם משווים אדם בן 50, מיושב בדעתו ובעל משפחה, ונער בן 15 שגילה לפתע מכולת שמוכנה למכור לו בלי לשאול שאלות מיותרות - ייתכן וסביר שבן ה-15 שותה יותר. אך בין שתי האוכלוסיות ברור לי שישנם יותר פריטים בזאת הבוגרת. בכל אופן, מטרתנו איננה לחנך את הנוער שלא לשתות אלכוהול, אלא רק לתעד התופעה באשר היא מתרחשת. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 23:02, 31 באוקטובר 2009 (IST)

משוב מ-22 בנובמבר 2011[עריכת קוד מקור]

הויקיפדיה מאוד מאוד טוובה 46.120.161.147 16:55, 22 בנובמבר 2011 (IST)

הכללה[עריכת קוד מקור]

לטעמי הערך מכליל את המתבגר ומתייחס לסטיגמות חברתית שהן יותר גמישות במציאות, כמו החיבור לפרוזה או דוגמאות לספרים שאינן בכרחיות בגיל ההתבגרות המערבי לכל מתבגר. 109.65.206.138 21:47, 23 בפברואר 2012 (IST)

תמונה[עריכת קוד מקור]

מתחת לתמונה השנייה בערך כתוב "בחור ובחורה מתבגרים". שאלתי היא, האם הם מתחילים להתבגר תוך האזנה למשהו, האם הם מתבגרים בגלל ההאזנה למשהו, מתבגרים בהווה בסיוע ההאזנה למשהו, או נמצאים בתום תהליך ההתבגרות, תוך האזנה למשהו? אגב, פסקת "משבר גיל ההתבגרות" סטיגמטית שאין לתאר, ואפילו מעוררת גיחוך קל. 83.130.127.119 20:07, 11 בספטמבר 2013 (IDT)

תיקנתי את כיתוב התמונה וסייגתי את חלק מהניסוחים בפסקה הנ"ל (למשל "סממנים הנתפסים כאופייניים בתרבות המערב" וכו'), אך את/ה מוזמנ/ת להצטרף אלינו בוויקיפדיה ולתקן ניסוחים בעצמך. תודה, Ravit - שיחה 20:37, 11 בספטמבר 2013 (IDT)

מונחים כמו ״נער״ ״עלם״ ״מתבגר״ ״ריבה״[עריכת קוד מקור]

אין התייחסות למונחים הללו ולהסברים עליהם. בפרט, מהו לדוגמה טווח הגילאים המקובל במילה ״נער״? בן 19 עדיין נקרא ״נער״? אם הערך ״נער״ הוא הפנייה לכאן, ממולץ להתייחס למונח. וכן לאחרים לגליזציה! - שיחה 10:27, 11 ביולי 2014 (IDT)

גבולות ההתבגרות מבחינה פיזיולוגית[עריכת קוד מקור]

אמנם מבחינה תרבותית מערבית מודרנית נהוג להחשיב את בני ה-16 וה-17 למתבגרים, אך האם כך הדבר מבחינה ביולוגית? האם בחורה בת 16 עדיין מתבגרת מבחינה גופנית? האם עדיין מתרחשים בגופהּ שינויים הקשורים במעבר מילדות לבגרות או שהיא למשעה כבר אישה צעירה לכל דבר? 46.116.132.120 17:09, 7 ביולי 2015 (IDT)

ערימה של שטויות חסרות כל בסיס מדעי.[עריכת קוד מקור]

הערך הזה לא מבדיל בין התבגרות הכרתית, התבגרות ביולוגית, ותהליך חיברות מתמשך בגילאי ההתבגרות. הינה למשל לחיברות ארוך בגיל ההתבגרות קוראים פה "התבגרות ארוכה". מה?!

מי שרוצה לדעת, אדם מגיע לשיא ההתבגרות הביולוגית שלו בסביבות גיל 15-16 ומשם הוא ממשיך להתבגר עד מותו לפי פיאז'ה ועוד מדענים שעסקו בתחום, אדם מגיע לשיא ההתבגרות ההכרתית בגילאים 13-14, מה שמאפשר לו ללמוד כל חומר לימודי מופשט ומסובך ביותר. כל אדם בריא בגיל הזה מסוגל ללמוד כל דבר, והמעצורים היחידים הם חברתיים ופרקטיים.


נער הוא כל אדם בגיל ההתבגרות, כלומר, מדעית, כל אדם מגיל 13-16. ישנם מאפיינים ספציפיים שממשיכים לצמוח אחרי גיל ההתבגרות. לגבי שינויים בגוף יש לי הפתעה- הם קורים כל החיים.

בושה שערך שאמור להיות מבוסס מדעית מובא כאילו מתוך חדר מורים.

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

הערך מכיל טעויות עובדתיות ואינו מבחין בין התבגרות הכרתית לבין תהליכי חיברות. כך הוא קורא לחיברות ארוך "התבגרות ארוכה", וכן אינו מביא שום מקור מדעי לטענה שההתבגרות נמשכת עד גיל ה20. לפי פיאז'ה, שמחקרו הוא המקובל ביותר בתחום, ההתפתחות ההכרתית מגיעה לשיאה בסביבות גיל 14. משמע שכל אדם בריא בגיל זה מסוגל ללמוד למעשה כל דבר שאדם בן 30 יכול ללמוד, והדבר היחיד שמונע זאת ממנו היא קורות חייו ובכללם החיברות שעבר והאישיות והתפיסות שלו. לומר שאדם מגיע לשיא ההתבגרות רק בגיל 20 מבחינה ביולוגית זה גם לא נכון. ישנם אלמנטים רבים שחלקם מתפתחים ועוברים שינויים עד המוות. וישנם אלמנטים שמגיעים לשיאם בגיל 13 ויש שבגיל 16 וכדומה. אנא ציינו מקור מחקרי לאמירה שאדם מגיע לשיא ההתבגרות בתחילת גיל 20. אני תומך בויקיפדיה גם בתרומות, ואני ממש מתבייש לראות אי דיוקים ושגיאות עובדתיות כאלו.

מקור: https://he.wikipedia.org/wiki/תאוריית_ההתפתחות_הקוגניטיבית_של_פיאז%27ה

דווח על ידי: שייקה 46.117.255.147 22:28, 24 ביולי 2018 (IDT)הערך הזה חסר תקנה ואני ממליץ לא להסתמך עליו. אסופת הגיגים שחלקה מנותק מהמדע לחלוטין.[עריכת קוד מקור]

ואני מצטט: "...עם זאת, הקונצנזוס הוא שהיא מתחילה בסביבות גיל 11–13 ומסתיימת עם תחילת גיל ה20." מה?! פיאז'ה לא הגה שטות כזו וגם לא קולברג, אז איך זה קונצנזוס? למהגג יש בכלל מושג מהי הגדרת המילה "קונצנזוס"?! אף אחד מתאוריות ההתפתחות החשובות, לרבות אלו שנהגו על ידי פיאז'ה וקולברג, לא גורס שום גיל שההתבגרות "מסתיימת" באופן גורף. לכל היבט של התפתחות ישנו טווח גילאים לא בהכרח מדוייק וזה שונה מאוד מאדם לאדם. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

הוספתי מקור להגדרה של גיל ההתבגרות עד גיל 18. בנוסף, זכור לי שראיתי מספר מקורות שמדברים על כך שצריך לכלול גם את שנות העשרים המוקדמות בגיל ההתבגרות. בדרך כלל זה מופיע בהתייחסות לתקופה הסטודנטיאלית המתארכת (כי תואר ראשון כבר לא מספיק), שבה על פי רוב מי שנמצא בתהליכי רכישת השכלה, עדיין לא עצמאי מבחינה כלכלית (ולכן עולה השאלה האם אפשר להגיד אותו כבר כבוגר). עם זאת, לא מצאתי לזה מקרות מסודרים עדיין. משום מה רוב המקורות מדברים על התופעה או התקופה עצמה בלי לציין "גבולות" גילאיים חד משמעיים ... אז בינתיים אני לא מכניסה את המידע הזה לערך עצמו, אם אמצע אעדכן. Chenspec - שיחה 19:51, 16 באוגוסט 2018 (IDT)