שיחה:ישראל/ארכיון 7

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


תוכן עניינים

תוספת לאתלטיקה[עריכת קוד מקור]

כדאי להוסיף איזכור לדניאל פרנקל כפי שבוצע באתלטיקה 79.183.123.34 21:08, 7 באוגוסט 2013 (IDT)

טעויות גסות בפרק "פוליטיקה וממשל"[עריכת קוד מקור]

 1. "מבחינה כלכלית, אין אחדות דעים בקרב מפלגות הימין. אם כי רובן תומכות בשוק חופשי, יש הנוטות לכיוון מדינת רווחה ומדיניות קצבאות המסייעת לחלשים"
  1. כיצד ניתן לטעון שרוב הימין תומך בשוק חופשי ולנסח את זה כאילו שיש איזה מיעוט שנוטה לכיוון מדינת רווחה ומדיניות קיצבאות? האם איש לא שם לב למדיניות המרחיבה של מפלגות הימין והמרכז שבגינה המפלגות האלה מקבלות קולות? ההבדל היחיד בינן לבין מפלגות השמאל זה בעיקר בעמדות המדיניות. אנחנו כבר לא במהפך של 77, כבר מזמן לא שם, ומישהו בויקיפדיה עדין מדמיין שהימין הישראלי ברובו תומך בשוק חופשי?
  2. "מדיניות קצבאות המסייעת לחלשים" זה כשלעצמו ביטוי מוזר - אין קונצנזוס כלכלי על השאלה האם מדיניות קיצבאות מסייעת לחלשים, ויש לא מעט כלכלנים שטוענים שהיא אינה מסייעת לחלשים. גרוע מכך, מהניסוח בויקיפדיה מתקבל הרושם שיש איזו דיכוטומיה (כוזבת מאוד, יש לציין) בין שוק חופשי לבין תמיכה בסיוע לחלשים, כאילו שקיצבאות הן הדרך היחידה.
 2. "המרכז (יש עתיד, מפלגת קדימה, בעבר: שינוי, מפלגת המרכז והציונים הכלליים) - מפלגות המרכז מקבלות בדרך-כלל את גישת השמאל שלפיה יש לצמצם את הנוכחות הישראלית בשטחי יהודה ושומרון. המרכז לרוב תומך בפעולות חד-צדדיות כגון גדר ההפרדה ותוכנית ההתנתקות לצד המשך הפעולות הצבאיות (כגון סיכולים ממוקדים) ללחימה בטרור. מבחינה כלכלית, המרכז הוא ליברלי ותומך בשיטת השוק החופשי ובגישה קפיטליסטית." - כיצד ניתן לטעון שמפלגת קדימה ומפלגת יש עתיד הן ליברליות, תומכות בשוק חופשי ובגישה קפיטליסטית, אם המפלגות האלה מקדמות בפועל באופן בוטה חקיקה ענפה במטרה להגביר את הפיקוח ולהגביל את השוק? שינוי עוד הייתה קפיטליסטית יחסית למה שבד"כ רואים בפוליטיקה הישראלית, אז ניחא, אבל "יש עתיד" ו"קדימה"? באמת?
 3. "מבחינת ממשל מפלגות השמאל מתאפיינות בליברליזם, והן אינן אחידות במצען הכלכלי, אולם הן נוטות לסוציאליזם"
  1. "נוטות לסוציאליזם" זה האנדרסטייטמנט של השנה - מפלגות השמאל בישראל הן סוציאליסטיות מובהקות גם בחקיקה שלהן וגם ברמת ההצהרות. הן לא "נוטות" לכיוון, הן כבר שם. זה כמו לומר שלודוויג פון מיזס "נוטה לקפיטליזם". אין סיבה לא לקרוא לילד בשמו.
  2. באיזה מן "ליברליזם" הן מתאפיינות? המילה "ליברליזם" מפנה לערך ליברליזם בויקיפדיה, וניכר שאין שום קשר בין מפלגות השמאל ל"ליברליזם". ליברליזם מבוסס על אינדיבידואלים, ואילו מפלגות השמאל הן מפלגות קולקטיביסטיות מובהקות מעצם היותן סוציאליסטיות גם ברטוריקה וגם בחקיקה ובמאבקים החברתיים. מה בדיוק "ליברלי" בהן? אפילו "ליברליזם חברתי" שכולל דברים כמו הכרה בנישואים חד-מיניים אינו נחלת השמאל הישראלי, כפי שניתן ללמוד מההצהרות התקשורתיות וההצבעות בכנסת של מרבית הח"כים מהשמאל לאורך כל שנות קיומה של מדינת ישראל.
 4. על השמאל עוד נכתב: "מעדיפים משא ומתן דיפלומטי על פני פעולות צבאיות, ומסתייגים מהנוכחות הישראלית בשטחים. השמאל תומך בפינוי מרבית ההתנחלויות או כולן ובהקמת מדינה פלסטינית בשטחי יהודה, שומרון ועזה." - מרצ והעבודה, שמהוות את הרוב במפלגות השמאל אל מול חד"ש (שאפשר להתווכח אם היא צריכה להיות מסווגות כמפלגת שמאל או כמפלגה ערבית אם להתחשב בדמוגרפיה של המצביעים שלה), אינן יוניות בהקשר הצבאי - הן תמכו ותומכות בפעולות צבאיות שונות ואינן מסתייגות מהנוכחות בשטחים. מפלגת העבודה, שמהווה רוב בשמאל הישראלי, הן מאוד ניציות אם להתחשב בaccounts היסטוריים של מנהיגי שמאל ישראליים. יתרה מכך, אם להסתכל על ההיסטוריה של השמאל והימין בישראל, השמאל הוא דווקא זה שנטה יותר להרחיב התנחלויות, השמאל הוא זה שהתנגד להתנתקות ומתן עצמאות לפלסטינים (לדוגמה רבין התנגד לאפשר להם מטבע עצמאי וחירות כלכלית) ואילו הימין הוא זה שביצע את הפינויים הגדולים של ההתנחלויות לאורך השנים, אז איך אפשר לטעון שהשמאל מתנגד להתנחלויות כאילו בניגוד לימין?

מזל שמדובר בתוכן פוליטי ולא מדעי, אחרת מי שכתב את השטויות האלה עוד היה נדרש להביא סימוכין ומקורות כדי להוכיח את הטענות שעולות בערך הזה, ואילו כך מתאפשר לו פשוט להקיא סטראוטיפים מטופשים של אנשי שמאל על אנשי ימין ועל עצמם, ולקבוע אותם כ"עובדות" בתוך ערך נעול שאף מתפרסם כ"ערך מומלץ". 79.112.21.245 09:44, 1 ביולי 2013 (IDT)

השטויות-השימוש במילה הזאת לא מקובל. תודה על הביקורת אבל הגזמת בכמות ההערות. בא תבחר הערה אחת ונקיים דיון. הערך נעול בשביל למנוע השחתה כל מילה בו ניתנת לשינוי. Nachum - שיחה 12:26, 1 ביולי 2013 (IDT)
טוב, סליחה, זה לא שטויות, זה רק טעויות גסות שמבוססות על סטראוטיפים שכיחים שאינם מבוססים על עובדות המציאות. מז"א "הגזמתי בכמות ההערות"? כמה הערות זה כמות "סבירה" ולא מוגזמת? האם נהוג פה להבליג על טעויות מכמות מסויימות ומעלה? כי אם כן, זה מסביר את מה שקורה בפרק הזה ב"ערך מומלץ". למה לבחור הערה ולמה להתחיל לקיים דיון עליה במקום פשוט לתקן? האם ויקיפדים נמצאים בויקיפדיה בשביל לכתוב אנציקלופדיה או בשביל הקפה והעוגיות בשיחות ערך? 79.112.21.245 19:01, 1 ביולי 2013 (IDT)
בקשר לכמות ההערות - אני מסכים איתך, אין מגבלה על כמות ההערות ואורך הטקסט הביקורתי שמותר לכתוב בדפי השיחה. בקשר לתוכן ההערות: הערך מדבר על המחנות הפוליטים כפי שהם היום, ולא כפי שהיו פעם. אין ספק שלפני 20 שנה השמאל היה הרבה יותר נצי ממה שהוא היום, ומאז הסכמי אוסלו חל שינוי רב בשמאל. אגב, פעם גם כמעט שלא היה מרכז משמעותי. כיום המרכז כולל את שינוי של לפיד האב, קדימה של אולמרט ויש עתיד של לפיד הבן. בקשר להפרדת דת ומדינה: הימין כיום יותר שמרני, השמאל יותר חילוני/מתירני (מרצ למשל היא מאוד פרו-להט"ב). בקשר לשמאל וסוציאליזם: מאז בחירת שלי יחימוביץ' לראשות העבודה היא הרבה יותר סוציאליסטית מאשר הייתה ב-20 שנה האחרונות. לגבי מרצ, היא מגדירה את עצמה כמפלגה סוציאל-דמוקרטית, שזה די נוטה לסוציאליזם. זהו לכרגע. בברכה, MathKnight (שיחה) 19:43, 1 ביולי 2013 (IDT)
תגובה למשתמש:MathKnight :
 1. כיצד ניתן לטעון שמאז הסכמי אוסלו חל שינוי רב בשמאל אם גם אחרי הסכמי אוסלו מפלגות כמו מרצ והעבודה תומכות בדברים כמו תקיפות בעזה וחושבות שצריך לפנות התנחלויות אבל לא עשו זאת כשקמה ממשלת שמאל ולא מביעות שום עמדה בעד התנתקות מעזה (לא רק פיזית בפינוי תושבים אלא מלאה- גם לתת להם לקיים מטבע ובכלל כלכלה משלהם)? ובמה הן יותר יוניות אם הן מביעות עמדות בעד פינוי תושבים מבתיהם ללא שום תוחלת אסטרטגית או אחרת שתביא שקט לשני הצדדים כשאלה תושבים יהודים אבל מתנגדות לפינוי דומה של תושבים ערבים? האם זו לא אותה ניציות רק כלפי קבוצה אחרת בתוך אותו שטח ובהקשר של אותו סיכסוך אתנו-גאוגרפי?
 2. דיברת על מפלגות "המרכז" אבל מבלי להתייחס להערה שלי עליהן.
 3. מרצ אינה "פרו-להט"ב", מרצ היא "פרו הומואים" וזה בעיקר בגלל שאחד מהח"כים הבודדים שלה הוא אקטיביסט הומוסקסואל בולט. את מרצ לא מעניינת קהילת הלהט"ב (שלא לומר להטבפא"ק) אלא ספציפית הומואים. את מרצ מעניינים נישואים חד-מיניים אבל לא מעניינים אותה בני נוער בעלי זהויות מגדריות ונטיות מיניות שאינן הומוסקסואליות (לדוג' בי/פאנסקסואלים, אינטרסקס, טראנסג'נדריות/ים וכיוצ"ב). בכל אופן לא ברור איך זה אמור לענות על מה שהערתי בנושא הליברליזם של מרצ, ואם הכוונה בערך הזה לליברליזם מסוג שונה מזה שהערך מפנה אליו, אז ראוי לנסח זאת בהתאם ולמחוק את ההפניה או לכל הפחות לסייג אותה.
 4. אשמח אם תהיה התייחסות עניינית ומלאה להערות שלי כפי ששטחתי אותן במקור (מאשר להתווכח איתי עכשיו על התשובות שלי) כדי שנוכל לקדם את תיקון הערך הזה, הוא יותר חשוב לי משיחת הערך.
79.112.21.245 12:46, 2 ביולי 2013 (IDT)
כדי שנוכל לקדם את תיקון הערך הזה--אני שוב מציע - בחר נקודה אחת ונמק דעתך. יתפתח דיון ובסופו תתקבל החלטה. Nachum - שיחה 12:29, 3 ביולי 2013 (IDT)
למה לא פשוט להתייחס לכל הנקודות בסעיפים כפי שהם נכתבו? למה לבחור רק משהו אחד לתקן ואז להתחיל דיונים על גבי דיונים? אם אינך מסוגל או שאינך רוצה מסיבה כלשהי לתקן את הערך הזה, אשמח אם תפנה אותי למישהו כן מעוניין בכך 79.112.21.245 03:41, 6 ביולי 2013 (IDT)
לדעתי בלתי אפשרי לקיים בהתכתבות דיון רב משתתפים על מספר נושאים במקביל. שפם אדום - שיחה 13:34, 6 ביולי 2013 (IDT)
האלמוני צודק באופן עקרוני (לא בהכרח בתוכן). יש לדון בכל הטענות שהעלה. אפשר לנסות לשבור למספר פסקאות, כפי שעשיתי למטה. בכל נושא ניתן כעת לדון בנפרד. בברכה, MathKnight (שיחה) 13:53, 6 ביולי 2013 (IDT)
אוקיי. מציע להעביר את הדיון לשיחת הערך פוליטיקה של ישראל. שפם אדום - שיחה 21:17, 6 ביולי 2013 (IDT)

אפיון כלכלי של הימין[עריכת קוד מקור]

שוק חופשי? מדינת רווחה?

על סקאלה כלכלית, ימין הוא אכן שוק חופשי, אלא שבישראל הימין הפוליטי הוא לא ימין כלכלי, מבחינה כלכלית הוא רק קצת פחות שמאלי מהשמאל הפוליטי, שהוא שמאלי גם כלכלית וגם פוליטית. הימין הפוליטי בישראל הוא בעד מדינת רווחה, ובגדול. הימין הישראלי לכאורה דוחה תוכניות כלכליות כגון זו של שלי יחימוביץ' מטעם מפלגת העבודה, אבל בפועל מאמץ בחום את העקרונות השונים של השמאל הכלכלי - תקציב המדינה מתנפח, גירעון "לשם צמיחה" מוגדל במכוון*, מגמת חיזוק של ועדי עובדים ממשלתיים והתרחבות של האופן המסויים של התאגדויות עובדים בישראל אל השוק הפרטי, וכך הלאה.
נכון להיום, בישראל אין אף מפלגה שהיא ימין כלכלי, למעט "עלה ירוק" שהפכה כזו רק בבחירות האחרונות וממילא לא עברה את אחוז החסימה (וגם לא מזדהה פוליטית עם ימין או עם שמאל), ולכן לא רלוונטית לעניין זה. אם וכאשר היא תעבור את אחוז החסימה, ואם עדין לא תזדהה עם אף צד מבחינה פוליטית ואם היא עדין תישאר ימין כלכלי, אז יהיה אפשר להתחיל לדון אין מסווגים מחדש את המפלגות על הסקאלה הפוליטית בישראל.
*עקרונית, גירעון לשם צמיחה זה רעיון קיינסיאני במהותו (לא מקורי של קיינס אבל הוא מזוהה עם זה כי הוא איגד את זה בתוך תיאוריה ועשה לה פופולריזציה), אבל השמאל המתכנה סוציאל-דמוקרטי באירופה וליברלי בארה"ב אימץ את זה ככלי פרקטי, על אף שזה לא ממש שייך לתפיסת העולם הסוציאליסטית. כך למשל יחימוביץ' במובן זה היא סוציאל-דמוקרטית (וגם מצהירה על כך) ואילו דוב חנין מזדהה כקומוניסט והמפלגה שלו באופן רשמי מזדהה כסוציאליסטית אבל בפועל היא דוגלת בקומוניזם (לניניזם אם נהיה יותר ספציפיים), אבל שניהם, כמו כל פוליטיקאי, עוסקים בפופוליזם ואופורטוניזם - כשביבי לא רצה להגדיל את הגירעון, יחימוביץ' טענה שחייבים להגדיל, כשביבי הגדיל את הגירעון היא טענה שזה מסוכן, כשהגירעון התנפח היא האשימה את ביבי בגירעון המנופח ואז טענה שגירעון זה טוב אבל כשמבזבזים על מה שהיא חושבת שנכון לבזבז, וחנין לא מזמן העניק נאום מרשים בכנסת ובו הסביר שהוא לא תומך בגירעון בכל מחיר אלא בתנאי שמבזבזים את הכסף הזה על מה שהוא מאמין שנכון לבזבז.
צריך להבין את הדברים האלה שניגשים לבדוק איפה הימין והשמאל הישראליים נמצאים על הסקאלות השונות, כי ימין ושמאל זה לא סקאלה אחת של ציר אחד והם לא ערכים בינאריים/דיכוטומיים. מדובר בפוליטיקה ולכן למערכת יש כמה צירים, ואין אף אחד שנמצא בנקודה אחת באופן אבסולוטי אלא על שטח מסויים במערכת הצירים הזו. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
אני לא מבין ממש בכלכלה, לכן אני לא יכול להגיב לעומק. מקובל שהליכוד ויש עתיד הם בעלי תפישה כלכלית ליברלית של שוק חופשי, קפיטליזם, יצירת תחרות והפרטה. לבית היהודי אין עמדה כלכלית מוגדרת, בעוד ששנים היא נטתה למדינת רווחה כמפד"ל, נפתלי בנט יותר בעד שוק חופשי, יצירת תחרות, שבירת המונופולים ועידוד היזמות האישית. המפלגות החרדיות בעד מדינת רווחה ומדיניות קצבאות נדיבה. אני מסכים איתך שהימין בישראל מוגדר בעיקר לפי התפישה המדינית-בטחונית ולא הכלכלית. בברכה, MathKnight-at-TAU שיחה 12:25, 11 ביולי 2013 (IDT)
מז"א "מקובל שהליכוד ויש עתיד הם בעלי תפיסה כלכלית ליברלית [..]"? גם מקובל שאלוהים קיים ושהאבולוציה לא התרחשה, רוב הציבור מאמין כך. האם כותבים כאן מה שמקובל או מה שנכון עובדתית? האם בויקיפדיה עובדות המציאות נתונות להצבעה דמוקרטית? למיטב ידיעתי זה לא כך בערכים שנוגעים למדעי הטבע ואין סיבה שזה יהיה כך בערכים אחרים, הגם שזה לא נוח לחלק מהאנשים מבחינה פוליטית. 79.112.33.29 02:47, 25 ביולי 2013 (IDT)

אפיון כלכלי של השמאל[עריכת קוד מקור]

נוטה לסוציאליזם? מדינת רווחה? סוציאליזם ממש? קומוניזם?

כתב האלמוני--מפלגות השמאל בישראל הן סוציאליסטיות מובהקות גם בחקיקה שלהן וגם ברמת ההצהרות. הן לא "נוטות" לכיוון, הן כבר שם.
מבחינת ממשל מפלגות השמאל מתאפיינות בליברליזם, והן אינן אחידות במצען הכלכלי, אולם הן נוטות לסוציאליזם.-- כך כתוב בערך.
האיפיון הכלכלי של השמאל הוא בעצם מה שכתבתי בהסבר בחלק הקודם של האיפיון הכלכלי של הימין, הוא פשוט נוטה עוד יותר לכיוון מדינת הרווחה, לכיוון קיצבאות גדולות יותר, בתיאוריה בכל אופן. בפועל, רבין למשל היה יותר קפיטליסט כראש ממשלה מאשר ביבי. ביבי כראש ממשלה מכתיב או מאפשר (תלוי איך מסתכלים על זה) מדיניות סוציאליסטית מעורבת עם מדיניות קיינסיאנית, לא קפיטליסטית, ובתקופתו הכנסת שברה שיאים בחקיקה (=> הטלת רגולציות לסוגיהן) ובקדנציה הנוכחית גם תוספת מיסוי כבד שעולה על ההקלות המעטות (אם בכלל יורשו). למעשה המיסוי והרגולציה חונקים את השוק ברמה כזו שעוד בקדנציה הקודמת של ביבי, גביית המיסים האפקטיבית (כלומר כמה כסף נגבה בפועל) ירדה משמעותית כי הגבייה דה יורה (כלומר כמה צריך לגבות על פי חוק) והרגולציות השונות גרמו למשק לעבור את הגבול העליון של עקומת לפר.
כלומר, אם אנחנו רוצים לדבר על השמאל הפוליטי לעומת הימין הפוליטי מבחינה כלכלית, אנחנו צריכים להחליט אם אנחנו שופטים לפי הצהרות או לפי מעשים- למשל לפיד ובנט משתדלים לשלח הצהרות יחסית קפיטליסטית לעיתים קרובות, למרות שבפועל הם עושים לרוב ההפך מקפיטליזם, ולפרט בהתאם, כדי לא להטעות את הקוראים.
יש לך הצעה לטקסט שייתאר את המדיניות הכלכלית של השמאל? אם זה יהיה מקובל על המתדיינים כאן אשנה בערך. בברכה, MathKnight-at-TAU שיחה 15:11, 11 ביולי 2013 (IDT)
לדעתי יש להתחיל את הפרק הזה בערך בהסתייגות מפורשת - שהשמאל והימין הישראליים אינם שמאל וימין מובהקים ועקביים מבחינה כלכלית, חברתית ומדינית, כפי ששמאל וימין מוגדרים בתחומים הללו, אלא בעליות נטיות שונות בעוצמות שונות בכל אחד מהקריטריונים האלה, והחלוקה היא בעיקרה בהתאם למחנות פוליטיים שהתכנו "שמאל" ו"ימין" בקום המדינה וקצת אחריה, ובתוך הסייג הזה יש לכלול את העובדה שיש פער בין הרטוריקה של המפלגות השונות לבין המצעים שלהם, ובין הרטוריקה והמצעים לבין המעשים בפועל. לאחר מכן, בהכללות של מה שנחשב "שמאל", מה שנחשב "ימין" ומה שנחשב "מרכז", לא לכתוב אפיונים כלליים דיכוטומיים כאילו שהימין הוא לטובת שוק חופשי והשמאל הוא לא, שהרי כפי שהסברתי - המפלגות אינן עקביות עם 'ימין' ו'שמאל' כפי שהמושגים האלה מוגדרים/נתפשים בכלכלה או במדעי המדינה וכך הלאה, אלא להמחיש באמצעות דוגמאות את תערובת העמדות הימניות והשמאלית של מספר מפלגות. 79.112.33.29 02:57, 25 ביולי 2013 (IDT)

מדנית ישראל יש לה חוקים משל עצמה וישראל מאמנים בה" ויש למדנית ישראל דגל עם מגן דוד ו פסים כחולים.

העמדות המדיניות של השמאל[עריכת קוד מקור]

נצי? יוני? תומך בפעולות צבאיות? מסתייג מנוכחות ישראל באיו"ש?

הימין והשמאל הישראליים הם לכאורה בחלוקה בינארית של שמאל יוני לעומת ימין נצי רק בתיאוריה. בפועל ברמת ההצהרות ובייחוד ברמת המעשים, אין חלוקה ברורה ביניהם כיוון שאף אחד מהצדדים אינו עקבי עם תפיסה מסויימת כלשהי. כך למשל הימין, תיאורטית וסטראוטיפית, אמור להיות דתי, שמרני ונצי, ואמור לתמוך בהתנחלויות ולהרחיב אותן כמעט בכל מחיר, בעוד שהשמאל אמור להיות חילוני, ליברלי, יוני, ואמור לרצות לפנות את ההתנחלויות (כאמור, כך על פי הסטראוטיפ). בפועל מפלגת העבודה בראשות יחימוביץ' התגלתה כנצית למדי במה שנוגע לפלסטינים עצמם, התנגדה לפינוי התנחלויות (שבעיקרון זה יכול להיות גם נצי וגם יוני, תלוי איך מסתכלים על זה. מנק' מבט "ימנית" זה נצי מאוד ואילו מנק' מבט "שמאלית" זה מהלך יוני ביותר), מרצ שאמורים להיות "סמולנים" (דגש על המרכאות, השימוש בסלנג הימני פה הוא כדי להמחיש סטראוטיפ) תמכו בתקיפות בעזה למרות שלכאורה היו אמורים להתנגד להן אם היו עקביים בעמדותיהם, ממשלת שמאל בראשות יצחק רבין שעמד אז בראשות העבודה שהייתה בשילטון סירבה להתנתק מעזה (למשל סירוב עקבי לאפשר לפלסטינים אוטונומיה מלאה משלהם עם מטבע משלהם וכיוצ"ב), אהוד ברק גם כן בראשות העבודה ובראש ממשלת שמאל הרחיב התנחלויות ככל הנראה לפחות כמו ממשלות ימין אם לא יותר, ובסופו של דבר מי שפינה את ההתנחלויות הייתה ממשלה ימין שהמפלגה השלטת בה הייתה הליכוד וראש הממשלה היה אריאל שרון. באופן כללי אם בודקים את ההיסטוריה של השמאל והימין בישראל, מגלים שהשמאל לדורותיו היה נצי למדי, בייחוד עד המהפך של 77, בעוד שבימין רוב שנות קיומה של מדינת ישראל היה יוני למדי (למשל בגין כדמות בולטת של הימין, כמו-כן אבחנה זו אינה מתייחסת לאחרי המהפך, אז התאזנו המאזניים בין הימין לשמאל הפוליטי בישראל מבחינת הנטיה לנציות או יוניות). בנוסף, כיום ניתן למצוא לא מעט אזרחים בישראל שמזדהים כימנים שתומכים בפינוי התנחלויות ושמאלנים שמתנגדים לפינוי התנחלויות, ועוד מיני "אנומליות" פוליטיות דומות. הדבר כך מפני שאין שמאל וימין מובחנים בישראל המציאותית, והמפלגות הישראליות לרוב אינן עקביות במסרים שלהן ולא במעשים שלהן, ולכן הבוחר הישראלי לא בוחר בהתאם לאג'נדה ימנית או שמאלנית עקבית מובהקת אלא בהתאם לנושאים שהכי קרובים לליבו ושהוא מאמין שבאותה הזדמנות של בחירות ה"שמאל" או ה"ימין" יהיה זה שיענה על דרישותיו.
לטעמי יש להסביר בקצרה עניינים אלו בערך ולא להותיר אותו על כנו כפי שהוא עם סטראוטיפים שאינם מבוססים על המציאות, אחרת ההפניה לערך מלא על הפוליטיקה הישראלית היא סמלית בלבד, ויש לבדוק האם הערך ההוא מוטה ושגוי באותה צורה כמו החלק הנדון של הפוליטיקה בערך על ישראל.
השמאל הציוני עד 77' ואולי אפילו עד אוסלו היה נצי. מאז שנות ה-2000, למעט מפלגת העבודה, השמאל מתנגד לנוכחות ישראל בשטחים ולפעולות הצבאיות נגד הטרור. למשל, מרצ התנגדה למבצע חומת מגן ולסיכולים הממוקדים. צריך לזכור שהשמאל הוא לא רק מפלגות (שכוחן ירד בעשורים האחרונים) אלא גם תנועות חוץ-פרלמנטריות כמו שלום עכשיו, בצלם, קואליציית נשים לשלום וכו' שמתנגדות לנוכחות ישראל בשטחים, מגנות כל פעולה צבאית של ישראל ודורשות את פינוי כל ההתנחלויות. בברכה, MathKnight-at-TAU שיחה 12:31, 11 ביולי 2013 (IDT)
השמאל אינו מתנגד לנוכחות ישראל בשטחים - ראה עמדותיה של שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה, קודמיה בתפקיד, ורבים מחברי המפלגה. הם ניציים בדיוק כמו אבותיהם המפא"יניקים, וזו המפלגה הגדולה ביותר בשמאל הישראלי ואאל"ט גם הכי ותיקה (הגם שעברה גילגולים שונים בשמותיה). מרצ פחות נציים מהעבודה, אבל עדין, לא יוניים, כך למשל הם תמכו בפעולות שונות בשטחים והמוזות שלהם שותקות כשהתותחים רועמים. השמאל לענייננו הוא מפלגות ולא תנועות חוץ-פרלמנטיות, היות והפרק הזה בערך הזה עוסק בפוליטיקה פרלמנטרית, במפלגות, במי שמחוקק ומקבל את ההחלטות, ולא בתנועות חוץ-פרלמנטריות שעוסקת בעיקר בדיבורים. 79.112.33.29 02:52, 25 ביולי 2013 (IDT)

אין מילים בפי[עריכת קוד מקור]

לא מספיק שבשיחת הערך יש מישהו שמתעקש שלא לבצע תיקונים מקיפים של כל הטעויות אלא לבחור רק דבר אחד ואפילו אותו לא לתקן אלא רק לקיים עליו דיונים, הבנאדם גם מגיע לשיחת המשתמש שלי כדי להתעקש על זה במקום לשמור על זה כאן, ומישהו אחר פה מציע להעביר את הדיון בכלל לערך אחר (שאמנם הוא הרחבה אבל כדאי קודם כל לתקן פה, בערך הראשי שבו אנשים קוראים קודם כל, וזה גם יותר קל להתחיל ככה), ובכל מקרה בסופו של דבר אף אחד לא מגיב לעניין או בכלל. לא נתקלתי בתופעה הזו בויקיפדיה בשפות אחרות. ברור שערכים פוליטיים הם נפיצים ורגישים יותר להטיות אז נועלים אותם כדי להגן עליהם מפני מלחמות עריכה, אבל אם מגיע אדם שמנמק את השינויים שהוא מעוניין לעשות ואין התנגדויות עקרוניות כי בסך הכל השינויים הם הגיוניים ומבוססי עובדות, אז למה לא לפתוח את הערך באופן זמני כדי שאותו אדם יוכל לערוך אותו או לשתף איתו פעולה בלקחת את התיקונים שלו ולנסח אותם באופן שמתאים לערך ולהכניס אותם לתוכו? האם המטרה של נעילת ערכים היא להגן עליהם מפני מלחמות עריכה והטיות "ספונטניות" מגמתיות או כדי למנוע תיקונים ועדכונים? 79.112.21.245 10:45, 11 ביולי 2013 (IDT)

ההגנה על ערך אינה ספיציפית נגד האלמוני הנ"ל, אלא הגנה כללית מאחר וזה ערך רגיש ומועד לפורענות. התגובות של האלמוני ארוכות, מפורטות ומורכבות, ולכן דורשות זמן לתגובה ראויה ומתאימה. שים לב שאני תמכתי בזכותו של האלמוני לנהל כאן דיון ארוך ומורכב, גם אם אני לא מסכים עם כל מילה בתוכן התגובות שכתב. בברכה, MathKnight-at-TAU שיחה 15:13, 11 ביולי 2013 (IDT)

יחסי חוץ[עריכת קוד מקור]

המשפט : בישראל קיים ציבור רב הטוען כי באופן מסורתי, "כל העולם נגדנו" ומשייכים לביקורת על מדיניות ישראל אספקטים אנטישמיים.

יש לאשש טענה זו , ביחס כמות החלטות האו"ם הלא נתפסת אל מול פעולות ישראל שברובן היינן הגנתיות לעומת מדינות שמפרות זכויות אדם/טובחות באזרחיהן כדוגמת סוריה וכו'.

ראה מה עשנו לעולם. כבשנו חלק מסוריה, ירדן,מצרים(זה הגיוני על תשכח שהם הפסידו). יצרנו חוקים גזענים(חוק השבות התקף ליהודים בלבד )פגיעה בדמוקרטיה האירופית עוד 15 מדינות נגדינו, תוסיף את הניצחונות שלנו בכל המלחמות עד עכשיו(למזלנו) שבהן הסתכסכנו עם מדינות צפון אפריקה+מדינות אפריקה המוסלמיות+מדינות ערב. תוסיף לזה את העובדה שאנו דמוקרטיה (פחות דרום אמריקה) תוסיף את רוסיה, צפון קוראה,איראן וסין (בעלות ברית של איראן) ועוד פקיסטן+אינדונזיה. כל אילו נפגעו ברמה ראשונה או שנייה מהמלחמות ואו המעשים שלנו . אם אנו מבטלים את הכיבוש בי"וש נחזיר את אהדת אירופה+פקיסטן+אינדונזיה+מדינות אפריקה המוסלמיות שאינן בצפון אפריקה +סין+מונגוליה+מדינות האיים המוסלמיות ותקבל חצי עולם איתנו.

תמ"ג ישראל[עריכת קוד מקור]

התמ"ג של מדינת ישראל אינו 247,900 מיליון דולרים אלא 242 מיליארד דולר . נא לשים לב , זוהי טעות חוזרת בכל הערכים שקשורים לתמ"ג בוויקיפדיה העברית.

זה אותו מספר בערך. גילגמש שיחה 07:02, 21 בספטמבר 2013 (IDT)

הצורה השנייה יותר ברורה. אולי כדאי לשנות. אפי ב. 08:34, 24 בנובמבר 2016 (IST)

ישראל כדמוקרטיה[עריכת קוד מקור]

ישראל חוקקה כמה חוקים גזענים, ומפלה בין יהודים(ישראלים) לערבים. חלק גדול מהתנהלותה איינה חוקית ביו"ש על פי כמה ככמה גורמים בעולם. האם יש לקרוא לה רפובליקה או דמוקרטיה (אני לא מנסה להביעה עמדה רק להעלות שאלה)

מקובל לחתום בסוף הדברים בדף השיחה.
יהדות איננה גזע. חוקים שנועדו להגן על אופיה היהודי של מדינת ישראל אינם גזעניים. אגב, אם זיקתה של מדינה לדת בעולם המערבי הנאור שבו אנו חיים הוא דבר תמוה בעיניך, אתה מוזמן להביט בסמליהן של שלוש דמוקרטיות ״נאורות״ ולחפש בהם סימנים דתיים- אולי תופתע: ספרד, שבדיה, בריטיניה.
בנוסף, ״חלק גדול מהתנהלותה״ הוא דווקא כן חוקי ביו״ש ״על פי כמה וכמה גורמים בעולם״. מדינת ישראל היא דמוקרטיה בעלת מאפיינים ייחודיים- כמו כל דמוקרטיה אחרת. לא קיים מודל על לדמוקרטיה טהורה- דמוקרטיה טהורה היא אוטופיה או פופוליזם מעשי. Lumisscell - שיחה 15:30, 19 במרץ 2014 (IST)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 08:05, 25 בספטמבר 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 08:05, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

משוב[עריכת קוד מקור]

דת- צ'רקסים לא יכולים להיחשב כערבים. הצ'רקסים הם עם קווקזי שמקורם מצפון הקווקז. במקור הצ'רקסים היו פגאנים. מיסיונרים ביזאנטים שהגיעו לקווקז הפיצו את הדת הנוצרית בקרבם בסביבות המאה השישית, אם כי במספרים קטנים. במאה ה-16 התאסלמו רוב הצ'רקסים כתוצאה מהשפעתם של אנשי דת עות'מאנים. הצ'רקסים הם מוסלמים אך לא ערבים.

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

אוכלסיית מדינת ישראל נכון ל-יום העצמאות 65 למדינת ישראל 2013 היא 8.018 מיליון איש (היודע איך עורכים את נתונים אלו מוזמן לתקן)

מקור : http://www.cbs.gov.il/publications09/about/sheelon_new.html - הלשה המרכזית לסטטיסטיקה דווח על ידי: יונית4 - שיחה 08:44, 5 בדצמבר 2013 (IST)

נדמה לי שדי שהנתונים יהיו תואמים במדינות השונות נעזרים בספר העובדות העולמי של ה-CIA. בהערת שוליים 6 מובא נתון מעודכן יותר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסוף יולי. ערן - שיחה 08:10, 6 בדצמבר 2013 (IST)
גם עוד 20 שנה נעזר בספר העובדות העולמי? שנגיע ללמעלה מ11 מיליון נשאר על 7 מיליון בגלל ספר העובדות העולמי? כל כך קשה לתת סטטיסטיקה נכונה? יונית4 - שיחה 12:45, 6 בדצמבר 2013 (IST)
אני מניח שקראת את הערת השוליים שערן הפנה אליה? ההבדל נעוץ בכך שזהו המספר ללא תושבי יהודה ושומרון, לא בכך שהנתון לא עדכני. מופיע שם גם מספר עדכני יותר, הכולל את יהודה ושומרון, בברכה, Nurick - שיחה 03:52, 7 בדצמבר 2013 (IST)


אוכלוסייה[עריכת קוד מקור]

אוכלוסיית ישראל היא 8,281,900 תושבים נכון לנובמבר 2014 על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. 79.178.32.129 02:26, 19 בינואר 2015 (IST)

על פי בדיקה בתוכנת מחשב מיוחדת שאני תכנתתי ומכרתי אותה לאתר הזה http://www.worldometers.info/world-population/israel-population/ מצאתי כי היום יש כ- 8,228,422 תושבים במדינת ישראל אלי סגס - שיחה 14:31, 9 באוקטובר 2016 (IDT)

דיווח על טעות - ראש המדינה[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

ראש מדינת ישראל הוא ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ולא הנשיא מר שמעון פרס אבקש את תשומת לבכם דווח על ידי: 149.78.95.176 16:09, 19 בפברואר 2014 (IST)

בישראל ראש המדינה היא הנשיא ולא ראש הממשלה. ראה ערכים רלוונטיים. גילגמש שיחה 16:20, 19 בפברואר 2014 (IST)

בויקפדיה כתוב שראש המדינה הוא נשיא אלא בפועל הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו דווח על ידי: איתמר שטאל 31.44.140.234 08:32, 13 במרץ 2014 (IST)

ראש המדינה בישראל הוא הנשיא. גילגמש שיחה 08:34, 13 במרץ 2014 (IST)


דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

1. יש להוסיף תעתיק באנגלית שהיא שפה רשמית בישראל Israel

2. הציטוט "אך למדינות רבות יש הסתייגויות לגבי מעמדה של ירושלים כבירת ישראל." מהווה הצהרה פוליטית ולא עובדה אנציקלופדית (כשם שיצהירו שבארה"ב לא כל האינדיאנים מסכימים לעצמאותה). מעולם!! לא נחשבה בירה אחרת לישראל מלבד ירושלים! (בניגוד לאמסטרדם בהולנד וסנט-פטרבורג ברוסיה וכו') וזאת עובדה שצריכה להופיע

תיקון ראוי דווח על ידי: משה בן ארי 212.199.93.129 15:45, 24 בפברואר 2014 (IST)

אנחנו מוסיפים תעתיקים רק לשפת המקור. לגבי העניין השני - זאת עובדה שצריכה להופיע ואין מדובר בטעות. גילגמש שיחה 15:47, 24 בפברואר 2014 (IST)
גילגמש, מה כוונתך? מהי שפת המקור של המילה "ישראל"? אני סבור שהמקור הוא התנך... חמויישֶה - שיחה 17:32, 18 באוגוסט 2014 (IDT)
כוונתו שרק כאשר שפת המקור של שם הערך היא לא עברית מוסיפים אותה, לא מוסיפים תעתיק לאנגלית כאשר היא איננה שפת המקור. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 08:20, 23 בספטמבר 2014 (IDT)


כלכלת ישראל[עריכת קוד מקור]

הפסקה כתובה באופן בעייתי, שגם סותר את עצמו, וגם לא תואם את המציאות. וגם חוזר על עצמו ולא תמציתי למשל. "בשל המחצבים המועטים ושטחה הקטן, כלכלתה של מדינת ישראל מתבססת בעיקר על הגורם האנושי" - "ישראל מפיקה מאדמתה ברום, אשלגן, גופרית, פוספט וגז טבעי. מחצבים אלה מספקים תשתית לפעילותם של מפעלים רבים, המהווים את עמוד השדרה של התעשייה בישראל." ובכלל נראה שמדובר בסוג של מיתוס, מכיוון שיצוא של יהלומים + כימיקלים מוצרים כימיים ותרופות מסתכם לכ-52 אחוז מהיצוא הכולל של ישראל, ולא ברור מה משקלו של הגורם האנושי בכך. בערך לא ניתן כלל משקל לדברים אלו, וישנה חזרה כפולה על גודל היצוא הביטחוני.

על פי נתוני הלמ"ס ל-2012 [16] וכאן [17] - ענף היצוא הגדול ביותר של ישראל הוא יהלומים (28% - כ-17.5 מיליארד דולר ? {טעון בירור כי הנתונים בדיווחים של הלמס עצמו לא תואמים}), אחריו כימיקלים ומוצרים כימיים הכולל תרופות (24% - 15 מיליארד דולר, מתוכם תרופות 6.8 מיליארד דולר), ציוד רפואי ומדעי (4.8 מיליארד $), רכיבים אלקטרוניים (3.8 מיליארד דולר), מכונות וציוד (3.3 מיליארד דולר), יצוא חקלאי רק 1.4 מיליארד דולר . חסר בדיווח הנוכחי מכירת תוכנות ושירותי תוכנה ומו"פ, שמסתכמים במספר נכבד מיליארדים ולא פורטו משום מה. --אפי ב.התחברו ל♥ • 10:46, 6 במאי 2014 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

את מי זה מעניין איך אומרים ישראל בערבית? נא למחוק את זה ואם לא אז שיכתבו איך אומרים ישראל ברוסית גם

מקור: דווח על ידי: 68.192.79.31 19:28, 22 במאי 2014 (IDT)

ערבית היא אחת השפות הרישמיות ("בעלת מעמד מיוחד") של ישראל ולכן זה מופיע. רוסית עדין לא ולכן אין צורך בכך. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 19:47, 22 במאי 2014 (IDT)
יונה, צר לי, אני מסכים עם האלמוני. אז מה אם הערבית היא שפה רשמית? האם אנחנו מתרגמים לערבית כל שם בויקיפדיה בגלל שהיא שפה רשמית? אפילו לא את כל שמות הערים (ראה רמת גן, גבעתיים, פתח תקווה, אשדוד, אשקלון ועוד ועוד) גם את שמות ראשי הממשלה והנשיאים לא כותבים בערבית. מקובל לרשום בשפה הערבית שמות שהגיעו מערבית כמו סמיר שוקרי, טייבה או מוחמד אל-בראדעי, כמו כל שמות הערכים שנגזרים משפת מקור אחרת. חמויישֶה - שיחה 17:28, 18 באוגוסט 2014 (IDT)


דיווחי טעות - ריבלין כנשיא[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

נשיא המדינה הוא ראובן ריבלין דווח על ידי: גג 79.179.16.65 16:29, 10 ביוני 2014 (IDT)

ריבלין נבחר לנשיא אך עדיין לא הושבע. הוא יושבע ב-24 ביולי ורק אז יחל בכהונתו כנשיא המדינה. בברכה, MathKnight-at-TAU שיחה 16:30, 10 ביוני 2014 (IDT)

נשיא כבר לא פרס גבר ריבלין נשיא דווח על ידי: 94.230.86.78 02:11, 18 ביוני 2014 (IDT)

עד ה-27 ביולי פרס עדיין הנשיאXX-59-40 - שיחה 02:15, 18 ביוני 2014 (IDT)

נא לתקן את שם של נשיא ישראל דווח על ידי: נטלי 77.127.75.111 09:16, 29 ביוני 2014 (IDT)

סבלנות... בורה בורה - שיחה 09:25, 29 ביוני 2014 (IDT)

שמעון פרס כבר לא נשיא יש מישהו אחר דווח על ידי: 37.142.204.10 00:48, 12 ביולי 2014 (IDT)

רובי ריבלין טרם הושבע לתפקיד. כרגע פרס עדיין נשיא המדינה. Botend - שיחה 00:50, 12 ביולי 2014 (IDT)

נשיא מדינת ישאל הינו ראובן ריבלין ולא שמעון פרס

מקור:בסוף הערך של ראובן ריבלין כתוב שהפך לנשיא בשנת 2014 דווח על ידי: אדיר ניסן, חולון 87.69.113.124 13:39, 21 ביולי 2014 (IDT)

רובי ריבלין טרם הושבע לתפקיד. כרגע פרס עדיין נשיא המדינה. בריאן - שיחה 14:08, 21 ביולי 2014 (IDT)

ראובן ריבלין הושבע היום לנשיאות ולכן יש לשנות את הערך. דווח על ידי: 213.57.29.220 19:33, 24 ביולי 2014 (IDT)

קרא את דף השיחה של הערך. בורה בורה - שיחה 22:45, 24 ביולי 2014 (IDT)

הנשיא הנוכחי הוא ראובן ריבלין (מאז ה-24/07/2014)

מקור: דווח על ידי: 84.108.33.125 15:15, 25 ביולי 2014 (IDT)

ראו הערות קודמות בעניין זה. דוד שי - שיחה 15:47, 25 ביולי 2014 (IDT)
הוא הנשיא הנבחר של מדינת ישראל, נשבע ב-24 ביולי וייכנס לתפקידו ב-28 ביולי 2014. Nachum - שיחה 12:46, 26 ביולי 2014 (IDT)

אשלי מדיסון[עריכת קוד מקור]

אליבא דעינב גלילי, כפתור הפאניקה של האתר מפנה לערך זה. טרול רפאים - שיחה 11:28, 12 ביולי 2014 (IDT)

טרול רפאים, יש סיבה שהדברים נכתבו בדף דיווח על טעויות? ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 17:03, 12 ביולי 2014 (IDT)
מגבלה טכניתטרול רפאים - שיחה 17:40, 14 ביולי 2014 (IDT)


הנשיא[עריכת קוד מקור]

יש הערב התעקשות מוזרה, למרות שynet כותבים ריבלין הושבע לנשיא ה-10: "המסר לאויבינו - לא תוכלו לנו" וערוץ 7 פרסמו את נאום ההשבעה שלו גילגמש מתעקש להשאיר את פרס נשיא. אודלן - שיחה 23:34, 24 ביולי 2014 (IDT)

נכון כי זה החוק. ראה בדף שיחתו של ריבלין. גילגמש שיחה 23:35, 24 ביולי 2014 (IDT)

מדינת ישראל[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם. מה עושה מדינת? מדינה מלאה? או מדינה כלשהי USA ?תודה לך Reza luke - שיחה 17:43, 16 באוגוסט 2014 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

לא בדיוק בעיה פשוט תשנו את הכמות אזרחים כבר הגענו ל-8,134,252 אזרחים מתחילת 2014 וכמות האוכלוסייה רשומה על מה שהיה בשנת 2012 דווח על ידי: 94.159.206.37 01:14, 29 באוגוסט 2014 (IDT)

כמות האוכלוסייה היא לא לפי 2012 אלא "לפי אתר ספר העובדות העולמי של ה-CIA האוכלוסייה איננה כוללת את תושבי יהודה ושומרון; לפי ירחון למ"ס אוכלוסיית ישראל מנתה 8,146,300 תושבים בסוף ינואר 2014". ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 07:02, 29 באוגוסט 2014 (IDT)


דיווח על טעות: אוכלוסייה בספטמבר 2014[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

ערב ראש השנה תשע"ה, רשות האוכלוסין וההגירה פרסמה נתונים רשמיים:

בישראל 8,904,373 אזרחים.

חדשות 2 http://www.mako.co.il/news-israel/local-q3_2014/q3_2014/Article-7d1fca903179841004.htm

מעריב http://www.maariv.co.il/news/new.aspx?pn6Vq=E&0r9VQ=GGDEL

וואלה! חדשות http://news.walla.co.il/?w=/90/2787186

צריך לעדכן בשפות השונות.

Yossimgim - שיחה 21:44, 21 בסטפמבר 2014 (IDT)

מספר התושבים נכון להיום הינו 8,904,373 נכון לערב ראש השנה

מקור:עפ"י נתונים ידיעות אחרונות דווח על ידי: ל 79.182.7.135 11:21, 22 בספטמבר 2014 (IDT)


יש גם חוסר חפיפה מוזר בין הערך העברי לאנגלי:

 • בערך העברי עדיין רשום 7 מיליון תשובים לפי הערכה של 2008 ככל הנראה.
 • בעוד שבערך האנגלי מצויין ש-7 המיליון הם קנסוס (census בעברית: מפקד תושבים) של 2008.
 • בנוסף בערך האנגלי מצויין ש-8 מיליון לפי הערכה של 2014.

יש הבדל שלא צריך להיות בין מה שנתפס בתור הערכה בלבד לבין מה שנחשב מפקד תושבים תקין (קנסוס) כשלמעשה אין בכך כל היגיון כי כל אחד מהסעיפים לעיל צמוד להערת שוליים משלו שמפנה לבדיוק אותו עמוד באתר ממשלתי של מדינת ישראל, עם אותו מסמך שהרובריקות בו פשוט מתעדכנות כל שנה מחדש.

Yossimgim - שיחה 19:03, 22 בסטפמבר 2014 (IDT)

ההערה על הערך האנגלי צריכה להתברר בדף בשיחה של הערך האנגלי. ב-2008 אכן היה מפקד האוכלוסין 2008 ומקובל להפריד בין מפקד להערכה. השאלה היא אם כן האם הקישור לאותו עמוד הוא בעייתי.
סטטיסטיקות של אוכלוסייה מתעדכנות בתבנית על פי ספר העובדות של ה-CIA, כך בכל המדינות וכך גם בישראל. בהערת השוליים יש איזכור לנתוני הלמ"ס, כרגע מופיע שם: "8,146,300 תושבים בסוף ינואר 2014" עם קישור לדו"ח רשמי. באתרי החדשות אין קישור לדו"ח רשמי ולכן לא ברור לי אם עדכון על פיהם יהיה שיפור של הערך. תמצא את הדוח הרשמי ותוכל לעדכן את הערת השוליים. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 08:08, 23 בספטמבר 2014 (IDT)
לפני שמישהו משנה, המספר 8.9 מליון הוא מספר אזרחי ישראל, כולל אלו שנמצאים בחו"ל כבר 30 שנה, ולא מספר האנשים שנמצאים בפועל בגבולות ישראל שהוא נמוך הרבה יותר, ולכן אין להשתמש בו בנוגע לגודל האוכלוסייה בישראל. בברכה, --איש המרק - שיחה 09:18, 23 בספטמבר 2014 (IDT)


דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

המדינה מכונה כמדינה יבודית ..:) נכון אך המדינה איננה מדינה ששוררים בה רק יהודים אלה ישראלים : ישראלים ערבים ישראלים יהודים וישראלים.. -- :) וכן תוכלו גם כך לצרף את אחוזי המאמינים שידוע.. טוב תודה יום טוב ץודה רבה :) love you תרמתי לכם..

מקור: דווח על ידי: 93.172.59.25 17:08, 7 בנובמבר 2014 (IST)דקדוקי עניות[עריכת קוד מקור]

העובדה, ששטח מדינת ישראל הוא בדיוק ה153 בעולם בגודלו, ביחס למדינות אחרות, היא עובדה חסרת כל חשיבות אנציקלופדית. לא צריך לציין עובדות כאלו בתבניות המדינה, למעט לגבי עשר המדינות הגדותות ביותר בעולם והעשר הקטנות ביותר בעולם. פשוט לא צריך למלא את הרובריקה הזו לגבי הרוב המוחץ של מדינות העולם. ציון העובדה, ש152 ממדינות העולם הן בעלות שטח גדול משלנו דומה לציון מספר המדינות, ששמן בגימטריה הוא בעל ערך גדול משלנו. מי, שהנתון הזה מעניין אותו, פשוט לא מבדיל בין עיקר לטפל.

מחקו זאת בבקשה.

תודה. 109.160.235.209 21:41, 8 בנובמבר 2014 (IST)

אפשרות אחרת היא לציין עשירונים בעניין השטח. דהיינו, לגבי רוב מדינות העולם, במקום משהו כמו "שטח, דירוג עולמי 153" לכתוב "שטח, דירוג עולמי, בעשירון השמיני". זה נותן מידע יחסי הרבה יותר מובן והרבה פחות קטנוני. 109.160.235.209 21:51, 8 בנובמבר 2014 (IST)

ערבים לאחר 1948[עריכת קוד מקור]

הנתון של מספר הערבים לאחר 1948 נכון אבל (למיטב זכרוני) מטעה, מכיוון שכמות לא מבוטלת של ערבים נוספה בעקבות הסכמי שביתת הנשק בשנת 1949. Tzafrir - שיחה 09:54, 19 בנובמבר 2014 (IST)

מפלגה "אנטי ציונית"[עריכת קוד מקור]

מת'נייט, איזו מפלגה מבין אלו המצוינות בקטגוריה "שמאל" (ולא בערבים) מוגדרת בצורה מובהקת, שאינה משתמעת לשתי פנים כ"אנטי ציונית" (לא פוסט ציונית) וכפרו פלסטינית בדרך כלל? אביעד‏ • שיחה 19:33, 27 בדצמבר 2014 (IST)

לא קראת את תקציר העריכה שלי. כתבתי שהאנטי-ציונות מתייחסת לתנועות השמאל הרדיקלי, קרא היטב את המשפט מהערך "לצדן יש בישראל תנועות שמאל רדיקליות פוסט-ציוניות שמאמינות כי הפתרון הרצוי לסכסוך שישראל נתונה בו הוא הקמת מדינה דו-לאומית בשטחי ישראל והרשות הפלסטינית או הפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה, ובדרך כלל הן בעלות אידאולוגיה אנטי-ציונית ופרו-פלסטינית."MathKnight (שיחה) 20:02, 27 בדצמבר 2014 (IST)
מקבל את זה שקיימות תנועות כאלה... אבל מנין הקביעה שרוב התנועות הן "אנטי ציוניות" - איזה תנועות כאלה מוגדרות בצורה בין סובייקטיבית? אביעד‏ • שיחה 22:32, 28 בדצמבר 2014 (IST)
רוב תנועות השמאל הרדיקלי הן אנטי-ציוניות, קרא בערכים עליהן. חוץ מזה, "פורום ארגוני השלום" ענה היום לשאלתך - "יהונתן ליספורום ארגוני השלום להרצוג: השם "המחנה הציוני" מדיר את ערביי ישראל, באתר הארץ, 29 בדצמבר 2014". ‏MathKnight-at-TAU שיחה 12:27, 29 בדצמבר 2014 (IST)
המקרה הזה לא מעיד על הכלל. צריך משהו יותר חזק כדי לקבוע ש"רוב תנועות השמאל הרדיקלי הן אנטי-ציוניות" - כלומר פועלות באופן מובהק נגד הציונות, ולא סתם פוסט-ציוניות - שמאמינות שתפקידה של הציונות תם. אביעד‏ • שיחה 14:01, 30 בדצמבר 2014 (IST)
בערך כתוב: "לצדן יש בישראל תנועות שמאל רדיקליות פוסט-ציוניות שמאמינות כי הפתרון הרצוי לסכסוך שישראל נתונה בו הוא הקמת מדינה דו-לאומית בשטחי ישראל והרשות הפלסטינית או הפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה, ובדרך כלל הן בעלות אידאולוגיה אנטי-ציונית".
מת'נייט, הכול מקובל עליי מלבד הקביעה ש"בדרך כלל הן בעלות אידאולוגיה אנטי-ציונית". א - מהו קריטריון להיותה של תנועה נגד הציונות (לא רק שאינה תומכת, או חושבת שעבר זמנה). ב - מדוע זה בדרך כלל. ג- זה דורש מקור. לא אחראי לכתוב דבר כזה ככה סתם. אביעד‏ • שיחה 12:36, 21 בינואר 2015 (IST)
עלינו להמנע משיפוט. הביטוי "אנטי-ציוני" אינו נייטרלי בהקשר זה. גילגמש שיחה 16:07, 21 בינואר 2015 (IST)
אם לא תהיה התייחסות לעניין, אמחק את החלק הבעייתי. אביעד‏ • שיחה 11:46, 23 בינואר 2015 (IST)
אפשר לשנות ל"רוב תנועות השמאל הרדיקלי הן פוסט-ציוניות ופרו-פלסטיניות", למרות שרובן גם מכריזות שהן מתנגדות לציונות. ‏MathKnight-at-TAU שיחה 13:17, 25 בינואר 2015 (IST)

המחנה הציוני נוסד- מצד שני לא ברור כמה זמן זה יחזיק רוצה להחכים - שיחה

דבר ראשון, אני מתנגד לשימוש במילה "רוב". ההגדרות הן מאוד אפורות, ולכן אם רוצים להגיד "רוב" ו"פרו-פלסטיניות" חייב להגדיר קריטריונים מדויקים, מה הופך תנועה לפוסט-ציונית, לפרו-פלסטינית, ולאנטי ציונית. לא הובאו כאן קריטריונים כאלה. לאחר מכן יש לבדוק האם מרבית התנועות שענו לקריטריונים של פוסט ציונית עונות גם לקריטריונים של פרו פלסטיניות ומתנגדות לציונית. ויש למצוא מקור כמובן. שום ציטוט כשלעצמו אינו מוכיח את אחד מאלה, אלא אם הוא בהקשר של הגדרה עצמית של התנועה. אביעד‏ • שיחה 17:12, 25 בינואר 2015 (IST)
בשביל זה נכתבו הערכים פוליטיקה של ישראל ושמאל רדיקלי בישראל. אין טעם לפתוח כל פעם מחדש את הדיון הזה ולשכפל אותו במספר ערכים. פסקת הפוליטיקה כאן היא תקציר של הערך פוליטיקה של ישראל ושם צריך להתנהל הדיון. ‏MathKnight-at-TAU שיחה 17:19, 25 בינואר 2015 (IST)
אם אתה טוען שיש תקדים בהחלטה שכזו שמצדדת בעמדתך באחד מערכי השיחות הערכים שהבאת, נא הבא אותם לכאן. הדיון מתנהל על פסקה שכתובה בערך הזה, ללא שום סימוכין, ולכן הדיון מתנהל בדף השיחה הזה. אביעד‏ • שיחה 09:28, 26 בינואר 2015 (IST)
אני לא מכיר שום תקדים כזה. הביטוי "פוסט ציוני" ו"אנטי ציוני" הוא בעייתי ומשמש פעמים רבות ככלי לניגוח פוליטי. עדיף לנו להתרחק מהפינות האלה ולשמור על נייטרליות. אני לא יודע אם מפלגה "פוסט ציונית" היא בהכרח גם "פרו-פלסטינית". אני לא מכיר תנועות רבות כאלה. עד כמה שידוע לי, רובן ככולן משתפות פעולה עם התנועות הערביות והן חברות באיגודים שלהם. אני באמת לא מומחה לעניין. בכל אופן, בהעדר קריטריונים ברורים, אני חושב שצריך להמנע מכל הדבר הזה. במיוחד נכון הדבר עכשיו בתקופת בחירות. גילגמש שיחה 10:26, 26 בינואר 2015 (IST)

האם נדרש תעתיק בערבית?[עריכת קוד מקור]

בישראל שתי שפות רישמיות - עברית וערבית (אנגלית היא לא שפה רשמית, וגם לא רוסית). ואולם, מרבית האוכלוסיה אינו מדבר בערבית, ואחוז ניכר מהקוראים של ויקיפדיה העברית אינו מדבר או קורא ערבית, וכך נוצר מצב שבו אחוז ניכר מהאוכלוסיה אינו יודע איך אומרים את אחד משני השמות הרשימיים של המדינה (ואינו יכול לקרוא אותו). לכן לדעתי חשוב כן לכתוב את התעתיק של השם לשפה העברית (שחזרתי את המחיקה של משתמש:Botend ואני פותח את הנושא לדיון הקהילה). דרור - שיחה 20:22, 3 בינואר 2015 (IST)

בהחלט יש מקום לתעתיק בערבית, ואיני רואה סיבה למה עלינו להשמיט את השם המקובל, בו למעלה ממיליון אזרחים קוראים למדינה. מדובר בתוכן רלוונטי לכל גולש בערך, אשר שומע את המונח באופן שוטף. ‏Lionster‏ • שיחה 20:27, 3 בינואר 2015 (IST)
השאלה אינה האם יש מקום לשמה של המדינה בערבית (دولة إسرائيل) אלא האם יש צורך בתעתוק העברי של השם (דַ‏וְלַת‏ אִסְרַאאִיל). אין מחלוקת על כך שיש להשאיר את השם בערבית, כי כפי שאמרת, מעל מיליון אזרחים קוראים כך למדינה. אני מניח שכמעט כל אותם מיליון האזרחים מסוגלים לקרוא את השם בערבית. כיצד זה שונה מרישום באותיות עבריות של "איך זה נשמע באנגלית"? הפתיח ייראה כך -
מְדִינַת יִשׂרָאֵלערבית: دولة إسرائيل; תעתיק: דַ‏וְלַת‏ אִסְרַאאִיל; באנגלית: State of Israel; תעתיק: סטייט אוף איזראל; בקיצור ישראל) היא מדינה במזרח התיכון.....
האם כך זה צריך להיראות? לטעמי לא. Botend - שיחה 20:38, 3 בינואר 2015 (IST)
אני עם Botendחיים 7שיחה • י"ב בטבת ה'תשע"ה • 20:46, 3 בינואר 2015 (IST)
Botend, ברור לי שהכוונה היא רק לתעתיק בעברית של המילה. הנקודה לטעמי היא שמדובר במונח שגור בשפת היום יום בישראל, וככזה, עדיף שגם אלו שלא בורכו בידיעת השפה הערבית יכירו את ההגייה שלו בעברית, לאור חשיבותו הציבורית ומאחר ובכל זאת מדובר בשפה רשמית במדינה. לגבי התעתיק באנגלית - קודם כל לא מדובר בשפה רשמית, שנית מרבית דוברי העברית מכירים את המונח ללא עוררין, ושלישית מספר הישראלים הדוברים אנגלית שפת אם בישראל בטל בשישים לעומת אלו הדוברים ערבית. כך שאני לא רואה פה דמיון מהותי בין שני המקרים. ‏Lionster‏ • שיחה 23:06, 5 בינואר 2015 (IST)
משתמש:Lionster, אם אנגלית אינה שפה רשמית - מדוע בכלל צריך לרשום אותה בפתיח? ומדוע לא רוסית? גם לשפה זו יש מעל מיליון דוברים בישראל. האם תפקידה של ויקיפדיה בעברית ללמד את הקוראים "מלים נבחרות בערבית"? ומדוע אנחנו לא מתעתקים את שמה של ירושלים? Botend - שיחה 20:23, 7 בינואר 2015 (IST)
הצעת פשרה: אולי התעתיק של השם בערבית יופיע כהערת שוליים? ‏ MathKnight (שיחה) 22:10, 7 בינואר 2015 (IST)
ראיתי כי גם בערכים נוספים (כדוגמת יפו, שכם, חברון) יש תעתיק ערבי. הנושא חורג מגבולות דף השיחה הזה. אם הנושא חשוב מספיק למישהו, יש לפתוח דיון עקרוני יותר במזנון. אני לא די נחרץ בעמדתי, והנושא לא חשוב לי מספיק כדי לעשות זאת בזמן המוגבל שיש לי להשקיע כאן כרגע. Botend - שיחה 12:18, 8 בינואר 2015 (IST)

אוכלוסיית ישראל[עריכת קוד מקור]

יש לעדכן את אוכלוסיית ישראל בתבנית הערך. כבר מחודש מאי 2014 אוכלוסיית ישראל הוערכה כ-8,180,000 עפ"י נתוני הלמ"ס. בכל הערכים של ישראל בשפות השונות של ויקיפדיה אוכלוסיית ישראל כבר הרבה מעבר ל-8 מיליון. --Enlieretzhacheret - שיחה 15:44, 9 בינואר 2015 (IST)

יש שם הערה: "לפי אתר ספר העובדות העולמי של ה-CIA האוכלוסייה איננה כוללת את תושבי יהודה ושומרון; לפי ירחון למ"ס אוכלוסיית ישראל מנתה 8,146,300 תושבים בסוף ינואר 2014

^ דירוג תמ"ג - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-5 באפריל". בורה בורה - שיחה 03:50, 19 בינואר 2015 (IST)

תלג לנפש[עריכת קוד מקור]

לפי שנתון המידע האחרון של האקונומיסט לקראת שנת 2015, ישראל כבר הגיעה ל $40620 GDP per Capita מה שממקם אותה במקום 17 בעולם. שמירה - שיחה 16:43, 4 בפברואר 2015 (IST)

אנחנו מסתמכים על נתונים רשמיים ולא דיווחים עיתונאיים בפרטים כאלה. גילגמש שיחה 20:03, 4 בפברואר 2015 (IST)

שפה רשמית[עריכת קוד מקור]

[file:///C:/Users/Chagai/Downloads/%D7%90%D7%9C%D7%9B%D7%A1%20%D7%99%D7%A2%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A1%D7%95%D7%9F%20-%20%D7%A9%D7%90%D7%9C%D7%AA%20%D7%94%D7%A9%D7%A4%D7%94%20%20%D7%9E%D7%A8%D7%A5%202014%20(1)%20(1)%20(1).pdf בקובץ זה רשום בעמוד 4] כי:

"העברית כשפת המדינה העיקרית והערבית כשפה רשמית שנייה

בישראל, מעמד השפה העברית לא הוסדר עד עכשיו בחוק יסוד או בחוק כולל המוקדש לנושא זה. קיימות הוראות שונות בחקיקה – "דבר המלך במועצתו על ארץ ישראל" המנדטורי וכן שורה של חוקים ישראלים המתייחסים להיבטים ספציפיים של הנושא – ובפסיקה, ונושאים רבים הם עניין לנוהג מקובל. כל המרכיבים האלה מצטרפים לכדי תמונה מורכבת, אך קוהרנטית למדי. תמונה זה עולה בקנה אחד עם הגדרת המדינה המופיעה בחוקי היסוד הקיימים – מדינה יהודית ודמוקרטית."

[www.knesset.gov.il/privatelaw/data/.../1088.rtf בקובץ זה] יש הצעת חוק שמבקשת לקבוע כי:

השפות של מדינת ישראל: 2. (א) השפה העברית היא השפה הרשמית.

(ב) השפה הערבית, השפה האנגלית והשפה הרוסית הן השפות המשניות.

אבל למיטב הבנץי היא לא התקבלה. משתמש:עידו, תוכל לפרט.

משום כך, אני מבהיר זאת במקום בערך. בורה בורה - שיחה 18:03, 13 בפברואר 2015 (IST)

האם אנגלית היא שפה רשמית?[עריכת קוד מקור]

העברה משיחת משתמש:מחסל האגדות:

מדינית ישראל עדיין נהוג החוק מ1922 (דבר המלך במועצה) שלפיו השפות הרשמיות בישראל הם אנגלית, עברית וערבית. חוק זה לא בוטל פורמלית ולכן תקף גם היום. Corvus,(שיחה) 17:45, 13 בפברואר 2015 (IST)

מתוך מדיניות לשונית בישראל
"מכלל החוקים ומפסיקת בג"ץ עולה כי לישראל שתי שפות רשמיות עיקריות: עברית וערבית. השפות הרשמיות אינן שוות-מעמד - השפה העברית היא השפה העיקרית שבה נעשית רוב עבודת הרשויות, ויש לה עדיפות על-פני הערבית."
שתי שפות רשמיות עיקריות וזה משהו שעולה מפסיקת בג"ץ כלומר סוג של מסקנה. הערך צריך להכיל מידע אנציקלופדי דה-יורה. שפה רשמית זה לא משהו שעורכי ויקיפדיה מחליטים על סמך החלטה רגעית. זה משהו פורמלי בחוק. Corvus,(שיחה) 18:04, 13 בפברואר 2015 (IST)
אתה אומר בדיוק מה שאני אומר. אין חוק שמגדיר מהי השפה הרשמית במדינה אלא פועל יוצא של כל מיני תקנות ופסיקות. האם זה רשמי? לא יודע. הטענה שלך שדבר המלך במועצה תקף, אינה עולה בקנה אחד עם הכתוב בערך, "עם הקמת מדינת ישראל הוכנס תיקון בחוק המבטל את החובה להשתמש בשפה האנגלית ואת העדיפות המשפטית שלה. מבחינה מעשית הפכה העברית לשפה הרשמית העיקרית, בעוד הערבית משמשת כשפה נוספת בחלק מהפרסומים הרשמיים, וכמו כן מותר להשתמש בה בנאומים בכנסת או בפניות לרשויות." יש לך סימוכין שהחוק לא בוטל בתיקון? בורה בורה - שיחה 18:17, 13 בפברואר 2015 (IST)
אוקי. כנראה שאני טועה. חיפוש קצר מצא את פקודת סדרי השלטון והמשפט, סעיף 15 שלמעשה ביטל את מעמד האנגלית כשפה רשמית. אני חוזר בי. הייתי בטוח שחוק זה הוא עוד שרך עודף של חוקים שלא ביטלו בזמן. Corvus,(שיחה) 18:30, 13 בפברואר 2015 (IST)

ראש המדינה[עריכת קוד מקור]

שלום רב!

רציתי לשאול, למה ראש מדינת ישראל הוא הנשיא ולא ראש הממשלה?

הרי לנשיא מדינת ישראל ישנן רק סמכויות סמליות בלבד, שכן כיצד ייתכן הדבר והוא למעשה ראש מדינת ישראל?

H.A.06 - שיחה 18:12, 17 בפברואר 2015 (IST)

כי אחת מהסמכויות הסמליות של נשיא המדינה היא להיות מוגדר כראש המדינה, למרות שמי שמנהל את המדינה בפועל הוא היועץ המשפטי לממשלה. ‏ MathKnight (שיחה) 18:24, 17 בפברואר 2015 (IST)
זו כמובן בדיחה...Face-smile.svg מי שמנהל את המדינה הוא ראש ממשלת ישראל. בורה בורה - שיחה 18:28, 17 בפברואר 2015 (IST)
אז מי למעשה החליט שהוא יהיה ראש מדינה? זה כתוב בספר החוקים? H.A.06 - שיחה 18:32, 17 בפברואר 2015 (IST)
הוא מוגדר ראש המדינה(וכן זה רשום בחוק יסוד), מכיוון שהוא אמור להיות נטול פוליטיקה ומקובל על כולם, בניגוד לראש ממשלה שנבחר בצורת פוליטית. אבל כאמור בפועל מי שמנהל את המדינה זה היועץ המשפטי לממשלה. וזאת לא בדיחה ירח אפל - שיחה 18:48, 17 בפברואר 2015 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

רשמתם שהצטדיון הלאומי הוא רמת גן אבל כבר לפני שנה סמי עופר הפך להיות האיצטדיון הלאומי אם אתם יכולים לתקן את זה כי זה מאוד מבלבל תודה רבה

מקור: דווח על ידי: תו-תומר 5.29.46.93 21:07, 24 בפברואר 2015 (IST)

תודה. לא ברור מי קובע מהו האיצטדיון הלאומי. Nachum - שיחה 15:40, 25 בפברואר 2015 (IST)
מתייג את XX-59-40 ששיחזר עריכה קשורה בערך ישראל ואת מחסל האגדות שהוסיף לערך אצטדיון רמת גן את תאריך סיום תפקידו כאצטדיון לאומי (2014). נראה מהערך שם שההגדרה כאצטדיון לאומי מבוססת על היותו אצטדיון הבית של נבחרת ישראל בכדורגל, בערך על הנבחרת מופיעים כיום שני אצטדיונים כאצדטיוני בית: טדי וסמי עופר.
מתייג גם את עמרי שמתעסק בערכי כדורגל. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 20:29, 26 בפברואר 2015 (IST)
למיטב ידיעתי, בחודשים האחרונים התואר "אצטדיון לאומי" לא משויך לאצטדיון מסוים. נבחרת ישראל מקיימת משחקים בטדי-ירושלים ובסמי-חיפה. שחזרתי כי המידע שרוב המשחקים נערכו ברמת גן הוא נכון. ייקח עוד הרבה שנים עד שהנתון הזה ישתנה. • איקס איקס - שיחה 21:29, 26 בפברואר 2015 (IST)
אכן אצטדיון ר"ג לא משמש יותר כמגרש הביתי של נבחרת ישראל. מאז 2014 מונהגת שיטת רוטציה בין אצטדיון סמי עופר לבין אצטדיון טדי, כאשר במשחקים משחקים פחות אטרקטיביים מבחינת כמות קהל עשויים להתקיים בנתניה, בלומפילד, פ"ת או ב"ש החדש. אפשר לציין "האצטדיון הלאומי ברמת גן, בו נערכו רוב משחקי נבחרת ישראל בכדורגל עד לשנת 2013". עמרישיחה 11:31, 27 בפברואר 2015 (IST)


דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

מספר האוכלסייה אינו נכון דווח על ידי: 79.176.99.14 13:38, 20 במרץ 2015 (IST)

מספר האוכלוסייה אינו ידוע ומשתנה כל יום. פה מקובל להשתמש בהערכות של ה-CIA לגבי אוכלוסיות של מדינות.
בהערה 5 העניין מוסבר: "לפי אתר ספר העובדות העולמי של ה-CIA האוכלוסייה איננה כוללת את תושבי יהודה ושומרון; לפי ירחון למ"ס אוכלוסיית ישראל מנתה 8,146,300 תושבים בסוף ינואר 2014". ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 15:21, 20 במרץ 2015 (IST)


תוחלת החיים[עריכת קוד מקור]

עניין תוחלת החיים צריך, לדעתי, כותרת משלו (מלבד הכותרת בריאות) ופירוט צמוד למשבצת "אוכלוסיה לפי גילאים" שבטבלת הזהות. 84.95.229.31 18:48, 20 במרץ 2015 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

אולמרט אינו נאשם "לכאורה" בפרשות שחיתות אלא בוודאי דווח על ידי: nitisarug 95.86.84.94 17:57, 8 באפריל 2015 (IDT)

הסרתי את המילה "לכאורה". דוד שי - שיחה 20:58, 8 באפריל 2015 (IDT)


בקיצור "ישראל" ?[עריכת קוד מקור]

מה זה הדבר ההזוי הזה. האם על אותו משקל אפשר לכתוב בערך 'הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד' - בקיצור, אנגליה ? אבקש לעדכן את הערך ולבטל את המילים 'בקיצור ישראל'. תודה וחג פסח שמח. 79.182.148.138 15:07, 9 באפריל 2015 (IDT)

"ישראל" זה קיצור מ"מדינת ישראל" שזה השם הרשמי. אני מניח שהקיצור מ"הממלכה המאוחדת שבריטניה הגדולה וצפון אירלנד היא "הממלכה המאוחדת" ולא "אנגליה". גילגמש שיחה 15:44, 9 באפריל 2015 (IDT)
אוקי, אם כך, אני מבינה שתסכים שאערוך את הערך הנ"ל וארשום שם: 'בקיצור, הממלכה המאוחדת'. ועל הדרך בעוד כמה שמות של מדינות. אם לא - אז מדוע מדינת ישראל יוצאת דופן ? או שלכולם או שלאף אחד. דין אחד לכל, הלא כן? תודה על התייחסותך. 79.182.148.138 16:02, 9 באפריל 2015 (IDT)
'ארצות הברית של אמריקה', בקיצור ארה"ב; האיחוד האירופי, בקיצור 'אירו', 'הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בקיצור קונגו...
כן, למה לא. אם הקיצור אכן מקובל. אף פעם לא שמעתי שקוראים לאיחוד "אירו" וארה"ב זה לא קיצור, אלא ראשית תיבות. גילגמש שיחה 00:46, 10 באפריל 2015 (IDT)
לא בטוח ש"מדינת ישראל" זה השם הרשמי (על פני "ישראל"). בפסקה ישראל#שם המדינה אין בהירות בנושא הזה ובסמל המדינה מופיע רק השם "ישראל". גם לדעתי מיותר לציין "בקיצור: ישראל".. Ben tetuan - שיחה 00:51, 10 באפריל 2015 (IDT)
תודה Ben tetuan, שמחתי שהצטרפת. אז עכשיו יש לנו רוב 2 מול אחד. לכן, אבקש ממי שמוסמך לכך לעדכן את הערך, ולהוריד את הביטוי המיותר ולדעתי גם המאוד מעליב 'בקיצור, ישראל' (היות ואינני יכולה לעשות את זה בעצמי כי הגישה לעריכה חסומה). תודה ולילה טוב79.182.148.138 01:24, 10 באפריל 2015 (IDT)(אגב, אני שוקלת להירשם בויקיפדיה בכינוי 'בקיצור, קונגו'...)
לצערי, ספירת הקולות בדף שיחה לא עובדת כך. סופרים קולות רק בסוף הדיון ורק כאלה שיש להם זכות הצבעה. כמו שאמרתי לך, יש יתרונות לרישום :)
לגופו של עניין, אני לא מאוד איתן בדעתי לגבי הסוגיה הזאת אז ככה שאם לא יהיו תגובות נוספות, לא אתנגד לשינוי. גילגמש שיחה 05:50, 10 באפריל 2015 (IDT)
גילגמש שלום, איך יודעים מתי מסתיים הדיון? האם יש הגבלת זמן? בכל אופן, תודה רבה על התייחסותך. אשמח אם יבוצע השינוי. 79.182.148.138 15:04, 10 באפריל 2015 (IDT)
אין גבול מוגדר לדיון. באופן עקרוני נהוג לראות בהעדר תגובות חדשות סוף לדיון. גילגמש שיחה 15:09, 10 באפריל 2015 (IDT)
יפה. ראיתי שביטלת את הקיצור. תודה וחג שמח.79.182.148.138 16:20, 10 באפריל 2015 (IDT)

נשק[עריכת קוד מקור]

אני חושב שמוטב להסיר את פרק ישראל#נשק - הערך מאוד ארוך וההסבר על ציוד ונשק שנמצא בשימוש שירותי הבטחון או מפותח בארץ אין מקומו בערך שעוסק במדינה. ערן - שיחה 11:59, 9 במאי 2015 (IDT)

תומך. כדאי להעביר לערך מערכת הביטחון הישראלית. גילגמש שיחה 12:29, 9 במאי 2015 (IDT)
גילגמש , אני לא חושב שזה מתאים לערך הנ"ל שעוסק יותר במבנה הארגוני של מערכת הביטחון, אלא לצבא הגנה לישראל#אמצעי הלחימה בצה"ל או לערך המורחב אמצעי הלחימה של צה"ל. ערן - שיחה 07:29, 10 במאי 2015 (IDT)
צודק. עדיף להעביר לערך המורחב "אמצעי הלחימה של צה"ל". גילגמש שיחה 07:41, 10 במאי 2015 (IDT)

ראש המדינה 2[עריכת קוד מקור]

כיצד יכול להיות שראש המדינה מוגדר כנשיא, כאשר ראש הראשות המבצעת הוא ראש הממשלה?

ראה דיון ב#ראש המדינה. ‏MathKnight-at-TAU שיחה 13:11, 14 במאי 2015 (IDT)

עדכון תמ"ג[עריכת קוד מקור]

לא יודע מי אחראי על עידכון התמ"ג, אבל הוא לא מעודכן. על פי דוח של הבנק העולמי שמעודכן לאפריל 2015, התמ"ג של ישראל הגיע ב-2013, ל-290 מיליארד דולר. מקום 37 בדירוג העולמי[18]. --אפי ב.התחברו ל♥ • 00:26, 31 במאי 2015 (IDT)

תריך לערוך וגם כמות האוכלוסייה[עריכת קוד מקור]

דוד 474 - שיחה 15:00, 1 ביולי 2015 (IDT)

מעדכנים את הנתונים האלה על סמך פרסומים רשמיים של הרשויות. גילגמש שיחה 15:03, 1 ביולי 2015 (IDT)

שאלות לגבי אוכלוסייה ותמ"ג[עריכת קוד מקור]

שלום,

ברצוני להעלות שתי שאלות שתפסו את צומת ליבי.

שאלה ראשונה: מדוע אנחנו מסתמכים על נתוני "ספר העובדות של ה-CIA" במקום על נתוני הלמ"ס בנושא האוכלוסייה בישראל(שאם אני מבין נכון, נתוני ה-CIA לא כוללים את המתנחלים ביהודה ושומרון, שמעבר למחלוקות פוליטיות אני חושב שאף אחד לא יכול לטעון ברצינות שהם לא צריכים להיחשב כאזרחים ישראלים בערך אנציקלופדי)? הרי אפילו ויקיפדיה האנגלית משתמשת בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שעד כמה שידוע לי נחשבת לאמינה מאוד, אז מדוע אנחנו לא? בנוסף, גם על פי ספר העובדות של ה-CIA(המקור של נתוני האוכלוסייה בערך הזה) אוכלוסיית ישראל עומדת על 8.146 מיליון ולא 7.821 מיליון. האם אני מפספס משהו?


שאלה שנייה: אני לא ממש מבין בכלכלה, לכן רציתי לשאול: מדוע אנחנו מסתמכים בנושא התמ"ג של מדינת ישראל על ספר העובדות של ה-CIA, בעוד שהויקפידיה האנגלית משתמשת בנתוני קרן המטבע הבין-לאומית? האם יש בסיס לטעון שאחד מן המקורות אמין יותר? ואם לא, אולי כדאי להציג את כל המקורות השונים (כפי שלמשל נעשה כשמציגים את כמות האבדות הפלסטיניות במלחמות השונות של העשור האחרון)? מהבחינה הזו אולי גם אפשר להציג את נתוני האקונומיסט, שעל פיו התוצר לנפש של ישראל כבר עבר את רף ה-40 אלף דולר. http://www.economist.com/news/21632198-israel

בתודה מראש! גלעד.

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בתמונה עם לוחמי הימ"מ,מי האיש במדים ומה תפקידו? דווח על ידי: מתניה סעיד 213.151.56.140 16:17, 22 ביולי 2015 (IDT)

מפכ"ל משטרת ישראל יוחנן דנינו. ‏MathKnight-at-TAU שיחה 16:19, 22 ביולי 2015 (IDT)


נופים אופיינים לארץ ישראל - מצפון לדרום[עריכת קוד מקור]

שלום. האם אין איזו בעיה בתמונות? אינני רואה תמונות במסך של <<נופים אופיינים לארץ ישראל - מצפון לדרום >>, האם מישהו יכול לתקן זאת? בכבוד, רפאל גורי Rafael Guri - שיחה 13:42, 8 באוגוסט 2015 (IDT)

אין בעיה, אצלי עובד. כנראה שאתה צריך להוריד איזה תוסף מסויים. FireSky - שיחה 02:16, 9 באוגוסט 2015 (IDT)

הר מושלג כתמונה ראשונה בנופים המייצגים?[עריכת קוד מקור]

אמנם החרמון בידינו, ואמנם התמונות מסודרות "מצפון לדרום", אבל קצת משונה שהתמונה המייצגת הראשונה של נוף טיפוסי בארצנו היא של הר מושלג. אולי אפשר לוותר על "מצפון לדרום" לשם יצירת רושם מדויק יותר? 16:08, 25 באוגוסט 2015 (IDT)

הר החרמון הוא נוף טיפוסי ברמת הגולן. שלג הוא לא נדיר במדינת ישראל. בישראל יש עשרות נופים טיפוסיים שונים, היא לא מורכבת מאחד שמייצג אותה. FireSky - שיחה 19:20, 25 באוגוסט 2015 (IDT)
יצרתי תמונת שער שהיא קולאז' של 3 נופים אופיינים. ‏ MathKnight (שיחה) 20:25, 25 באוגוסט 2015 (IDT)

טעות קטנטנה[עריכת קוד מקור]

אמנם רשמתם שהמשטר הוא "דמוקרטיה פרלמנטרית" אך קיימת טעות קטנה בראש המדינה: ראש המדינה הוא "ראש ממשלה" ולא "נשיא" 79.176.38.29 22:15, 23 בספטמבר 2015 (IDT)

שלום, בפועל את/ה צודק/ת, אולם על-פי חוק (חוק יסוד: נשיא המדינה) : "מעמד - בראש המדינה עומד נשיא". איתי - שיחה 22:23, 23 בספטמבר 2015 (IDT)
ראה דיון ב#ראש המדינה. ‏ MathKnight (שיחה) 22:31, 23 בספטמבר 2015 (IDT)

להשיב את מפת המדינה החוקית[עריכת קוד מקור]

נראה שלאומן שאפילו לא יודע לערוך בויקפדיה החליף את מפת המדינה במפה בה כלולים שטחים שע"פ חוקי מדינת ישראל אינם ריבוניים לה דוגמת יו"ש ועזה. אני מבקש להחליף את זה לתמונה בה כלולים אך שטחיה הריבוניים של מדינת ישראל (על פי חוקיה) ולא משאלת לבם של לאומניים חסרי תקנה (הייתה בעבר מפה שכללה את רמת הגולן) (אלע' - שיחה 20:38, 30 בספטמבר 2015 (IDT))

המפה לא הוחלפה אלא הוספה כמפה נוספת. מבדיקה בהיסטוריית הערך אני רואה שאכן הייתה עד לפני כמה חודשים מפה אחרת, מאוזנת יותר. אחליף ביניהן. --Evhap - שיחה 11:40, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
אין להשתמש בוויקיפדיה לשינוי המציאות. כל עוד ממשלת ישראל לא טוענת לבעלות על השטחים המוחזקים על ידה ביהודה ושומרון, בוודאי ובוודאי שאל לנו לעשות זאת במקומה. גילגמש שיחה 11:44, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

שטחה של ישראל הוא 22072 ולא 20770 דווח על ידי: שגיא פוטש 37.142.68.116 20:53, 17 באוקטובר 2015 (IDT)

הנתון מבוסס, כמו נתונים ברוב ערכי המדינות, על מידע מאתר ה-CIA. אני מניח שההבדלים בין המספרים השונים קשורים למחלוקות לגבי גבולות מדינת ישראל. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 21:16, 17 באוקטובר 2015 (IDT)
אם כך, כדאי לציין מה נכלל בנתון: האם רמת הגולן נכללת? האם מזרח ירושלים נכללת? דוד שי - שיחה 23:44, 17 באוקטובר 2015 (IDT)
ההערה (3) מתייחסת לזה, הלמ"ס מכלילים את מזרח ירושלים ורמת הגולן ולפיהם השטח 22,072. ה-CIA לא מכליל את שני השטחים הנ"ל ולכן לפיו השטח הוא 20,770. כרגע ההערה מתייחסת למצב בו בתבנית מופיעים נתוני הלמ"ס. פניתי למפעיל הבוט, DMY, בבקשה לשנות את תבנית:נתוני מדינות/ישראל כך שהמידע יהיה עקבי. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 00:07, 18 באוקטובר 2015 (IDT)
כיוון שמפעיל הבוט בחופשה שיניתי את ההערה בעצמי. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 21:37, 20 באוקטובר 2015 (IDT)


למה בויקיפדיה האנגלית ישראל במקום ה-25 בתמ"ג לנפש ובויקיפדיה העברית היא נמצאת במקום ה-55?[עריכת קוד מקור]

למה בויקיפדיה האנגלית ישראל במקום ה-25 בתמ"ג לנפש ובויקיפדיה העברית היא נמצאת במקום ה-55?

כי ויקיפדיה בישראל יש יותר אג'נדה פוליטית כשזה מגיע להחלטות שיכולות לגרום למדינת ישראל להראות טוב, חס וחלילה.
ויקיפדיה באנגלית הולכת לפי קרן המטבע הבינלאומית (IMF) שהיא הרבה יותר מקיפה וחשובה, בעוד שויקיפדיה הישראלית הולכים לפי ספר העובדות העולמי (CIA) שהוא לא ממש מכריע כי זה בעצם שייך רק לארה"ב.


הבהאים[עריכת קוד מקור]

למה הבהאים שמכרז הדת העולמי שלהם נמצא בחיפה לא מוזכרים בפרק הדתות? Tamarnet - שיחה 17:38, 22 בינואר 2016 (IST)

עץ רשמי וכלב רשמי[עריכת קוד מקור]

מי קבע שכלב כנעני הוא הכלב הלאומי של המדינה וכך גם עץ הזית? מת'נייט, יש לך במקרה מושג? אביעד‏ • שיחה 01:49, 2 בפברואר 2016 (IST)

גם הרבה דברים שם מיותרים. חיים נחמן ביאליק נקרא "המשורר הלאומי" לפני קום המדינה. זה לא שהוא "סמל המדינה". גם עניין הציפור הלאומית (בלי קשר לעוול המשווע שבגללו נבחרה הדיכיפת ולא הסיקסק) והפרח הלאומי היו תחרויות שארגן גוף וולונטרי למטרה של הגברת המודעות לטבע. זה לא התיימר לקבוע סמל לאומי. צריך להשאיר פה רק את ההמנון, הדגל, והסמל. emanשיחה 02:08, 2 בפברואר 2016 (IST)
אם זה המצב, צריך למחוק את המידע הזה. הוא מטעה את הקוראים. גילגמש שיחה 06:19, 2 בפברואר 2016 (IST)
העפתי, שגוי. תוספת של משתמש:מוסקטטין מלפני כחודש. ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 06:23, 2 בפברואר 2016 (IST)
צריך לבדוק עריכות נוספות של משתמש זה. גילגמש שיחה 06:25, 2 בפברואר 2016 (IST)

הצעת הסרה מהמומלצים[עריכת קוד מקור]

Article blue.svg ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

הערך חשוב מאוד, אך הוא אינו עומד בקריטריונים הנוכחיים של המומלצים. אמנם יש סימוכין, אך יש עדיין רוב הערך ללא מקורות. כדי שערך שנצפה כל כך הרבה ונערך כל כך הרבה יהיה, עליו לעמוד בקריטריונים הגבוהים ביותר ולהתמיד בהם.

בחלק על כלככלת ישראל יש מספיק מקורות לטעמי, אבל בחלק על יחסי החוץ ממש לא. כך גם בצבא וביטחון, דת ועוד. עד שמישהו לא ירים את הכפפה, אין מקומו של הערך במומלצים.

Symbol support vote.svg בעד הסרה. אביעד‏ • שיחה 09:49, 3 בפברואר 2016 (IST)

 • Symbol oppose vote.svg נגד יש ערכים מורחבים ומקורות בערכים המורחבים. שאלת מומלצות של ערך לא מסתכמת בכמה הערות שוליים יש. ‏MathKnight-at-TAU שיחה 13:01, 3 בפברואר 2016 (IST)
אמנם יש ערכים מורחבים ויש בהם מקורות אבל זה לא מספיק. שאלת ההמלצה לא מסתכמת בכמות הערות השוליים, אבל העדר הערות השוליים זאת עילה ראשונה במעלה להסרת המלצה. מאות ערכים הוסרו מרשימת ההמלצה בגלל סיבה זו והיד עוד נטויה. חולשת מקורות היא פגיעה חמורה באמינות הערך ויש לטפל בכך. גילגמש שיחה 14:12, 3 בפברואר 2016 (IST)
אני מסכים עם מת'נייט, המקורות בערכים המורחבים. אין בערך אף דרישת מקור. יואב נכטיילרשיחה 17:03, 12 בפברואר 2016 (IST)
היתי יכול, אולי, לקבל את הטענה הזאת אילו הערכים המורחבים היו כולם מומלצים ושופעי מקורות. זה לא המצב. יתרה מכך, ככל שעולה חשיבותו של ערך מסוים, כך עולה גם הצורך במקורות איכותיים יותר. דווקא בערך זה, שהוא אחד החשובים ביותר בוויקיפדייתנו, ראוי להחמיר יותר מאשר בערכים אחרים. גילגמש שיחה 19:08, 12 בפברואר 2016 (IST)

ארחיב את הדיון. מעבר לסוגיית המקורות, שהיא חמורה בעיני, הערך לא בנוי כמו שצריך. אתייחס למשל לפרק "תרבות ישראלית" הפרק כולל מבוא ארוך למדי (ללא כותרת משנה), פרק משנה "ספורט" ופרק משנה "תקשורת" משום מה הפרק לא כולל את הפרק "סמלים" שמופיע מסיבה לא ברורה בראש הערך באופן עצמאי. לא ברור מדוע נרדש דיון נרחב כל כך בסמלי המדינה בערך הראשי. בל נשכח - מדובר בערך גדול למדי - כמעט 170K על כן קיצוץ הערך על ידי העברת המידע לערכים אחרים יכול להועיל. לכן, אני מציע לאחד את הפרק הראשון (המדינה ערכיה וסמליה) עם פרק 10 (תרבות). לצערי, פעולה זו לא תספיק. הפרק "תרבות" לא מכסה את התרבות הישראלית. חסר פירוט לגבי אומניות הבמה, שירה, ספרות ועוד. הערך המורחב "תרבות ישראלית" לא מצליח לעמוד במשימה ויש בו תבנית השלמה. זה מצב בעייתי לערך מומלץ שאחד מעמודי הטווח החשובים שלו דורש השלמה. גרוע מכך בערך "תרבות ישראלית" אין אף הערת שוליים. (זה במענה לטענה כאילו יש הערות שוליים בערכים המורחבים ולכן אין צורך בהערות שוליים בערך הראשי). בפרק "תרבות" יש הערת שוליים בודדת וזה כמובן לא מספיק.

גם פרקים אחרים לוקים חסר. למשל: פרק הכלכלה. הפרק נראה גדול ומפותח, אבל קריאה מדוקדקת מעלה שהוא מתייחס רק לעשור האחרון. זה לא צורת עבודה נכונה. הפרק צריך לתת סקירה קצרה על כל תולדות הכלכלה הישראלית ואת הפירוט הקיים כעת ראוי לעשות בערך המורחב.

אף על פי שהתייחסתי לשני פרקים בלבד, בעיות דומות קיימות בפרקים נוספים. זהו ערך חשוב וראוי להחמיר בדרישות שלנו מערך כזה. ערך על ישראל צריך להיות מומלץ באמת ולא רק להציג את התגית כקישוט חסר ערך ממשי לקורא. גילגמש שיחה 07:58, 20 בפברואר 2016 (IST)

אני מסכים עם רוב הנקודות של גילגמש, למעט פרק הכלכלה שלטעמי לגיטימי שיתמקד בעיקר בכלכלה העכשווית, וישאיר את העיסוק ההיסטורי לערך המורחב. בערך מופיעות גם טענות שכנראה אינן נכונות יותר ושממילא מצריכות ביסוס, או מידע אל עדכני:
 • האם תוכנית הגרעין האיראנית נחשבת כעת כאחד האיומים החמורים לאחר הסכם הגרעין - יכול להיות, אבל מצריך ביסוס. כמו כן חסרה התייחסות לאיומים חדשים של ארגוני טרור בינלאומי
 • "רוב המנהיגים הפוליטיים וראשי הממשלה הם אנשי צבא בכירים לשעבר או בעלי קשר חזק לביטחון" - זה כנראה לא נכון למנהיגים דהיום. בכל מקרה זה מצריך ביסוס.
ערן - שיחה 10:12, 20 בפברואר 2016 (IST)
אפשר היה לקבל את הטענה שלך, ערן, לגבי פרק הכלכלה אילו הערך המורחב "כלכלת ישראל" היה עומד במשימה (היה מומלץ בעצמו או קרוב לכך) הערך ההוא רחוק מכך. הוא מתאר באופן כרונולוגי את התפתחות הכלכלה הישראלית אך כושל במשימתו העיקרית: הוא לא מסביר כיצד מדינה בפינה נידחת בגלובוס, מוקפת אויבים עם משאבים טבעיים הכוללים בעיקר תפוזים הצליחה להגיע לתל"ג לנפש הדומה למקובל במדינות אירופה המערבית. גם הפרק שלנו פה לא מצליח לענות על השאלה המרכזית הזאת.
בנוסף, אני כמובן מסכים לנקודות נוספות שציינת פה. גילגמש שיחה 14:47, 21 בפברואר 2016 (IST)


חוק השם "מדינת ישראל" נתקבל היום בכנסת. נא לעדכן. לא ניתן לעדכן מהערך עצמו[עריכת קוד מקור]

שמה הרשמי של המדינה הוא: "מדינת ישראל". הכנסת אישרה היום את הצעת החוק שהגיש ח"כ אורן חזן לתיקון השם. השם הרשמי התווסף ל"חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה, תש"ט-1949". מקור: https://www.0404.co.il/#/home.html אנא עדכנו בהתאם. תודה. 109.67.1.109 20:51, 7 במרץ 2016 (IST) גילגמש - בקיצור, ישראל, שייך כבר להיסטוריה....:) והפעם, רשמית !

שמה הרשמי של המדינה הוא "ישראל", כך בנוסח הסופי של הצעת החוק. עם פרסום החוק בספר החוקים הוא ייכנס לתוקף ונוכל לתקן את הערך. דוד שי - שיחה 07:30, 8 במרץ 2016 (IST)

בחוק כתוב " השם "ישראל" כפי שמועצת העם הכריזה עליו ביום ה'באייר התש"ח (14 במאי 1948) כעל שם המדינה." בהכרזת העצמאות (המדוברת) הניסוח הוא "אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל." וכך היא מכונה גם בהמשך ההכרזה. מהפרסומים על החוק לא ניכרת הבדלה בין "ישראל" ל"מדינת ישראל" אלא נראה כאילו הכוונה היא בסך הכל לתקן לאקונה ששם המדינה לא מוגדר בספר החוקים. גם בדברי ההסבר נכתב: "המדובר בהגדרת שמה של מדינת ישראל בחוק רשמי. באין חוק ישראלי המגדיר באופן פורמלי את שמה של מדינת ישראל" יש לי סברה חזקה שהפרשנות כאילו המדינה שינתה את שמה היא מרחיקת לכת. --Nngnna - שיחה 15:26, 24 במרץ 2016 (IST)

אני מסכים שאין מקום לפרשנות שהמדינה שינתה את שמה. שמה היה "ישראל" וממשיך להיות כזה. דוד שי - שיחה 17:07, 24 במרץ 2016 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בערך "בריאות" כתוב: "מערכת הבריאות הישראלית דורגה רביעית ביעילותה.‏" ניתן להוסיף שהיא אחרי הונג קונג, סינגפור יפן. וישראל עקפה בין היתר את המדינות: איטליה - 6 אוסטרליה - 7 בריטניה - 14 צרפת - 19 גרמניה - 30 ארצות הברית - 46

מקור:הקישור שמובא שם מס' 61 דווח על ידי: מ.א 95.86.107.199 13:43, 13 באפריל 2016 (IDT)תוספת קטנה[עריכת קוד מקור]

לעניות דעתי יש לציין בדף שבבחירות לכנסת ה20 מפלגת העבודה רצה ברשימה משותפת עם מפלגת התנועה או לחילופין ניתן להוסיף בקצרה שהיא רצה ברשימה שנקראת המחנה הציוני TA9w - שיחה 21:51, 19 באפריל 2016 (IDT)

זה יהיה פירוט יתר לערך הראשי, שעוסק במדינת ישראל ככלל והפוליטיקה של ישראל אמורה להיות רק פרק קצר בו (יש ערך מורחב). ‏ MathKnight (שיחה) 22:54, 19 באפריל 2016 (IDT)

זה נכון אבל מצד שני כרגע בכל הכתבות הם נחשבים למחנה הציוני ולכן לדעתי כדי להוסיף את העבודה לגילגולים הקודמים כרגע ובמידה והשם ישתנה שוב אז להחזיר את זה למצב הקיים. TA9w - שיחה 11:00, 20 באפריל 2016 (IDT)

משוב מ-24 ביוני 2016[עריכת קוד מקור]

אין לי מושג למה שינו את הפתיחה אבל כנהוג במדינות אחרות גם פה ראוי להציג את השם המלא--א.פ עריכות-שיחה 13:40, 24 ביוני 2016 (IDT)

קישור לא פעיל[עריכת קוד מקור]

[1] --‏Yoavd‏ • שיחה 14:18, 3 ביולי 2016 (IDT)

 1. ^ ישראל נחושה על קשרי IT‏, The Hindu Business Line‏, 2001

להשלים "מוטו" בערך של מדינת ישראל[עריכת קוד מקור]

חברים, חסר "מוטו לאומי" של מדינת ישראל, בדומה למדינות כמו צרפת - "חירות, שוויון, אחווה." ברזיל - "סדר וקידמה" נא להוסיף בבקשה מוטו של ישראל -"ואהבת לרעך כמוך" Bbyname - שיחה 09:23, 11 באוגוסט 2016 (IDT)

למה אתה חושב שזה המוטו של ישראל? בריאן - שיחה 10:03, 11 באוגוסט 2016 (IDT)

בהדגשה על ישראל ולא יהודים, יותר מזה, בני כל דתות המונטאיסטיות מסתמכות על התורה, וזה מה אמר, אחד החכמים, שלא היה יהודי, רבי עקיבא "ואהבתך לרעך כמוך" זה הכלל הגדול בתורה. משמע כל הכתוב בה מסכתם במשפט זה. לא רק עבור ישראל, אלא גם הנוצרים. עם הספר זה ביטוי בקבעו המוסלמים. בקיצור, אפשר להתפלסף, להביא עוד מראי מקום והוכחות ותוכחות, שורה תחנונה, מרגיש ונראה נכון, יעשה טוב לכולם אם יופיע בוויקיפדיה. תודה מראש. Bbyname (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

שטחה של מדינת ישראל הוא 22,072 ולא 20,770 כי רמת הגולן ומזרח ירושליים שייכות לישראל בבקשה תתקנו את הטעות תודה דווח על ידי: 37.142.6.165 07:39, 27 באוגוסט 2016 (IDT)

חוק רמת הגולן, שהתקבל ב-14 בדצמבר 1981, ביטל את הממשל הצבאי והחיל על הגולן את החוק הישראלי ולמעשה סיפח אותו למדינה, על אף שנזהר מלהשתמש במילה "סיפוח" לשם כך. - כך בערך. Nachum - שיחה 12:38, 27 באוגוסט 2016 (IDT)


דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

היא חוגגת גם את לג בעומר דווח על ידי: איתן 77.138.187.78 09:32, 30 באוגוסט 2016 (IDT)דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

המפות אינם כוללות את השטח המזרחי של מדינת ישראל ששטחו כמעט 6000 קמר! מחדל חמור. דווח על ידי: 95.86.127.92 13:40, 2 בספטמבר 2016 (IDT)

זהו שטח בשליטת ישראל, אך אינו חלק ממנה. אם אתה סבור שזה מחדל חמור, תוכל לפנות לחברי הכנסת בבקשה שיתקנו אותו. דוד שי - שיחה 16:34, 2 בספטמבר 2016 (IDT)


דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

שטחה של מדינת ישראל הוא 22,072 לא 20,770 כי רמת הגולן היא כן של ישראל דווח על ידי: שגיא פוטש 37.142.0.86 16:12, 23 בספטמבר 2016 (IDT)אוכלוסייה[עריכת קוד מקור]

אין דרך לשמור על נתון האוכלוסייה קצת יותר מעדוכן? על פי ווינט יש הפרש של חצי מיליון איש מתקופת ההערכה כביכול להיום. (שימנשמע?) מה, אין? 14:30, 27 בספטמבר 2016 (IDT)

גם על פי הלמ"ס האוכלוסייה היא 8,556,000. ניסיתי לעדכן אבל משום מה אני לא מצליח לעדכן אותו. י.כצמןשיחה • כ"ז באלול ה'תשע"ו • 20:21, 29 בספטמבר 2016 (IDT)
שיניתי את אחת מהערות השוליים כך שהאוכלוסייה העדכנית 8,556,000 תופיע. משתמש:DMY, אני מציע להחריג את ישראל מנתוני ה-CIA ולעבור ללמ"ס. גם משום שזה מתעדכן חודשי וגם משום שה-CIA משמיט לנו חצי מיליון אזרחים! בורה בורה - שיחה 20:31, 29 בספטמבר 2016 (IDT)
הצעה טובה. ‏ MathKnight (שיחה) 20:31, 29 בספטמבר 2016 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

מפת ישראל על הגלובוס המצורף לדף המידע שגויה - השטח המסומן כישראל באדום אינו מלא כמו שצריך נא תקנו את הטעות

מקור:אטלס דווח על ידי: יהלום 109.64.82.221 12:45, 5 באוקטובר 2016 (IDT)

מאחר וישראל טרם החליטה להחיל את חוקיה על שטחי יו"ש, כמו כן היא אינה מכירה בריבונותה בשטחים אלו. לכן המצב הקיים הוא שישראל והרש"פ חתמו על הסכם אוסלו בשנת 1994 ומאז היא גם הצהירה שככל הנראה לא תספח אותם לרשותה אף פעם. המפה נכונה ומשקפת מהימנה את המצב הקיים והמקובל - ירושלים והשטחים שכן הוחל עליהם החוק הישראלי וכן רמת הגולן מסומנים כהלכה, אינם מסומנים השטחים עליהם לא הוחל החוק הישראלי ולכן אין צורך לבצע תיקון. תודה רבה על תשמת הלב והזמן שהקדשת על מנת לדווח. תום - בואו נדבר - החיוך שלך הופך אותי להרבה יותר שמח. 10:46, 12 באוקטובר 2016 (IDT)ISRAEL בויקיפדיה בשפה האנגלית לעומת הערך ישראל בשפה העברית[עריכת קוד מקור]

שלום נכבדיי, בתאריך 11.10.16 נכנסתי לערך ISRAEL בויקיפדיה בשפה האנגלית וראיתי בתיאור על היקף השטח של ישראל ועל גודל אוכלוסייתה את הדברים הבאים: AREA Total 20,770 / 22,072 km POPULATION 2016 estimate 8,541,000 כפי שניתן לראות מצוינות שתי אפשרויות כאשר שטח ישראל כולל את רמה"ג ומזרח ירושלים 22,072 קמ"ר וכלא כולל אותו 20,770 קמ"ר. בכל הנוגע לאוכלוסיית ישראל, זו מבוססת על תחזית הלמ"ס ל- 2016 בגודל של 8,541,000. מה רבה אם כן היתה הפתעתי שבאתר ויקיפדיה בשפה העברית התיאור היה כדלקמן: שטח 20,770 קמ"ר אוכלוסיה 8,049,314 נפש בהערות למטה רשום כי מניין זה אינו כולל את שטח מזרח ירושלים ורמה"ג ובאוכלוסייה אין הוא כולל את תושבי יהודה ושומרון וכי לפי ירחון למ"ס אוכלוסיית ישראל מנתה 8,556,000 תושבים בסוף יולי 2016. שאלותיי הן כדלקמן: 1. בגודל האוכלוסיה מדוע אין מצטטים את הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), שהוא המעריך הרשמי של ישראל לתחום זה? 2. שאלה מספר 1 מתחדדת לאור העובדה שבויקיפדיה בשפה האנגלית מצטטים את הנתון של הלמ"ס 3. בגודל השטח מדוע מצוין שטח ישראל שאינו כולל את רמה"ג ומזרח ירושלים, זאת בעוד שבויקיפדיה בשפה האנגלית מציינים את שתי האפשרויות?

89.138.165.226 16:11, 14 באוקטובר 2016 (IDT)

לגבי אוכלוסיה - יש לנו בוט שמעדכן אוטומטית את המספרים והוא מופעל אחת לכמה זמן. לגבי גודל השטח - אפשר לציין את שני המספרים אם כי חשוב לבדוק אם רמת הגולן כלולה בשטח מדינת ישראל או שישראל רק הכילה את החוק שלה על השטח (אני לא יודע אם שני המושגים בעלי משמעות זהה מבחינה משפטית) אם ישראל מכריזה במפורש על שטח זה כשלה יש לציין זאת. גילגמש שיחה 07:07, 15 באוקטובר 2016 (IDT)

גילגמש שלום רב ותודה על תשובתך. לצערי הבוט שלכם לא שואב את המידע מהמקום הנכון!להלן ההפניה לפרסום הרשמי של מדינת ישראל: http://www.cbs.gov.il/reader/?MIval=cw_usr_view_SHTML&ID=629 הנושא הוא מהותי. ראיתי כמובן שציינתם את גודל האוכלוסיה בהערות השוליים אך העובדה שאתם כותבים זאת רק בהערות השוליים אומרת דרשני. ספציפית בנושא גודל האוכלוסיה: בויקיפדיה באנגלית כתוב גודל האוכלוסיה הרשמי של מדינת ישראל כולל כל תושבי ישראל כפי שמפרסם הלמ"ס. אתם מציינים עובדה זו בהערת שוליים בלבד. הדרך הנכונה לכתוב זאת הינה הפוכה כמובן. לציין את מספר תושבי ישראל ברובריקה למעלה ורק בהערת שוליים לציין את מה שאתם מציינים! אתם חייבים לדייק על פי הפרסום הרשמי של מדינת ישראל, כמו גם לעמוד באחידות סטנדרטים עם הויקפדיה באנגלית. לא מדובר כאן במשהו איזוטרי. זה אחד הנתונים החשובים ביותר שאתם מציינים!

לגבי גודל השטח מדוע אינכם נוקטים באותה גישה שנוקטת הויקיפדיה באנגלית, ז"א, להציג את שתי האפשרויות. גם בעניין השטח אתם נוקטים בשיטת הערת השוליים. מדוע? אדם רויטר

אני חושב שהנתונים נשאבים מספר העובדות של הCIA אני לא בקיא בזה. אולי משתמש:ערן יודע. לגבי השאלה השנייה - אני לא יודע מה הפרסום הרשמי של ממשלת ישראל. כמו שאמרתי אני לא מתנגד לנוסחה של הערך האנגלי. גילגמש שיחה 18:36, 16 באוקטובר 2016 (IDT)
כדאי להתחיל לקרוא הערות שוליים ולהמנע מדיונים מיותרים. הכל רשום שם. בורה בורה - שיחה 18:40, 16 באוקטובר 2016 (IDT)

למה מעודכנים הנתונים ל- 2013 בגודל האוכלוסיה של ישראל כאשר יש את נתוני הבנק העולמי לשנת 2015 והם עומדים על 8.380 מיליון. תעדכנו בבקשה ! בכלל עדיף את נתוני הלמ"ס על נתוני הבנק העולמי כי הבנק העולמי ניזון בעצמו מנתוני הלמ"ס.... לבורה בורה: כאשר הנתון הראשי מוטעה אין מה ללכת להערות שוליים. כידוע לכולם ישראל חברה ב- OECD מאז שנת 2010 והלמ"ס מתבסס על השיטות שדורש ה- OECD בכל הבדיקות הסטטיסטיות שלגבי ישראל. כנ"ל בכל הנוגע למספר התושבים. לכן אני שוב חוזר ושואל למה אתם לא מצטטים את הנתונים הרשמיים של הלמ"ס???

מהיכן אתה מקריץ 2013? הנה הערת השוליים במלואה: "השטח של 20,770 קמ"ר איננו כולל את מזרח ירושלים ואת רמת הגולן[1]; לפרטים נוספים ראו: גבולות מדינת ישראל; לפי אתר ספר העובדות העולמי של ה-CIA השטח הוא 22,072 קמ"ר - עם מזרח ירושלים ועם רמת הגולן; לפי אתר ספר העובדות העולמי של ה-CIA האוכלוסייה איננה כוללת את תושבי יהודה ושומרון; לפי ירחון למ"ס אוכלוסיית ישראל מנתה 8,556,000 תושבים בסוף יולי 2016" (הדגשה שלי) בורה בורה - שיחה 11:51, 18 באוקטובר 2016 (IDT)

נכבדיי, לידיעתכם הדרך הנכונה והמדויקת ביותר היא לעבוד לפי נתוני ה- OECD. זה נכון לגבי כל הנתונים הכלכליים והדמוגרפיים. כל יתר המקורות שאתם מצטטים, עם כל הכבוד, כשזה נוגע לתחומים אלו, הם שואבים את הנתונים המעודכנים משם, אבל באיחור. זה נכון לא רק לגבי ישראל אלא לגבי כל עדכון שאתם מבצעים על כל ארץ אחרת מבין 34 מדינות ה- OECD. וכן, ה- OECD מקבל את נתוניו מן הלמ"ס, שעובד בדיוק על פי השיטות שה- OECD הכתיב! אם אתם מתעקשים, לפחות תעדכנו לפי ה- CIA FACTBOOK על סמך נתונים אחרונים. להלן העתקה של הנתון המעודכן האחרון: יולי 2016 (תבדקו בעצמכם) Population: 8,174,527 (includes populations of the Golan Heights of Golan Sub-District and also East Jerusalem, which was annexed by Israel after 1967) (July 2016 est.)

אתה מוזמן לפתוח דיון במזנון. זה שינוי רוחבי. בורה בורה - שיחה 20:46, 18 באוקטובר 2016 (IDT)
אני מסכים עם בורה בורה. מדובר בשינוי רוחבי. כמו כן, יש מדינות רבות שאינן חברות בOECD. אני לא בטוח שאפשר לשלוף בקלות את הנתונים מרשימה חלקית. גילגמש שיחה 21:15, 18 באוקטובר 2016 (IDT)

אשמח מאד לפתוח דיון במזנון.הנושא חשוב ביותר וקשור לאיכות הנתונים שמתפרסמים בויקיפדיה. שאלה: איך עושים זאת? אנא הפנו אותי והסבירו לי. כמו כן, אודה לכם אם תוכלי לפנות למי שאחראי על עריכת ערך "אוכלוסייה", כך שיעדכן את נתוני יולי 2016, כפי שהתפרסמו ב CIA FACTBOOK. בתודה, אדם

אני מציע שתרשם לאתר. המזנון נמצא כאן: ויקיפדיה:מזנון. במזנון דנים רק בשאלות כלליות. לכן, אין טעם לדון באוכלוסיית ישראל במזנון. במזנון אפשר לדון בהחלפת המקור שממנו נשאבים הנתונים עבור כל המדינות או עבור קבוצת מדינות. אני לא בטוח מי מפעיל את הבוט הזה. אולי משתמש:ערן יודע. גילגמש שיחה 13:11, 19 באוקטובר 2016 (IDT)

הדת של המדינה[עריכת קוד מקור]

מי המפגר שאמר שאחת מדתות המדינה היא אסלאם? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

מדוע הוחלפה מפה ב' במפה ג' שלא כוללת את רמת הגולן בניגוד להצבעת המחלוקת?[עריכת קוד מקור]

בהצבעת המחלוקת האחרונה שנערכה בנושא הוחלט להעדיף את המפה הפרטרית ב' שיצר גנדלף שכוללת את רמת הגולן על פני מפה ג' שאיננה כוללת אותה. אף על פי כן, כרגע בראש הערך מופיעה מפה ג'. אני מניח שמדובר בטעות כלשהי ויש לתקנה, אבל אני רוצה לוודא שאכן הבנתי נכון את המצב. אנטומירלוב - שיחה 15:40, 15 בנובמבר 2016 (IST)

אתה צודק. זה שינוי שנעשה בחודשים האחרונים, נראה שהמעדכן לא היה מודע להחלטה. משתמש:Mikey641, שיניתי בתבנית שיצרת תבנית:מפת איתור/ישראל, אבל משום מה המפה התקינה לא תופסת. אנא בדוק למה. בורה בורה - שיחה 16:02, 15 בנובמבר 2016 (IST)
אופס, כנראה היה עיכוב בתור המשימות. תפס! אבל למה בתבנית עצמה מוצגת המפה הקודמת? בורה בורה - שיחה 16:03, 15 בנובמבר 2016 (IST)
סדרתי הכל. בורה בורה - שיחה 16:07, 15 בנובמבר 2016 (IST)
בורה בורה. לא סידרת. תלחץ על יוון ותקבל ערב הסעודית--‏Mikey641שיחה 16:15, 15 בנובמבר 2016 (IST)
אז סדר בבקשה את הפוליגונים. לא יודע למה זה לא עובד. בדקתי שבסיס המפות זהה. בורה בורה - שיחה 16:17, 15 בנובמבר 2016 (IST)
ראו דיון מעמיק יותר בשיחת תבנית:מפת איתור/ישראל. 15:41, 16 בנובמבר 2016 (IST)