שיחה:זיהום (רפואה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה תורגם מהשפה האנגלית.

שם הערך[עריכת קוד מקור]

בעקבות עבודה על הערך מניהוט מצוי הסתבר לי ששמו של ערך זה אינו נכון שכן זיהומים יכולים להיות באדם, בבעלי חיים ובצמחים. על כן שם הערך צריך להיות זיהום (ביולוגיה) או כיוצא באלה ולא זיהום (רפואה). ‏ PRRP שו"ת 07:10, 7 באפריל 2008 (IDT)

למה? אין רפואת בעלי חיים? יש אפילו רופאי עצים. יוספוסשיחה 07:28, 7 באפריל 2008 (IDT)
ודאי שיש, אבל המשמעות המקובלת של המילה רפואה היא מדע העוסק בחקר אבחון וטיפול במחלות ובניסיון לשיפור הבריאות של בני אדם. ‏ PRRP שו"ת 07:30, 7 באפריל 2008 (IDT)
אני מסכים עם PRRP באשר לשם הערך. גם לשון הקצרמר מרמזת לכיוון של זיהום (ביולוגיה). דוד שי - שיחה 07:41, 7 באפריל 2008 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: וזהו גם נושאו של הקצרמר הזה (שגם תופס לגבי בעלי חיים). הבעיה שאתה מתאר נוגעת במונח המקובל [הכוונה למונח בסוגריים, אני מניח שאין בעיה לגבי המונח זיהום] המתאים לצמחים, אם ישנו כזה. ברור שמדברים על מחלות בצמחים, לא ברור אם אפשר להשתמש במונח רפואה לגבי צמחים. אם קיימת הקבלה מלאה בין זיהום בצמחים לזיהום בבעלי חיים (בני אדם נכללים) אז צריך להרחיב את הקצרמר ולמצוא מונח במקום רפואה, אם לא קיימת הקבלה כזו, צריך לפתוח ערך נוסף עם מונח מתאים בסוגריים. לדעתי "ביולוגיה" הוא מונח מטעה מכיוון שהוא רחב מדי, שאפשר לפרש אותו כזיהום ביולוגי או כזיהום של מערכת אקולוגית וכן הלאה. יוספוסשיחה 07:44, 7 באפריל 2008 (IDT)
ראה את הערך בוויקיפדיה האנגלית. גם האדם, גם בעלי החיים וגם הצמחים הם אורגניזמים, וכאשר יש התיישבות של מין זר בגופו של אורגניזם (אפילו חידק) - מדובר בזיהום (infection) - יהא מינו של האורגניזם המארח אשר יהא. האם יש לך רעיון טוב יותר למילה שבסוגריים? ‏ PRRP שו"ת 07:49, 7 באפריל 2008 (IDT)
כרגע אין לי זמן לקרוא את הערך האנגלי, וגם לא להתעמק בהבדלים בין זיהומים בצמחים לזיהומים בבעלי חיים. אני אוכל להמשיך להשתתף בדיון הזה מאוחר יותר, מצטער. יוספוסשיחה 07:51, 7 באפריל 2008 (IDT)
עיינתי בערך האנגלי, הפרשנות שלך למילה אורגניזם לא מתאימה למה שכתוב שם. הערך כותב אורגניזם ולא מתכוון לצמחים, מכיוון שהערך מתייחס לתגובה הדלקתית של האורגניזם (למיטב הבנתי, לצמחים אין תגובה דלקתית), הערך גם מתייחס לאפשרות שהאורגניזם יסבול מפצעים (לא בצמחים) או יאבד איברים (גם), הערך לא מתייחס לאפשרות שעליו או גבעוליו של האורגניזם ינבלו.
לדעתי יש זהות מילונית בין זיהומים בבעלי חיים לזיהומים בצמחים, אבל אין זהות אנציקלופדית. מכיוון שלמרות שמחוללי המחלה דומים בבעלי חיים ובצמחים, במפגש בין מחוללי המחלה לאורגניזמים מתרחשים דברים שונים לגמרי (בהשוואה בין בע"ח לצמחים). תגובתם של האורגניזמים שונה לגמרי.
יצירת קישור פנימי לערך הזה במצבו הנוכחי מזיהום בצמח תפגע בקורא, והתאמת הערך הזה לזיהומים גם בצמחים וגם בבע"ח תגרום לקיצורו לכדי הגדרה מילונית או להרחבתו לשני קטעים שונים שלכל אחד מהם זכות קיום עצמאית. יוספוסשיחה 19:57, 7 באפריל 2008 (IDT)

ערך זה תורגם[עריכת קוד מקור]

ערך זה תורגם מהשפה האנגלית. Dana0210 (שיחה | תרומות | מונה) שכחה לחתום 19:36, 1 בדצמבר 2013 (IST) 19:36, 1 בדצמבר 2013‏

    ‏Wiki-Med Course Logo.png
ערך זה הורחב ושופר במסגרת הקורס "ויקי-רפואה" המתקיים בבית הספר לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת ת"א.

פורטל רפואהרשימת ערכים מבוקשים בתחום הרפואהפורטל גוף האדם

שאלות לגבי הקורס והערכים שהועלו במסגרתו יש להפנות אל שני אבנשטיין.


איחוד?[עריכת קוד מקור]

Kulystab, tsabarn, שני אבנשטיין, Ewan2, חסר תקנה, BAswimבעלי הידע ברפואה, האמנם יש טעם בערכים זיהום (רפואה) ומחלה זיהומית כשני ערכים נפרדים, במקום ערך אחד? החלוקה הזו לא ברורה לי. (אגב, שמתי לב שבאנגלית - infectious disease - היא מחלה מדבקת, ולא מחלה זיהומית). תודה מראש, יוניון ג'ק - שיחה 20:11, 31 בינואר 2017 (IST)

שועל הוא זיהומולוג הבית. • צִבְיָהשיחה • ו' בשבט ה'תשע"ז 18:22, 2 בפברואר 2017 (IST)
תודה על הפניית תשומת לבי. מתוך קריאת הערכים ניתן להסיק:
  • שהערך זיהום (רפואה) הוא הערך המרכזי והעיקרי ואילו הערך מחלה זיהומית הוא ערך המכיל דוגמאות לזיהומים שונים בלבד. כמו כן הוא דל מאוד (ברמת הקצרמר בעיני).
  • הערך המקביל באנגלית לערך 'זיהום' הוא en:Infection והוא מפורט, עשיר ומכיל את כל הדוגמאות (ויותר) שמופיעות בערך 'מחלה זיהומית'.
  • אין ערך נפרד באנגלית בשם 'Infectious disease' (שהוא המקבילה לערך 'מחלה זיהומית' בעברית). קיימת הפנייה מתוך המונח הזה לערך Infection המוזכר לעיל.
לפיכך, אני נוטה להסכים עם יוניון ג'ק. מבחינתי הערך 'מחלה זיהומית' הוא מיותר בפני עצמו ויש למזגו על תכולתו לערך 'זיהום (רפואה)' ולבצע את ההרחבות המתבקשות שם. שועל - שיחה 15:55, 3 בפברואר 2017 (IST)
שועל, האם תתכבד ותבצע את האיחוד המוצע לעיל? יוניון ג'ק - שיחה 00:27, 11 במרץ 2017 (IST)
שועל, האם יש מידע כלשהו בערך מחלה זיהומית שאתה מעוניין להעביר לזיהום (רפואה)? יוניון ג'ק - שיחה 18:48, 22 במאי 2017 (IDT)
העברתי את הפסקה היחידה שבעיניי הייתה התוכן המשמעותי ביותר בערך מחלה זיהומית (הוא היה ממילא די קצר). כל השאר די שולי. • צִבְיָהשיחה • כ"ו באייר ה'תשע"ז 20:06, 22 במאי 2017 (IDT)
תוספת: הערך מקושר להרבה מאד ערכים אחרים. אין לי את הזמן לתקן את הקישורים הללו. • צִבְיָהשיחה • כ"ו באייר ה'תשע"ז 20:09, 22 במאי 2017 (IDT)
לאור כך, הפכתי את מחלה זיהומית להפניה לערך זיהום (רפואה) והסרתי את תבניות ה-{{איחוד}} מהערכים. מי שמעוניין בכך, יכול לעיין בהיסטוריה של הערך מחלה זיהומית. תודה לכל מי שתרם לכך. בברכה, יוניון ג'ק - שיחה 23:41, 22 במאי 2017 (IDT)

אורגניזם מזהם[עריכת קוד מקור]

השימוש במילה אורגניזם לתאר את הגורם המזהם היא לא נכונה. וירוסים על פי רוב לא נחשבים לאורגניזמים ופריונים בטוח שלא. --176.231.23.241 23:53, 30 בנובמבר 2018 (IST)