שיחה:יהדות נאדי פאלו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "ויקישטעטל - שואה, שורשים וזיכרון: למידה משמעותית עם הפנים לקהילה

ויקישטעטל לוגו.jpg

" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות במכללה ירושלים - 2017


משוב מרונית[עריכת קוד מקור]

מלכות יקרה, נהנתי מאוד לקרוא על קהילת יהודי נאדי פאלו על ההיסטוריה שלהם, על האוכלוסיה ועל חייה קהילה שלהם, יישר כוח. רונית קלמרסקי 18:27, 12 בפברואר 2017 (IST)

תודה רבה בהצלחה גם לך😊 Malhut yoshai - שיחה 08:01, 17 בפברואר 2017 (IST)

העלאת גלריה[עריכת קוד מקור]

מלכות יקרה,
יישר כח על הערך שהושלם,
אשמח אם תעזרי לי להעלות גלריה,
אני יודעת להכנס לאופציה גלריה, אבל לא מוצאת כיצד להעלות תמונות לגלריה.
ראיתי בגלריה שלכם כפתור כחול להוספת תמונה, איך הוא נוצר, תודה רחלרונל - שיחה 13:34, 17 בפברואר 2017 (IST)

סליחה[עריכת קוד מקור]

מלכות יקרה
נראה לי שבמסגרת החקר שלי את הגלריה יתכן וקלקלתי שם את התצוגה, מקווה שתוכלי לתקן בקלות.רונל - שיחה 15:47, 17 בפברואר 2017 (IST)

אל דאגה כיוון שלא ערכת לא קילקלת. הכל בסדר

מהו התעתיק ברומנית/הונגרית של שם העיירה נאדי פאלו[עריכת קוד מקור]

Malhut yoshai, בערך לא מצוין שם העיירה, האם מדובר בעיירה Nușfalău (אנ'). המופיעה בוויקיפדיה האנגלית כעיירה בטרנסילבניה? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 23:39, 18 בפברואר 2017 (IST)

Hanay התשובה לשאלתך היא כן.Malhut yoshai (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

משוב לערך[עריכת קוד מקור]

תודה רבה לכן כל כתיבת הערך. מספר התייחסויות על מנת שהערך יהיה עוד יותר טוב. בפרק המבוא ובפרק לאחר מכן, ישנן התייחסויות לשנים ותקופות זמן. האם קהילת נאדי פאלו היא מתקופה הפאודלית?. אם כן, מה המשמעות של השנים בסוגריים (1821-1944)? ואז ההתיחסות למאה ה- 17.
כן האם היהודים בנאדי פאלו קיבלו קרקעות והיו חקלאים? זו מקרה ייחודי, אם אינני טועה, בהיסטוריה של יהודים באירופה. בהצלחה מיכל לסטר - שיחה 07:42, 20 בפברואר 2017 (IST)

Malhut yoshai, הורדתי את השנים שבסוגריים, מתוך הנחה שמדובר בטעות העתקה. אני מודעת לכך שאולי את לא פנויה כרגע לעבוד על הערך (ומחכים לבשורות נחמדות :), אז אפשר להשאיר זאת כרגע כך. בהמשך, כששתפני לכך, אשמח שתבדקי אם יש לסדר עוד את התיארוך, ואם יש מידע נוסף על נושא הבעלות על האדמות - במשפחה הייתה בעלות על אדמות? יש מסמכים שנוגעים לזה? אולי במסגרת ניסיונות להשבת רכוש? בדרך כלל דובר באירופה על בתים, וכאן ייתכן שהשטח שהיה בבעלות יהודית היה רחב יותר. מעניין. האם ידוע על מישהו מבני המשפחה או הקהילה שעסק בחקלאות? זה באמת ייחודי ומעניין, אך כאמור קחי את הזמן ואת יכולה לפנות שוב לנושא כשתתפני לזה. בהצלחה בכל :) תהלה - שיחה 11:55, 21 בפברואר 2017 (IST)

תמונות[עריכת קוד מקור]

הקטנה (8 תמונות)

אני חוששת שאין חשיבות אנציקלופדית לתמונות יהודי העיירה שנספו בשואה. אולי, בדיעבד, יש מקום לתמונה אחת כדוגמה לחיים יהודיים בעיירה. אבל ודאי לא לגלריה שלמה. בכוונתי להסיר את התמונות, אך מעדיפה לנהל דיון בנושא קודם שאעשה זאת. אשמח לתגובה. • צִבְיָהשיחה • ד' באייר ה'תשע"ז 18:36, 30 באפריל 2017 (IDT)

תייגתי את תהלה הרץ. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 19:49, 30 באפריל 2017 (IDT)
הי צִבְיָה. פגשתי אותך בשיטוטים שלי כאן, אך עוד לא יצא לנו לשוחח. שלום לך.
מכיוון שמדובר בערך על קהילה שנכחדה מהעולם בנסיבות דרמטיות, ולאותן הנסיבות ישנה חשיבות אינציקלופדית, נראה לי שיש מקום לתמונות מסוג זה. התמונות מעבירות הן את הפסיפס הקהילתי שלמעשה הוא נושאו המרכזי של הערך, והן את הנסיבות הטרגיות שבהן נכחדה הקהילה כולה. אולי יש מקום לחשוב על העברת התמונות לסוף הערך. גם כן התלבטתי בעניין. מה דעתך? תודה, תהלה - שיחה 09:42, 1 במאי 2017 (IDT)
למרבה הצער, קהילות רבות באירופה נכחדו או כמעט נכחדו. עדיין, אין חשיבות אנציקלופדית לאוסף תמונות מהסוג הזה. כפי שכתבתי, אולי בדוחק יש מקום לפרסום תמונה אחת כדוגמה לחיים יהודיים בעיירה, ותיעוד של הבתים. התמונות לא ייעלמו - הן תופענה בויקישיתוף למי שיהיה מעוניין לצפות בהן. • צִבְיָהשיחה • ה' באייר ה'תשע"ז 12:50, 1 במאי 2017 (IDT)
מתייגת את ביקורת שלמיטב זכרוני מתעסק בנושא לחוות את דעתו. • צִבְיָהשיחה • ה' באייר ה'תשע"ז 12:50, 1 במאי 2017 (IDT)
אני לא מתנגד לגלריה מצומצמת בסוף הערך ובלבד שיהיה ערך כלשהו לקוראים, לא סתם תמונה של יהודי שמוצאו בעיירה וכדומה. ביקורת - שיחה 02:09, 2 במאי 2017 (IDT)
תמונות הבתים מתעדות את העיירה, אפשר תמונה אחת של בני העיירה. לא מעבר. • צִבְיָהשיחה • ו' באייר ה'תשע"ז 02:17, 2 במאי 2017 (IDT)
זה מקרה מיוחד ואני יכולה להבין את 2 נקודות המבט. תהלה הרץ אני מציעה שתפרסמי את הדיון כאן בלוח המודעות כדי לקבל חוות דעת נוספות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 06:21, 2 במאי 2017 (IDT)
גם בעיניי זהו מקרה מיוחד שיש לדון בהיבטים ה'אנציקלופדיים' שלו מנקודת מבט חדשה. התלבטתי מאוד בקשר לצורה זו, בכל מקרה. יש לי איזשהו כיוון: אולי לעצב גלריה קטנה יותר, בצורת מצגת, שבה למעשה רואים רק תמונה אחת בערך, אך ניתן לדפדף ולהחליף בין התמונות? תהלה - שיחה 08:49, 2 במאי 2017 (IDT)
יש משהו כזה בעיר נשר. העתקתי לכאן שתוכלי לראות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 11:08, 2 במאי 2017 (IDT)
זה כבר יותר טוב. עדיין איני מבינה את החשיבות האנציקלופדית בהצגת תמונות של יהודים שונים שגרו בעיירה, אבל אם זה מופיע בצורה כזו זה הרבה פחות מפריע. אגב, מדוע התמונות המאוחרות באיכות כל כך גרועה אם הם צולמו כבר בשנות האלפיים? • צִבְיָהשיחה • ו' באייר ה'תשע"ז 13:10, 2 במאי 2017 (IDT)
חנה Hanay, זו דוגמה מאוד יפה. נראה לי שזה בדיוק מה שחיפשתי. עשיתי כמה ניסיונות להצגת התמונות הללו, והכל לא היה בדיוק מתאים. תודה רבה. בכלל הערך כולו נהדר. אשנה את הגלריה בהמשך. תהלה - שיחה 20:29, 2 במאי 2017 (IDT)
תהלה, שמחתי לעזור. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 20:39, 2 במאי 2017 (IDT)