שיחה:התוכנית המשולבת: פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Was nominated for deletion.png
הוחלט להשאיר ערך זה בעקבות הצבעת מחיקה שנפתחה ב־12 ביולי 2006

מה חשיבות הערך?[עריכת קוד מקור]

לא הבנתי את זכות הקיום של הערך. בכל אוניברסיטה יש שילובים מיוחדים ובין-תחומיים במגוון רחב של מקצועות אקדמיים, תוך גיבוש תוכניות מותאמות ויחודיות. עוד לא ראיתי כאן משהו שחורג בצורה ייחודית מכל חוג אחר, ולכן אני תמה על קיומו. זה כתוב היטב, אבל עדיין פרסומי ואיזוטרי מיד. DGtal 00:10, 5 מאי 2006 (IDT)

אני נוטה להסכים. Harel - שיחה 00:13, 5 מאי 2006 (IDT)
ובכל זאת, הערך נותן מידע מקיף ומעניין על התוכנית, מלמד על הדינמיקה האקדמית, ובכך תורם למפעל תיעוד העולם שאנו עוסקים בו. יש לסנן מעט דברי שבח ולהשאיר את הערך, המצוין לטעמי. באותה מידה יש מקום לתוכניות ייחודיות באוניברסיטאות אחרות, ואם מישהו יכתוב ערך מקיף על החוג לכימיה באוניברסיטה כלשהי, אשמח להשאיר גם אותו. דוד שי 07:34, 5 מאי 2006 (IDT)
אין לי בעיה, אני אשתדל לערוך החוצה דברים שמתפרשים כפרסומת או משהו דומה. אם אתם רואים משהו שלא קלטתי, אתם מוזמנים להעיר ואערוך גם אותו החוצה. חשוב לי רק לציין, ותודה לדוד שי, שיש משמעות לערך שכזה, בדיוק כפי שיש חשיבות לערך שסוקר את ההיסטוריה והמבנה של מועדון כדורגל מסוים. מה גם שבויקיפדיה האנגלית, ולכן צירפתי את הקישור, קיים ערך על התכנית המקבילה באוקספורד, מה שהניע אותי לכתוב את הערך העברי מלכתחילה. אורלוגין 09:43, 5 מאי 2006 (IDT)
דוד, ולמה לא ערך על המגמה המתימטית מדעית בבית הספר הריאלי העברי בחיפה? כולל (כפי שנהוג כאן) רשימה מכובדת וכחולה של בוגרים? ועל המסלול למערכות הספק בחוג להנדסת חשמל באוניברסיטת תל אביב? האם אין שום גבול תחתון לרמת הפירוט בויקיפדיה? ומה יקרה אם מחר ישנו איזה שפלינט בתכנית הזאת, ואורלוגין לא יהיה כאן על מנת לתקן, מה אז, נישאר עם מידע שגוי? עמית 23:43, 11 מאי 2006 (IDT)
גם אני לא בטוחה בחשיבות הערך. האם אנחנו מתעדים כל הערה המתפרסמת בקולקטיב (המצויין כשלעצמו)? דורית 23:47, 11 מאי 2006 (IDT)
הקריטריון שלי פשוט: אם יש סיפור שמסופר היטב, אין כל סיבה למחוק את הערך. "תן סיפור - קבל ערך" את העסקה הזו אני מציע גם לאוהדי המסלול למערכות הספק בחוג להנדסת חשמל באוניברסיטת תל אביב.
באשר לבעיית העדכון: יש לנו את הבעיה הזו עם 38,000 ערכים, והיא הולכת וגדלה מיום ליום. במרביתם היווצרות מידע חדש לא תשאיר אותנו עם מידע שגוי, אלא עם מידע לא מעודכן. לא נעים, אבל לגמרי לא נורא. דוד שי 11:51, 10 יוני 2006 (IDT)

אולי כדאי להוסיף את התבנית תבנית:תכניות לימודים אודי פסמון 11:44, 10 יוני 2006 (IDT)

בעברית למשל, זו תכנית די ידועה ומבוקשת. הערך כתוב טוב, וחבל לזרוק סתם. מצידי שיהיה גם על אמירים, רביבים, ושאר ירקות. עידן ד 12:03, 10 יוני 2006 (IDT)

הנה התבנית המוצעת (על סמך מה שאני יודע) :

התכנית המשולבת: פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה
מוסד הלימודים האוניברסיטה העברית בירושלים
תעודת הסיום תואר ראשון
נושאי הלימוד פילוסופיה, כלכלה, מדע המדינה
היקף תואר ראשון
מלגה על בסיס הצטיינות אישית

מישהו יכול למלא את הפרטים החסרים ולהכניס לדף הערך? אודי פסמון 15:00, 10 יוני 2006 (IDT)

איחוד[עריכת קוד מקור]

הבחנתי שכמעט על כל הערכים העוסקים בתוכניות לימודים הוצבה בעבר תבנית חשיבות, רובם הועמדו למחיקה, חלקם שרדו. מסתבר שהעניין הזה שב ועולה. שוב ושוב. אני סבור כי מן הראוי לאחד כל ערך על תוכנית לימודים לערך על המוסד שבו התוכנית נלמדת (להוציא חריגים מיוחדים). לכן כשם שיש תבנית איחוד על הערך התוכנית הבין-תחומית לתלמידים מצטיינים ע"ש עדי לאוטמן ועל הערך אמירים (תוכנית מצטיינים במדעי הרוח), צריכה להיות תבנית איחוד גם כאן. אני מקווה שקידום תוכניות הלימודים באמצעות ויקיפדיה ייפסק. כל תוכנית תוכל לקבל את המקום הראוי לה בערך על המוסד, ואפשר אף להגדיל ולעשות ולהוסיף לצד כל ערך על מוסד ערך על "תוכניות מיוחדות" שיכלול את כל המסלולים והתוכניות שנתפסות כייחודיות. הבעיה היא שלדעתי כל תוכנית תרצה להיות מוגדרת כייחודית. Sp1 - שיחה

יש פה שגיאה בסיסית- הערך לא מתייחס לפכ"מ כתחום חקר, ולכן כל העסק נתפס כהצגה של תוכנית שקשורה לאוניברסיטה העברית. התכנית קיימת בהרבה אוניברסיטאות אחרות בעולם- PPE, ולכן מה שצריך לתקן זה את להרחיב את התיאור, להסביר מה הייחוד שבגישה הזו, ולהשאיר כל מה שכתוב כאן תחת כותרת "פכמ בישראל". זו יותר מהצגה של תוכנית כמו להציג את תוכנית אמירים, וזו תהיה טעות לאחד את הערכיםHudc - שיחה 00:01, 14 בינואר 2010 (IST)

חשיבות 2[עריכת קוד מקור]

לאחר ארבע שנים והצבעת מחיקה ודיון חשיבות שלא בדיוק הבהירו את חשיבותו של ערך על מסלול לימודים, אני מוצא את עצמי בוהה בדבר הזה וחושב לעצמי על דרך להגיע ל-200,000 ערכים... העתקת מידעון הקורסים של האו"פ לכאן. אפשר גם של אוניברסיטת חיפה, ות"א. עכשיו, צחוק בצד, הערך הזה באמת ראוי שיהיה פה בויקיפדיה מודל 2010? • עודד (Damzow)שיחה!For King and Country‏ • 23:05, 28 ביוני 2010 (IDT)

ועכשיו נעבור על כל הערכים שנפתחה עליהם תבנית הבהרת חשיבות ב4 שנים האחרונות ונעלה אותם שוב להצבעה? הובהרה כבר חשיבות הערך על ידי דוד שי, הערך לא עשה רע לאף אחד כבר 4 שנים, למה שוב לטחון מים (שנטחנו בעבר)? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
לא נעבור על הארכיונים, אבל לדעתי בויקיפדיה מודל 2010 אפשר וראוי לחשוב על ערכים מסוג זה ולשאול את עצמנו אם יש להם מקום כאן. לדעתי לא, ולדעתי הבהרת החשיבות של דודשי אינה מספקת. אני מקיים את הדיון כאן ועכשיו לפני שאני "רץ" לפתוח הצבעת מחיקה חדשה, אולי מישהו ירחיב/יסביר על חשיבותה ויחודיותה של התוכנית הזאת • עודד (Damzow)שיחה!For King and Country‏ • 09:30, 29 ביוני 2010 (IDT)
אני לא חושב שיש חשיבות לערך על המסלול הזה באונ' העברית, אבל אני כן חושב שיש חשיבות לתואר עליו הוא מתבסס. פילוסופיה, פוליטיקה וכלכלה היא תוכנית אינטרדיציפלינרית אשר החלה בשנות ה-20, וקיימת באוניברסיטאות מובילות ברחבי העולם ובכללן אוקספורד, פנסילבניה וייל. אני מציע ליצור מחדש את הערך הזה תחת הכותרת הנ"ל, ולהזכיר את התוכנית באונ' העברית בתוכו. ס123 - שיחה 16:52, 29 ביוני 2010 (IDT)
אם יש על מה לכתוב, אין שום בעייה. אבל לא ככה... • עודד (Damzow)שיחה!For King and Country‏ • 17:25, 29 ביוני 2010 (IDT)
עודד, מאחר ואני לא באמת מאמין שאצליח לשכנע אותך, אני פשוט אחכה להצבעת המחיקה כדי להביע שוב את דעתי העקרונית נגד פתיחה מחדש של הצבעות מחיקה שהקהילה הכריעה בהן, מבלי שחל שינוי נסיבות מהותי הקשור למושא הערך, בנימוק של "עברו 4 שנים מאז ההצבעה הקודמת". ניפגש בשביעיות :) Lostam - שיחה 00:34, 1 ביולי 2010 (IDT)

ההצבעה אמנם נערכה, בכל מקרה הוספתי כמה שורות ופסקאות על חשיבות התכנית, לדעתי חל שינוי נסיבתי. התכנית היא אחת מתכניות הפכ"מ הטובות בעולם ואחת מתכניות הדגל של האונ' העברית. כבר כיום כמות הבוגרים שמגיעים לדרגי ביניים בשירות הציבורי משמעותית ותוך כמה שנים מידת ההשפעה שלהם רק תגדל, כנ"ל לגבי תלמידי דוקטורט בארץ ובחו"ל מבוגרי התכנית. hanaaat - שיחה 00:34, 1 ביולי 2010

ובכל זאת, זו עדיין תוכנית לימודים לתואר ראשון - אחת מני רבות, והעובדה שרבים מבוגריה מאיישים רבים מתפקידי "דרג הביניים בשירות הציבורי", מלבד זה שזה דורש מקור, לא מספיקה לדעתי כהבהרת חשיבות. יודעים מה? גם אם היה לנו ראש ממשלה בוגר התוכנית זה לא היה מספיק, כי בסה"כ מסלול לתואר ראשון. אפילו לא מאסטר, שלא נאמר דוקטורט...
ולא, זה לא קשור להצבעת המחיקה מלפני 4 שנים אלא לדיון החשיבות דאז. מה היה לנו שם?
  1. היה לנו את דוד שי כתב "הערך נותן מידע מקיף ומעניין על התוכנית" - על זה אני שואל, אוקי, האם דרוש לנו ערך על התוכנית מלכתחילה?
  2. הוא כתב גם "אם מישהו יכתוב ערך מקיף על החוג לכימיה באוניברסיטה כלשהי, אשמח להשאיר גם אותו" - תודה, אבל לא תודה, אין שום דבר מיוחד בערך על חוג לכימיה, ולא משנה באיזו אוניברסיטה
  3. וגם "היווצרות מידע חדש לא תשאיר אותנו עם מידע שגוי, אלא עם מידע לא מעודכן. לא נעים, אבל לגמרי לא נורא" - לא נורא? לא נורא? נו באמת... איזה גמד יבוא לתקן ולעדכן את הערך שלא נערך עריכה משמעותית מאז 2006?
  4. ולסיום, טיעונו של עידן: "הערך כתוב טוב, וחבל לזרוק סתם. מצידי שיהיה גם על אמירים, רביבים, ושאר ירקות" - טיעון לאל"ש מובהק, וכפי שהובהר בפסקה הקודמת לא מחזיק מים
ניסיתי למצוא דיון ראוי לשמו בדיון המחיקה, אבל שם נכנסו לשאלה של האם קיומו של ערך אחד מצדיק או לא מצדיק קיומו של ערך אחר.
אני באמת חושב שבסטנדרטים של הויקיפדיה העברית של שנת 2010 ערך זה לא שייך לכאן, ואם היה מועלה עכשיו למרחב הראשי היה נמחק בתואנת "לא אנציקלופדי" או "ראו מה ויקיפדיה איננה" (לוסתם, אני מאמין שעניתי לך על השאלה/תהיה שלך...) • עודד (Damzow)שיחה!For King and Country‏ • 23:56, 1 ביולי 2010 (IDT)

הערך חשוב. זו תוכנית ייחודית, והערך נותן עליה מידע ראוי ומהימן. "ויקיפדיה מודל 2010" בהחלט ראויה לערך הזה. מה כל כך מפריע לכם הקיום שלו? זה לא פוגע בויקיפדיה בשום צורה, אלא רק מוסיף לה. Odonian ‏ 00:28, 2 ביולי 2010 (IDT)

מקורות [1] י [2] י מסמכים נוספים על השתלבות בוגרים במגזר הציבורי ניתן למצוא במשרדי התכנית. את הראיון של אודי ניסן אצל קרן נויבך מה-30.12.09 ניתן למצוא בארכיון רשת ב'. ההחלטה התקבלה. אני בספק אם יש טעם להמשיך להתווכח. hanaaat - שיחה

hanaaat, אלו מקורות מתוך התוכנית, יש כאן קצת חשד ל-POV, אם תמצא מקורות ניטרליים, זה יהיה יותר טוב, אבל עדיין זה לא משנה את העובדה שמדובר בתוכנית לתואר ראשון - וזו הבעייה שלי.
Odonian, זה היה טיעון לאל"ש קלאסי שממנו אני מנסה להזהיר כל הזמן - הערך לא עודכן עדכון משמעותי במשך 4 שנים. יכול להיות שהתוכנית נשארה כמו שהיא? ובפעם האחרונה שבדקתי הדם שלי עוד אדום, אז אתה יכול להשתמש בגוף שני יחיד ולא רבים • עודד (Damzow)שיחה!For King and Country‏ • 08:40, 2 ביולי 2010 (IDT)
כמו שאני רואה את זה כבר קיבלת מספר טיעונים על למה להשאיר את הערך (למשל העובדה שזה לא תוכנית ככל תוכנית אחרת לתואר ראשון) אבל משום מה אתה מתעקש ש "זה בסך הכל תוכנית לתואר ראשון". קיבלת כבר הסבר למה התוכנית חשובה, הערך כבר שרד הצבעת חשיבות אחת והצבעת מחיקה, אז בבקשה תפסיק להתעקש על המחיקה, זה לא מוסיף כבוד לך או לויקיפדיה.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
כמו שאני רואה את זה לא קיבלתי שום טיעון מספק על האם הערך הזה ראוי להישאר בויקיפדיה. העובדה שעוד כמה שנים בוגריו יהיו בעמדות מפתח? אלמוני יקר, אני לא מחפש כבוד אלא רק את טובת הויקיפדיה, וכפי שאני רואה זאת - קיומו של הערך הזה לא מוסיף לה "כבוד" • עודד (Damzow)שיחה!For King and Country‏ • 12:25, 2 ביולי 2010 (IDT)
האדם היחידי שאני יודע עליו שסיים את המסלול היא בת דודה מדרגה שניה שלי. בקושי בת שלושים וקצת. לא התרשמתי עדיין אם בוגרי המסלול הספיקו להטביע את חותמם על המחשבה וחיי המעשה בארץ. את המידע שבערך זה, או חלקו, ניתן להעביר לסעיף\פסקה על הפקולטה למדעי החברה בערך האוניברסיטה העברית. מרקושיחה 12:29, 2 ביולי 2010 (IDT)
במה הערך גורע מכבוד ויקיפדיה? במה הוא מוריד מטובתה? איך ויקיפדיה הצליחה לשרוד 4 שנים איתו ואיך היא שמרה על כבודה בכל הזמן הזה? אני הגעתי אל הערך כי חיפשתי מידע על התוכנית. בכך הערך שימש אותי. בלעדיו, היה לי קשה יותר לדעת מה זה פכ"מ. הכבוד של ויקפידה הוא שהיא נתנה לי את האפשרות לדעת משהו שהיה לי קשה יותר לדעת בלעדיה. מילא אם הוא היה כתוב בצורה גרועה. מילא אם הוא היה קצרמר ללא תקומה. אבל הוא לא! הוא כתוב בצורה עניינית ומפורטת ואני פשוט לא מצליח לראות איך מחיקת הערך תשפר או תתן כבוד לויקיפדיה.
אני מצטרף למבהירי החשיבות, לאחר שראיתי את תפקידי הבוגרים במגזר הציבורי ואת זה שהתוכנית דורגה כאחת משלושת המובילות (אם כי זה מותנה במקורות). גוונא שיחה ביבליוגרפיה של מקורות יהודיים 14:13, 2 ביולי 2010 (IDT)
פקידי דרג ביניים, אנליסטים ושאר קרייריסטים בוגרי התכנית לא מספיק להבהרת חשיבות אנציקלופדית של התכנית. כנ"ל לגבי ריבוי דוקטורנטים\פוסט-דוקטורנטים שבאו מתכנית זו. אבל יהיה אחרת כשנוכל להתרשם ממפעל חייהם של בוגרי התכנית מפרספקטיבה של כמה עשרות בודדות של שנים אחורנית. לפחות שניים-שלושה עשורים. גבול תחתון. כל עוד לא כך הדבר, הערך גובל בפרסומת או עלון מידע אודות התכנית. עם זאת ישנה לדעתי חשיבות מסוימת, המצדיקה הכללה של מידע אודות התכנית בערכים קשורים, דוגמת הערך על האוניברסיטה. מרקושיחה 14:47, 2 ביולי 2010 (IDT)
אין לי בעיה שבערך על האוניברסיטה יופיע אזכור של התוכנית. אבל דברי מרקו הם בדיוק מה שאני מנסה להגיד... • עודד (Damzow)שיחה!For King and Country‏ • 17:54, 2 ביולי 2010 (IDT)
אין מקום לאחד את תוכן הערך לתוך הערך על האוניברסיטה. התוכן רב מדי והוא ייצור מצב של חוסר פרופורציה. אפשר יהיה, לכל היותר, לכתוב על התוכנית בכמה שורות. זה, כמובן, אם הקהילה מודל 2010 תחליט שהיא רומסת את החלטת הקהילה מודל 2006. Lostam - שיחה 19:33, 2 ביולי 2010 (IDT)
א. ברור שלא את כל הערך הזה אלא רק מספר שורות... וב. אני לא רואה את זה רומסת אלא משתדרגת • עודד (Damzow)שיחה!For King and Country‏ • 21:49, 2 ביולי 2010 (IDT)
אני חושב שאתם מציבים רף גבוה מידי; לא צריך פרספקטיבה של עשרות שנים ומפעלי חיים בכדי לקבוע שהתוכנית משפיעה. לו התוכנית אכן נחשבת לאחת משלוש המובילות, ובוגריה משתלבים כל כך מהר במשרות משפיעות - די בכך כדי לקבוע שיש לה השפעה מהותית בתחומה. גוונא שיחה ביבליוגרפיה של מקורות יהודיים 21:54, 3 ביולי 2010 (IDT)
אין חשיבות. מחר אפתח את הערך התוכנית המשולבת: בודהיזם, כלכלה ומדע הרוח, ובתוכן יובא מידע על תוכנית "פופולרית" באוניברסיטת וובוזלהווהאי במדגסקר. ויקיפד ~ אהמ ~ האגודה לזכויות הארכוב 00:00, 9 ביולי 2010 (IDT)
מצער לראות בויקיפדיה התבטאות כה בוטה (למרות שיש בה רבות כאלו), שגם מקפלת בתוכה זלזול וביטול מוחלט של דעות אחרות שנכתבו בדף זה. אין ספק שנשמרו כללי הנימוס בויקיפדיה. יואב ר. (Yoavr763W) - שיחה 00:09, 9 ביולי 2010 (IDT)
זלזול? ביטול? בוטה? - התואיל להראות איפה הבוטות?. בסך הכול אמרתי שאין חשיבות והדגמתי על ידי אנלוגיה למה הערך לא חשוב. ויקיפד ~ אהמ ~ האגודה לזכויות הארכוב 00:20, 9 ביולי 2010 (IDT)
בהחלט, אנלוגיה: אתה משווה תכנית הקיימת באוניברסיטה ידועה (היא ידועה גם במישור הבינ"ל) לתכנית שאיננה קיימת, באוניברסיטה לא קיימת - הקרויה על שם חצוצרת הוובוזלה - שאותה מיקמת באי באוקיינוס ההודי, לא מיקום מרכזי במיוחד. גם אם לא התכוונת לכך מראש, יש בהצגת הדברים בצורה כזו משום זלזול בולט. חבל מאד שאינך מבין זאת בעצמך. יואב ר. (Yoavr763W) - שיחה 00:30, 9 ביולי 2010 (IDT)
אתה לא מבין: אני לא משווה. אני יוצר דמיון כדי להמחיש. תראה את זה כאילו אני כותב את זה כך: תארו לכם שיש אוניברסיטה בשם וובוזלהווהאי באי מדגסקר והיא מפורסמת ברמה בינ"ל וקיימת בה תוכנית פופולרית תחת השם התוכנית המשולבת: בודהיזם, כלכלה ומדע הרוח. עכשיו חישבו אם הייתם חושבים שהיא חשובה מספיק לערך. אם היא לא, אז גם ערך זה לא. כל זה כתבתי, רק בקיצור. אני באמת לא רואה כאן זלזול, ואם מישהו כן רואה את זה כך, אני כבר מודיע שלא התכוונתי לזלזל. אני באמת מצטער שדבריי נראים על ידי מישהו כזלזול. ויקיפד ~ אהמ ~ האגודה לזכויות הארכוב 00:37, 9 ביולי 2010 (IDT)

מחיקת "מועדון פכ"מ"[עריכת קוד מקור]

מחקתי את הסעיף. מהיכרות אישית מדובר בהיבט שולי בתכנית (למרות שהוא לא מוצג כך באתר) ואני לא חושבת שיש טעם להקצות לו את המקום הרב שתפס. אתם יכולים להחזיר אותו אם אתם מתנגדים ואני לא אתערב יותר. hanaat - שיחה 00:34, 1 ביולי 2010