שיחה:חינוך דמוקרטי

  מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

  לא כדאי שהערך הזה יאוחד עם "בית ספר דמוקרטי"? הם מדברים בדיוק על אותו הנושא, אומרים למעשה את אותם הדברים, אבל "בית ספר דמוקרטי" מעט מורחב ומפורט יותר ברוב התוכן. מיכאל ספיר 15:48, 18 ספטמבר 2005 (UTC)

  כדאי. גילגמש שיחה 15:58, 18 ספטמבר 2005 (UTC)
  אז השאלה היא אם התוכן יאוחד תחת "חינוך דמוקרטי" או תחת "בית ספר דמוקרטי". אני מנחש שהתשובה תמונה יותר בנורמות בויקיפדיה מאשר במשהו כללי שנוגע גם לשאר העולם, ולכן בתור ויקיפד טרי מאוד אני אשאיר את ההחלטה לאנשים מנוסים יותר ממני. אין לי דעה לכאן או לכאן ואני אשמח לעשות את האיחוד בעצמי, אני פשוט צריך לדעת תחת איזו כותרת לשים את הערך המאוחד. מיכאל ספיר 16:31, 18 ספטמבר 2005 (UTC)
  אינני יודע כמה זה משנה, אבל שמתי לב שבויקיפדיה האנגלית יש ערך המקביל ל"בית ספר דמוקרטי" (en:Democratic school) אך אין ערך המקביל ל"חינוך דמוקרטי" (en:Democratic education). מיכאל ספיר 16:39, 18 ספטמבר 2005 (UTC)
  צריך לבחור את השם הכללי יותר. גילגמש שיחה 19:00, 18 ספטמבר 2005 (UTC)
  כלומר, "חינוך דמוקרטי"? לי זה נשמע כללי יותר. מיכאל ספיר 19:05, 18 ספטמבר 2005 (UTC)
  כן, זה השם העדיף. גילגמש שיחה 19:18, 18 ספטמבר 2005 (UTC)

  מדוע מוחקים שוב ושוב את הקישור שלנו?[עריכת קוד מקור]

  אנחנו קבוצה שהקימה את אתר הספסל בבית הספר הדמוקרטי בחדרה. למרות שאיננו האתר הרשמי של בית הספר זה הוא האתר הפעיל שבניגוד לאתר הרשמי שכבר לא התעדכן שנים ומנוהל ע"י הורה בבית הספר רק כי חייבים, האתר שלנו חיי נושם ובועט ויש בו דיונים פעילים שקשורים לחינוך דמוקרטי ולחיי היומיום בבית הספר, לצד בעיות וביקורת מהשטח. מבחינת המערכת של בית הספר האתר שלנו הוא האתר הרשמי וראיה לכך שועדת תקשורת תפרסם השנה את דף הקשר דרכו. אנו רוצים שהכתובת שלנו תופיע גם כאן כי אנחנו רוצים לגדול ולהיות מקום שיקשר בין בתי הספר השונים. וכבר יצרנו קשר עם התיכונים האחרים. אז למה מתעקשים למחוק את הקישור?? האם יש כאן גזענות גילאית??

  נהלי ויקפדיה בסיסים. לא מקשרים לכל אתר. הקישור לא הוסיף דבר לערך הספציפי וויקי אינה דף קישורים אלא אנציקלופדיה. בנוסף לכך הקישור לאתר הרשמי של בית הספר הדמוקרטי מקשר אל אתר הספסל מה שהופך את הקישור למיותר. באופן כללי עדיף גם להירשם שכותבים בויקפדיה, דבר המאפשר קשר ישיר ונותן יותר אמינות למשתמש. בברכה --יום טוב 16:37, 14 נובמבר 2005 (UTC)

  דיון חדש[עריכת קוד מקור]

  הדיקטטור גילגמש אתה מוכן להסביר על בסיס איזה ידע מוקדם או סמכות או הבנה בחינוך דמוקרטי אתה מוחק את העריכות שלי? הייתי פונה אליך בהודעה פרטית אבל אני לא מצליחה לעשות את זה ומיילים אתה לא עונה.. בכול אופן את הקשר והידע שלי בחינוך דמוקרטי אני יכולה להוכיח אם אתה מתעקש כל כך בכול אופן חשוב להדגיש את ההבדל והחידוש שבבתי ספר דמוקרטיים מול בתי ספר פתוחים גם לפרט יותר לגבי תפקיד החונך כי מה שכתוב כרגע אחרי המחיקות שלך הוא פשוט לא מדוייק.

  הורדתי דברים שלא קשורים לחינוך דמוקרטי, אלא קשורים לבית ספר ספציפי. זה ערך כללי שלא צריך לכלול פירוט לגבי כל בית ספר ותכניו השונים. גילגמש שיחה 15:33, 19 נובמבר 2005 (UTC)
  הערך של בית הספר הספציפי כבר היה שם- אני רק הוספתי לו כמה דברים- כמו עניין החונכות שהוא לב ליבו של החנוך הדמוקרטי בדגם חדרה, וכן את החידוש שבמערכת דמוקרטית בניגוד לדגם סדברי ולדגם של בתי ספר פתוחים משנות השבעים. וכן הרחבתי בנושא החונכות כי בניגוד לעבר לא מדובר כבר בסתם קשר בין מבוגר ילד כמו שכתוב כרגע לאחר המחיקות שלך. אלה בתפקיד ספציפי עם כלים ומיומנויות שהתפתחו לאורך השנים וזה לא נוגע רק לבית ספר בחדרה אלה לחינוך הדמוקרטי בכלל. רוב בתי הספר בארץ מקימים חונכות בדרך של חדרה יש עוד דגם אחד של חונכות שכרגע לא מיושם אולי רק בבית ספר קהילה החדש בת"א שהיא החונכות של רוני אבירם. אני מתכוונת להמשיך ולערוך את הערך של חונכות בבתי ספר דמוקרטיים ולהוסיף מידע הבעייה שאין מספיק חומר כתוב בנושא ואני עובדת על זה. אז תפסיק להפריע. וחוץ מזה חשוב להכנס להבדלים בין בתי הספר הספציפיים כי ההבדלים גדולים מאוד- זה היופי שבחינוך דמוקרטי כל בית ספר מיישם את החינוך הזה בדרכו.וגם על זה אני רוצה להרחיב ואוספת מידע בנושא. במקום שהקישורים ברשימת בתי הספר יובילו סתם לערים השונות שבהם ממוקמים בתי הספר, שלהן אין קשר לחינוך דמוקרטי בכלל.
  אי אפשר לפרט על בתי ספר ספציפיים בערך כללי. אפשר לכתוב שחונכות היא אחד מכליו של החינוך הדמוקרטי או משהו בסגנון. אם זה משהו חשוב אז אפשר להרחיב על זה מעט בלי פרטים מיותרים. את הפרטים יש לתת בערך חונכות שבו אפשר להסביר את תפקיד החונכות בחינוך הדמוקרטי והחינוך הרגיל. אם הפרק על החונכות בחינוך הדמוקרטי יהיה גדול מאוד (נניח 15-20K) אפשר יהיה להוציאו לערך נפררד. בשום פנים ואופן אין להעמיס על הערך הזה בפרטים משניים. גילגמש שיחה 16:00, 19 נובמבר 2005 (UTC)

  המשך דיון[עריכת קוד מקור]

  אם בתוך הערך של חינוך דמוקרטי יש מקום נרחב כל כך לערך מבנה ארגוני ולא ערכים נפרדים אז החונכות שחשובה בדיוק כמוהו(ואפילו יותר לפי חלק מהגישות)צריכה לקבל את אותו מקום. ולא קישקוש קצר ולא מדוייק כמו שכתוב כרגע. ולא ענית לגבי הערך של בית הספר בחדרה שגם הוא חסר מאוד.

  לא קראתי את הערך, אלא רק את השינוי שלך. לכן, לא התייחבתי למימדים אחרים. אם החונכות חשובה, אפשר לתארה, אך בקיצור. הרחבה צריכה לבוא בערך אחר. לגבי בית הספר בחדרה - אין מקום לפרט על בתי ספר ספציפיים כי אין לזה סוף. אם זה בית ספר מיוחד, אפשר לכתוב ערך נפרד על בית הספר. אם זה בית ספר דמוקרטי רגיל, אין טעם לכתוב עליו ערך ודי באזכורו בערך הזה. גילגמש שיחה 16:10, 19 נובמבר 2005 (UTC)
  בקיצור קצה נפשי- אין לך מושג ירוק בחינוך דמוקרטי אם אתה כותב שבערך חינוך דמוקרטי צריכה לעלות החונכות בקצרה. זה לב ליבו של העניין . ואכן בית הספר בחדרה הוא בית ספר מיוחד לפחות מהבחינה של ההסטוריה של החינוך הזה- וגם בין השאר בגלל שבו פותחה החונכות הדמוקרטית לראשונה. ברגע שיהיה לי מספיק חומר בנושא אני אפתח ערך חדש- כרגע זה מה יש- נקודות להרחבה ולמרות שמקוצר הבנתך נראה לך שתיווך בין עולם המבוגרים לעולם הילדים או שעות קבועות לפגישות הם פרטים מיותרים זה רק מעיד על קוצר הבנתך בנושא. ולא על בעיות בערך. בקיצור אין לי זמן להתווכח עם הדיוט אני בטוחה שיש מספיק ויקיפידים שמבינים בנושא תדאג שהם יקראו ויערכו. הבעיה היא שאת הערך ערך עריכה סופית תלמיד של בית הספר בירושלים שהוא מדגם סדברי ולכן כנראה אין בו חונכות (כפי שהוא בעצמו כותב) ולמרות שבתי הספר האלו שיכים למכון לחינוך דמוקרטי ויש להם מאפינים רבים של החינוך הזה מבחינה הסטורית כמו סדברי הם שיכים לזרם החינוך הפתוח open school ופחות לחינוך הדמוקרטי שנבדל מהם בחונכות ובמערכת דמוקרטית שכוללת מעבר לפרלמנט גם ועדות רבות. ולכן הוא לא מסביר נכון את הערך בתור חונכת בחדרה לי יש את הכלים ואת הגישה כדי להרחיב בעניין אז תניח לי.
  בלי להבין בנושא בכלל אני חייב לציין שנימוס לא יהרוג אף אחד, בתגובתך הראשונה את מטיחה בגילגמש שהוא דיקטטור, ועכשיו את טוענת שאין לך זמן להתווכח עם משהו שאת מגדירה הדיוט, דבר שמעיד שאולי לך חסר קצת הבנה בדמוקרטיה. בכלליות אולי אם היית כותבת בפחות שגיאות כתיב ופיסוק (בעיה נפוצה גם אצלי), לא מוסיפה משפטים פדגוגים שנראים כאילו שנלקחו מספר הדרכה כגון "להיות גורם מתווך בין עולמו של הילד לעולם המבוגרים" ומוסיפה את תרומותיך תחת שם רשום, היחס היה קצת שונה. בברכה--יום טוב 16:30, 19 נובמבר 2005 (UTC)
  אדון יום טוב שגיאות הכתיב והפיסוק היא בעיה נפוצה אצל דיסלקטים ולכן אני מעבירה את הטקסטים שלי עריכה לשונית בד"כ(שדרך אגב עושה תלמיד שלי שהוא גם העורך הלשוני של הספסל) ואני קוראת לו הדיוט כי מתוך התגובות שלו ברור שהוא לא מבין בנושא. וכן תיווך בין עולם הילדים לעולם המבוגרים זה אחד התפקידים המרכזיים של החונכות. וקראתי לו דיקטטור כי אחרת איך תקרא לאדם שבפעם הקודמת חסם אותי בלי הסבר ותגובה? למרות שניסיתי לצור דיאלוג דרך דף השיחה (כמו שמקובל) אבל גם את זה הוא מחק!! למרות שכתבתי תחת שם משתמש- לפעמים אחרי כמה זמן במיוחד אם אני עובדת עם שני דפים פתוחים במקביל הדף יוצא לי משם המשתמש? ושוב עצוב מאוד שאני צריכה לפנות למעמד ההירכי שלי במערכת הדמוקרטית כדי שיאפשרו לי להתבטא- והבעיה הזו נובעת מכך שאנשים שלא מבינים כלום בערך המדובר מרשים לעצמם להתנהג באלימות ובברוטאליות כמו שנהג גלגמש כלפי בפעם הקודמת. ולכן הם צריכים לפנות לידע הפורמאלי של הכותב כדי לשפוט את הערך.

  כמה הערות:

  א. בתור דיסלקט בעצמי אני עובר על כול תרומותי יותר מפעם, יותר מפעמים ויותר משלוש (ועדיין טועה), ליקוי הלמידה מעניק יותר חובות, לא יותר זכויות. כאשר מוסף מידע שמלא בריבוי שגיאות כתיב ופיסוק על ידי אלמוני, כפי שקרה במקרה שלך (ראי בגרסאות הקודמות של הערך) הוא מיד חשוד בהשחתה, מתוך ניסיון מר של מפעילי המערכת.

  ב. גם אם הוא לא מבין בנושא, זה לא אומר שאי אפשר לדון איתו בנושא, לא משנה מי הוא, אלא אם הגישה שלך לדמוקרטיה היא דמוקרטיה ליחידי סגולה.

  ג. אני לא יודע בדיוק מה קרה אבל אני מניח שאת מתכונת למחיקת הקישור החיצוני, ראי שלפי גרסאות האחרונות הקישור הוסף על ידי אלמוני, שוחזר לאחור על ידי משתמש המערכת גון דו, ואז הוסף מחדש על ידי אלמוני ושחוזר שוב על ידיד גילגמש. זה נראה כמו השחתה חוזרת שמצריכה חסימה. אין לי ספק שאם גילגמש ביצע חסימה היא הייתה מוצדקת ואם היא לא הייתה מצודקת היא נעשה בתום לב ובשגגה.

  ד. מצתער המשפט הזה סתום לגמרי, ועדיין נראה כמו עלון פרסום מה זה אומר בדיוק? אך מתבצעת פעולת התיווך הזו? אני אולי הייתי מנסח זה כ:

  בין השאר מטרות מוסד החונכות הם:

  • יצירת בסיס אמון בין החונך והנחנך, אמון שלא מבוסס על יחסי תלות.
  • "ללוות" (מה זה אומר ללוות?)את הילד המתחנך בבעיות המתעוררות בבית הספר ובביתו של התלמיד, במישור הרגשי, החברתי והלימודי.
  • להוות גורם מתווך בין עולמו של הנחנך לעולם המבוגרים על ידי .....
  • להוות גורם המקשר בין הורי הנחנך למתרחש בבית הספר.

  במישור המעשי מתבססת החונכות על מפגשים שבועים במסגרת גמישה לחונך ולנחנך, קשר טלפוני ואישי בין החונך להורי החניך ו......

  בברכה--יום טוב 17:29, 19 נובמבר 2005 (UTC)

  המשך דיון ב'[עריכת קוד מקור]

  בקיצור מה לעשות עכשיו?. מותר לי לערוך או לא? לפתוח ערך חדש של חונכות? למרות שזה לא נכון לעשות מבחינת המהות של חינוך דמוקרטי? ולא להזכיר את ההבדלים בין חינוך פתוח לחינוך דמוקרטי? אסור להזכיר שהחונכות כפי היא היום פותחה בחדרה ? ומה לגבי קישור של הערך על הidec לחדרה גם אסור? וההבדלים בין הדגמים השונים ובתי הספר השונים? אי אפשר שהקישורים בערך בתי הספר השונים יובילו להסברים קצרים על בתי הספר והיחודיות של כל אחד מהם, במקום לערים שבהם הם ממוקמים? בקיצור אדוני הצנזור הראשי מה לעשות? כדי של יחסמו אותי שוב?

  דבר ראשון, שוב את מטיחה האשמות שמקשות על תגובה רגועה, הערות כמו הצנזור הראשי יוצרות אנטגוניזם מידי. לשאלותיך:

  א. אם אין לך מספיק מידע אז אין מקום לפתוח ערך חדש על חונכות. אני ההייתי ממליץ לכתוב תוספת בחונכות, אך לעבור עליו היטב מבחינה סגנונית לפני שיחרורו.

  ב. שוב אין לי מושג על ההבדלים בין חינוך פתוח לחינוך דמוקרטי, אולם נראה לי שחינוך פתוח ראוי לערך משלו, אם יש לך מספיק מידע.

  ג.אני ההייתי מנסח את המשפט "שיטת החונכות כפי שהיא מקובלת היום בבבתי ספר(פה לציין את בתי הספר או הזרמים בו היא מקובלת) פותחו בבית הספר הדמוקרטי בחדרה.

  ד. אם מדובר על הקישור לאתר הספסל, אז הקישור ימחק, מסיבות שכבר פירטתי למעלה. אם מדובר על האתר הרשמי של הבית ספר בחדרה, עדיף שיהיה קיים ערך נפרד על בית הספר שרק בו יהיה הקישור לדף.

  ה. אם יש לך מספיק מידע לפתוח ערכים על כול אחד מבתי הספר תבורכי.

  ו. שוב זו היא רק דעתי, אני בטוח שגם לאחרים יש מה להוסיף. בברכה--יום טוב 17:29, 19 נובמבר 2005 (UTC)

  והערה אחרונה אולי אפילו קטנונית, תחת הערך רשות מבצעת מופיעים גם תאגידים ופקידים - מבתי הספר שביקרתי בהם בשנה האחרונה הנושא הזה לא מוכר, ונראה שהוא אולי יחודי לירושלים? אני אשמח לשמוע עוד, אבל עם מרחיבים על הנושא הספציפי הזה צריך גם להרחיב על המגוון הגדול של ועדות "מבצעות" שקימות בכול בתי הספר הדמוקרטיים לפחות לפרט את השמות והתפקודים שלהם.
  כמה הערות אחרונות, נראה לי שעדיף להפנות את השאלות הללו למשתמש:מיכאל%ספיר ששנראה שמבין ומתעניין בנושא, בנוסף על מנת להקל על תגובה נסי בבקשה להוסיף את חתימתך, זו היא האפשרות העשירית בסרגל הקטן שמופיע מעל כול חלון עריכה--יום טוב 17:44, 19 נובמבר 2005 (UTC)
  • אם יש בעיות בעריכה ולא בתוכן אז צריך לערוך ולא למחוק, כפי שאמרתי הייתי בעיצומה של עבודה על הערך והתכוונתי לעשות לו עריכה לשונית בהמשך(לא בעצמי אלא בעזרת מישהו שזה תפקידו ותחום הידע שלו)ואם אדם מתנהג כמו צנזור אז אני קוראת לו בשמו.
  • לגבי ההבדלים בין חינוך דמוקרטי לפתוח זה חשוב להזכיר כי בערך עצמו יש כבר בילבול בין המושגים כפי שכבר הראתי והסברתי באחת מתגובותי הקודמות. וזה גם החידוש של יעקב הכט בחדרה. שגם הוא כבר מופיע בערך, ואכן חינוך פתוח זכאי לערך משלו- ויש כבר נסיונות לכך בארגז החול.
  • לגבי אתר הספסל כפי שכתבתיי לגילגמש במיל פרטי שעליו הוא לא הגיב (ונאלצתי לעשות כך בגלל שהוא חסם אותי)ההחלטה של ועדת תיקשורת בנושא מהחודש שעבר (שהיא הועדה שאחראית בין השאר על אתרי הרשת של בית הספר, שגם בה אני חברה) קובעת שכרגע מאחר שהאתר הספסל הוא היחיד שמתעדכן כרגע הוא האתר של בית הספר- לצורך העניין רשמי למרות שלא טרחנו להכנס להגדרות האלו- ולכן אנו מפרסמים את דפי הקשר דרכו, ולכן ברגע שהופיע קישור לאתר "הרשמי" צריך היה להופיע גם קישור לאתר הספסל, כול החלטה אחרת של ויקיפדיה היא התערבות בוטה בענינים הפנימים של בית הספר- כרגע מופיע קישור לדף עם רשימת כל האתרים של בתי הספר בארץ וזה עדיף מבחינתי.
  • אני מסכימה שגם מי שלא מבין בנושא מסויים יכול להתערב ולערוך ולשאול, אבל זה לא מה שגילגמש עשה- הוא מחק וחסם ועל זה יצא הקצף.
  • אני אשמח אם יעזרו לי לערוך גם ככה העבודה ארוכה מידי- ואין לי מספיק זמן בעיקר שאני משחיתה את זמני לריק על ויכוח מיותר.
  • לגבי התיווך ברור שאני יכולה להסביר (אבל אז זה ירחיב את הערך מעבר למה שמותר לא?) בכול אופן אני מתכוונת לעשות זאת ואז אני אפתח ערך חדש.אלו רק ראשי פרקים לנושאים שבהם עוסקת החונכות- ואני לא מבינה מה הבעיה עם המילה תיווך? כמה דוגמאות מהעבודה המעשית בימים האחרונים- ילדה שמבקשת להתנסות בחינוך דמוקרטי, תיווכתי בינה לבין בית ספר שבו היא יכולה לעשות התלמדות מעשית.(עזרתי לה למצוא בית ספר מתאים, דאגתי שיהיה לה מלווה מבוגר בימים שהיא שם, עזרתי לה בכתיבת הצעה לתוכנית שאותה היא רוצה להעביר.וכולי..) או ילד צעיר יותר, שלא מבין למה יש חוק נוכחות בבית הספר, ניגשתי איתו למחשב ובדקנו את החוקים של משרד החינוך בעניין- וגם הלכתי איתו ובדקנו את הדיונים על כך בספר החוקים של בית הספר, מאחר שהוא לא קורא הוא היה צריך תיווך למחשב לרשת וגם כדי להבין את השפה המבוגרית שבה כתוב הטקסט. זה נקרא תיווך. יש תיווכים שיותר קשה להסביר והם קשורים לעולם הריגשי או החברתי- למרות שרוב העבודה בנושא נעשית בתחומים האלו..יש לי דוגמאות רבות אבל קשה לי לנסח אותם כרגע.

  והמילה ללוות גם היא חשובה- כי היא מצינת פעולה שאינה מתערבת באופן אקטיבי אלה רק להיות שם ליד- כדי שאפשר יהיה להתערב רק אם אין ברירה. ויש אין סוף דיונים בנושא בין צוות החונכים מתי נגמר הליווי וצריכה לבוא התערבות- ומתי הליווי מפסיק להיות תומך ומתחיל להיות גורם מפריע בצמיחה של הילד- ובבקשה אל תשאל אותי מה זה צמיחה...:-). עד כאן טוב העריכות שלי יצטרכו לחכות לצערי לסוף שבוע הבא שבו שוב יהיה לי זמן. עכשיו אני עייפה מידי.

  אין ספק שאינך מסוגלת לערוך בלי לגלוש להשמצות. אני מציע שתתרכזי בערכים שבהם אין לך נגיעה אישית. החלטות של מוסד זה או אחר לא מחייבות אותנו. אגב, אזהיר ששימוש חוזר בשפה בוטה כלפי מפעילי מערכת יגרור חסימה מידית. גילגמש שיחה 18:29, 19 נובמבר 2005 (UTC)

  מצטערת אם נפגעת, אבל שנוהגים כלפי באלימות אני מתגוננת. ואז עפים נתזים לכול מקום- ואף אחת מהמילים שבהם השתמשתי לא היו השמצות אלה מסקנות מתוך ההתנהגות הכוחנית שלך. אף אחד לא אוהב שסותמים לו את הפה . ואם אתה מרגיש שחלק מהדברים שכתבתי פוגעים בך אישית אתה יכול מבחינתי לערוך אותם החוצה. כולל את התגובה הזו. אבל בפעם הבאה אני מקווה שהיד שלך לא תהיה כל כך קלה על ההדק, כוח זו לא זכות זו אחריות תשתמש בו בתבונה. והנה למדתי היום משהו חדש - הוספת חתימה --Orlando 18:52, 19 נובמבר 2005 (UTC)

  הגדרת הנושא[עריכת קוד מקור]

  טוב, אני לא ממש יודעת איך זה עובד, כי אף פעם לא נכנסתי לדף שיחה בויקיפדיה, אבל נראה לי שיש בעיה עם ההגדרה של "חינוך דמוקרטי" כ"זרם בחינוך ההומניסטי שמתקיים במסגרת החינוך הפורמלי", משתי סיבות: 1. כי החינוך ההומניסטי (לפחות כפי שהוא מתורגם לעשייה חינוכית והגות חינוכית בארץ- בעיקר של נמרוד אלוני) הוא שונה באופן מהותי במטרות ובאמצעים מהחינוך הדמוקרטי. 2. ההגדרה "מתקיים במסגרת החינוך הפורמלי" גם מבלבלת (כי מידת הפורמליות של בתי הספר הדמוקרטים שונה בכל בית ספר ומשתנה כל הזמן בהתאם להחלטות של משרד החינוך, וגם לא נכונה, כי החינוך הדמוקרטי אינו מתקיים רק במסגרת החינוך הפורמלי, אלא גם במסגרות בלתי פורמליות.

  נראה לי חבל לפתוח בהגדרה כל כך בעייתית...

  יעקב הכט מגדיר את החינוך הדמוקרטי כחינוך שמטרותיו הן: 1. לעזור לנחנך לרכוש כלים להשגת מטרותיו 2. יצירת חברה מכבדת אדם

  נראה לי שזה יכול להיות לפחות בסיס להגדרה

  בכל אופן אני מקווה למצוא זמן לערוך את זה, אבל אני אשמח לקבל קצת הערות והצעות כי אני די "ירוקה"... לימור

  קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

  הסרתי את כל הקישורים החיצוניים לאתרי בתי ספר, רשמיים יותר או פחות. בתי הספר שיש סיבה להזכירם כאן באופן מיוחד מופיעים כבר ערכים נפרדים ואלו מקושרים מערך זה בקישורים פנימיים. אם לא יש לערוך את הערך וליצור ערכים בהתאם. הערך איננו במה לפרסום בתי ספר או אתרים של בתי ספר. אם יש למישהו התנגדות למחיקה, אני מבקש בכל לשון בקשה לדון בנושא כאן לפני שעורכים את הערך. מיכאל ספיר (שיחה) 17:31, 28 באוקטובר 2006 (IST)תגובה[תגובה]

  מאמרים ביקורתיים[עריכת קוד מקור]

  ראיתי שנוסף כבר קישור למאמר נוסף של אריה קיזל המבקר את החינוך הדמוקרטי (או כפי שאדון קיזל קורא לו, החינוך המיין.) הקישור הקודם לא עובד לי כרגע ומספיק מאמר אחד של אותו האדם באותו הנושא, אז את הקישור הישן הסתרתי בינתיים. טוב מאוד שיש מאמרים שניתן להציג כביקורת על החינוך הדמוקרטי (בין אם אני אישית מסכים עם הנכתב בהם או לא), אך לא נראה טוב אם כולם נכתבו בידי אותו האדם. יספיק לנו מאמר אחד לכל כותב, ורצוי שהמאמרים המקושרים יהיו מאתרים בעלי פרופיל גבוה (אם אפשר, לפחות). מיכאל ספיר (שיחה) 01:37, 19 בנובמבר 2006 (IST)תגובה[תגובה]

  הגדרת הנושא 2[עריכת קוד מקור]

  נראה לי שגם לי יש בעיה עם ההגדרה של "חינוך דמוקרטי" כ"זרם בחינוך ההומניסטי שמתקיים במסגרת החינוך הפורמלי", מהסיבות להלן:

  1. כי החינוך ההומניסטי איננו דוגל בלימוד דמוקרטיה על ידי הניסיון. 2. כי החינוך ההומניסטי איננו מגן על זכויות הפרט, היינו על הזכויות של חברי קהילה בית הספר כיחידים: חופש הבחירה, החופש לצאת לדרך ברגע שנעשתה הבחירה והחופש לשאת בתוצאות הבחירה אחרי שהתבצעה והזכות לפרטיות, זכותם של חברי קהילה בית הספר לנהל את עסקיהם הפרטיים ללא התערבות חיצונית כאשר העניינים המשותפים מנוהלים באספת בית הספר. 3. לעת עתה בית הספר הדמוקרטי איננו מוכר כזרם שמתקיים במסגרת החינוך הפורמלי הממסדי והוא נלחם להכרתו.

  גם לי נראה שחבל לפתוח בהגדרה כל כך בעייתית.

  לדעתי יש להגדיר את החינוך הדמוקרטי כחינוך שמטרותיו הן לחנך:

  1. ליכולת לתפקד בחברה חופשית ודמוקרטית כשותפים מלאים בענייני הקהילה. 2. ליכולת לחשוב באופן יצירתי ולפגוש אתגרים חדשים בכל פעם שהם מופיעים.

  נראה לי שזה יכול להיות לפחות בסיס להגדרה.

  יש לערוך את הפסקה בהתאם....80.178.235.67 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם 00:00, 10 בינואר 2000 (IST)תגובה[תגובה]

  היעדר אסמכתאות[עריכת קוד מקור]

  נראה לי שגם לי יש בעיה עם ההגדרה של "חינוך דמוקרטי" כ"זרם בחינוך ההומניסטי שמתקיים במסגרת החינוך הפורמאלי", מוטב לתרגם את ההגדרה מאנגלית Democratic school מהסיבות להלן:

  1. כי החינוך ההומניסטי איננו דוגל בלימוד דמוקרטיה על ידי הניסיון.
  2. כי החינוך ההומניסטי איננו מגן על זכויות הפרט, היינו על הזכויות של חברי קהילה בית הספר כיחידים:
  • חופש הבחירה, החופש לצאת לדרך ברגע שנעשתה הבחירה והחופש לשאת בתוצאות הבחירה אחרי שנעשתה ובתוצאות הבחירה אחרי שהתבצעה;
  • הזכות לפרטיות, זכותם של חברי קהילת בית הספר לנהל את עסקיהם הפרטיים ללא התערבות חיצונית כאשר העניינים המשותפים מנוהלים באספת בית הספר.

  לעת עתה בית הספר הדמוקרטי בישראל איננו מוכר כזרם המתקיים במסגרת החינוך הפורמאלי הממסדי והוא נלחם להכרתו. עובדה זו יש לציינה בגוף הערך כדי להסביר מניין נובעת הביקורת שהיא בלאו הכי מפוקפקת כתוצאה מכך.

  יש לערוך את הערך בהתאם. עד אז יש להציב תג אזהרה גם בהתאם.

  87.70.84.125 07:11, 22 במאי 2008 (IDT)תגובה[תגובה]

  מימון בתי הספר[עריכת קוד מקור]

  מי שלא יודע בזכות החרדים כל בתי הספר המוכרים שאינם רשמיים מקבלים אחוז נכבד (75% או שני שליש, אני לא זוכר בדיוק) מהמימון שנותן משרד החינוך לפי תלמיד. בתי הספר הדמוקרטיים ברובם (חוץ מכמה שהם רשמיים) שייכים לקטגוריה הזאת. הטענה כי הם לא מקבלים ממשרד החינוך כסף עבור התלמידים מוכרת לי אבל פשוט תעמולה שקרית ואולי המעשה השיווקי המכוער ביותר שנעשה על ידי בתי הספר הללו שמתרצים ככה את דרישות התשלום מההורים (שאגב לרוב אינן חוקיות). טרול רפאים - שיחה 17:26, 3 בדצמבר 2009 (IST)תגובה[תגובה]

  לאט לאט. אם אנחנו מדברים על אספקט של הנושא שראוי להיכנס לערך, אז אנא ממך נסח את הדברים באופן אנציקלופדי והוסף אותם לערך בתוספת סימוכין. לעומת זאת, אם אתה מנסה להביע דעה אישית, עבור בבקשה אל פורום מערכת החינוך בפורטל תפוז. תודה ובהצלחה. עִדּוֹ (Eddau) הוצא תורה מציון - תרגם ערכים לאנגלית - שיחה 18:29, 3 בדצמבר 2009 (IST)תגובה[תגובה]
  הטקסט הנ"ל מסביר את המחיקה האחרונה שלי מהערך. אני לא יכול להוכיח שמדובר בהטעיה מכוונת, אבל את העובדות לגבי המימון ניתן לראות בספר התקציב. אני לא רואה סיבה מיוחדת לציין את הנתונים הנ"ל בערך, פשוט מחקתי את ההטעיה כאילו משרד החינוך לא מממן את בתי הספר ולכן הם "נאלצים" לקחת כסף מההורים. טרול רפאים - שיחה 18:34, 3 בדצמבר 2009 (IST)תגובה[תגובה]
  יכול להיות שהערך פשוט היה לא מעודכן. חוקי התקצוב השתנו בקדנציות האחרונות. עִדּוֹ (Eddau) הוצא תורה מציון - תרגם ערכים לאנגלית - שיחה 18:47, 3 בדצמבר 2009 (IST)תגובה[תגובה]
  זה נכון שהם השתנו, אבל דווקא לכיוון הפחתת רמת המימון של בתי ספר לא רשמיים ולא להגברתה. בג"ץ חייב את הכנסת לכפות את יישום תוכנית הליבה והיא חוקקה בתגובה אפשרות לא ליישם את תוכנית הליבה ועדיין לזכות לכסף (גם אם פחות). בכל מקרה, כל בתי הספר הדמוקרטיים מיישמים את תוכנית הליבה כך שאצלם לא היה שינוי. טרול רפאים - שיחה 11:44, 6 בדצמבר 2009 (IST)תגובה[תגובה]
  אם המשפט היה נכתב בערך, הייתי מוסיף דרישות מקור. איזה בג"ץ? האם יש קישור ברשת? איזה חוק? האם יש קישור ברשת? מה רמת ההפחתה? האם יש מקור? סמי - שיחה 11:47, 6 בדצמבר 2009 (IST)תגובה[תגובה]
  לא טרחתי להוסיף את הנושא מכיוון שהוא חסר קשר ממשי לנשוא הערך, מבחינתם לא התרחש כלום. לנושא עצמו ראה תוכנית הליבה. טרול רפאים - שיחה 23:41, 6 בדצמבר 2009 (IST)תגובה[תגובה]
  נו, טרול רפאים, זה מה שאני מסביר לך. הבן אדם לא שיקר במצח נחושה. הוא פשוט לא ידע שכבר יש מימון. הוא בסך הכל לא מעודכן. חבל להתרגז. עִדּוֹ (Eddau) הוצא תורה מציון - תרגם ערכים לאנגלית / עשה לך מנהג קבוע, כתוב בויקימילון פעם בחודש - שיחה 03:35, 7 בדצמבר 2009 (IST)תגובה[תגובה]

  לנו יש מימון מועט ממשרד החינוך (הוד השרון) תסמכו עליי שאין איזה קנוניית מכשפים מושחטים שלוקחים את הכסף לעצמם, המורים לא מקבלים יותר מבבתי ספר אחרים ולעתים אפילו פחות, וגם לא המנהלת, הכסף הולך על השכרת מבנה וציוד ותשלום למורים, אני לא יודעת איך זה אצלכם אבל ככה זה אצלנו.

  חופש הדיבור[עריכת קוד מקור]

  שיניתי אותו ל"חופש הביטוי", כי חופש דיבור יש בכל מקרה (זה עניין פיזיולוגי) אבל הביטוי לא תמיד מתאפשר ולכן יש צורך להדגיש שהוא חופשי. Tom Axelrod - שיחה 08:42, 10 ביוני 2010 (IDT)תגובה[תגובה]

  תלמידה בבית ספר דמוקרטי[עריכת קוד מקור]

  בתור מישהי שלמדה 5 שנים בדמוקרטי יש לי הרבה מה להגיד על המקום הנפלא הזה, אז כן כתבתי 5 עמודים, פשוט ברגע שהתחלתי לא יכולתי להפסיק :)

  ראשית אני ממש ממש לא מסכימה שכל מי שבדמוקרטי הוא במעמד סוציו-אקונומי גבוהה-בינוני! אני מכירה מבית הספר הרבה אנשים שאין להם הרבה כסף, ממה שהבנתי ( אל תשכחו שאני ילדה בת 14 ולכן אני לא מבינה הכל, אבל תסמכו עליי שמה שאני אומרת הוא וודאי, אם הוא לא וודאי אני אכתוב ) בית הספר נותן לילדים מעמד סוציו-אקונומי נמוך ללמוד חינם מכיוון שבית הספר לא רוצה שיקרה מצב שבו רק ילדים עשירים יכולים ללמוד. אני מבינה לגמרי שבית הספר עולה כסף ואי אפשר לממן את כל האנשים,ולכן בהחלט יש יותר אנשים ממעמד סוציו-אקונומי גבוהה-בינוני, אבל בית הספר עושה הכל כדי לשנות את זה. ואני מאשימה בזה רק את משרד היחנוך, מכיוון שמשרד החינוך לא תומך בבתי ספר דמוקרטים, אנחנו צריכים להשכיר מבנה (ועל זה רוב הכסף הולך!) וכסאות וציוד!! ולשלם למורים בעצמנו! וזה בדיוק הזמן להרוס טעות נפוצה, לא, מורים בדמוקרטי לא מרוויחים יותר ולפעמים אפילו פחות, אנחנו משלמים להם מה שמשרד החינוך לא משלם! אז לא, השכר זה לא הסיבה שלרוב מורים בבתי ספר דמוקרטי יותר טובים. אם משרד החינוך היה עושה שינוי ותומך בבתי ספר כאלה, כבר בעיה אחת נפתרה.

  אבל אפילו כרבע לפחות רבע מהחטיבה (ז-ח-ט) שהייתי לי (עברתי בית ספר, אני יסביר בסוף למה) היתה במעמד סוציו-אקונומי נמוך.

  עכשיו אתם בטח חושבים "מה עם הבעיה השניה? משרד החינוך לא צריך לתמוך בבתי ספר דמוקרטים כי הם עדיין בעייתים". אז יש לי משהו להגיד על הבעיה השניה- פשוט לא נכון.

  להתמודד עם העולם? אם שמתם לב אנחנו חיים במדינה דמוקרטית! תראו מדינות כמו צפון קוריאה, סין, ומדינות ערב כאלה ואחרות שבהן השלטון הוא דקטטורי, אתם חושבים שככה העולם שלנו צריך להראות? לא, העולם הוא בהחלט דמוקרטי, וגם אם אתם לא מסכימים, וגם אם אנחנו לא חיים בעולם דמוקרטי, מה הדרך הכי טובה להביא לשינוי? חיונוך! הילדים של היום הם העתיד, אם תחנך אותם לדמוקרטיה, אין סיבה שהעולם יהיה שונה!

  ולכן כל מסגרות הלימוד צריכות ליהיות דמוקרטיות ולפני שאתם שוב חוזרים לעניין של " אבל מה עם האנשים במעמד סוציו-אקונומי נמוך?" אם משרד החינוך יתמוך בבתי ספר דמוקרטים, מן הסתם לא יצתרכו לשלם עליהם! ופתרתי לכם בזה הרגע את שתי הבעיות :)

  עוד כמה דברים שלא כתבתם אבל הרבה חושבים-

  לא, דמוקרטיה זה לא אנרכיה, ולפני שאתם אומרים "נותנים לילדים לבחור שיעורים ? מה לא אנרכיה בזה?" דבר ראשון עוזרים לנו, ממליצים לנו מכוונים אותנו, מי שקטן מידי נותנים לו מסגרת יותר מצומצמת ובכיתה ג הוא מתחיל באמת לבחור לבד, אבל תמיד יש לו עזרה הכוונה ותמיכה, מה רע בלתת לילד ללמוד נושא שהוא טוב בו? גם אם זה לא נושא שבמסגרות החינוך הרגילות? כמו ריקוד? ציור? פסיכולוגיה? הילד יכול למצא דברים שהוא טוב בהם! וזה כל כך מחזק אותו וגם אם הילד פחות טוב במשהו, אף פעם לא נותנים לו להרגיש ככה! תמיד מזכירים לא שהכל עניין של אימון והתמדה ושאין דבר בעולם שהוא לא יכול להצליח! אם הוא רק ירצה! וברגע שילד בוחר שיעור, אין לו מה להתלונן " איכס אני שונא בית ספר!" כי הוא בחר את השיעור! הוא רצה אותו! זה בא ממנו! והוא כן ישקיע וכן ילמד.

  ופה אני רוצה לדבר על עצמי, אני ילדה שיש לה ADHD ( בעיות קשב וריכוז ואני מאוד היפרית) ברמה מאד גבוהה, בתור ילדה אף פעם לא הצלחתי להסתדר, הילדים היו כועסים עלי כי הייתי רועשת להם והמורים בכלל לא התייחסו לקושי שלי. בכיתה ג' (כיום אני בח') עברתי לדמוקרטי, בחמד שנים שלמדתי בדמוקרטי, השגתי לא סתם חברים, היה לי משפחה והמשפחה הייתה כולם, לא היה מישהו אחד בחוץ! לקראת כיתה ז' הרבה ילדים עברו וכמה בכי היה! הבנים התחילו לנסות לעודד אותנו ולהגיד לנו שנשמור על קשר וזה מסיבת הסיום האחרונה שלנו יחד אז בואו ננצל אותה ונשמח :) היינו 26, נשארנו 10, הצתרפו שני בנים חדשים ובת , הבעיה היתה שאני וחברה שלי היינו היחידות שלא עזבו, וככה מצאתי את עצמי הופכת את הבנים לידידים הכי טובים שלי! והאמת כיתה ז' הייתה אחת התקופות המאושרות בחיים שלי. אבל לא יכולתי להמשיך את זה, עם כל הכבוד לזה שהידידים שלי יותר מדהימים מכל חברה שיש (טוב נו חוץ מהחברה הכי טובה שלי) אני צריכה ליהיות גם עם בנות, כי משום מה לידידים שלי נמאס שאני שואלת אותם עם החולצה יפה, הלק מאגניב, ואם ג'וש האטצ'רסון חתיך או שהלסת שלו מרובעת מידי :) זה הסיבה שעברתי, אף סיבה אחרת (שני ידידים שלי עברו איתי)

  כשעברתי הופתעתי לגלות כמה דברים-

  1. זוכרים שספרתי לכם שלא הצלחתי להסתדר בבצפר רגיל? אז הנה רק שתבינו את השינוי שהבית ספר הדמוקרטי עשה בי.

  אני, טוב אני לא הילדה שתגיד על עצמה דברים טובים אבל זה במטרה לשבח את הדמוקרטי לא את עצמי אז אני מניחה שאני אתמודד עם זה, ילדה מצטיינת.

  א. במדעים הייתי היחידה שקבלה 100 על בוחן ראשון אפילו שאף פעם לא יצא לי ללמוד מדעים, פשוט שהייתי בכיתה ד' היה לי שעת ספריה פתוחה (שעה שיש מחשבים ומורה שיכולה לעזור ומשגיחה, ואתה יכול להחליט לעשות עבודה והיא תעזור לך!) אז עשיתי חקר על אטומים ויסודות (כןכן, שיננתי את הטבלה המחזורית ועכשיו אני זוכרת אותה כמעט בעל פה)עשיתי גם בשנים שאחר כך עבודה על מיתולוגיה יוונית, אירלנד ואסטרונומיה. כי זה פשוט מאוד עניין אותי! תמיד בתור ילדה אמרתי שכשאגדל אהיה מדענית או סופרת D:

  ב. במתמטיקה, נושא שהמורה מסבירה בהקבצה א' (לא בחנו אותי להקבצה מצוינות כי אני חדשה, סתם תקעו אני בא' ואני נרדמת משעמום) אני מבינה מה שהמורה אומרת בשלוש שיעורים בשלוש דקות. וכך גם בגיאוגרפיה! מקצוע דשדאף פעם לא למדתי וכבר הספקתי לקבל בונוס!

  ג. מה שהם לומדים בהסטוריה (מקצוע שתמיד ריתק אותי) למדית בכיתה ו' ובגלל הרב גילאיות בת דודה שלי שקטנה ממני בשנה למדה בכיתה ה' .

  ד. הייתי הראשונה מהכיתה שקבלה בונוס, ואני הילדה שקבלה הכי הרבה בונוסים מתחילת שנה בכיתה .

  ה. וזה הכי חשוב כי זה מסכם את כל העובדות האלה למה שאני רוצה להעביר לא לסתם רברבנות, המורות, אלה שאף פעם לא ידעו להכיל אותי, אוהבות אותי, מאוד אוהבות אותי.

  וזה בגלל סיבה אחת חשובה- הם לא ידעו לא ידעו ולא יודעות להכיל ילדה כמוני, אבל בדמוקרטי, נתנו לי כל כך הרבה כלים להתמודד, ולהאמין שבגלל הבעיה שלי זה לא עושה אותי פחות טובה ! שלמרות שהמורות בבתי ספר הרגילים עדיין לא יודעות להכיל אותי, אני כבר למדתי להכיל אותם.

  אני מכבדת אותם כמובן, אבל אני לא מתייחסת למה שהם אומרות לי ברצינות תהומית, אני נותנת להם להרגיש שהם מלמדות טוב, מקשיבה להם, לא מפריעה, משתתפת, אבל יודעת שלא כל מה שהם אומרות קדוש. אני מכילה אותם ולא מנסה לתקן אותם אפילו שהם טועות, וכמה שהם טועות!

  הדבר הראשון שהם אמרו לנו בשיעור הראשון של השנה הוא " אתם צריכים להבין שהשנה הציונים מתחילים מאוד להשפיע, וככה זה בחיים, בן אדם נמדד לפי ציונים"

  ואני יודעת כמה שזה לא נכון! זה כל מה שלמדו אותי ההפך! ציון זה רק מספר, בן אדם הוא כל כך הרבה יותר עמוק מזה! אז אתם מבינים? זה הדברים שלמדתי בדמוקרטי! שהם יותר חשובים מכמה זה 3+3 . הם נתנו לי כלים ללמוד, ככה שכל דבר חדש שמלמדים אני תופסת הרבה יותר מהר. הם הכינו אותי לחיים, שזה אחת הטענות שיש נגד הדמוקרטי זה שאנחנו חיים בבועה, אבל תראו מי הייתי לפני הדמוקרטי ומה אני אחרי! איזה שיפור, תמיד יהיה לי ADHD אבל הם נתנו לי כלים להתמודד עם זה בצורה שלא תפריע לי ולא לסובבים אותי, הם גם נתנו לי להרגיש טוב עם עצמי! שהבעיה שלי לא עושה אותי פחות טובה :) פתחתי אהבה ללמוד! ואהבה להשתתף ולקחת חלק ולהביע את דעתי וכמובן גם לשמוע את דעותיהם של אחרים.הם גם למדו אותי ערכים, דבר שחשוב הרבה יותר מללמוד עוד משוואה ריבועית.

  הבית ספר הזה הפך אותי למי שאני היום.

  אני רואה ילדים מהבית ספר הזה, ולמרות שהם נחמדים אליי, אצל רובם יש פשוט מן התנהגות סנובית כזאת שהייתי באמת מופתעת שעוד קיימת.

  שספרתי שספרים זה הדבר האהוב עליי בעולם זה, הם הסתכלו עליי כאילו אני משוגעת, שהם ראו שאני טובה בלמודים, אחד מהם ניגש אליי ואמר "אני לא מבין אם את חנונית או לא" כי אני לא נראית "חנונית" ולא מדברת כמו חנונית "חנונית"אני א הילדה שתשב בפינה ותתחבא מהעולם ותיהיה שקטה, לא אני, אני מושעת אני צוחקת אני מדברת, חברים שלי אומרים שיותר מידי, אבל בגלל שאני מתעסקת בדברים שהם הורגלו שאם זה לא שיעורי בית, אין טעם ללמוד, אין טעם לחקור! אין טעם לקרא ולדעת. דוגמה : ששאלו בכיתה מה ההבדל בין תרכובת לתערובת (זה היה ממש שרק התחילו ללמד את החומר) אמרתי " תרכובת אפשר להפריד רק באופן כימי ותערובת אפשר להפריד באופן פיזי, הילדים בכיתה שלי שכמובן לא היה להם מושג מה זה אומר חשבו דבר כזה " אנחנו לא מבינים את זה = זה לא נכון. זה לא נכון= ילדה טעתה. ילדה טעתה = ילדה שבדקך כלל לא טועה טעתה. ילדה שבדרך כללה לא טועה טעתה= בואו נצא עליה" פתאום כולם התחילו "מה הקשר!!" "מה את אומרת" "מה פתאום"

  אני כמובן ידעתי שאני לא טועה ואחרי זה המורה הצדיקה אותי, אבל עלתה בי מחשבה, אם זה קרה לי, ולי יש בטחון עצמי, (לא מהסוג של אני יותר טובה מכולם אני שווה מכולם, אלה מהסוג של לא ממש אכפת לי מה אומרים עליי, ודווקא בגלל זה יש לי הומור עצמי עצום, תשאלו את חברים שלי, אני צוחקת על עצמי בלי הפסקה, כי אני פשוט בטוחה בעצמי מספיק בשביל לעשות את זה, לעומת הבנות שאומרות שהם יותר שוות מכולם, אבל בתכלס זה רק מעיד על חוסר בטחון עצמי) מה היה קורה לילד עם בטחון עצמי נמוך? או ילד באמת טעה? אז מה אם הוא טעה? יום אחד המנהלת שלי בדמוקרטי (היא הייתה המורה שלי לאלגברה) אמרה לנו " שעור הבא אין שיעור, אנחנו מקשטים את הכיתה" הכיתה יצאה ממש יפה! ומעל הלוח תלינו בגדול מבריסטול " מי שלא עושה לא טועה , ומטעויות לומדים" רק שתבינו את השוני בקו מחשבה!

  ואף ילד בכיתה שלי לא מנסה ליהיות אליי מגעיל ספציפית, הם אפילו לא מבינים מה רע במה שהם עשו! פשוט ככה הם. שלא תחשבו לרגע שאני מכלילה, בכיתה שלי יש כמה בנות מהממות!ונחמדות שעוזרות לי כי אני חדשה :) אבל.. הרוב לא כמוהם.

  או נניח המורות, רובן נחמדות אליי כי אין להם סיבה למה לא.

  אבל יש מורה אחת שמרגע שנכנסתי אליה לשיעור היא שנאה אותי, ואני יודעת שיש אנשים שאומרים " לא עשיתי כלום" אבל הם מרעישים ומפריעים, תאמינו לי, אני לא כזאת.

  זה התחיל מזה שבשיעור אנגלית יש לנו 7 דקות קריאה של ספר באנגלית, כמובן שאני היחידה שמקשיבה לזה. וגם באנגלית שאף פעם לא ראיתי בזה צד חזק אצלי, מסתבר שאני טובה לעומתם, כי משום מה יש לילדים שם בעיה עם המורה בהקבצה ב' אז כל מי שאמור ליהיות הקבצה ב' לא רוצה. ככה יצא שאני באותה כיתה עם ילדה ששואלת מה זה ORANGE , וזה מאוד מייאש כי אנחנו לא מתקדמים ובגלל שאני חדשה אין לי אפשרות לדוברים. חזרה לסיפור- בגלל שאתם לא מכירים אותי, אז אניאסביר לכם משהו לגבי, כשאני קוראת ספר, אני לא ישים לב גם אם פצצה תתפוצץ לי מתחת לאף, ובייחוד ספר שאני אוהבת (קראתי הארי פוטר 7 באנגלית :D) מסתבר שהשיעור התחיל, והשאלה הראשונה הייתה מופנת אלי, ברגע שהיא ראתה שלא עניתי שאני עוד בספר, למרות שעבר רק דקה מרגע שהיינ ו צריכים לסגור אותו, היא התחילה להשתגע " חוצפנית, איזה חוצפה! תביאי לי את הספר לשולחן שלי עכשיו! והוא ישאר אצלי עד סוף היום"

  כאילו באמת? קראתי ספר ברמה גבוהה באנגלית בשיעור אנגלית, וככה את מתנהגת אליי? אני לא אומרת שתגיד לי "יופי מיה את קוראת, לעומת כל האחרים" אבל לצעוק עליי? בכלל אכפת לך מהלמידה שלי או רק מהאגו שלך והכבוד שלך? היא יכלה להגיד לי "מיה שימי לב התחלנו בשיעור" והייתי מורידה את הספר מהר! אבל היא צעקה עליי והאמת? כמה שאני יודעת לא להתייחס לכל מה שהמורות אומרות, נעלבתי, כן, מורה זה דמות סמכותית בכל זאת, ושהיא צועקת עליך מלפני כיתה שלמה זה לא נעים! וגם כל השיאור היא תקעה בי מבטים זועמים.

  בסוף השיעור באתי אליה לשאול מה עשיתי לא בסדר שהיא כל כך כועסת עליי, אתם יודעים מה היא ענתה? את לא מרוכזת! יופי, תגידי לילדה עם בעיות קשב וריכוז שמנסה הכי שהיא יכולה, ודי מצליחה בזה שהבעיה שלה זה שהיא לא מרוכזת. במהלך השיחה התחלתי לבכות כי היא צעקה עליי ואני שונאת לבכות, בייחוד מאנשים שלא אמור ליהיות לי אכפת מהם, שבן אדם קרוב אליי יגיד לי את הביקורת, או בן אדם שאני מעריכה אני באמת אקשיב. אבל ממנה? מורה שפשוט לא נחמדה אליי? כשהיא ראתה שאני בוכה היא אמרה לי "זה לא משפיעה עליי" . בסוף היום, בלעתי רוק, ולמרות שאני יודעת ב100% שאני צודקת, הבנתי שאני לא יכולה לתקן אותה, היא לא תבין והיא כנראה גם תמש/יך להתנהג אליי ככה, אז ניגשתי אליה בסוף היום ואמרתי " לא התכוונתי להפריע ולא ידעתי שהפרעתי, אם הרגשת שהפרעתי לך אני מצטערת את המורה ואת יודעת מה מפריעה לך ומה לא" לקחתי את הספר שלי והלכתי. ההתנהגות הזאת היא ההפך מאופינית לי, אני נוגת להגיד את דעתי ולא להכנע על דברים שאני חושבת שנכונים, אבל להסביר לה את זה זה כמו להלחם בתחנות רוח, נשארתי אם הידיעה בלב שאני צודקת ושהיא תחשוב מה שהיא רוצה 

  לסיכום אלא הנושאים שדברתי עליהם (עושה לי סלט בראש לא לסכם מה שכתבתי) –

  1. יש גם ילדים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, לא הרבה, אבל זה באשמת משרד החינוך שלא ממן את הבית ספר ולא תומך בו כלכלית.

  2. מורות בדמוקרטי לא יותר טובות כי משלמים להם יותר! התפיסה שלהם שונה כל כך הרבה ממורות אחרות, והם תמיד יתמכו בך!

  3. דמוקרטיה זה לא אנרכיה, אפשר שיהיה דמוקרטיה וזה לא סותר סדר, אנחנו לא צפון קוריאה! לא צריך דקטטורה בשביל סדר!

  4. חינוך דמוקרטי הוא חינוך נכון, הילדים הם העתיד ולכן אם נרגיל אותם לחינוך דמוקרטי העתיד יהיה יותר טוב.

  5. בדמוקרטי תמיד יתנו לך להרגיש טוב עם עצמך, יסבירו לך שאתה יותר מציון, יחזקו את מה שאתה טוב בו וישפרו את מה שפחות.

  6. החברים שהשגתי בדמוקרטי הם חברים לחיים וכמו שאמרה חברה שלי "בבית ספר החדש יש לי חברים, אבל בדמוקרטי זה משפחה"

  7. הדמוקרטי זה לא בועה! עובדתית הצלחתי יותר אחרי הדמוקרטי ב"חיים האמיתים" מאשר לפני, שלא לדבר על זה שאפשר לשנות את ה"חיים האמיתים" שלא יהיה כזה קשה להתמודד איתם, ראו 4.

  8. מבחינה לימודית אפילו בגרויות מראות, הדמוקרטי יותר טוב! גם אני זה עובדה לכך.

  9 הדמוקרטי מקנה לך ערכים, דבר שבעיניי חשוב יותר מדברים כמו 2+3 . אם תרצה לדעת תרגיל זה או אחר יעזרו לך בתחומים מסויימים, ערכים זה כלי לחיים.

  10. הדמוקרטי נותן לך כלים להתמודד עם הבעיות שלך.

  11. עניין בחירת השיעורים טוב מכיוון שהוא נותך לך לפתח את עצמך לכיוונים שאתה רוצה, ציור אף פעם לא היה צד חזק אצלי, העדפתי ללמו'ד פסיכולוגיה, שיעור שהפך לשיעור האהוב עליי.

  12. בחירת השיעורים טוב גם בגלל שברגע שאתה בחרת משהו, בתוך זכות ולא חובה, הרצון שלך להצליח בו הוא הרבה יותר גדול!

  13. אצל מורים בדמוקרטי הצלחה שלך זה הצלחה שלהם, אצל מורים אחרים ציון טוב שלך זה הצלחה שלהם, יותר אכפת להם ללמד לפי החוברת מאשר לתת לילד לפתח את עצמו! בדמוקרטי ההצלחה של הילד, לא לפי תעודה, אלא הצלחה בעיני עצמו זה מה שאכפת למורה.

  מקווה ששכנעתי אתכם למה אין מקום יותר טוב מהדמוקרטי, ולמה חבל שהבעיה היחידה הי המחיר, שאפשר לפתור עם הדמוקרטי יהיה המסגרת הרגילה, כי חוץ מהמחיר אין שום בעיות בדמוקרטי וברגע שזה יהיה מסגרת החינוך הרגילה זה לא יעלה כסף :)

  • אני למדתי בדמוקרטי הוד השרון, אני מודעת לזה שיש לי שגיאות כתיב זה קורה לי שאני כותבת מהר ופחות שמה לב איך אני כותבת, ניסיתי לא להשתמש בסלנגים אבל מכיוון שכתבתי הרבה בשלב מסויים כבר חזרתי לכתוב על סמיילים וכמו שאני רגילה, זה גם נראה לי יותר אמיתי. כל הדברים שאמרתי עליי תקפים גם על חברים שלי, אל תחשבו שאני יותר טובה במקצועות מסויימים כי נולדתי ככה, אנחנו כולנו כאלה, אני יודעת כי עברנו לבית הספר הזה 5 ילדים מהדמוקרטי. אל תקחו את הדברים שלי כעובדות חד משמעיות, מה שאני כותבת שהוא חד משמעי, הוא חד משמעי, אם טעיתי (וכנראה טעיתי הרבה) אשמח אם תתקנו אותי!

  סליחה על החפירה :) בהעדר משהו טוב יותר לעשות... ―אנונימי לא חתם מש:אנונימי 00:00, 10 בינואר 2000 (IST)תגובה[תגובה]

  ילדתי בת ה-14, את מבינה הרבה יותר ויותר טוב מרוב האנשים. מה שכתבת כאן ממחיש מהו החינוך הדמוקרטי יותר טוב מהערך. ישר כוח ובהצלחה לך. עמית - שיחה 23:57, 29 בדצמבר 2012 (IST)תגובה[תגובה]
  ראשית, אף פעם לא למדת דקדוק,
  שנית בקשר לקטע בהסטוריה - יכול להיות שלמדת בכתה ו' על החשמונאים נגיד והם למדו על מרטין לוטר קינג אז את לא למדת על מרטין לוטר ::קינג!
  עוד משהו שחשוב להתעכב עליו: מפני שאת מגיעה מהדמוקרטי ברור לך שאם מורה צועקת עלייך חייב להיות שגרמת למשהי להתאבד, זה בסדר שקצת ::צעקה עלייך.
  ואין לי מושג לגבי הADHD, אם הכוונה לאבחון לקויות למידה אז במקום שאני בא ממנו אין אבחון אמיתי, חבר שלי שדובר אנגלית קיבל אישור ::לABC, לא יודע אם התכוונת לזה ואם גם אצלכם זה ככה... אלוןאלון • כ"ד בכסלו ה'תשע"ו • 16:46, 6 בדצמבר 2015 (IST)תגובה[תגובה]

  לגבי בית הספר השיטה ברחובות[עריכת קוד מקור]

  בית הספר השיטה ברחובות אינו דמוקרטי - אלא בית ספר פתוח. אודה לתיקון 46.121.193.24 23:15, 16 בדצמבר 2012 (IST)תגובה[תגובה]

  קישור שבור[עריכת קוד מקור]

  במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

  --Matanyabot - שיחה 08:21, 4 במאי 2013 (IDT)תגובה[תגובה]

  קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

  במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

  --Matanyabot - שיחה 08:21, 4 במאי 2013 (IDT)תגובה[תגובה]

  קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

  במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

  --Matanyabot - שיחה 00:46, 15 במאי 2013 (IDT)תגובה[תגובה]

  קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

  במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

  --Matanyabot - שיחה 13:32, 1 ביולי 2013 (IDT)תגובה[תגובה]

  היסטוריה - חינוך דמוקרטי[עריכת קוד מקור]

  אני תלמיד שעושה עבודה על חינוך דמוקרטי ולא מצאתי פרטים חשובים על ההיסטוריה של החינוך הדמוקרטי --82.166.236.103 11:26, 18 בפברואר 2014 (IST)תגובה[תגובה]

  אקטואליה בערך[עריכת קוד מקור]

  "עם כניסתו של שי פירון לתפקיד שר החינוך נעשים מאמצים רבים לשלב את החינוך הדמוקרטי בתוך מערכת החינוך. ישנה תקוה כי בשנה הבאה בתי ספר רבים יכנסו לתוך משרד החינוך דבר זה יצריך גמישות רבה של שני הצדדים." זה ישן... צריך לכתוב משהו יותר עדכני אלוןאלון • כ"ד בכסלו ה'תשע"ו • 16:32, 6 בדצמבר 2015 (IST)תגובה[תגובה]

  תודה רבה על תשומת הלב, תיקנתי את הניסוח של כל הפסקה. Ravit - שיחה 18:38, 6 בדצמבר 2015 (IST)תגובה[תגובה]

  רשימת בתי הספר בערך[עריכת קוד מקור]

  בערך מופיעה רשימת כל בתי הפסר הדמוקרטיים בישראל - לדעתי מדובר במידע מיותר שלא מוסיף כלום לערך. אם לא יהיה נימוק משכנע להשארת הרשימה, היא תמחק Eladti - שיחה 07:37, 21 ביולי 2016 (IDT)תגובה[תגובה]