שיחה:כומר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש לי בעיה אם האופן שבו הוגדר כומר, כמושג הקיים בנצרות או בבודהיזם, ורק בהן.
לפי ההגדרה המקובלת בלשון הדיבור, המושג "כומר" מתיחס כמעט באופן בלעדי לכמרים נוצרים. במובן היותר רחב של המילה, ניתן להחיל אותה גם כמרים בודהיסטים, אבל באותה מידה גם על דתות נוספות (למשל, הנה כתבה מ"הארץ" במזכירה כומר זורואסטרי. וכמובן, שגם הכמרים המוזכרים בצפניה ובמלכים אינם נוצרים ואינם בודהיסטים).
הייתי יכול לקבל כלגיטימית הגדרה רחבה, שכוללת כמרים מכל מיני דתות, וגם הגדרה צרה, שמתיחסת אך ורק לנצרות, אבל להגדיר את המושג בצורה שרחבה מספיק כדי לכלול כמרים בודהיסטים, אבל צרה מכדי לכלול כל דת נוספת, היא מצב של לא לבלוע ולא להקיא.
בנוסף, צורת ההצגה הקודמת של הדברים יצרה רושם מטעה כאילו יש כאן עדות לזיקה רעיונית בין הנצרות לבודהיזם, שהרי בשתיהן קיים אותו התפקיד, כשלמעשה מקור הזיקה בכך שבשפה העברית קוראים לשני התפקידים באותו השם, לא ששניהם אותו התפקיד.
מכיוון שהייתי צריך לבחור כיוון אחד, בחרתי לצמצם את ההגדרה בערך לכמרים נוצרים, היות ובין כה וכה הערך עוסק בפועל רק בהם. כן השארתי אזכור לכך שהמושג יכול לשמש גם לגבי דתות נוספות.
בכבוד רב, טיפש ט"ו בשבטשיחה 11:21, 20 ביולי 2007 (IDT)


כהן[עריכת קוד מקור]

חשוב לציין שעברית,בין קתולים,מתייחסים ל'כמרים' ככהנים.כמו שאפשר לראות כאן:http://www.catholic.co.il/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4&Itemid=4&lang=he

בינוויקי[עריכת קוד מקור]

אני מציע לשנות את הבינוויקי של כומר ל-en:Minister (Christianity) ס123 - ביידיש יש ופה אין?! - שיחה 01:01, 24 ביוני 2011 (IDT)

משוב[עריכת קוד מקור]

המשוב בסדר והוא עזר לי בשיעורים להבין מיהו כומר ומה תפקידוי 89.139.210.147 20:21, 28 באוקטובר 2011 (IST)

משוב מ-12 בדצמבר 2015[עריכת קוד מקור]

אין כומר בנצרות אלא כוהן-הכנסייה. המכהן-בקודש הוא כוהו ולא כומר, בגלל שהוא מכהן בשם ישוע וכבא-כוחו של ישוע [ הכוהן גדול, השמיימי והנצחי ] והוא גם משמש בתפקידו כמבוא למציאותו המיסטית-רוחנית של ישוע בכל מאמין. כל מאמין נוצרי-משיחי נחשב לכוהן וכהונתו היא אוניברסאלית-קוסמית, בדמות כהונתו הנצחית של הגואל ישוע המשיח. 185.3.146.128 16:41, 12 בדצמבר 2015 (IST)