שיחה:יער גשם טרופי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סיימתי את כתיבת הערך מבלי להשמיט את הפרטים החשובים אך נאלצתי לבצע את הקיצורים ההכרחיים לבל יתקל המשתמש בספר עב כרס במקום במאמר ממצה על נושא זה. אבקש מן החברים שלא לבצע שינויים בתוכן הכתוב בלא לידעני בדף שיחה זה. מן הסתם, לא כל מי שערך ביקור בזק בנתיב ידידותי ביערות אסיה נעשה למומחה בנידון ועל כן, טוב יעשה הלה אם יפנה לחבר ערכים חדשים בויקיפדיה. באם מאן דהוא מתעתד לציין את הנזקים למיניהם אשר עושה האדם ליערות, מתבקש זה לעשות זאת בערך: הרס היער והחורש. תודה בן הטבע 09:07, 25 נוב' 2003 (UTC)

שלום בן הטבע,
עשיתי שינויים מאוד זעירים, בעיקר יצירת קישורים נוספים, קישור לויקי האנגלית (שנראית דלה מאוד לעומת הערך שלך) ופיצול הפיסקה הראשונה לשתיים). דוד שי 21:10, 25 נוב' 2003 (UTC)
לא ברור לי מדוע קיימת הפנייה מכריתת יערות הגשם לערך זה. למרות שהערך הוא מרשים, הוא כמעט ולא נוגע בנושא של כריתת היערות. אני מציע גם בהזדמנות זו, שבמקום המינוח "כריתת יערות הגשם" או הצעתו של בן הטבע, "הרס היער והחורש", יעשה שימוש במונח "בירוא יערות" כתרגום למונח Deforestation.אודי 20:04, 25 מאי 2006 (IDT)
תקנתי, קצת באחור... פתחתי ערך עצמאי כריתת יערות הגשם. חגי אדלר 17:47, 31 באוקטובר 2006 (IST)

איך יתכן שבכל הערך הזה אין שום איזכור לנושא יצירת החמצן מאפשר החיים? מדוע אין שום איזכור לכך שיערות הגשם מהווים את הריאות הירוקות של כדור הארץ? איך זה שכותבי הערך פיספסו נקודה כל כך חשובה?

הפרק "מיני בעלי חיים האופייניים ליערות הגשם"[עריכת קוד מקור]

מיותר לדעתי. יערות הגשם הם מן הסביבות בהם המגוון הביולוגי גדול ביותר, ויש בהם עשרות ומאות אלפי מינים. אין טעם ברשימה המכילה עשרות או אפילו מאות מינים מסוימים. ‏pacmanשיחה 14:06, 16 באפריל 2007 (IDT)

דומני שהרשימה מאפיינת את אותם מינים ופחות את היער. מי שקורא על היער עשוי להתעניין יותר בטיטי אדום בטן מאשר מי שעובר על ערכים בט', לכן קישור מכאן עשוי לשרת אותו. מכיוון שאין מקום להוסיף קישורים מאולצים מגוף הערך לעשרות המינים שברשימה, הרשימה שימושית לדעתי. ליאור 14:19, 16 באפריל 2007 (IDT)
לפני העלאה מחודשת לדף הראשי יש לבחון שוב נחיצות הרשימה. לדעתנו היא לא הכרחית, וככלל עדיף ליצור קטגוריה מאשר רשימה. א&ג מלמד כץשיחה 20:24, 1 באוגוסט 2007 (IDT)
יש צורך בפרק כזה, אבל הוא צריך לעסוק באדפטציות של בעלי החיים ביער הגשם (הסתגלות לחיים על העצים, סימביוזה, קפיצה למרחוק בין עץ לעץ וכ'ו). ‏pacman - שיחה 20:26, 1 באוגוסט 2007 (IDT)
Pacman, האם תוכל לקחת על עצמך לעבור על הערך ולשפר במידת הצורך. א&ג מלמד כץשיחה 20:32, 1 באוגוסט 2007 (IDT)
אני אשתדל להתייחס בקרוב לדורש שיפור אבל אין לי מספיק ידע כדי לשפר את הערך. הערך טוב מאוד אבל מצד שני יש הרבה מה להוסיף. ‏pacman - שיחה 22:00, 2 באוגוסט 2007 (IDT)
אני מסכים עם פקמן. דניאל ב. 03:30, 15 באוגוסט 2007 (IDT)

הצגה מחודשת בדף הראשי[עריכת קוד מקור]

ערך מעניין. הוצג ב-15 באוקטובר 2004. חגי אדלר 01:58, 30 ביולי 2007 (IDT)

הערך יוצג בדף הראשי ב-11 בספטמבר 2007. א&ג מלמד כץשיחה 03:19, 15 באוגוסט 2007 (IDT)

מיני בעלי חיים האופייניים ליערות הגשם[עריכת קוד מקור]

הרשימה הועברה מהערך. ניתן לשלב אותה בתוך הטקסט, אבל מבחינה עיצובית זה לא נכון להביא רשימה בתוך הערך - לשם כך יש קטגוריות. א&ג מלמד כץשיחה 15:48, 31 באוגוסט 2007 (IDT)

ואיך אני יכול לראות את הרשימה הזאת מתוך הקטגוריות? חגי אדלר 18:52, 31 באוגוסט 2007 (IDT)
נפתחה קטגוריה:פאונת יער הגשם הטרופי. א&ג מלמד כץשיחה 19:41, 31 באוגוסט 2007 (IDT)
כרגיל, איך כמוך במהירות וביעילות. חגי אדלר 19:51, 31 באוגוסט 2007 (IDT)

אחוז אור המגיע לפני הקרקע[עריכת קוד מקור]

בתת כותרת זו (המטפסים) מופיע כי אחוז האור שמגיע לקרקע הוא 0.5% ואילו מוקדם יותר באותו הערך (מבנה יער הגשם) מופיע כי מגיע 1% מהאור לפני הקרקע. ישנו כאן חוסר עקביות - מישהו שמבין מוזמן לתקן...

תודה על ההערה. ניחוש: אחוז אחד (בממוצע) מגיע לשכבת הצמחים התחתונה, וחצי אחוז מגיע לפני הקרקע עצמם. א&ג מלמד כץשיחה 00:58, 11 בספטמבר 2007 (IDT)

חסרים כמה פרקים הנוגעים לאדם[עריכת קוד מקור]

יש "מחלה" בויקיפידה העברית והיא לתאר מונחים טבעיים כאילו אנחנו נמצאים 10 מיליון שנים אחורה (לפני היות האדם). חסרים הפרקים

  1. שימור (והשפעות האדם על יערות הגשם, החי והצומח שבהם, כרייה, כריתת יערות, שריפת יערות, חלקאות "חתוך והבער", בליית קרקע, סכרים, זיהום נחלים, השפעות על מיני בעלי חיים שחיים בזמביוזה, מינים פולשים, התחממות עולמית, הדלדלות האוזון, זיהום אוויר (?)) מערכות יערות גשם שנעלמו (איי הפסחא)
  2. השפעת המערכת של יערות הגשם על האקולוגיה העולמית (ייצור חמצן, ספיגת פחמן דו חמצני וכו' - יש הפתעות כאן, מיזוג, ספיגת מים, הולכת גשם),
  3. יער הגשם בכלכלת האדם (תרופות, רהיטים, מחקר, דיג, מינים נדירים, תיירות, שבטים). אולי גם בלחימה.
  4. יערות הגשם בתרבות (יער האזמרגד לדוגמה, מוגלי, ובטח עוד הרבה אחרים).

כמו כן אפשר לשפר את הנקודות הבאות

  • אזכור של מינים אנדמיים ושל תהליכים אקולוגיים יחודיים ליערות גשם, סוקציה. יש מקום למתן הסברים נרחבים יותר ודוגמאות לא רק למינים שונים החיים ביער אלא גם לתהליכים וקשרי גומלין שונים המתרחשים בין המינים. (סוקציה לדוגמה? מחזורי חומרים? רמות טרופיות, מארגי מזון)
  • חסרה קטגוריה מערכות אקולוגיות.
  • הקישורים החיצוניים חסרים.
  • הרגשה שגם "ראו גם" חסר.
  • לקריאה נוספת, הערות שוליים?

אני לא יודע כמה אני אוכל לתרום (זמן וידע חסרים), אבל אשתדל והיתר על אחרים. בהצלחה ושנה טובה האזרח דרור 09:32, 11 בספטמבר 2007 (IDT)

איזה יופי של פסקה[עריכת קוד מקור]

חלקו העליון הירוק של היער הוא האזור המרתק והמופלא ביותר של יער הגשם הטרופי. הגינה העצומה ושטופת השמש המהווה את חופת היער היא עולם שלם בפני עצמו, וחיים כאן יצורים שאינם יורדים לעולם אל פני הקרקע. כל עולמם הוא במרומים, במקום שבו צמרות העצים משתרגות אלה באלה, יוצרות שבילים וסוכות ירוקות ומציעות שפע נדיב של קליפת עץ, עלים, פרחים ופירות לתושבי היער. עריסות הענפים הן מעין דרכים ראשיות המוכרות ליצורי היער כמו שרחובות העיר נהירים לאדם.

על כן חופת היער היא אחד האזורים המיושבים והמגוונים ביותר של יער הגשם הטרופי. מספר הציפורים השוכנות שם הוא אדיר ואלה עפות מפרח לפרח כדי לטעום את הצוף, מנקרות בפירות היער ובזחלים הניזונים מהם או שמלוות את להקות הקופים כדי ללקט בלהיטות את החרקים שהוטרדו ממקומם בגלל קולות הנפץ הרעשניים של הקופים, העוברים בינות לענפים. שם אפשר למצוא יונקים קטנים הרודפים אחר לטאות או נחים על ענפים גבוהים כדי להנות מזיו החמה. החיות בחופת היער בזבזניות עד מאד, נוגסות נגיסה אחת ומשליכות את הפרי ולמטה נאבקים חזירי נהרות סביב השיירים.

אחת הפסקאות המדעיות, המנוסחות טוב, הברורות ובעיקר הנייטלריות שראיתי מעודי, שבוצעה בה הגהה מקיפה ובולטת. דווקא בתחום מועד לפורענות שכזה כותב הפסקה נמנע ממטרפורות מיותרות ומשפה גבוהה מדי. כבוד גדול לויקיפדיה העברית שפסקה מסוג זה מופיעה בעמוד הראשי. לאחר פסקה כזו, אני שואל את עצמי, האם ניתן לגרום לכל שאר הפסקאות בויקיפדיה להיות מנוסחות כל כך טוב נוי 18:04, 11 בספטמבר 2007 (IDT)

מה הבעיה עם הפסקה? ‏pacman - שיחה 09:05, 12 בספטמבר 2007 (IDT)
שהיא נשמעת כמו תוכנית טבע שטחית משנות החמישים שתורגמה לערוץ 1 בצורה קלוקלת. "בינות"? "זיו החמה"? מי שרוצה לכתוב ספר מדע פופולארי מוזמן לפנות למו"ל הקרוב לביתו. נוי 12:07, 12 בספטמבר 2007 (IDT)
הפסקה מנוסחת יפה מאוד, זה בוודאי עדיף מאופן הניסוח של חלק ניכר מערכי התרבות הפופולרית. אני לא רואה כאן בעיה מהותית. ‏pacman - שיחה 16:14, 12 בספטמבר 2007 (IDT)
בשניהם יש את אותה בעיה: ניסוח עילג והתרשמות אישית. נוי 16:20, 12 בספטמבר 2007 (IDT)
ניסוח עילג בוודאי ובוודאי שאין פה, ובנוגע להתרשמות האישית - ניתן להסיר את המילים "נפלא" ו"מרתק", אבל השאר בסדר גמור. ‏pacman - שיחה 16:22, 12 בספטמבר 2007 (IDT)
ומה עם "עולם שלם בפני עצמו"? "המוכרות ליצורי היער כמו שרחובות העיר נהירים לאדם"? "זיו החמה"? אני מרגיש כאילו זוהיר בהלול כתב את זה. נוי 16:26, 12 בספטמבר 2007 (IDT)

איך יתכן[עריכת קוד מקור]

שבכל הערך הרחב והמפורט הזה אין שום איזכור לנושא יצירת החמצן מאפשר החיים? מדוע אין שום איזכור לכך שיערות הגשם משמשים כ"ריאות הירוקות" של כדור הארץ? איך זה שכותבי הערך פיספסו נקודה כל כך חשובה? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

יש מקום להוסיף לערך ציטוט של דרווין על התרשמותו מיערות הגשם הטרופיים?

ג'ונגל[עריכת קוד מקור]

בויקי האנגלית יש שני ערכים בנושא: אחד jungle ואחר tropical rain forest. בעברית יש רק ערך אחד. האם לא כדאי להפריד את יער הגשם מהג'ונגל חיים לוי - שיחה 11:50, 7 ביולי 2013 (IDT)