שיחה:ימין פוליטי בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


האם הערך לא מיותר ?[עריכת קוד מקור]

נראה לי מיותר. בשביל מה יש קטגוריות? ‏Yonidebest Ω Talk 15:47, 20 במאי 2007 (IDT)

מסכים, שמתי תבנית חשיבות. יוסאריאןשיחה 11:14, 14 באפריל 2008 (IDT)
אפוא מקוטלגים רבבה (תנועה), שלושה אבות או עוד 20 ארגונים אחרים שמופיעים פה? בלי סיסמאות. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • ט' בניסן ה'תשס"ח • 11:19, 14 באפריל 2008 (IDT)
אני מקווה שלא חדש לך שערכים שטרם נכתבו יש להוסיף לקטגוריה המתאימה. אני מקווה שדברי לא ייחשבו לי לססמה, חלילה. ‏odedee שיחה 11:42, 14 באפריל 2008 (IDT)
הוספתי לדיון את ארגוני שמאל בישראל
ז"א שעד שיכתבו הערכים דף הקטגוריה יראה כך?:
  • מטה חומת מגן - תנועת סרבנות המתנגדת לתוכנית ההתנתקות וקוראת לסרב פקודה לעקור יישובים ולפנות התנחלויות.
  • מטות ערים - ארגון ימני המארגן פעולות שטח והפגנות.
  • רבבה (תנועה) - ארגון שניסה לארגן תפילות המוניות בהר הבית.
  • שלושה אבות - תנועה המתנגדת לנסיגה מרצועת עזה מטעמי ביטחון.
  • ...
  • ...
לא נראה לךי סביר. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • ט' בניסן ה'תשס"ח • 12:01, 14 באפריל 2008 (IDT)
למה לא? ראה את קטגוריה:זמרים ישראלים. אם זו הסיבה היחידה אז באמת צריך למחוק (וגם חלק מהאירגונים האלה, אם עד היום לא נכתב עליהם ערך, אחרי שכל שניה בהתנגדות להתנתקות הומצחה ב 3 ערכים שונים, אז כבר עבר זמנם). emanשיחה 12:12, 14 באפריל 2008 (IDT)
לא אותו דבר. פה המידע כבר קיים, אז למה להשמיד אותו. לא זכור לי שמקובל לתת בקטגוריה גם תאור מפורט מלבד השם ולעתים מילה או שתיים. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • ט' בניסן ה'תשס"ח • 12:30, 14 באפריל 2008 (IDT)
לדעתי יש קודם כל לדון בערכים אלה יחד עם שמאל רדיקלי בישראל וימין רדיקלי בישראל, עד אז מוטב שלא לקבוע עובדות בשטח בשאלת הגדרת ארגון זה או אחר כימין/שמאל/ימין רדיקלי/שמאל רדיקלי. יחסיות האמת • י' בניסן ה'תשס"ח 07:50:21
לא הבנתי מה הקשר. פה מדובר בשני ערכים שהם רשימה, לא יותר. כך הם מגדירים את עצמם (המשפט הראשון בערך הוא:
"זוהי רשימת ארגונים ותנועות פוליטיות המזוהות עם הימין בישראל.")
זה לא ערך אמיתי וזה לא תואם מדיניות "בלי רשימות" בויקיפדיה. בשביל זה יש קטגוריות. טיעון "המידע כבר קיים, אז למה להשמיד אותו" לא במקום. אם שלשות המשפטים זה מה שמפריע למחוק את הערך אז שיפתחו קצרמר או שיוחלט שתנועות שהתקיימו לשתי דקות ונעלמו לא זכאיות לערך. על מטה חומת מגן, אגב, יש מידע בערכים סרבנות בישראל וימין רדיקלי בישראל. יוסאריאןשיחה 10:06, 15 באפריל 2008 (IDT)

הוספתי לשיחה:ימין רדיקלי בישראל את שאר הארגונים (למעט "שלושה אבות" שהיה לא יותר מגימיק), ואני מקווה שיימצא מי שיוכל לשלבם בערך. יוסאריאןשיחה 10:21, 15 באפריל 2008 (IDT)

האם ההתנגדות למחיקה בעינה עומדת? יוסאריאןשיחה 21:27, 15 באפריל 2008 (IDT)
העובדה שלא הוספת לדיון את הרשימה המקבילה משמאל ואתה מקפיד להתעלם ממנה כליל מעידה שזוהי מחיקה פוליטית ורק זו סיבה להתנגד לה חריפוֹת. יחסיות האמת • י"א בניסן ה'תשס"ח 01:45:23
אני בעד למחוק גם את הערך משמאל. כל הקישורים האדומים משם, למעט "שובי (תנועה בעד היציאה מעזה)", מופיעים גם בערכים אחרים. יש התנגדויות ענייניות? יוסאריאןשיחה 07:12, 16 באפריל 2008 (IDT)
נסיונך להעביר את מטות ערים לימין רדיקלי מראה בדיוק מדוע איןל דון בערכים האלה בנפרד. יחסיות האמת • י"א בניסן ה'תשס"ח 20:09:12
שאלתי על התנגדויות ענייניות. נסיונותיך למצוא בכל תגובה שלי סיבה לכך שכדאי להשאיר את הערך הם לבדם סיבה מספיקה למחיקת הרשימה. יוסאריאןשיחה 17:52, 17 באפריל 2008 (IDT)

ערך זה ראוי לקיום במידה והוא ייתן רקע היסטורי והסברים כלליים, ולא יכיל רק רשימה. אנא תנו לי לנסות לשפצר אותו. טוקיוני 17:10, 17 באפריל 2008 (IDT)

לא, המקום שבו צריך להרחיב הוא פוליטיקה של ישראל#הגושים הפוליטיים בישראל ולא כאן. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 17:15, 17 באפריל 2008 (IDT)
הערך הזה יכול להיות הערך המורחב של הפיסקה ההיא. תן לי כמה ימים. טוקיוני 22:25, 17 באפריל 2008 (IDT)
אני מתנגד לזה. יש ערכים אחרים שצריך להרחיב ולשכתב לפני שרצים לכתוב עוד אחד. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 22:26, 17 באפריל 2008 (IDT)
נו באמת, ברוקולי. אני מציע שתחדל ממיזם המורשת העולמית ותשקיע את כל כולך לשכתוב ועריכה של ערכים קיימים.
אני מוצא חשיבות בקיום הערך עד לכתיבת הערכים והרכבת קטגוריה מתאימה. ‏Wierzba‏ 23:35, 17 באפריל 2008 (IDT)
גם אני מתנגד למחיקת הערך, שכן יש בו תועלת והוא סדר בקרב הארגונים השונים. בברכה, MathKnight הגותי 23:43, 17 באפריל 2008 (IDT)

שיפור הערך[עריכת קוד מקור]

ניסיתי לשפר את הערך במעט, להכניס לו תוכן נוסף על הרשימות. התחום הזה איננו המומחיות שלי והסתמכתי על הערכים השונים שקיימים כבר בויקיפדיה. אשמח עם מישהוא יעבור על הניסוח שלי ועל התוכן, ואני לא יודע אם יש לי כוח להשלים את הפרקים שהשארתי ריקים בנתיים. כמו כן אולי כדאי לשנות את שם הערך לתנועות הימין בישראל או הימין בישראל. טוקיוני 15:01, 18 באפריל 2008 (IDT)

החלפת התבנית[עריכת קוד מקור]

אם אין התנגדויות לכך הייתי רוצה לשנות את התבנית מתבנית חשיבות לתבנית השלמה. טוקיוני 15:55, 25 באפריל 2008 (IDT)

לא נרשמו התנגדויות, אני מחליף את התבנית. טוקיוני 16:10, 5 במאי 2008 (IDT)

ההסתרה[עריכת קוד מקור]

הסתרת הרשימות היא ממש לא נוחה ומסרבלת את הקריאה בערך, מה גם שהיא מאוד לא אסתטית ויוצרת בעיות בהדפסה. האם יקרה משהו רע אם הקורא פשוט יגלול את הדף באופן רגיל? אני מציע לבטל את ההסתרה. בברכה, MathKnight הגותי 14:53, 4 באוקטובר 2008 (IDT)

אני חושב שהסתרת רשימות ערוכות דווקא מקלה על הקריאה, ודווקא כן אסתטית. אני מסכים לגבי בעיות בהדפסה, אך השאלה האם בעיות בהדפסה צריכות להוות שיקול או לא - אם כן אז צריך לבטל את כל האנימציות המופיעות בערכים. טוקיוני 23:07, 4 באוקטובר 2008 (IDT)
בעד המשך ההסתרה. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 23:10, 4 באוקטובר 2008 (IDT)

ויתור על שטחים[עריכת קוד מקור]

עריכה זו מסירה מהערך מידע שאין בו ספק. הימין בארץ, ככלל, מזוהה עם עמדות שדוגלות בריבונות ישראלית על שטחים של ארץ ישראל. יוסאריאןשיחהערביי הרצליה כבר לא כועסים 14:02, 22 במרץ 2010 (IST)

הימין בארץ לא דוגל בהכרח באי-ויתור על שטחים של ארץ ישראל (המשפט שהיה כתוב בערך) אלא בגישה קשוחה יותר בכל הקשור לויתור על שטחים. יש הבדל גדול. אם הימין באמת היה דוגל באי-ויתור על שטחים, לא היה לנו היום הסכם שלום עם מצרים. יורי - שיחה 14:07, 22 במרץ 2010 (IST)
א. יש לשים לב - סיני אינה חלק מארץ ישראל.
ב. גם אם הימין מסכים לערוך הסכמים ולהתפשר מעת לעת, עמדתו העקרונית היא שבשטחי ארץ ישראל צריכה לחול ריבונות ישראלית. יוסאריאןשיחהערביי הרצליה כבר לא כועסים 14:34, 22 במרץ 2010 (IST)
השאלה היא כיצד אתה מגדיר את "ארץ ישראל". יש ימנים שיתרעמו על הסעיף הראשון שלך, ויש ימנים שיגידו שלא היה נורא לוותר על סיני, וגם לא על רמאללה וג'נין או אפילו על הרצועה (הכוונה היא לא להתנתקות, אלא לכל מה שהיה מחוץ להתנחלויות בגוש קטיף). יש שאפילו יצדיקו זאת בשם ה"איום הדמוגרפי" ועל בסיס זה יתנגדו למדינת כל אזרחיה. זהר דרוקמן - Talk to me Goose! ‏ 14:40, 22 במרץ 2010 (IST)
לדעתי מאפיין יסוד של הימין בארץ הוא השאיפה לריבונות ישראלית על שטחי ארץ ישראל (מי מחשיב את סיני לארץ ישראל? אם יש כאלה, דעתם לא נשמעת בערכים ארץ ישראל או סיני). חשבתי שאין בכך ספק, אבל מסתבר שלכל אמירה כללית אפשר למצוא התנגדויות. נו שוין. יוסאריאןשיחהערביי הרצליה כבר לא כועסים 14:51, 22 במרץ 2010 (IST)
יש כאלה המחשיבים חלקים מסיני לחלק מארץ ישראל. אני אפילו זוכר שקראתי את זה בויקיפדיה אבל אין לי כוח להתחיל לחפש עכשיו איפה. מאפיין יסודי של הימין בארץ הוא עמדה קשוחה בכל הקשור לויתור על שטחי ארץ ישראל. אם אתה רוצה אתה יכול לכתוב את הניסוח הזה בערך. הוא מדוייק יותר. יורי - שיחה 14:58, 22 במרץ 2010 (IST)
ועוד - גם בדבריך ניכר שאתה מבין על מה אני מדבר - הרי אתה אומר כי ישנם ימנים שיאמרו ש"לא נורא" לוותר על רמאללה וג'נין - משמע גם הם באופן עקרוני תומכים בריבונות ישראלית ביהודה ושומרון, אולם ממניעים פרקטיים מוכנים להתגמש, והרי זה בדיוק מה שכתבתי בסעיף ב' של הודעתי הקודמת (או זו שלפניה). היה מרשים יותר אם היית מבסס את דבריך ומצביע על מי ממנהיגי מפלגות הימין לדורותיו לא החשיב את הריבונות הישראלית בשטחי א"י כעקרון יסוד של תנועתו. יוסאריאןשיחהערביי הרצליה כבר לא כועסים 15:05, 22 במרץ 2010 (IST)
סליחה שאני מעורר דיון עתיק, שכבר נגמר מזמן, "לתחיה", אבל אלו העובדות:
דעתם נשמעה אז היטב: התנועה לעצירת הנסיגה מסיני הפיצה סטיקרים: סיני - חלק בלתי נפרד מארץ ישראל. הישוב אופירה נקראה בשם תנ"כי, חוף דהב נקרא די זהב על ידי ועדת השמות הממשלתית, הרב גורן קידש את סיני בטקס של התזת מים, לאחר מבצע קדשבן גוריון הודיע ש"שידדנו מערכות אויב והקמנו את ממלכת ישראל השלישית", כל הכנסת למעט חה"כ טיבי קמה על רגליה והריעה), ויצאו ספרים שהסבירו מדוע אין ספק שלפחות עד נחל אל עריש זוהי ארץ ישראל. כל ההתנגדות של "התחיה" וההפגנות בימית היו על יסוד זה. לא בגלל שטקטית לא כדאי לסגת (אמנם גם זה היה חלק מהעניין). ארבע שנים מאוחר יותר ביום הנסיגה האחרונה מסיני, פתחנו במבצע שלום הגליל ושנתיים אחר כך, בנסיגה לקוו האוואלי (קו ה-40 ק"מ) תחת שר הביטחון יצחק רבין, כשאבטחתי את אחד הצמתים, אני זוכר ששפשפתי את העיניים כשראיתי טנקים של חברים שלי, שעליהם נכתב: לבנון - חלק בלתי נפרד מארץ ישראל. מאוחר יותר ראיתי מסמכים על ישיבת גושן, שהוקמה בידי הרב בן מאיר והרב הלפרין מעבר לתעלה, במהלך מלחמת יום הכיפורים, כולל תמונות. אגב, התנועה למען ארץ ישראל השלמה קבעה לפני הנסיגה שסיני הוא בגבולות שהם מעוניינים לשלוט בהם.
-- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • ב' בניסן ה'תשע"ג • 10:52, 13 במרץ 2013 (IST)

הציונות הדתית והימין[עריכת קוד מקור]

מבחינה זו, הערך משובש להחריד. הכל מתחיל מהזיהוי של 'ימין' כ'ימין' מדיני והתעלמות מהצד החברתי. בשיח הציבורי של טרום מלחמת ששת הימים, השיח היה יותר חברתי ורק אחר כך הוא נטה לצד המדיני. קשה למקם את המפד"ל כמפלגת ימין. נטו כשהיא בעצם מפלגה סוציאל-דמוקרטית בטיבה. תקינתי קלות. תנועות הנוער של בני עקיבא וכנראה גם אריאל ממש לא שיכות לקטגוריה - מחקתי. בקיצור - דורש שכתוב רציני. הלל. - שיחה 22:56, 12 בפברואר 2011 (IST)

שתי התנועות, בני עקיבא ואריאל מזוהות עם מפעל ההתנחלות. לפיכך שתיהן שייכות לימין אחד שחושב - שיחה 11:32, 18 בפברואר 2011 (IST)
בוגרי שתי התנועות נמצאים בהתישבות ביש"ע, לשתי התנועות יש סניפים ביש"ע. אולם שתיהן (וגם עזרא) אינן תנועות ימין בהגדרתן או בפעילותן. מטרותיהן גדולות בהרבה מפעילות 'ימנית' של מי מחבריהן. הן גם אינן 'מזוהות' עם יש"ע דווקא. מבחינה חברתית, בנ"ע (וגם האחרות) יותר נוטות לשמאל. נזכיר גם שבני עקיבא ועזרא קמו עוד לפני קום המדינה. שרבובן לכאן נועד לשרת מטרות שאינן בגדר 'מסירת מידע לציבור'. --הלל.שיחה • י"ח באדר א' ה'תשע"א • 20:50, 21 בפברואר 2011 (IST)
בכל מקרה במקום מלחמת עריכה אני פונה לגישור. --הלל.שיחה • י"ט באדר א' ה'תשע"א • 21:24, 22 בפברואר 2011 (IST)

"קשה למקם את המפד"ל במפלגת ימין"? אתה צוחק? תגיד, "המפד"ל לימינך" נשמע לך מוכר? שים לב לתשדיר הזה, ושים לב למה שאומרים בו שוב ושוב. ספציפית, יצחק לוי.

אתה חי בעבר... אתה יודע מתי היתה הסיסמה הזאת ? 92 ! לפני 20 שנה !! וגם אז זה היה משחק מילים נחמד. שיהיה ברור. עמדות המפד"ל בתחום המדיני הן בימין. אבל בתחום החברתי היא בשמאל. כל הערכים הפוליטיים האלו (ארגוני ימין/שמאל בישראל) לוקים מאד בדיוק בגלל זה ! יש מפלגות שהן ימין מדיני וגם ימין פוליטי (אולי הליכוד) יש מפלגות שמאל-שמאל (כמו העבודה ומרצ) אבל יש מפלגות שהן ימין מדיני ושמאל חברתי (כמו המפד"ל/הבית היהודי) וכנגדן מפלגות שהן שמאל מדיני וימין חברתי (כמו קדימה). אם יהיה לי כח אני אעשה שם סדר, אבל מהניסיון יש כאן יותר מדי אמוציות שלא מאפשרות עבודה לפי הגדרות מסודרות. --הלל.שיחה • כ' באדר א' ה'תשע"א • 19:14, 23 בפברואר 2011 (IST)
בישראל הסיווג ימין-שמאל נעשה רק על פי המישור המדיני והסכסוך הישראלי-ערבי. כל הימין הדתי והחרדי הוא לא ימין כלכלי, אלא שמאל כלכלי ותומך במדינת רווחה וקצבאות לחלשים. מבחינה זו המפד"ל שאחרי הקמת גוש אמונים היא מפלגת ימין. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 19:38, 23 בפברואר 2011 (IST)
זו השקפה מענינת אבל לא מחוברת למציאות (שאל למשל את שלי יחימוביץ). יש שתי חלוקות לפחות: מדינית וחברתית. שים לב שהערתך איננה קוהרנטית. כתכת 'הימין הדתי הוא ... שמאל חברתי' (ומה עם השמאל הדתי ?) ואז 'מבחינה זו המפד"ל.... היא מפלגת ימין'... מאיזו בחינה ? מבחינה מדינית - כן, מבחינה חברתית (כמו שאתה עצמך כתבת) - ממש לא. ערכים בויקפדיה צריכים לשקף מציאות ולא לקבוע אותה. --הלל.שיחה • כ' באדר א' ה'תשע"א • 20:58, 23 בפברואר 2011 (IST)
השייכות הפוליטית בארץ נקבעת בראש ובראשונה לפי העמדה בנושאי מדיניות והסכסוך עם הערבים, זה המצב בארץ וזה המצב שוויקיפדיה צריכה לשקף (אני לא ממציא כאן שום דבר חדש). השקפות שבעולם נקראות "שמאל כלכלי/חברתי" (לזה התכוונתי בתגובתי הקודמת שאמרתי שהמפד"ל היא שמאל חברתי) נפוצות הן בקרב הימין המדיני והן בקרב השמאל המדיני. גם ש"ס מחזיקה בדעות שמאל כלכלי אך מכל שאר הבחינות היא ימין. הקואליציה מורכבת סביב הנושא המדיני בעיקר (לראיה: מפלגות שמאל חברתי יושבות עם ממשלה בראשות מפלגת ימין מדיני ומה שנקרא בעולם "ימין כלכלי". זה יהיה מגוחך לטעון שבארץ יש רק 2 מפלגות ימין: הליכוד והאיחוד הלאומי, ושהמפד"ל, ש"ס ויהדות התורה הן מפלגות שמאל. מאחר שכפי שכבר אמרתי, החלוקה בארץ היא לפי הנושא המדיני ולא הכלכלי, לפי זה יש לקבוע איזה תנועות יחשבו כימין. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 21:58, 23 בפברואר 2011 (IST)
בגדול אתה צודק. תסכים איתי אפוא שקדימה היא מפלגת שמאל...--הלל.שיחה • כ"א באדר א' ה'תשע"א • 19:23, 24 בפברואר 2011 (IST)
אין לנו צורך בדיון הזה להכריע בסוגיה 'מהו ימין', אלא צריך שבתוך הערך יוצגו שתי הגישות, ולגבי כל ארגון יוסבר האם הוא ימין במובן המדיני או במובן החברתי. טוקיוני 23:04, 23 בפברואר 2011 (IST)
הפשרה שאתה מציע טובה בעייני. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 23:10, 23 בפברואר 2011 (IST)
ככה זה אכן צריך להיות, גם בצד ימין וגם בצד שמאל. צריך גם שהמבנה של ערכים הללו יהיה דומה. --הלל.שיחה • כ"א באדר א' ה'תשע"א • 19:23, 24 בפברואר 2011 (IST)

תנועות נוער דתיות הן "ארגוני ימין"?[עריכת קוד מקור]

אני מסכים עם הלל שיש למחוק את תנועות עזרא, אריאל, ובייחוד בני עקיבא מהרשימה המיועדת לתנועות נוער כ"נוער הליכוד" ו"נוער מולדת". העובדה שרוב החברים בתנועות אלו הם בעלי אוריינטציה ימנית לא מגדירה את התנועה שלהם כארגון ימין. אולי גם נגדיר את גופי התקשורת כ"ארגוני שמאל"? Fades - שיחה 11:54, 25 בפברואר 2011 (IST)

האם לבני עקיבא ועזרא אין עמדות בנושאים פוליטים? אפילו אם הם לא תנועות נוער מפלגתיות הם עדיין פוליטיות... ומהצד השני אפשר לדוגמה לראות את השומר הצעיר והנוער העובד והלומד כתנועות פוליטיות גם כן. Eviv - שיחה 18:10, 10 במאי 2011 (IDT)
תמחקו. טוקיוני
עם השנים עזרא ואריאל הפכו למזוהות עם הימין, אך יש לדעת ששתיהן התחילו כתנועות לחלוטין לא ימניות. תחת הנהגת מזכ"ל בני עקיבא יוחנן בן יעקב ולאחר מכן אלחנן גלאט התנועה היתה פשרנית ואפילו אנטי ימנית, גם בסוגיות של ארץ ישראל ("וזה כולל כולל גם את סיני"). אגב - איך מתחיל השיר הזה? אנלא מצליח להיזכר.... ילדים שתמכו בתנועה לעצירת הנסיגה מסיני נאלצו לפרוש בסניפיהם. אך עם תחילת תהליך אוסלו, וביחוד לאחר רצח רבין, כששרפו את בניין סניף בני עקיבא בקבוצת יבנה, סניף שזוהה עם השמאל המדיני הלוחמני(!) התנועה החלה להשתתף בפוליטיקה באופן רשמי. תנועת עזרא לעומת זאת היתה עם נטיה ימינה, אך לאחר ההתנתקות, למיטב ידיעתי, החלה נוטה לדעות חרדיות המתנגדות למדינה, הן מצד השמאל והן הימין. בכל מקרה בתעודת הזהות שלהם הם רושמים רק כנושא אחרון "שותפות בבניין הארץ" - בלי להגדיר את "הארץ", והכוונה היתה השתתפות עם החילונים במדינת ישראל. עיקר קודם לכך הוא הציות לרבנים. (ראו תעודת הזהות של תנועת עזרא. אמנם, רבה של התנועה הוא הרב דוד סתיו מהציונות הדתית לאומית, אך הוא מזוהה עם הקו ה'ממלכתי' הפשרני יותר. אגב, קבוצת יבנה היא מקום מגוריו של יוחנן בן יעקב.
-- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • ב' בניסן ה'תשע"ג • 11:19, 13 במרץ 2013 (IST)

שינוי שם הערך[עריכת קוד מקור]

בעוד הערך ארגוני שמאל בישראל באמת מציג רשימה של ארגונים כאלה, כן לא מדובר ברשימה אלא במנייה, והסבר מורחב אל ההיסטוריה וההתפתחות של ארגוני כאלה ואחרים. לפיכך, אני חושב ששם מתאים יותר הוא "ימין בישראל". התנגדות? אביעד‏ • שיחה 19:04, 18 באוקטובר 2011 (IST)

איני רואה סיבה לשינוי. הערך סוקר ארגוני, ונכון שיש לשפר אותו. מועדים לשמחה, יעל י 22:33, 18 באוקטובר 2011 (IST)
העניין הוא שהוא לא עוסק ספציפית בארגוני ימין, אלא בימין עצמו, ולכן המילה "ארגוני" מיותר לדעתי. אביעד‏ • שיחה 23:40, 18 באוקטובר 2011 (IST)
התנגדות? מישהו? אביעד‏ • שיחה 16:27, 22 באוקטובר 2011 (IST)
עדיין סבורתני ששם הערך תואם את תוכנו, וימין בישראל הוא שם רחב מדי; השם הקיים גם אכן תואם את ארגוני שמאל בישראל. בברכה, יעל י 18:17, 22 באוקטובר 2011 (IST)
כמו שאמרתי, בערך על ארגוני השמאל בישראל מוצגת רשימה מסוגרת של ארגונים. בעוד בערך הזה, כלל אין רשימה, ואין ספירה וציון של כל ארגוני הימין. התנועה הרוויזיוניסטית היא לא ארגון, והיא גררה אחריה רשימה ארוכה של מפלגות וארגונים - שרובן ככולם לא מפורטים בערך. אותו הדבר בדיוק אפשר להגיד על "הציונות הדתית". מה לגבי "אם תרצו" ו"ישראל שלי"? הערך לא ספציפי מספיק ומתאר בכלליות את הימין, אך לא בהכרח את הארגונים שבו. בברכה, אביעד‏ • שיחה 18:32, 22 באוקטובר 2011 (IST)
יש בסוף רשימת ארגונים, אך הם מוסתרים בתוך תבנית שיש להקליק על "הצגה" כדי לראות את תוכן הרשימה. לדעתי ההסתרה הזאת מיותרת, אבל היא נשארה ברוב של 2 מול 1 (ראה בדף השיחה הזה). בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:38, 22 באוקטובר 2011 (IST)
אז אולי יש לגלות אותה ובא לציון גואל, יעל י 18:52, 22 באוקטובר 2011 (IST)
אני בעד, אך יש עדיין מתנגדים. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:56, 22 באוקטובר 2011 (IST)

"בעוד אחרים תומכים במדינת רווחה וכלכלה סוציאליסטית"[עריכת קוד מקור]

הציטוט לעיל מהערך. איזה ארגוני ימין בישראל תומכים במדינת רווחה וכלכלה סוציאליסטית? במה מתבטאת תמיכתם זו בשטח? האם מדובר בשיעור מבוטל מכלל ארגוני הימין בישראל או בחלק משמעותי? אם יש כאלו, כדאי להוסיפם כדוגמאות בערך. ערןב - שיחה 18:49, 22 באוקטובר 2011 (IST)

תנועת הקיבוץ הדתי, למשל. גם המפד"ל בזמנו תמכה בכלכלה שכזאת. בפועל, כיום רוב ארגוני הימין עוסקים בעיקר בנושא המדיני ובתקשורת לא שומעים כמעט על פעילות שלהם בתחומי כלכלה וחברה. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:52, 22 באוקטובר 2011 (IST)
רווחה וצדק חברתי היו חלק מתפיסת העולם של הימין בישראל, וארגוניו, מראשיתו בתחילת המאה ה-20; אבל לא כלכלה סוציאליסטית ולא סוציאליזם - אותם הוא שלל. על כן, יש להפריד בין מרכיבי המשפט הזה, באשר לימין בישראל. יעל י 18:58, 22 באוקטובר 2011 (IST)
הערך הקיבוץ הדתי אינו נכלל בקטגוריה "ארגוני ימין בישראל". אם המפד"ל תמכה במדינת רווחה בעבר ואינה תומכת בה עוד, הרי שלדעתי צריך לתקן ללשון עבר, וראה גם תגובתה מעלי של יעל י, אלא אם כן יובאו כאן מספר סביר של דוגמאות לארגוני ימין בישראל שאכן תומכים כיום במדינת רווחה או בסוציאליזם. ערןב - שיחה 19:11, 22 באוקטובר 2011 (IST)
אני מסכים לתיקון של יעל. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 20:28, 22 באוקטובר 2011 (IST)

תבנית השלמה[עריכת קוד מקור]

האם היא עדיין רלוונטית? האם יש עוד דברים להשלים בערך? אם כן - ציינו מה, אם לא - במידה ולא תהיה התנגדות אסיר אותה. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 20:27, 14 בינואר 2012 (IST)

אני חושבת שהערך יפה מאוד ואין צורך בתבנית ההשלמה. אמנם, חסרים פריטים ביבליוגרפים, בין שיובאו בלקריאה נוספת, קישורים חיצוניים, או הערות שוליים. תודה לכל מי שעמלו על שיפורו. בברכה, יעל י 20:21, 15 בינואר 2012 (IST)

רשימות מוסתרות[עריכת קוד מקור]

מדוע רשימת תנועות הימין וכיו"ב מוסתרות כאילו שמדובר בתבניות שיש בהן שימוש בערכים אחרים ? בעוד שבערך המקביל של ארגוני השמאל בישראל לא עשו כך אלא הציגו באופן גלוי את רשימת כל התנועות והארגונים ? מי-נהר - שיחה 00:01, 31 בינואר 2012 (IST)

גם לדעתי ההסתרה מיותרת ומסרבלת ורק מקשה על הקריאה של הערך, אבל כאן היו לה תומכים. אולי שווה לארגן הצבעה נוספת בנושא. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 13:00, 31 בינואר 2012 (IST)
כרגע יש 2 נגד (דיון למעלה) ו-2 בעד (דיון נוכחי). שמתי הפניה לדיון מלוח מודעות אבל אף אחד לא מגיב. בברכה, MathKnight (שיחה) 19:54, 7 בנובמבר 2012 (IST)
תגובות? בברכה, MathKnight-at-TAU - שיחה 16:35, 19 בנובמבר 2012 (IST)
אם לאף אחד לא איכפת, אני מבטל את ההסתרה. בברכה, MathKnight (שיחה) 20:59, 22 בנובמבר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:00, 3 במאי 2013 (IDT)

קישור לא פעיל[עריכת קוד מקור]

--‏Yoavd‏ • שיחה 13:46, 30 ביוני 2016 (IDT)

שינוי שם הערך 2[עריכת קוד מקור]

מאחר שהערך הוא הרבה יותר מרשימת ארגוני ימין בישראל אני מציע לשנות אותו להימין בישראל או ימין פוליטי בישראל. מתייג את משתמש:אביעד שהשתתף בדיון הקודם. ‏ MathKnight (שיחה) 14:40, 3 ביולי 2016 (IDT)

מאחר ולא הייתה התנגדות שיניתי את שם הערך לימין פוליטי בישראל. ‏ MathKnight (שיחה) 23:19, 31 ביולי 2016 (IDT)

חוסר במקורות[עריכת קוד מקור]

תמוה בעיני מאד שערך כל כך ארוך, על נושא כל כך חשוב מתבסס כל כולו על מקור אחד וגם הוא כתבה בעיתון. על הנושא יש מאות מחקרים בעברית ובאנגלית - מוזר לי שהכותבים לא מצאו לנכון להתבסס עליהם במהלך הכתיבה (או שהתבססו, אבל לא ציינו זאת). אחרי הכל זאת אנציקלופדיה Eladti - שיחה 23:48, 31 ביולי 2016 (IDT)

לדעתי רוב המקורות נמצאים בערכים המורחבים ציונות רוויזיוניסטית, הליכוד, הציונות הדתית וכו'. ‏ MathKnight (שיחה) 09:57, 1 באוגוסט 2016 (IDT)
אכן. הערך כולל עשרות (ואולי יותר) הפניות 'כחולות' לערכים מורחבים שבהם יש מקורות לרוב. בן נחום - שיחה 22:50, 10 ביולי 2019 (IDT)
האם יש מקור לכך שבשנים האחרונות המאפיין העיקרי של הימין הוא "בעד נתניהו", וכל מי שמעז למתוח ביקורת על נתניהו מסומן על ידי אנשי הימין כשמאל, גם אם אידאולוגית הוא ימין מובהק? נראה לי שהסתאבות הימין לפולחן אישיות היא נושא שראוי להביאו בערך. דוד שי - שיחה 06:34, 11 ביולי 2019 (IDT)

הציונות הדתית[עריכת קוד מקור]

המידע המובא בפסקה שגוי ואינו מדויק היסטורית, כותב הפסקהלא הביא מקורות כלל ולהערכתי אינו מתמצא בנושא, Guy213 - שיחה 18:13, 8 במרץ 2018 (IST)