שיחה:יהודה היס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

איפה היה פרופסור? האם עודנו פרופסור?[עריכת קוד מקור]

הוא ידוע כפרופסור היס, אך בערך לא מצוין באיזה אוניברסיטה כיהן כפרופסור. לפי תפקידו הייחודי אין לי ספק שכיהן כפרופסור, ואולי ביותר מאוניברסיטה אחת, אבל בערך אין מידע על כך. האם הוא עדיין פרופסור? בכך אני פחות משוכנע, בהתחשב בגילו, שהוא מעבר למקובל לפרופסור מן המניין. דוד שי - שיחה 23:12, 31 באוגוסט 2016 (IDT)

למען האמת, בעל תואר MD אינו נחשב "דוקטור" (אלא "מוסמך"), ועל כן קל וחומר שאינו "פרופסור".
אינו נחשב? ומה זה MD? בכלל, בשיטה שלך אף רופא לא יהיה לעולם פרופסור, כי אם הוא MD נגזר דינו להיות מוסמך לעד, לא משנה מה יעשה אחר כך. נרו יאירשיחה • כ"א בטבת ה'תשע"ז • 00:05, 19 בינואר 2017 (IST)
פרופסור לא חייב להיות דוקטור. היו תקדימים של פרופסורים בעלי תואר שני בלבד, למשל משה ארנס (וכמה בפקולטה לחקלאות שנהיו פרופסורים אחרי שנים של עבודה בשטח) • איקס איקס - שיחה 00:08, 19 בינואר 2017 (IST)
היס בוודאי היה דוקטור לרפואה, ודי בכך כדי להיות פרופסור קליני. האם היה פרופסור קליני או פרופסור "רגיל"? הרבה שאלות, מעט תשובות. בכל אופן, אין צורך לציין בכל התייחסות אליו בערך "פרופ' היס" - את הכבוד (המופרז) הזה אנו נותנים לרבנים (ואולי לנציגי הבורא בדתות אחרות), אבל לא לפרופסורים. דוד שי - שיחה 00:19, 19 בינואר 2017 (IST)
MD הוא התואר המוענק לרופאים לאחר תום לימודיהם, ולמרות שמו ("דוקטור לרפואה"), הוא אינו מהווה תואר שלישי ("דוקטור") כי אם תואר שני ("מוסמך") בלבד. אמנם, הדבר עשוי להיתפש כתמוה בעיני רבים, שכן כמעט כולנו התרגלנו לפנות לכל רופא ורופאה בכינוי "דוקטור", אך מבחינה אקדמית, זו טעות חמורה שהשתרשה כבר לפני שנים רבות במקומות רבים בעולם. מסלול הלימודים הבסיסי של רופא כולל תואר ראשון (4 שנים) + תואר שני (שנתיים); המסלול אינו כולל לימודי תואר שלישי, לרבות כתיבת עבודת דוקטורט. ולכן, השכלתו של כל רופא היא תואר שני ותוארו "מוסמך" - אלא אם כן הוסיף ללמוד תואר שלישי וקנה לו תואר PhD - שאז הוא אכן דוקטור לכל דבר ועניין. ובאשר לדרגת "פרופסור" - צדק מי שכתב שיש המקבלים דרגה זו אף שאינם בוגרי תואר שלישי, אך מדובר במקרים חריגים; כוונתי הייתה למסלול השכיח והמקובל של הענקת דרגת פרופסור, אשר מחייבת, כידוע, תואר שלישי כתנאי מקדים. להבנתי, יהודה היס מחזיק בתואר MD בלבד ולא בתואר PhD, ולכן, אלא אם כן קיבל תואר פרופסור בהליך חריג וכו', הוא אינו יכול לשאת בתואר זה, וכאמור, אינו יכול לשאת בתואר "דוקטור". -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
בישראל כל רופא קרוי דוקטור, ואין סיבה לשלול תואר זה מהיס.
ברפואה מקובל מאוד תואר "פרופסור קליני" ללא כל הליך חריג. בהתחשב במומחיות הנדירה של היס, האפשרות שקיבל מינוי לפרופסור קליני או פרופסור "רגיל" סבירה ביותר. דוד שי - שיחה 21:44, 19 בינואר 2017 (IST)
העובדה שהרופאים בישראל מכונים (למרבה הגיחוך) בשם "דוקטור" ע"י מרבית הציבור, עדיין לא משנה את העובדה שתוארם האקדמי איננו "דוקטור", כי אם "מוסמך". הדבר נכון לגבי כלל הרופאים שאינם מחזיקים בתואר PhD (מרביתם) ולא רק לגבי היס באופן ייחודי. באשר לתואר "פרופסור קליני" - ככל הידוע לי, תואר זה איננו מוכר ע"י המועצה להשכלה גבוהה. אם אני טועה בכך, אשמח מאוד אם תתקנו אותי.
במקום לחזור על הטענה שרופא הוא תואר שני, אולי פשוט תביא סימוכין של ממש לזה. נכון שזה לא PhD. גם בארצות אחרות קוראים לרופא דוקטור, וזה לא ממש מפתיע בהתחשב בכך שתוארם הרשמי הוא מדיקל דוקטור. בהחלט לא חריג שרופא יהיה פרופסור. להערכתי יש אלפים כאלה רק בישראל (בין אם הגוף המאשר הוא המל"ג ובין אם אחר, אין זה משנה). נרו יאירשיחה • כ"א בטבת ה'תשע"ז • 22:31, 19 בינואר 2017 (IST)
ידידי היקר, תוכל לאמת את העניין בצורה פשוטה למדי: מוסכם הוא כי תנאי בסיסי לקבלת תואר שלישי (דוקטור) הוא כתיבת עבודת דוקטורט ואישורה. כל שנותר כעת הוא לבדוק אם סטודנטים לרפואה נדרשים להגיש עבודת דוקטורט במהלך לימודיהם; בדוק ותגלה שהתשובה לכך שלילית. ואם תרצה, הנה לך אזכור נוסף לעניין בידיעון רשמי של אוניברסיטת תל אביב (עמוד 2, סעיף ב'2): www.tau.ac.il/admissions/documents/hebrew/2006/law.doc. לגבי קביעתך ש"אין זה משנה מי מאשר את התואר פרופסור" - עם כל הכבוד ידידי, משנה גם משנה. יש מערכת ויש חוק, ולא כל גורם רשאי להמציא דרגות ותוארים אקדמיים לפי רצונו החופשי. בישראל, הגוף המופקד על כך הוא המל"ג (וחבל שהם נראים כמו שהם נראים, אבל זה כבר עניין אחר). וראה את סוגיית התואר "פרופסור משנה", שהומצא ביום בהיר אחד ע"י כמה מראשי הטכניון, ובוטל ע"י המל"ג. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
מצאתי אסמכתא (צנועה) לכך שהוא פרופסור קליני באוניברסיטת תל אביב וציינתי זאת בערך. לפי דף זה הוא מלמד גם באוניברסיטה העברית, אבל לא אתבסס על כך. דוד שי - שיחה 16:59, 20 בינואר 2017 (IST)
אכן, היס מופיע בקישור שציינת כ"פרופסור קליני" (אע"פ שזה לא כתוב שם במפורש), אך כאמור, למיטב ידיעתי המל"ג אינו מכיר כלל בתואר הזה, ועל כן יהודה היס אינו יכול להיקרא "פרופסור" - אלא אם כן יימצא מקור לכך שהוא מוכר כפרופסור מן המניין או כפרופסור חבר.
לאנונימי, מוסכם שזה תנאי עבור PhD, לא עבור MD. אם אוניברסיטת תל אביב מציינת - סימן שהיא מכירה בזה, ומן הסתם היא מבינה בזה יותר ממי שעוד לא הביא אסמכתא לכך ש-MD נחשב תואר שני. נרו יאירשיחה • כ"ג בטבת ה'תשע"ז • 22:50, 21 בינואר 2017 (IST)
האנונימי צודק בחלק מדבריו, אבל רחוק מלדייק. התואר "דוקטור" מתייחס לכמה תארים אקדמיים שונים - תואר PhD (שהוא תואר שלישי, "דוקטור לפילוסופיה") תואר MD (שהוא תואר דוקטור לרפואה, doctoris medicinae, ואינו תואר שלישי), ותארים נוספים, נדירים יותר (כגון DJ, דוקטור למשפטים). רופא בעל תואר MD מתקרא בדין "דוקטור", למרות שלא כתב עבודת דוקטורט. גם התואר "פרופסור" מתייחס לכמה דרגות שונות - השכיחה ביותר היא הדרגה האקדמית של "פרופסור חבר" או "פרופסור מן המנין", אבל גם לדרגת "פרופסור חבר קליני" או "פרופסור קליני" וכדומה. מי שקיבל מן הסנט של אוניברסיטה מוכרת את התואר "פרופסור קליני" מתקרא בדין "פרופסור"; גם המל"ג מכירה באוטונומיה של אוניברסיטאות המחקר בענין זה. עוזי ו. - שיחה 23:35, 21 בינואר 2017 (IST)
משתמש:עוזי ו., טוב שיש פה מישהו שמבין בזה. א. מה המשמעות של "אינו תואר שלישי", אם סוף סוף זהו דוקטור? נדמה לי שיש גם מסלול ישיר לדוקטורט, בלי תואר שני. ב. אם הבנתי נכון, בכל מקרה הסנט ולא המל"ג מחליט על דרגת פרופסור? נרו יאירשיחה • כ"ג בטבת ה'תשע"ז • 23:40, 21 בינואר 2017 (IST)
א. "תואר שלישי" נקרא כך משום שהוא בא בדרך כלל (אבל לא תמיד) אחרי "תואר שני", הנקרא כך משום שהוא בא בדרך כלל (אבל לא תמיד) אחרי "תואר ראשון". תואר שלישי הזה הוא התואר "דוקטור לפילוסופיה" (או "דוקטור למשפטים", "דוקטור לרוקחות" וכדומה, במקומות שמפרידים בין התארים). יש כאמור תארי דוקטור אחרים, ובפרט התואר "דוקטור לרפואה", שמבחינה מספרית הוא כביכול תואר שני (משום שהוא בא מיד אחרי תואר ראשון במדעי החיים); עד לפני שנים מעטות, דוקטור לרפואה היה בארץ בכלל תואר ראשון (משום שהסטודנט לא היה מקבל כל תואר אקדמי לפני שהשלים את הסטאז' ברפואה בסוף השנה השביעית); ועדיין זהו תואר דוקטור לכל דבר.
ב. בעל הסמכות לאשר דרגה של פרופסור בישראל הוא המל"ג. חוק המועצה להשכלה גבוהה מסמיך את אוניברסיטאות המחקר, היינו את הסנט שלהן, שהוא הגוף האקדמי העליון בכל אוניברסיטה, להעניק את התואר בעצמן. אפשר לקרוא על כך באריכות בפסק דין עדכני של בג"ץ. עוזי ו. - שיחה 23:49, 21 בינואר 2017 (IST)
משתמש:עוזי ו., א. אני לא מוצא חשיבות במספור טכני של תארים. מדבריך עולה שהאלמוני טועה לחלוטין בטענה שזה מקביל לתואר מוסמך. סוף סוף זה תואר דוקטור. ב. הוא טועה לגמרי גם בטענה שתואר של פרופ' קליני אינו מוכר בידי המל"ג. מדבריך עולה שהליך האישור הוא בדיוק כמו פרופ' חבר ופרופ' מן המניין רגילים, הליך שהמל"ג הסמיכה את האוניברסיטאות לקיימו. נרו יאירשיחה • כ"ג בטבת ה'תשע"ז • 23:57, 21 בינואר 2017 (IST)
א. נכון. ב. נכון (בהסתייגות קלה, ראה להלן). המל"ג הסמיכה את אוניברסיטאות המחקר לקדם לדרגות פרופסור חבר ופרופסור מן המנין בעצמן; בקידום לדרגה זו במכללות יושבות ועדות מטעם המל"ג. אפשר לבדוק האם הסמכת המל"ג כוללת *במפורש* הסמכה למסלולים הנלווים (בפרט למסלול הקליני); אינני יודע. עוזי ו. - שיחה 00:03, 22 בינואר 2017 (IST)

דף פייסבוק[עריכת קוד מקור]

בפייסבוק ישנו דף של יהודה היס. האם זה דף אמיתי של יהודה היס, או סוג של בדיחת פייסבוק? דוד שי - שיחה 23:16, 31 באוגוסט 2016 (IDT)

יש לך ספק? נרו יאירשיחה • כ"ז באב ה'תשע"ו • 23:43, 31 באוגוסט 2016 (IDT)
כן, לכן שאלתי. הדף מלא בדיחות קרש של פתולוגים. דוד שי - שיחה 07:24, 1 בספטמבר 2016 (IDT)
ונראה לך שזה מה שהוא יעשה בדף האמיתי שלו, יתבדח באופן שמחזק את ההאשמות נגדו? נרו יאירשיחה • כ"ח באב ה'תשע"ו • 09:25, 1 בספטמבר 2016 (IDT)
אני מבין מדבריך שזה דף מזויף, האם אין לפייסבוק מדיניות נגד דפים כאלה? דוד שי - שיחה 22:19, 1 בספטמבר 2016 (IDT)
אתה ודאי יודע שיש בפייסבוק דברים חמורים פי כמה. בחלק מהמקרים איש לא התלונן, בחלק אפילו התלוננו, ועולם כמנהגו נוהג. נרו יאירשיחה • כ"ח באב ה'תשע"ו • 22:32, 1 בספטמבר 2016 (IDT)
בוודאי שיש, ואתה יכול לדווח על הדף אם יש לך חשבון בפייסבוק (לי כבר אין). ראובן מ. - שיחה 13:21, 19 בינואר 2017 (IST)