שיחה:יוסף יצחק שניאורסון מאוורוטש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חשיבות[עריכת קוד מקור]

ברור שיש לו חשיבות. למה כל אדמו"ר זקוק להבהרת חשיבות? הוא אחד משושלת אדמו"רי חב"ד, חותנו של הרש"ב. ראובן הגרשוני - שיחה 01:01, 22 ביוני 2010 (IDT)

הוא פתח ענף חדש בשלשלת חב"ד, והוא משלים את התמונה בערך על חסידות חב"ד. להב אש - שיחה 01:20, 22 ביוני 2010 (IDT)

אני לא מבין גדול בנושא, אבל מהמעט מאוד פרטים שאפשר לדלות מהערך מהערך על אביו ומהערך על חסידות חב"ד ואדמו"ריה כל מה שאני מבין זה שאביו היה אדמו"ר בחסידות חב"ד (לא מקנה חשיבות), הוא היה אדמו"ר בחצר שאין שום פרטים עליה, גודלה, אם היא עדיין קיימת, אין עליה בכלל ערך ולא ראיתי שום איזכור עליה בשום מקום, ולשאלה למה כל אדמו"ר צריך הבהרת חשיבות? זה לא בדיוק המצב, פשוט לרוב שפותחים ערכי אדמו"רים כל שכתוב בהם זה שהיו הבן של חותנו של והבן שלו היה ככה וככה, בפרטים כאלה אין כל חשיבות, אם היה כתוב פרטים נוספים היה אפשר אולי להבין חשיבות מהערך, במצב כזה יש דרישה להבהרת חשיבות. ♠ גיל כ. (שיחה) ♠ 08:38, 22 ביוני 2010 (IDT)

היה מחשובי האדמו"רים בדורו, עם יחוס עצום: בנו של הצמח צדק וחתנו של רבי יעקב ישראל מטשרקאס. מדוע הוא פחות חשוב מיתר בני הצמח צדק שיש להם ערך משלהם? Kamin - שיחה
קמין, כדאי שתפרט במה התבטאה חשיבותו הרבה. האם הייתה לו קהילה גדולה של חסידים? האם חידש דרך מיוחדת? האם השאיר חותם היסטורי משמעותי? אני-ואתהשיחה 14:27, 22 ביוני 2010 (IDT)
בוודאי שמגיע לו ערך, כמו לכל אדמור"י חב"ד האחרים. אני עצמי הוספתי שני אדמורי"ם של חב"ד, ואני שמח שמישהו משלים. כמדומני שחסר עוד ערך אחד (האדמו"ר מהרי"ד מליאדי). יש עליו מאמר לא קצר ב"היכל הבעש"ט" ואפשר להשלים עבורו פרטים. --שפ2000 - שיחה 14:35, 22 ביוני 2010 (IDT)
בס"ד תומכת בהשארת הערך. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) ב"הצלחה להולנד במונדיאל 23:59, 22 ביוני 2010 (IDT)
זה ברור שהוא היה אדם חשוב ומכובד, גם בגלל יחוסו ושולשלת משפחתו וגם בגלל מעמדו כאדמו"ר בשולשלת חב"ד וכחמיו של הרבי הרש"ב. אך לא כל אדמו"ר עם יחוס יחשב מספיק לערך, כל נכדי הרבי מרוזין יש ערך? כל נכדי חיים מצאנז יש ערך? ויש צאיצאים לשולשלות חשובות מאוד שאין להם ערך, ומהסיבה הפשוטה, שאם הם לא פעלו משהו מיוחד בחייהם או שהיה להם חסידות מיוחדת במינה, עם דגש מסויים, זה לא מספיק פרטים, ולא מספיק לחשיבות ערך. אחדובי - שיחה 04:08, 23 ביוני 2010 (IDT)
אגב הוא היה בשלשלת טשרנוביל גם כן. להב אש - שיחה 05:02, 23 ביוני 2010 (IDT)
איני יודע לגבי חשיבותו, אבל לא היה מאדמו"רי חב"ד, וודאי לא היה "מגדולי האדמו"רים בדורו", ביטוי שבאנציקלופדיה מתאים לשלושה הבולטים ביותר. הוא גם לא היה אחד מהעשרים הבולטים או הגדולים. כמו כן, אני מופתע מכך שייחוסו מובא כנימוק לחשיבות אנציקלופדית (וזה כשלעצמו אומר דרשני). נרו יאירשיחה • י"א בתמוז ה'תש"ע • 12:16, 23 ביוני 2010 (IDT)
נראה שאתה צודק לגבי חשיבותו האבסולוטית. אבל הוא בכל זאת שייך לשושלת של אדמור"י חב"ד, אחד מ 7-9 אדמורי"ם, מלבד "השביעיה הרשמית". גם אצל אלפסי הוא מופיע בחלק החבד"י. הוא נראה חשוב אנציקלופדית, לאין ערוך מכל מיני עסקני חב"ד החיים עימנו לאויו"ש המופיעים כאן. מאמר ארוך של תולדות חייו מופיע בהיכל הבעש"ט (המצוי בידי) ולמי שיש כוח - שירחיב. מעט פרטים כאן. --שפ2000 - שיחה 08:49, 24 ביוני 2010 (IDT)
איך אנחנו יכולים לקבוע על גדולתו של אדמו"ר? אם הוא היה אדמו"ר ומנהיג קהילה - חשוב שיהיה לו ערך.

על הריי"צ מאוורוטש כותב בעל "בית רבי" - ספר מוסמך ומקובל על כולם: "ויוסף הוא השליט, עוד בחיי אביו רבינו. וקבע דירתו בעיר אוורוטש ולשם היו נוסעים אליו לקבל לקבל מפיו ולדרוש ממנו עצות רוחניות וגשמיות. בוואלין סיפרו ממנו גדולות והחזיקוהו לאיש מופת...הי' בא לעתים לליובאוויטש לשתות מבאר מים חיים והי' דולה ומשקה לאנ"ש הקשורים והעטופים אליו..". נראה לי ששורות אלו מספיקות. Kamin - שיחה

איני חבדניק ולכן איני מכיר את האיש. אבל בן של האדמור הצמח צדק וסבא של האדמור הרייצ (שקרוי על שמו) ראוי לערך. • קוני למל •י"ג בתמוז ה'תש"ע• 00:58, 25 ביוני 2010 (IDT)

שאלותיהם והערותיהם של אני ואתה, ושל נרו יאיר הן לעניין ואני מצטרף אליהן, מאידך אני באופן אישי נוקט בגישה שיש להקל ולאפשר לדמויות של דורות קודמים מפני למעלה ממאה שנה לקבל ערך כי הפרטים שמוזכרים בהם עוזרים מאד להשלמת חוליות חשובות בקבלת תמונה של ההנהגה ושל פריסת הקהילות בגולה. וברגע שיש ערך על אישים יש אפשרות לאנשים פרטיים המחזיקים במידע ייחודי שידוע רק להם להוסיף אותו בעתיד, והנה למדנו למשל משהו על זיקה בין הוגה הדעות אחד העם לבין חסידות חב"ד מי-נהר - שיחה 06:05, 25 ביוני 2010 (IDT)

הערך גם נותן מענה חלקי להבהרת המשפט בערך של האדמור הרביעי של חב"ד האומר - "האדמו"ר מהר"ש. היה האדמו"ר הרביעי בשושלת אדמו"רי חסידות חב"ד-ליובאוויטש (בדורו התקיימו ענפים נוספים של החסידות מלבד ליובאוויטש)" מי-נהר - שיחה 06:29, 25 ביוני 2010 (IDT)
אין ספק כי הוא זכאי לערך. שבעים פנים - שיחה 06:39, 25 ביוני 2010 (IDT)

הנהגתו באדמו"רות[עריכת קוד מקור]

בערך צמח צדק כתוב - "בנו החמישי, רבי יוסף יצחק מאוורוץ', הקים בחיי אביו ולמרות התנגדותו את חצר "אוורוטש". ואילו בערך כאן לא מפורש שהקמת החצר הייתה בניגוד לדעתו של אביו שגם היה מנהיג החסידות . ובאתר חבדפדיה נכתב - "בהיותו בן שלושים ושש, בשנת תרי"ט ביקשו חותנו שיקבל על עצמו לנהל עדת חסידים (עוד בחיי אביו אדמו"ר הצמח צדק). אדמו"ר יוסף יצחק החל לנהוג באדמו"רות בעיירה אוורוטש, אך אביו הצמח צדק לא היה מרוצה מכך. הנהגתו הייתה כדרך הנהגת אדמו"רי פולין." מי-נהר - שיחה 06:22, 25 ביוני 2010 (IDT)

האדמו:ר היה חתנו של האדמו:ר מצרקס