שיחה:טובה גולדברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה צוטט בשרון גבע, על מי כותבים בוויקיפדיה, באתר הארץ, 3 ביוני 2013.

WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "פרויקט מעלים ערך: מחזירות נשים להיסטוריה" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות בסמינר הקיבוצים -

עוד דף הנצחה פרטי על דמות בלתי אנציקלופדית בעליל, ואשר הסיכוי שתמחק מעל דפי האתר שווה לסיכוי שמן דהוא היה נתקל בשם נשוא הערך בדרך הטבע.--כ.אלון - שיחה 18:18, 13 בינואר 2013 (IST)

אי חשיבותו של הערך לכאורה מופיעה בו בפירוש: "לא קיבלה את אות 'גיבור ישראל'". אהרן - שיחה 18:21, 13 בינואר 2013 (IST)
הוספתי תבנית חשיבות. ‏Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 18:28, 13 בינואר 2013 (IST)
שלום לכם, ראשית אני רוצה לציין כי ערך זה נכתב במסגרת קורס "בלי הבדל מין? הרהורים על מעמד האישה בישראל" אשר מועבר על ידי ד"ר שרון גבע במכללת סמינר הקיבוצים. אי לכך ובהתאם לזאת הערך עדיין לא מעוצב כראוי משום שהוא עלה רק היום והסטודנטים/ות עדיין עובדים על עיצובו. אני מאמינה שבימים הקרובים הוא יהיה מסודר ומאורגן בצורה הנדרשת. מעבר לכך, לגבי הטיעונים שהעלתם. ויקיפדיה מלאה בערכים על סיפורי גבורה של גברים, מדוע סיפור גבורה זה אינו ראוי בעיניכם? מדובר בקשרית שלחמה בגבורה ובאומץ רב ואפילו נכתב עליה ספר ילדים. כמו שכתוב בערך, העובדה שהיא לא קיבלה את אות "גיבור ישראל" לא קשורה לכך שהיא לא הייתה ראויה לקבל זאת, אלא רק בגלל גילה. Roni ment - שיחה 22:40, 13 בינואר 2013 (IST)
המשיכה לכיוון של גברים לעומת נשים אינה לעניין. אין שום בסיס לטעון שיש בוויקיפדיה רק סיפורי גבורה של גברים. אנו מוחקים גם ערכים העוסקים בגברים כמעט כל יום. נא להתמקד בטיעונים ענייניים. ולעצם העניין, אני נוטה לומר שיש חשיבות, ודאי יותר מבנימין בית-הלחמי למשל. נרו יאירשיחה • ג' בשבט ה'תשע"ג • 21:16, 14 בינואר 2013 (IST)
לא טענתי כי ישנה משיכה לכיוון של גברים לעומת נשים ואני גם לא רומזת שיש פה מניע שוביניסטי. טענתי היא שבויקיפדיה ישנם סיפורי גבורה רבים של גברים, הרבה יותר מאשר סיפורי גבורה של נשים והערך הזה מאזן את ההדרה שלא נעשתה בגלל ויקיפדיה, אלא בגלל שהמודעות לסיפורי הגבורה של נשים פחות גבוהה. מדובר בסיפור גבורה ייחודי, לא רק בגלל שהייתה אישה אלא גם בגלל גילה הצעיר, האומץ הרב שהיא גילתה והכוונה שהייתה לתת לה עיתור גבורה. Roni ment - שיחה 21:44, 14 בינואר 2013 (IST)
אני תומך בחשיבות הערך. במלחמת העצמאות לא קיבלו עיטורים (חוץ מ-12 גיבורי ישראל) ולכן כל מועמד רשמי ראוי שיקבל ערך. בנוסף נכתב ספר עליה. אני חושב שאלה סיבות מספיקות. גיא - שיחה 08:55, 15 בינואר 2013 (IST)
נרו יאיר, הפתעת אותי בחלקו האחרון של המשפט, אני מקווה שאתה לא טוען בכך לחשיבות. אהרן - שיחה 09:38, 15 בינואר 2013 (IST)
סיפור גבורה אמיתי - להעביר מסר חשוב, עם יד אחת קטועה מפגז. יש חשיבות. ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 18:32, 15 בינואר 2013 (IST)
אהרן, מדוע לא? הטענה המרכזית בדיון שם הייתה שיש להתייחס באופן אחר לאישים מתקופת היישוב. הוא עשה הרבה פחות ממנה. נרו יאירשיחה • ד' בשבט ה'תשע"ג • 21:05, 15 בינואר 2013 (IST)
כי כידוע לא ניתן להבהיר חשיבות בגלל שיש ערך פחות חשוב. אתה יכול לפתוח שם דיון חשיבות אם תרצה, אבל קיומו או אי קיומו לא משפיע על הערך הנוכחי. אהרן - שיחה 08:32, 16 בינואר 2013 (IST)
אתה צודק, לא הסברתי את הרקע שם. מדובר בערך שעבר לא רק דיון חשיבות אלא הצבעת מחיקה, וזו הייתה הטענה המרכזית בקרב התומכים. הצבעת מחיקה היא הגורם המשמעותי ביותר בנושאים כאלה. אם זו עמדת הקהילה - איננו יכולים לנהוג איפה ואיפה. נרו יאירשיחה • ה' בשבט ה'תשע"ג • 10:56, 16 בינואר 2013 (IST)
שלום חברים, הדיון בהחלט מעורר מחשבה. מסכימה איתכם שלא כל אחד ואחת ראויים לערך. במקרה זה מדובר על מתנדבת צעירה לגדנ"ע שאיבדה את ידה בפעולה צבאית במלחמת העצמאות. העובדה שלא קיבלה אות כלשהו אומרת דרשני על הלך הרוח באותם ימים, וכפי שאפשר לראות ההערכה כלפיה היתה רבה. יש מסמכים המעידים על גבורתה באופן רשמי (גיא, תודה על ההערה בדבר העיטורים באותה מלחמה, לא כל שכן לנשים כדוגמתה), ונכתב עליה ספר. מי שכתב את הספר היה מוותיקי היישוב, אברהם שלמון, נינו של יואל משה סלומון ממייסדי פתח-תקווה, ודמות חשובה בפני עצמה (לדעתי הוא עצמו ראוי לערך בויקיפדיה, אם כי זה דיון אחר). כל הפרטים בערך אומתו בעזרת ספרות רלוונטית ובעזרת בני משפחתה, שנענו ליוזמת שלושת הסטודנטים לכתוב עליה את הערך ואף נתנו אישור לשימוש חופשי בתמונות. נרו יאיר, אני מסכימה שגזיר העיתון רלוונטי פחות שכן סביר שמרבית הקוראים והקוראות של הערך בוויקיפדיה לא יבינו מה הקשר שלו לערך. מציעה אם כן להפנות אליו בקישורים חיצוניים (לעיתונות יהודית היסטורית). לדעתי די בשתי תמונות -- תמונה מצעירותה ותמונה עם התלמידים. Sharon Geva - שיחה 20:39, 16 בינואר 2013 (IST)

אני מסכימה עם שרון גבע לחלוטין. אני חושבת שמדובר במקרה ייחודי ששונה מסיפורי גבורה אחרים שנמחקו מסיבה כזו או אחרת ולכן יש להשאיר אותו למען הפצת הסיפור שאינו קיבל את הכבוד הראוי לו מהסיבות הלא נכונות. יתרה מכך, כמו ששרון ציינה, כל פרט בערך מבוסס ונשען על מספר מקורות, דבר שבהחלט מעלה את הערך של הערך להבדיל מכמה ערכים אחרים. בנוגע לכתבה, אני גם מסכימה שאפשר להוריד אותה. יחד עם זאת, אפשר להוסיף במקומה תמונה אחרת ולא להסתפק רק בשתי תמונות. תמונות מוסיפות לערך, לא רק מהבחינה שזה יותר "ידודתי למשתמש/ת" אלא גם בגלל שזה ממחיש את הכתוב ומעניק עוד ידע על הדמות. Roni ment - שיחה 21:40, 16 בינואר 2013 (IST)

מה הקשר בין הכתבה ובין גולדברג?[עריכת קוד מקור]

השמטתי מהערך צילום כתבה בנימוק שהיא איננה מזכירה את גולדברג, וגם הסיפור המובא בה פרטיו שונים, והופתעתי לראות שהיא הוחזרה כלאחר יד, בלי לנמק מדוע. אגב, הצילום חסר מקור לחלוטין. נרו יאירשיחה • ד' בשבט ה'תשע"ג • 21:06, 15 בינואר 2013 (IST)

בכתבה היא מוזכרת בהחלט מכנים אותה שם ט.ג
יש שם הרחבה לגבי פעילותה, זהו קטע עיתון שקיבלנו מהבת שלה. באותה תקופה לדריה כתבו עליה רבות.
אילו היו לה יחסי ציבור ....היתה אמורה להיות אגדת מלחמת השחרור
היות והיתה צנועה, סרבה לשתף פעולה עם אמצעי התקשורת ולכן לא התפרסמה בגדול
הגיע הזמן לעשות זאת Taly biran - שיחה 15:29, 16 בינואר 2013 (IST)
כמורה במערכת החינוך בכוונתי לעשות שימוש בערך זה ולהפנות אליו את תלמידי לקראת יום העצמאות, בכוונתי שיחקרו עליה , ישתמשו בקישורים המצורפים וכך נוכל לשים דגש על פעילות הנוער במלחמת השחרור, ועוד Taly biran - שיחה 15:29, 16 בינואר 2013 (IST)
קראתי עוד פעמיים, ולא מצאתי ט.ג. מלבד זה, אין זה מספיק לקבל גזיר עיתון מהבת. לדעתי אם לא ברור מה המקור אין מקום לצרף את התמונה הזאת, היא לא חשובה כל כך. נרו יאירשיחה • ה' בשבט ה'תשע"ג • 17:33, 16 בינואר 2013 (IST)
מסכימה להשמטת הידיעה, לא ברור לכלל משתמשי ויקיפדיה הקשר לערך. מציעה להעביר הפנייה באמצעות מראה מקום ברשימת קישורים חיצוניים. [[משתמש:109.65.113.19 09:56, 17 בינואר 2013 (IST)Sharon Geva|Sharon Geva]] - שיחה 20:46, 16 בינואר 2013 (IST)

טובה גולברג- אני לא מבינה מהם המניעים לא להעלות את הערך של טובה גולדברג? מה שהיא עשתה - נערה בת 17 שמסכנת את חייה: יוצאת למשימה מסוכנת, נפצעת וממשיכה בדבקות להעביר את הידיעה,באומץ לב אדיר תחת מטח הפגזות כבד.ובכך מצילה חייהם של לוחמים רבים.היא סמל לגבורה,והמעט שניתן לעשות לזכרה הוא להנציח את עוז רוחה