שיחה:התחרות השווייצית הגדולה של פיד"ה 2019

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שם הערך[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:ייעוץ לשוני

הערה: הדיון על השם נמצא כאן, כי לא מצאתי מקום טוב יותר אולם לאחר שהערך יכתב הדיון יועבר לדף השיחה של הערך.

יש טורניר חדש בסבב העולמי שנקרא FIDE Grand Swiss Tournament שמו נגזר מכך שמדובר על טורניר רב משתתפים (Grand) ונערך לפי השיטה השווייצרית (Swiss) השאלה היא האם לתעתק (משהו בסגנון טורניר <פיד"ה> גראנד סוויס) או לתרגם לפי הקשר. כאן יש לי בעיה כי אני לא חושב שכדאי להעריך את השם יותר מידי (טורניר פיד"ה רב משתתפים בשיטה השווייצרית) ומצד שני השם המקוצר עלול להטעות (טורניר שווייצרי גדול, אם או בלי ידועה) כי שווייצרי הוא התיאור של הפורמט של הטורניר ולא קשור למיקומו (יערך באי מאן). אגב, גם בשם האנגלי קיימת אפשרות הבלבול בנוגע ל-swiss. עוד שיקול שכדאי לחשוב עליו הוא שבעברית השם השיטה השווצרית נפוץ ולכן להשאיר תעתיק סוויס דווקא גורם לחוסר התאמה עם שם השיטה בעברית.

מקורות: חוקי הטורניר, האתר הרישמי של הטורניר

אני מתייג את Yoavd, יונה בנדלאק, אריה ענבר, נעם דובב, Zardavבעלי הידע בשחמט אבל כולם מוזמנים לתרום לדיון. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 23:52, 3 באוקטובר 2019 (IDT)

אני בודק עם המומחה למינוחים - יוחנן אפק. --‏Yoavd‏ • שיחה 11:01, 4 באוקטובר 2019 (IDT)
להלן הצעתו של יוחנן: "הצעה: התחרות השווייצית הגדולה של פיד"ה (האקדמיה ללשון עברית מעדיפה שווייצי על שווייצרי כי שם המדינה הרשמי בעברית הוא שוויץ ולא שווייצריה). אין לי הצעה טובה יותר. כשפיד"ה יבחר את השם הקבוע נתייחס שוב. " --‏Yoavd‏ • שיחה 14:35, 4 באוקטובר 2019 (IDT)
- סוף העברה
יצרתי את הערך לפי השם שהוצע. אני מתכוון להרחיבו, לאחר מכן, אי אחשוב אילו הפניות מומלץ ליצור ואילו לא צריך. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 00:10, 10 באוקטובר 2019 (IDT)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

וויקפדיה אינה נסמכת לגמרי על החלטות האקדמיה. דוגמאות למילים של האקדמיה שלא תפסו בוויקיפדיה "ראשת" ו"מרשתת" (וישנן כמובן דוגמאות רבות נוספות). בדומה לכך, המילה "שווייצית" לא תפסה, ואינה בשימוש (וגם נשמעת מוזר, לטעמי). בערך זה ובערכים רבים מוזכרת השיטה השווייצרית לפיה נערכים המשחקים. "שוויצרית" ולא "שוויצית". לפיכך, יש לשנות את שם הערך ל"התחרות השווייצרית הגדולה של פיד"ה 2019, אחרת מדובר באבסורד. נעם דובב - שיחה 07:46, 10 באוקטובר 2019 (IDT)

מסכים עם נעם. Eladti - שיחה 08:00, 10 באוקטובר 2019 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד Euro know - שיחה 17:23, 10 באוקטובר 2019 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד (וגם לא נראה לי שיש החלטה אחרת של האקדמיה). Ronam20 - שיחה 00:30, 15 באוקטובר 2019 (IDT)