שיחה:זקנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ממש לא הבנתי:

הקטע להלן הורחב לההערה הערך :"לפי המשנה (גיל הזקנה הוא גיל ששים) ‏‏מסכת אבות, פרק ה, משנה כא:

"...הוא היה אומר בן חמש שנים למקרא בן עשר למשנה בן שלש עשרה למצות בן חמש עשרה לתלמוד בן שמונה עשרה לחופה בן עשרים לרדוף בן שלשים לכח בן ארבעים לבינה בן חמשים לעצה בן ששים לזקנה בן שבעים לשיבה בן שמונים לגבורה בן תשעים לשוח בן מאה כאילו מת ועבר ובטל מן העולם". "

אחר כך הוחזר בחלקו.

אם לא רוצים מקורות יהודיים פשוט השמיטו אותם - כך זה לא מכובד ! מזה שתרם את הציטוט לערך.

וזכה גם שיימחקו את הפיסקה שחיבר, המתארת את מצבו של הזקן וְתֵן בְּרָכָה עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה וְשבְּעֵנוּ מִטּוּבָהּ, דני - שיחה 17:03, 20 במאי 2009 (IDT)
זקנה היא נושא רחב ורב פנים. כדי להחליט מה שייך אליו צריך להחליט תחילה מה הגישה שלנו אליו. יש לנו שני ערכים שונים שעוסקים בזקנה: אחד מהם בתופעה הביולוגית והשני, הערך הזה, בגישה של מדעי החברה. לדעתי יש שתי דרכים לשלב בויקיפדיה את הידיעות על הזקנה ממקורות יהודיים מסורתיים: ניתן לכתוב בערך הזה פרק שמוקדש לנושא וניתן לכתוב ערך עצמאי על הזקנה במסורת ישראל. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 17:16, 20 במאי 2009 (IDT)
ההפרדה בין המציאות לבין מקורות יהודיים אינה ניראת לי - הרי מדובר בויקיפדיה העברית ! וְתֵן בְּרָכָה עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה וְשבְּעֵנוּ מִטּוּבָהּ, דני - שיחה 17:27, 20 במאי 2009 (IDT)
חרף הכבוד הרב שאני הוגה למסכת אבות, דומני שאין לראותה כמקור מחקרי המלמד מהו גיל זקנה. לפיכך אין מקום לצטט את מסכת אבות בסעיף המתאר מהו גיל זקנה, די בהתייחסות לכך בסעיף "הזקנה במקרא ובדברי חז"ל". דוד שי - שיחה 21:13, 20 במאי 2009 (IDT)
דניאל, התגובה שלך מוזרה. אף אחד לא אמר שיש להפריד בין המקורות היהודיים לבין "המציאות". כרגע הנושא מופרד בין מדעי הטבע למדעי החברה והפרדה נוספת בין מדעי החברה לבין מסורת ישראל לא הופכת שום דבר ל-"מופרד מהמציאות". לא כל מה שאינו נמנה עם מדעי החברה הוא "מופרד מהמציאות". יתרה מזו, אין שום פחיתות כבוד לערכים שעוסקים במסורת ישראל. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 23:15, 20 במאי 2009 (IDT)
גיל זקנה הוא ענין של הגדרה בלבד. מה פירוש "מקור מחקרי" כאשר מדובר בהגדרה? כאשר מדברים על הגדרה חשוב לציין מהי ההגדרה שהיתה מקובלת אצלנו מאות רבות מאד של שנים. מדוע אין מקום לצטט את מסכת אבות בסעיף המתאר מהו גיל הזקנה? ציטוט זה מראה מהי ההגדרה שהיתה מקובלת בעבר ומה גם שאינה עומדת בסתירה למה שמקובל כיום (למשל, לפי החוק הישראלי כיום, גיל הפרישה המוקדמת לפנסית זיקנה הוא 60 שנה)--Act - שיחה 00:58, 23 במאי 2009 (IDT)

הקטע שלהלן מועבר על ידי בשלב זה לדף השיחה[עריכת קוד מקור]

"התעללות והזנחה בקרב הקשישים בישראל - אלימות במשפחה זכתה לתשומת לב ציבורי, מחקרים וקליני בארץ ובעולם, ועסקה בעיקר בבעיית הנשים המוכות וההתעללות בילדים. תופעת ההתעללות בזקנים והזנחתם כתופעה חברתית הוכרה באופן יחסי מאוחר יותר ובישראל הוחלט לערוך סקר לאומי ראשון ומקיף בשנת 2003. ביצוע הסקר התאפשר הודות ליזמתו ותמיכתו של אשל, האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל , המוסד לביטוח לאומי ואוניברסיטת חיפה, הפקולטה לרווחה ובריאות . הסקר בוצע ע"י צוות מחקר בראשותו של פרופ' צבי אייזיקוביץ, ופרופ' אריאלה לבנשטיין ובריכוזה של גב' טובה וינטרשטיין, בחסות המרכז לחקר ולימוד הזיקנה באוניברסיטת חיפה. סקר זה מציע בסיס נתונים בהיקף לאומי , ראשון וייחודי מסוגו, על תופעת ההתעללות בזקנים והזנחתם" ALC • כ"ז באלול ה'תשע"א • 00:08, 26 בספטמבר 2011 (IDT)

קיים בויקיפדיה ערך נפרד בשם התעללות בקשישים. בברכה, דני. Danny-wשיחה 01:43, 26 בספטמבר 2011 (IDT)