שיחה:יהודה לייב מאגנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מאפוא הקריצו את תאריכי הלידה והפטירה העבריים?[עריכת קוד מקור]

כתוב בערך:

אז מה פה נכון? התאריך העברי או הלועזי? חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"ח בכסלו ה'תשס"ח • 22:42, 27 בנובמבר 2007 (IST)

לעזור לך אני לא יכול, אבל להשתתף בתסכולך כן וכן. כאחד המשתתף במיזם התאריכים העבריים, אני נתקל מידי יום במקרה כזה. כך היה לי השבוע עם יוסף טרומפלדור ועם יצחק בן צבי. ככה זה כשמדובר באנציקלופדיה שיתופית. בתקוה שתמצא מידע מדוייק - ברי"אשיחה 22:49, 27 בנובמבר 2007 (IST)
אתקן בינתיים לפי הלועזי, שלפחות תהיה תאימות. חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"ח בכסלו ה'תשס"ח • 23:02, 27 בנובמבר 2007 (IST)

תואר רב[עריכת קוד מקור]

מדוע לא ניתן לציין בשמו של הרב יהודה מאגנס כי הוא היה רב. כל רב אורתודקוסי או רפורמי מכונה 'רב' בויקיפדיה. לדוגמא (בני לאו, ליאו בק, אברהם גייגר) בוודאי שבתוך הערך הדבר איננו מתאים, אך כשם שמציינים את התואר דוקטור לפני שמו של יהודה מאגנס, יש לציין את התואר רב. אשמח לדעת מדוע נמחקה התוספת שרשמתי. לבינתיים אני מחזיר לו את תוארו.

אני חושב ששני התארים מיותרים האיש לא היה ידוע דווקא כד"ר כמו יונה אדוארד סאלק או ניצה בן-ארי שדוקטור בחוג לספרות זה מקצועה, גם התואר רב למגנס זה לא מקצועו המובהק כמו של הרב יוסף קאפח. לעיתים התוספת ד"ר לרב במקרה של רצון ערוסי תלמידו של יוסף קאפח מורידה מערכו שכן מה זה חשוב שרב גדול יש תואר ד"ר מאיזה מוסד אקדמי. כך שלא צריך להוסיף רב לכל רב ולא ד"ר לכל ד"ר ולא תמיד זה מוסיף כבוד, אם זה חשוב כדאי לכתוב בערך בדיוק לאיזה מקצוע שייך התואר דוקטור.--‏Avin שיחה‏ 21:51, 23 באוקטובר 2008 (IST)
אני אישית סובר שראוי להזכיר את התארים העיקריים בשורה הראשונה של כל מי שזכה בהם, אבל בלי להיכנס לדיון זה, במקרה דנן זה אפילו יותר בולט. מגנס כיהן בפועל כרב של קהילה (אגב, גם הרב בני לאו), אז אין סיבה להחביא תואר ששימש אותו בפועל. הד"ר שלו בהחלט משמעותי: איש לא יכול להתיימר לייסד אוניברסיטה אם אין לו תואר אקדמי גבוה, בוודאי שלא מההיבט האקדמי, היבט שבו עסק מאגנס רבות לפי הערך. פשוט חייבים "להחזיר לו" את התארים, אחרת זה צחוק מהעבודה. ‏DGtal‏ 23:19, 23 באוקטובר 2008 (IST)
לי זה נראה מיותר אבל שיהיה וחבל על האנרגיה. האם לפני השם ישעיהו ליבוביץ נוסיף את התואר פרופסור ודוקטור לכמה מקצועות. כנראה שכדאי לבדוק את הנושא לעומק בפורום אחר או לקבל יעוץ--‏Avin שיחה‏ 00:55, 24 באוקטובר 2008 (IST)
הצמדת התואר "רב" בפתח הערך מיותרת - מאגנס לא קנה את פרסומו בזכות היותו רב. דוד שי - שיחה 15:20, 31 ביולי 2014 (IDT)
עם כל הכבוד לדוד שי, מי שכיהן כרב קהילה, השקיע שנים רבות מחייו בלימוד לקראת התואר רב (כך למשל אם יתחשק למי מהקוראים ללמוד בהיברו יוניון קולג' ולהפוך לרב רפורמי, יצטרך ראשית לכל ללמוד תואר ראשון ושני בהסטוריה של עם ישראל או בתלמוד, ורק אז יוכל להתחיל את לימודי הרבנות שאורכים 4-5 שנים). אני מצטט את הפתיח מהויקיפדיה באנגלית: was a prominent Reform rabbi in both the United States and the British Mandate of Palestine. He is best remembered as a leader in the pacifist movement of the World War I period and as one of the most widely recognized voices of 20th Century American Reform Judaism.

--Yoavd - שיחה 15:32, 31 ביולי 2014 (IDT)

הרי כתוב בהמשך המשפט "ממנהיגי הקהילה הרפורמית בארצות הברית". כדי להסיר ספק הוספתי לפני מילים אלה את המילים "רב רפורמי". כל הוויכוח כאן הוא האם צריך לפתוח את הערך במילה "הרב" (לפני שמו). לטעמי, מילה זו מיותרת בכל ערכי הרבנים, והערך היחיד שראוי לפתוח במילה זו הוא זה של החצוצרן הרב אלפרט. היא בוודאי מיותרת בערך של מי שלא רבנותו זיכתה אותו בערך. רס"ר (דימ.) דוד שי - שיחה 19:12, 31 ביולי 2014 (IDT)

ברית שלום[עריכת קוד מקור]

מאגנס לא היה חבר בברית שלום, אלא רק מקורב אליה למשל פה : http://www.magnespress.co.il/website/index.asp?id=2482 נא לתקן גם פה וגם בערך על ברית שלום .

נכון, גם לפי המקור הזה מתוך ספר של האוניברסיטה הפתוחה. שיניתי הניסוח.גיאגיאגיא - שיחה 10:52, 29 באוקטובר 2010 (IST)

כמה תיקונים ודיוקים[עריכת קוד מקור]

יש טעות בערך על י"ל מאגנס. בנו הבכור דוד נישא לנורה לבית מוזס והם היו ממייסדי נתניה. בנו השני יונתן נישא לחוה דנציגר, בתו של הרופא המנתח פליקס דנציגר ואחותו של הפסל יצחק דנציגר, ובנו השלישי ברוך נישא לכנרית המפורסמת פרנסיס מגנס לבית שפירא והם חיו ואחר כך מתו בניו-יורק 79.179.106.182 17:12, 6 באוגוסט 2013 (IDT)

זאב שחף[עריכת קוד מקור]

מישהו שכח שמאגנס בנה בית בצפון נתניה. סביב הבית הייתה גינה עם צמחי ארץ-ישראל. כיוון שמאגנס היה טרוד, הוא פתח את הבית לידידיו המרצים שבאו אל הים של נתניה להשתזף, מתוך אמונה שזה טוב לבריאות. 85.64.243.178 12:15, 8 באפריל 2016 (IDT) יש בידי תצלום הבית לני הריסתו, אבל לצערי לא עלה בידי להעלות את התצלום.

הפרזה[עריכת קוד מקור]

נראה לי כי הערך מפריז בכוחו של מאגנס מול הרשויות האמריקניות. למשל, שמחלקת המדינה האמריקנית "אימצה את עמדתו" בנושא החזרה מן התמיכה בתוכנית החלוקה. נו, באמת. אינני בקי ומתעניין מספיק בעלילותיו, ולכן לא אשנה זאת בעצמי. Gbenny - שיחה 20:44, 23 באוקטובר 2017 (IDT)

שחזור אחרון: הוצאת דיבה ו"מקורות"[עריכת קוד מקור]

זה עתה הבחנתי בפסקה "לאחר עליית הנאצים לשלטון בגרמניה ורדיפת היהודים בה, פנה פרופסור אלברט איינשטיין למגנס והציע לו להקצות חצאי משרות באוניברסיטה העברית לפרופסורים יהודים גרמנים... מגנס, שלא רצה להגדיל את חלקם של היהודים באוכלוסיית ארץ ישראל, דחה את הצעות איינשטיין." זה נשמע לי קונספירטיבי ומוגזם, והאשמה חמורה וקשה שזקוקה למקור רציני. והבטתי בהערת השוליים (מס' 12), שהכילה לתדהמתי את ה"מקור" הבא: הדברים פורסמו ברדיו בשעה זו בתוכניתו ההיסטורית של דוקטור יצחק נוי.

ובכן, בדקתי בזריזות בביוגרפיה של מאגנס, Judah L. Magnes: An American Jewish Nonconformist, בהוצאת אוניברסיטת סירקיוז, 2010. ושם, בעמ' 213-215, כתוב:

In April 1933, in response to the anti-Semitic boycott and legislation in Nazi Germany, Magnes feared that German Jews were “in danger of systematic extermination.” The Hebrew University, he believed, could serve as a sanctuary for refugee scholars. Magnes wrote to Felix Warburg and the American Friends of the Hebrew University asking for funds to help refugee scholars come to the Hebrew University. He also issued a public appeal for aid...

(באותה עת, ניסה מאגנס לרצות את יריבו משכבר הימים, איינשטיין, כדי שיקרא לתמיכה באוניברסיטה העברית ויחדול מלקרוא להדחת מאגנס):

Magnes tried to appease Einstein by developing a new expansion plan for the Hebrew University, one that would raise its reputation. According to this scheme, distinguished German Jewish scholars would be invited to Jerusalem, which would fill gaps in subjects with low standards. Magnes hoped that by presenting his scheme to Einstein at a board of governors meeting, they could “clear up” their differences. Einstein had no interest in Magnes's proposals and instead demanded the establishment of a special inquiry... By the beginning of the 1933-1934 academic term, the Emergency Fund for Hebrew University had less than Magnes anticipated, which made it possible to offer only twenty-four two year positions instead of the thirty-five Magnes had planned. Yet in 1933 only five positions were actually taken. Given an option, in 1933 most refugee scholars chose not to go to the Hebrew University.

במילים אחרות, לא מניה ולא מקצתיה. מיהרתי למחוק את הפסקה התמוהה, שהתבססה על "מקור" שהוא תוכנית רדיו להמונים של סופר נוער כלשהו, וכללה השמצה גסה שניתן היה להגדירה כהוצאת דיבה, ושהציגה את ויקיפדיה לעיני כל קורא משכיל כפלטפורמה נלעגת המפרסמת הבלים מומצאים. עד למחיקה, הערך תיאר דמות היסטורית נכבדה כיהודה לייב מאגנס בתור מי שסירב בכוונה לסייע לפליטים הנרדפים מגרמניה הנאצית, בניגוד גמור לעובדות. אריה ענבר מיהר לשחזר אותי. התפלאתי על עצמי שלא ניחשתי, מיד בראותי את הפסקה, שענבר הוא הכותב, כפי שנתגלה לי בהיסטוריית הגרסאות. יש למחוק מיד את הוצאת הדיבה המופרכת הזו, השמה את ויקיפדיה העברית לחוכא ואטלולא.

לסיום, מלבד הנושא הספציפי כאן, עולה שאלה נוספת. כמה עוד תקריות מביכות כאלו תיאלץ הקהילה לסבול, בטרם יפנימו שיש צורך במינוי חונך לאריה ענבר, שישגיח עליו וימנע ממנו לגרום נזק נוסף? מדובר בעורך בעייתי, בעל עבר עשיר של הסתמכות על "מקורות" נחותים (כמו ההיסטוריון הדגול יצחק פרי, שכל ספריו יוצאים בהוצאה עצמית, שענבר ניסה להביא כמשקל נגד ליעקב כ"ץ; או כתב-העת הנוצרי הפונדמנטליסטי Good News המתמחה בעיקר בהכחשת אבולוציה), סילוף והמצאת דברים (בעבר המציא מדמיונו את המונח חסר-הבסיס רפורמה ביהדות, שנמחק בהצבעה, ואת "הזרם המערבי, זרם רפורמיסטי ביהדות רומניה", שמאז הספיק להכיר בכך שלא התקיים מעולם ושינה אותו להמנהג האשכנזי מערבי במרחב הרומני, המופרך לא פחות), ועוד ועוד ועוד. AddMore-III - שיחה 08:09, 29 באוקטובר 2019 (IST)

לא קראתי כול מה שאדמור כתב. בכללי, נראה לי שהפסקה אינה משויכת למקור יציב. כך שיש לדון עליה. בברכה, איחולים - שיחה 08:37, 29 באוקטובר 2019 (IST)
ראשית, האדם המסתתר מאחורי הכינוי AddMore-III צריך להתבייש על התנהגותו, התקפותיו הבלתי נלאות כנגדי והטקטיקה של הבאת כל מיני ציטוטים למחצה מלפני שנים, כדי לפזר כל דיון ולעשותו בלתי נגיש לוויקיפדים אחרים. הוצאת הדיבה היא של המסתתר מאחורי הכינוי, הוא-הוא מוציא הדיבה כנגדי וכנגד דוקטור נוי. בושה וחרפה.
לעצם העניין דוקטור נוי בעל תוכניות מדע והיסטוריה ברדיו מזה שנים רבות ובתוכניותיו נוהג מפעם לפעם לכנס פורומים של היסטוריונים המתמחים בתחום מסוים, כולם דוקטורים ו/או פרופסורים בתחום ולדון איתם בנושאים ממוקדים. באחד הדיונים האלה הובא על ידי דר' נוי גם נושא מילוט הפרופסורים היהודים הגרמנים מפני הנאצים על ידי מתן חצאי משרות באוניברסיטה העברית והימנעותו של מגנס מסיוע לכך בגלל התנגדותו לשינוי המאזן הדמוגרפי בין יהודים לערבים בארץ ישראל - הוא, לדברי נוי, לא רצה תוספת של יהודים בארץ ישראל. אולי היה מוכן לסייע ליהודים במקום אחר, אך לא בעלייה לארץ ישראל. התוכנית איכותית ובעלת רמה מקצועית גבוהה, לכן המקור טוב, אולם בשים לב למקור המנוגד, שהובא בדף השיחה, לא אתעקש להחזיר את הקטע לערך.
ניתן היה לנהל דיון רגיל ורגוע בדף השיחה, כפי שהצעתי בתמצית העריכה, מבלי לעבור להתקפות אישיות חסרות רסן וחבל שלא כך היה, אבל מסתבר שהאדם המסתתר מאחורי הכינוי AddMore-III מלא שנאה כלפי ובכל הזדמנות פותח במתקפה כללית בליווי השמצות לרוב, מתוך ביטחון שאי אפשר לגלות מיהו וללמדו לקח. בברכה. ליש - שיחה 08:59, 29 באוקטובר 2019 (IST)

סופר נוער כלשהו-יצחק נוי הוכיח את עצמו לאורך שנים כאדם משכיל ואין מקום לפגוע בו. א.ע אינו מושלם אבל תרומתו לוויקי היא כה טובה שאין לציין רק את טעויותיו.