שיחה:כתב יד (מקור)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בערך זה מוגדר כתב יד כעותק המקורי שנכתב על ידי היוצר. אחר כך יש דיון בכתבי יד מועתקים לפני תקופת הדפוס. או שמפרידים לשני ערכים, או שמשנים את ההגדרה. מה אתם מציעים? יעקב בויקי 22:24, 2 אוגוסט 2006 (IDT)

לא נראה לי שיש מקום לשנות משהו - לא בכותרת ולא בנושאים. התוכן מבהיר את המקור לביטוי ואת השימוש הנוכחי שלה. יש חיבור הגיוני ביניהם. Roniva 22:33, 2 אוגוסט 2006 (IDT)
כדאי לערוך מחדש את פסקת הפתיחה. כרגע המשפט השלישי מסייג את המשפט הראשון; צריך לכתוב בסדר הגיוני יותר ואז הכול יסתדר. משהו מעין זה:
כתב יד - יצירה ספרותית (או מוזיקלית) שאיננה מודפסת אלא כתובה בכתב ידו של אדם. לפני המצאת הדפוס היו כתבי היד הדרך העיקרית להפצת חיבורים. לאחר המצאת הדפוס הצטמצם תפקידו של כתב היד להכנת העותק המקורי של יצירה לפני מסירתה להדפסה. עם המעבר לכתיבה ממוחשבת הולכים ונעלמים כתבי היד גם בתפקידם זה.
אני לא חושב שיש טעם לפצל לשני ערכים, בסך הכול מדובר במושג אחד, גם אם יש לו כמה גיווני משמעות. נתנאל 22:45, 2 אוגוסט 2006 (IDT)
דווקא נראה לי שמדובר בשני מושגים שונים: א) ספר שנכתב ביד ואי לכך לכל עותק יש נוסח שונה וצורה שונה (ב) המקור של יצירה המוגש למו"ל. יעקב בויקי 23:02, 2 אוגוסט 2006 (IDT)
אני מקבל את הגישה שמדובר בשני מושגים שונים, אנסה להפריד לשני ערכים. דוד שי 05:10, 4 אוגוסט 2006 (IDT)
הפרדתי לשני ערכים, כתב יד (מקור) וכתב יד (העתק) (זה היה קל), ולאחר מכן עברתי על כמאה קישורים שהובילו לערך המקורי, כתב יד (יצירה), ותיקנתי כל אחד מהם. בחלק קטן מהמקרים לא ידעתי לאיזה משני הערכים יש להפנות את הקישור, ובמקרים מעטים הקישור מפנה, כנראה, לשני הערכים כאחד, ולא ידעתי איך לטפל בכך. תוך כדי המעבר על מאה קישורים אלה נהניתי לראות עשרות ערכים שכל אנציקלופדיה הייתה מתברכת בהם, אשרי שזכיתי לכך. דוד שי 09:01, 4 אוגוסט 2006 (IDT)

מנוסקריפט[עריכת קוד מקור]

המונח המקצועי איננו מנוסקריפט, ולא כפי שכתוב בערך?! Manuscript - זה המושג שאני מכיר לכתבי יד במובן שהערך מדבר בו. כך למשל כתבי היד של מגילות ים המלח, ועוד. Harel - שיחה 19:57, 4 אוגוסט 2006 (IDT)

השאלה מתחזקת לאחר קריאת en:Holograph וen:Autograph. דוד שי 20:18, 4 אוגוסט 2006 (IDT)
אכן יש פה בלבול - אוטוגרף זה כתב ידו של המחבר (נגיד - חלקים מפירוש המשנה לרמב"ם שהתגלו בגניזת קהיר), מנוסקריפט זה כתב יד לא של המחבר, אלא שפוט העתק שנעשה ביד, בדר,כ לפני המצאת הדפוס (כגון כתב יד ארפורט). דניאל צבישיחה 14:33, כ"ו בכסלו ה'תשע"ב (22.12.11)