שיחה:יהודה לייב מאגנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מאפוא הקריצו את תאריכי הלידה והפטירה העבריים?[עריכת קוד מקור]

כתוב בערך:

אז מה פה נכון? התאריך העברי או הלועזי? חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"ח בכסלו ה'תשס"ח • 22:42, 27 בנובמבר 2007 (IST)

לעזור לך אני לא יכול, אבל להשתתף בתסכולך כן וכן. כאחד המשתתף במיזם התאריכים העבריים, אני נתקל מידי יום במקרה כזה. כך היה לי השבוע עם יוסף טרומפלדור ועם יצחק בן צבי. ככה זה כשמדובר באנציקלופדיה שיתופית. בתקוה שתמצא מידע מדוייק - ברי"אשיחה 22:49, 27 בנובמבר 2007 (IST)
אתקן בינתיים לפי הלועזי, שלפחות תהיה תאימות. חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • י"ח בכסלו ה'תשס"ח • 23:02, 27 בנובמבר 2007 (IST)

תואר רב[עריכת קוד מקור]

מדוע לא ניתן לציין בשמו של הרב יהודה מאגנס כי הוא היה רב. כל רב אורתודקוסי או רפורמי מכונה 'רב' בויקיפדיה. לדוגמא (בני לאו, ליאו בק, אברהם גייגר) בוודאי שבתוך הערך הדבר איננו מתאים, אך כשם שמציינים את התואר דוקטור לפני שמו של יהודה מאגנס, יש לציין את התואר רב. אשמח לדעת מדוע נמחקה התוספת שרשמתי. לבינתיים אני מחזיר לו את תוארו.

אני חושב ששני התארים מיותרים האיש לא היה ידוע דווקא כד"ר כמו יונה אדוארד סאלק או ניצה בן-ארי שדוקטור בחוג לספרות זה מקצועה, גם התואר רב למגנס זה לא מקצועו המובהק כמו של הרב יוסף קאפח. לעיתים התוספת ד"ר לרב במקרה של רצון ערוסי תלמידו של יוסף קאפח מורידה מערכו שכן מה זה חשוב שרב גדול יש תואר ד"ר מאיזה מוסד אקדמי. כך שלא צריך להוסיף רב לכל רב ולא ד"ר לכל ד"ר ולא תמיד זה מוסיף כבוד, אם זה חשוב כדאי לכתוב בערך בדיוק לאיזה מקצוע שייך התואר דוקטור.--‏Avin שיחה‏ 21:51, 23 באוקטובר 2008 (IST)
אני אישית סובר שראוי להזכיר את התארים העיקריים בשורה הראשונה של כל מי שזכה בהם, אבל בלי להיכנס לדיון זה, במקרה דנן זה אפילו יותר בולט. מגנס כיהן בפועל כרב של קהילה (אגב, גם הרב בני לאו), אז אין סיבה להחביא תואר ששימש אותו בפועל. הד"ר שלו בהחלט משמעותי: איש לא יכול להתיימר לייסד אוניברסיטה אם אין לו תואר אקדמי גבוה, בוודאי שלא מההיבט האקדמי, היבט שבו עסק מאגנס רבות לפי הערך. פשוט חייבים "להחזיר לו" את התארים, אחרת זה צחוק מהעבודה. ‏DGtal‏ 23:19, 23 באוקטובר 2008 (IST)
לי זה נראה מיותר אבל שיהיה וחבל על האנרגיה. האם לפני השם ישעיהו ליבוביץ נוסיף את התואר פרופסור ודוקטור לכמה מקצועות. כנראה שכדאי לבדוק את הנושא לעומק בפורום אחר או לקבל יעוץ--‏Avin שיחה‏ 00:55, 24 באוקטובר 2008 (IST)
הצמדת התואר "רב" בפתח הערך מיותרת - מאגנס לא קנה את פרסומו בזכות היותו רב. דוד שי - שיחה 15:20, 31 ביולי 2014 (IDT)
עם כל הכבוד לדוד שי, מי שכיהן כרב קהילה, השקיע שנים רבות מחייו בלימוד לקראת התואר רב (כך למשל אם יתחשק למי מהקוראים ללמוד בהיברו יוניון קולג' ולהפוך לרב רפורמי, יצטרך ראשית לכל ללמוד תואר ראשון ושני בהסטוריה של עם ישראל או בתלמוד, ורק אז יוכל להתחיל את לימודי הרבנות שאורכים 4-5 שנים). אני מצטט את הפתיח מהויקיפדיה באנגלית: was a prominent Reform rabbi in both the United States and the British Mandate of Palestine. He is best remembered as a leader in the pacifist movement of the World War I period and as one of the most widely recognized voices of 20th Century American Reform Judaism.

--Yoavd - שיחה 15:32, 31 ביולי 2014 (IDT)

הרי כתוב בהמשך המשפט "ממנהיגי הקהילה הרפורמית בארצות הברית". כדי להסיר ספק הוספתי לפני מילים אלה את המילים "רב רפורמי". כל הוויכוח כאן הוא האם צריך לפתוח את הערך במילה "הרב" (לפני שמו). לטעמי, מילה זו מיותרת בכל ערכי הרבנים, והערך היחיד שראוי לפתוח במילה זו הוא זה של החצוצרן הרב אלפרט. היא בוודאי מיותרת בערך של מי שלא רבנותו זיכתה אותו בערך. רס"ר (דימ.) דוד שי - שיחה 19:12, 31 ביולי 2014 (IDT)

ברית שלום[עריכת קוד מקור]

מאגנס לא היה חבר בברית שלום, אלא רק מקורב אליה למשל פה : http://www.magnespress.co.il/website/index.asp?id=2482 נא לתקן גם פה וגם בערך על ברית שלום .

נכון, גם לפי המקור הזה מתוך ספר של האוניברסיטה הפתוחה. שיניתי הניסוח.גיאגיאגיא - שיחה 10:52, 29 באוקטובר 2010 (IST)

כמה תיקונים ודיוקים[עריכת קוד מקור]

יש טעות בערך על י"ל מאגנס. בנו הבכור דוד נישא לנורה לבית מוזס והם היו ממייסדי נתניה. בנו השני יונתן נישא לחוה דנציגר, בתו של הרופא המנתח פליקס דנציגר ואחותו של הפסל יצחק דנציגר, ובנו השלישי ברוך נישא לכנרית המפורסמת פרנסיס מגנס לבית שפירא והם חיו ואחר כך מתו בניו-יורק 79.179.106.182 17:12, 6 באוגוסט 2013 (IDT)

זאב שחף[עריכת קוד מקור]

מישהו שכח שמאגנס בנה בית בצפון נתניה. סביב הבית הייתה גינה עם צמחי ארץ-ישראל. כיוון שמאגנס היה טרוד, הוא פתח את הבית לידידיו המרצים שבאו אל הים של נתניה להשתזף, מתוך אמונה שזה טוב לבריאות. 85.64.243.178 12:15, 8 באפריל 2016 (IDT) יש בידי תצלום הבית לני הריסתו, אבל לצערי לא עלה בידי להעלות את התצלום.

הפרזה[עריכת קוד מקור]

נראה לי כי הערך מפריז בכוחו של מאגנס מול הרשויות האמריקניות. למשל, שמחלקת המדינה האמריקנית "אימצה את עמדתו" בנושא החזרה מן התמיכה בתוכנית החלוקה. נו, באמת. אינני בקי ומתעניין מספיק בעלילותיו, ולכן לא אשנה זאת בעצמי. Gbenny - שיחה 20:44, 23 באוקטובר 2017 (IDT)