שיחה:חסימתו של דונלד טראמפ בטוויטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Was nominated for deletion.png
הוחלט להשאיר ערך זה בעקבות הצבעת מחיקה שנפתחה ב־31 במאי 2021

חשיבות[עריכת קוד מקור]

ללא תופעות לוואי משמעותיות כעבור חצי שנה. לא יותר משורה הערך של טראמפ. בקש - שיחה 08:52, 24 במאי 2021 (IDT)

יש חשיבות ספיציפית והיסטורית כאחת, זו השלכה של תרבות הפייק ניוז וקמפיין המלחמה בפייק ניוז של חלק מהרשתות. זו פעם ראשונה ונחשונית שערוץ תקשורת חוסם מנהיג מדינה ועוד את מנהיג המדינה שלו עצמו. ספיציפית לגבי טראמפ האיש יש חשיבות, כי ציוצים וביניהם ציוצי פייק איפיינו את סגנון התקשורת היחודי שלו עם העם האמריקאי, בעיקר עם הבייס שלו. - La Nave Partirà שיחה 09:29, 24 במאי 2021 (IDT)
טראמפ הוא פושטק גדול, אבל לא ברורה החשיבות. גם אני חושב שאין צורך בערך עצמאי, אך עדיף פסקה ולא שורה בודדת. דזרטשיחה 09:34, 24 במאי 2021 (IDT)
לחלק מהמידע יש חשיבות אבל לא מחזיק ערך בפני עצמו. עדיף ליצור ערך על "שימוש במדיה חברתית על ידי דונלד טראמפ" (אנ') שייתן קונטקסט יותר רחב לחסימה. Keren - WMIL - שיחה 11:28, 24 במאי 2021 (IDT)
יש חשיבות אנציקלופדית להזכיר את זה במשפט או שניים בערך על טראמפ עצמו. (האם נפתח גם ערך מקביל על חסימתו בפייסבוק? ועוד ערך נפרד על זה שגם נחסם באינסטגרם? בטוויץ'? ברדיט? בסנאפצ'אט? ויש עוד) Dovno - שיחה 11:42, 24 במאי 2021 (IDT)
אפילו בוויקיפדיה האנגלית אין ערך עצמאי. Lostam - שיחה 12:56, 24 במאי 2021 (IDT)
אין חשיבות לערך נפרד דוד א. - שיחה 07:21, 25 במאי 2021 (IDT)

אני מציעה לקרוא את הערך ולא רק להתרשם משמו, שבאמת נשמע כמו פסקה בערך על טראמפ. הוא מעניין ומלא מידע שכן יש לו חשיבות אנציקלופדית גם לגבי טראמפ וגם לגבי רשתות חברתיות. תופעת טראמפ היא חדשה בעולם, בזמן כהונתו הוא צייץ 25 אלף פעמים, וזאת פעם ראשונה שרשתות חברתיות ואולי רשתות תקשורת בכלל, מסמנות דברי מנהיג כפייק, אני מציעה לכתוב פסקה בערך על טראמפ, עם הפנייה להרחבה הנה. אבל לא למחוק, חבל. - La Nave Partirà שיחה 10:24, 25 במאי 2021 (IDT)

כולנו חושבים ככה, אף אחד לא הציע למחוק Face-smile.svg חלק הציעו שורה בודדת, חלק פסקה וחלק באמצע. אכן חבל למחוק את הכל, לכן הצענו פתרון ביניים Face-smile.svg. דזרטשיחה 10:34, 25 במאי 2021 (IDT)
יהיה מעניין לשמוע את דעתו של אגסי. אני באופן אישי חושב שאין חשיבות לערך עצמאי, אבל למידע עצמו כן. ניב - שיחה 13:15, 25 במאי 2021 (IDT)
מתלבט. מצד אחד על פניו ניתן להזכיר בכמה שורות בערך על טראמפ עצמו, כפי שכבר צוין. מצד שני, אכן מדובר ברעידת אדמה של ממש בעולם הניו מדיה, שאת השלכותיה עדיין מרגישים. נטיית הלב שלי היא שיש חשיבות, למרות נימוקי קודמיי, נכונים כולם. בשלב זה לא מבהיר חשיבות "רשמית". אהרהר בזה עוד קצת. GHA - שיחה 13:37, 25 במאי 2021 (IDT)
יצרתי בינתיים הפניה לערך מורחב מדונלד טראמפ#מדיה חברתית, לדעתי הערך נותן שירות אנציקלופדי לקורא. - La Nave Partirà שיחה 13:50, 25 במאי 2021 (IDT)
חשיבות אנציקלופדית יש. האם זה אמור להיות מוזכר בערך עצמאי או אצל הערך של דולנד טראמפ? זה כבר דיון על איחוד. אבל מאחר ששמו דווקא תבנית חשיבות אז Symbol support vote.svg בעד חשיבות. – אסף Sokuya‏ 14:35, 25 במאי 2021 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד חשיבות. ברק אברגיל ~ דברו איתי ~ מיזם האירוויזיון 15:35, 25 במאי 2021 (IDT)
אני סבור שזה ערך מאוד חשוב, מהבחינה שזה אירוע מכונן בפגיעה ההולכת וגוברת של הביג טק בחופש הדיבור בארצות הברית על רקע פוליטי, כאשר הפגיעה היא כמעט תמיד רק בשמרנים, זה הגיע גם לשיא של החסימה חסרת התקדים של עיתון נפוץ, הניו יורק פוסט ואפילו דוברת הבית הלבן בחשבונה הפרטי, בגין שיתוף כתבה עיתונאית לגיטימית, ובה נחשף מידע מהלפטופ של האנטר ביידן. זה חשוב גם משום שהפגיעה הזו בדמוקרטיה נתמכת על ידי הפוליטיקאים הדמוקרטים, והתקשורת האמריקאית וכמובן גם תקשורת הישראלית, שאף היא מוטה באופן קיצוני לצד הדמוקרטי. (נסו להיזכר ב- 1-3 אייטמים שליליים בטלוויזיה הישראלית על אובמה, ביידן ורעיותיהם ב-13 שנים האחרונות). מושל פלורידה הרפובליקני, התייחס אתמול לכך שמצנזרים את נשיא ארצות הברית, ולא את חמינאי האיראני שמדבר על הרג יהודים. הוא מנסה באמצעות חקיקה למנוע את הצנזורה של הפוליטיקאים. אגסי - שיחההטיות יש לתקן 18:42, 25 במאי 2021 (IDT)
SB-7072 שהזכרת הוא בהחלט חוק מעניין שראוי להזכירו בערך זה. החוק קובע קנס של עד 250,000 דולר עבור כל יום בו רשת חברתית חוסמת במתכוון מועמד למשרה ציבורית בכירה במדינת פלורידה, ועשירית מגובה הקנס לגבי מועמד לשאר המשרות הציבוריות. (יש לציין שניתן לפרש את החוק כך שחסימה אסורה מתחילה רק אחרי 14 יום.) החוק מטיל חובה ליידע מועמד שהרשת החברתית קידמה בחינם את הפוסטים שלו. נוסף על כך, החוק מטיל חובה אזרחית על רשת חברתית לפרסם את הסטנדרטים שלה לצנזורת וחסימת משתמשים. לא ערכתי בדיקה מעמיקה, אבל לא זכור לי שנתקלתי בחוק דומה באיזושהי מדינה אחרת. עלי - שיחה 05:29, 26 במאי 2021 (IDT)
יתכן שמושלים רפובליקנים אחרים יאזרו אומץ וילכו בדרכיו, כי אין דרך אחרת פשוטה להגן על חופש הדיבור של פוליטיקאים שמרנים ברשתות החברתיות. בישראל היוזמה הזו של מושל פלורידה פורסמה רק בערוץ 20, כי התקשורת הישראלית מרמה אותנו דרך קבע, כפי שהם מסתירים מאיתנו, למשל את תמיכת הרפובליקנים בישראל וכל הביקורת שלהם על ביידן, וגם כעת די מגמדים את התגברות תופעת האנטישמיות בארצות הברית בעת מבצע שומר החומות, ואת הביקורת על ביידן שבמשך כמה ימים לא גינה אותה. לעומת זאת ניפחו את השטות covfefe, שלא היה צריך לתרגם מהוויקיפדיה האנגלית, שיש בה הטיה גדולה למפלגה הדמוקרטית. חשוב להבין שמנסים להשתיק את טראמפ ואחרים, כדי להשתיק ביקורת על המפלגה הדמוקרטית והתומכים שלהם- התקשורת והביג טק. הם הפעילו טרור תקשורתי, שאוסר לטעון שהיו זיופים בבחירות, ואפילו אסור להזכיר שהוגשו תביעות משפטיות בנושא, וכיום נערכות בדיקות שונות. אגב, השתקת טראמפ אינה מועילה, לפי סקרים שונים . בנוסף יש לטראמפ דרכים אחרות להעביר את המסרים שלו: הוא צפוי בחודש הבא לחדש את העצרות שלו ובעוד כחודשיים להשיק פלטפורמה חברתית. ושוב, החשיבות היא שזה אירוע מכונן ומתמשך, כשהכוונה היא להשתיק את השמרנים וגם את טראמפ גם במהלך הקמפיין הצפוי שלו בפריירמיז לנשיאות 2024 וזה פגיעה בחופש הביטוי ובדמוקרטיה החשובה בעולם. אחת השיטות הנלוזות של התקשורת היא לכנות את המתנגדים כ"קונספירטורים", למרות שהם בעצמם ממציאים ומנפחים ללא הרף קונספירציות הזויות. אגסי - שיחההטיות יש לתקן 09:22, 26 במאי 2021 (IDT)
לא תמיד אגסי ואני רואים עין בעין, אבל הפעם הוא שכנע אותי לחלוטין. לאור זאת, גם אני Symbol support vote.svg בעד חשיבות. GHA - שיחה 10:19, 26 במאי 2021 (IDT)
כעת יש בקשות שהם יעשו צנזורה גם בישראל, כמובן לטובת תומכי הדמוקרטים או השמאל. כלי תקשורת ישראליים פנו למנכ"לי פייסבוק וטוויטר בבקשה "פעלו מול ההסתה כלפי עיתונאים ברשתות". אגסי - שיחההטיות יש לתקן 11:45, 26 במאי 2021 (IDT)
לא אגסי, זה נגד הסתה לרצח של עיתונאים. רינה מצליח הייתה אמורה להיות לפי המכתב הזה מוטמנת בבית הקברות שנכתב בצוואתה ורק כי היא מעזה להביא ביקורת על הקיסר מקיסריה, גיא פלג צריך סוללת מאבטחים בשביל לחזור לאשתו ולארבעת ילדיו רק כי מביע את דעתו ככתב משפטי על נתניהו. ההסתה הזו צריכה להיפסק ואדם חכם כמוך יודע שחופש הביטוי הוא אינו חופש השיסוי. אם טוויטר רצו הם מזמן היו משתיקים את יאיר נתניהו על ככה שגידף כל יצור שזז למעט אביו, אימו ובועז ביסמוט (אנלוגיה בין גסטפו למשטרת ישראל, השוואה בין אהוד ברק לנאצים ואת אבא שלו על כך שעשה השוואה בין אחד מפושעי המלחמה האכזרים במאה ה-21 (חמינאי ורוחאני) לבין גיא פלג ואמנון אברמוביץ' (שעשו לו רצח אופי מתכונן במערכון "השרוף של הליכוד", אח של חלל וגיבור צה"לי מנצח על קמפיין הסתה על פציעתו של נכה צה"ל. וזה עוד מלפני כמה שנים, לך תדע איך מכונת ההסתה בבלפור השתדרגה וכמה זרועות התמנון שלה חומשו. דזרטשיחה 13:17, 26 במאי 2021 (IDT)
חייבים להבין את הסכנה בסתימת פיות חד כיוונית מטעמים פוליטיים. הסתה יש גם נגד שופטים, פרקליטים, רופאים ועוד. אבל העיתונאים מהשמאל רוצים הגנה מיוחדת, ולא אכפת להם מכך שפוצצו לערוץ 20 את השידור החי, ואני לא מתומכי ערוץ 20. החסימה של טראמפ אין לה שום קשר להסתה. דווקא הדמוקרטים הסיתו את השחורים להפגנות סוערות ברחובות שהפכו למהומות אלימות ולביזה. לתומכי הדמוקרטים לא סותמים את הפה, וגם לא לארגוני הטרור הפלסטינים ולמנהיגי איראן. אגסי - שיחההטיות יש לתקן 13:30, 26 במאי 2021 (IDT)
לי מאוד אכפת אם מישהו יסית לרצוח את ריקלין או ינון מגל - אני בטוח שאלו קווים אדומים אצל כל איש שמאל שמחשיב את עצמו בן אדם שלא נהנה ממותם של אחרים. ההסתה הזו ברורה ואגיד שברגע שאשמע על הסתה כזו נגד אנשי ימין, אהיה מראשוני התומכים בלאבטח אותם. זה דיון למקום אחר ולא לדף השיחה של הערך. בכל מקרה, שיהיה לך יום טוב אגסי היקר Face-smile.svg דזרטשיחה 13:52, 26 במאי 2021 (IDT)

קו פרשת המים בהשתקה וסתימת הפיות מצד השמאל הפרוגרסיבי. ראוי לערך. יושב אוהלשיחה • ט"ו בסיוון ה'תשפ"א 14:30, 26 במאי 2021 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

הנושא לכשעצמו, חסימתו של דונלד טראמפ בטוויטר, הוא איזוטרי מדי על מנת שתהיה לו חשיבות אנציקלופדית בפני עצמו. בויקיפדיה האנגלית, קיים ערך נרחב אודות דונלד טראמפ ברשתות החברתיות (אנ'), שכולל פסקה אחת קטנה על נושא החסימה. חבל שהערך מויקיפדיה האנגלית לא תורגם במלואו. יוניון ג'ק - שיחה 21:51, 26 במאי 2021 (IDT)

צריך לקחת מוויקי האנגלית רק את הדברים הטובים, ולא את ההטייה הקיצונית לדמוקרטים, שמטילה צל כבד על כל המיזם. אין שם כלום על תרבות הביטול בארצות הברית, למעט אזכור של שני סקרים. אגסי - שיחההטיות יש לתקן 22:24, 26 במאי 2021 (IDT)
אני כן חושב שיש חשיבות לערך, אבל שוב לא כערך נפרד. פסקה בערך על טראמפ או פרק בערך על "דונלד טראמפ ברשתות החברתיות" זה מספיק בשביל לתאר את האירוע. בברכה דזרטשיחה 13:30, 27 במאי 2021 (IDT)
הנושא ראוי לכיסוי נרחב בערך טוויטר, שכן הוא מהווה פרשה בעלת חשיבות בשאלת מקומן והתנהלותן של רשתות חברתיות בעלות השפעה רבה מאד. בנוסך לפסקה בערך על דונלד טראמפ. אני Symbol question.svg מתלבט בשאלה האם הערך בפני עצמו בעל חשיבות. לפרשה יש חשיבות מסויימת. !Σiη Stαlεzε אילן שמעוני - שיחה 17:22, 28 במאי 2021 (IDT)
Lostam אפשר לעבור להצבעת מחיקה? בקש - שיחה 06:24, 30 במאי 2021 (IDT)
מחר, כשיסתיים שבוע של דיון ותבנית החשיבות תוסר. Lostam - שיחה 07:48, 30 במאי 2021 (IDT)
מסכים חלקית עם אילן שמעוני. אני סבור שהנושא העיקרי הוא אכן התנהלותן של רשתות חברתיות ולא דונלד טראמפ, אך לאו דווקא הרשת החברתית טוויטר. לטעמי הנושא ראוי לערך עצמאי והמושג הרלבנטי הוא Deplatforming (אנ'), אשר מוגדר כך: "the action or practice of preventing someone holding views regarded as unacceptable or offensive from contributing to a forum or debate, especially by blocking them on a particular website"‏. עלי - שיחה 07:57, 30 במאי 2021 (IDT)
חסימה קבועה של נשיא ארצות הברית, זה מהלך היסטורי חסר תקדים, של פגיעה מתמשכת בחופש הביטוי ובדמוקרטיה בארצות הברית מטעמים פוליטיים שנעשה בשיתוף עם התקשורת. מיותר לציין שלא חסמו דיקטטורים תומכי טרור כמו שליטי סוריה ואיראן. אסור לנו לכתוב ערכים רק לפי עמדת התקשורת (וגם ויקי הדמוקרטית), שמנפחת או מגמדת אירועים משיקולים פוליטיים זרים. אגסי - שיחההטיות יש לתקן 08:50, 30 במאי 2021 (IDT)
דמגוגיה בעלמא. החסימה נעשתה 13 יום לפני תום כהונתו ולמעלה מחודשיים אחרי שהודח על ידי הבוחרים. ומשהו נוסף, אני מסכים איתך בכל ליבי על קיומה של הטיה סמויה אנטי רפובליקנית (או לטובת הדמוקרטים) אבל כלל חשוב באנציקלופדיה שהטיה לא מתקנים באמצעות הטיה. בקש - שיחה 10:03, 30 במאי 2021 (IDT)
אתה כנראה לא מבין את משמעות המילה דמגוגיה. גם לפני הבחירות הם סימנו ציוצים של טראמפ והתערבו בבחירות. חסמו עיתון נפוץ בגלל שהפיץ כתבה לגיטימית בעניין האנטר ביידן. כעת הם פועלים כדי שלא ירוץ בבחירות 2024, על רקע התחזקותו בסקרים. זה לא הטיה סמויה, אלא הטיה קיצונית בכל הערכים. כולם נוטים לדמוקרטים. קשה למצוא אחד שנוטה לרפובליקנים. הטיה מתקנים בפרסום האמת ולא הסתרתה. אגסי - שיחההטיות יש לתקן 10:32, 30 במאי 2021 (IDT)

מסכים עם Sokuya. התוכן בעל חשיבות, אך ראוי לאיחוד לַבְלוּב📜🍅 • 12:17, 30 במאי 2021 (IDT)

ערך חשוב על סתימת פיות. את יחיא סינואר לא חסמו משום מה, השתקה פוליטית ברמה כזו מצדיקה ערך. דרדקשיחה • י"ט בסיוון ה'תשפ"א • 13:49, 30 במאי 2021 (IDT)