שיחה:חסידות צאנז-קלויזנבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הסיבה שהפרדתי את הערך בגלל שקלוזנבורג למי שמתמצא בתולדות החסידויות הוא לא בדיוק צאנז המקורי הגם שאני לא מתכחש לכך שהיא החסידות הכי מזוהה עם צאנז המקורי, אך זה עדיין לא צאנז, רק שילוב של צאנז וסיגעט לכן מגיע לו ערך נפרד האם מישהו יודע איך אפשר לשנות שם ערך אני חושב שהשם הראוי לערך היא חסידות צאנז קלוזנבורג מצד שני יש בעיה כי האדמו"ר רבי צבי אלימלך הלברשטאם הבן של רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם מזוהה לגמרי עם השם צאנז, אז אולי יש טעם לעשות שני ערכים צאנז הישן וצאנז חדש? אני ממתין לתגובות הויקיפדיםמיכאלי

תעשה לי קצת סדר: לרבי יקותיאל יהודה היה צאנז-קלויזנבורג. קלויזנבורג על שם מקומו, וצאנז על שם הסבא רבא (או אולי סבא - סתירה בין הערכים). היו לו 3 ממשיכים שכונו 3 שמות: מצאנז, מצאנז-קלויזנבורג ומזוויהעל-צאנז.
אם זה מדויק, אז מה קרה לחסידות צאנז האוריגינלית? האם פשוט נעלמה? בכל מקרה, אם 3 החצרות מחזיקות במנהגים זהים, והם למעשה אותה חסידות בשינויים קלים, אז אפשר לאחד אותם תחת צאנז-קלויזנבורג ולציין את 3 הרב'הס. אם הם נפרדו בצורה מהותית יותר (כמו חסידות באבוב שנפרדה מצאנז) אז כדאי להפריד, ואולי אפילו ליצור 2 ערכי חסידות צאנז.
בהזמנות זו תודה להקב"ה שהכניס לי את הג'וק לכתוב השבוע את הלברשטאם ורק בגלל זה אני מבין מה כתבתי. DGtal 18:44, 2 מאי 2006 (IDT)

באמת קצת מסובך, אנסה לעשות קצת סדר חסידות צאנז אוריגינלית היה קיימת כשרבי חיים הלברשטאם חי אחרי פטירתו כל אחד מבניו הקים חצר במקום אחר. חסידי רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם שהדברי חיים היה סבא רבא שלו רצו אחרי השואה (בערך 120 שנים אחרי פטירת רבי חיים הלברשטאם) לקרוא לחצר צאנז אך שאר החסידות ששורשם בצאנז התנגדו בטענה שבמה הוא מייצג את צאנז יותר מהם, ויש דברים שהוא מייצג פחות כי בהרבה דברים התנהג כמנהגי סיגט, ולכן לא הצליחו החסידים ושם החצר נשאר קלוזנבורג (כשמו של העיר שהאדמו"ר כיהן שם כרב החסידי לפני השואה) אך אצל בנו רבי צבי אלימלך הלברשטאם התקיים מאמר חז"ל יפה הכח הבן מכח האב והוא אכן מכונה אדמו"ר מצאנז. אכן יש לו 3 ממשיכי דרכו שכולם כונו בשם אחר.

לסיכום: ממבט נייטראלי ברור שלא מדובר בצאנז המקורי ( מבחינת מהותי ותדמיתי) רק יש לו זיקה אל צאנזמיכאלי

אם כך, לדעתי יש להשאיר ערך זה וליצור בחסידות צאנז תבנית פירוש נוסף שתפנה לערך זה. DGtal 19:38, 2 מאי 2006 (IDT)
בעצם הפרדת ערך זה מחסידות צאנז אינני רואה בעיה. אבל בקריאת שם הערך חסידות קלויזנבורג אני רואה טעות שיש בה משום פגיעה, משום שגם האב ר' יקותיאל יהודה הלברשטם היה נקרא לכל היותר "האדמור מצאנז-קלויזנבורג", קהילתו בנתניה נקראת קרית צאנז, וכל מוסדותיו נקראו מאז ומתמיד בשם "צאנז". המקובל בויקיפדיה הוא לבחור בשם המקובל בפי העם, והשם המקובל הוא בהחלט צאנז! לכן הצעתי להחליף את השם לחסידות צאנז-קלויזנבורג.
ובלי כל קשר עדיין לא הבנתי מדוע הקב"ה הכניס למשתמש:DGtal את הג'וק הלברשטם, אבל כמו שאמר החכם: איש בג'וקו יחיה. פטר רחם 11:12, 3 מאי 2006 (IDT)
נשמע הגיוני (שני חלקי ההודעה). DGtal 11:22, 3 מאי 2006 (IDT)
אז אני מעביר. פטר רחם 12:19, 3 מאי 2006 (IDT)
חסידות צאנז המקורית נמצאת אצל שרידיה מזקני ירושלים שעדיין נוהגים כמנהגי צאנז המקורית, אפילו האדמו"ר האחרון מצאנז-קלויזענבורג לא התיימר כלל להצמד למנהגי צאנז ששינה מהם הרבה מנהגים שחלקם הובאו מסיגעט [שלא לדבר על איסור פאה נוכרית שבפועל לא הנהיג לגבי חסידיו, אולי גם שהדברי חיים אסר פאה נוכרית מדין דת יהודית שזה דין משתנה] כך שצאנז המקורית למעשה כמו ליז'ענסק המקורית ושאר חצרות חסידיות שהוקמו מחדש שהקשר שלהן למקוריות הוא רק ביולוגי לא אידיאולוגי כמו ליז'ענסק טשערקאס לוצק וכו' שהם למעשה יותר מותג מסחרי מאשר חסידות עם תוכן כך שכל נושא השיחה לא כל כך רלוונטי ואמר מי שאמר שכל החסידויות היום הן לא יותר מאשר קופת חולים או מועדון חברים משתמש:כפרוסטה
לידיעת העורכים הנכבדים חסידות צאנז לא נעלמה אלא שאף אחד מהבנים הצעירים של הדברי חיים מצאנז לא ההין להיקרא בשם הרב מצאנז הגדולים כגון השינוואער והגארליצער {סבא של הקלויזנבורגר} ורבי דוד מקשאנוב וכן הנכד הגדול רבי שלמה מבאבוב כבר היו מוכרים במקומותיהם מי שהמשיך את ההנהגה וירש את רבנות אביו בצאנז היה רבי אהרן שכונה "הקרייזער" רוב דהיינו רב הגלילות או הפרברים של צאנז אבל בשום אופן לא ההין להיקרא בשם צאנז מי שעוד היה ידוע כאדמו"ר זה חתנו רבי יצחק טובי' רובין זצ"ל מכאן הגיע הרגישות של ניני הרבי מצאנז לשם צאנז האדמו"ר רבי יקותיאל יהודה הקים את קרית צאנז כדי לשמר את זכר הסבא הגדול מצאנז אולם לרגע לא חשב להיקרא בעצמו הרבי מצאנז,ודי בזה.