שיחה:כביש בגין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אורך הכביש[עריכת קוד מקור]

ההערה לגבי אורך הכביש - כ-7 ק"מ, מטעה וסותרת את המוצג בטבלה. הערך המקורי התייחס לכביש 404 וכעת נראה כאילו הוא מנסה להתייחס לרחוב העירוני. מכיוון שאין טעם לבצע הפרדה בין שתי הישויות הללו, יש לטעמי צורך לציין ש-7 הק"מ אינם האורך הכולל אלא רק חלק מאורכו של הכביש. שרשרשיחה 22:00, 22 בספטמבר 2007 (IST)

לא מסכים איתך[עריכת קוד מקור]

הערך המקורי אכן נקרא כביש 404 אך העברתי את השם מכיוון שאין מישהו שכבר קורא לכביש 404, ואכן לפי השרטוט של הכביש, מצומת גולומב עד לחיבור שלו עם כביש 443 ישנם 7 ק"מ. צריך לקרוא לכביש "שדרות מנחם בגין" כמובן גם לכביש וגם לרחוב, גם בגלל שזהו כביש עירוני ולא כמו נגיד כביש 443 ששם מן הסתם אין רחובות. ובתבנית הכבישים למטה שדרות מנחם בגין מוצגים כך שזה בסדר זה לא איזשהיא חריגה נוראה מהאתיקה של ויקיפדיה. וחוץ מזה הצורה בה הצגת את המידע היא מבלבלת ואין לה מקור. (הרחוב משתרך לאורך כל הכביש, אז לא יכול להיות שפתאום המצאת קילומטרים חדשים)

אני כתבתי את הערך. וזה היה על כביש 404 כולו, ולא רק על חלקו העירוני. בשינוי הערך יש התעלמות מכמעט מחצית מהכביש שלא לדבר על טעויות של ממש כמו "מוביל מזרחה מצומת גולומבב" או "מגיע עד כביש 443". כרגע הערך הוחזר לשמו המקורי. לא להעביר או לשנות תכנים בלא דיון נוסף. ‏Ori~‏ • שיחה 07:37, 24 בספטמבר 2007 (IST)
לא הבנתי איך הוא מגיע עד כביש 45, אם זה כלל אינו קיים, ולפי קרוב משפחה העובד בחברת ההנדסה שאמורה לבנות את הכביש, גם לא ייבנה בעתיד הנראה לעין, וכנראה לא ייבנה לעולם. שנית, כמי שנוסע מדי יום, פעמיים ביום, בכביש, הריני להעיד ששמו בישראל דרך בגין, ולא כביש 404, שם שאינו מופיע בשום מקום. ‏Harel‏ • שיחה 07:47, 24 בספטמבר 2007 (IST)
מסכים עם Harel. שם הערך צריך להיות שדרות מנחם בגין כי זהו השם המוכר, כמו שכביש 20 הוא נתיבי איילון. בנוסף האם באמת מתוכנן להאריך את הכביש עד לגילה? על פי מה שידוע לי היתה תוכנית כזו אך היא נגנזה עקב בניית גשר הולילנד. ‏עדיאל‏ 07:58, 24 בספטמבר 2007 (IST)
לגבי כביש 45, יש קטע של 2 ק"מ ממנו שכבר קיים, ויתכן שזה יהיה הקטע היחיד עוד הרבה זמן. תסתכלו במפות וגם בשטח עצמו יש שילוט. זה הקטע מהמחסום עד לצומת של גבעת זאב אולי 2 ק"מ. רק משם מתחיל כביש 443. אולי לא הגיוני, אבל זה המצב בשטח. לגבי כביש 404 מול בגין, אחלה, בשביל זה אנחנו מקיימים דיון. נשמע דעות ונחליט. ‏Ori~‏ • שיחה 08:31, 24 בספטמבר 2007 (IST)
לגבי הארכת הכביש בעתיד עד שכונת גילה ראו כאן. אני חושב שצריך לקרוא לערך כשדרות מנחם בגין ולא כביש 404, אני יודע שהערך אמור להתמקד יותר על הכביש עצמו אבל גם אין לפסול את חשיבותו כרחוב, גם כי הוא הארוך בירושלים (בכלי התקשורת לכבוד 40 שנה לאיחוד ירושלים אמרו כי אורכו עומד על כ-7 ק"מ ולא 12 אבל אם יש התעקשות אין לי בעיה) וגם כמו שרשום למעלה כבישי איילון לא מכונים בפי רוב כביש 20, בנוסף אין צורך להטריח את הקורא לנחש שזהו הכביש. עוד דבר, אין לומר כי הוא נמתח עד כביש 45 מכיוון שכביש זה עוד לא נפתח וכנראה שלא ייפתח כלל בזמן הקרוב לפחות, אפשר לכתוב שהוא מתחבר עם כביש 9 או שד' יגאל ידין. אלירן לוי 12:51, 24 בספטמבר 2007 (IST)

אתה טועה. תבדוק את הטענות שלך לגבי כביש 45. אם אתה ירושלמי תוכל להבחין בשילוט בשטח. לחלופין תכנס לאתר וואלה מפות. שם ובכל אטלס, לדוגמא של חברת מפה, תוכל גם לראות את אורכו של הכביש שממשיך אחרי הגבול העירוני צפונה. כשבאים מת"א יש שלט "ירושלים" בשלוש שפות בדיוק על הגבול. באשר לשם הערך זה לא ממש עקרוני, אבל בכפוף לכך שזה כביש שלכל אורכו נושא את המספר 404 ונמצא בחלקו באחזקת החברה לדרכים בישראל ‏Ori~‏ • שיחה 14:02, 24 בספטמבר 2007 (IST)

אמנם מעט באיחור, אך גם דעתי היא שאין להתעלם מהמציאות בשטח ובמפות. אי לכך, ניתן לקרוא לערך בהתאם לשם הנפוץ, אך בהתייחס לתוכנו של הערך, כביש 404 הוא עובדה מדוייקת המגובה באופן מסודר במפה ושם ניתן לראות כמובן שהחיבור הוא לכביש 45. אכן, 45 הוא רק 3 ק"מ של כביש אבל עדיין שם (בשטח ובמפה) ואי אפשר לשנות דברים רק בגלל שהרוב ברחוב חושב אחרת.
הערה לגבי כביש 9: זהו מספרו של כביש המתוכנן באזור השרון הצפוני, כך שאין לבלבל אותו עם הכביש המקומי בירושלים שקיבל סימון מקומי של המס' 9 אך למעשה הוא עשוי בקרוב (או אולי כבר עכשיו) להיחשב ככביש 1 לכל דבר ועניין שהרי הוא מחבר את מוצא לגבעה הצרפתית (דרך מחלף יגאל ידין) וכיום כביש 1 עובר באופן רשמי בשני קצוות אלו. שרשרשיחה 21:21, 24 בספטמבר 2007 (IST)

מהיר?[עריכת קוד מקור]

כיתוב תמונה

אם כביש 404 היה מהיר, שלטי ההכוונה בו היו בצבע כחול ולא ירוק, בהתאם לחוק הישראלי. גם ברשימת הכבישים המהירים בויקיפדיה הכביש אינו מופיע. ‏eytanarשיחהתרומות • 10:32, 27 ביוני 2008 (IDT)

זה דווקא יכול להיות טיעון לגיטימי בניגוד לטענת המהירות. עם זאת, ברור שכביש זה נבנה כדי להתאים לתנאים הדרושים לכביש מהיר ויעידו על כך המחלפים, המנהרות הגשרים ואי השימוש ברמזורים בתוואי הדרך הראשית. אגב, האם אתה בטוח שאין שימוש בשלטי הכוונה כחולים? לצערי אני לא מכיר אינדיקציה רשמית לברר את זה באינטרנט חוץ מלגשת לשם ולבדוק. אגב, באתר מפה (שהוא לא אינדיקציה רשמית אך מהימנה לדעתי) מצוייר החלק הרשמי של הכביש בצבע כחול ובמקרא מצויין שזהו סימון לכביש מהיר. שרשרשיחה 10:51, 27 ביוני 2008 (IDT)
מה שקובע זה התמרור הזה. אם הוא איננו זה לא כביש מהיר אלא כביש עם מאפיינים של כביש מהיר כמו קיומם של מחלפים. ‏Ori‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 10:54, 27 ביוני 2008 (IDT)
יש בכביש הזה רמזור אחד לפחות (שאני יודע עליו), לפני גבעת מרדכי. ‏eytanarשיחהתרומות • 10:53, 27 ביוני 2008 (IDT)
ראה תמונה:ISR-HW404.png. שם סמל הכביש מופיע בירוק, בניגוד לכבישים מהירים (תמונה:ISR-HW20.png), שם הסמל מופיע בכחול. ‏eytanarשיחהתרומות • 10:58, 27 ביוני 2008 (IDT)
איתן אני לא אומר שאתה לא צודק, אבל אמרתי לך מה המבחן. להסתמך על קובצי תמונה בויקיפדיה, שאני אישית ייצרתי כמאה מהם (לא את זה דוקא) זה לא ממש מדעי. ‏Ori‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 11:01, 27 ביוני 2008 (IDT)
הנאמר כאן מוסכם עלי. עם זאת, איך היית מגדיר כביש בעל מאפיינים כאלו שגם מסומן בשלטי הכוונה כחולים אך בו את השלט מצ"ב (לפי הנאמר בכביש מהיר, כביש 5 בחלקו ה"מהיר" הוא כזה). האין הוא זכאי להגדרה "מתקדמת יותר" מכבישים ירוקים עם מחלפים? שרשרשיחה 11:33, 27 ביוני 2008 (IDT)
לפי פקודת התעבורה מה שקובע זה התמרור הנ"ל. באיטלקית יש הבחנה בין Autostrada ל-Superstrada. בעברית אין. אולי כביש חצי מהיר? לא יודע. ‏Ori‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 12:18, 27 ביוני 2008 (IDT)
אם ככה, ודאי שזה לא כביש מהיר. השלט הנ"ל לא מופיע באף אחד מהמחלפים בכביש. ‏eytanarשיחהתרומות • 12:18, 27 ביוני 2008 (IDT)
מצד שני, לאחרונה הוספו לתוכנה Google Earth סימוני הכבישים בישראל, ובסמוך למחלף יגאל ידין מופיע הסימון ככחול, ופס הכביש הוא כתום כהה (הסימון בתוכנה לכביש מהיר). אולי זה איזה באג (כי גם בכביש 57 ממזרח למחלף ניצני עוז, מופיע הסימון בחום, כאילו היה מספר הכביש בן 4 ספרות.) יש לציין שמקור מידע הכבישים היא חברת "מפה"... אבל כשהייתי בירושלים והיו את שלטי העלייה לכביש, היה כתוב "בגין צפון\דרום", איזהשהו סמל, וחץ שמרמז "מכאן, אדוני", אבל השלט ירוק. אני אומר להשאיר.Mozart Junior - שיחה 20:52, 20 בדצמבר 2008 (IST)

קצרמר[עריכת קוד מקור]

הערך הוא קצרמר - רוב במידע המופיע בו הוא טכני (מחלפים, אורך וכד'). המידע שנוסף שלשום לערך ("סלילת הכביש גרמה לירידת ערך הדירות בדירות הסמוכות לכביש. עיריית ירושלים שילמה פיצוים של כ-35 מליון ש"ח[1]") רק ממחיש עד כמה הערך דל - כמה עלתה סלילת הכביש? כמה זמן ארכה? אילו בעיות תחבורה נועד הכביש לפתור והאם עשה זאת? מאבקי תושבים וחרדים נגד סלילת הכביש ועוד כהנה וכנה. על הכביש נכתב ספר, גם בויקיפדיה מן הראוי שיהיה עליו יותר מטבלה וכמה תמונות. ‏עדיאל‏ 13:09, 3 בפברואר 2009 (IST)

בניית הכביש בשנות ה90 והבטחות שניתנו[עריכת קוד מקור]

בניית הכביש לקחה את חלקן הארי של שנות התשעים, ומהבחינה הזו מקבילה אולי לפרוייקט הנצחי הנוכחי של ירושלים - הרכבת הקלה. בניגוד לרכבת כביש בגין היה בעיקרו ניצול של שטחים ריקים בתוך העיר, כך שבנייתו לא הפריעה כמו בניית הרכבת הקלה במרכז העיר כיום.

הקטע הקשה ביותר לבניה בכביש בגין היו המנהרות שמול בנייני האומה, בקטע שמצפון למחלף קריית משה ליציאה בעמק של ליפתא. גדרות אזור החפירות שממערב לישיבה בכניסה לעיר וגשר קלטראווה הספיקו להציג מ1993 והלאה את קמפיין הפוסטרים נגד הסכם אוסלו עם רבין בכפיה, ורבין כמסכה לערפאת.

העמק שבין האוניברסיטה בגבעת רם לבית הכרם שימש פעם כמסלול הריצה של התיכון שליד האוניברסיטה ("ליד-ה" בירושלמית) עד שעבודות הבניה החלו בקטע הזה באמצע שנות התשעים. כמו כן היו בו מפעלים של תע"ש בנקודה מסויימת ליד שכונת רמת בית הכרם ובית הספר של בזק.

בעמק שבין גבעת מורדכי לבית וגן (שחלקו הגדול, הצמוד לצומת פת שרד כמקום ללא פיתוח, ונקרא כיום "עמק הצבאים") היו מטעים של קיבוצי מטה יהודה. בשנות השמונים המטעים היו פעילים והחקלאים סירבו לתת לתושבי השכונות לעבור בהם בדרך מגבעת מורדכי לבית וגן. בשלב כלשהו בסוף שנות השמונים עיבוד המטעים הפסיק אך תושבי השכונות היו רגילים שלא לחצות את העמק, שהיה מגודר בצדדיו.

מחלף גבעת מורדכי נבנה בשלבים, כאשר פרק הזמן בו היציאה הצפונית מהשכונה היתה סגורה לתנועה לא עלה על שבועיים.

בחגיגות ה50 למדינת ישראל הכביש שעדיין לא נפתח לציבור שימש כמגרש חנייה עבור הארועים באיצטדיון גבעת רם. הכניסה והיציאה לחניה הזו היו ממחלף קריית משה.

ההבטחה הגדולה שניתנה בעת בניית כביש בגין היתה שיש בו מקום לרכבת הקלה, שכל הגשרים והמחלפים נבנו כך שיש מקום למסילה, הבטחות אלו זכו לפרסום חוזר במקומונים כגון כל-העיר, בפרסומים הרשמיים של הדמיות הפרוייקט (חברת מוריה?), אך כאשר התוכניות הרשמיות לרכבת הקלה בירושלים פורסמו לא היה קו כלשהו בדרך בגין.

כמו כן, הובטח שהכביש יתפקד ככביש טבעת עירוני פנימי, אך אי בניית מחלף גולומב המובטח ואי הארכת הכביש דרך אזור מלחה לאזור התעשייה תלפיות יצרו מצב בו ההבטחה הזו לא מתממשת והתנועה לתלפיות והשכונות הסמוכות לה צריכה או לעשות סיבוב דרך אזור הקניון והאיצטדיון במלחה או לסוע דרך צומת פת הפקוק.

404[עריכת קוד מקור]

Road not found ‏RevolutioNine‏ 20:18, 2 בנובמבר 2009 (IST)

אם כך, טוב שכבישים לא סלולים ב-http. שרשרשיחה 22:51, 2 בנובמבר 2009 (IST)

מחלף גבעת שאול[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב (בטבלה) ב"דרכים מצטלבות" שדרות הרצל,אך האמת היא,שזהו שדרות בו-גוריון.אם הייתי יודע איך להעלות קישור חיצוני הייתי מראה זאת בבירור במפה.על החתום בברררכה... פמס! - שיחה 23:58, 5 באפריל 2010 (IDT)

מחלף חדש (מחלף 20/50 - מחלף 20/4)[עריכת קוד מקור]

במסגרת פרויקט בגין צפון, בונים מחלף חדש בכביש בגין ליד בית חנינה (ב 8.8 ק"מ לפי הטבלה) שיתחבר ל"כביש 20 (עירוני י־ם)" החדש המגיע מבגין צפון לשכונות הצפון מזרחיות (בית חנינא, שועפט, פסגת זאב ונווה יעקב) כדי לשחרר את העומס התחבורתי בצומת שער מזרח בגבעה הצרפתית.

בתעוד של חברת מוריה, המחלף נקרא מחלף 20/50 (50 הוא המספר של בגין בתעוד מוריה). בתעוד של עיריית ירושלים, המחלף נקרא מחלף 20/4 (4 הוא המספר של בגין בתעוד העירייה). האם ידוע מה יהיה השם הרשמי של המחלף אחרי סיום הפרויקט?

404?[עריכת קוד מקור]

שמתי לב לשילוט חדש המפנה לכביש עם המספר 50, האם למישהו ידוע משהו על כך? בנוסף אחזור על היוזמה להעביר את הערך לשם "כביש בגין" שהוא השם הרווח בציבור. זאת בדומה לנתיבי איילון ולא כביש 20, נתיבי המפרץ ולא כביש 22. ‏עדיאל‏ 10:52, 18 במרץ 2011 (IST)

איפה השילוט עושה ולאן הוא משלט? האם זה שלט של החברה הלאומית לדרכים או שלט מקומי של עיריית ירושלים? לגבי היוזמה הברוכה, אני מתנגד. ‏Ori‏ • PTT‏ 17:07, 18 במרץ 2011 (IST)
גם אני שמתי לב, השילוט שמפנה לכביש זה מסומן ככביש מס' 50. לתשומת לבכם ולטיפולכם! --חיזוק - שיחה 15:39, 22 באוגוסט 2011 (IDT)
לפי הקישור באתר חברת מוריה כביש 50 הוא שם מקומי של החברה. ניתן להסיק זאת מהשימוש בשם "כביש 20" שאינו מתייחס שם לנתיבי איילון. לכן, ודאי לעת עתה השימוש בשם "כביש 50" אינו רלוונטי. עם זאת, בנוגע לשם "כביש 404" נראה לי שהמפות המקוונות השונות כבר אינן מסמנות את הציר מדרום למחלף יגאל ידין ככביש 404 (אלא רק כשדרות בגין, בניגוד למה שהיה לפני כשלוש שנים, אם זכרוני אינו מטעה). ייתכן שזה מהווה חיזוק לטענה התומכת בשינוי השם. שרשרשיחה 00:25, 23 באוגוסט 2011 (IDT)
אני גר בירושלים. שמתי לב שהוצבו לאחרונה שלטים בדרכים רבות שלאו דווקא חוצות את הכביש אלא רק שילוט מפנה לכיוון החיבור אל הכביש מדרכים רחוקות יותר (כגון: גולומב, שד' הרצוג, רחוב הרצל ועוד.) בשלטים כתוב "שד' בגין" וליד זה מופיע מספר כביש 50 עם רקע כחול (ככביש מהיר). סמל מספר הכביש זהה לסמלי כבישים בשילוט דרכים בין עירוניות - קחו את סמל המספר של כביש 20, כביש 22 וכו' - רק שפה הוא מופיע עם המספר 50. לעומת זאת, שילוט עם המספר 404 לא ראיתי בשום מקום בתוך ירושלים, אלא בצומת אחד - קצהו הצפוני של הכביש בצומת עטרות עם כביש 45. שם באמת כתוב "ירושלים" עם מספר כביש 404 ברקע ירוק (ככביש אזורי). אם הייתי מתבקש להכריע הייתי אומר שכמו שנתיבי איילון ונתיבי המפרץ הם כבישים המסווגים "בינעירוניים" ויש להם מספרים כאלה (20 ו-22), למרות שהם עוברים בשטח עירוני - כך גם כביש בגין שעובר בשטח עירוני - יותר נכון לכתוב שהוא כביש 50 ולא כביש 404. בנוסף, יש לציין: נתיבי איילון (כביש 20) ונתיבי המפרץ (כביש 22) הם כבישים פרווריים מהירים שמשרתים את שניים מתוך שלושת המטרופולינים הגדולים בארץ - תל-אביב וחיפה. אני חושב שגם עיר הבירה היא מספיק גדולה כדי שה"איילון" שלה ייחשב ככביש ארצי (שתי ספרות) ולא אזורי (שלוש ספרות). לעניין הצבע הכחול שמופיע מסביב למספר 50 בשלטים. זה באמת לא כביש מהיר והשלטים בכביש עצמו הם ירוקים, מה גם שהמהירות המותרת בו היא רק 80 קמ"ש, אבל יש עוד כבישים בארץ שמסומנים בשילוט כחול - וההסבר היחיד הוא שאין הסבר, לכו בטענות למע"צ. אני מדבר על כביש 2 וכביש 5 - הם מצד אחד מסומנים בצבע כחול בשלטים ובמפות, ומצד שני הם לא מתומררים עם תמרור "כניסה לשלט מהירה" שהוא הקובע. גם כביש 4 ממחלף השבעה עד מורשה וכביש 7 מצומת גדרה למחלף שורק יכולים להצטרף לרשימה (אפילו ויקיפדיה אכלה את הטעות של הצבע בכביש 7), ובמפות גם כביש ירושלים-תל אביב מסומן בכחול עד ירושלים, למרות שבשטח התמרור "יציאה מדרך מהירה מופיע בשער הגיא. לכן אפשר להבין שכביש בגין סתם נצבע בכחול במפות ככביש מרכזי, אבל הוא בהחלט לא מהיר. לסיכום: הייתי משאיר את שם הערך כ"כביש בגין" כי זהו השם המוכר. במספר הכביש הייתי מגדיר אותו כביש 50 כמו השילוט: מגולומב בקצה הדרומי עד מחלף יגאל ידין לפחות, אם לא עד הסוף. (לאור השלט שמופיע בעטרות עם "404" קשה להכריע בקטע הזה, כי מצד שני נבנה מחלף שמקשר לקטע כביש זה את פסגת זאב ובאתר של "מוריה" כתוב עדיין "כביש 50". לעניין הצבע - הייתי מחליט על כחול בכל זאת, כי אין שלט כרגע בשום-מקום עם צבע אדום. שמעתי שיכול להיות שהכביש עומד להיות מהיר פרוורי בעתיד (90 קמ"ש) לאחר שהוא יורחב ויוארך, ולשם כך השם 50 יותר מתאים לו. Arikriff - שיחה 22:58, 5 בדצמבר 2011 (IST)
אין כאן מקום לספקולציות ול"נראה לי". נכון להיום ועד שנשמע אחרת, מדובר בכביש 404 שאינו מוגדר ככביש מהיר. המספר 50 מתאים למיקום בארץ של דרך בגין, אבל אני לא יודע אם זה משהו רשמי או יוזמה מקומית של עיריית ירושלים. היחידה שיכולה להכריע בעניין ולתת מידע מוסמך זו החברה לכבישים. ‏Ori‏ • PTT‏ 23:18, 5 בדצמבר 2011 (IST)
מכאן: http://www.moriah.co.il/article.aspx?id=511 (אתר מוריה) מסתבר שהמספר 50 הוא מספר פנימי של כבישי ירושלים ולא חלק מהרשת הארצית, שבה הכביש הוא עדיין 404. ‏Ori‏ • PTT‏ 23:48, 5 בדצמבר 2011 (IST)
באטלס כבישי ישראל של חברת מפה, במהדורת 2013, הכביש כולו (בקטע הצפוני עם השילוט של 404 ובקטע העירוני) מופיע עם הסימון 50. בנוסף ראיתי שבכל הכבישים בירושלים שמכוונים לכביש בגין מופיע הסימון 50 (אגב, עם רקע כחול של כביש מהיר) מה אתם אומרים? ויקיפודשיחה 22:43, 30 ביוני 2012 (IDT)
במהדורה המכוונת של mapa.co.il עדיין מופיע 404. למיטב ידיעתי, 50 הוא מספר של עיריית ירושלים. • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 00:07, 1 ביולי 2012 (IDT)

בעצם "כביש בגין" נקרא "כביש 4" בתיעוד של עיריית ירושלים, לא 50. "כביש 50" הוא השם בתיעוד של מוריה-חברה לפיתוח ירושלים. בזמן האחרון, שמתי לב ש"כביש בגין" עכשיו מסומן כ"כביש 50" במפות וואלה. תוך כדי סקרנות, אני חיפסתי באתר הרשמי של משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים. אין יותר נכון מזה ,כן? הפתעתי לראות, שבתיעוד החדש ביותר, "כביש בגין" לא נקרא יותר "כביש 404" אלה נקרא "כביש 50" ! ! ! (ראה באתר הממשלתי) ככביש מהיר ממוחלף, מגיע לו מספר דו ספרתי, לא נבון? הייתי מניח 56 או 58 מכיוון ש"כביש בגין" יחסית קצר וכל כך קרוב ל-60. אבל הכביש נקרא, הרי, על שמו של מנחם בגין. 50. לא פחות ולא יותר. מספר עגול נחמד ומכובד! בסדר. עכשיו, השאלה היא: מתי נבצע הזזה של הערך "כביש 404" ל"כביש 50"? --Atefrat - שיחה 19:47, 3 באוגוסט 2012 (IDT)

הנה תמונת שלט בסטריט-וויו עם המספר 50. איני יודע אם זה מוכיח שזהו כבר המספר הרשמי, אבל נראה שזה הולך להיות כך. שרשרשיחה 20:36, 3 באוגוסט 2012 (IDT)
50 זה מספר סביר בגלל הדמיון לכביש 20. כמובן שאין שום קשר לכביש 60, והמספר חורג מהגריד הארצי, כמו שגם 60 חורד ממנו. מספר מדוייק יותר היה יכול להיות 48, כי כביש 50 אמור להיות ליד נתניה לפי התוכנית הארצית. אני עדיין מחכה לראיה מוצקה יותר... • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 00:08, 4 באוגוסט 2012 (IDT)
אך ליד נתניה? 50 הוא מספר זוגי. דרומה-צפונה.
ככלל, כל כביש שמסתיים ב-0 הוא כביש אורך ליד החוף, אבל הכלל הזה לא ממש חל על כבישים שיש להם שתי ספרות. הוא חל על כל הכבישים עם שלוש וארבע. • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 17:00, 4 באוגוסט 2012 (IDT)
נא לתת מקור לציטוט של הכלל הזה. תודה.--Atefrat - שיחה 07:25, 5 באוגוסט 2012 (IDT)
אין מקור. זה גריד! X ו-Y כמו בכל העולם. כמו משחק צוללות. • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 14:37, 5 באוגוסט 2012 (IDT)
מה הכוונה שכל כביש שמסתיים ב-0 הוא כביש אורך ליד החוף. לפי זה: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, ו90 - כולם אמורים להיות ליד החוף? נראה לך? ומי קובע את זה? משרד התחבורה?--Atefrat - שיחה 07:10, 6 באוגוסט 2012 (IDT)
לא! אמרתי שזה בד"כ לא חל בכבישי אורך עם 2 ספרות אבל כן בכבישי רוחב עם 2 ספרות, עד כמה שניתן. זה חל על כל השלוש והארבע ספרות. ומי שקבע את זה זה מע"צ • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 15:42, 6 באוגוסט 2012 (IDT)

אנחנו סטינו מהנושא לשווא. הכותרת של הפסקה הזאת היא: "404?"

לפי משרד התחבורה, 404 נקרא עכשיו 50.
לפי עיריית ירושלים, 404 נקרא עכשיו 50.
לפי מע"צ אחראי על סימון כבישים, 404 נקרא עכשיו 50.
כולם מקורות אמינים לעובדה שהתשובה לשאלה בכותרת הפסקה ("404?") היא: כבר לא 404, עכשיו 50.

--Atefrat - שיחה 13:50, 7 באוגוסט 2012 (IDT)

כולם מקורות אמינים. השאלה עבור מה? כפי שהבנת, גורמים כמו עיריית ירושלים נוהגים למספר פרויקטי כביש במספרים עצמאיים משלהם. לכן, קשה להסתמך עליהם בהקשר זה. אני חושב שרוב הסיכויים ש-50 יהפוך להיות מספר הכביש, וכדאי לציין זאת בערך, אבל לא יודע אם זה כבר שמו. לדעתי, לא יקרה אסון אם נמתין לאתרי המפות הגדולים שיעדכנו את המספר אצלם מ-404 ל-50, ואז גם לא תהא מחלוקת על עדכון השם אצלנו. שרשרשיחה 21:30, 9 באוגוסט 2012 (IDT)
ISR-HW50a.PNG
שים לב שבקר המקורות יש: 1. משרד התחבורה התחילה להשתמש במספר 50. ו-2. מע"צ התחילה להתקין שלטים של כביש מהיר בכחול עם המספר 50. ומע"צ לא מתקין שלתים עם מספרים פנימיים של העירייה. כדוגמה, כביש 1 (י-ם עירוני) תמיד היה כביש 60 (ארצי) לפי שלטים שהותקנו ע"י מע"צ. כביש 9 (בין שער מורייה לבין שד' ידין) תמיד היה כביש 1 (ארצי). כביש 4 (בגין) אף פעם לא קיבל שלטים של מע"צ עמ המספר 4. את השלטים של מע"צ עם המספר 50 אפשר לראות בכמה מקומות בגוגל סטריט-וויו. יש עוד שהותקנו אחרי שסטריט-וויו צולם. אם למע"צ טוב, לי טוב. דרך עגב, ב"וואלה!מפות" כבר מופיע המספר50. אם תרצו לחקות לכתבה בעיתון הארץ או יומן במבט לחדשות בערוץ 1, בבקשה! בכבוד רב, --Atefrat - שיחה 17:45, 13 באוגוסט 2012 (IDT)--Atefrat - שיחה 19:07, 10 באוגוסט 2012 (IDT)
אבל באתר מפה עדיין 404. בדיוק חוסר הבהירות הזו היא מה שמפריע לנו. אם תכתוב לחברה הלאומית לדרכים ותשאל אותם, תהייה לנו תשובה מוסמכת. • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 17:55, 13 באוגוסט 2012 (IDT)
שלחתי להם שאילתה. נחכה ונדע הכי טוב • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 17:57, 13 באוגוסט 2012 (IDT)

למה מספר?[עריכת קוד מקור]

כביש בגין מוכר וידוע לכל. שם פשוט, חד-משמעי ונפוץ. ההסתבכות עם המספרים (4 שהפך ל-404 [ואיש לא ידע על כך פרט לקוראי וכותבי וויקיפדיה] שהפך ל-50 [ואיש לא שמע על כך]) היא מיותרת, יוצרת בלבול בערך ובהפניות ואינה מסייעת לאיש, בפרט לא למחפשי המידע. הצעתי - לדבוק בשם הכביש הידוע והמוכר לכל ולציין את המספרים החביבים בפרק בערך ובהפניות. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 16:58, 9 בדצמבר 2012 (IST)

שלום ציפורה. יש הפניות. תפתחי דיון. • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 17:03, 9 בדצמבר 2012 (IST)
אני בעד הצעתו של רנבר חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך
גם אני, ומזכיר שגם הערך נתיבי איילון לא נקרא כביש 20. עידושיחה 18:54, 9 בדצמבר 2012 (IST)
נתיבי אילון, כביש בגין, נתיבי המפרץ: שמות יפות. אבל 20, 50, 22: שמות רשמיות של משרד התחבורה. אז מה עדיף? שם רשמי עם הפניה מהשם העממי או שם עממי עם הפניה מהשם הרשמי? או זה או זה. אכפת? לי לא.--Atefrat - שיחה 19:18, 10 בדצמבר 2012 (IST)
לא "שם עממי" אלא שם רשמי למהדרין עם שלט אבן ענק בכניסה לכביש מכיוון צומת פת. גם "ירושלים" זה שם עממי, בכל משרדי הממשלה ובלמ"ס זה יישוב 3000, אולי נשנה גם את זה? האנציקלופדיה נועדה לבני אדם, לא למכונות. ויש גם דבר שנקרא הגיון ישר. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 20:12, 10 בדצמבר 2012 (IST)
גם אני בעד השם "כביש בגין". גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 09:27, 13 בדצמבר 2012 (IST)
השם המוכר הוא דווקא "דרך בגין", ולא "כביש בגין". כך או כך, אחד מהם ודאי עדיף על "כביש 50". טוסברהינדי (שיחה) 12:23, 13 בדצמבר 2012 (IST)
לי לא ממש אכפת. אולי כביש בגין עדיך מדרך. • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 13:56, 13 בדצמבר 2012 (IST)
גם אני בעד כביש/דרך בגין מהנימוקים שהוזכרו. אבנר - שיחה 20:44, 18 בדצמבר 2012 (IST)

הארכת הכביש דרומה ותאריך סיום הפרויקט[עריכת קוד מקור]

כפי שכתוב, בדצמבר 2014 הוארך הכביש עד צומת מודעי/בנבנישתי סמוך לתחנת הרכבת של מלחה וכפי שלא כתוב (בינתיים), ב-1/3/15 הוארך הכביש עד רחוב דב יוסף בואכה גילה, לצערי אני לא בקי בעריכה, אשמח אם מישהו יעדכן בגוף הערך ובטבלת המרחקים והמחלפים את שמות המחלפים החדשים והתרשים שלהם. כמו כן, בערך כתוב שבמאי 2015 יש צפי לסיום הארכת הכביש עד רחוב הרוזמרין, אבל זה מבוסס על מקור ישן באתר משרד התחבורה, והיום (1.3.2015) פורסם בעיתונות כי העבודות יחלו בתחילת 2016 ויסתיימו באפריל 2017 (לדוגמה http://www.news1.co.il/Archive/001-D-361129-00.html ) כדאי לעדכן. .(אולי העיכוב הוא בגלל המאבק של תושבי בית צפאפא להעביר את הכביש במנהרה, סתם ניחוש) ודבר אחרון, כתוב באותו מקור מקור שהבאתי שבקצה הכביש, בחיבור עם רחוב הרוזמרין יהיה מחלף שיהווה חיבור ישיר בין כביש המנהרות (60) לכביש בגין(50), במילים אחרות, נסיעה רצופה מצומת עטרות עד גוש עציון, לדעתי גם זה ראוי לציון. (~~אפי~~)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

כביש בגין לא מהיר כי הוא כביש עירוני בשטח עירוני-אפשר לסווג את כביש 50 עד מחלף בן ציון נתניהו כ-"דרך מהירה"-מכייון שהוא לא בשטחה המוניציפלי של ירושלים אך קטע זה לא מסומן בתמרורי "דרך מהירה" דווח על ידי: א י ת ן 77.138.195.235 08:07, 12 במרץ 2019 (IST)