שיחה:חטיבת עוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עריכה[עריכת קוד מקור]

הכנסתי עריכה כוללת לחטיבת הקומנדו עם קונטקסט של המהלך הכללי שהחל עוד בימי הרטמכל הקודם (רעיון חטיבת הקומנדו עלה כבר בשנת 2005 תחת הרעיון 'אגד הקומנדו'. בנוסף,שיניתי לא מעט מהטרמינולוגיה הלא נכונה שבה נכתב הערך כמו התיחסות לחטיבה כחטיבת חי"ר סדירה בעוד שהיא אינה עומדת בשום קריטריון בהתאם לחטיבת חי"ר לפי הדוקטורינה הצה"לית או התיחסות ליחידות החטיבה כ'חידות מובחרות' ולא כיחידות 'קומנדו' הרי זה אך טבעי שחטיבת קומנדו תכיל בתוכה יחידות קומנדו.

דבר נוסף ששיניתי הוא שיוך החטיבה שעד כה הערך גרס כי היא שייכת ל'חיל הרגלים', יופתע כותב הערך המקורי כנראה שבצה"ל של ימינו אין קשר פיקודי בין 'חיל הרגלים'(אשר קחצ"ר עמד בראשו, תפקידו של קחצ"ר הוא תפקידו מנהלתי גרידא אשר מעדכן את התאמת לוחם החי"ר וחטיבת החי"ר לזירת הקרב המתפתחת)לבין חטיבות החי"ר מכאן שלומר שחטיבת הקומנדו כפופה לחיל הרגלים יהיה שקול ללומר שסיירת מטכ"ל כפופה לחיל הרגלים מכיוון שהסיכה מעטרת את כומתות שתי היחידות. הטרמינולוגיה הנכונה תהיה חטיבה השייכת לזרוע היבשה אשר כפופה לאוג' 98. בצה"ל של ימינו לא מעט אנשים נעלבים כאשר יש שימוש במילה 'קומנדו' שלא בהקשר של שייטת13, כל ארבעת היחידות של החטיבה עונות למונח יחידת קומנדו ואפילו זרוע היבשה עצמו התיחס ליחידת אגוז בטרמינולוגיה של קומנדו ובצדק.

אני חושב שייצרת שם ממבו ג'מבו. לא JSOC ולא נעליים, יותר דומה (וזה מידיעה) לרגימנט הריינג'רס ה-75 האמריקני ולחטיבת הקומנדו ה-3 הבריטית. החטיבה שייכת חילית לחיל הרגלים, הקחצ"ר אחראי על אנשיה שלישותית (מטעם זרוע היבשה) והם מוכשרים בביתי הספר של החיל. מוטב שתתקן. תודה פרל - שיחה 09:03, 6 בדצמבר 2016 (IST)

אתה בהחלט מחזק את הטענה חבר, לא ממבוג׳מבו ולא נעליים(זה שאתה כותב בלוג בשקל עשרים עם טראפיק של שלושה אנשים לא נותן לך את הרשות לזלזל באנשים, במקום שממנו אני מגיע מעילים טיעון נגדי או סותמים), החטיבה בהחלט מקבילה לרג׳ימנט ה75 (יחידת tier2) ומפקדת העומק אמורה להקביל לjsoc/soc שלא מהווה יישות פיקודית אלא יישות מתכננת ומבצעת של מבצעים בעזרת שתפ בין יחידות tier1 ו tier2. לאחר עיון נוסף, אני קצת חלוק בנושא האם חטיבת עוז מוגדרת חטיבת חי״ר או לא כיוון שמצד אחד היא לא עומדת בשום קריטריון של חטיבת חי״ר ולא נשמעה שום התבטאות של בכיר אשר מעיד עליה ככזו ומצד שני אני לא רואה אפשרות לשיוך אחר וכן קחצר נוכח בטקסים שלה. אתן לך להנות מהספק, אתה מוזמן להחזיר את הרפרנס.79.181.202.234 02:09, 7 בדצמבר 2016 (IST)

ראשית מצטער חשבת שאני מתנשא עליך. לא זו היתה הכוונה. אבל מאחר ובקו הזה נקטת אז... הבלוג הוא חינם ולא בשקל עשרים. הטראפיק, ברוך השם, מצוין, ובלי קשר אתה טועה ולכן כדאי שתתקן. את הידע רכשתי, לפחות, באותם מקומות שאתה קנית את שלך. בלי קשר אני חושב שעשית שינוי רחב היקף ומוטעה. הנה כמה הבדלים מול JSOC, סתם שתדע. הראשון, ב-JSOC כלולות יחידות העילית של הכוחות האמריקניים (דלתא וצוות 6), בחטיחבה 89 כלולות יחידות שמקבילות, אולי, לגדודי הסיור של המארינס ולכומתות הירוקות (דובדבן, כחריגה, כוללת בתוכה בעיקר צוותי לוט"ר ופחות צוותי סיערוב). השני, JSOC כפוף לנשיא ישירות ולא כפי שחטיבה 89 בנויה כאן. סתם שתדע. מפקדת העומק היא קרובה יותר ברוחה לJSOC אבל גם שם לצערנו הם נתקלו בהתנגדויות ומאבקי כוח כאלה שקשה באמת להשוות. כפי שכתבתי קודם החטיבה שייכת חילית לחיל הרגלים, הקחצ"ר אחראי על אנשיה שלישותית (מטעם זרוע היבשה) והם מוכשרים בבתי הספר של החיל. מוטב שאתה (בדגש עליך) תתקן. פרל - שיחה 08:50, 7 בדצמבר 2016 (IST)

ראשית,נתחיל מזה שאת הטרפיק שלי את מקבל, מסכים עם לא מעט מהמארים שם אך חולק על חלקן - היה נחמד אם היית פחות מתאר את המציאות ויותר מעניק פרשנות אישית או חיבור לקונטדקסט רחב היקף, בלא מעט מאמרים לדוגמא ב"צבע לא קובע"(אני מתיחס דווקא לזה כיוון שניתן לקרוא שם את דעות הקוראים על המאמר בטוקבקים [אחרי סינון יצורים]), לא חידשת שום דבר מעבר ללקיחת המציאות והגשתה במלל מעט שונה. לזכותך, ראוי לציין כאמור שיש מאמרים שהם לא פחות ממעוררי השתאות ושאתה לא פוחד לתת דעתך על נושאים נפיצים כגון החייל עזריא. לנושא, מדהים שאם היית קורא את הערך היית רואה שאנחנו בעצם מסכימים - jsoc/soc-מפקדת העומק, חטיבה 89 - יחידת tier2 בסגנון ה75 או הGB. חטיבת הקומנדו לא מקבילה לjsoc היא מקבילה לכל היותר לרג'ימנט ה75 של הריינג'רס, צוותי הסילס שאינם צוות 6(DEVGRU) או הכומתות הירוקות כיחידות tier2 עד כאן אנו מסכימים, אנחנו גם מסכים שדובדבן מהווה שובר שוויון מעניין לחטיבה הזו וכקצין ביחידה אני (לעומת השאר מהיחידה) דווקא רואה יתרון עצום מהשילוב המעניין של היחידות האלה אם ישכילו כמובן להוציא יכולות חופפות בעיקר ממגלן ואגוז וליצור חלוקה של לו"ז שטח פתוח - אגוז, לוז שטח בנוי - דובדבן, טכנולוגיה, ניוד ותתק - מגלן ובכך ייצרו תחומי מקצועיות מוגדרים וכל אחד יהיה מקצועי בתחומו מאשר חבורה של ברווזים שעושים הכל ולא כלום. האתגר האמיתי מעבר לעבודה בין היחידות עצמן הוא עבודה רבה על גישת הפיקוד הבכיר שעל מנת לייצר הישגים צריך לקבל את העובדה שאבידות הן חלק בלתי נמנע מתחום הלוחמה הזעירה, במיוחד עבור יחידות tier2 שחתימת משימותיהן היא הרבה יותר גדולה ממשימותיהן של יחידות tier1 וזו הסיבה גם שיחידות tier2 הן בדר"כ הרבה יותר גדולות (בהתייחס לחטיבת עוז כיחידה אורגנית אחת). לגבי ההקבלה לjsoc/soc, הדבר הצהלי שהכי קרוב לjsoc הוא ה"מערך" וגם הוא מטבע הדברים נוטה לסיירת מטכל כאשר ש13 ו51 הן בעיקר wing units, די במבט זריז על כמות הצל"שים של סיירת מטכ"ל בכדי להבין באמת לאן נושבת הרוח שם, הנקודה שלי היא שאין באמת שיתוף פעולה כגון jsoc ולהנחתי להבדיל ממה שרבים חושבים, צה"ל הוא צבא שיכולת הפעלה של יחידות מיוחדות בו היא בינונית מינוס מינוס. ראשית אתקן אותך שה-soc(או socom) כפופה לMOD ואם אתה מעדיף פרסונה ספציפית אז לSOD(שר ההגנה), אני חושב שמפקדת העומק יכולה להוות מקבילה ראויה לsoc למרות שהיא לא כפופה ישירות לשר הבטחון. ההקבלה היא יותר בהפעלה ופחות בכפיפות, סיירת מטכל כפופה למערך אך מי שמאשר את המשימות הוא השר עצמו, רוה"מ, הקבינט או המטבחון כך שהנושא האמיתי הוא פיתוח היכולות ללא חפיפה מיותרת ע"מ להמנע מברווזים, חלוקת המשאבים נכונה ויעילה, מיצוי היכולות, בניית המשימות שיקוף אוביקטיבי של היכולות למקבלי ההחלטות, ניהול ההכנות (מצביא-על?) וכמובן ניהול המבצע. חפרתי. קצת. מחזיר את רפרנס.80.74.102.68 14:28, 7 בדצמבר 2016 (IST)

א. לא חפרת. ב. תודה על הפרגון. ג. מקבל גם את פרשנותך. פרל - שיחה

קרדיטים[עריכת קוד מקור]

הפסקאות על יחידות החטיבה לקוחות מפסקאות הפתיחה של הערכים עליהן. ‏MathKnight-at-TAU שיחה 17:44, 6 ביולי 2015 (IDT)

תודה על כתיבת הערך המהירה (ואו! באמת מהר!) אבל שים לב שהחטיבה עוד לא הוקמה. היא תוקם, ולפי התחזיות רק סביבות יולי הבא. לכן, נכון לעכשיו, יהיה נכון יותר לכתוב בזמן עתיד ולא עבר. היא לא הוקמה, היא תוקם, והיא לא מאגדת, היא תאגד. זה סמנטיקה, אבל כשזה מגיע לערך אינצקלופידי זה חשוב להיות ברורים וצמודים לעובדות. אוּרי - שיחה 18:45, 6 ביולי 2015 (IDT)
מקבל את דבריך. ‏ MathKnight (שיחה) 20:47, 6 ביולי 2015 (IDT)

משוב[עריכת קוד מקור]

הערך לא אחיד בשפה ולא מרגיש רהוט בקריאה רציפה.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת - 21 בדצמבר 2017

יחידות הקומנדו הזרעיות[עריכת קוד מקור]

מה זה? 129.69.140.138 15:14, 17 ביולי 2018 (IDT)

מקים החטיבה[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב כך: ב-6 ביולי 2015 מינה הרמטכ"ל את אל"ם דוד זיני להקים את חטיבת הקומנדו. החטיבה הוקמה רשמית ב-27 בדצמבר 2015 וזיני נכנס לתפקידו כמפקדה.

הסתכלתי במקור ולא ראיתי לכך איזכור שזיני הקים את החטיבה אלא עמד בראשה. מקור אחר שמצאתי הוא שגורדין הקים את החטיבה מתייג את Sokuya (חיל הים), Damzow, על הטוב, hagay1000, biegel, שלומי חלוויעלבעלי הידע בצה"ל ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 18:45, 9 באוגוסט 2018 (IDT)

למיטב הבנתי גורדין פיקח על ההקמה כמפקד האוגדה, אולם זיני הוא זה שהקים את החטיבה בפועל. בברכה. על הטוב - שיחה 19:02, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
תודה, יש איזשהו מקור? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 23:42, 9 באוגוסט 2018 (IDT)
✭ עט הזמיר ✭ הסתמכתי על המקור הזה. בברכה. על הטוב - שיחה 01:01, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
על הטוב 1. לא כתוב שם שגורדין רק פיקח, נהפוך הוא כתוב שם שגורדין הקים. 2. לא מוזכרת שם המילה זיני. אז לבינתיים יש לנו מקור אחד שגורדין הקים, ומצד שני אין לנו מקור שזיני הקים. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 09:20, 10 באוגוסט 2018 (IDT)
זה נכון שזיני לא מוזכר שם, אך מוזכר שם שגורדין פיקח על ההקמה כמפקד אוגדה, מה שאומר שלא הוא הקים בפועל את החטיבה, אלא זיני שהיה מפקדה הראשון. בברכה. על הטוב - שיחה 09:31, 10 באוגוסט 2018 (IDT)

דיווח שאורכב ב-06 בינואר 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

כתוב בערך יחידת רימון 2010 שהם תחת פיקוד חטיבת עוז ואילו בערך על חטיבת עוז לא כתוב כלל על יחידת רימון

יחידת רימון נסגרה ב-2018 ומוזגה כפלגה של יחידת מגלן. – ד"ר MathKnight (שיחה) 20:32, 6 בינואר 2019 (IST)