שיחה:יצחק עמדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

במחילה יש חשיבות בכלל לערך?

למשתמש:מרכז הרב, קודם כל בבקשה לחתום עם ארבעה סימנים ~ בסוף כל הודעה שלך. כמו כן רב זקן ורב פעלים כזה, ודאי זכאי לערך. יום טוב מיכאל משיכון בבלישיחה • ט"ו באייר ה'תשע"ו • 14:41, 23 במאי 2016 (IDT)

חשיבות[עריכת קוד מקור]

להשאיר. אני לא רואה סיבה להסיר את הערך. זו אישיות שפעלה למען קהילה מסויימת, ומגיע לה ערך מעצמה. אשמח אם מציב התבנית יואיל נא בטובו, לנמק בהסבר למה אין חשיבות לערך מהסוג הזה בויקיפדיה? Ralph747 - שיחה 04:25, 12 בפברואר 2017 (IST)

יש רף חשיבות מקובל, יכול להיות שהוא ירד בעתיד אבל כעת לא כל אישיות שפעלה למען קהילה מסוימת מקבלת ערך בוויקיפדיה. בפרט שהוא לא האישיות היחידה שפעלה למען הקהילה המסוימת, אלא אחד מני רבים וטובים. ביקורת - שיחה 08:53, 12 בפברואר 2017 (IST)
אוקיי, אז לא כל אישיות. הרב הנ״ל, חוץ מפעילותו הרבה, אף חיבר ספר אודות רבני הקהילה הזו. וכן, מהו רף החשיבות המקובל, ולמה דווקא ערך זה חורג מכללי ויקיפדיה? Ralph747 - שיחה 12:07, 12 בפברואר 2017 (IST)
מיכאל משיכון בבלי, מה דעתך על הצבת תבנית החשיבות? Ralph747 - שיחה 12:52, 12 בפברואר 2017 (IST)
ראלף, לא דווקא ערך זה, כמעט בכל יום מוסרים כמה ערכים על רקע אי-חשיבות אנציקלופדית. מלבד זאת, אם אתה רוצה להזמין ויקיפדים נוספים לחוות דעת, רצוי לעשות זאת בלוח המודעות שנועד למטרה זו. ביקורת - שיחה 13:02, 12 בפברואר 2017 (IST)

Ralph747, בהמשך לשאלתך: אתה מוזמן לקרוא את עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי אישים. בברכה, יוניון ג'ק - שיחה 13:08, 12 בפברואר 2017 (IST)

הספר שהוא חיבר הוא בן 208 עמודים, והוא מנוקד. זה חלק מהסדרה ("חכמי טוניסיה" וכו') שמיועדת לנוער. לא בדיוק ספר מחקרי. --ריהטא - שיחה 21:52, 12 בפברואר 2017 (IST)

כמה עותקים של הספר נמכרו? יוניון ג'ק - שיחה 12:13, 13 בפברואר 2017 (IST)
שימו לב, הוספתי לערך מידע שמצאתי ברשת, ביניהם תפקידו כרב במושב עין העמק, ובעל האות יקיר העיר ירושלים. Ralph747 - שיחה 16:55, 14 בפברואר 2017 (IST)
יקיר ירושלים כבר מקרב אותו לחשיבות אנציקלופדית. נרו יאירשיחה • י"ח בשבט ה'תשע"ז • 20:32, 14 בפברואר 2017 (IST)
לדעתי רב מרכזי בעדתו צריך להישקל בשיקול חשיבות שונה - ועדה לעניין זה אינה רק חרדים ליטאים כמובן, כמו שאין צורך ואין מקום לתבנית חשיבות על הרב יהודה סילמן, בגלל מרכזיות בזרם הרוב הליטאי, כך אין מקום לתבנית שכזו על הרבנים המרכזיים של יהדות כורדיסטן פרס או תימן וכדומה. מיכאל משיכון בבלישיחה • י"ט בשבט ה'תשע"ז • 02:32, 15 בפברואר 2017 (IST)
השאלה היא כמובן כמה רבנים מרכזיים יש לכל עדה והיכן הגבול. ליטאים הם קבוצה גדולה ומגובשת יותר, אבל גם שם כמובן לא כל רב ליטאי מקבל ערך, כפי שראינו ממש לאחרונה ביחס למשגיח בישיבת פוניבז. נרו יאירשיחה • י"ט בשבט ה'תשע"ז • 10:25, 15 בפברואר 2017 (IST)
והרב סילמן אינו רב של הזרם הליטאי, הוא מקובל מאד גם בקרב הליטאים, אך גם בקרב חסידים רבים. ומוצאו גוראי למרות שאינו כפוף לאדמורי גור. ביקורת - שיחה 10:37, 15 בפברואר 2017 (IST)
מיכאל משיכון בבלי, תודה. נרו יאיר, ליוצאי כורדיסטן, היו מספר רבנים מרכזיים מצומצם מאוד. לכן נשוא הערך נחשב בקרב העדה הכורדית כרב מפורסם, בדיוק כמו רב ליטאי המפורסם בקרב עדתו, רק בסדר גודל שונה. ובאמת, נראה שיש בויקיפדיה יחס שונה לרבנים ליטאים, מאשר מעדות אחרות. Ralph747 - שיחה 12:20, 15 בפברואר 2017 (IST)
כמה זה מצומצם מאוד? שלושה? תיתכן גם תאורטית עדה קטנטנה שאף רב בה לא התפרסם במיוחד, איני אומר שזה המצב ביחס לעדה הכורדית. נרו יאירשיחה • י"ט בשבט ה'תשע"ז • 12:38, 15 בפברואר 2017 (IST)
נרו יאיר בהשוואה לעדות המזרח האחרות, שרובן הצמיחו מאות רבנים במשך השנים, בעדה הכורדית המצב שונה (בעיקר בגלל שנות הניתוק שלהם משאר קהילות העולם), ומספר הרבנים בה מצומצם באופן יחסי. כך שמן הסתם כמעט כל רב יוצא כורדיסטן, נחשב למפורסם בקרב העדה. הרבנים יצחק עמדי ויצחק בראשי, נחשבים לבין הרבנים הבולטים האחרונים והותיקים של העדה הכורדית בישראל כעולים מכורדיסטן, והיו כמעין מנהיגים של העדה בישראל בעשורים האחרונים, לצד פעילתם לשימור המסורת והמנהגים. Ralph747 - שיחה 13:04, 15 בפברואר 2017 (IST)
אם אתה אומר שהוא אחד מהשניים הכי בולטים - אני תומך, בצירוף העניין של יקיר ירושלים. זה לא המקרה הנפוץ של ההכרזה "מגדולי הרבנים" בלי לפרט כמה יש כאלה. נרו יאירשיחה • י"ט בשבט ה'תשע"ז • 13:07, 15 בפברואר 2017 (IST)
צריך להדגים גם שהיה בכלל מוסד רבני של יהדות כורדיסטן בארץ, בערך על הרב יצחק בראשי שלכאורה קיבל חשיבות כרב מרכזי בעדה, נאמר שהיה מייסדי המרכז הרוחני ליהודי כ' אבל לגבי תפקידו, נראה שלא היה רבני - "שימש עד יומו האחרון כגזבר וחבר ההנהלה".
לכן השאלה היא האם ישנו מישהו שנקרא "הרב הראשי ליהודי כורדיסטאן"? או כל תואר אחר שמעמיד את הרב כבעל תפקיד רבני ביחס לקהילה המדוברת? אם לא - ההשוואה לקהילות אחרות שמשתייכים אליהן רבנים שמשרתים את כלל האוכלוסיה אינה במקומה. כדאי גם לבדוק - בערך על יהדות כ' נטען כי ישנם 130,000 איש מבני העדה בישראל, כמה מהם דתיים או משייכים עצמם דתית לקהילה המובחנת של יוצאי כ'? אם למשל רק 1500, לא ברור שלשלישייה הפותחת יש ערך אוטומטי.
אגב: הרב שמואל אדוני (ברזאני), ראב"ד אשור ועמאדיה, היה גדול יהדות כורדיסטאן ונחשב כרבם של כל חכמי כורדיסטאן במאות השנים שאחריו, אולי כדאי לכתוב עליו ערך? יש חומר אצל בניהו בספר הזכרון ליצחק בן צבי ח"ב. הוא גם חיבר ספרים וניתן להמחיש בקלות את חשיבותו הרבנית. באופן כללי כדאי לשים לב לעובדה נוספת: לפי תיאורו של אריך בראואר בספרו יהודי כורדיסתאן, לא הייתה משרה מובחנת של חכם או רב בקהילות כורדיסטן אלא חזן-שוחט-מוהל-מורה ששימש דה-פאקטו גם חכם. אולי זה מסביר את הנ"ל. קצרו של דבר: אם אכן אין לרבנים (כמעמד לא כפרסונה) חשיבות בקרב קהילתם, אין השם המשותף עם המעמד הרבני בקהילות מקבילות אמור להעניק חשיבות אוטומטית זהה. ביקורת - שיחה 14:00, 15 בפברואר 2017 (IST)
לא דובר על תפקידים רשמיים, אלא על מעמד בפועל. כשהוא אומר שהיו שניים בעל מעמד בכיר - אני מאמין לו. רוב יוצאי כורדיסטאן דתיים או מסורתיים. נרו יאירשיחה • י"ט בשבט ה'תשע"ז • 14:25, 15 בפברואר 2017 (IST)
נרו יאיר, תודה. ביקורת, הרב הנוכחי של יהדות כורדיסטן הוא הרב ראובן הלוי קזיוף (נכון, לא כורדי). זוהי קהילה מגוונת ומסורתית ברובה, והדתיים שבה, ואף החרדים שבה, חוצים בהרבה את רף ה-1500. אני גם לא חושב שצריך לאמוד את כמות הדתיים מכלל העדה, כדי להכריע האם הרב עמדי בעל חשיבות לערך או לא. חשיבותו צריכה להימדד לא רק מהיקף קהל "חסידיו", אלא גם מגודל אישיותו ופועלו. כמו כן, יש לשים לב כי בחלק מהכפרים הנידחים במדינות יוצאי עדות המזרח, התפקיד של הרב, שנקרא גם "חכם" היה לעשות את כל מה שקשור לדת: חזן-שוחט-מוהל-מורה-מקדש, בהיעדר מספיק אנשים ששולטים בכל ההלכות בכפרים אלו, מלבד החכם. אך זהו רב לכל דבר ועניין, בדיוק כמו בכפרי מזרח אירופה. אז אולי בכורדיסטן קראו לזה "חכם", ובקהילה אחרת "רב", אבל המשמעות לא שונה. כמו כן יש להבדיל את הרב עמדי מהרבנים ששימשו כאנשי דת בכורדיסטן, שכן הוא הוסמך בישראל, ושימש כרב בישראל, לא בכורדיסטן. Ralph747 - שיחה 14:28, 15 בפברואר 2017 (IST)
בישראל אין מעמד נפרד לקהילות השונות ולאיגוד בתי הכנסת של יוצאי קהילה פלונית, המנהג המקובל של יוצאי כורדיסטאן בישראל מקבל את הפסיקה ההלכתית של הבן איש חי בכמעט כל הדברים והייחודיות היא במנהגים ומורשת בלבד. אני מניח שלרב קזיוף יש חשיבות גדולה משל נשוא הערך, ולמעשה כדאי לשים את הדברים על השולחן - אתה לא מבקש לתת חשיבות לנשוא הערך הזה בשל מעמדו הרבני אלא בשל פעילותו בקרב הקהילה שכללה את הקמת המרכז הרוחני תכנון בית כנסת ופעילות חינוכית בניהול בית ספר והקמת כולל, הדברים הללו בדרך כלל לא מעניקים חשיבות אנציקלופדית, גם לא רבנות מושב או היותך אחד מעשרות יקירי ירושלים בשנה פלונית. אם נרצה למדוד את גודל אישיותו וכו' כפי שהיא משתקפת מהנ"ל הוא לא עומד ברף, הבנתי שנרו רוצה להתעלם מכל זה ולקבוע שהוא חשוב בגלל שהוא מגדולי רבני הקהילה, ועל זה הצבעתי - אין בקהילה מעמד רבני וגם כך הוא לא מהרבנים הבולטים כרבנים. ביקורת - שיחה 14:47, 15 בפברואר 2017 (IST)
ביקורת, יוצאי כורדיסטן מגיעים משלל איזורים, ובכל מקום היה שוני מסויים, גם בשפה (טורקית, ארמית, וכו'), גם במנהגים, ועוד. יוצאי כורדיסטן שפוסקים כדרך הבן איש חי, ברובם מכורדיסטן העיראקית, שם התערו בקהילה העיראקית, כשלמדו והתחנכו במוסדותיהם. כמו כן, יש צורך לתת חשיבות לערך בשל מעמדו הרבני של הרב עמדי, הכולל בין היתר את שאר תפקידיו ופועלו במהלך שנות חייו, כי אין סיבה שלא לכלול אותם. Ralph747 - שיחה 14:57, 15 בפברואר 2017 (IST)
א. אם השינויים בפסיקה מהותיים, אין סיבה לכלול את כל הקהילה כגוש אחד בעת הענקת חשיבות לפוסקי העדה. ב. מעמדו הרבני של הרב עמדי נגזר מתפקידיו ופעילותו הרבנית, פעילותו זו אינה בקרב העדה הכורדית אלא נעשתה בישראל ויש לנו רף מקובל לסוג פעילות זה, הוא אינו עומד בו. ביקורת - שיחה 15:01, 15 בפברואר 2017 (IST)
ביקורת, הקהילה נכללת כגוש אחד בעקבות חבל הארץ ממנו עלו, לא בעקבות פסיקותיהם ושפתם. פעילותו הייתה בקרב העדה הכורדית ברובה, שכן מושב עין העמק הוא מושב פועלים שהוקם על ידי עולי כורדיסטן, מעברת קסטל אוכלסה ברובה בעולי כורדיסטן, המרכז שהקים ליהודי כורדיסטן, ובית הכנסת כמובן. Ralph747 - שיחה 15:17, 15 בפברואר 2017 (IST)
נראה לי שאתה משתמש בטריק התלמודי שנקרא "ארכביה אתרי ריכשי". אבל הדיון מתחיל לחזור על עצמו, אמתין לחוות דעתו של נרו יאיר ואקבל את הכרעתו. ביקורת - שיחה 15:20, 15 בפברואר 2017 (IST)


עוד הערה: בדף האישים פה יש הבחנה כלשהי בין חכמים רבנים ונטולי תואר, האם זה אומר משהו בקשר לסוג המעמד בתוך העדה? ביקורת - שיחה 17:06, 15 בפברואר 2017 (IST)

ביקורת, באתר אכן ישנה הבחנה לגבי תארי האישים, אבל זה נובע כנראה מחוסר הקפדה בכתיבה. לדוגמה, הרב עלוואן אבידני הוא רב, אבל זכריה בראשי לא. Ralph747 - שיחה 22:23, 15 בפברואר 2017 (IST)

המרכז הרוחני ליהדות כורדיסטן[עריכת קוד מקור]

עוד דבר שיוכל לתרום לדיון - האם המרכז הרוחני ליהדות כורדיסטן חשוב אנציקלופדית? מה זה המרכז הזה? מה הוא עושה? יש בניין? משרד? פרסומים? אתר? Ralph747, התוכל להפנות אותנו לחומר כלשהו על המרכז הרוחני? ביקורת - שיחה 16:12, 15 בפברואר 2017 (IST)

אני לא מכיר מקרוב את הארגון, אבל בחיפוש ברשת, מצאתי:http://self-help.sheatufim.org.il/detail-org.php?id=882&idtop=26. נראה כי היו בעבר שני ארגונים שהתאחדו לארגון אחד כיום, ומצאתי סתירה בין כמה מקורות לשנה שבה הוקם המרכז.Ralph747 - שיחה 16:50, 15 בפברואר 2017 (IST)
זה הארגון הארצי או המרכז הרוחני? האם היו אלו שני ארגונים שוים בגדלם או שהמרכז הרוחני היה יוזמה קטנה על הנייר שנבלעה בסוף בארגון הגדול. בשורה הראשונה של הערך כתוב "היה מחנך ומייסד המרכז הרוחני ליהודי כורדיסטן" וזה נשמע כתיאור העיקרי שלו, אם זה סתם משהו זניח כדאי להעביר את זה לתוך הביוגרפיה. האם זה חלק מרכזי בחשיבותו? ביקורת - שיחה 17:01, 15 בפברואר 2017 (IST)
אין לי מושג, לא יצרתי את הערך. אבל כפי הבנתי, זהו ארגון נחשב בקרב יוצאי העדה. כיום לא ידוע לי האם הוא נבלע בתוך הארגון השני, או להפך, או אם בכלל.Ralph747 - שיחה 17:21, 15 בפברואר 2017 (IST)