שיחה:י' באב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לפי הידוע לי, לא כותבים בתאריכים את המאורעות הקראיים שיש בהם. איפה זה יגמר? הרי לא רק שהחגים בזמנים שונים לפעמים (קראים חוגגים את פורים יומיים, אין להם את ט"ו באב ואת חנוכה וכו') אלא יש תאריכים שבכלל לא מופיעים בשני הזרמים האלה. ‏eytanarשיחהתרומות 23:58, 21 ביולי 2007 (IDT)

הבנתי, אתה התכוונת שם בתקציר "קראים" ולא "אקראיים" כפי שכתבת.
טוב, באמת אתה מעלה בעיה, שלפעמים תאריך מסויים הוא לא אותו תאריך כי הלוח שונה, והקראיים מציינים את החגים לפי ראיית הירח. כך שיכול להיות שלמשל שי' באב לפי הלוח הרבני הוא ט' באב לפי הלוח הקראי ולהפך.
למרות זאת, אני לא רואה מניעה לציין גם את תאריכים קראים חשובים, למשל פורים שהוא יומיים, או הצומות. זה לא יותר מכמה ימים. וזה חשוב. --נריה הרואה 00:19, 22 ביולי 2007 (IDT)
למי זה חשוב? היהדות הקראית מאוד מאוד מצומצמת במספרה. היא לא מהווה עשירית אחוז מכלל היהודים. ואם נתחיל לכתוב את כל המאורעות של כל הזרמים הכל כך קטנים ביהדות, נצטרך להוסיף עוד הרבה מאוד תאריכים,דבר שיגרום לסרבול רב. ‏eytanarשיחהתרומות 00:22, 22 ביולי 2007 (IDT)
עיין בלוח הלועזי. יש שם תאריכים של עמים ודתות שחדלו להתקיים. האם בשל כך נמחק אותם מהלוח?
ברור שכיום (בניגוד לעבר שהקראים מנו כ50% מהיהודים בעולם המוסלימי) הקראים מאוד מצומצמים במספרם, אולם אין זה הופך את הדברים לפחות חשובים. אני חושב שדווקא בשל כך שהקראים מצומצמים במספרם חשוב לציין את הפרטים האלה - שאולי אנשים לא יודעים.
לפי דעתי, אם יש עוד תאריכים של עדות קטנות - כדאי מאוד להוסיף. למשל את יום הסיגד של יהודי אתיופיה כדאי להוסיף לכ"ט בחשוון. אה אופססס, הוא כבר מופיע. טוב בכל מקרה, תוכל להוסיף גם תאריכים אחרים. --נריה הרואה 00:27, 22 ביולי 2007 (IDT)

אני מעביר את הדיון למזנון. ‏eytanarשיחהתרומות 00:29, 22 ביולי 2007 (IDT)

מיזם תאריכים עבריים[עריכת קוד מקור]

ערך זה השתתף כבר במיזם תאריכים עבריים.
ראו דף ההסבר
י' באב

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פירוט מיזם תאריכים עבריים וטבלת עבודה

אירועים[עריכת קוד מקור]

נולדו[עריכת קוד מקור]

נפטרו[עריכת קוד מקור]

בהצלחה לכל העוסקים במלאכה! דףהצטרפו למיזם התאריכים העברייםשיחה 16:04, 20 באוקטובר 2007 (IST)

טופל ‏ΔΜΫטרם התאושש מחופשת ויקישיחה • 10:03, 10/08/2008 ט' באב ה'תשס"ח