שיחה:יניב (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

האם מישהו שמע על המשחק הזה או יכול לתת אסמכתא לקיומו? נתנאל 17:45, 30 אוקטובר 2005 (UTC) אני שמעתי על המשחק הזה השבוע, הוא אכן קיים.


Was nominated for deletion.png
הוחלט להשאיר ערך זה בעקבות הצבעת מחיקה שנפתחה ב־30 באוקטובר 2005

אני מכיר טוב את המשחק[עריכת קוד מקור]

שיחקתי אותו די הרבה. נחמד דווקא

המשחק אכן קיים[עריכת קוד מקור]

שיחקתי אותו לא מעט

שמעתי עליו הרבה יותר מדי. איזה משחק מעצבן. פכידרם 15:56, 23 פברואר 2006 (UTC)

גירסה אחרת למקור המשחק[עריכת קוד מקור]

"גירסה אחרת מספרת כי ממציא המשחק הינו תרמילאי בשם יניב בנבנישתי." - מהיכן זה, ואיך זה מוסיף למשפט שלפניו הטוען "מקור המשחק לרוב מיוחס בקרב הישראלים לשני תרמילאים ישראלים בשם יניב [...]"? אני מוחק את התוספת לעת עתה.

בקשר לשאלתך מהיכן זה - בזמן טיולי בחו"ל (ניו-זילנד), תרמילאים שונים היו מכריזים "בנבנישתי" במהלך המשחק, מתוך שם הממציא. האם זה מאושר? כמובן שלא, אבל האם יש מקורות המאשרים את קיומו של אסף? אינני חושב. איך זה מוסיף למשפט שלפניו - אולי זה לא יותר מדי, אבל לטעמי יש מקום בערך להוסיף את הגרסאות השונות למקור המשחק. Kingmanos 19:44, 7 מאי 2006 (IDT)

אני נתקלתי במשחק לפני 10 שנים, כשטיילתי בדרום אמריקה, ולמדתי אותו מבחור, שאמר "אני אלמד אתכם משחק שלימד אותי חבר שלי יקי". הוא קרא למשחק "יקי'ז גיים". לאחר מכן נתקלתי באנשים שקראו למשחק "יקוב". כך שבהחלט יתכן שלמרות השם "יניב" לממציא המשחק האלמוני כלל לא קוראים יניב, והשם השתנה ל"יניב" במשך הזמן. [נועה ו.]

יניב הוא גרסה חדשה למשחק ישן[עריכת קוד מקור]

במשחק נסיך-7 מקבל כל שחקן מס' מוגדר של קלפים וכמו ביניב מתרטו להגיע לסכום נמוך. נסיך ו7 שווים 0 וגם במשחק זה מותר להכריז על פתיחת קלפים רק אחרי ירידה מסכום קבוע מראש.

אני מכיר שבמשחק נסיך-7 פותחים את החפיסות רק כשנגמרים הקלפים בקופה
"אצלנו" היה מותר להכריז רק מ-3 נקודות. אינקוגניטושיחה 14:09, 4 באוקטובר 2006 (IST)

שלום, ברצוני להוסיף מספר אלמנטים למשחק שלא צויינו:

1. לאדם המנצח 5 משחקונים ברציפות מורידים 50 נקודות 2. ישנו מושג נוסף הידוע בקרב מטיילים רבים הנקרא "שמעון". מתשמשים בו כאשר מכריזים יניב, כשסכום הנקודות הוא 0, כלומר לאותו אדם יש ג'וקר אחד או יותר. הניקוד לכך הוא כדלקמן: גו'קר 1- 10-, 2 ג'וקרים- 20- double shimon 3 ג'וקרים- 50-,triple shimon 4 גו'קרים 100-, quatro shimon השניים האחרונים נוגעים כמובן למצב בו משחקים עם 2 חבילות קלפים או יותר 3. למושג "שמעון" מצטרף מצב נוסף הנקרא "אסף השמעוני"- זהו מושג המבטא מצב בו שחקן הכריז "שמעון" (כלומר ערך הנק' שלו הוא 0), ולאדם נוסף גם היה ג'וקר אחד או יותר. כיוון שערך הנק' שלו זהה לזה שהכריז "שמעון" הוא עומד בקריטריונים של "אסף" (ערך הנק' זהה או נמוך לשחקן שהכריז יניב), ומצב זה הוא בחזקת - "אסף השמעוני". הניקוד במצב זה- האדם ש"קיבל" "אסף השמעוני" (זה שהכריז "שמעון" מלכתחילה)- מקבל 30 נקודות, ואילו לאדם שעשה "אסף השמעוני" יורדות 20 נקודות.

בשום מקום בהגדרת החוקים לא כתוב שג'וקר יכול להחליף כל קלף.[עריכת קוד מקור]

זה כתוב רק אחר כך בפרק הוריאציות, ומן הראוי שייכתב בחוקים. זה אומר גם שאם ג'וקר נזרק בתחילת או סוף סדרה, שחקן אחר יכול להרים אותו ולהשתמש בו בתור כל קלף שיבחר, או בגירסאות אחרות, בתור אותו קלף עבורו שומש קודם לכן.

וריאציות נוספות[עריכת קוד מקור]

אני שיחקתי במשחק הזה עם מטיילים רבים בוריאציות נוספות: 1) ערכו של נסיך 11, מלכה 12 ומלך 13 2) כשמישהו מגיע לכפולה של 50 - כל נקודותיו נמחקות 3) כשמישהו מכריז יניב, לא כולם חייבים להראות את הקלפים, אלא מי שחושב שיש לו פחות, אומר אסף, אבל אם למישהו יש עוד פחות, הוא יכול לומר שמעון, או כל שם אחר שאמור להיות במלרע אבל נשמע טוב במלעיל, ואז הוא המנצח, אלא אם כן יש מישהו עם פחות נקודות אפילו, וכן הלאה. מי שבוחר שם שאינו במלרע במקור, או שלא נשמע טוב במלעיל מקבל קנס.

הפסקה על מקור השם[עריכת קוד מקור]

סותרת את עצמה ומבולבלת כל כך, ובשום מקום אין מקור... לצורך העניין הייתי יכול להוסיף את המשפט "קהילת הכדורגלנים בישראל טוענת שיניב קטן המציא את המשחק בעודו היה ילד קטן" או משהו כזה, להוסיף תגית "דרוש מקור" ושלום על ישראל!

אז נשים את הציניות בצד, אבל עכשיו ברצינות: האם אפשר לערוך / למחוק את הפסקה על השם? באמת שהיא מיותרת/מגוחכת... Rattner - שיחה 03:18, 10 באוקטובר 2011 (IST)

לערוך תמיד אפשר, אני מניח. אבל אני מסכים עם רוח הדברים. AaronShapira - שיחה 07:56, 10 באוקטובר 2011 (IST)
קיצצתי וניסיתי למזער את הנזק, משמע להיות קצת יותר פורמלי ופחות ללהג על דברים חסרי ביסוס... Rattner - שיחה 16:07, 12 באוקטובר 2011 (IST)

שאלה בנוגע לחוקים[עריכת קוד מקור]

היום שיחקנו את המשחק וחבר שלי הפסיד בכוונה בכדי להגיע ל100, השאלה שלי נוגעת לאיך שהוא עשה זאת והאם זה חוקי. בסוף המשחק, שאני ניצחתי, היו לו ביד שלושה קלפים: ארבע, שבע וג'וקר. מספר הנקודות שלו היה 86. הוא אמר שהג'וקר שווה 3 וכך היה לו בדיוק מאה. אני טענתי שזה לא. שמישהו יהיה השופט ויחליט בשבילנו... למען הסדר הטוב...

לפי דעתי ג'וקר לא יכול להיות כל קלף! ג'וקר זה אפס בלבד

קישורים בתחתית הדף לגרסאות לסלולריים ו/או אונליין[עריכת קוד מקור]

לטעמי הם לא אנציקלופדיים, רגע לפני שאני מוחק אני רוצה לשאול: האם יש התנגדות? Rattner - שיחה 23:32, 20 במרץ 2013 (IST)

הורד נא. אהרן - שיחה 10:27, 23 במרץ 2013 (IST)
בוצע. לטעמי יש עוד הרבה דברים אחרים מופרכים בערך -- בעיקר הקטנוניות על הוריאציות השונות -- אבל יש זמן לכל דבר... חג שמח. Rattner - שיחה 20:32, 26 במרץ 2013 (IST)