שיחה:זמר עברי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חלקים מהמאמר מועתקים מתוך העמוד הזה -

צריך לסנן את החומרים המועתקים או שנאלץ למחוק את כל המאמר Costello 11:35, 18 דצמ' 2003 (UTC)

לקוסטלו הניכבד : אין אף אחד שיכול לטעון שהוא המציא את הגלגל. נכון שחלק גדול מהערכים פרי תרומתי הם מקוריים לחלוטין, מבוססים על ידע אישי ועל סגנון אישי, וזה ניתן לבדיקה, אבל גם אם לוקחים נתונים ומנסחים אותם באופן שונה זה הופך להיות יצור אחר. אם אינך מסכים עם זה זכותך למחוק את הערך ואת כל הערכים ששמתי עד עתה! הבעייה היא לא אישית של של כלל הכותבים ויש להעלות אותה לדיון עקרוני! בברכה לירז! נ.ב. בכל מקרה מר קוסטלו הנכבד הואל נא להנחות לגבי ערך זה בפרט ולגבי הכנסת ערכים בכלל , מה המדיניות והגישה שצריכים להתלוות ! לירז! שאלה חשובה, למה לא מוזכרת אפילו לא מילה אחת על הגשש החיוור? שהם אבני היסוד של הבידור שלנו.

לירז -
אין לי שום כוונה לפגוע בך, ואני מקווה שתמשיך לתרום לויקיפדיה, אכן יש להבחין בין טקסט כלשונו (עליו חלות זכויות יוצרים) לבין הנתונים המובאים בטקסט - שהם נחלת הכלל. התחום האפור בעניין הזה הוא העתקה ועריכה של טקסט, כאשר אלמוני יטען שאין מדובר בהפרת זכויות יוצרים, ואילו פלוני יטען שמדובר בהפרה ברורה. הגבול, לטעמי, עובר היכן שהוא באמצע, אך כאשר אני יכול למצא מספר לא מבוטל של משפטים זהים בשני מאמרים אני נוטה לכיוון ההעתקה האסורה.
החטא הגדול ביותר שניתן לבצע בויקיפדיה הוא הפרת זכויות יוצרים, כי בכך אתה לא רק חוטא, אלא מחטיא את כל הבאים אחריך, החושבים שהם מעתיקים ממקור מותר, ובעצם עוברים על החוק. לכן - יש להיזהר שבעתיים כאשר מעבירים נתונים ממקור כלשהו לויקיפדיה. (באופן אישי אני משתדל לקרא מספר מאמרים - לכתוב מהזכרון - ואז לוודא את נכונות העובדות, כך אני נמנע מהשפעה סגנונית).
ישנם שני גורמים המסגירים העתקה לויקיפדיה (למרות שאף אחד מהם לא וודאי) - הראשון הוא מאמר מקיף במיוחד המודבק באחת, והשני הוא מאמר שאינו תואם את שיטות העריכה של ויקיפדיה. שניהם מהווים בדרך כלל תוצאה של הדבקת טקסט שנערך במקום אחר, שיכול להיות טקסט שאתה כתבת - ועל כן מותר לך לעשות בו כרצונך או טקסט שמישהו אחר כתב (ואלא אם כן הוא ציין אחרת הוא מוגן בזכויות יוצרים). כאשר אני רואה מאמר שעונה על הקריטריונים הנ"ל אני משתמש בגוגל ובמספר מקורות מידע אחרים שנמצאים בהישג יד כדי לוודא שלא הייתה הפרה של זכויות יוצרים. במקרים של הפרה ברורה אני מוחק, במקרים שבהן אני לא מוצא הפרה של זכויות יוצאים אני משתדל לערוך ולהתאים את המאמר לויקיפדיה, וכאשר המקרה נוגע בתחום האפור אני מעלה אותו לשיחה - וזה מה שעשיתי כאן.
מחיקת המאמר לא תואמת את השאיפות שלי (להגדלת והעמקת ויקיפדיה), ולכן אני מעדיף שאתה (או אחרים) ישוו בין המאמר כאן למאמר שבכתובת הנ"ל וישנו את הכתוב כך שלא יהיה ספק בדבר הפרת זכויות יוצרים. מקווה שהגענו להבנה. Costello

לקוסטלו , תודה על תשובתך המהירה והמעמיקה: נקודתית , בהקשר למאמר שאמור בצורה לא הכי מושלמת לכסות את תולדות הזמר העברי: רצוי שצד שלישי יעבור על המאמר שציינת ושישכתב אותו כך שלא יהיה לו כל תזכורת בערך. תבין שעם כל הידע שלי בזמר העברי הקלאסי , ועם כל המקוריות שאני מנסה להביא בערכים מבחינת הנתונים והסגנון, הרי שאין אדם שפועל בחלל ריק ויוצר יש מאין!(גם לא הכותב הנכבד של המאמר המדובר). בכל מקרה לא ייתכן שאנציקלופדיה עברית לא תכלול ערך בתחום כה פופולארי ובסיסי בתרבותנו כמו הזמר העברי. יכול להיות שערך כגון זה הוא למעלה מכוחותיו של אדם אחד, ולכן היה רצוי שעוד משתתף או כמה , יקחו חלק לעיבוי הערך. חשיבות הערך בזה שיש בו חלוציות שתוביל לקישורים לזמרים ויוצרים שערכיהם נפקדו עד עתה מהויקיפדיה. בברכת חברים ובתקווה לשיתוף פעולה בהמשך שלך לירז!

לירז וקוסטלו היקרים, הרמתי את הכפפה ושיכתבתי את הערך הנ"ל בצורה מעמיקה, בתקווה שעכשיו נשאר התוכן ונעלם הדימיון. (מספר ה-IP זו גם אני, ויקי כבר עשתה אז בעיות בלוג-אין). נדרשת לדעתי הרחבה גם על מחברי השירים (ולא רק על המלחינים) הבולטים. בנוסף, נראה לי (ותחום זה ממש לא מהתמחויותיי) שנשכחו כמה אישים תורמים משמעותיים כגון נעמי שמר. F16 03:30, 30 דצמ' 2003 (PST)

לF16 היקרה! כל הכבוד על האתגר שלקחת על עצמך, ונכנסת לתוך "לוע הארי" של נושא כה מורכב ובעייתי כמו הזמר העברי. כמו שכבר צויין, זו דוגמא לערך שלא יכול להכתב במכה אחת , אלא בשלבים , אם כי הבסיס כבר קיים , אבל יש לעבות לתקן ולשפץ והכי חשוב לחתור להביא את המאפיינים של המצושג "זמר עברי", כשהשאלה הקרדינאלית היא האם כל שיר ששמושר בעברית שייך לקטגוריה של זמר עברי? זהו נושא מאד פופולארי ונושא שמהווה ברומטר למצב החברתי לארועים והולך בד בבד עם התגבשות החברה והתלכדותה.
לאחר כל הדברים הנשגבים האלה , יש לעבות את הערך ולהוסיף ערכים אישיים כמו שציינת על פזמונאים בולטים ( את יורם טהרלב יש לעבות) ומשוררים, נעמי שמר בוודאי חסרה, שתי הרחלות בובשטיין ושפירא , ואיך ייפקד מקומו של משה וילנסקי הבעל ערך מכובד? אגב את "לילה לילה" הלחין זעירא , ולמה את מתכוונת ב"שיר ערש" מהמחזה "אסתר המלכה". צריך לבדוק! בכל מקרה יישר כוח והמשיכי להוות חלק מעמוד התווך של מפעל תרבות ענקי שעוד יהיה יד ימינו של כל שוחר תרבות וידע בעתיד!!!

gk vj,uo rptk khrz

?? רפאל לירז,
אין לי יומרות גבוהות שכאלו בנוגע לערך זה. האמת היא שחיפשתי מאמרים מכובדים לרענון ההמלצות בדף הראשי. דרך מאמר אקראי הגעתי לערך זה, אבל כאשר ראיתי את התוכן של דף השיחה, הבנתי שלא ניתן להוסיפו כהמלצה AS IS ... ולכן התחלתי לערוך אותו. את השירים הנוספים שהכנסתי כדוגמא ליצירתם של המלחינים דליתי ממקורות שונים ברשת ("שיר ערש" הכוונה ל"נום תפוח נומה עץ נומה מלך נומה לץ - אולי ממגילת אסתר). אתה מוזמן להחליף לשיר יותר מוכר/ברור. F16 04:36, 30 דצמ' 2003 (PST)

פסקת הפתיחה[עריכת קוד מקור]

לדעתי זמר עברי בא מהמילה עברית, אני הייתי מעיף את כל הפסקה הזאת. קקון 03:35, 20 יולי 2006 (IDT)

הבעיות שישנם בערך[עריכת קוד מקור]

נימוקי הצבעתי בדף המומלצים: אני הוספתי רבות לערך זה אך הוא עדיין לוקה מאוד בחסר. ראשית הצמיחה של הפזמון הישראלי לא מפורטת דיו כמו גם המשכו בימי המדינה. יש בערך בעיקר רשימה טכנית של יוצרים וקצת על חשיבותם. לפעמים יש גם הגזמה (מרדכי זעירא למשל תופס כמעט חצי פרק על הזמר ביישוב, עם כל הכבוד - זה הגזמה). מה שצריך כאן בערך זה מבט כולל על הזמר העברי שקיים פה מעט מאוד: התפתחויות ומגמות, למה למשל שירי ארץ ישראל דעכו החל משנות השבעים, מה גרם לעליית שירי הרוק, הפופ והמוזיקה המזרחית (הקשיים, הצמיחה וכו'). חלק מהקישורים החיצוניים יוכלו להועיל לנקודות אלו. בקיצור, יש עוד הרבה עבודה. אבירם 21:55, 20 יולי 2006 (IDT)

אתה צודק אבל חשבתי שהערך טוב מאוד גם כמו שהוא. מה אתה אומר על פיסקת הפתיחה? קקון 06:15, 21 יולי 2006 (IDT)
מצטרף לדעתו של אבירם. הערך מתמקד בשמות במקום להתמקד בתופעות וזרמים ולתת לכך ביטוי באמצעות השמות. לדוגמא: המעבר משירים מגויסים, כשהמילים מדברות תמיד על הכלל ולא על היחיד, לשירים שמדברים על היחיד ובסופו של דבר לשירים אישיים שמבוצעים ע"י מחבריהם. הכניסה של מוזיקת הפופ והרוק הייתה לא רק דרך "המגזר הפרטי", אלא במידה רבה דרך הלהקות הצבאיות. תופעת הלחנת שירי משוררים שהיא יחודית לזמר העברי (למיטב ידיעתי). ההשפעה הגדולה של הזמר הצרפתי והזמר האיטלקי על הזמר העברי כולל שימוש נרחב בלחנים זרים ועוד.אודי 21:35, 21 יולי 2006 (IDT)

נא לקיים את הדיון מעל חלק זה.

בערך זה נדרשת הרחבה על:[עריכת קוד מקור]

הצעה להוספה למומלצים[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:ערכים מומלצים/הוספה למומלצים 18:45, 27 יולי 2006 (IDT)

ערך מצויין, לא מצאתי טקסט אחר מהסוג הזה באינטרנט. וגם הזדמנות להתגאות בסקירה המקיפה של המוזיקה העברית שקיימת כאן. אולי צריך עבודה על פסקת הפתיחה. קקון 22:31, 19 יולי 2006 (IDT)

  • Symbol oppose vote.svg נגד, יש בסיס טוב מאוד אבל צריך עוד. pacmanשיחה 03:17, 20 יולי 2006 (IDT)
אשר לפרט בדף שיחה? קקון 03:27, 20 יולי 2006 (IDT)
אני לא מדבר על משהו ספציפי; זה ערך טוב מאוד אבל לדעתי הוא עדיין לא מתאים, בכלליות. pacmanשיחה 03:31, 20 יולי 2006 (IDT)
  • Symbol oppose vote.svg נגד, נימוקים בדף השיחה. אבירם 21:57, 20 יולי 2006 (IDT)

לא הוסף

פופ ורוק[עריכת קוד מקור]

פיצלתי את הפרק "פופ ורוק" לשני פרקים נפרדים. לא ייתכן שרוני סופרסטאר וגיי פייב יופיעו בפרק אחד עם תיסלם, אביב גפן, ברי סחרוף ואפילו סיילם (!). כמו כן, הוספתי תמונות. יחד עם זה, צריך עוד להרחיב ולסדר את הפרקים האלה. הייתי עושה את זה, אבל אין לי מספיק ידע בנושא. איפה כאן הפטריוטים שירחיבו לנו על הפופ והרוק בישראל? :-)--Metalholic 13:45, 29 במאי 2007 (IDT)
בינתיים הרחבתי קצת בעצמי:-)--Metalholic 17:53, 29 במאי 2007 (IDT)

הועבר מרשימת ההמתנה של המומלצים[עריכת קוד מקור]

ערך עם תוכן טוב. --לאוניד גלעדוב 21:09, 1 באוקטובר 2007 (IST)

נראה שהבעיות שצוינו בדף השיחה לא טופלו. ירוןשיחה 22:47, 1 באוקטובר 2007 (IST)
מה טוב בתוכן שלו? זו רשימת מכולת יבשה, ללא שום סקירת התפתחות היסטורית או אחרת, ללא שום מקורות, עמוס במחקר מקורי (ליתר דיוק, ב"דעות הכותבים על הזמרים החביבים עליהם"). מתוך זה שהבעיות שעלו בדיון המלצה לפני שנה לא טופלו, אפשר להסיק שההמלצה על הערך נעשתה ללא בדיקה נדרשת, ואני מציע להסיר אותו מכאן מיד. ‏odedee שיחה 08:19, 2 באוקטובר 2007 (IST)
מסכים עם קודמי. הערך במצבו הנוכחי לא ראוי להמלצה.--Arikb 12:31, 2 באוקטובר 2007 (IST)
לא מסכים. ערך מקיף ביותר.--Metalholic 19:35, 2 באוקטובר 2007 (IST)
הערך מעניין, אבל טיפול בבעיות שעלו בדף השיחה ובדיוני המלצה קודמים הוא הכרחי. נמתין מספר ימים לראות אם מישהו לוקח על עצמו לשפר את הערך ולטפל בכל הדרוש שיפור. א&ג מלמד כץשיחה 03:32, 4 באוקטובר 2007 (IST)
אנו מורידים את המועמדות בשלב זה וממתינים לטיפול בהערות שעלו בהצבעה הקודמת ובשאר ההערות הרשומות בדף השיחה. א&ג מלמד כץשיחה 14:47, 8 באוקטובר 2007 (IST)

מה עם כמה מילים על מאיר אריאל?[עריכת קוד מקור]

ללא ספק לדעת רבים גדול המוזיקאים הישראליים


זמר טוב הוא החלה בן אדם למרות שאני לא מכיר אותו

הערך באנגלית[עריכת קוד מקור]

באנגלית יש הערך על Music of Israel .להבנתי אלו לא אמורים להחשב מושגים שבהכרח חופפים.

הראש - שיחה 16:33, 5 במאי 2020 (IDT)