שיחה:יהודית פולגאר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 5 באוקטובר - סדרה 1
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 017

על אספרנטו לא כדאי להזכיר?[עריכת קוד מקור]

אני לא יודע עד כמה זה רלוונטי לערך שהאחיות פולגאר דוברות אספרנטו. אם יש מה לציין, דבר מה מיוחד שהן עשו בעולם האספרנטו ובזכותו התפרסמו - יש טעם להוסיף זאת לערך. אבל עצם העובדה שהן דוברות אספרנטו לא מוסיפה ערך אנציקלופדי כלשהו. אלדדשיחה 20:20, 7 באוקטובר 2007 (IST)
כשם שאנו מספקים לקורא מידע על מצבה המשפחתי של אישיות שאנו כותבים עליה ערך במידה והמידע הזה אכן עומד לרשותנו, כך יש לעשות בנוגע לשפות בהן היא שולטת. יחסיות האמת 20:25, 7 באוקטובר 2007 (IST)
אם כך, אוסיף מידע על כך בקרוב. אלדדשיחה 20:27, 7 באוקטובר 2007 (IST)

ידיעת אספרנטו זה לא סתם ידיעת שפה, אלא משהו יחודי, אידיאולוגיה כשלעצמה - כמו להיות צמחוני או לוחם להגנת זכויות הטיבטים. כך שלדעתי זה משקף משהו על אישיות האדם.Ewan2 - שיחה 00:10, 14 באפריל 2008 (IDT)

משוב מnovik[עריכת קוד מקור]

מד יכולת נקרא בעולם השחמט מד כושר (באנגלית rating). 109.65.122.241 02:57, 11 בספטמבר 2011 (IDT)

אי דיוק במשחקים מול קספרוב[עריכת קוד מקור]

מה שכתוב לגבי כך שפולגר מעולם לא ניצחה את קספרוב במשחק בקצב רגיל אינו נכון- במשחק הנבחרות של רוסיה נגד כל העולם (2002) פולגר ניצחה את קספרוב. 79.179.138.185 09:33, 29 ביולי 2014 (IDT)

קישור שגוי[עריכת קוד מקור]

הקישור לבלוג של דורפן אינו נכון. אנונימי/ת לא חתמ/ה

משתמש:נעם דובב? בורה בורה - שיחה 03:57, 9 בדצמבר 2016 (IST)
תוקן אבגמד - שיחה

משוב מ-25 במרץ 2019[עריכת קוד מקור]

התאריך תחת התמונה שגוי. 62.90.235.172 09:08, 25 במרץ 2019 (IST)

זהו תאריך הלידה שלה. הוספתי כיתוב לתמונה, שצולמה ב-2008. אלעדב. - שיחה 09:16, 25 במרץ 2019 (IST)

nowiki[עריכת קוד מקור]

שלום קיפודנחש ו־Yoavd,

אני לא מבין כלום בתבניות של שחמט, אבל אני צריך להבין משהו: יש פה תגי nowiki ואני לא מבין מה הם עושים והאם הם בכלל צריכים להיות פה.

מישהו יכול להסביר לי למה הם פה? ואם הן לא נחוצים, אבל פשוט למחוק אותם? --אמיר א׳ אהרוני {{🌎🌍🌏}} שיחה 13:36, 7 בינואר 2020 (IST)

קיפודנחש כתב את התבנית, אני משתמש בה בשמחה, אבל לא מבין את נושא תגי nowiki . --‏Yoavd‏ • שיחה 16:54, 7 בינואר 2020 (IST)

משתמש:Amire80, התגים נחוצים, ואי אפשר למחוק אותם, לפחות לא בלי לקלקל. הסבר: אנחנו שולחים ליחידה "שלד" של תבנית, שמכילה כמה placeholders של פרמטרים ("מסומנים" בעזרת $. אין לזה משמעות סינטקטית, אבל זו קונוונציה נוחה). בלי הנו-וויקי, התבנית מפורסרת לפני שהיא מגיעה ליחידה. מה שאנחנו רוצים זה שהיחידה תקבל את השלד, בלי פרסינג, תמלא אותו בתוכן על ידי החלפת ממלאי המקום, ותשלח את התבנית הממולאת לפרסינג. היחידה חוזרת על כך מספר פעמים, לפי שאר הפרמטרים שלה. אולי יש דרך לממש פונקציונליות דומה בלי נו-וויקי (נדמלי שערן עושה משהו דומה ב"תבנית חוזרת", אפשר לראות מה הוא עושה שם), אבל כאן זה פתרון נוח וגמיש, ואין בו בעיה. בטח אפשר למצוא פתרונות אחרים, (אפשרות שעלתה במוחי כרגע היא החלפת המסולסלים ב {{((}} , והמקלות ב{{!}} . זה יכול אולי לעבוד, ואם חשוב לך, והנו-וויקי נורא מפריע לך, אתה מוזמן לנסות, אבל לדידי, אין כל מתום בנו-וויקי. בגדול, שימוש בנווויקי זה משהו שעושים באופן שגרתי כשרוצים לשלוח ליחידות קטעים של ויקי קוד לפני פירסור. בב"ח - קיפודנחש 17:32, 7 בינואר 2020 (IST)

תודה על ההסבר.
אני אכן רוצה להיפתר מכל ה־nowiki במרחב הערכים מתישהו כי זה לא באמת מיועד לדברים כאלה. אז יהיה נחמד למצוא פתרון אחר לתבנית הזאת מתישהו, אבל זה ממש לא דחוף. יש המון דברים אחרים שאפשר לתקן קודם.
בינתיים רק רציתי לדעת אם זה באמת נמצא פה בכוונה או בטעות, וקיבלתי את התשובה. --אמיר א׳ אהרוני {{🌎🌍🌏}} שיחה 20:15, 7 בינואר 2020 (IST)
User:Amire80 - ההנמקה "זה לא באמת מיועד לדברים כאלו" נשמעת כמו ציווי דתי. אם יש מקומות במרחב הערכים בהם מתאים להשתמש ב-nowiki, משתמשים בו. אם יש סיבה ממשית למה nowiki לא נכון כאן, יש מה לדבר, אבל משהו שנראה כמו "לא שותים מים אחרי אבטיח", נשמע כמו אמונה טפלה, לא נימוק ממשי. למה "אסור" להשתמש ב-nowiki במרחב הערכים כשיש סיבה טכנית להשתמש בו? בגדול, יש לנו כמה "מטה-תבניות", שמקבלות קטעי ויקיקוד בתוך תגי nowiki, בדיוק מהסיבה הזו. מה שעובר ליחידה זה בעצם "אסימון", וכדי לקבל את קטע הקוד היחידה קוראת ל-mw.text.unstripNoWiki. בכל מקום במרחב השם יחידה בו נתקלת בקריאה לפונקציה הזו (יש איזה שישה שבעה כאלו, כמדומני שרובם מיובאים), זה מקום בו "מישהו" מעביר ליחידה קטע ויקיקוד בין התגים. זה יכול להיות ממרחב התבניות, אבל כאן רצינו אפשרות להעביר זאת מהערכים עצמם (יש גם ברירת מחדל - אם לא מעבירים פרמטר template=, זה עדיין מסתדר), כדי לאפשר שליטה יותר מדויקת בעיצוב. קיפודנחש 23:07, 7 בינואר 2020 (IST)
אני אומר ש־nowiki לא באמת מיועד לדברים כאלה כי nowiki כן מיועד לדבר מסוים: למקרים שבהם רוצים לכתוב טקסט שנראה כמו קוד ויקי, ושלא יתפרש כמו קוד ויקי. הצורך האמיתי בזה אמור להיות נדיר ביותר. מה שרוצים לעשות בערכים על שחמט זה לא לכתוב טקסט שנראה כמו קוד ויקי, ושלא יתפרש כמו קוד ויקי, אלא לכתוב תחביר של שחמט. תחביר של שחמט יכול, בתורו, להכיל תווים שיתפרשו לא נכון כמו קוד ויקי, אבל אפשר להגיד את אותו הדבר גם על נוסחאות מתמטיות, והרי לא צריך לכתוב nowiki כשמשתמשים בתג math, כי math מטפל בזה בעצמו. אם כרגע אין דרך טובה לכתוב שחמט בלי nowiki, זה בסדר, אבל זה לגמרי טוב.
אם אתה מגיע למצב שבו אתה מדבר על „מטה תבניות” ועל „אסימונים” במקומות שאמורים לשמש בני־אדם שבסך הכול רוצים לכתוב על שחמט, יש כאן איזושהי בעיה. עובדה שאנשים שרוצים להשתמש בתבנית הזאת צריכים שוב ושוב להתייעץ איתך. nowiki הוא תסמין של בעיה כללית יותר: משהו איפושהו מסובך יותר מכמה שהוא צריך להיות.
צריך לעשות הרבה עבודה כדי להפוך את תבניות השחמט למשהו קל יותר לשימוש, שלא דורש כתיבת תגים לא ברורים, והעבודה הזאת לא הכי דחופה. כאמור, בינתיים רק רציתי להבין אם זה נמצא פה בכוונה או בטעות, כי הרבה פעמים nowiki נמצא בערכים בטעות. כאן זה בכוונה, וזה כל מה שרציתי לדעת. --אמיר א׳ אהרוני {{🌎🌍🌏}} שיחה 10:20, 8 בינואר 2020 (IST)
כמשתמש העיקרי בתבנית הזו, אני חייב לציין שקיפודנחש תיעד בצורה מצוינת את התבנית. יש דוגמאות, וגם שמרתי את כל ההתכתבות בינינו בזמן שהוא פיתח את התבנית. נכון שלא פשוט להיכנס אליה, כמו שהשלב המקדים של יצירת PGN (אם הוא לא מתקבל במישרין מאתר כלשהו) לא פשוט כי גם אותו צריך לנקות מכל מיני דברים, אבל בסופו של דבר, אם משקיעים קצת רצון טוב בלימוד, התבנית עושה נפלאות. --‏Yoavd‏ • שיחה 16:38, 9 בינואר 2020 (IST)

שוב, לגבי "מיועד", דבריך נשמעים כציטוט של איזה דברי קודש, בלי הנמקה ממשית. מה שאולי לא הדגשתי מספיק, זה שהשימש בנווויקי הוא אופציונלי, למקרה שרוצים להורות לתבנית להשתמש בתוצאת פענוח המשחק בצורה שונה מברירת המחדל - בדרך כלל זה לא נחוץ. ההשוואה ל math לא ממש הוגנת: אתה משווה תבנית להרחבה. תבניות עושות שמיניות באוויר כדי לעשות דברים שהרחבה מקבלת בחינם. בפרט, הרחבה מקבלת את התוכן לפני פירסור, ולכן לא זקוקה לגיבנת כמו nowiki (זו הסיבה שכשתבנית רוצה להשפריץ תג ש"בנתה" בעצמה, היא לא יכולה ישירות, וזקוקה ל"מילת קסם"). אז כמו שתבנית זקוקה למילת קסם כדי להתפרסר לפני תג, היא זקוקה לנווויקי כדי לקבל פרמטר לפני פירסור. סה לה וי. קיפודנחש 21:21, 9 בינואר 2020 (IST)

ברור, וחוסר השוויון הזה בין הרחבות לתבניות פוגע במשתמשים, גם בכותבי תוכן כמו יואב וגם במתחזקי התבניות כמוך. אין לזה סיבה אובייקטיבית. גם שחמט היה יכול להיות הרחבה, כמו מתמטיקה והיירוגליפים מצריים, ורק מסיבות היסטוריות כלשהן זאת לא הרחבה. או להפך, גם היירוגליפים מצריים היו יכולים להיות תבנית, אבל מי שעשה את זה לפני המון שנים החליט מסיבה כלשהי לעשות את זה ב־PHP ולא בקוד ויקי. (את math באמת קשה לדמיין בתור תבנית.)
ה־nowiki הוא תסמין של חוסר השוויון הזה.
למען הסר ספק, שום דבר מזה הוא לא אשמתך. זאת בעיה מערכתית שצריך לתקן ברמה אחרת. --אמיר א׳ אהרוני {{🌎🌍🌏}} שיחה 10:16, 12 בינואר 2020 (IST)
User:Amire80 - בעקבות דיון במזנון חזרתי הנה, ולמקרא דבריך על הרחבות ושחמט חשבתי לעדכן אותך (למרות שזה לא קשור לתבנית הספציפית ממנה החל הדיון): יש משתמש בוויקינגליש (למעשה הבחור הפך מפעיל ממש עכשיו), שפתח בגמביט שמטרתו להפוך את השחמציג להרחבה. זה אפילו לא מדויק: הצעד הראשון הוא הפיכת השחמציג as-is להרחבה, כשהכוונה בהמשך להעביר חלק מהתפקוד (פענוח ה-PGN, ויצירת ה-html שמציג את הלוח) לשרת, כך שקוד ה-JS יטפל רק באספקטים האינטראקטיביים - תגובה להקשות עכבר על כפתורים ועל מסעים ברשימת ה"רישום האלגברי" של המשחק, וכן autoplay. כדי לסייע לו, כתבתי גם מודול לואה קטן שכמו ההרחבה המתוכננת, רץ בצד השרת, ומהווה "הוכחת היתכנות" או "הדגמת היתכנות" לתיכון של ההרחבה. אם זה מעניין אותך, הצץ ב-mw:User:קיפודנחש/test זה דף הדגמה עם הסבר קצר, שמהווה גם מקפצה להרחבה, למודול סקריבונטו שמממש את הפרוטוטייפ, ולקוד ה-JS שהולך אתו (כדי לראות את ההדגמה במלואה צריך להריץ את הסקריפט - אפשר בעזרת F12 ואז זה חד פעמי, לא חייבים להתקין, אם כי אפשר. יש שם הוראות לשתי האפשרויות).
עקב המינוי של הבחור למפעיל בוויקינגליש אפשר לצפות שהפעילות על ההרחבה תואט, אבל תקוותי שהיא לא תיעצר לחלוטין.
משתמש:Yoavd: אולי כדאי שגם אתה תציץ. הצירוף של לואה+JS עושה את רוב מה שהשחמציג עושה אצלנו, עם כמה מינוסים - אי אפשר להציג משחקים מרובים, ואין תמיכה בהערות משולבות ברישום האלגברי. לעומת זאת, היתרון הגדול הוא שמי שבונה את התצוגה זה השרת ולא הסקריפט, ולכן יש תצוגה גם לקוראים בלי JS, ואולי חשוב יותר - גם בהדפסה. צריך אולי לעשות עוד שיפצורון קטן כדי שבהדפסה לא ייראו הכפתורים, אבל זה קטן עלינו. שקול בבקשה אם זה משהו שכדאי להביא הנה - אם ההרחבה הזו תמומש אי פעם, ואם היא גם תוטמע אי פעם בקוד שרץ בפועל בוויקיפדיה, זה לא יהיה בקרוב.
וחזרה לאמיר: אם הבנתי נכון את הרמז שלך במזנון (שימוש במפתח צינורות בתור פטיש), הרשה לי לא להסכים. אתה טוען ש-nowiki נועד "לתצוגה בלבד", אבל זה לא נאמר בשום מקום, וזה גם לא נכון. nowiki זה אסימון בתחביר ויקי שאומר לפרסר, "עד שהאסימון נסגר, אל תפרסר את התוכן, והשאר אותו בדיוק כמו שמופיע בקוד המקור". את הפרשנות שזה "לתצוגה בלבד", אתה נתת - זה נכון לנרות חנוכה שאין לנו רשות להשתמש בהם אלא לראותם בלבד, אבל nowiki זה לא נר: "נו-וויקי", לא "נר-וויקי". אין סיבה שחלקים אחרים במשינה (כמו היחידה הזו) יהיו מנועים משימוש באסימון הזה, כשהם רוצים לבקש מהפרסר לסתום את הפה לרגע, כשיש להם סיבה לרצות לשנות את סדר הפירסור. קיפודנחש 01:55, 30 בינואר 2020 (IST)
אנסה לבדוק עד סוף השבוע. --‏Yoavd‏ • שיחה 09:08, 30 בינואר 2020 (IST)
קיפודנחש - נכנסתי לקישור שצרפת, לחצתי F12 ושום לחצן בשחמציג לא פועל. אין לי מושג למה. קיבלתי הודעה על 91 אזהרות . --‏Yoavd‏ • שיחה 11:45, 30 בינואר 2020 (IST)

יש שם הוראות: אחרי שלוחצים f12, צריך להעתיק את השורה שכתובה שם ל-console (אחד הטאבים ב"כלים למפתח), וללחוץ אנטר. אפשר גם להתקין קבוע, על ידי העתקת אותה שורה לדף הסקריפטים האישי. קיפודנחש 16:34, 30 בינואר 2020 (IST)