שיחה:יהודים מחוץ לאירופה תחת כיבוש נאצי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

האם הערך לא מהווה כפילות מול הערך יהדות אפריקה ואסיה במלחמת העולם השנייה ? טבעת-זרם - שיחה 20:07, 3 בפברואר 2009 (IST)

ככל נחלק על יהדות צפון אפריקה נכתב על ידי משתמש:Pasteran בערך יהדות אפריקה ואסיה במלחמת העולם השנייהצנצנת ריבה - שיחה 02:16, 8 במאי 2009 (IDT)

בריטניה ואירלנד מחוץ לאירופה?[עריכת קוד מקור]

לדעתי אין מקום הקטעים האלה בערך זה. -יונה בנדלאק - שיחה 11:36, 8 במאי 2009 (IDT)

יש להשלים בנוגע ליהודי בריטניה ואירלנד. ניתן להיעזר לדוגמה במאמרים אלה [1], [2] ועוד. Danny-wשיחה 20:27, 28 במרץ 2014 (IDT)

יהדות צפון אפריקה בשואה ולא כנושא צדדי[עריכת קוד מקור]

יהדות צפון אפריקה איננה ואינה צריכה להופיע כחלק נפרד מהשואה של העם היהודי. יהדותצפון אפריקה היתה מעורבת בנושא בכלל יהודי עוד בסוף שנות השלושים לפני פרוץ המלחמה בין השאר הם החרימואת מוצרי גרמניה דבר שעורר את זעמו של המשטר הנאצי.יתר על כן בוועידת ונסה יבודי צפון אפריקה נכללו בין היהודים שנדונו על לא עוול בגפם להשמדה. עם כבוש תוניסיה על ידי הגרמניפ יהודי תוניסיה היו נתונים לאותן גזרות שהוטלו על יהודי אירופה.עבודות כפויות במחנות עבודה,קנסות,החרמת רכוש.הוצאה להורג ביריות,הגליה למחנות השמדה באירופה,ענידת הטלאי הצהוב ועודהקמת יודנריייךועוד. ההקלב החד ערכית לזוועות של יהודי אירופה מצביעה חד משמעית על היות יהודי צפון אפריקה חלק בלתי נפרד מהשואה ולא כסרח עודף שדנים עליו בנפרד על מנת לצאת ידי חובה. מוטי כהן

היא לא מופיעה כחלק נפרד. פשוט כרגע זה המלל שיש. אפשר לכתוב ערך נפרד ומורחב על יהדות צפון אפריקה בשואה ואתה מוזמן לעשות זאת. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 07:47, 21 בדצמבר 2009 (IST)
אכן, ותודה למוטי ולגילגמש. יעל 23:06, 4 בנובמבר 2012 (IST)

איחוד[עריכת קוד מקור]

שם הערך מבלבל ולא ברור.

הנאצים לא הפרידו בין יהודי ליהודי. ההתיחסות שלהם ליהודי צון אפריקה לא הייתה שונה מהותית מזו שבה התייחסו ליהודי אירופה. אם היו נשארים זמן רב יותר בצפון אפריקה היו מממשים גם שם את הפתירון הסופי. לכן כל הכתוב כאן צריך למצוא את מקומו בערך השואה שלא מתיחס רק לשואת יהודי אירופה.עם ישראל חי - שיחה 13:07, 1 בספטמבר 2010 (IDT)

מדובר בערך מורחב בדומה לערכים בקט' קטגוריה:השואה לפי מדינות. לכן, אני מתנגד לאיחוד. גילגמש שיחה 21:22, 1 בספטמבר 2010 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 10:01, 4 במאי 2013 (IDT)

מספר הנרצחים[עריכת קוד מקור]

ראוי שיופיע בתחילת הערך מספר של כמה יהודים בסך הכל נרצחו בשואה בארצות ערב. 87.69.103.19 20:28, 8 בנובמבר 2015 (IST)

מה הייתה מידת האלימות שהופעלה נגד היהודים במרוקו?[עריכת קוד מקור]

מאיזה מקור לקוח המשפט "יהודים רבים נרצחו באכזריות, ו-300 יהודים נשלחו לאושוויץ"? האם הוא מהימן? עומר345 - שיחה 10:20, 17 באפריל 2017 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

טעות בכל האמור ביחס ליהודי אתיופיה. לצערי, הנכתב מבוסס על מקור שאינו מבוסס ואינו מציין את המקור (המסע אל המחר, אברהם אדגה). עיון בשני המאמרים המקיפים ביותר שנכתבו על הנושא "קולוניאליזם פאשיסטי ויהודי אתיופיה" וכן "הפלישה האיטלקית לאתיופיה והפלאשים" מעלה תמונה אחרת, שונה מן הכתוב. במאמר "קולוניאליזם..." טוענת פרופ' טרויזן כי לא נחקקו חוקים כנגד היהודים. במאמר "הפלישה..." יש פירוט בהיר של התקופה, בהתבסס על 2 המקורות היחידם הקיימים בנושא, ולא נטען לשום החלת חוקי גזע או התאכזרות ליהודים. באשר להריגת 44 מנהיגי היהודים - לא מצאתי כל מקור לזה זולת הספר "המסע אל המחר" אשר נכתב בעילום מקורות על ידי אדם שאינו בן התקופה. כמו כן, מן הראוי לציין את הריגת 33 יהודים, יחד עם 90 אתיופים שאינם יהודים, וזאת כעונה ונקמה על שיתוף פעולה עם המורדים. מכל האמור, ברור שלא הייתה מדיניות כנגד היהודים, או החלת חוקים אנטישמים כנגדם.

מקור: "קולוניאליזם פאשיסטי ויהודי אתיופיה" "הפלישה האיטלקית לאתיופיה והפלאשים" "בית הספר לילדי הפלאשים באיטליה". "תאמרת עמנואל מבשר התחיה של יהודי אתיופיה".

דווח על ידי: תלמיד חוקר 147.237.70.107 09:49, 19 באוקטובר 2017 (IDT)
הינה קישור למאמר הראשון: קולוניזאליזם פאשיסטי ויהודי אתיופיה. את המאמר השני לא מצאתי ולכן קשה להתייחס אליו. איפה פורסם המאמר הזה? (טרם קראתי את המאמר וצירפתי אותו כאן כדי להקל על הדיון). גילגמש שיחה 10:10, 19 באוקטובר 2017 (IDT)

ניתן למצוא את המאמר בתוך אוסף מאמרים בשם "מחקרים בתולדות יהודי אתיופיה, [מאת] יצחק גרינפלד. עורך: מנחם ולדמן. לוד: מכון הברמן למחקרי ספרות, תשעא" ‬

מצאתי קישור לחוברת בה התפרסם המאמר האמור http://www.massuah.org.il/upload/Downloads/PdtFile_142.pdf

ראשית, תודה רבה על הקישור. שנית, הרשם בבקשה לאתר. ניכר שיש לך ידע רב וגישה למקורות איכותיים. לגופו של עניין: במאמר "הפלישה האיטלקית..." מוזכרים 32 יהודים שנרצחו על ידי האיטלקים על השתתפותם במרד, עמוד 120 (121 לפי ספירה אוטומטית עם פותחים בדפדפן, אבל העמוד באוסף הוא 120). לא מצאתי אזכור לאותם 44 מנהיגי קהילה שנרצו על ידי האיטלקים. לכן, אני מקבל את הטענה העקרונית: יש להסיר את הנתון הזה בגלל הסיבות שמנית: המקור איננו רציני ולא יצא בהוצ' אקדמית מוכרת. המקורות שסיפקת טובים בהרבה ונכתבו על ידי בני סמכא בתחום. במקום הטקסט הזה, שהוא כנראה לא נכון או לכל הפחות יש ספק כבד לגבי מהימנותו, אני מציע לכתוב "נרצחו לפחות 32 יהודים על ידי האיטלקים". כדאי לשקול כיצד להוסיף לטקסט את הטענה לפיה המקורות שיש בידינו הם חלקיים ולכן סביר שמדובר בהערכת חסר. יתכן שנרצחו יהודים נוספים והדבר פשוט לא תואר. כמו כן, המאמרים מזכירים את השתתפות היהודים בצבא האתיופים ולכן סביר להניח שחלקם נהרגו בקרבות. גילגמש שיחה 16:52, 19 באוקטובר 2017 (IDT)

מציע להוריד גם את הטענה לפיה הממשל האיטלקי גילה יחס עוין כלפי יהודי אתיופיה או כי חוקי הגזע לא היטיבו עמם. עיון במקורות האמורים מעלה כי לא נחקקו חוקים כנגד יהודי אתיופיה. כמו כן, אין שום סימוכין כי הייתה תכנית להשמדת יהודי אתיופיה. חשוב להדגיש כי רק גרינפלד וטרוויזן סמי השתמשו במקורות הראשוניים והתבססו עליהם, ולא שאר החוקרים המצוטטים בהקשר עם קונספירציות כנגד יהודי אתופיה.

נמתין זמן מה לפני ביצוע העריכה, אולי יהיו דעות נוספות. גילגמש שיחה 21:10, 22 באוקטובר 2017 (IDT)
גילגמש, אתה מוזמן לערוך בהתאם למקורות, לא נראה שיש צורך בהמתנה נוספת. Uziel302 - שיחה 21:39, 2 בנובמבר 2017 (IST)
אתה צודק. אטפל בזה מחר. גילגמש שיחה 21:54, 2 בנובמבר 2017 (IST)
גילגמש, בינתיים החזרתי את גרסתו של המדווח. Uziel302 - שיחה 06:23, 7 בנובמבר 2017 (IST)

למען שלמות התמונה, במאמר נוסף "The Impact of The Italian Occupation of Ethipia in the Beta Israel" של דניאל סמרפילד, נטען כי הכיבוש האיטלקי היטיב את מצבם של יהודי אתיופיה. בין השאר, בוטל זמנית חוק מפלה שאסר עליהם להיות בעלי קרקעות, בוטל מיסוי שהפלה אותם, הם מכרו את תוצרת מרכולתם לאיטלקים, אישים מהקהילה היהודית באתיופיה נהנו מיחסים קרובים עם בכירים בשלטון הכיבוש, הכיבוש אפשר להם להמשיך במנהגים דתיים ואף מימן חלק מהם (מוסוליני תרם ספר תורה, נתרמו כלי פולחן אחרים וכספים לבית הספר היהודי באדיס אבבה), וכי לבד מהריגת 33 יהודים יחד עם אתיופים שאינם יהודים נוספים במסגרת ענישת מורדים, לא תועדו פגיעות ביהודי אתיופיה בתקופת הכיבוש.

כלומר, בתקופת הכיבוש האיטלקי, מצבם של יהודי אתיופיה היה משופר מאשר לפני כן, ולא נגרמה להם פגיעה.

טוב שהעריכה שוחזרה. שכחתי לטפל בזה בעצמי. צריך לעדכן את כל הערכים הרלוונטיים על פי המקורות המעודכנים. גילגמש שיחה 12:00, 7 בנובמבר 2017 (IST)


בדיקת עריכה[עריכת קוד מקור]

גילגמש, בנצי, בתוך אחדים מהעורכים האחרונים של הערך, אנא בדיקת התוספות לערך ב-27 בפברואר. אמא של גולן - שיחה 10:15, 8 במרץ 2018 (IST)

אני לא בקיא באירועים האלה, אבל על פניו זה נראה כמו תוספת טובה. גילגמש שיחה 23:00, 8 במרץ 2018 (IST)

השם של הערך והיקפו אינם ברורים[עריכת קוד מקור]

מוזכרים בערך יהודים תחת כיבוש יפן במזרח הרחוק, אבל יפן הרי לא היתה תחת שלטון נאצי, אלא בעלת בריתם. מאידך לא מוזכרים יהודי באתיופיה תחת הכיבוש האיטלקי.. שהיא בעלת ברית אחרת. אולי השם המתאים הוא יהודים תחת מדינות הציר מחוץ לאירופה האזרח דרור - שיחה 13:52, 24 באפריל 2018 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

הנאצים לא תכננו לחסל את כל יהודי העולם. ברשימה המפורסמת מועידת ואנזה נספרו יהודים שהם אך ורק בשטח אירופאי. ובעלי דרכון אירופאי. ניתן לראות בבירור שברשימה מצויין "טורקיה- החלק האירופאי" וגם יהדות רוסיה נספרה רק בחלקים האירופאיים של ברית המועצות. עוד הוכחה לדבר היא שעם קרבות רומל בצפון אפריקה, לא נפגעו היהודים. מספר יהודים רוכזו במחנות אך הם היו יהודים בעלי דרכון אירופאי. יהודי מרוקו לא רוכזו בכלל למרות שהם היו תחת השלטון הנאצי! יש לתקן. דווח על ידי: 132.72.62.192 11:38, 19 ביוני 2018 (IDT)

https://www.ushmm.org/outreach/en/article.php?ModuleId=10007704


biegelבעלי הידע בהשואה? דגש - שיחה 10:11, 28 באוגוסט 2018 (IDT)