שיחה:ט"ו באב (מועד)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שאלה: אפשר לדעת מאיפה הגיע התואר "חג האהבה והפיוס"? באף אחד מן המקורות לא מופיע תואר שכזה או משהו דומה, רק "יום טוב לישראל"...

קושיה: בערך מסופר: "בעקבות המעשה נלחמו בני ישראל בבנימין מלחמת חורמה ואף נדרו שלא לתת את בנותיהם לבני שבט בנימין. לאחר ששבט בנימין כמעט ונכחד מחוסר נשים...". איפה נמצאות בנות שבט בנימין בסיפור הזה? האם לא היה די בהן כדי לספק כלות לבני שבט בנימין? לדעתי אפילו היה צריך להיות עודף כלות בבנות השבט, שהרי אחדים מבני השבט נהרגו במלחמה שהוכרזה עליו. דוד שי 19:30, 19 יולי 2004 (UTC)

תגובה לקושייה[עריכת קוד מקור]

התשובה נמצאת בפרק המדובר בספר שופטים. כל שבט בנימין נכחד כי בני ישראל שרפו את הערים בהם ישב שבט בנימין [כעונש על ההתגיסות של בינמין לגונן על האנסים]. כל בנות השבט נכחדו - הן ישבו בערים בזמן המלחמה. היחידים ששרדו היו קבוצה של כמה מאות גברים שנמלטו מהקרבות והסתתרו. אחרי שעם ישראל התעשת והבין שהוא כמעט השמיד שבט מתוכו, התחילו להקים מחדש את שבט בנימין מתוך הלוחמים שמלטו. ללוחמים אלו היה צריך למצוא בנות זוג כדי שתהיה המשכיות לשבט.

קטגוריה לא נכונה ?[עריכת קוד מקור]

ראיתי שקיימת קטגוריה הנקראת "ימות השנה העברית"

בקטגוריה זו לא הכניסו דפים בהם הקדישו ערך לחגי ומועדי ישראל , לדוגמא ל-י"ד אדר יש דף בפורמט של הקטגוריה הנ"ל ויש גם דף אחר בפורמט של "חגי ישראל"

האם לא צריך להתאים את הקטגוריה של הערך הנ"ל ל"חגי ישראל" ולפתוח ערך חדש לט"ו באב בפורמט של ימות השנה העיברית ? מי-נהר 18:37, 5 במרץ 2007 (IST)

איחוד ערכים[עריכת קוד מקור]

לפי הבנתי הגדירו ערכים מקבילים אשר לכל אחד מהם תפקיד שונה . א. ערך לכל יום בתאריכון לוח השנה העברי בו מציינים מידע כללי על אירועים ונקודות ציון ביום זה . ב. ערכים מיוחדים לימים שהם מועדים מיוחדים אשר להם חייבים להקדיש ערך המוקדש לאופיו ומהותו של אותו היום.

כך עשו בפורים ומועדים אחרים ואני משער שהסיבה לכך היא מפני שאיחוד ערכים אלו יפגע בתניות המאפיינות את הערים המקבילים ויצור באלאגן במידע השונה המצוי בהם .

אי לכך איני מבין מדוע העלו כוונה לאחד ערכים אלו ? מי-נהר 17:18, 11 במרץ 2007 (IST)

הוספת התבנית הייתה טעות גמורה, ולכן הסרתי אותה. רק במקרה המועד קרוי כשם התאריך שבו הוא מתרחש, אך בדומה לט"ו בשבט (חג), הנפרד מהתאריך ט"ו בשבט (וכך גם תשעה באב ועוד), כך גם במקרה שלפנינו. דוד שי 20:55, 11 במרץ 2007 (IST)
ועדיין לא בררור לי למה ט"ו בשבט הוא חג אך ט"ו באב הוא מועד? היכן האחידות? 22:12, 11 במרץ 2007 (IST)

הסבר מחיקה .[עריכת קוד מקור]

מחקתי את המשפט הבא : " הסמוך ליום הארוך ביותר בשנה תאריך שנחגג בדתות פגניות רבות."

הסבר מחיקה -

א. המשפט אינו קשור לפסקה בה הוא נכתב כי הפסקה מדברת על הירח ואין שום קשר בין הירח לבין אורך היום והלילה.

ב.המשפט הנ"ל מגמתי וההקשר שלו לסיבות החג אינו מבוסס ולכל היותר גם אם יש לו מקום כהצעה אגבית לבחינת ההקשר של התאריך מול המקובל בתרבויות אחרות, הרי שאין מדובר במידע השייך לערך באופן ישיר. מי-נהר 16:23, 18 ביוני 2007 (IDT)

כמו חנוכה כך גם ט"ו באב הוא חג קדום מהמסורות שהולבשו עליו. חנוכה קרוב ליום הקצר ביותר בשנה ויש מדרש על אדם הראשון שאמר הלל והודאה כאשר ראה שהימים מפסיקים להתקצר. אני לא מכיר את המדרש המדוייק על ט"ו באב אך ידוע לי שהוא אכן קרוב ליום הארוך ביותר. לא אוהב את ההשוואת לדתות הפגניות, אבל יש בזה משהו. צריך לראות איך לנסח ואיפה להוסיף את הפסקה הנ"ל. • קוני למל •ט"ז באב ה'תש"ע• 19:00, 26 ביולי 2010 (IDT)
אינו דומה. חנוכה אכן סמוך ואילו ט"ו באב אינו סמוך כל כך. לגבי חנוכה אכן יש מדרש, לגבי ט"ו באב יש משהו אחר שקשור לחמה כפי שאכן מצויין בערך לגבי עצי המערכה ולימוד התורה. לגבי חנוכה כבר הגמרא מסכת עבודה זרה מזכירה שימים אלה שימשו ומשמשים חג אצל אומות העולם ויש לזה משמעויות הלכתיות ואילו לגבי ט"ו באב איני חושב שהוזכר כאחד מימי "אידיהן".
בספרות המתארת חיים המבוססים על זיקה וקשב לטבע הבריאה כמו גם בסיפורי ז'אנר הפנטזיה שהם על בסיס אורחות חיים של ימי הביניים או העת העתיקה מזכירים כמסגרת שחוזרת על עצמה ככלל את חגיגות היום של סוף עונה או תחילתה. לא זכור לי חגיגות אמצע הקיץ או חגיגות היום החם בשנה אבל אם למישהו יש מקור אנתרפולוגי או ספרותי הוא מוזמן להביאו בהקשר ובהבהרה מתאימה. מי-נהר - שיחה 19:24, 26 ביולי 2010 (IDT)

צרכים לשנות את שם הערך[עריכת קוד מקור]

ל ט"ו באב (חג).. ואז ליצוא פירשונים, חמישה עשר באב ו ט"ו באב זה אותו דבר בברכה, RonenY Crystal Project Gadu protocol.png שיחה 09:40, 30 ביולי 2007 (IDT)

סיבות החג[עריכת קוד מקור]

מצויינות שש סיבות לחגיגת ט"ו באב - שמתם לב שכולן הן בעצם "היה משהו רע" ובט"ו באב נפתרה הבעיה? Ori229 16:23, 30 ביולי 2007 (IDT)

ט"ו באב לפי המסורת החסידית[עריכת קוד מקור]

לפי המסורת החסידית לעתיד לבוא השבוע שבין ט' באב לבין ט"ו באב יהפוך להיות שבוע של חג בדיוק כמו פסח וכמו סוכות . בעזרת השם תמיד להיות שמח ! - שיחה 00:23, 5 באוגוסט 2009 (IDT)

מקורות[עריכת קוד מקור]

הפיסקה "סיבות לחג בדברי חז"ל" מספקת מידע רב, אך אין בה ולו מראה מקום אחד. ראוי להוסיף כאלו לכל אחד מהטיעונים. אמנון שביטשיחה 19:34, 26 ביולי 2010 (IDT)

לא, מספיק אחד לכולם... יוסף כרמל - שיחה 01:52, 27 באוגוסט 2010 (IDT)

טעות בציטוט מהתנ"ך?[עריכת קוד מקור]

בסוף הפסקה "החג במקורות" כתוב: בגמרא מובא שלא היו ימים טובים לישראל כחמשה עשר באב שבנות ישראל יוצאות וחולות בכרמים ואומרות: "בחור, שא עיניך מה אתה בוחר לך. אל תתן עיניך בנוי, תן עיניך במשפחה "שקר החן והבל ביופי אשה יראת ה' היא תתהלל"".

אני חושב שזה אמור להיות: "שקר החן והבל היופי אשה יראת ה' היא תתהלל".


דרך אגב, לפי http://www.yeshiva.org.il/midrash/shiur.asp?id=2508 המקור לציטוט הזה הוא: גמ' תענית כ"ו: והציטוט המלא הוא:

"ובנות ירושלים יוצאות וחולות בכרמים, ומה היו אומרות: בחור! שא נא עיניך וראה מה אתה בורר לך, אל תיתן עיניך בנוי, תן עיניך במשפחה, (משלי ל"א) שקר החן והבל היפי אישה יראת ה' היא תתהלל "."

--77.125.78.88 07:53, 14 באוגוסט 2011 (IDT)

משוב מ-2 ביולי 2012[עריכת קוד מקור]

שלום. אבל הים לא ט"ו באב.... היום י"ג בתמוז בכלל לא מובן לי למה פרסמתם את זה בדף הבית שכם בגוגל... 109.186.51.221 01:25, 3 ביולי 2012 (IDT)

זה פאשלה של גוגל • חיים 7 • (שיחה) • י"ג בתמוז ה'תשע"ב • 01:28, 3 ביולי 2012 (IDT)

ט"ו באב ושופטים כ"א[עריכת קוד מקור]

בערך נאמר שלפי חז"ל החגיגות המוזכרות בשופטים כ"א היו בט"ו באב. מהן הראיות שיש בכלל קשר בין החג ט"ו באב המתואר במסכת תענית, לבין אירוע חטיפת הנשים בשופטים כ"א? לדעתי הקשר הוא בזה שבשניהם נשים חוללו בכרמים לצורך שידוכים. האירוע בשופטים כא לדעתי, היה בתאריך אחר. לפי הגמרא בתענית כו:, שהיא המקור לקישור ט"ו באב לאירוע שבט בנימין, עולה שהפיתרון לבעיית שבט בנימין שנעשה בט"ו באב הוא לא הפיתרון המתואר במקרא אלא פיתרון אחר: בניהם של הנשבעים יכולים לתת את בנותיהם (=נכדותיהם של הנשבעים) לבנימין. המקור היחיד שמצאתי המתייחס לכך - דעת מקרא שופטים כ"א י"ט "היה זה כנראה חג הבציר בסוף הקיץ, מעין חמישה עשר באב (ע' סוף משנת תענית), ויתכן שאותה חגיגה בימי בית שני היתה מסורת שנמשכה מימי בית ה' בשילו". מנגד המאמר http://www.toraland.org.il/machon-hatora/web/newspaper/katava6.asp?id=24791 (סוף פסקה ז') טוען שלפי הירושלמי בט"ו באב היה האירוע בשופטים כ"א. לשנות את הערך?--Matanwis - שיחה 23:49, 4 באוגוסט 2012 (IDT)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 01:16, 15 במאי 2013 (IDT)

להרחבה[עריכת קוד מקור]

בספרו של דניאל שפרבר, "מנהגי ישראל", כרך ה, ישנן הפניות לכמה וכמה מאמרים בנושא ט"ו באב.
ב"ספר המועדים" שערך לוינסקי יש חומר רב נוסף, והוא זמין עתה בקישורים החיצוניים. אביעדוסשיחה ט"ו באב ה'תשע"ג, 18:18, 21 ביולי 2013 (IDT)

תצלום הילדות המחוללות שבראש הערך: ט"ו באב?[עריכת קוד מקור]

PikiWiki Israel 1112 hadera ילדות רוקדות.jpg

הילדות בתצלום אכן לבושות לבן ורוקדות, אולם מנין לנו שמדובר בט"ו באב? האם זה רק ניחוש מושכל? לא ראיתי מידע כזה בדף הקובץ (ונראה שהעורך שהוסיף את התמונה לערך כנראה פרש בינתיים). אביעדוסשיחה ט"ו באב ה'תשע"ג, 18:20, 21 ביולי 2013 (IDT)

מצטרף לשאלה. וגם איני בטוח שהתמונה מתאימה שם. מי-נהר - שיחה 04:15, 6 באוגוסט 2013 (IDT)
חוזר לנושא , התמונה לא משהו ובטח שלא צריכה להופיע בראש הערך אלא בקטן איפשהו בהמשך כדוגמא להתייחסות מאוחרת באופי מסוים. וכאמור לא יודע כיצד מעלה התמונה ידוע באיזה הקשר היא צולמה. מי-נהר - שיחה 15:48, 27 ביולי 2015 (IDT)

לא התקבלה תשובה. ייתכן בהחלט שמדובר בניחוש ותו לא. ובמשהו צדדי ושולי אולי באיזה בית חינוך ליתומות. גם מלבושן אינו לבן לגמרי ובכלל מדובר בילדות ולא בגיל נישואין. התמונה מוזילה ולא מתאימה לפתיח של הערך. יש מקום לחפש לכל הערך תמונות שונות בהקשרים בהם הוא עוסק. כעת אני מסיר את התמונה הלא מוצלחת הזו. מי-נהר - שיחה 02:54, 30 ביולי 2015 (IDT)

אין לי מושג איפה השיחה התקיימה, אז לא יכולה להביא ראיה, אבל אני זוכרת בבירור דיון עם מי שהעלה את התמונה למרחב הציבורי במקור (לאחר שהביע חרטה על כך, מטעמי צניעות כנראה). הוא היה זה שהעיד שהתמונה צולמה בט"ו באב והוסיף אותה לערך, כמדומני. בדקתי בגרסאות קודמות - נראה שהפרשה קרתה ב-2011. --Joalbertine - שיחה 21:47, 23 ביולי 2018 (IDT)

איני ודע מה העיד ומה ידע הוא ודאי לא יכול להעיד דבר אלא למסור מידע שהוא חושב כי הוא לא היה בשעתו. ובמידע על התמונה לא נמסר המידע הזה. ואם היה כך היו מציינים בפרטי התמונה כשם שידעו לציין מי המורה או שנה. ואפילו אם היו משתמשים בתמונה אין מקומה בתמונה הראשונה הראשית. ואין זו תמונה המייצגת משהו כי היא חריגה ואין זה נערות הרוקדות לשם נישואים אלא משהו סמלי לכל היותר. ולכן זה לא אנציקלופדי יותר מאנקדוטה. מי-נהר - שיחה 00:45, 27 ביולי 2018 (IDT)
סליחה, אבל נשמע שלא קראת את הערך במלואו. ראשית, החגיגות לא מיועדות רק לרווקות שמחפשות חתן. זו הבנה לגמרי שגויה של מהות היום. שנית, כתוב במפורש שבשנות ה-20 נהגו ביום זה לערוך אירועים לבני נוער. --Joalbertine - שיחה 06:10, 27 ביולי 2018 (IDT)
שלום. קראתי היטב ולא טענתי שלא הייתה אפיזודה של מחול נערות בשנות שהזכרת אלא שזה שולי ביחס לעיקר תוכנו של הערך בכדי שיובע כתמונה עיקרית ראשית. ובפרט שאין ידוע לנו בצורה מספקת מתי היה הדבר. אם יוכח הדבר כגון בפניה למקור כמובע בפרטים לפי הכתובת ממנה נלקחה התמונה וזו בה היא מצויה כעת אזי ניתן אולי יהיה להציגה בתחתית הערך לצד המידע שמזכיר את מה שכתבת. בברכה מי-נהר - שיחה 01:44, 29 ביולי 2018 (IDT)

הסיבות לשכחה[עריכת קוד מקור]

בעריכה זו הסרתי סיבות שהועלו לשכחת החג בגלות, מכיוון שהן נשמעות מאולתרות על ידי העורך הויקיפדי. אם יימצא מקור רציני, מן הראוי להזכירו מפורשות בטקסט ואז ניתן יהיה להחזיר את המידע לערך. יוסאריאןשיחה 11:10, 5 באוגוסט 2013 (IDT)

טוב עשית. עדירל - שיחה 11:36, 5 באוגוסט 2013 (IDT)
תשובה. מדובר ב-א"ב במחשבת ישראל שהינו כידוע אחד התחומים במדעי היהדות. וזהו ערך על מועד יהודי ע"פ היהדות. לכל היותר תוכלו לסייג ולציין שהסבר זה הוא כמקובל במחשבת ישראל. איני צריך להסביר דבר כזה בסיסי שמופיע במקורות רבים בסיסיים ומרכזיים בתחום כנ"ל. אם יש חשד על עריכה לא עניינית, עריכה המתעלמת או מבטלת ידע מרכזי ומהותי בתחומים כאלה ומשנה אותם ע"פ אג'נדה מגמתית, הרי שחשד כזה צריך להיות מופנה אליך יוסריאן כמי שידוע מתי איפה ומה הוא יגיד בדיוק בנושאים שקשורים ליהדות או ליהודים. אם יש כאן קהילה, אני מקווה שיתייחסו לדיון זה. כי לי נמאס לדרישותיך (עיינו בשיחות מרד בר כוכבא , ארץ ישראל מעיין השילוח וכד') להאכיל אותך בכפית יוסאריאן כמי שאינו יודע או משתמש בטענה -לא מכיר, גם כשמראים לך שחור על גבי לבן ברחל בתך הקטנה. כאילו שאנו עובדים כאן וצריכים לתת לך סקירה אישית מיוחדת על כל דבר. אם יש לכם הסבר אחר שמקובל באחד מתחומי הדעת העוסקים בתחום. ציינו אותו בנוסף וסייגו לפי מי/מה ההסבר הזה. עד אז קבלו את האמת ממי שאמרה. אלו דברים ברורים במחשבת ישראל מריה"ל ועד יום טוב לוינסקי.מי-נהר - שיחה 01:17, 6 באוגוסט 2013 (IDT)
אם זה כל כך פשוט וברור אין טעם לכתוב זאת. אבל חג זה, שכולו אפוף מסתורין, כלל לא נשכח, הרי הוא מופיע בהלכה. מדוע נזנח? האם בכלל נזנח? וכי בימי בית שני חגגו אותו? האם אנו בכלל יודעים איך? עדירל - שיחה 01:51, 6 באוגוסט 2013 (IDT)
כשתחליט מה אתה טוען שהוא עובדה ומה לא, מה השאלה שלך ואיפה עובר הגבול בין שאלה לאמירה, אז תודיע לנו. מיותר לציין ששאלות מיותרות אינן מצדיקות מענה. לדוגמא העובדה שהחג מבחינה תרבותית נזנח ונשכח ואילו מהזמנים אשר צויינו בגוף הערך בהתאם, הוא זכה להתייחסות תרבותית מחודשת בהתאם, אלו דברים פשוטים ומוסכמים בכל מקום מחקרי המתייחס לנושא הנ"ל, בין אם זה בקרב המקובלים, בספרות ההשכלה או בהווי המושבות כל אחד בזמנו ובמאפייניו. אז בבקשה אנא מכם. מי-נהר - שיחה 02:24, 6 באוגוסט 2013 (IDT)
מי שעורך בוויקיפדיה צריך להתייחס בכובד ראש וברצינות לפעילותו זו. אנחנו לא "עובדים כאן", אבל אם יש בקשה להבהרה והבאת מקורות בהחלט צריך להתייחס אליה ברצינות ולעבוד לפי סטנדרטים של הסתמכות על מחקר ומקורות. עדירל הוא לא מהמשתמשים שמחשבת ישראל זרה להם, ובכל זאת הוא לא מוצא את המשפט מבוסס, אז תתכבד אתה משתמש:מי-נהר, ותביא מקורות גם לטענות שלדעתך הן ברורות. ותלונותיך על הצורך במקורות לא מקובלות כאן ועוברות את גבול הטעם הטוב. יוסאריאןשיחה 08:59, 6 באוגוסט 2013 (IDT)
אין לי כוונה לריב על המשפט הנידון כאן מפני שהוא מובן גם ללא כתיבתו. יישפטו הקוראים.
באשר לטענתך העקרונית שכל אחד צריך להשיב לגחמות של מישהו שבא לו להעלות תבנית בקשת מקור או הבהרה ללא שום פרופורציה. הריני להבהיר לקוראים שאתה מטעה. מעולם לא טענתי נגד השימוש בתבנית הבאת מקורות במקרים בהם יש מקום לספק אודות הנכתב. טענתך העקרונית הנ"ל, שלכל תוכן ללא מקור בגוף הערך, ניתן לדרוש הבאת סימוכין ע"י הצבת תבנית בקשת מקור ולהסירו בהיעדר סימוכין, היא טענה אוילית שמקומה לא יכירנה במיזם זה. מי-נהר - שיחה 20:50, 6 באוגוסט 2013 (IDT)

משוב מ-11 באוגוסט 2014[עריכת קוד מקור]

חסרים מילים בגוף הערך חיים ישראלי - שיחה 09:21, 11 באוגוסט 2014 (IDT)

למה כוונתך? שמזןשיחההביכורים שלי • ט"ו באב ה'תשע"ד • 09:31, 11 באוגוסט 2014 (IDT)

הלילות מתארכים[עריכת קוד מקור]

"הגמרא גם מציינת את ט"ו באב כיום שממנו והלאה הלילות מתארכים ויש אפשרות להגביר בהם לימוד תורה ועל כך השמחה". היום היה יום ההיפוך הקיצי ב-21 ביוני, והתאריך העברי היה ח' בתמוז הרחק מאוד מט"ו באב. איך נקבע ט"ו באב ליום שממנו הלילות מתארכים? האם בזמן הגמרא הלוחות היו אחרת? קשה לי להאמין... האם ידוע הסבר על כך? תודה. --2A01:6500:A042:5F94:31EC:7345:868C:659B 00:40, 22 ביוני 2018 (IDT)

בנוגע לשחזור העריכות שלי[עריכת קוד מקור]

נטען בתקציר העריכה שהסרתי פרטי מידע רבים ללא דיון. לא ידוע לי על דבר כזה. כל העריכות שעשיתי היו הצמדת משפטים ופסקאות שהיו מפוזרים לאורך הערך, לפרקים ותתי פרקים ממוקדי נושא. לאחר מכן עבדתי על שיפור הניסוח כדי שיהיה בהיר יותר. אם משהו חסר, נא לומר מה בדיוק. --Joalbertine - שיחה 06:13, 27 ביולי 2018 (IDT)

נכון הייתה טעות בהשוואת הגרסאות ומיקום התוכן מחדש בחלקים אחרים כמו גם סידור הכותרות, תודה ששחזרת בחזרה. מי-נהר - שיחה 02:10, 29 ביולי 2018 (IDT)